EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 214 MAANDAG 12 SEPTEMBER 1938 De laatste feestdag ooer het algemeen vlot verloopen De politieke crisis in Tsjecho-Slowakije voorbij §clieMrlcwï«8<«> «an Jew Jqfl abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. YJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 M advertentieprijs Van 1—5 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 eent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN ANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE V E R E^E NJ G j_NG__JD E_NJI_D_Ej?_L:A_N_D_S_C_HJS_D_A_Gj3_LA_D_PE_RS^ De optocht trok weer enorme belangstelling Een blij begin en een tragisch slot De laatste dag der feestelijkheden te Vlissingen is door prachtig weer begun stigd zoodat dan ook vrijwel alle onder- deelen van het programma vlot en naar wensch verloopen zijn. Leek het er aanvankelijk op, dat de op tocht met een pak regen verwelkomd zou v/orden, de sombere wolken dreven over en er is heel den dag geen druppel gevallen. De vele feestgangers hebben dan ock on gestoord kunnen genieten van den onge twijfeld fraaien aanblik dien de lange stoet by zijn tocht door onze straten opleverde. Wij mogen er ons ditmaal wel van ontsla gen achten over den optocht te schrijven. Wat dit betreft verwijzen wij naar het zeer uitvoerig verslag dat wij Zaterdag aan dit belangrijke onderdeel der feestelijkheden hebben gewijd. Ook Zaterdag toen nog meer menschen vrij waren en gelegenheid hadden een kijkje te nemen konden wij constateeren, dat men allerwege vol lof was over betgeen hier door samenwerking van vele krachten tot stand is gebracht. Men zal er nog heel lang met groote vol doening cp mogen terug zien. Er heerschte heel den dag een gezellige drukte in de stad. De bevolking was echt in een stemming van „er moet iets gebeu ren" en daarom zocht men de straat op. De muziek trok weer tal van vroolijk ge stemde luisteraars's middags zoowel als 's avonds. Wij vertellen hier in een afzon derlijk stukje in dit blad méér van. Het vuurwerk. Reeds tegen, half negen trok een groote stroom menschen naar den boulevard, waar om half tien 's avonds een vuurwerk zou worden afgestoken. Vuurwerk, naast een optocht dè groote trekpleister van ieder volksfeestEr was buitengewoon veel pu bliek op den boulevard en het aantal vuur werk-liefhebbers nam nog sterk toe, toen een tijdje later het muziekcorps dat een concert in het Bellamypark had gegeven, naar den boulevard marcheerde en daar een compacte massa nieuwe kijkers mee naar toe bracht. De menschenmenigte was er toen enorm geworden er stonden ettelijke duizenden personen dicht opeen gepakt, in afwachting van de dingen die komen gin gen. Maar ook op het strand zag het zwart van de menschen. De leden der buurtver- eenigingen konden voor zichzelf en hun huisgenooten gratis toegangsbewijzen krij gen, waardoor zij zich van een uitstekend plaatsje om alles goed waar te nemen, konden verzekeren. Wie den ontzaglijken en schier niet ophoudenden stroom kaart houders gezien heeft die het strand maar blééf vullen, weet dat van deze gelegenheid een buiten gewoon druk gebruik is ge maakt. Zóó druk zelfs, dat men het begin van het vuurwerk ongeveer een kwartier moest uitstellen, omdat de kaarthouders nog maar steeds in onafgebroken rijen ble ven aanmarcheeren en men hen niet wilde teleurstellen door den laatkomers den toe gang te weigeren. s? Het was een prachtige avond. De wind stond naar zee zoodat men van den rook geen last had. Maar het was jammer dat de straatverlichting op den boulevard niet gedoofd werddeze deed wat hinderlijk aan. Van tijd tot tijd kwam een sprookjes achtig verlicht schip voorbij. En velen wer den gevangen in den ban van den rustig stemmenden stillen avond met het wijde in het geheimzinnig schemer-duister ver