NOOTJES UIT DE PROVINCIE KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER Te Luzern en Zurich wordt van 11 tot 15 September bet zesde wereldcongres voor woningbouwvereenïgingen gehouden, waar op Bondsraad Meyer als vertegenwoordi ger van den Bondsraad, liet woord zal voeren» Officieel wordt medegedeeld, dat het Britsche Hof veertien dagen rouw zal aan nemen wegens het overlijden van Prins van Connaught. In tweede openbare bijeenkomst heeft de Volkenbondsvergadering een voorzitter ge kozen. Voor de stemming werd ook Abes- sinië opgeroepen. De Iersche minister-pre sident, De Valera, werd gekozen met 39 van de 42 geldige stemmen. Er waren 47 stemmen uitgebracht. Met ingang van 19 September 1938 zal men in geheel Oostenrijk rechts moeten houden. gen. De „Frankrijk" maakte van voren en de „Argus" aan de achterzijde van het 75 M. lange betonstuk vast. Het wëer werkte bijzonder mee. Er was niet veel wind, terwijl er een heerlijk Sep- temberzonnetje scheen. Men was op alle gebeurlijkheden voor bereid want behalve een roeiboot waren er ook enkele reddingboeien op den duiker aanwezig voor de „ruimers". Ook was de scheepvaart op de hoogte gesteld dat het transport vandaag zou plaatsvinden. Het eerste gedeelte van den tocht verliep voorspoedig. Weldra had men de groote schutsluis bereikt, waar door omstreeks 8 uur werd afgeschut. Nabij de bunkerma chine „Parata" van de S.H.V. werd nog eenigen tijd gewacht totdat de stroom gun stig was om naar het Haventje van Meijer te varen. Toen dit het geval was, zetten de sleepbooten weer aan en kwam er be weging in den duiker die ongeveer 80 cM. boven water uitstak. Kalm stoomden de sleepbooten de haven uit alsof zij een doodgewone bunkerboot aan de tros hadden. Het was rond tien uur toen de sleep ongeveer een uur na het ver trek uit de haven, nabij de wandelpier aan kwam. Alles was tijdens den tocht naar wensch verloopen. Het groote betonnen gevaarte met aan beide einden een roode vlag en gelegen tusschen de sleepbooten op een paar hon derd meter uit de kust, leverde een ty- pischen aanblik op. Het wachten was nu op hoog water om den duiker in het haventje te brengen. Om ongeveer vier uur dacht men met dit werk te kunnen beginnen. Het betonstuk zou dan op de juiste plaats worden gelegd, waarna het met afgaand water op den bodem zou komen te liggen. Wanneer de duiker in den juisten stand ligt, worden de tijdelijke wanden aan de beide uiteinden verwijderd, zoodat het wa ter er in kan loopen. Een mooi staaltje van stuurmanskunst van de sleepbootkapiteins om dit ongewone „sleepje" veilig op de plaats van bestem ming te brengen Verkeersspiegels aangebracht. In den loop der jaren hebben zich op den gevaarlijken hoek Coosje Buskenstraat Spuistraat ettelijke verkeersongevallen voorgedaan. Hierin zal hoogstwaarschijn lijk thans wel verandering komen daar sedert enkele dagen ter plaatse twee ver- keersspiegels zijn aangebracht,waardoor het naderend verkeer om den hoek opge merkt kan worden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het bestuur der stichting „Generaal Snijders Fonds" heeft gisteren in Hotel Witte Brug te Den Haag aan dr. ir. M. H. Damme (directeur-genera"1 der P.T.T.) de gouden C. I. Snijders-medaille uitgereikt. Nieuw leven in den Haagschen dierentuin: jl. Vrijdag werd een Kidang-hertje gebo ren. Vlïssingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Rottum" van Londen naar Duisburg: „Irene" van Londen „Annie" van Londen naar Duisburg „Drente" van Dover. Om te bunkeren: Nederlandsch m.s. „Koert" van Port Talbot Italiaansch s.s. „Snia Fiocco" van Algiers. