Nog steeds spanning rond Tsjecho-Slowakije TRIUMPH LAAT UW SMAAK -'N TRIOMF VAN SMAAK! 76e JAARGANG - NUMMER 219 ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1938 De regeering stuurt aan op ontbinding der Sudeten-Duitsche partij Duitschiand schijnt gedeeltelijke aansluiting bij „het Rijk" te verlangen STADSNIFUWS 1 CENT EERSTE BLAD unn dog ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor bet buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zyner woon plaats. Afzonderlyke nummers 5 cent per stuk. VJissingsclie Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VL1SSINGEN - TEL. 10 GIRO 66287 ADVERTENTIEPRD S Van 15 regels f 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer IC cent (max. 10 regelsj. Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET B UREAU VOOR PUBL1C1TEITSW.AARDE, I NGESTELD DOOR DE VEREENIGINO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Wordt Henlein gearresteerd Naar Havas uit Praag meldt heeft de procureur der republiek Tsjecho-Slowakije gisteren een bevel tot arrestatie van Henlein uitgevaardigd. De staatspolitie is belast met de ontbinding der militaire formaties der Sudeten- duitsche partij. Reuter voegt hier aan toe, dat het bevel tot arrestatie van Henlein is medegedeeld aan de crimineele politie in de verschillende landen. ïn een telegram meldt het Duitsche Nieuwsbureau, dat het hoofdbestuur van de Sudetenduitsche party, dat intusschen gecamoufleerd zijn zetel opnieuw te Eger heeft overgebracht, mededeelt, dat bijna alle leiders der partij zich nog op Tsjecho-Slo- waaksch gebied bevinden, hoewel „om begrypelyke redenen" hun verblijfplaatsen niet openbaar gemaakt kunnen worden. Konrad Henlein heeft incognito vergezeld van twee Sudetenduitsche afgevaardigden Vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan Eger en is later weer in onbekende richting vertrokken. De Tsjecho-Slowaaksche gezant te Parijs heeft zich met Hodza in verbinding gesteld naar aanleiding van d© radioberichten volgens welke een bevel tot arrestatie van Henlein was uitgevaardigd, Hodza sprak deze berichten echter met stelligheid tegen en de gezant stelde minister Bonnet hiervan onmiddellijk op de hoogte. Er is echter wel een aanklacht tegen Henlein ingediend en het geval wordt onderzocht door den minister van justitie. Het zal ook door den raad van politieke ministers behandeld worden. Volgens een Reuter-bericht uit Praag zou de Tsjecho-Slowaaksche regeering bevel hebben gegeven tot ontbinding der Sudetenduitsche party. Nader wordt echter gemeld, dat de regeering besloten heeft de werkzaamheid der Sudetenduitsche party te schorsen. Het ligt in het voornemen de kwestie van ont binding der party op 19 September voor te leggen aan de permanente Kamer commissie, die bevoegd is de party ontbonden te verklaren en daartoe ook zal worden uitgenoodigd. De aankomst van Chamberlain en Runciman te Londen. Het toestel, waarmede Chamberlain gis teren de reis maakte van München naar Londen, is om 2 uur 50 (M.E.T.), d.i. drie uur 10 Amsterdamsche zomertijd, te Keu len geland. Te 17.29 uur kwam het toestel op Heston aan. Lord Runciman arriveerde een minuut vroeger op Croydon. Lord Runciman zei„De toestand is zeer moeilijk. Alles ligt in Gods hand". Cham berlain verklaarde „Ik ben vroeger dan verwacht werd teruggekomen na een. reis, die, als ik niet zoo veel zorg had gehad, buitengewoon aangenaam zou zijn geweest. Ik heb gistermiddag een lang gesprek met Hitier gehad. Het was een openhartig, maar vriendschappelijk onderhoud en ik heb thans het voldane gevoel, dat wij een volledig begrip hebben van elkanders op vattingen. U verwacht natuurlijk niet van mij, dat ik thans spreek over de mogelijke resultaten. Ik ga thans met mijn collega's besprekingen voeren en ik raad U aan geen voorbarige verslagen over de besprekingen te aanvaarden, die niet uit gezaghebbende bron komen. Later, misschien over enkele dagen, zal ik een nieuw onderhoud met Hit- Ier hebben. Hitier zei mij, dat het dezen keer zijn bedoeling was mij halverwege te gemoet te komen. (Deze woorden verwek ten bij de omstanders vroolijkheid en in stemming). De heer Hitier, aldus vervolg de Chamberlain, wenscht een oud man zoo'n lange reis voor de tweede maal te be sparen." De korte toespraak van Chamberlain werd met instemming