Hitler eischt zelf beschikkingsrecht voor de Sudeten-Duitschers 76e JAARGANG - NUMMER 215 DINSDAG 13 SEPTEMBER 1938 De Fuehrer rammelt met de sabel en doet mededeelingen over de uitgebreide vestingwerken die aangelegd worden ,Als Frankrijk en Engeland tusschenbeide komen zal dit ernstige gevolgen hebben EERSTE^BLAD §eoeurlcnisscn SLUITINGSAVOND PAVILJOEN „WANDELPIER" STADSNIEUWS ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr„ WALSTR. 58 60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 advertentieprijs Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordttweemaaiberekencL Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN B IJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWA ARDE, ING ESTELP DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLAN DSC HE DAGBLADPERS'* In de Congreszaal te Neurenberg heeft de Führer en Rijkskanselier, Adolf Hitler, gisteravond zijn met groote spanning ver beide rede gehouden. Hitier herinnerde eerst aan de eerste partijcongressen te Neurenberg en aan het ontstaan der nationaal-socialistische bewe ging. Daarna hield hij zich bezig met wat hij noemde den onduldbaren toestand in Tsje- cho-Slowakije. Men heeft de overwegende meerderheid van dezen staat gedwongen zich in dit staatsverband te voegen. Onder de meerderheid der onderdrukte nationaliteiten bevinden zich 3% millioen Duitschers. Zij zijn schepselen van den Al machtige en Deze heeft het niet geschapen om hen aan een vreemde macht te zien overgeleverd. Hij heeft de zeven millioen Tsjechen niet geschapen, opdat zij de 3 y2 millioen Duitschers zouden bevoogden, con troleeren en kwellen. De ellende der Su deten-Duitschers, aldus vervolgde Hitler, is nameloos. Men wil de Sudeten-Duitschers Vernietigen. Ik kan zoo zeide Hitier den democratischen staten slechts zeggen, dat dit alles ons niet on verschillig is. Aan de rechteloos heid der Sudeten-Duitschers moet een einde komen. Ik heb dat reeds in mijn rede van 22 Februari van dit jaar gezegd. Ik verzoek den buitenlandschen staten er van overtuigd te zijn, dat mijn verkla ring van toen geen phrase was, toen ik zei, dat het Duitsche Rijk niet meer de vervolgingen van Duitschers zonder meer wil aan vaarden. Het Rijk heeft voor den Europeeschen vrede reeds vele offers gebracht. Het heeft van Elzas-Lotharrngen alleen afgezien om den Europeeschen vrede een dienst te be wijzen en een einde te maken aan den eeuwigen twist met Frankrijk. Ook aan andere grenzen heeft het Rijk offers ge bracht om den weg te effenen voor de ver zoening der volkeren. Hitier stipte daarbij het vlootverdrag met Engeland aan en verklaarde, dat de Duitsche overeenkom sten met Polen van meer belang zijn dan alle gepraat over den vrede. Ik ben, aldus Hitier, niet bereid in het hart van Europa een tweede Palestina te laten ontstaan. De arme Arabieren zijn misschien weerloos en verlaten. De Sudeten Duitschers echter zijn weerloos noch ver laten. Eeuwenlang hebben z.g. democratische staten met de geweldadigste methoden vreemde volkeren onderworpen, maar op het oogenblik dat Duitschland zijn kolo niën terug eischt, verklaart men, dat de arme inboorlingen niet aan een dergelijk lot mogen worden overgeleverd. Men deinst er echter niet voor terug in de eigen kolo niën de inboorlingen door vliegtuigen en bommen tot rede te brengen. Dat z\jn dan beschavingsbommen in tegenstelling tot de brutale bommen, die Italië in Abessïnië gebruikte. Deze democratieën schelden op ons. Ik vind het nog beter te verdragen, dat ik door iemand word uitgescholden, die mij niet kan uitplunderen, dan dat ik word uitgeplunderd door iemand, die mij daar voor prijst. De staat voor ons werd bijna vijftien jaar lang onderdrukt en uitgeplunderd, maar verwierf daarmede den lof een brave en democratische staat geweest te zijn. Onduldbaar wordt deze opvatting op het oogenblik, dat zij daar, waar een groot deel van ons volk schijnbaar weerloos aan mishandelingen bloot staat een golf van democratische phrasen bij wijze van dreigement tegen deze volksgenooten doet losbarsten. Ik spreek van Tsjecho-Slowakije, (lang durige bijval). Wanneer de gekwelde schepsels daar zelf geen recht en geen hulp kunnen vin den, zullen zij beide van ons krijgen (stormachtige bijval en geroep „Sieg heil"). In den