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Koert" naar Amsterdam „Snia Fiocco" naar Riga„Irene" naar Antwerpen „Drente" naar Antwerpen. Het havenverkeer in Augustus jl. De haven van Vlissingen werd gedurende Augustus 1938 bezocht door 162 zeesche pen met een tonnage van 181.400 N.R.T. en 181 binnenschepen met 50.877 ton draagvermogen. In bovenstaande getallen zijn niet verwerkt de schepen van de Mij. „Zeeland", den Provincialen Dienst, de Marine en het Loodswezen. de chineesche bemanning van het s.s. „marid" wilde aan land gaan. De Marechaussee schoot in de lucht. Naar wij verarmen deden zich gister avond voor de marechaussee die met de be waking van het Noorsche s.s. „Marid" zrjn belast en die de landing der Chineesche bemanning moeten beletten, moeilijkheden voor. Op een gegeven oogenblik traden de Chi ne ezen gezamenlijk tegen de bewakers op en wilden het schip „en masse" verlaten. De marechaussees hebben dit belet. Om kracht bij hun bevelen bij te zetten, werd in de lucht geschoten waarna de Chineezen hun pogingen hebben opgegeven. Zooals bekend blijft de Commissaris der Politie alhier de landing op Nederlandsch territoir van deze Chineezen weigeren.' Indien slechts de Noorsche reederrj ten opzichte van iederen Chinees een daarvoor gesteld bedrag wil deponeeren, waarvan de terugleiding naar China kan worden bevor derd, is een landing mogelijk. Blijkbaar voelt de reederij hiervoor niets en wil het Nederlandsche gezag met deze voor ons on- gewenschte vreemdelingen opknappen. De marechaussee-bewaking is versterkt. De onderhandelingen duren voort. Rijkspostspaarbank. Opgave over de maand Augustus. Vlissingen: ingelegd 76.560.68 terugbetaald - 43.249.34 meer ingelegd 'f 33.311.34 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 44. Middelburg: Ingelegd 151.166.93 terugbetaald - 91.052.63 meer ingelegd 60.114.30 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 62. O o s t-S o u b u rgingelegd 13.580.74 terugbetaald - 4.925.83 meer ingelegd/ 8.654.91 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 12. Koudekerke: ingelegd 4.180.66 terugbetaald - 1.445.79 meer ingelegd 2.734.87 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 8. Breskens: ingelegd 109.889.75 terugbetaald - 93.348.59 meer ingelegd 16.541.16 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 32. G r o e d e ingelegd 9.928. terugbetaald - 4.005.34 meer ingelegd - 5.922.66 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 2. Oostburg: ingelegd 17.414.10 terugbetaald - 11.785.60 meer ingelegd 5.628.50 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 17. Schoondijke: ingelegd 8.848.50 terugbetaald - 8.039.97 meer ingelegd 808.53 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 2. IJ z e n d ij k e ingelegd 13.411. terugbetaald - 16.409.78 minder ingelegd 2.998.78 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 1. MIDDELBURG. Oude man mishandeld. Gisteravond omstreeks 11 uur is een 78- jarige man door twee personen met een flesch op het hoofd geslagen en bloedend, doch niet ernstig verwond. De politie stelt een onderzoek in naar de plegers van deze „heldendaad". Esperanto. Zaterdagavond trad voor de neutrale Esperantogroep „Ni Venkos" alhier op ir. J. R. G. Isbrücker uit den Haag. Ook uit Goes en Vlissingen waren ver schillende Esperantisten aanwezig. De In specteur van het L.O. in de inspectie Mid delburg had bericht van verhindering ge zonden. Wel kon de voorzitter, de heer I. M. Boasson Hz., later op den avond, den wethouder van onderwijs