COOT WAT GEEFT DE RADIO? GEMENGD NIEUWS STOOMVAARTLIJNEN Buitenlandsch Weerbericht. LICHT OP VOOR AUTO'S, FIETSEN EN VOERTUIGEN Langs afvoerpijp 26 me ter de lucht in om een bal letje van dak te halen. Kennelijk geïnspireerd door de gebeurte nissen op den Zeevaartdag heeft de 9-jari- ge Willem van V. uit de Van Goghstraat te Den Haag zich ontpopt als een waardig op volger van Michiel de Ruyter. Met dit ver schil dan, dat de kwajongen van Vlissingeit door andere motieven werd geleid. Genoemde knaap was met een aantal kornuiten aan het voetballen op een ter rein in de buurt van de Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij, toen op een gegeven oogen- blik de kleine gummi-kogel op het 26 me ter hooge dak belandde. Even veroorzaakte dit natuurlijk een welkome sensatie, maar al gauw was de stemming gedaald tot be neden het vriespunt, daar men geen ander balletje meer tot zijn beschikking had. Goede raad was duur. Bij een der mannen van het personeel aankloppen durfden ze niet, daar ze al her haaldelijk waren weggejaagd, meldt de Rotterd. En om op dit tijdstip reeds huis waarts te keeren vonden ze toch ook zoo wat, daar er nog een lange middag in het verschiet was. Toen hakte Willem tenslotte den knoop door, naar het voorbeeld van Holland's grootsten admiraal. Langs het gebouw loopt nl. een kolossale afvoerpijp, die hem stellig wel sterk genoeg voorkwam om 40 kilo te dragen. Eerst in tempo, daarna als maar trager, schoof de jongen zich het luchtruim in. Nadat hij er 20 meter op had zitten kon hij byna niet verder. Iedere vezel van zijn lichaam begon te trillen en het angstzweet brak hem uit. Maar opeens schemerde hem het visioen voor van dien anderen jongen, van dien jongen, die eenmaal draaide aan het groote wiel in een blauw-geruite kiel Willem beet krampachtig de tanden op elkaar, spande zijn spieren tot het uiterste en geen halve minuut daarna troonde hij als een haan op een torenspits. Een daverend gejuich steeg op uit de kelen van de rest van het elftal, zoodra de tennisbal weer in hun midden neerplofte. Maar eilaci, Willem moest ook nog terug... De stralende oogen in het groezelige ge zicht begonnen bedenkelijk te staren, te meer, daar intusschen van alle kanten nieuwsgierigen kwamen opdagen. Daaron der bevonden zich natuurlijk ook juist een paar agenten van den surveillancedienst, die zich hals over kop naar binnen spoed den om den waaghals voor ongelukken te behoeden. Heelhuids keerde hij zoodoende weer op den beganen grond terug, om .met een klop pend hart een gang naar het politiebureau te maken. Nadat hij hier een fikschen uitbrander in ontvangst had genomen werden zijn ouders gewaarschuwd, die hem door zijn spreek woordelijk geworden „groote broer" lieten afhalen. Jongeman door auto aangereden en gedood. Gisteravond is een 18-jarige. jongeman, werkzaam bij de Gero-fabrieken te Zeist, op den straatweg tusschen Leersum en Doorn door een auto aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer reed naast twee vrienden op de fiets. Plotseling schrokken zij vc or een achteropkomende auto, waar van de bestuurder hevig toeterde. De fiet sen geraakten in elkaar, waardoor een van hen voor de auto kwam te vallen en door het voertuig werd gegrepen, met het ver melde noodlottige gevolg. Het stoffelijk overschot is naar Doom overgebracht. Aan r ij ding" met doode- 1 ij k e n afloop. Gistermiddag is te Veendam de ongeveer 50-jarige mevr. De Haan bij het oversteken