N Langdurige bespreking tusschen Chamberlain en Hitler ês™ isa EERSTE BLAD Én 76e JAARGANG - NUMMER 224 VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1938 Nieuw Tsjechisch kabinet gevormd In Tsjecho-Slowakije is hel nog allesbehalve rustig STADSNIEUWS Sekeurlcnisscn A 20554 21259 21509 2166S 21931 RIJ. 17181 15234 21238 ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn f 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Couranl UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1 1.25, Iedere regel meer 25 cent. By abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles by vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AAN G ESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICI T E IT SWAARDE, ING ESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPER S" De Britsche minister-president is gis termiddag om 1 uur 53 met rijksminister .Von Ribbentrop, per auto komende uit Keulen, op den Petersberg gearriveerd. Rijksminister Von Ribbentrop nam af scheid van den premier en begaf zich direct naar hotel Dreesen, waar Hitier zijn inirek heeft genomen. Chamberlain nam zijn intrek in het Kur- hotel. Om 16 uur is minister-president Chamberlain met zijn medewerkers en in gezelschap van den chef van het protocol, Von Doernberg, in het hotel Dreesen. aan gekomen. De Ftihrer ontving zijn gast aan den ingang van het hotel en leidde hem naar de op de eerste verdieping gelegen conferentiekamer. Daarna werden de op den Obersalzberg begonnen besprekingen tusschen Hitier en Chambèrlain hervat. Zij waren slechts vergezeld van den tolk Schmidt, die den. rijkskanselier bij derge lijke gebeurtenissen meestal ter zijde staat. De andere leden der Britsche en Duitsche delegaties bleven in de hal van het hotel, die veranderd was in een groote conferentiezaal met vele tafeltjes voor drie of vier personen. De toegang tot het hotel was ten strengste verboden, zelfs voor de Duitsche en de internationale pers. Deze geheele regeling doet het vermoe den rijzen, dat de beide staatslieden eerst tot overeenstemming willen geraken over da fce.sinse.len. van hun actie en daarna de zorg voor de uitwerking der besluiten aan hun deskundigen willen overlaten. Tegen 18.30 uur begaven Chambèrlain en Hitier zich naar een beneden gelegen spreekkamer, waar het onderhoud werd voortgezet in tegenwoordigheid van mi nister Von Ribbentrop. Buiten het hotel, dat in een ruimen kring is afgezet, stonden duizenden te wachten. Na drie uur en een kwartier waren de besprekingen van dezen dag geëindigd. Het was toen ongeveer 19.45 uur. Chamber lain keerde naar den Petersberg terug in gezelschap van den chef van het protocol. Hitler nam in de hal afscheid van zijn gast, terwijl Von Ribbentrop den Britschen minister-president tot diens a.uto begeleid de. Toen de auto vertrok werd door S.S.-mannen een roffel geslagen. De besprekingen zouden vanmorgen te 11 uur worden voortgezet. Een Engelsche mededeeling. De Britsche minister-president heeft de pers een verklaring doen toekomen, waar in hij mededeelt ('at het volgens zijn mee ning van het grootste belang is, dat alle belanghebbende partijen vastbesloten zijn zoo te handelen, dat de toestand in Tsj echo-Slowakije den voortgang der on derhandelingen niet kan schaden. De mi nister-president richtte tot allen een drin gend beroep bij te dragen tot de handha ving der orde en zich te onthouden van elke daad die incidenten zou kunnen ver oorzaken. Naar verluidt zal geen communiqué ge publiceerd worden, vóór de besprekingen ten einde zijn. Wat bespraken Hitier en Chamberlain Een speciale Havas-correspondent te Godesberg meldt Het resultaat der Engelsch-Duitsche be sprekingen blijft afhankelijk van de evolu tie der gebeurtenissen in Tsjechoslowakije. Dat is de indruk, welken men in Duitsche kringen na het onderhoud van gisteren tusschen Chamberlain en Hitier verkrijgt. Met andere woorden, men schijnt aan Duitsche zijde door geen enkele