welkom heeten. Alvorens de spreker zijn voordracht be gon herdacht de voorzitter het 40-jarig ju bileum van de Koningin, waarop alle aan wezigen staande het Wilhelmus zongen. Namens de neutrale Esperantogroep „La Sudbevelanda Rondo" te Goes uitte de vice- voorzitster haar blijdschap, aan de uitnoo- diging van „Ni Venkos" gevolg te hebben kunnen geven. Bovendien deelde zij mede. dat de Hongaarsche Esperantist Julio Bag- hy te Goes een literairen cursus komt geven. OOST- EN WEST-SOUBURG. Openluchtspel „De bloeiende Oranjeboom". Dit openluchtspel zal worden opgevoerd op Donderdag 15 en Zaterdag 17 Septem ber. De eerste opvoering is uitsluitend bestemd voor de leden der buurtvereni gingen. De opening zal geschieden door den bur gemeester der gemeente, waarna het vol gende programma zal worden afgewerkt 1. Ouverture, muziekgezelschap. 2. Declamatie. 3. Optreden gemengde zangvereniging. 4. Gemeenschappelijke zang. 5. Optreden gemengde zangvereniging. 6. Declamatie. 7. Tableau „Hulde aan het huis van Oranje". 8. Declamatie. 9. Tableau „De inhuldiging", 10. Gemeenschappelijke zang. 11. Optreden van kinder- en dameskoor. 12. Tableau „De bruiloft", met oud-HolI. liedjes en dansen door de vereen. „Medio- burgum", onder leiding van den heer Chr. Mazure te Middelburg. 13. Optreden Fanfarecorps. 14. Optreden van kinder- en dameskoor. 15. Tableau„De bloeiende Oranjeboom" met kinderzang. 16. Declamatie. 17. Optreden van kinder- en dameskoor. 18. Spreekkoor. 19. Slottableau. 20. „Wilhelmus van Nassouwe"< De tweede opvoering is voor het pu bliek toegankelijk. Het kinderfeest. Voor dit feest hebben zich een kleine 500 kinderen opgegeven, zoodat de deel name zeer algemeen is. De commissie voor dit onderdeel van het feest heeft zich dan ook moeten verzekeren van een groote groep leidsters en leiders om de wedstrijd den zoo goed mogelijk te doen slagen. Ongetwijfeld zal het op het feestterrein a.s. Woensdagmiddag wel zeer druk zijn. Vooral ook indien de weersomstandigheden medewerken. Comité voor de jeugddeputatie. Dit comité zal hedenavond in vergade ring bijeen komen ter afdoening van de financieele aangelegenheden, verbonden aan de afvaardiging naar Amsterdam. Tevens zal worden overwogen of het niet mogelijk is, dat de vereenigingen, die aan de jeugdhulde deelnamen, straks op het Souburgsche feest gezamenlijk uitko men. Wellicht kunnen daartoe nog pogin gen in het werk worden gesteld. Lichtreclame „Nemidso". De reclame-stoet, welke eerst Zaterdag avond door de straten van ons dorp zou trekken, doch om verschillende oorzaken was uitgesteld, liet zich gisteravond zien. Door het geheele dorp werd een rit ge maakt, welke met harmonicaspel werd op geluisterd. Deze muziek, die allerlei popu laire liederen liet hooren, bracht veel leven in de brouwerij. Vanzelfsprekend trok een en ander zeer de aandacht, met name wel van de jeugd. ARNEMUIDEN Benoeming by P.T.T. Na voor het vereischte examen te zijn geslaagd is thans met ingang van 18 Sept. a.s. tot teekenaar bij den technischen dienst der P.T.T. benoemd op arbeiders contract, de heer C. de Klerk Czn., met standplaats Den Haag. TERNEUZEN Een hek om den Beatrix-boom. Voor de Burgemeester Huizingabank is Maandag door de leerlingen der Ambachts school een gesmeed ijzeren hek rondom den Beatrix-boom geplaatst. Op het hek, dat een fijn stuk werk is, komen voor de naam Beatrix en de datum 31 Januari 1938. Gisteren is het aan de gemeente Ter- neuzen in eigendom overgedragen. De R.H.B.S. bestaat 25 jaar. Deze maand bestaat de R.H.B.S. te Ter- neuzen, die in de eerste