Praag zou Brifsch-Fransch voorstel tot afstaan van grondgebied aan Duitschland aanvaarden Rond de Troonrede EERSTE BLAD «ai» Jew Jag 76e JAARGANG - NUMMER 221 DINSDAG 20 SEPTEMBER 1938 Chamberlain waarschijnlijk Woensdag naar Hitier Ook de Polen komen in beweging Rome niet voldaan STADSNIEUWS o uY CRÈME Dit nummer bestaat uit 2 bladen Kort commentaar abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Ylissinasche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr„ WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels L25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prjjs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer IC cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweeman! berekend. Alles b(j vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN A A NGE SLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC1TEITSWAARD E, I N GESTELD DOOR DE VEREENIG1NO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Van gezaghebbende zijde te Praag wordt vernomen, dat dc Tsjecho-Slowaaksche re geering besloten heeft, de Britsch-Fransche aanbevelingen te aanvaarden, doch een meer concrete toelichting wenscht, ten einde tot in bijzonderheden te kunnen ant woorden. De vergadering van het kabinet eindigde te Praag vannacht om kwart voor een. De voornaamste overweging, welke bij de be raadslagingen heeft gegolden, was het vaste voornemen een oorlog en bloedver gieten te vermijden. Hedenmorgen om 11 uur zou het kabinet opnieuw bijeenkomen. Chamberlain Woensdag naar Godesberg Van semi-officieele zijde te Berlijn wordt medegedeeldIn politieke kringen gelooft men, dat het juist is, dat Chamberlain op Woensdag a.s. een tweede onderhoud met den Führer en Rijkskanselier zal hebben. Aangenomen wordt, diat dit onderhoud te Godesberg zal worden gehouden. De dichtst bijgelegen vlieghaven is Keulen. Ontruimen Tsjechen de grens gebieden? Sudetenduitsche vluchtelingen, die Maan dag de Duitsche grens zijn overgekomen, berichten, aldus het D.N.B., dat de Tsje chen de Sudetenduitsche grensgebieden be ginnen te ontruimen. De Tsjechen verklaar den echter, dat zij, alvorens af te trekken, het geheele land in puin zouden leggen. Aldus méldt het Duitsche Nieuwsbureau, dat hieraan nog verschillende uitlatingen van vluchtelingen toevoegt, o.a. dat in de boschgebieden tusschen Meieresgruen en Tillenberg door auto's groote vaten benzine en petroleum zijn afgeladen, teneinde even tueel het geheele bosch in brand te steken. Het aantal Sudetenduitsche vluchtelin gen in de dioorgangs- en vluchtelingenkam pen bedroeg gisteren in totaal 102.000. Nog steeds duurt de vluchtelingenstroom voort, aldus het D.N.B. Betooging der Sudetenduitschers te Dresden. Verscheidene duizenden Sudetenduitsche vluchtelingen hebben gisteravond de door de Sudetenduitsche partij georganiseerde betooging in het tentoonstellingspaleis te Dresden bijgewoond. Een functionaris der Sudetenduitsche partij zeide o.a.Wij zijn niet de grens overgekomen om ongewapend te blijven, zooals wij het ginds waren. Wij zullen gewapend en zegevierend naar ons vaderland terugkeeren. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau heb ben Sovjet-Russische zenders getracht de uitzending der Sudetenduitsche betooging te Dresden via alle Duitsche zenders on- mogelijk te maken. In verschillende stre ken traden dientengevolge sterke storin gen op. Het 40-jarig regeeringsjubileum van H^M. de Koningin. Op 6 September jl. heeft burgemeester van. Woelderen naar aanleiding van het 40-jarig regeeringsjubileum een telegram gezonden aan H. M. de Koningin van den volgenden inhoud Onder betuiging van onwankelbare trouw en vervuld van groote dankbaarheid moge ik Uwe Majesteit de eerbiedige gelukwen- schen van de gemeente Vlissingen bij Uwer Majesteits 40-jarig regeeringsjubileum aan bieden. Hierop is dd. 19 dezer het volgende schrijven ontvangen Ingevolge de bevelen van H. M. de Ko ningin heb ik de eer U Hoogstderzelver dank over te brengen voor de aangeboden gelukwenschen. Voor den directeur van het Kabinet der Koningin, De