van den weg naby de brug over het Westerdiep te Veen- dam door een auto aangereden. Zij sloeg tegen den grond en bleef ernstig gewond liggen. Op advies van den genees heer Heerdt uit Veendar- -rerd zij naar het academisch ziekenhuis te Groningen ver voerd, op weg waarheen zij aan de beko men verwondingen is overleden. Elfjarig knaapje spoorloos verdwenen. Sinds Zaterdagmiddag omstreeks drie uur wordt het 11-jarig jongetje Frits Strating, wonende aan de Molenstraat te Assen, ver mist. De jongen werd omstreeks genoem den tijd voor een boodschap naar een apotheker in de stad gezonden, doch na dien keerde hij niet naar zijn ouderlijke woning terug. Zaterdagavond om plm. 10 uur schijnt hij nog door eenige jongens op de markt te zijn gezien. Wrak aangespoeld. Gisteren bemerkte een bramenzoeker op de duinreep, staande 5 K.M. ten zuiden van Zandvoort, dat uit zee een wrak naar de kust kwam drijven en wel ter hoogte van de vierde bank. Hij begaf zich onmiddellijk naar den strandvonder, den heer P- van der Mije, die met een vlet dadelijk op onderzoek uittrok. Het wrak was intusschen naar de kust gedreven en vastgeloopen op de eerste bank. Door het vallen van het water bleef het vastzitten. De strandvonder is van meening, dat het wrak een woonark is geweest, die waar schijnlijk van een sleep is losgeraakt. Door het stooten op de zandbank is het wrak in tweeën gebroken. Het achterstuk is ongeveer zeven meter lang en het voor ste gedeelte, dat gedeeltelijk onder water ligt, ongeveer vijf meter. Op het achterste schip staat een huisje, terwijl op het voor stuk een gebroken kast in het water ligt. Het wrak vermeldt geen naam zoodat men nog naar de afkomst gist. Ongevallen in de hoofd stad. Op den N.N.Z. Voorburgwal is gistermiddag een ongeval gebeurd, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Een oude man stak in gedachten verzon ken den rijweg over zonder te letten op de signalen van een naderende tram. Hij werd door den motorwagen aangereden en brak bij zijn val een been. Het slachtoffer is naar het Binnengasthuis vervoerd. In de Maasstraat op den hoek van de Uiterwaardenstraat is een zeventienjarige timmermansknecht van een stellage van een in aanbouw zijnd huis gevallen. De jon gen bekwam een hersenschudding en ver wondingen aan armen en beenen. Het slachtoffer is in het Binnengasthuis opge nomen. Ook op de Weesperzijde is iemand zon der op het rijverkeer te letten den weg overgestoken en het slachtoffer van een ongeval geworden. Een vijftigjarige maa liep hier achter een tram om en pardoes tegen een auto op. Hij werd tegen de straat geslingerd en moest met een hersenschud ding in de N.I.Z. worden opgenomen. De rij ongevallen van dezen middag werd gesloten door een voetballer, die op een sportveld aan den zuidelijken Wandelweg in het vuur van het spel kwam te vallen en een been brak. Ernstig ongeluk. Gister- middag om 1 uur ontstond een ernstige aanrijding op den Boeldijkscheweg op de grens van Den Haag en Wateringen. Ver moedelijk door onvoorzichtig ovex'steken reed de wielrijder G. M., wonende in de Schoolstraat te Poeldijk, tegen een perso nenauto op, waarvan de 38-jarige G. M., wonende te Hillegersberg, de bestuurder was. De wielrijder kreeg een zware hersen schudding. Een particuliere ziekenauto ver voerde hem naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. De toestard van den ge wonde is van dien aard, dat hij nog niet gehoord kon worden. Zijn familie