Een begrotingstekort van ruim 61 millioen Praag aanvaardt de Britsch-Fransche voorstellen ÊERSTE BLAD KOEL c. iart 76e JAARGANG - NUMMER 222 WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1938 De grootste spanning is geweken STADSNIEUWS £!ci>euv!ei,«ssen J™. Jam enen. zon- Izool. <str. van llder, Hei- room room jeur- aam- ct., sch- t 19. :on- Rott. V uur 9 9 9 Mid- 2.25 nkele jir 2e van Erven -122727 3EK, ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlyke nummers 5 cent per stuk. VJissiitgsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr, WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere, regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordttweemaal berekend. Alles bi) vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUR EAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE WE PER L A N DSC H E DAGBLADPERS" Tijdelijke heffingen worden verlengd Nieuwe belastingen, w.o. 2% van alle loonen, huren, enz. Volgens de Millioenennota kwam de regeering by de samenstelling van de be grooting voor 1939 te staan voor een nadeelig saHo van ruim 142 millioen gulden op den gewonen dienst. Dit bedrag werd door een raming van de verlenging van verschillende heffingen, welke 1 Januari of X Mei zouden vervallen, (ruim 114'/j millioen tezamen), zoomede door het plan om de hoogere opbrengst der omzetbelasting geheel aan het algemeene rijksbudget ten goede te doen komen, teruggebracht tot ruim 25 /z millioen. By dit laatste bedrag moeten door de voornemens van den minister, om tot een reëele begrootingsopstelling te komen, weer ruim 30 millioen worden gevoegd. Met de 5 millioen, welke voor saneering van de gemeentelyke financiën nog aan de begroo ting moeten worden toegevoegd, komt men tot een reëel tekort van ruim 61 millioen gulden. Ten einde in dit aanzienlyk tekort te voorzien, zullen verschillende maatregelen worden voorgesteld, welke nieuwe offers van het Nederlandsche volk zuUen vragen» Tijdelijke heffingen blijven. In de eerste plaats zal een wetsontwerp worden ingediend waarbij een aantal hef fingen welke met ingang van 1 Januari of 1 Mei a.s. zouden vervallen, wordt ver lengd. Het betreft hier de opcenten op de grondbelasting, de inkomstenbelasting, de vcrmogenbelasting, de dividend- en tan tième-belasting, voorts de opcenten op de accijnzen op wijn, gedistilleerd, suiker, ta bak, de zegelrechten, de registratierechten, de successierechten en verder de verdedi gingsbelasting I, het bijzonder invoerrecht op benzine, de doodehandbelasting en de couponbelasting. Nieuwe belastingen. Daarnaast stelt de regeering zich voor een complex van nieuwe belastingmaatre gelen aanhangig: te maken, waardoor eenerzijds een aanzienlijke verhooging van de totale opbrèngst van dè belastingen zal worden verkregen, doch waarbij anderzijds naar een betere verdeeling van den belas tingdruk wordt gestreefd, terwijl remmen de invloeden van de belastingheffing op het bedrijfsleven zooveel mogelijk zullen worden beperkt. De Minister van Financiën stelt zich voor, de indiening te bevorderen van een wetsontwerp tot het heffen van een nationale inkomsten- en winstbe- lasting. Deze belasting zal zooveel mo gelijk bij de bron worden gelieven en bestaat uit een heffing van 2 van huren, renten, loonen en winsten. Zij zal gelden voor alle natuurlijke en rechtspersonen binnen het rijk en tevens voor de Nederlandsche inkomsten van bui ten het rijk wonende of gevestigde perso nen. Daarnaast komt nog een bijzondere heffing van 8 van de hier te lande door rechtspersonen gemaakte bedrijfswinsten. Van deze belastingen, waarop ook kinder aftrek kan worden toegepast, verwacht de minister een opbrengst van 90 millioen gulden. Naast deze aanzienlyk© belastingver zwaring zal de regeering ook komen met voorstellen welke een verlichting van den belastingdruk beteekenen. Zoo zullen maatregelen worden voorge steld om in verband met den druk van accijnzen, omzetbelasting en crisisheffingen tegemoet te komen aan de nooden van de groot e gezinnen. Verder zal de accijns wetgeving worden gewijzigd, in de eerste plaats wegens den druk welke wordt uit geoefend op de minstdraagkrachtigen en in de tweede plaats om tegemoet te komen aan gemotiveerde klachten