begroet. De Duitsche zaakgelastigde, die den pre mier was komen verwelkomen, zei „Ik hoop, dat U den indruk hebt succes te hebben gehad. In ieder geval hebt U de harten van mijn landgenooten veroverd." Chamberlain en Halifax begaven zich daarna per auto naar Downingstreet. By aankomst te Heston werd Chamberlain een brief van den koning overhandigd, die per specialen koerier naar het vliegveld was gebracht. Lord Runciman, die een minuut eerder op Croydon was aangekomen, zag bleek, toen hij uit het vliegtuig stapte. Hij was verge zeld van Gwatkin. Hij zei niet te weten, wanneer hij zou terugkeeren en geen in lichtingen over den toestand te kunnen geven. Chamberlain bij den koning. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat geen officieele mededeelrng over het resultaat van Chamberlain's reis zal wor den verstrekt dan na den kabinetsraad van heden. De koning heeft Chamberlain gis teravond in audiëntie ontvangen. De minis ter-president heeft 'n volledig verslag over zijn reis uitgebracht. Even voor elven is Chamberlain van zijn audiëntie bij den k mg in Downingstreet teruggekeerd. Hy zag er buitengewoon op gewekt uit. Welke eischen heeft Hitler te Berchtesgaden gesteld? De politieke redacteur van de „Daily Express" schrijft„Het plan. dat de be spreking te Berchtesgaden zou hebben op geleverd en waaraan Hit! zijn goedkeu ring zou hebben gehecht, zou als volgt zijn: Tsjecho-Slowakije staat aan „het rijk" de Sudetenduitsche gebieden af, waar de be volking voor 50 procent of meer uit Duit- schers bestaat 2. Instelling van een systeem van autono me kanto-is en in de streken, waar de be volking een belangrijke Duitsche minder heid telt, doch in een verhouding van min der dan 50 procent 3. Waarborg van de nieuwe Tsjecho-Slo waaksche grenzen door Duitschiand, Hon garije, Roemenië, Zuid-Slavië en Polen 4. „Supergarantie" dezer grenzen door Engeland, Frankrijk en Italië." De diplomatieke vertegenwoordiger van den Evening Standard schrijftChamber lain brengt een rapport mede over de eischen van Hitier ter zake van een rege ling van het Sudetenduitsche vraagstuk. Hitier wijst iedere tijdelijke regeling van de hand. Hij wil dat een definitieve en onher roepelijke regeling tot stand komt en wil deze vrijwel direct. Hij denkt daarbij aan het einde van de maand. De Fuehrer zou er in toestemmen, dat onder internationale controle in de Sudeten duitsche gebieden een volksstemming wordt gehouden, op voorwaarde dat Tsjecho-Slo wakije zijn troepen en politie terugtrekt, naar het voorbeeld van het Saargebied. Ingeval de regeering te Praag zou wei geren gevolg te geven aan dit voorstel, zou haar weigering het Duitsche leger er toe kunnen brengen over te gaan tot het be zetten van de Sudetenduitsche gebieden. Hitler is van meening, dat in deze stre ken reeds een staat van burgeroorlog be staat. Besprekingen t© Washington. President Roosevelt heeft gisteren een belangrijk onderhoud gehad met de minis ters Huil en Morgenthau. Een. ambtenaar van het Witte Huis deelde mede, dat de conferentie betrekking had op maatregelen door de Vereenigde Staten te nemen, in ge val van een Europeesch conflict. Daarbij is vooral sprake van financieele en economi sche maatregelen. Over militaire maatregelen is niet ge sproken. Roosevelt heeft alle verbintenissen buiten de hoofdstad afgezegd. Ook de be langrijke rede, die hij te Pougkeepsie zou houden, vindt geen door ong. De president heeft .met Norman Davis den internationa len toestand besproken om daarna een bijeenkomst van het kabinet te leiden. Uiteenloopende inzichten onder Sudetenduitschers De Sudetenduitsche senator Frank (niet te verwarren met den plaatsvervanger van Henlein) heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan de autoriteiten te Karlsbad en haar medegedeeld, dat hij de politiek van Henlein niet tot de zyne maakte, maar van meening was, dat het Sudetenduitsche vraagstuk zou kunnen worden opgelost binnen de grenzen van het Tsjecho-Slö- waaksche gebied en zonder dat de Sudeten duitschers bij Duitschiand zouden worden ingelijfd. De Sudetenduitsche afgevaardig de Ritter heeft zich ter beschikking van de autoriteiten te Asch gestéld en een derge lijke verklaring afgelegd. Duitschiand ïs paraat» Er worden in Duitschiand tal van maat regelen genomen om een