jaren van haar bestaan, een gemeentelijke instelling was, vijf-en-twintig jaar. Morgen zal dit feit worden herdacht door een openluchtop voering van het Middeleeuwsche spel „Es- moreit". Verder zullen directeur en leera ren op dien dag een receptie houden. HULST Het Reinaerdt-monument te Hulst onthuld. Zooals gemeld heeft de Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Uf- ford,gistermorgen een Reinaerdt-monu ment onthuld op het Koningin Wilhelmina- plein te Hulst. Te elf uur werd een ont vangst ten stadhuize gehouden waar o.m. aanwezig waren prof. dr. C. G. N. de Vooys uit Utrecht, als vertegenwoordiger van de Koninklijke Academie van Weten schappen te Amsterdam, en mr. Leonard Willems uit Gent als vertegenwoordiger van de Koninklijke Vlaamsche Academie. Mr. L. Willems hield een rede prof. J. W. Muller kon aan zijn voornemen om een rede uit te spreken geen gevolg geven waarna de Commissaris der Koningin door het vegnemen van de Nederlandsche drie kleur welke het monument/ bedekte, de onthulling vevrichtte. Het gedenktecken kwam tot stand on der de auspiciën van een comité, bestaan de uit de heeren dr. J. J. Gielen, uit Roo sendaal, A. O. Langenhorst en drs. L. Loe- kefeer te Hulst, Jos. Everaard te St. Jan steen en P. Eggermont te Ginneken, met bijdragen van de gemeente Hulst en par ticulieren. Tijdens de landbouwtentoonstel ling van den N.C.B. in 1937 te Hulst, waarbij ter herdenking van het zeven en een halve eeuw oude dieren-epos een open luchtspel wercl opgevoerd, besloot men. om te Hulst een monument op te richten. Het bosch tusschen Hulst en Hulsterloo, in de middeleeuwen gelegen nabij Hulst op de plaats van het huidige dorpje Nieuw- Namen, wordt in den Reinaerdt als de plaats der handeling genoemd. Het monu ment, van den uit Nederland afkomstigen Antwerpschen beeldhouwer Ant. Damen, stelt het oogenblik voor waarop ge in den Reinaerdt leest „Hoe wonderlijc hi henen ghinc als eenen peelgrijn licht ghenoech", het moment nl., waarop de vos gekleed als pelgrim afscheid nam van het hof van ko ning Nobel, die hem genade schonk, door dat de geniale sluwheid van Reinaerdt triumpheerde over de domheid der dieren. Na afloop der onthulling werd het mo nument aan de gemeente Hulst overgedra gen. De plechtigheid werd met een lunch besloten. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het be roep naar Nieuw-Sc!ieemda ds. E. A. A. Snijdelaar te Tcrmuntt - en Borgsveen, vroeger te Schoondijke. Geref. kerken. Beroepen te Rijssen, ds. d. Bremmer te Middelburg. Ds. W. H. H. Dijkman vijftig jaar predikant. Vrijdag a.s. is het vijftig jaar geleden, dat ds. W. H. H. Dijkman, thans emeritus predikant te Haarlem, het predikambt bij de Ned. Herv. Gemeente te Breskens aan vaardde. In 1898 is hij naar Rozenberg vertrokken en sinds October j.l. is hrj emi- ritus. Examens, Geslaagd voor waterbouwkundig opzich ter aan het Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes D. van Poelje te Vlissingen, J. A. Brakman te Nieuwland, C. van Splun- der te Scharendijke, J. Butijn te Rilland- Bath, C. J. Goeree te Driewegen en J. C. Maas te Terneuzen. Afgewezen 2. Geslaagd te 's-Gravenhage voor steno typiste mej. E. G. M. Merk te Vlissingen. Aangewezen voor Indië. De volgende zeeofficieren, officieren van den marinestoomvaartdienst en administra tie, die dezen zomer als zoodanig zijn be noemd, zijn aangewezen voor diensten in Nederlandsch-Indië en zullen per m.s. „Si- bajak", 21 September van Rotterdam ver trekken luitenant ter zee 3e klasse E. H. van Rees, J. Doornbos, jhr. H. de Jonge van