van het be drijfsleven. Ook zullen do ergste bezwaren van de tarieven der vermogensbelasting, van de verdedigingsbelasting en van de personeele belasting worden weggenomen. Voor deze belastingverlagingen zat een bedrag van 40 millioen gulden noodig zijn. Naast de genoemde maatregelen zat de regeering met kracht blijven streven naar een verdere beperking der openbare uitga ven, W erkloosheidsbestrijding. Van de overige in het voornemen der regeering liggende maatregelen kunnen nog worden genoemd een krachtige bestrij ding van de werkloosheid, opvoering van het aantal tewerkgestelden in. de werk verschaffing zoo mogelijk tot 90 100.000 man, terwijl voor steun aan de binhenland- sche markt de invoerrechten van eenige groepen van artikelen zullen worden ver hoogd. Ook zal met medewerking van het Ne derlandsche bedrijfsleven de export-poli tiek worden versterkt. Credieten voor kleine ondernemers Verder zal een credietmogelijkheid wor den geopend voor kleine nij veren en am bachtslieden. De bedoeling hiervan is een ontbrekenden schakel in het credietappa- raat tot stand te brengen, waardoor bedoel de personen op zakelijk verantwoorden grondslag langloopende credieten zullen kunnen verkrijgen tot een maximum van 5000 voor het aanschaffen van machines en het verbeteren hunner outillage in het algemeen. Voorts zat een belangrijk hooger bedrag voor de bestrijding der jeugdwerk loosheid worden uitgetrokken. Wat de positie der gemeenten betreft, ligt een zoodanige herziening van de finan- cieele uitkeeringsregelen in het voornemen, dat een aanmerkelijk grooter aantal ge meenten haar zelfstandigheid weder ver krijgt, terwijl daarnaast een regeling van het forensenvraagstuk zal worden aan hangig gemaakt. Geen nationaal defensiefonds. Tenslotte wordt medegedeeld, dat na de heroriëntatie van het financieel beleid, welke de samenstelling van de begrooting gericht doet zijn op een zeer spoedig her stel van het budgetair evenwicht, er geen aanleiding meer is, gevolg te geven aan het voornemen door middel van een natio naal defensiefonds een jaarlijksch even wicht tot stand te brengen tussehen de uitgaven voor de nieuwe defensie-maatre gelen en de daarvoor gecreëerde inkomsten. De stijging van de gewone defensie-uit gaven' bedraagt 24.5 millioen, terwyl als kapitaalsuitgave voor de defensie op deze begrooting 73 millioen gulden is uitge trokken. Men zie ook onze rubriek Binnenland.) Chamberlain en Hitier zullen elkaar Donderdag te Godesberg ontmoeten. Hongarije en Polen komen thans ook hun „verdrukte volksgenooten" in Tsfecho-Slowakije te hulp. Havas meldt uit Parijs dat de Tsjecho- Slowaakscbe regeering, na den geheelen nacht te hebben beraadslaagd, hedenmor gen de door Frankryk en Engeland in Londen opgestelde voorstellen hebben aan vaard. Gisteravond had de Tsjechische regeering den gezanten van Engeland en Frankryk een nota overhandigd, waarin zy, volgens Havas, te kennen gaf, dat zy zich met de Fransch-Britsche voorstellen, die zonder baar toestemming zyn opgesteld, niet kon vereenigen. Men verlangde, dat het conflict tus sehen Tsjecho-Slowakije en Duitschland overeenkomstig het tussehen beide landen bestaande verdrag van 1926 aan arbitrage zou worden onderworpen en dat de regee ringen te Londen en Parys de kwestie op nieuw in stadie zouden nemen. Hedennacht hebben toen de Britsche en Fransche gezanten een bezoek gebracht aan President Benesj. Zy drongen er by Benesj op aan, het Britsche plan zooals dit thans was geformuleerd, te aanvaarden, daar de tyd drong. Na bet vertrek van beide gezanten Is dè ministerraad opnieuw bijeen geroepen, en heeft zooals hierboven ^^meld, den geheelen nacht vergaderd en hedenmorgen het be langrijke besluit genomen- Dr. Benesj de Tsjecho-Slöwaaksche -president. Chamberlain gaat Donderdag naar Godesberg. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat Chamberlain en Hitier hebben besloten de te Berchtesgaden begonnen besprekin gen Donderdagmiddag 3 uur te Godesberg te hervatten. Vernomen wordt, dat Chamberlain we derom vergezeld zal zijn van Horace Wil son en Strang. Hongarye voert besprekingen met Duitschland. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Berchtesgaden „De Hongaarsche minister-president Imredy, heeft Dinsdag in gezelschap van den Hongaarschen minister van buiten- landsche zaken, Kanya, den chef van den Hongaarschen generalen staf, generaal Keresztes-Fischer en staatssecretaris Fa- taky, een bezoek gebracht aan den Führer en rijkskanselier. Ook de minister van bui- tenlandsche zaken, Von Ribbentrop, was bij het onderhoud op den Obersalzberg aanwezig. Besproken zijn de onhoudbare toestanden in Tsjecho-Slowakije. Terwijl de Führer een uiteenzetting gaf van de Duitsche vraagstukken, spraken de Hon gaarsche ministers uitvoerig over de even eens onwrikbare eischen van het geheele Hongaarsche volk tot het verkrijgen van zelfbeschikking voor de onderdrukte volks genooten in Tsjecho-Slowakije". Havas verneemt, dat Imredy en Kanya zich in het vliegtuig van Hitier naar Berchtesgaden hebben begeven, op uitnoo- diging van den rijkskanselier^ die daartoe besloten zou hebben na een onderhoud tussehen Goering en den Hongaarschen rijksbestuurder Horthy, die in Oost-Pruisen DOODELIJK ONGEVAL IN DE BUITENHAVEN. Matroos tussehen een balk gekneld geraakt en aan de verwondingen overleden. Vanmorgen omstreeks half acht werden vanwege de marine in de buitenhaven werkzaamheden verricht, waarbij zich een doodelyk ongeval heeft voorgedaan. Een zware balk is aan het rollen ge gaan, waardoor de 24-jarige matroos le klasse W. S. bekneld geraakte en een bek kenfractuur bekwam. Het slachtoffer werd direct per ziekenauto naar het ziekenhuis „Bethesda" overgebracht. Hoewel men eerst niet voor zijn leven vreesde, is de toestand van den man plotseling verergerd. •Vanmiddag is hij hierop aan de bekomen verwondingen overleden. S., die gehuwd was, keerde kort geleden met Hr. Ms. „Sumatra" uit Indië terug en werd 26 Juli jl. op het wachtschip alhier te werk gesteld. Hr. Ms. kruiser „Sumatra" brengt een bezoek aan Vlissingen, Hr. Ms. kruiser „Sumatra" zal een be zoek van enkele dagen aan Vlissingen bren gen. De oorlogsbodem wordt morgenmiddag o: istreeks één uur verwacht en zal lig plaats krijgen in de buitenhaven. Maandag zal de „Sumatra" weer vertrekken. Het zwemmen is gedaan. ïit een gemeentelijke publicatie in dit nummer wordt medegedeeld, dat het bad- bedrijf en het strandstoelenterrein met in gang van Zondag 25 September a.s. ge sloten zullen worden* Esperanto-tentoonstelling. In het winkelpand Walstraat 50 houdt de afdeeling Vlissingen van de federatie van Arbeiders Esperantisten tot Zaterdag a.s. haar jaarlijksche tentoonstelling om hen die niet of weinig op de hoogte zijn met Esperanto, de wereldhulptaal, een klein beeld te geven wat hiermee bereikt kan worden. In de etalage trekt reeds direct de groo- te hoeveelheid brieven en kaarten uit alle deelen van de wereld de aandacht. Alle correspondentie is met linten verbonden met het land van herkomst op een daar opgestelde wereldkaart. De leden van deze afdeeling houden met Esperantisten in vrij wel alle deelen der wereld contact en be halve dat zij elkaar van het verschillende esperantonieuws dat in hun land verschijnt, voorzien, wisselen zij ook van gedachten hetgeen wellicht de verbroedering der na ties ten goede zal komen. Voor philatelis- ten biedt de kennis van Esperanto een ïs aangekomen voor een jachtpartij en de gast van Goering is. Het verluidt, dat ook de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, daar wordt verwacht. De Hongaarsche regeering, die reeds steun van Italië en Polen heeft toegezegd ge kregen, schijnt dus thans over Duitsche hulp te onderhandelen. Een ander Havas-bericht meldt, dat men reden heeft aan te nemen, dat Hongarije ronduit de vraag is voorgelegd, wat de houding van dit land zou zijn ingeval Duitschland „gedwongen zou zijn, tot een militair ingrijpen in Tsjecho-Slowakije". Het schijnt, dat men van Duitschen kant in ondubbelzinnige bewoordingen te ken nen heeft gegeven, dat „hij, die niets waagt, niets wint". Alles schijnt er op te wijzen, dat de Hongaarsche staatslieden besloten hebben, om „indien de noodza kelijkheid zich mocht voordoen", aan dè zijde van Duitschland te staan. In den loop van den middag zijn Imredy en Kanya per vliegtuig naar Boedapest teruggekeerd. Ook Polen roert zich. De anti-Tsjechische houding in Pcolsche politieke