eventueele mobi lisatie te vergemakkelijken. De thans in op leiding zijnde reservisten moeten een maand extra dienen. Dit geldt ook voor de manschappen, wier tweejarige diensttijd deze maand afloopt. Alle .mannen beneden de 45, die een militaire opleiding hebben gehad, moeten zich melden. Wanneer men den westelijken autoweg, die van Berlijn naar de Belgische grens leidt, volgt, kan men constateeren, dat de wegen verlaten zijn tot men het Roergebied bereikt. Van daar tot aan de grens is er een voortdurende stroom van zware vracht auto's van elk type, die gecommandeerd worden door de militaire autoriteiten en door dekzeilen afgedekte ladingen vervoe ren. Langs de Belgische grens zijn buiten gewone maatregelen genomen. Duizenden militairen 'iggen langs de lijn van Juelich naar Aken. De Maharadja van Bikaner zegt Engeland steun toe. De Maharadja van Bikaner, die over bijna tien 1 Jioen mmschen regeert, heeft den onderkoning van Britsch-Indië een te legram doen toekomen, waarin hy al zijn hulpbronnen en zijn leger ter beschikking, van den koning van Engeland stelt, voor het geval Engeland in een oorlog wordt ge wikkeld. Een beroep op de Duitsche bevolking. Om 12 uur 35 heeft de Tsjecho-Slowaak sche radic gisteren een oproep tot de Duit sche burgers van Tsjecho-Slowakije ver spreid, waarin o.m. werd gezegd Duitsche medebu gers. Zekere elementen probeeren U mede te sleepen in een burgeroorlog. Toch is er geen probleem, hoe moeilijk ook, dat niet langs den weg van vreedzame onder handelingen kan worden opgelost, indien aan beide zijden de goede wil bestaat. Zij die hun toevlucht zoeken tot geweld, bekennen hun eigen ongelijk. Duitsche burgers. Weest kalm. Neemt de strengste discipline in acht. Vergeet niet, dat uw vaderland in de eerste plaats be dreigd wordt. Denkt aan de ramp, welke 21 jaren geleden over de wereld is gekomen. In een interview over den toestand in het Sudetenduitsche gebied heeft Jaksch, lei der der. Duitsche sociaal-democratische partij, verklaard, dat de Tsjecho-Slowaak sche autoriteiten krachtig genoeg zijn om de orde te handhaven. „Aan de onlusten", aldus Jaksch, „wordf slechts deelgenomen door jongelieden tusschen 17 en 15 jaar de rest der bevolking, zelfs de Henleinis- ten houdt zich afzijdig. Ongetwijfeld zouden de Henleinisten niet langer de meerderheid hebben, indien de rust zou terugkeeren. De toestand is als volgtöf de Henleinisten zullen den staat verwoesten öf de staat zal de Sudetenduitsche party voor goed vernie tigen. Alles is afhankelijk van de hulp, die Duitschiand zal verleenen aan het Tsjecho- Slowaaksche filiaal der nationaal-socialis- tische party." Sudetenduitsche leiders manen tot kalmte. De Sudetenduitsche leiders hebben hun volgelingen den raad gegeven kalm te blij ven en vredelievende houding aah te ne men. De algemeene toestand was gisteren veel minder gespannen en er wordt geen melding gemaakt van ernstige incidenten. Te Karlsbad is het bruine huis, het hoofdkwartier der Sudetenduitsche partij, door de politie omsingeld en doorzocht. Et werd geen verzet gepleegd, het gebouw is gesloten. In verscheidene steden, o.m. te Aussig, Stroppau en Saaz hebben de Sudetenduit sche leiders een bezoek gebracht aan 3e autoriteiten en verklaard, dat zij al het mogelijke zullen doen om hun volgelingen tot kalmte aan te manen. Alle Berlijnsclie ochtendbladen publicee- ren vandaag felle artikelen tegen Benesj en de Tsjecho-Slowaaksche democratie. Zij wijden een geheele pagina aan „gruwel sprookjes en aan de terreur der Tsjechische beulen en gangsters." Gemeentelijke luchtbeschermingsdienst. Naar wij vernemen zal de opleiding van het personeel, ingedeeld bij den geneeskun digen hulpdienst van den luchtbescher mingsdienst worden voortgezet met een cur sus over de oorlogsgassen, welke in de v.m. kazerne Koning Willem III gegeven zal worden door den heer H. ten Have, arts, alhierdeze cursus zal ongeveer 5 lessen omvatten en gegeven worden op Woens dagavond van 89 uur, té beginnen op 21 September a.s. In aansluiting met de les door dr. ten Have, zullen degenen, die in het begin van dezen zomer reeds deelnamen aan een cur sus in „eerste hulp bij ongelukken" van 910 uur, verder onderricht worden in het leggen van verbanden en het vervoer van gewonden. Dit onderricht staat onder lei ding van den