Ellemeet, A. van Sorge, J. G. Treffers, J. W. Schotel, J. J. van Delden, J. E. Gobée en R. M. Eibers officier van den marinestoomvaartdienst 3e klasse D. R. de Jong, J. van As, J. C. Stalknecht, N. G. J. W. van Marie, P. A. E. Veuger en B. C. Honing officier van administratie 3e klas se l. L. Rietdijk en N. J. Backers. De luitenant ter zee 2e klasse C. Vos wordt 26 dezer overgeplaatst van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord naar het Ko ninklijk Instituut voor de marine aldaar, als officier van dienst bij die inrichting. Bevordering bij de marine. Sergeant-monteur J. van Steenwijk tot majoor-monteurkorporaal-machinist A. F. S. Wissekerke, P. Steenaard, A. Neder- hand, C. K. A. van Breda en P. de Jager tot sergeanten-machinistsergeant-schrij ver R. Meinema tot majoor-schrijverkor poraal-schrijver A. H. Teunissen tot ser geant-schrijver kwartiermeester G. P. Ko ning tot bootsman majoor-telegrafist M. Kuiper tot oppertelegrafistsergeant-tele grafist P. J. Zegers tot majoor-telegrafist korporaal-telegrafist J. P. Jacobs tot ser geant-telegrafist sergeant-machinist M. Daniëls tot majoor-machinistkorporaal- machinist L. Zwaaf tot sergeant-machinist: sergeant-majoor dor mariniers B. Nrjenhuis tot adjudant onderofficier der mariniers. Opgave overgeplaatste onderofficieren der marine. Sergeant-monteur M. Staats van wacht schip Willemsoord naar De Mok sergeant konstabel J. A. v. d. Hooven van wacht schip Willemsoord naar kazerne Willems oord sergeant-vliegtuigmaker (H) F. K. J. J. Raadsheer van De Mok naar De Kooij sergeant-vliegtuigmaker (H) M. J. Jurg, van De Kocij naar De Mókser geant-machinist J. A. Boeije van Van Speijk naar wachtschip Vlissingenser geant-ziekenverpleger C. Magielsen van wachtschip Vlissingen naar hospitaalma joor-ziekenverpleger G. den Hartog van „Sumatra" naar wachtschip Vlissingen sergeant-ziekenverpleger A. Rokus van ka zerne Amsterdam naar „Sumatra" ser geant-ziekenverpleger I. Verweij van Hos pitaal naar kazerne Amsterdam sergeant der mariniers J. H. van Beek van „Van Speijk" naar kazerne Willemsoord. Officieren der mariniers beëedigd. Op het Schuttersveld te Rotterdam zya vanmiddag de nieuw benoemde 2e luite nants der mariniers Q. Groenewegen, H. S. den Hartog en E. M, W. O. von Pohlbreüch beëedigd. Oorlogsschepen naar hun basis teruggekeerd. De verschillende oorlogsschepen die tij dens het koninklijk bezoek te Amsterdam hebben gelegen, zijn gisteren naar Vlissin gen en Nieuwediep teruggekeerd. Zoo lagen o.m. de vier nieuwe mijnenvegers vanmor gen weer netjes op één rij in de buitenha ven te Vlissingen. De „Sumatra" is in het dok van de Nederlandsche Dokmaatschap- prj te Amsterdam opgenomen. DE „VAN KINSBERGEN" LOOPT EIND OCTOBER VAN STAPEL. Opvolgster van de „Gelderland". Hr. Ms. „Gelderland", het thans verou«* derde oorlogsschip, dat momenteel dienst doet als artillerie-instructieschip, zal spoedig door een modern vaartuig worden vervangen. Op een der hellingen van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij wordt op het oogenblik hard gewerkt aan den bouw van een nieuw marine-vaartuig, dat den naam zal dragen van een van Neerland's vermaarde zeehelden, Van Kinsbergen. De „Van Kinsbergen" wordt geen groot schip. Zij is kleiner dan het normale type van onze kruisers, kleiner ook dan de „Tromp". De bestemming zal in de eerste plaats zijn, zooals de naam reeds zegt, het opleiden van kanonniers. Dat neemt echter niet weg, dat ook deze nieuwe aanwinst van onze marine in tijd van actie een vol waardig schip zal zijn, dat het best als een