belofte ge bonden te zijn. De besprekingen liepen over de uitwerking der voorwaarden tot bemid deling in Tsjechoslowakije. Volgens aan duidingen uit goede bron zou Chamberlain het volgende hebben voorgesteld Overdracht naar Duitschland van de gebieden, waar de Duitsche bevolking meer dan vijftig procent uitmaakt overdracht naar de afgestane gebieden van de Duitsch sprekende bewoners der andere deelen van het land overdracht naar Tsjechoslowakije van de Tsjechische minderheden die in de af gestane gebieden wonen vorming van een internationale commis sie, belast met het vaststellen van de gren zen, de vergemakkelijking van het ver heer de strategische kwesties enz. Na dc Vorming van deze commissie zou tot de mobilisatie moeten worden overgegaan. Tijdens de besprekingen zou Hitier even wel het vraagstuk der Poolsche en Hon- gaarsche minderheden hebben opgeworpen, alsmede den huidigen toestand in Tsjecho slowakije en de kwestie der waarborgen. De Britsche minister-president moest aan dringen op de noodzakelijkheid elk Duitsch initiatief te vermijden, dat een vreedzame regeling onmogelijk maakt. Hitier zou heb ben geantwoord, dat de houding van Praag het voor Duitschland onmogelijk zou kun nen maken om werkeloos te blijven toezien. Men meent te weten, dat hierop aan de regeering te Praag een me dedeling is gericht betreffende de andere minderheden en met het verzoek een kalmer houding aan te nemen. Dit zou Chamberlain evenwei niet heb ben verhinderd Hitier te waarschuwen voor Y gevaar, dat de Duitsche inmenging nog met zich meebracht. Nieuwe Tsjecho-SIowaaksche regeering gevormd. Sirovyde nieuwe minister-president Generaal Sivory, inspecteur-generaal van het leger heeft een nieuwe regeering gevormd, die als volgt is samengesteld Minister-president en oorlog generaal Sirovy Financiën Kallfuss Buitenlandsche zaken Krofta Binnenlandsche zaken Cerny Volksgezondheid dr. Mendl, hoogleeraar aan de medische faculteit te Praag. Mink ^rs zonder portefeuille zijn Va- vreka, minister van propaganda in het af getreden kabinet, Zenkl, burgemeester van Praag en Boekowsky. Omtrent het nieuwe kabinet wordt na der gemeld, dat de politieke zaken in han den zijn van een politieke commissie, be staande uit dezelfde personen, die de po litieke kabinetskern van de vorige regee ring vormden, t.w. Hodza, Czernin, Bechi- nye, Schramek en Franke. Het ge? -el is een kabinet op zeer wijde nationale basis. Havas weet nog te melden, dat de vierde zetel van een minister ander portefeuille is gereserveerd voor een lid van de Slo- waaksche volkspartij. De toestand in Sudetenland. Te Praag wordt -erklaard, dat de be richten, welke melding maken van machts overneming door Sudetenduitschers binnen de taalgrens onjuist zijn. Men maakt slechts melding van eenige incidenten te Bozidaz, waar Sudetenduit schers het douanekantoor hebben bezet en te Cheb (Eger) waar zij het postkantoor hebben bezet en het Tsjechische personeel hebben verjaagd. Eenige soortgelijke ge vallen hebben zich voorgedaan in andere plaatsen, doch de Tsjecho Slowaaksche autoriteiten in het Sudetenduitsche g'ebied verklaren den toestand geheel .meester te zijn. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Schoemberg, dat het bij Liebenau gister middag tot een ernstigen strijd is gekomen tusschen Tsjechische soldaten en gendar men en Sudetenduitschers. Bij het gevecht werden twintig perso nen door schoten gewond. Aan beide zijden zijn dooden gevallen. Een gewonde Tsjech is door de Sudeten duitschers naar een ziekenhuis overge bracht. Naar Reuter meldt arresteerde Hen- leinistische patrouilles te Asch alle anti- nationaal-socialistische Duitschers, waar van velen tot Woensdagavond bij de Tsjechische politie hebben gediend. Telegrafische en telefonische verbinding met Praag is op het oogenblik bijna on mogelijk. Een ondermijnde brug op een weg in de nabijheid van Eger is door on bekende personen opgeblazen. Alle treinen die