loop van dit jaar heeft zich, aldus Hitier, een gebeurtenis voorgedaan, die ieder aanging. In Tsjecho-Slowakije zouden gemeenteraadsverkiezingen plaats vinden. Hitler zeide, dat de regeering te Praag een methode had toegepast om druk uit te oefenen op de verkiezingen en te inti- mideeren. Men is zelfs niet teruggedeinsd voor den leugen, dat Duitschland gemo biliseerd had en gereed stond om Tsjecho- Slowakije binnen te rukken. Daar nu van de zijde der Duitsche re geering op deze provocatie niets geschiedde, werd dit als voorwendsel gebruikt om te beweren, dat Duitschland geweken was voor de Tsjechen en de inmenging van Frankrijk en Engeland. Ik kan u verzekeren, aldus zei Hit- Ier, onder stormachtigen bijval, dat een groote mogendheid als Duitsch land een dergelijken aanval niet voor de tweede maal zou dulden. Ik heb daaruit by wyze van voorzorgsmaat regel de noodige consequenties ge trokken. Op 28 Mei heb ik tot zeer ernstige maatregelen besloten 1. De aangekondigde vers terkin gen van leger en luchtmacht werden op myn bevel onverwijld buitengemeen uitgebreid en oogenblikkelijk ten uit voer gelegd. 3. Ik heb het bevel gegeven tot de onmiddellijke uitbreiding van onze ves tingwerken in het westen. 3. Ik kan u de verzekering geven, dat daar sedert den 28en Mei de meest gigantische vestingwerken van alle tijden opgebouwd worden. Aan de vestingwerken in het westen, waarmede men sedert twee jaar bezig is, werken, thans 278.000 arbeiders, verder 84.000 gespecialiseerde arbeiders en 100.000 man van den arbeidsdienst, talrijke batal jons pioniers en infanteriedivisies. Afgezien van het materiaal, dat door andere trans portmiddelen aangevoerd wordt, brengen alleen de Duitsche spoorwegen bijna dage lijks 8.000 wagonladingen aan. Het totale grintverbruik bedraagt dagelijks ruim 100.000 ton. De vestingwerken aan de wes telijke grens zullen voor het invallen van den winter geheel voltooid zijn. Na hun voltooiing zullen de werken meer dan 17.000 pantser- en betonwerken omvatten. Achter dit front van staal en beton, dat gedeeltelijk in drie en vaak in vier linies tot 50 K.M. breed is, staat het Duitsche volk gewapend. Ik heb deze inspanning op mij genomen om den vrede van nut te zijn. Onder geen omstandigheden zal ik echter bereid zijn, werkeloos te blijven toezien bij een verdere onderdrukking der Duitsche volksgenooten in Tsjecho-Slowakije. Indien de democratieën echter van meening zouden zjjn, dat zij in dat ge val de onderdrukking der Duitschers moeten beschermen, dan zal dit ern stige gevolgen hebben. Ik geloof den vrede beter te dienen als ik daarover geen twijfel Iaat bestaan. Ik heb niet den éïsch gesteld,, dat Duitschland 3y2 millioen Franschen of Engelschen mag onderdrukken, maar den eisch, dat een einde komt aan de onder drukking der 3 /2 millioen Duitschers in Tsjecho-Slowakije, en daarvoor het zelfbe schikkingsrecht in de plaats treedt. Het zou ons leed doen, als daardoor onze be trekkingen tot andere Europeesche staten slechter zouden worden, maar niet wij zou den daarvoor verantwoordelijk zijn. Het is zaak der Tsjecho-Slowaaksche re- geerhig, zich te verstaan met de ge volmachtigde vertegenwoordigers der Su- detenduitschers en tot een overeenkomst te komen. Mijn zaak en die van ons allen is het echter, er voor te zorgen, dat hier niet uit recht onrecht wordt, want het betreft Duitsche .volksgenooten. Ik ben ook geens zins bereid, midden in het hart van Europa door het optreden van andere staatslieden een tweede Palestina te laten ontstaan. De Duitschers in Tsjecho-Slowa kije zijn weerloos noch verlaten. Wij zou den het niet waardig zijn, Duitschers te zijn, indien wij niet bereid waren, die hou ding aante nemen en de gevolgen daar van onder alle omstandigheden te dragen, adus Hitier. De indruk van Hitler's redo te Praag. Men is hier van oordeel, dat er; of schoon de toestand na Hitlers rede hoogst ernstig geacht moet worden, toch nog ruimte is voor een weinig hoop. De deur is niet gesloten voor de mogelijkheden van onderhandeling. Hitier heeft geen volks stemming verlangd, doch practisch heeft hij de Sudetenduitschers uitgenoodigd, er een te eischen. Hij heeft geen onherstelbare woorden gesproken, hetgeen veel gewonnen is. Eenige opluchting in Washington. De redevoering