kleine kruiser kan worden aangeduid. Naar wij vernemen, is men met den bouw van de „Van Kinsbergen" reeds zoo* ver gevorderd, dat de tewaterlating ver moedelijk in de tweede helft van October zal geschieden. De afbouw na den stapel loop zal uiteraard nog geruimen tijd vor deren. Rondgeleid door den officier M.S.D. Ie klasse J. Dijkstra, die belast is met het toezicht op den bouw van het schip, hebben wij een rondwandeling gemaakt op de in aanbouw zijnde „Van Kinsbergen". Hoe wel er van de technische bijzonderheden natuurlijk nog niet veel te zien is, kan men reeds thans constateeren, dat het schip zeer modem en practisch, maar bovenal doelmatig zal zijn ingericht. Als op ieder marine-vaartuig, moet er gewoekerd worden met de plaatsruimte. De geheele lengte van het schip bedraagt slechts 103 meter, terwijl de grootste breedte van het zeer spits toeloopende vaartuig 11.6 meter is. Hoewel de snelheid van de „Van Kinsbergen" geringer is dan die van een volwaardigen kruiser, is deze toch altijd zeer respectabel, nl. 26 mijl per uur. Ter vergelijking diene, dat de snelhe den van de „De Ruyter" en de „Tromp" resp. 32 en 34 mijl per uur bedragen. De waterverplaatsing van het schip bedraagt 2100 ton en het vermogen der machines 16000 Pk. Het is niet onaardig deze cijfers te vergelijken met die van ons grootste koopvaardijschip, de „Nieuw Amsterdam", die een tonnemnaat van 36000 ton en een vermogen van 35000 Pk heeft. Het typi sche verschil in de verhoudingen valt on middellijk op. Bewapening en bemanning. De „Van Kinsbergen" wordt bewapend met 4 enkelkanons van 12 cm. kaliber en 4 mitrailleurs van 40 millimeter kaliber met dubbelaffuiten. Het schip kan een brandstofvoorraad groot 400 ton bergen, terwijl het voorts 15 ton drinkwater, 28 ton waschwater en 40 ton voedingswater kan vervoeren. De bemanning bestaat uit een comman dant, 12 officieren, 20 adelborsten, 22 on derofficieren en 155 korporaals en man schappen, totaal dus 188 personen, die allen in een betrekkelijk kleine ruimte onderge bracht worden. Wij hebben echter kunnen constateeren, dat men voor het huisves- tingsvraagstuk een alleszins bevredigende oplossing heeft gevonden. Over een zeer groot gedeelte van het schip loopt een pantserdek, dat bestaat uit een pantsering van speciaal 20 millimeter dik staal. Voorts zal de „Van Kinsbergen" ook worden uitgerust met een nevelinstallatie, terwijl op bet bovendek twee stuks parava nen komen. Verder bevinden zich twee zoeklichten, een koelinstallatie, centrale verwarming en een electrische wasscherij aan boord. Vervolgens hebben wij een bezoek ge bracht aan de machinekamer, waar de ruimte al even beperkt is als overal elders. Een bijzonderheid is wel, dat nagenoeg de geheele machine-installatie Nederlandsch fabrikaat is. De voortstuwing van de „Van Kinsbergen" geschiedt door twee Parsons voortstuwingsturbines van Stork, welke firma ook de ketels levert. Als ieder zeeschip, wordt ook de „Van Kinsbergen" een klein wereldje op zich zelf. „Provoost" staat er met krijt ge schreven op een der verblijven en onze blikken zijn gevestigd op een vertrekje van zeker niet meer dan één bij twee meter Maar een provoost is dan ook geen vertrek waar men eenig comfort mag verwachten! Iets grooter is de ruimte, waar de bot telier straks zijn werkzaamheden zal ver richten. En al moge dan overal de ruimte beperkt zijn, toch zal het straks voor de matrozen best uit te houden zijn op dit schip, dat een belangrijke aanwinst voor onze marine belooft te worden.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 2