is ge waarschuwd. Knaapje van eerste ver dieping gestort. Tijdens afwe zigheid van de ouders is gistermiddag een vijfjarig jongetje uit de eerste verdieping van een perceel aan de Tweede Katenbur- gerdwarsstraat te Amsterdam gevallen. Het ventje is met een zware hersenschud ding in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Jongetje onder vracht auto gedood. Gistermiddag is het vijfjarig zoontje van den heer van Houten te Gemert, bij het oversteken van den rij weg onder een vrachtauto van de firma van Gend en Loos geraakt. De wielen gin gen het kind over het lichaam. De jongen was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het R.K. ziekenhuis overgebracht. Inbraken in de hoofd stad. Het vuurwerk van Zaterdag avond verzekerde het inbrekersgilde te Amsterdam een rustig uurtje werken. In huizen van afwezige bewoners zijn dien avond dan ook weer talrijke bezoeken gebracht. De bewoners van een huis in de Herman Gorterstraat hadden, toen zij buitenslands gingen, den sleutel aan de binnenzijde van de keukendeur laten stenen, waarschijnlijk om te voorkomen, dat onbevoegden met een looper zouden kunnen binnendringen. De heeren inbrekers hebben hiervan echter in tegendeel een dankbaar gebruik gemaakt, door de deurruit in te drukken en zoo open te sluiten. Wat er wordt vermist, kan door de afwezigheid der bewoners nog niet wor den vastgesteld. In een perceel in de Milletstraat 52 heeft men de huisdeur geforceerd en onder an dere den r.iet-onaardigen inhoud van een kinderspaarpot, die in den loop der jaren door welwillende ooms en tantes met een totaal bedrag van eenige honderden gul dens was gevuld, meegenomen. Ook de bewoners van een perceel aan den Adm. de Ruyterweg hadden bij hun thuis komst een onaangename verrassing te ver werken. Ongeveer 240 en een gouden da mesarmbandhorloge waren hier de buit. Rijwielplaatjesdie'f ruilt belastingmerken tegen een piano. Het was de gemeentepolitie te Assen opgevallen, dat in de maand Augustus opmerkelijk veel rywielbelastingmerken op geheimzinnige wijze verdwenen. Het aantal aangiften van vermiste plaatjes steeg onrustbarend, zoo dat een uitgebreid onderzoek werd inge steld met gevolg, dat een zekere Harm Z. uit Assen, voor de politie geen onbekende, v/erd aangehouden en in arrest gesteld. Ook kon een zekere B. uit Beilen worden aangehouden, die eveneens in arrest werd gesteld. Tijdens het verhoor bekende Z. een 8-tal plaatjes te hebben ontvreemd. De gestolen plaatjes waren alle ongemerkt. Enkele van de plaatjes zou Z. geruild hebben tegen... een piano. Nieuwe gevallen van kinderverlamming. We derom heeft zich te Groningen een geval van kinderverlamming voorgedaan en wel bij een 2-jarig meisje. Uit voorzorg is thans de school, waar een broertje van het patiëntje onderwijs geniet, gesloten. In overleg met den inspecteur van de volksgezondheid is voorts de schippers- school te Groningen gesloten. In de gemeente Moordrecht is een tweede geval van kinderverlamming geconstateerd, thans bij een 14-jarig meisje. In verband hiermede heeft de burgemees ter in overleg met den inspecteur voor de völksgezondheid gelast, dat alle scholen voor voorbereidend en voor gewoon lager onderwijs moeten worden gesloten, voor- loopig tot 24 September a.a» Het aantal gevallen van kinderverlam ming te Waddinxveen is thans gestegen tot twaalf. Vier patiëntjes zijn overleden. De sluiting van de scholen is opnieuw met een week verlengd. Bij den directeur