referendaris, M. M, de Bruijn van Melis- en Mariekerke, Voorts meldt het D.N.B., dat te Warns- dorf de electrische stroom is afgesneden, om te verhinderen, dat men naar de be tooging zou luisteren. Sudetenduitschers zijn het niet geheel eens. Nu de meeste plaatselijke Sudetenduit sche leiders te Reichenberg verdwenen zijn, schijnt het, volgens Reuter, dat de Sudeten duitsche bevolking het niet geheel eens is. De jongelieden spreken nog alleen van een „Anschluss", doch velen van de ouderen, vooral menschen uit het zakenleven betwij felen, of een inlijving beter Zou zijn dan een vorm van kantonnale regeering. Bij Nieder-Albendorf zijn Sudetenduit schers, die op Duitsch gebied waren bij eengekomen, in verzet gekomen. Zij wilden op Tsjecho-Siowaaksch gebied vluchten. Zij werden echter door Duitsche politie inge sloten en teruggeleid op Duitsch gebied. Censuur op alle kranten. Krachtens de uitzonderingsmaatregelen, waartoe de Tsjecho-Slowaaksche regeering besloten heeft, is met ingang van gister avond de preventieve censuur toegepast op alle bladen, die daartoe hun nummer twee uur voor het verschijnen aan de censuur moeten voorleggen. De P.T.T. te Praag heeft het briefver keer naar het buitenland aanmerkelijk be perkt. Brieven moeten open verzonden worden. De Poolsche minderheid in Tsjecho-Slowakije. Op een gistermiddag te Kattowitz (Po len) gehouden bijeenkomst, welke door 50.000 personen werd bijgewoond, is een resolutie aangenomen, waarin wordt ge- eischt, dat Silezisch Teschen aan Polen wordt teruggegeven. Na de Tsjechen in felle bewoordingen te hebben beschuldigd van onderdrukking der Polen in Tsjecho-Slowakije, verklaart de resolutie Het oogenblik der bevrijding van Silezisch Teschen is gekomen. Wij doten een beroep op de hoogste machten van de re geering en het geheele Poolsche volk, en vragen hun, alle middelen te benutten en alle krachten aan te wenden, opdat recht vaardigheid geschiede, en Silezisch Teschen aan Polen worde teruggegeven. Rome niet voldaan over de resultaten van Londen. De berichten over het vermoedelijke re sultaat van de Fransch-Britsche besprekin gen te Lenden hebben te Rome een gevoel van teleurstelling gewekt. Men is van oor deel, dat de oplossing, die naar het schijnt door Frankrijk en Engeland zal worden voorgesteld, in tegenspraak is met de these van Mussolini, die een volksstemming be pleit voor alle nationale minderheden van Tsjecho-Slowakije. Frankrijk en Engeland, zoo zegt men te Rome, kunnen niet anders doen dan re kening houden riet de eiscben van Duitsch land, doch zij meenen zich te kunnen ver zetten tegen de rechtvaardige eischen van de andere nationaliteiten in den staat Tsjecho-Slowakije. Watbeteekent' gebiedsafstand voor Tsjecho-Slowakije De Britsch-Fransche regeeringen zijn, zooals bekend, te Londen tot overeenstem ming gekomen inzake het Tsjecho-Slo waaksche vraagstuk. Beide regeeringen zijn yan ineening dat het uitgesproken Duitsche deel van den Tsjecho-SIowaakschen staat, zonder vóór- afgaande volksstemming bij Duitschland moet worden gevoegd. Inmiddels verlangen nu ook de Hon- gaarsche en Poolsche minderheden in Tsje cho-Slowakije zelfbeschikkingsrecht. Indien Tsjecho-Slowakije in gebiedsaf stand aan Duitschland zou toestemmen zou het t.z.t. ook aan de Hongaarsche en Poolsche eischen tegemoet dienen te ko men. Wat dit zou beteekenen blijkt uit onder staande kaart. Duitschers 20-50% 20-50? Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Ned. Wielren Unie organiseerde Maandag op den Ringdijk rondom de Haar lemmermeer de wedstrijden om het club kampioenschap van Nederland op den weg 1938, waaraan door 16 clubs werd deelge nomen. De tinbaggermolen ..Karimata" is Maan dagmiddag in gemeentedok 4 aan de Maas haven te Rotterdam opgenomen voor het ondergaan van de noodige herstelwerk zaamheden. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen 13 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mastieker, 12 metselaars, 8 opperlieden, 32 schilders, 3 stucadoors, 14 timmerlie den, 2 ververs, 1 vlechter, 2 machinaai- houtbewerkers, 2 meubelmakers, 3 poli- toerders, 4 stoffeerders, 6 kleermakers, 3 schoenmakers, 42 metaalbewerkers, 8 broodjbanketbakkers, 8 slagers, 2 tuinlie den, 2 magazijnbedienden, 7 reizigers/ agenten, 5 winkelbedienden, 1 chauffeur, 8 kellners, 18 loopers, 2 portiers, 2 slee pers, 48 transportarbeiders, 19 kantoorbe dienden, 1 musicus, 3 onderwijzers, 1 ope rateur, 38 varensgezellen (w.o. stuurlie den, machinisten, stokers, matrozen enz.) en 151 losse arbeiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 1 winkel juffrouw, 1 kantoorbediende, 3 huishoud sters, 1 dienstbode, 6 werksters. Totaal 486 ingeschrevenen, vorige week 478, waarvan 227 gesteund to weten 134 in de werkverschaffing, 30 in de plant soenen, 43 crisissteuntrekkers en 20 ge- steunden vanwege Maatschappelijk Hulp betoon. Alzoo een vermeerdering van 8 werk zoekenden. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (vexwacht) Nederlandsch m.s. „Sirius" van Londen naar Duisburg. Om te bunkeren: Neder landsch m.s. „Monica" van. Le Havre Italiaansch s.s. „Assunta de Gregori" van Stettin „Snia Amba" van Gdynia„Auc- toritas" van Bremen. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Rotterdam„Oranje Nassau" naar Harwich „Monica" en „Auctoritas" naar Antwerpen „Snia Amba" naar Genua „Assunta de Gregori" naar Livomo „Chauser naar Istanboul„Antilope" naar Londen. een weldaad tlwhuid Doos 20cf De aanleg van een nieuw centraal vliegveld van de baan Wordt Schiphol het centrale luchtvaartterrein De regeeringspersdienst meldt, dat de regeering na nadere overweging van haar voornemens met betrekking tot de stich ting van een centraal luchtvaartterrein, van oordeel blijft dat het met het oog op de positie van Nederland in het luchtver keer noodzakelijk is, het groote interna tionale luchtverkeer op één enkel lucht vaartterrein te concentreoren. Is daarvoor in eerste instantie gedacht aan een nieuw aan te leggen terrein beoos ten Leiden, de loop der omstandigheden heeft de regeering aanleiding gegeven tot de overweging in hoeverre, met behoud van den eisch van een nationaal lucht vaartterrein voor het internationale ver- keei', in plaats van tot den aanleg van een terrein beoosten Leiden, zou kunnen wor den besloten tot een in de tweede plaats mogelijke oplossing, namelijk het bestem men van het luchtvaartterrein Schiphol tot nationaal luchtvaartterrein met deelneming door het rijk in de verdere inrichting en de exploitatie daarvan. Dienaangaande worden thans onderhan delingen gevoerd tusschen den Minister van Waterstaat en het gemeentebestuur van Amsterdam. Praag schynt de Engelsch-Fransche voorstellen te willen aanvaarden. L(Pag. l, eerste blad), Rond de Troonrede. [(Kort Commentaar)] De Troonrede. [(Pag. 2, eerste blad); De aanleg van een nieuw centraal vliegveld is van de baan. (Pag. 1, eerste blad) De Volkenbond zal een beroep op Japan doen. .(Buitenland)] 19 October beginnen vlootmanoeuvres in Ned.-Indië. (Marine en Leger); In Delft zijn verschillende clandestiene zenders in beslag genomen. ^Gemengd nieuws)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Een ernstig document, dat in ernstige tijden ernstige maatregelen aankondigt Wederom heeft H. M. de Koningin in de gecombineerde verga dering der Staten-Ge- ncraal de jaarlijksche Troonrede uitgespro ken. Men vindt den tekst dezer redevoering elders in ons blad. Wij maken thans enkele gevolgtrekkingen waartoe de Troonrede aanleiding geeft. H. M. de Koningin heeft, zooals verwacht kon worden, Haar erkentelijkheid te ken nen gegeven over de bewijzen van medele ven ter gelegenheid van Haar regeerings jubileum. De Troonrede is overigens in zeer rustige bewoordingen gesteld en weerspiegelt al lerminst de stormachtige sfeer die de ver houdingen in de wereld op het oogenblik beheerscht. Over de bedreigingen van den vrede vindt men er bijvoorbeeld al heel wei nig in („in deze bewogen tijden") en wordt slechts gerept van het feit dat „de betrek kingen van Neder land tot de andere mo gendheden haar vriendschappelijk karak ter onveranderd hebben