van Eger naar het binnenland van Tsjechoslowakije vertrekken waren giste ren propvol met Tsjechische families. De geestdrift der Duitschers in de aan de grens gelegen Sudetenduitsche steden is in den loop van den dag nog toegenomen. Duizenden Duitschers hebben den gehee- len dag gewacht op de aankomst van Duitsche troepen. De bevolking gelooft, dat Duitsche troepen zich gereed houden, om binnenkort het Sudetenland binnen te trekken. Volgens de.Zittauer Morgenzeitung is de spoorbaan van. de aan Duitschland toebe- hoorende lijn ZittauReichenberg vlak over de grens met ontplofbare stoffen ver nield. Ook uit Grottau werden gisteravond talrijke ontploffingen gehoord. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Eger, dat het Tsjechische leger gistermid dag van den chef van den generalen staf, Krajacen, bevel heeft gekregen, met alle beschikbare wapens onverwijld de Sudeten duitsche grensgebieden binnen te rukken en ze tot op het laatste dorp te bezetten. In den middag teg. 4 uur drongen de eerste pantserwagencolonnes de Sudeten duitsche plaatsen Koeningsberg, Falkenau, Graslitz, Neudek, St. Joachimstal, Weipert e.a. binnen. Vanuit de pantserwagens werd, aldus het D.N.B., zonder voorafgaande waarschuwing direct een hevig machinege weervuur geopend, waardoor talrijke voor bijgangers getroffen werden. In Egerland zouden, altijd volgens het D.N.B., in drie uur tijr's 16 Sudetenduitschers door scho ten zijn gedood. Uit Praag worden echter laatstgenoemde -fcerichttri tegengesproken. Een radiotoespraak van Benesj. President Benesj heeft gisteravond een radiotoespraak gehouden, waarin hij de be volking opriep haar kalmte te bewaren. Hij zeide verder onder meer„In geheel Euro pa vinden veranderingen plaats, niet alleen in ons land. Deze wijzigingen hebben in verschillende landen verschillende vormen en daarom moeten wij ze met kalmte en in eenheid onder het oog zien. Ik heb nooit gevreesd en ik vrees ook thans niet voor de toekomst van ons volk. Wij zijn bereid zoo noodig tot den laatsten man voor onze rechten te strijden zooals wij ook tot onder handelingen bereid waren. Ik wil besluiten met de woorden van ons nationaal gedicht „Tsjecho-Slowakije zal niet onuergaan." „De maat is vol", zeggen de Fransche bladen. De bijna algemeene opinie van de Fran sche pers weergevend, schrijft Bourgues in de „Petit Parisien" Men moet in Godesberg goed weten, dat Frankrijk, na zoover mogelijk gegaan te zijn op den weg der verzoening, thans wei gert deze grenzen te overschrijden. De Fransche openbare mee -ing wil stellig een regeling, maar slechts tegen den overeen gekomen prijs. Ook Tsjecho-Slowakije heeft de uiterste concessies gedaan en meer eischen zou gevaarlijk zijn. Tsjechen gaan over tot herbezetting van Sudetenland. De speciale correspondent van Reuter te Asch seint dat berichten zijn ontvangen, dat de Tsjechen vanochtend vroeg een aanvang hebben gemaakt met de herbezet ting van het Sudetenland. Te Ober-Lohma op eenige honderden meters buiten Franzensbad werd de Tsje chische opmarsch gestuit door het Sude tenduitsche vrijkorps, dat nieuwe verster kingen ontvangt. Vyftig Duitschers gedood? In het geheele grensgebied is groote ver ontwaardiging gewekt door nog onbeves tigde berichten, dat bij dwe herbezetting van het Sudetenland door de Tsjechen 50 Duitschers zouden zijn gedood. De bespreking tusschen Chamberlain en Hitler tot later op den dag uit gesteld. Naar van officieuze zijde wordt verno men is de voortzetting der besprekingen, welke oorspronkelijk was vastgesteld op vanochtend half twaalf (tien voor twaal ven Nederl. tijd) tot een later tijdstip op den dag uitgesteld. De Britsche delegatie te Godesberg deelt officieel mede, dat Chamberlain een brief heeft gezonden aan Hitier. Op grond van de mededeeling der Brit sche delegatie wordt vernomen, dat Hitier op den brief van Chamberlain zal ant woorden. Het nieuws, dat de besprekingen zijn uitgesteld heeft bij de