Praag geeft onvoorwaardelijk toe K n 76e JAARGANG - NUMMER 223 DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1938 Wij offeren ons op om den vrede te reddenzooals Christus deed om de menschheid te redden Bewogen fooneelen in de Tsjechische hoofdstad STADSNIEUWS EËRST^BLAD Qef»em»tewtss<ew «nn tien Jog ■en- ling len. ifg- keht lezc oie, van nip- RES EN. ing. Lde 10. abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissf ngsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 advbrtentieprij s Van 1—5 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordttweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDË CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE WEDER LA N DSC H E DAGBLADPERS" Chamberlain voor zijn tweede onderhoud met Hitier naar Godesberg vertrokken Het Tsjechische antwoord overhandigd. De nota der Tsjechoslowaaksche regee ring is gistermiddag om 5 uur aan de ge zanten van Frankrijk en Engeland over handigd, nadat de gezanten van Engeland en Frankrijk te 2 uur nog een nieuwen stap hadden gedaan. In bevoegde Tsjechische kringen zegt men, dat de nota een aanvaarding zonder voorbehoud bevat. Het antwoord besluit volgens Reuter, met de verklaring, dat Tsjechoslowakije vertrouwt, dat Frankrijk en Engeland het te hulp zullen komen, wanneer het mocht worden aangevallen. Om de publieke opinie te kalrneeren en het besluit van de regeering bekend te maken, heeft de minister van propaganda, Pavrecka, gisteravond een radiomédedee- ling gedaan, die door luidsprekers in de straten van Praag verspreid werd. De ver klaring werd in een indrukwekkende stilte aangehoord, velen waren tot tranen toe bewogen en menigeen kon de zenuwspan ning niet verdragen. In de radiomededeeling werd gezegd, dat het Tsjechische antwoord gistermiddag was overhandigd, nadat de regeering had blootgestaan aan een pressie, die haar voorbeeld in de geschiedenis niet kent en den vorm aannam van een dictaat, zooals dat aan een overwonnen volk wordt opge legd. „Wij hebben toegegeven", aldus ver volgde de verklaring, „om grootere verlie zen, ellende en bloedvergieten te voorko men. Wij offeren ons op om den vrede te redden, zooals Christus deed om de menschheid te redden. Wij zullen niet trachten de schuld daarheen te wijzen, waar zij hoort, wij zullen dit aan het oor deel van de geschiedenis overlaten. Wij staan alleen, doch wij zijn tezamen Tsje chen. Een nieuw leven ligt thans voor ons". Voorts werd nog medegedeeld dat de staat zich bedreigd zag door het dynamis me van een naburigen staat. Onze vrienden hebben ons aangeraden de orde en vrede te koopen met territoriale concessies, daar zij ons niet te hulp konden komen. De door Benesj en de regeering geuite wensch, dat van arbitrage gebruik zou worden ge maakt, werd niet in overweging genomen. De vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland hebben ons trouwens laten we ten, dat een dergelijke oplossing een con flict niet zou afwenden. Betoogingen te Praag. Gisteravond hebben verscheidene duizen den personen, onder wie vele vrouwen, te -Praag gedemonstreerd op het hoofdplein en voor de buitenlandsche gezantschappen. Er werd geroepen„Leve het leger", wij willen een militaire dictatuur. Wij willen geen duim grond afstaan". Ook werd de kreet gehoord „Weg met Frankrijk en Engeland". Nu en dan werd het volkslied gezongen. Om kwart over acht bevond zich in de wijk, waarin de Duitsche legatie is gelegen een menigte van naar schatting 10 tot 15.000 menschen. Voor het gezantschaps gebouw versperde een detachement politie den betoogers den toegang. Bereden politie trachtte met de blanke sabel de menigte te verspreiden. Twee of drie auto's reden voortdurend luid claxoneerend in de om geving om de kreten te smoren, meldt Havas. „Wij wïïlen strijden Om tien uur gisteravond slaagde de menigte, die zich rond het slot van den president bevond, erin, den tuin binnen te dringen, onafgebroken roepend„Leve Sirovy, leve het leger". Om kwart over tien verscheen generaal Sirovy op het bal kon van het slot, en zich tot de menigte richtend zei hij o.m. Ik dank u voor uw uiting van liefde voor het leger en voor den president der republiek. Slechts de discipline van het geheele volle