van den G.G.D. te Rot terdam is aangifte gedaan van een geval van kinderverlamming bij een acht-en-der- tig-jarigen vrouw in Hillegersberg woon achtig. De vrouw is in een der barakken te Rotterdam opgenomen. Gisteren is een driejarig schippersmeisje bij het spelen op een schip, liggende in het Buitendamsterdiep te Groningen, komen te vallen en te water geraakt. Het kind ver dween in de diepte, Het stoffelijk over schot van het meisje is later opgehaald. In Wnddinxveen zyn gisteren vier nieu we gevallen van kinderverlamming voorge komen, waarvan één met doodelijken af loop. In deze gemeente zijn reeds elf pa tiënten aan dezi lekte lijdende, vijf zjjn overleden. In Gouda heeft de kinderverlamming zich weer met één geval uitgebreid. Hier zijn thans sinds het uitbreken van de ziekte negentien gevallen waargenomen. In Moercapelle is eveneens aangifte ge daan van egn geval van kinderverlamming. Prof. Slotemaker heeft moeilijkheden met onze taal. A. B. K. schrijft in zijn rubriek in het Volksblad Ieder kent het verhaal van den man, die op volksche wijze zijn zoon de verborgen heden der taal bij wilde brengen en tot hem sprak „Je zeit ik sta, ik sting. Nou zou je denken, dat je dan óók most zeggen ik ga, ik ging. Néé, ik gong." Als u klaar bent met lachen kunt u van mij de verzekering krijgen, dat er aanmer kelijk .méér menschen zijn, die met zulke zonden van een ander den draak steken, dan die zich zelf op hun beurt niet aan de taal vergrypen. U heeft ook op school geleerd, dat „ruischen" r-cspeld moet worden met een s-c-h maar „bruisen" met een enkele s. Maar nu heb ik een feestartikel gezien ter eere van het regeeringsjubileum en daarin werd „bruisend" géschreven met s c h, alsof de Vries en Te Winkel geheel vergeefs gestreefd, ja geleefd hadden. Een drukfout misschien, zult u zeggen. Maar niks hoor Varwege de hoogheid van den schrijver hier aan het woord, werd diens bijdrage in zijn eigen handschrift af gedrukt. Er helpt dus geen lievemoederen aan. En wie was deze overweldiger der ons overgeleverde en dus rechtmatige spelling? Het wasminister Slotemaker de Bruine zelf. Is dat kostelijk of niet? Vrouw vertelt over de methoden van Ameri- kaansche misdadigers. Het dal van de Sacramento, dat in jon gensboeken, wanneer men sprak over de Indjanengevechtèn, bij herhaling is be schreven, is sedert eenige maanden het el dorado geworden van Amerikaansche kidnappers. In vier maanden tijdis hebben zich veertien gevallen voorgedaan dit beteekent zelfs voor de Vereenigde Staten een record. Toen mrs. Meeks alleen thuis was, haar man was op inspectiereis door zijn groote fruitplantages, drongen twee misdadigers het huis binnen. Zij eischten een bedrag van 15.000 dollar. De 55-jarige vrouw, die het geld niet in huis had, beproefde langs telefonischen weg hulp in te roepen, maar dit macht haar niet gelukken. Zij werd geboeid en in een zak gestopt. De schur ken legden haar onder de bank van haar eigen auto en reden op klaarlichten dag met een matig gangetje weg. Toen men hen onderweg aanhield, stopten zij bereid willig, gaven desgewenschte inlichtingen, waardoor zij nergens eenige argwaan op wekten. Mrs. Meeks zegt hierover zelf het volgende „Toen wij op de plaats van bestemming aankwamen, nam men mij den vuilen blind doek niet af. Mijn boeien werden slechts iets losser gemaakt en de knevel werd af gedaan. Ik ontwaarde terstond, dat ik in de holle ruimte van een boom opgesloten zat, en hier