dwijnende vergezicht op den achter grond. De stad was bijna leeggestroomd. Ont zaglijk velen waren bijeen gekomen om ge tuigen te zijn van het festijn van vuur en licht, knallen, sterren, en in het niet ver dwijnend geflonker en geschitter. In werke lijkheid zijn de vele duizenden de zij het dan ook wer het algemeen onbewuste getuigen geworden van een drama dat zich op het strand heeft afgespeeld. Het vuurwerk is namelijk practisch mis lukt. Laten wij er direct bij zeggenvol maakt buiten de schuld van de organisato ren, als hier van schuld gesproken moet v/orden. Weliswaar was er het een en an der te genieten. Maar het was toch aller minst een vuurwerk, zooals wij dat hier ter stede gewend zijn en ook zij die Zaterdag avond niet geweten hebben, wat er eigen lijk gebeurde, zullen toch wel hebben kun nen constateeren, dat het vuurwerk zeer onregelmatig en met te groote tusschen- poozen werd afgestoken dat verschillende stukken het niet deden, dat het groote slot stuk niet tegelijk met de bijfiguren ontsto ken werd, enz. Kortom, dat het vuurwern eigenlijk een mislukking is geworden en niet heeft beantwoord aan de hooggestem de verwachtingen van de enorme menschen* menigte die voor dit schouwspel was te- samengestroomd. De oorzaak kan in enkele woorden wor den vermeld De employé van de vuurwerkfirma de Kat uit Leiden, die alléén met het afsteken was belast, is reeds na het ontbranden van een der eerste stukken door een hartverlamming getroffen de 54-jarige man overleed direct daarna. Twee helpers uit Vlissingen hebben het vuurwerk, zoo goed en zoo kwaad als dat ging, verder afgestoken, zoodat de groote meerderheid van het publiek niet veel van het gebeurde heeft bemerkt. Het heeft ons onaangenaam getroffen, te moeten constateeren dat dit droevige voor val nog aanleiding heeft gegeven tot een meenmgsverschil, tusschen leden van de transportcolonne van het Roode Kruis en van E.H.B.O. Wij zullen niet ingaan op de vraag aan welke zijde de fout was. Maar het is toch droevig dat twee organisaties die precies hetzelfde tot doel hebben, op onprettige wijze botsen wanneer het er om gaat snel en afdoend hulp te verleenen. Het doet er toch waarlijk heel weinig toe w i helptals het maar kwiek en des kundig geschiedt. De betrokkene was in dit geval niet meer te redden. Maar als er snel een draagbaar noodig is, gaat men toch niet eerst uitzoeken of de eene dan wel de andere organisatie die naar de plaats van het ongeval meet brengen. Dat kan men later desnoods uitzoeken als men er behoefte toe gevoeltmaar eerst moet geholpen worden en het is van niet de minste beteekenis of organisatie „a" dan wel organisatie „b" die hulp verleent. Ais er maar geholpen wordt. Nogmaals, wij onthouden ons van een oordeel aan welken kant ditmaal schuld is. Maar het leek ons in het belang van beide organisaties nuttig op deze wonde plek even den vinger te leggen. Want het is een publiek geheim, dat het tueschen deze twee vereenigingen niet botert. En dat mag niet. Want zij beoogen beide een zeer sympa thiek doelhetzèlfde doel. Daarom moet men nauw en in goede harmonie kun nen samenwerken, al zagen wij nog liever dat de twee vereenigingen, die toch vrijwel hetzelfde willen, niet gescheiden bleven. Misschien kan het feit, dat wij nu in het openbaar op een en ander wijzen, er aanleiding toe worden dat de besturen elkaar vinden en de hand tot verzoening willen reiken. Want er is in ons kleine landje al meer dan genoeg verdeeld heid en onderlinge naijver. Eenheid maakt macht, vrienden Wij weten dat op de betrekkelijk weinige firma's in ons land die vuurwerk leveren, in deze weken een zware druk rust. Zij moeten dagelijks, nu hier dan daar, in ver van elkaar verwijderd liggende deelen van het land vuurwerken leveren, opstellen en ontsteken. En dit zal misschien