kan ons helpen bij het tot stand brengen van het geen wij noodig hebben. Een dictatuur zou ons niet helpen. Wij kunnen het volk niet tot zelfmoord brengen. De menigte riep daarop Wij willen zelfs zelfmoord. Wij willen strijden. De generaal spoorde daarop de menigte tot kalmte aan. Betoogingen van dezen aard, zei hij, komen slechts aan Hitler ten goede. Tot vannacht 1 uur is in de straten van Praag tegen het „vredesplan" betoogd. Later in den nacht gingen de meeste menschen echter naar huis en toen de stra ten voldoende ledig waren, hervatten de openbare middelen van vervoer hun dienst, die zij des avonds hadden moeten staken. Polen zegt conventie van 1925 met Tsjecho-Slowakije op. Gisteravond heeft de Poolsche gezant te Praag, Papee, aan den Tsjecho-Slowaak- schen minister van buitenlandsche zaken een nota overhandigd, waarin de Poolsche regeering de verwachting uitspreekt, dat de Tsjechoslowaaksche .regeering voor de door de Poolsche minderheden bevolkte ge bieden een zelfde regeling zal toepassen als voor de gebieden met Duitsche bevolking. In de nota wordt verder vastgesteld, dat de bepalingen van de Poolsch-Tsjechisehe conventie van 1925 betreffende de positie der Poolsche bevolking nutteloos geworden zijn, zoodat de Poolsche regeering de con ventie opzegt. Nog steeds schietpartijen aan de grens. Op de grens tusschen de Sudetenduitsehe plaats Batzdorf en de Duitsche plaats Ma- riënthal heeft vannacht, volgens het Duit sche nieuwsbureau, een Tsjechische ge wapende overval plaats gehad. Toen twee personen uit Batzdorf zich op Duitsch ge bied wilden begeven, werd op hen gescho ten en werden zij op Duitsch gebied achter volgd. Ook werd een handgranaat naar een brug geworpen, Een der leden van het Su detenduitsehe vrijcorps, die ter ondersteu ning van de Duitsche douanebeambten op Duitse" gebied zijn gestationneerd, dienden van repliek en dreven de Tsjechen op hun gebied terug. Russische hulp aan Tsjecho-SIowakye toegezegd. Tijdens een verbitterden aanval op den Volkenbond, omdat deze gefaald heeft zijn leden te beschermen, heeft Litwinof de assemblee gisteren medegedeeld, dat Sovjet Rusland twee dagen geleden Praag heeft geantwoord bereid te zijn onmiddellijken doeltreffende hulp te verleenen op grond van de R. ssisch-Tsjechische verdragen. Het vertrek van Chamberlain. Toen Chamberlain vanmorgen bij aan komst op het vliegveld Heston uit zijn auto stapte, werd hij door den Duitschen zaak gelastigde Kordt en ambtenaren van de British Airways ontvangen. Corbin, de Fransche ambassadeur, was ook aanwezig en heeft verscheidene minu ten met Chamberlain gesproken. Hoewel iedereen verwachtte, dat Cham berlain in het toestel zou stappen, heeft hij het gesprek met Corbin en leden van zijn eigen gezelschap voortgezet. Chamberlain zag er erg vermoeid uit. Hij drukte de autoriteiten de hand, waar na hij zich naar het toestel begaf. Chamberlain is om 10 uur 47 vertrok ken, vergezeld van William Strang, sir Horace Wilson, William Malkin, juri disch adviseur van het Foreign Office en zijn secretaris Humphrey Davies. Ilet was zeer goed vliegweer. Boven België zou het toestel worden ge ëscorteerd door zes Belgische militaire vliegtuigen. De minister-president had gisteravond nog zijn opwachting gemaakt bij den ko ning en heeft Attlee en Greenwood nog ontvangen. Naar verluidt zal Chamberlain twee of drie dagen weg blijven. Voor zijn terugkeer zal geen beslissing worden genomen over een bijeenroeping van het parlement. Het is waarschijnlijk, dat Chamberlain in een radiorede dan het publiek over den toe stand zal inlichten. Men schijnt te hebben afgezien van de grootsche ontvangst, die Hitler en Cham berlain te Keulen zou worden bereid. Men is ongetwijfeld tot de conclusie gekomen, dat het na de conferëntie nog tijdig genoeg zal zijn, den Britschen premier een beeld' te geven van het enthousiasme der Duit sche volksmenigte als de resultaten van de ontmoeting aan de verwachting beant woorde] Welke voorstellen heeft Chamberlain medegenomen? De Times verneemt uit gezaghebbende kringen, hoewél de mededeeling niet offi cieel bevestigd wordt, dat Chamberlain o.a. de volgende voorstellen naar Godesberg heeft medegenomen 1. Eeri internationale