moest ik in staande houding tegen den binnenwand van den boom leunen. Daarna sloegen de bandieten groote draad nagels door mijn boeien in het hout, zoodat ik mij nauwelijks kon bewegen. Hier moest ik het 48 uur uithouden. Van slaap was natuurlijk geen sprake. Wanneer ik moe werd en in elkaar dreigde te zakken, sne den de touwen zoo diep in mijn vleescli, dat ik van pijn weer wakker werd. In dien geheelen tijd kreeg ik driemaal v/at te eten namelijk een paar stukjes kaas, zonder iets anders. De misdadigers deelden mij mede, dat zij myn echtgenoot den eisch van 15.000 dollar losgeld hadden voorgelegd, en dat zij mij niet eerder vrij zouden la ten dan wanneer de losprijs voldaan was. Bij de geringste poging om te ontvluchten, zouden zij zonder pardon schieten. En cynisch merkten de schurken op, dat zij het losgeld toch zouden ontvangen, wan neer ik al lang dood was. Om dat te be wijzen schoten zij meermalen hun pistool voor den boom af. Ik concludeerde daaruit, dat ik my in een zeer eenzame streek moest bevinden. Toen twee dagen en nachten voorbijge gaan waren in deze verschrikkelijke om standigheden, dommelde ik in. Het spreekt vanzelf, dat ik hevig droomde en ge schreeuwd heb. Ik werd wakker en het werd mij weldra duidelijk, dat men mijn geschreeuw heelemaal niet gehoord had, immers dat zou mijn dood beteekenen, in dien de misdadigers in de buurt waren. WOENSDAG 14 SEPTEMBER Hilversum I, 1875 M. V.A.R.A. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten). 9.30 Wenken voor de keuken. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.20 Programma voor Arbel- ders in de Continu- bedrijven. 11.40 Causerie „Door welke oorzaken ontstaat mas- sa-werkloosheid?" 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. m 12.17 V.A.R.A.-Orkest. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 Esmeralda". 2.00 Voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Orgel en zang. 6.10 Gramofoonmuziek. 6.50 Causerie „De sterken voor de zwakken". 7.00 Gelukwenschen. 7.06 Koorzang. V.P.R.O. 7.50 Causerie „De gods- dienstige waardeering van den arbeid". V.A.R.A. 8.03 Berichten A.N.P. V.A.R.A.-Varia. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 „Fantasia". 9.10 RadiotooneeL 9.30 Zang en piano. 9.45 The Four Blue Stars. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 V.A.R.A.-Orkest. 10.45 Gramofoonmuziek. 3 11.00 Eugenetische causerie. 11.30 Gramofoonmuziek. H Hilversum n, 301.5 M. H N.C.R.V. S.00 Schriftlezing, medi ci tatie. 8.15 Berichten, gramofoon- =i muziek. (Óm 9.30 Ge il lukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11,00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble Van der Horst. 12.00 Rerichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Vervolg concert. 1.30 Gramofoonmuziek. H 2.00 Zang met pianobegelei- ding. In de pauze's Gramofoonmuziek. 3.00 Christelijke Lectuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Zang. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanva- ringsreglenient. 7.00 Berichten. 7.15 Veeartsenijkundige causerie. 7.35 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage, eventueel gramofoonmuziek. 8.00 Berichten A.N.P. Her haling S.O.S.-Berich ten. 8.15 Orgelconcert. 9.00 Causerie „De Pel- grimvaders". 9.30 De Arnhcmsche Orkest vereniging. (10.05 Be richten A.N.P.). 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50 Schriftlezing. Droitwich, 1500 M. 11.25 Gramofoonmuziek. 