heer R. Grippeling, arts, al hier, met medewerking van leden van de vereenigingen „Het Roode Kruis" en E.H.B.O. Het ontwikkelingswerk van het L v. A. O. Men schrijft ons In de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 20 Juni 1.1, is een artikel gewijd aan de Arbeidersontwikkeling, naar aanleiding van de door de Overheid gepubliceerde statistiek over deze materie. Daaruit blijkt, dat genoemde statistiek heeft uitgewezen, dat het I. v. A. O. bij dit cultureele werk een zeer belangrijke plaats inneemt. Van de 165 bestaande cursussen werden 137 door het Instituut georganiseerd. Van de 4066 deelnemers aan dit werk volgden niet minder dan 3123 leerlingen de cursussen van het I. v. A. O. Ook in Vlissingen werd en wordt aan dit ontwikkelingswerk door de Instituutafdee- ling de noodige aandacht geschonken en werden reeds gedurende een viertal jaren arbeiders-avondscholen georganiseerd, die een behoorlijk aantal leerlingen wisten te trekken. De Instituutsafdeeling ondervindt voor dit werk van vele zijden een prijzenswaar dige medewerking, waarvoor het bestuur erkentelijk is en waarin het de stimulans vindt om met dit werk voort te gaan en dit zoo mogelijk uit te bouwen. Het stelt dan ook weer de gelegenheid open om zich aan te melden als leerling Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant. Nog steeds spanning rond Tsjecho- Slowakije. (Pag. 1, eerste blad), De vergadering van den Volkenbond. ^Buitenland)] Het absolute snelheidsrecord opnieuw; verbeterd. (Sportnieuws), Hevige gevechten in Palestina. (Buitenland)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN" voor de Arbeiders-avondschool, welke 3 October a.s. aanvangt en die toegankelijk is voor leden en niet-leden van het Insti tuut. Door belangelöoze medewerking van bevoegde leiders is het financieel voor i aderen arbeider mogelijk deze school te volgen. Wie interesse heeft aarzel© niet nadere re inlichtingen te vragen, welke gaarne worden verstrekt aan het adres genoemd in de in dit nummer voorkomende adver tentie. Tweederde van het Nederlandsche volk ontvangt na het 14de jaar geen onderwijs meer. De Arbeiders-avondscholen zijn daar om dit tekort mede te reduceeren. Grijpt de kansen, jongeren en ouderen, voorzoover U met dit tekort aan kennis persoonlijk hebt te kampen. Werkt aan U zelf. Laat de Arbeiders- avondschool U daarbij helpen. Zang- en Dansinstituut Höfelein— Verhoeff. Bovengenoemd zang- en dansinstituut zal op Zaterdag 1 October a.s. zijn nieu wen cursus beginnen. In studie zal worden genomen „De Wonderbloem", kinderope rette in vier bedrijven door I. Mulder en W. Voerman in speciale bewerking. Wij verwijzen voorts naar de adverten tie elders in ons blad. Vlissingsch scheepvaartnïeuws* Aangekomen. „Mecklenburg"van Harwich, (verwacht) Nederlandsch m.s, „Deneb" van Antwerpen„Albatros" van Londen. Om te bunkeren: Italiaansch s.s. „Argentèa" van Dieppe „Ivorea" van Dieppe; Nederlandsch m.s. „Noordzee" van Londen. V ertrokken: „Prinses Juliana"- naar Harwich; „Deneb" naar Stirlingjj „Argentea" en „Ivorea" naar Genua „Noordzee" naar Antwerpen. „A]hambra"-Theater. Polygoon brengt nog enkele zeer inte ressante flitsen uit de achter ons liggende feestdagen. Zeer mooi en vaak indrukwek kend zijn de opnamen van de groote wa penschouw in Den Haag. Ook de optocht in deze stad lijkt inderdaad voortreffelijk van smaak en voorstelling. Blijkbaar wa ren geen kosten gespaard. Hollywood zoekt een prinses. Humor en spanning brengt deze char mante Paramount-film. En weer, vooral in den beginne, die fijne satyre, welke de Amerikaansche film kenmerkt. Immers als Zweedsche prinses, die zich zeer ko ninklijk gedraagt, scheept in Frankrijk een doodgewoon Amerikaansch meisje uit Brooklyn zich in. Ieder overbluffend, wil zij op deze wijze een kans als filmster krijgen. De groote mailboot herbergt al lerlei personen, wier wegen zich verwar ren tot eindelijk in New York de liefde de eindknoop legt, waarbij de prinses van haar titel afstand doet. Een beroemd'band leider weet beter dan vier vermaarde de tectives den moordenaar van een door trapten afperser te ontmaskeren. Deze jacht op den geheimzinnigen misdadiger brengt de noodige spanning tusschen de amusante tooneelen. Carole Lombard geeft

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1