mogen behouden." Iets waar ieder met een. hartgrondig „gelukkig op zal reageeren, zooals hei; ook wel ieders instemming zal hebben dat de gevolgde politiek van Nederlandsche zelfstandigheid zal worden bevestigd en versterkt. De rustige toon van de Troonrede wil echter niet zeggen dat er geen zeer belang rijke onderwerpen in worden aangekondigd. Het tegendeel is het geval. De belastingen zullen worden herzien om een meer rechtvaardige verdeeling van den druk te verkrijgen, en in verband hiermede wordt aangekondigd dat grootere offers zullen moeten worden gebracht om te voor zien in de financieele beuoeften van defen sie en werkloosheidsbestrijding. Voorstellen om het geheele volk in de hiervoor noodza kelijke nationale offers te doen deelen, zul len nog dit jaar aan de Kamers worden aangeboden. De Troonrede constateert, dat de hoop op verbetering in den economischen toestand des lands, niet in vervulling is gegaan en dat de economische vooruitzichten thans minder gunstig zijn dan een jaar geleden het geval was. Daarom zullen bijzondere maatregelen worden genomen ter bevordering van den export, terwijl voor enkele bedrijven ta riefsmaatregelen van matig beschermenden aard in voorbex'eiding zijn mededeelingen die de voorstanders van vx'ijhandel met zeer gemengde gevoelens zullen lezen. Afge wacht zal dus dienen te worden van welken aard deze maatregelen zullen zijn. Hoe dit ook zij, ieder zal daarnaast met instemming kennis nemen van de mede- deeling dat belangrijke uitbreiding zal wor den gegeven aan de uitvoering van werken die bijdragen tot verhooging van het voort- brengingsvermogen van den bodem en uus tot blijvende werkgelegenheid. De droog legging van den Noord-Oost-polder en de voorbereiding van de overige inpolderingen in het IJsseïmeer, zullen krachtig worden voortgezet I Een riem onder het hart van hex die vreesden dat de droogleggingswerk zaamheden zouden worden vertraagd of on- derbroken. Tot bestrijding van de werkloosheid zul len bijzondere maatregelen worden getrof fen, waarvan de in de bovenstaande alinea genoemde, wel de belangrijkste zijn. Maat regelen tot krachtiger bestrijding van de jeugdwerkloosheid zijn in voorbereiding, terwijl aandacht wordt geschonken aan verdere ontplooiing der nijverheid en aan de belangen van de scheepvaart. De regee ring hoc_>t dat van al deze voorzieningen een gunstigen invloed op de werkgelegen heid zal uitgaan. De toestand van 's lands financiën blijft in bijzondere mate zorg vereischen en noopt tot een zoo groot mogelijke beper king der uitgaven. De velen die in het be lang van het kind en daarmede van de toe komst van ons land, verlaging der leerling schalen dringend noodz. kelijk achten, zul len te dien aanzien dan ook vergeefs in de Troonrede naar eenig aanknoopingspunt zoeken. Dat van ons volk nog grooter financieele offei*s zullen worden gevraagd, schreven wij -hierboven reeds. De algemeen© economische en finan cieele toestand van Nedex'landsch-Indië is ongunstig beïnvloed door de conjunctuur verslechtering dit in tegenstelling tot Cu rasao en Suriname. De verdediging van Ne- derlandsch-Indië eischt zware offers van de schatkist en heeft de voortdurende aan dacht der regeering. De Troonrede wijdt voorts enkele vrien delijke woox'den aan de toewijding van le ger, vloot en ambtenaren in burgerlijken dienst. Resumeerend moeten wij dus zeggen, dat de regeering de zaken niet mooier voor stelt dan zij zijndat de Troonrede geen redenen tot hoera-stemming biedtdat de belastingbetaler zich zal moeten voorberei den op nieuwe offersdat op verschillende manieren getracht wordt de werkloosheid te bestrijden en de werkvexruiming te be vorderen dat laatstgenoemde maatregelen èn defensie een belangrijk deel van het volksinkomen opeischen dat de hiervoor te brengen offers velen zwaar zullen vallen, maar in 's lands belang onder de huidige omstandigheden onvermijdelijk moeten wor den geacht. Een ernstig document, dat in ernstige tijden ernstige maatregelen aankondigt^...*

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1