commissie voor de vaststelling der nieuwe grenzen in Tsjecho slowakije en voor de uitwisseling en het vervoer der bevolking-; 2. een onmiddellijke demobilisatie 3. een gemeenschappelijke oproep van Hitier en alle betrekken partijen tot vrede en orde in de pauze, welke noodig is, om de te bereiken overeenkomst in werking te doen treden 4. zekere waarborgen voor het behoud en de onschendbaarheid van den nieuwen Tsjechoslowaakschen staat. Men gelooft, dat onder het laatste punt ook zekere economische waarborgen zul len worden vervat. DE TSJECHISCHE REGEERING IS AFGETREDEN. In een vanmorgen uitgesproken radio redevoering, welke met luidsprekers op straat werd verspreid, heeft de burgemees ter van Praag, Zenkei, verklaard, dat het kabinet Hodza is afgetreden. Er zal een nieuwe regeering gevormd worden van nationale concentratie, waar aan all© partijen zullen deelnemen, èn waarin het leger vertegenwoordigd zal zijn. De burgemeester van Praag, Zenkei, wordt genoemd als toekomstig premier. Hy staat bekend als de rechterhand van president Benesj. De toestand te Praag. Reeds om zeven uur vanochtend werden de vaderlandsche betoogingen in de straten van Praag hervat. Vooraan in den stoet werden nationale vlaggen meegedragen en een spandoek, waarop met de hand geschreven stond Laat ons onze grenzen verdedigen. Plotseling stond de volksmassa stil. De menschen ontblootten het hoofd en te mid den van een plechtige stilte klonk een lied, ernstig gelijk een godsdienstig lied. Het was het volkslied. Allen staken drie vingers omhoog om den eed op de repu bliek af te leggen. Op het trottoir stonden vrouwen te huilen en ook politieagenten, die in den stoet medeliepen, konden zich ternauwernood bedwingen. De betoogers zetten hun tocht voort naar den rechter oever van de Moldau, de wijk der gezant schappen en van het slot. Zij riepen Leve het leger, wij zullen onze grenzen verde digen, wij zullen ons land verdedigen. Nieuwbouw voor „Gemeenschappelijk Belang" aanbesteed. Hedenmiddag heeft de woningbouwver- eeniging „Gemeenschappelijk Belang" ten gemeentehuize alhier aanbesteed het bou wen van a. 21 eengezinswoningen en 7 verdiepingswoningen op een bouwblok ge legen aan de Bloemenlaan, en b. 27 ver diepingswoningen op een terrein gelegen ten noorden van de voormalige trambaan aan den Kapoentjesweg, alhier. De aanbesteding vond in twee perceelen en in massa plaats. De inschrijvers waren G. P. de Grave, Souburg, perceel a 90.600, perceel b 142.500 A. C. Haeck, Souburg a 87.400, b. 140.000 J. M. Goedemondt, Vlissingen a 85.800, b 126.500 M. F. Goedemondt, Goes b 115.000 Fa. Post en Berting, Vlissingen a l 84.560, b 134.980, massa 219.000 Dat geldt ook voor janfS» De Verrukkelijke vruchtensmaak vara Zwanenberg's jams is een vreug-» de voor hen, die juist de vruchtera zélf willen proeven. Frisch komt het fruit uit den boomgaard. Frisch wordt 't door Zwanenberg verwerkt. Frisch komt het als Zwanenberg's jams op tafel. Probeert ook eens deze jams: aardbeien, kersen, frambozen- bessenframbozen eaJjessen, F. Paul, Apeldoorn massa 215.200 Miel Schreuder, Almelo massa 212.000 J. Oordt, Vriezenveen massa 212.000 Joh. van Boxtel, Vught massa 211.000; Pierre v. d. Schoot, Tilburg massa 210.000 J. Bontebal, Zevenhuizen (Z. H.) massa 209.994; Sanders' Aannemersbedrijf, Rijs wijk Z.H. massa 208.900'Fa. J. M. J. Schrijver en Zn., Goes a 88.000, b 120.000, massa 208.000 H. J. Brink huis, Maastricht massa 207.400 A. Swets, Dubbeldam massa 203.900; Gebrs. J. en P. .van de Merwe, Dordrecht massa 201.950 C. H. H. Wisse, Zaamsl&g a 84.200, b 115.400, massa 201.600 Gebr. v. d. Poel, Lamswaarde a 77.500, massa 192.000 P. F. Voet en P. F. de V/aal, Hontenisse a 80.100, b 112.400, massa 189.300 Aannemersbedrijf v/h P. van Wijnen, Dordrecht massa 187.800. Hr. Ms. kruiser „Sumatra" in de haven aangekomen. Majestueus lag vanmiddag omstreeks half een een van de grootste oorlogsbodems van onze marine, Hr. Ms. kruiser „Su matra", op de reede van Vlissingen in af wachting van de sleepbooten, die het schip naar de buitenhaven zouden sleepen. Ter wijl een heerlijk Septemberzonnetje zich op het water weerspiegelde leverde de „Su matra" eenige honderden meters uit den