van Hitler heeft in offi- cieele Amerikaansche kringen betrekkelijk eenige opluchting teweeg gebracht. Pers en publiek hadden zich voorbereid op ver klaringen, welke Europa terstond in een oorlog zouden kunnen storten. De menschen gelooven hier, dat de wer kelijke mate van bedreiging in de rede omgekeerd evenredig was met den krach- tigen toon van de stem van den Führer, die hier op vele belangrijke punten met groote duidelijkheid was te hooren. „Het blaffen was onrustbarend, doch het bijten is tenminste uitgesteld", aldus kan onge veer de meening worden weergegeven. De reactie te Londen. De diplomatieke correspondent van Reu ter meent, dat de rede niets heeft bijgedra gen om den toestand ten goede te keeren. Niet slechts in de officieele redevoerin gen, doch ook uit den toon van de pers en uit de voortdurende mobilisatie in Duitsch land, schijnt de vaste wil tot uiting te ko men, de Sudetenduitschers en Tsjechen niet ongemoeid hun onderhandelingen te laten DE TEGENWOORDIGE GRENZEN VAN TSJECHO-SLOWAKIJE. voortzetten. De zinspelingen op zelfbe schikkingsrecht schijnen een wenk aan een der beide partijen in het geschil te zijn, zoo verstrekkende eischen te stellen als zij wil len. Zoolang de stemming in Duitschland blijft zooals zij nu is, kan geen realist ge looven, dat het gevaar voorbij is, of dat de bedreiging van den Europeeschen vrede niet aanhoudt. Hitiers rede te Parijs kalnx opgenomen. De rede van Hitler is te Parijs opgeno men met de kalmte, die de openbare mee ning in Frankrijk steeds behouden heeft sedert de Tsjechoslowaaksche crisis in een acuut stadium is gekomen. De voornaamste verklaring in de rede schijnt wel te zijn„Indien de Sudeten duitschers niet de rechten en de hulp kun nen, vinden, waarop zij recht kunnen doen gelden, zullen zij ze van ons krijgen". De zin van een dergelijke verklaring, die afge legd wordt op een oogenblik van interna tionale spanning, kan niet worden misver staan. Er dient echter op gewezen te wor den, dat deze verklaring het onmiddellijk gebruik van geweld uitsluit en nog de ge legenheid laat voor de onderhandelingen, die te Praag actief worden voortgezet. Rome verwacht geen geweld. De eerste indruk na de rede van Hitier is, dat deze geen wijziging heeft gebracht in den internationalen toestand, noch in de factoren van het Sudetenduitsche pro bleem, doch dat zij de deur open heeft ge laten voor onderhandelingen. Deze consta- teering versterkt de overtuiging, dat het Tsjechoslowaaksche probleem langs vreed- zamen weg kan worden opgelost. Ontegen zeggelijk heeft men de hevigheid van toon van den Führer opgemerkt, doch men is van meening, dat hier niet al te groote beteekenis aan moet worden gehecht, ge zien de omstandigheden en de omgeving, waarin de rede werd gehouden. Incidenten nemen feller vormen aan. In de Sudetenduitsche gebieden heeft de redevoering van Hitier volgens Havas de uitwerking gehad van eén oproep tot op stand. Vannacht zijn bij incidenten drie perso nen gedood en is een aantal gewond. De incidenten hebben zich in den afgeloopen nacht als op een sein vermeerderd. De in cidenten zelve hebben ook een ander ka rakter gekregen. Voor den eersten keer heeft men opge merkt, dat van vuurwapenen werd gebruik gemaakt, aanvallen werden gedaan op spoorwegstations, politiebureaux en post kantoren. Bij een aanval van dezen aard werd de directeur van het postkantoor te Trink- saifen bij Joachimsthal aan de Saksisch- Boheemsche grens gedood. Te Krasne Brezno (Schönpreisel) in Noord Bohemen stonden groote groepen Tsjechen en Duitschers tegenover elkaar. Uit de Duitsche menigte werd geschoten, doch niemand werd getroffen. Aan Tsjechi sche zijde werd het vuur beantwoord. Er zrjn twee dooden. De ministers beraadslagen. Als gevolg van de incidenten van den afgeloopen nacht zijn de ministers van ochtend bijeen gekomen. De ministerraad zal de maatregelen nemen welke worden vereischt door den ernst en den aard dezer incidenten. De Sudetenduitsche afgevaardigden Kundt en Rosche zullen overigens over de ze aangelegenheid door minister-president Kodza worden ontvangen. De regeering zou inderdaad wenschen maatregelen van buitengewonen aard te nemen in overeen stemming met de verantwoordelijke Sude tenduitsche leiders. Noodtoestand in vijf