11.50 Het Reginald Paul- pianokwartet. 12.35 Uit Stockholm Sune Waldimir's orkest. 1.20 Het Colombo-Octet. 2.05 B.B.B. Schotsch orkest. 3.05 Gramofoonmuziek. 3.30 Volksliederen- programma. 3.50 Reportage. 4.20 Vesper. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.40 Billy Bissett's Band en solisten. 6.20 Berichten. 6.45 Orgelspel, Billy Thor- burn's Band en solis ten. 7.20 Juridische causerie. 7.40 B.B.C. Variété-orkest, m.m.v. solisten. 8.20 B.B.C. Symphonie- orkest, m.m.v. solist. 10.00 Berichten. 10.25 Declamatie, 10.45 Het B.B.C. Theater- orkest. m.m.v. solist. 11.35 Joe Loss en zijn Band. 11.50 Jazzmuziek. Radio Paris, 1648 M. 8.10 en 10.35 Gramofoon muziek. 12.35 Stafmuziek van de Garde Républicaine. 3.05 Gramofoonmuziek. 3.20 Zang. 4.20 Viola d'amore-voor- dracht, 4.35 Cellovoordracht. 5.20 Bailly-orkest. 6.20 Pianovoordracht. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.52 Zang. 7.20 Vioolvoordracht. 8.50 Concert. 9.50 Variété-programma. 10.50 Gramofoonmuziek. Keulen, 456 M. 6.50 Omroep Amusements orkest. 8.50 Orkest van het O.S. Landestheater. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.35 Omroepkleinorkest. 2.30 Populair concert. 4.20 Omroeporkest. 6.50 Pianovoordracht. 7.35 Gramofoonmuziek. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Omroepkleinorkest en solisten. 12.20 Omroepkleinorkest. 1.20 Gramofoonmuziek. Brussel, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroepdans- orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Zang. 5.50 en 6.50 Gramofoon muziek. 7.05 Omroepdansorkest en soliste. 8.20 Het José Guédarlana- orkest. 9.20 en 10.30 Omroep Sym- phonie-orkest en solis ten. Brussel, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroepklein orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 en 6.00 Omroepklein orkest. 6.35 Het Blondelkwartet. 7.10 en 7.35 Gramofoon muziek. 8.20 Radio-herinneringen. 9.05 Het Omroeporkest. 10.30 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender, 8.20 Berichten. S.30 Kamerorkest Karl Ris- tenpart en solisten. 9.20 Maandoverzicht. 10.20 Berichten. 10.50 Kamermuziek. 11.05 Berichten. 11.20 Gramofoonmuziek'. 12.20 Omroeporkest. (1.15 Tijdsein). Toen kwam een vertwijfelde moed in mij op. Ik rukte aan mijn boeien, net zoo lang, totdat een der armen vrij kwam. Na een uur werken had ik me geheel bevrijd. Al dien tijd had ik angstvallig geluisterd naar de geluiden van buiten mijn hart bonsde ontzettend. Maar er kwam niemand. Voor zichtig verliet ik den hollen boom. Ik was heelemaal alleen. De streek was moeilijk toegankelijk, ik moest over scherpe rotsen klauteren en mijn handen en voeten waren bloedig bedekt met wonden. Nog altijd be vond ik mij binnen schotsafstand van den boom. Bijna wilde ik het opgeven maar de zekerheid een genadeloozen door te zul len sterven joeg mij voort. Zoo bereikte ik eindelijk een landweg. Ik zag er verschrik kelijk uit. Als behekst liep ik voort, altijd maar voort, totdat eindelijk een auto mij inhaalde het was gelukkig niet die van de schurken en deze nam mij mede naar het eerstvolgende politiestation. De twee gangsters hadden intusschen weer een poging gewaagd het losgeld van den heer Meeks te krijgen, en deze had inderdaad de som gereed gelegd. Door de toevallige tusschenkomst der politie hadden de kidnappers het geld echter nog niet in handen gekregen. Op zijn laatst een half uur na de ontvluchting van hun gevangene moeten zij weer bij den hollen eik terug geweest zijn. Op de vlucht ging het dus werkelijk om minuten. Op het oogenblik houdt de politie een klopjacht in deze streek en zij wordt daarbij terzijde gestaan doo;r tweehonderd inwoners. Uit- en thuisvarende scheden. „Alcyone" (thuisr.) 