wachtende journa listen beroering gewekt. De journalisten zijn van meening, dat het zou kunnen dui den op een geheel nieuwe situatie. Troepen uit Praag in richting van Karlsbad gedirigeerd. Vanochtend om 11 uur zijn 120 vracht wagens met militairen uit Praag in de richting van Karlsbad vertrokken. Alle openbare gebouwen te Praag staan onder militaire bewaking. Sovjet-Rusland waarschuwt Polen. De Russische waarnemend volkscommis saris van buitenlandsche zaken, Potem- kin, heeft, naar Havas uit Moskou meldt, den Poolschen zaakgelastigde een nota overhandigd, waarin de Poolsche regeering ervan in kennis gesteld wordt, dat de Sovjet-regeering het Sovjet-Poolsche niet- aanvalspact zou opzeggen, ingeval de Poolsche regeering troepen op Tsjechisch gebied zou laten opmarcheeren. Dankbetuiging van H. M. de Koningin. De Burgemeester van Vlissingen heeft van den Commissaris der Koningin een afschrift ontvangen van het navolgende schrijven, gedagteekend 's Gravenhage 15 September 1938 „H.M. de Koningin droeg mij op den heer Commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland beleefd te verzoeken aan de Vlissingsche jeugdorganisaties wel den bijzonderen dank van H.M. te willen doen overbrengen voor de aanbieding van de oorkonde, welke door H.M. gaarne werd aanvaard. De particulier secretaris van H.M. de Koningin, get. S. HEEMSTRA". De Commissaris der Koningin heeft den burgemeester uitgenoodigd in verband hiermede Hare Majesteits bijzonderen dank aan de. Vlissingsche jeugdorganisaties te willen overbrengen. GOEDE INZET VAN HET TOONEEL- SEIZOEN. Opvoering van „Lodewijk XI" voor „Het Schouwspel". Heeft Vlissingen in het zomerseizoen stadgenoot en vreemdeling veel schoons te bieden, ook in de donkere dagen behoeven wij hier gelukkig geen winterslaap te hou den. Er is afwisseling van verschillenden aard en in den regel van goed gehalte en hiertoe behooren de vrij talrijke tooneel- voorstellingen waarvan men hier ter stede kan genieten. Gisteravond is het tooneel-seizoen ge opend met een voorstelling van „Lodewijk de Elfde" door het gezelschap Jan Museh voor den kunstkring „Het Schouwspel". En, laten wij maar met de deur in huis vallen de inzet is goed geweest- en een zeer talrijk publiek heeft in de stamp volle groote (maar erg warme zaal van Grand Hotel Britannia een genoeglijken avond doorgebracht. In „Lodewijk de Elfde" beeldt Louis Latour (het stuk werd opgevoerd in de vertaling van L. C. van Delft, terwijl Adolphe Hamburger de regie voerde) een episode uit het leven van den gevreesden Franschen koning uit. Lodewijk XI regeer de van 1461 tot 1483 en Frankrijk kende on der zijn bewind zeer moeilijke tijden, mede in verband met de nog gespannen verhou dingen met Bourgondië en Engeland, die in dit tooneelspel zulk een groote rol hebben. Het geheele stuk speelt in een kamer van het slot Plessis bij Tours in de jaren 1476 en 1477. In het laatste bedrijf dat even eens in 1477 speelt sterft Lodewijk een ietwat voorhangen dood, daar deze Fran sche koning toch eerst in 1483 overleed Maar daar de schrijver heeft medegedeeld zich niet precies aan de historische gege vens te hebben gehouden, zullen wij daar niet te lang bij stil staan, hoewel wij er anderzijds de noodzaak niet van kunnen inzien onjuiste data te gebruiken het ont houden van jaartallen is zonder dat al moeilijk genioeg. Het heeft geen zin hier den inhoud van het stuk te gaan vertellen de bezoekers hebben het gezien en kennen den inhoud. En voor hen die gisteravond niet in Bri tannia waren, beteekent de inhoud op zich zelf niet veel, daar het op het spel aan kwam. En het spel was over het algemeen in orde, zoodat zij die met ietwat be zwaard gemoed en angstige voorgevoe lens naar de vertooning van dit histo rische stuk zijn gegaan, aangenaam ver rast werden. Jan Musch, die de hoofdrol vertolkte, heeft dit gedaan op een wijze die zijn re putatie eer aan doet. Hij gaf mooi spel als de sluwe, cynische koning, die