kringen, pers en openbare mee- n-ng wordt voortdurend sterker. In een zichtbaar geïnspireerden commentaar schrijft het agentschap „Iskra", dat Pelen bereid is 200.000 Polen in Silezië den weg naar hun vaderland te openen. Indien dat met op andere wijze bereikt kan worden, zal Polen het met geweld verwerven. De Poolsche staatsraison is geconcentreerd in de gewapende macht, In Maart van dit jaar was het noemen van dat woord reeds voldoende om het conflict met Littauen te regelen. Wij zijn thans evenals toen bereid, schrijft het agentschap. pracht gelegenheid om in het bezit te ko men van mooie postzegels. Zij zullen tenminste wel watertanden van de vele mooie exemplaren op de brieven enz. die in de etalage zijn uitgestald. De tentoonstelling laat verder zien hoe deze hulptaal reeds veelvuldig wordt ge bruikt. Wij zagen talrijke prospecti op het gebied van tourisme, wetenschap, gods dienst enz.verder een groot aantal espe- ranto-bladen en zelfs het Nieuwe Testa ment in het Esperanto vertaald en het blindcnschrift. Kortom een tentoonstelling die werkelijk interessant en een bezoek waard is, Een benoeming. Met ingang van 1 October a.s. is tot chef-instructeur aan het overdekte zwem bad te Leeuwarden benoemd onze oud stadgenoot de heer I. van Bel, thans te Borculo. {Zie verder Stadsnieuwsj pag. 2.) Dit nummer bestaat uit 2 bladen Praag heeft de BritschFransche; voorstellen aanvaard. /Pag. 1, eerste blad)] De begrootïng vertoont een reëel tekort van ruim 61 millioen gulden. (Pag. 1, eerste blad en Binnenland)] Het nieuwe zittingjaar der Staten- Generaal geopend. (Binnenland), Het nieuwe wegenverkeersreglement schrijft een maximum snelheid van 45 K.M. voor ook voetgangers in de wet geving betrokken, /Binnenland)] Groote fabrieksbrand te Schiedam, /Gemengd nieuws)] ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN^ Verder wordt te verstaan gegeven dat de nieuwe grenzen van Tsjecho-Slowakije niet door Polen gegarandeerd zullen wor den, indien Silezië niet aan Polen terug valt. De Poolsche bladen eischen met nadruk inlijving van Teschen bij Polen. Zij zeggen, dat deze provincie, „die den Polen in 1920 bij verrassing, ontstolen werd", teruggege ven behoort te worden. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, heeft gisteren den Duitschen ambassadeur ontvangen, terwijl de Führer en rijkskanselier in aanwezigheid van von Ribbentrop den Poolschen ambassadeur heeft ontvangen. Toespraak van Mussolini. Staande op het balkon van het regee- ringspaleis te Udine hield de Duce gisteren een toespraak, waarin hij een schets gaf van de Italiaansche geschiedenis der laat ste decenniën. Hij zeide „Onze grenzen zijn beveiligd, wij hebben Libyë heroverd, wij hebben de diplomatieke kwesties geli quideerd, die hangende waren gebleven;: wij zijn machtig te land, ter zee en in de lucht. Wij geven er de voorkeur aan, dat men ons vreest". Als het volk morgen weer voor een vuurproef zou worden ge roepen zou het geen minuut aarzelen. Bezorgdheid in de Fransche pers. De „Figaro" schrijft het volgendeDe Britsche ministers hebben gisteravond in een sfeer van groote verontrusting verga derd. Want bij de nieuwe moeilijkheden door het antwoord van Praag, voegen zich thans nog andere, die nog zorgwekkender zijn. In de berichten uit Berlijn is duidelijk te lezen, dat Hitier, na zijn onderhoud met Chamberlain, tot de conclusie is gekomen, dat het mogelijk is den prijs van het ac- coord nog te verhoogen, en dat hij het Fransch-Britsche ontwerp voldoende zou achten. Het zou er thans om gaan, Tsje cho-Slowakije van de kaart van Europa te doen verdwijnen. En men verwacht in Lon den, dat Hitier zich thans zal opwerpen als de beschermer der andere minderheden en de Tsjechische minderheid, autonoom en geïsoleerd, in het hart van het herstelde Oostenrijksch-Hongaarsche rijk zal overla ten. De „Epoque" schrijft Polen en Honga rije worden gedreven en gesteund door Duitschland en Italië. De bedoelingen van Duitschland schijnen geen twijfel meer open te laten. Want Hitier zoekt in alle haast naar bondgenooten. Het gaat erom te weten, of men Duitschland en zijn bond genooten de vrije hand in midden-Europa zal laten*

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1