9 Sept. van Bahia „Aludra" (thuisr.) 10 Sept. v. Madeira „Alpherat" 10 Sept. van Buenos Ayres n. Rotterdam „Amstelland" (thuisr.) p. 10 Sept. Las Palmas „Alkmaar" 12 Sept. te Callao „Baarn" (uitr.) 10 Sept. van Corral „Baloeran" (uitr.) p. 11 Sept. Kaap del Armi „Bengkalis" (uitr.) 11 Sept. van Suez „Breda" (thuisr.) 11 Sept. te Liverpool „Bodegraven" 10 Sept. te Curagao „Boskoop' '12 Sept. van Curacau naar Li verpool „Bilderdijk" (uitr.) 11 Sept. te Vera Cruz „Burgerdijk" (thuisr.) 10 Sept. te Londen „Dempo" (thuisr.) p. 12 Sept. Perim „Edam" 12 Sept. te Rott. van New York „Hoogkerk" (uitr.) p. 11 Sept. Gibraltar „Kertosono" (uitr.) p. 11 Sept. Point de Galle „Kedoe" (uitr.) p. 10 Sept. Perim „Kota Baroe" (thuisr.) 11 Sept. v. P. Said „Kota Gede" (uitr.) 12 Sept. te Fremantle „Kota Agoeng" 12 Sept. te Rott. v. Java „Mapia" (uitr.) p. 10 Sept. Dungeness „Poelau Bras" (uitr.) p. 11 Sept. Ouessant „Poelau Tello" (thuisr.) 10 Sept. v. Genua „Serooskerk" (thuisr.) 11 Sept. v. P. Said „Streefkerk" (uitr.) 11 Sept. te Colombo „Soekaboemi" (thuisr.) 12 Sept. v. Sabang „Sembilan" (thuisr.) 12 Sept. te Suez „Statendam" (uitr.) p. 11 Sept. Lizard „Talissee" 10 Sept. van San Francisco n. Calcutta „Tapanoeli" (uitr.) 11 Sept. van Suez „Volendam" 10 Sept. v. New York n. Rott. „Waterland" (thuisr.) 11 Sept. van Rio de Janeiro „Westland" (uitr.) 11 Sept. te Rio de Jan. Samengesteld door het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bilt Hoogste barometerstand 769.8 te Va- lentia. Laagste barometerstand 735.6 te Vaasa in Finland. Verwachting Meest matige westelijke wind, weinig of geen regen, in het noorden nevelig tot zwaar bewolkt en iets koeler, in het zuiden nevelig tot licht bewolkt en weinig verandering in temperatuur, Hedenmorgen uit officieele gegevens samengesteld door het Kon. Met Instituut Het gebied van hoogeluchtdruk in het westen op den Oceaan verplaatst zich iets zuidwaarts. In het westen werdt het even wel door een nieuwe storing aangetast. De uitgestrekte depressie in het noorden werd dieper en trok naar het oosten. Het cen trum ligt thans over de Botnische Golf. In zuiu-Scandinavië waaien krachtige tot stormachtige westelijke winden. De bewol king is er zwaar met regen. In noord-Scan- dinavië is de wind oostelijk en zwak, ook hier valt regm of sneeuw. In Schotland, noord-Duitschland en de randstaten waait een matige, krachtige tot westelijke wind, met zware bewolking. In het zuidelijk deel van het waarnemingsgebied is de wind zwak en de bewolking licht. Op IJsland, in Schotland, in zuid-Frankrijk en noord- Scandinavië is de temperatuur onder nor maal, overigens is zij meest boven normaal. Voor morgen wordt nog matige, westelijke wind verwacht zonder regen van beteekenïs. De nacht zal nevelig ijn, 'overdag in het noor den zwaar bewolkt en iets koeler, in het zuiden licht bewolkt met dezelfde temperatuur. WEERBERICHT VOOR BELGIË, Zwakke tot matige wind uit Z.W. tot N.W. richting, mooi weer, doch nevelig, tijdelijk bewolkt, mist op het laatst van den nacht. Nachtelijk temperatuursmini- mum plm. 10 gr. De barometer stygt. September uur Dinsdag 13 7.50 Woensdag 14 7.48

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 4