wal, een fraaien aanblik op. Rond één uur liepen de sleepbooten „Engeland" en „Argus" van de S.H.V. de haven uit om hun niet alledaagschen „klant" te bedie nen. Lang duurde het niet of er was vast gemaakt. Terwijl de sleepbooten eenige extra zware rookwolken uitbliezen werd de tocht naar de haven aanvaard. Langzaam en voorzichtig werd het machtige gevaarte voor de haven gebracht en nadat de kruiser zijn sirene nog eens had laten hooren, voer men de haven binnen. In den mond word gedraaid en kwam het schip met zijn voor steven naar zee te liggen. Toen de „Su matra" dwars in de haven lag, kreeg men een goed beeld van de groote afmetingen van het schip met zijn vele zoeklichten, kanonnen en het afweergeschut dat drei gend in het luchtruim stond gericht. Een rood-wit-blauw geschilderd kanon op net voorschip herinnert nog aan het convovee- ringswerk in de Straat van Gibraltar, waarheen zoóals bekend, binnenkort we derom wordt vertrokken. De vele matrozen die bedrijvig op het dek heen en weer liepen, terwijl de hoorn blazers zich enkele malen lieten hooren en het bootmansfluitje zoo nu en dan over het water weerklonk, gaven ook aan de passa giers van de voor vertrek gereed liggende mailboot een onverwachte welkome afwis seling. Kalm stevende men verder totdat de havenmuur was bereikt waaraan het schip rond half drie was gemeerd. Direct na aankomst heeft de officier van piket, luitenant ter zee 2e klasse G. H. E. Brainich von Brainich Felth zich aan boord begeven ter verwelkoming. Later op den dag zou de commandant van Hr. Ms. „Sumatra", kapitein ter zee L. F. Klaassen een bezoek brengen aan den commandant der maritieme middelen, kapitein ter zee H. J. van der Stad, waarna deze, zooals gebruikelijk, een tegenbezoek zal brengen. Zooals bekend zal de „Sumatra" tot Maandag r s. alhier in de haven verblijven. Velen zullen gaarne de „Sumatra" eens van meer nabij willen zien. De Vlissingers voelen zich als inwoners van een marine- stad nu eenmaal tot de marine aangetrok ken. Het doet ons daarom genoegen te kunnen mededeelen dat er gelegenheid zal Dit nummer bestaat uit 2 bladen Praag heeft, onvoorwaardelijk toege geven. Bewogen tooneelen in de stad de bevolking weinig ingenomeii met de beslissing. [(Pag. 1, eerste blad)' Er hebben weer verschillende ernstige verkeesongevallen plaats gehad. .(Gemengd nieuws). Ir. A. Heldring, directeur van het Alg. Handelsblad, is gisteren overleden. (Binnenland) De Spaansehe regeering heeft besloten alle buitenlandsche vrijwilligers terug té trekken. (Buitenland); ZEE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. bestaan om dit oorlogsschip te bezichtigen en wel Zaterdagmiddag van 24 uur. Het zal niet aan belangstelling ontbreken, daar zijn wij zeker van I Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht). Om te bunkeren: Yoegoslavisch s.s. „Durmitor" van Stettin„Nemanja" van Durban Nederlandsch m.s. „Melissa'* van Havre Engelsch s.s. „Ramon de Lar- rinaga" van Londen Nederlandsche m.s. „Oosterschelde" van Antwerpen „Remi"- GravelinesNederl. oorlogsschip „Suma tra" van Den HelderNederl. m.s. „Tromp" van Londen. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich„Remi" naar Antwerpen; „Dur mitor" naar Split„Nemanja" naar Stet tin „Ramon de Larrinaga" naar Vancou ver „Oosterschelde" naar Rotterdam m.s. „Tromp" naar Brussel. Sedert hedenmorgen zes uur is het dik van den mist en is de vaart op de Schelde gestremd. Vernieuwing van drijfkisten van de Noordponton in de buitenhaven. Aan de toelichting tot de begrooting van het Verkeersfonds ontleenen wjj Omdat de stoomvaartmaatschappij „Zee land", die de voornaamste gebruikster van de Noord-ponton is, den bouw van nieuwe mailschepen in het voornemen had, leek het raadzaam met de vernieuwing van de ponton, waarvoor bij de vorige begrootmg reeds gelden waren toegestaan, te wachten totdat zekerheid bestond, dat de ponton bruikbaar zou blijven. Inmiddels is die zekerheid verkregen, zoodat thans de ver nieuwing kan worden ondernomen. Het is gewenscht de vernieuwing in sneller tempo te doen uitvoeren, dan aan vankelijk in de bedoeling lag, waarom voor 1939 40.000 wordt aangevraagd;

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1