departementen afgekondigd. De Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft besloten den noodtoestand in vijf departe menten af te kondigen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de Tsjechische regeering heeft besloten in alle gebieden, waar de „openbare orde en veiligheid wordt verstoord" het standrecht af te kondigen. Vooxioopig is besloten dezen maatregel uit te vaardigen voor Eger, Neudeck, Pressnitz, Ellbogen en Kaaden. Verschillende nieuwe incidenten. Havas meldt de volgende bijzonderheden over incidenten welke zich gistei'en heb ben voorgedaan. Te Schönpreisel hebben eenige honder den Sudetenduitschei's Tsjechische voorbij gangers aangevallen. Zij hebben de ruiten van Tsjechische zaken vernield. Vervolgens kwam het tot een waren slag tusschen de Tsjechische en de Duitsche menigte. Een Tsjech werd doodelijk gewond aangetroffen in de viti'ine van een winkelzaak. Tijdens dit gevecht werd ook een Sudetenduitscher gewond. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Hitier eischt zelfbeschikkingsrecht yoor de Sudeten-Duitschers. [(Pag. 1, eerste blad) S.D.A.P. en N.V.V niet meer op de lijst van verboden vereenigingen. L( Binnenland} Nieuwe gevallen van kinderverlam ming geconstateerd. .(Gemengd nieuws); Opnieuw i talrijke ernstige verkeers ongelukken. (Gemengd nieuws); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. DONDERDAG Te Cheb (Eger) heeft een menigte van 800 tot 1000 personen geprobeerd het volkshuis der socialistische partij te be stormen. Na de ruiten te hebben vermeld van 'de eerste en tweede verdieping wilden de be togers de deuren forceeren, doch. zij wer den teruggedrongen door de arbeiders, die zich in het gebouw bevonden. Het gevecht duurde drie kwartier. De Sudetenduitschei's hebben meer dan twintig schoten gelost De Tsjechen ver dedigden zich met stokken 'en stoelen. In denzelfden tijd reden mannen der F.S. op motorfietsen door de straten. Hun rij wielen waren voorzien van hakenkruisvlag- gen. Later vernielden de betoogers de rui ten van verscheiden winkelzaken. Te Asch wei-den de straten door de F.S. afgesloten. De Sudetenduitschers hebben er de kruispunten van wegen bezet. Een nationaal-socialist probeerde te schieten op den secretaris der socialisti sche partij, die voorbijkwam op zijn mo torfiets. Te Nydeck (Neudeck) hebben 4000 leden der Sudetenduitsche partij de ruiten ver nield van de arbeiderscoöpei'atieve inkoop- vereeniging. Zij hebben de deur van het volkshuis der socialistische partij ingesla gen. De arbeiders die zich vannacht naar hun werk in de fabrieken begaven wei'den aangevallen door leden der partij van Hen- lein. Tegen middernacht kondigden sirenes het einde aan van de „oefening", aldus Havas. Te Jablonec (Gablonz) hebben Üe aan hangers van Henlein een optocht gevormd, waaraan meer dan 10.000 personen deelna men. De menigte i*iep „heil Hitler" van het stadhuis wapperde de haakkimisvlag. De politie was onmachtig de orde te her stellen, zoodat militairen tusschenbeide moesten komen. Een F.S. man vernielde den band van een militaire auto. Hij werd door de politie gearresteerd. Tijdens het verhoor stond een geweldige menigte voor het politiebureau. De toestand was zeer gespannen. Men vreesde bloedvergieten. Een beambte, die een betooger wilde on- deiwragen, wei-d gedwongen hem los te laten, nadat hij slechts zijn naam had op geschreven. De politie en het leger zijn thans te Gablonz in alarmtoestand ge bracht. Zij bezetten het centrum van de stad. DE BETONNEN DUIKER NAAR HET HAVENTJE VAN MEIJER OVERGEBRACHT. De sleeptocht is naar wensch verloopen, Bjj het schijnsel van de sterke lampen van een der groote kranen van de Mij. „de Schelde" waren gisteravond laat nog ver schillende arbeidei's druk aan het werk op den betonnen duiker dien de aannemers Van der Klippe uit Vlissingen en De Bourgraaf uit Wemeldinge in het droogdok alhier ver vaardigd hebben ten behoeve van de door trekking van den boulevard. Het waren de laatste werkzaamheden voordat het 1150 ton zware gevaarte naar zijn plaats van bestemming werd gesleept. Vanmorgen vóór 7 uur kwamen de sleepbooten „Argus" en „Frankrijk" bij den duiker aan om hun verre van gemakkelijke taak aan te van-

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1