er op uit is zijn doel te bereiken en zijn wil door te zetten, zonder zich te laten rem men door geweten, moraal en godsdienst een geslepen diplomaat, die echter een- Dit nummer bestaat uit 2 bladen Langdurige besprekingen tusschen Chamberlain en Hitier. Nieuw kabi net gevormdnog geen rust in Tsjecho-Slowakije. (Pag 1, eerste blad), Belangrijke bij zonderheden uit de de fensie-begrooting. (Marine en leger). De orkaan in de Vereenigde Staten eischt vele slachtoffers. f Gemengd nieuws)) De O 19, een zeer moderne onderzee- boot-mijnenlegger, te water gelaten. (Marine en leger); Nog steeds gevechten in Palestina. .(Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN, zaam door het leven gaat, geen liefde kent en ondanks zijn schijnbare zelfverze kerdheid, bang is voor den dood. Maar, ook zijn doodsangst kan er hem niet toe brengen berouw voor zijn vele zonden te belijden, waartoe zijn biechtvader Fran cois hem poogt over te halen. Adolphe Hamburger bracht een aannemelijken biechtvader ten tooneele, doch zijn spel bleef soms wat aan de oppervlakte cn was niet altijd even boeiend en overtui gend. Marie MuschSmithuysen speelde de rol van de jonge Hertogin van Bourgondië en zij deed het uitstekend. Jammer dat haai' stem wat zwak is. Het spel was echter in orde. En de derde acte kreeg haar hoogtepunt in de scène waarin Lo dewijk Maria zijn liefde verklaart, afge wezen wordt, God tart en door een beroerte getroffen wordt. In den Venetiaanschen spiegel dien hij liet halen als een geschenk voor Maria, ziet hij zichzelf en hij be grijpt waarom de jonge hertogin een af schuw van hem heeft. Het open doekje dat Musch aan het einde van het derde bedrijf kreeg, was zeker verdiend. Lize van der PollHamakers speelde op zeer verdienstelijke wijze de rol van Koningin Charlotte. Zij is slechts kort ten tooneele en wie de moeilijkheden kent die acteurs en actrices dikwijls hebben te overwinnen om „er in te komen", heeft eerbied voor de prestatie van deze actrice die haar korte rol op zoo overtuigende wijze weet te spelen. Jaap van der Poll, die zijn sonoor geluid mee heeft, was een heel goede kanselier Dammartin Frits Bouwmeester's spel als kamerheer Olivier viel over het algemeen te loven al bleef hij wel eens te „tooneel- matig" waardoor men er zich van bewust werd dat een acteur op de planken stond. Niettemin had Bouwmeester uitstekende momenten. Theo Vink en Van Staalduynen vertolk ten op zeer prijzenswaardige wijze de rol- len van de Bourgondische en Engelsche gezanten Grevecoeur en Stanley. Ook de costuums waren goed verzorgd, zoodat wij van een uitstekend geslaagde voorstelling kunnen spreken. Het groote succes was alleszins verdiend en het pu bliek was terecht niet karig met applaus. Zooals gebruikelijk, verleende het trio onder leiding van mevrouw Höfelein Bekker medewerking door het ten gëhoore brengen van goede muziekeen afwisse ling die in den smaak valt. s Na afloop van de voorstelling ging het doek weer open en trad Jaap van. der Poll met een fraai bloemstuk naar voren om den heer J. Schot te huldigen in ver band met het 5-jarig bestaan van „Het Schouwspel". De heer Schot, aldus spr* heeft van den kunstkring die met groote moeilijkheden te kampen had, weer iets goeds gemaakt, maar hij is te bescheiden, De heer Van der Poll dankte het publiek voor de belangstelling voor het tooneel die het toont door zijn lidmaatschap van den kunstkring. Met de beste wenschen voor Het Schouwspel en een compliment voor zijn onvermoeiden arbeid voor den kunstkring, overhandigde spr. den heer Schot een fraai bloemstuk. De talrijke aanwezigen gaven door warm applaus hun instemming met deze huldiging te kennen. En zoo kreeg deze toch reeds zoo goed geslaagde bijeenkomst nog een ongebrui kelijk slot. Tevreden en voldaan keerden de vele bezoekers huiswaarts. De inzet van het Vlissingsche tooneel-seizoen was een goede..*..*

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1