de oorzaak zijn, dat men personeel te kort komt. Al kunnen wij dus begrijpen dat de be trokken firma slechts één man naar Vlis singen stuurde, dat wil niet zeggen, dat wij het ook goedkeuren. Het te gendeel is het geval. Afsteken van vuurwerk en zeker van grootere stuk ken is een gevaarlijk en daarom verantwoordelijk werk, dat men niet mag laten doen door niet-deskundigen. Weliswaar pleegt hier ter stede een inge zetene de behulpzame hand te bieden die dit meer heeft gedaan. Maar o.i. kan een vuurwerkfabrikant de verantwoordelijkheid alleen met een gerust geweten dragen, wanneer hij voldoende menschen meestuurt om het vuurwerk af te steken. Dat is geen gelegenheidswerk voor losse helpers, maar gevaarlijke beroepsarbeid die alleen door ter zake kundig- personeel mag wor den verricht dat de gevaren kent en er rekening mee kan houden. Wij waardeerea bijzonder, dat twee stadgenooten den ar beid van het slachtoffer hebben overgeno men en in zijn plaats het vuurwerk afge stoken hebben. Zij hebben ervan gemaakt, waartoe zij in staat waren en daardoor misschien groote ongerustheid onder het publiek voorkomen. Gelukkig is het goed met hen afgeloo- pen. Maar als zoo iets zich ooit wat wij niet hopen mocht herhalen, doen even- tueele niet door en door deskundige helpers verstandig de zaak maar rustig te laten zooals zij is. Vuurwerk iis een genoegen, een vermakelijkheid. En zoo graag als wij er zelf naar zien, het is niettemin geen vermaak, waard dat er menschenlevens voor in de waagschaal worden gesteld. En dat gebeurt wanneer niet-deskundigen groote stukken willen afsteken want dit is gevaarlijk werk waarmede al talrijke ernstige en doodelijke ongelukken zijn ge beurd. En daarom zeggen wijin zulke droeve omstandigheden liever het vuurwerk aflasten als iets dergelijks zich ooit weer eens mocht voordoen. Natuurlijk bedoelen wij hiermede geen critiek op de beide Vlis- singers die het werk Zaterdagavond naar beste weten hebben overgenomen. Zij deden het met de beste bedoelingen. En het is gelukkig zonder ongevallen afgeloopen. Maar de bewuste vuurwerkfirma heeft een moreele schuld op zich geladen dioor voor dezen gevaarlijken arbeid (waarvoor minstens twee mannen noodig zijn) slechts één deskundige te hebben gestuurdeen man die bovendien op gevorderden leeftijd en ten overvloede naar men ons ver zekerde hartlijder was. Onbewust van hetgeen zich op het strand had afgespeeld, zijn duizenden feestgangers later nog achter de muziek naar de binnen stad gestroomd waar tót laat in den avond concerten werden gegeven die groote be langstelling hadden. AI met al mogen wij constateeren dat de organisatoren (de Bond van Buurtvereeni- gingen met de buurtvereenigingen tesa- men) Vlissingen een feest hebben bereid, dat klonk als een klok en waarop men met groote tevredenheid mag terug;zieu. Dat het vuurwerk mislukte doet hieraan niets af dat kunnen de besturen niet hel pen die een goed vuurwerk bestelden en er dus ook recht op hadden dat het door voldoend deskundig personeel op de juiste wijze tot ontbranding werd gebracht. Men kan te dien aanzien niet meer doen dan bij een te goeder naam en faam bekend staan de firma op dit gebied een order plaatsen hetgeen geschied is. En de optocht is zooals wij reeds enkele malen schreven een succes over de heele linie geworden. Iedereen was vol lof en ook de huurtver eenigingen die veel van het. practisclie werk hebben verricht door de praalwagens in elkaar te zetten, enz. kunnen tevreden zijn. Politie, marechaussee en veldwacht heb ben het hunne bijgedragen tot het welsla gen van het geheel. De corpsen hebben vermoeiende dagen achter den rugmaar het publiek heeft het hun niet onnoodig moeilijk gemaakt en alles is naar wij van de politie vernemen in de beste orde verloopen. Ook Roode Kruis en E.H.B.O., welke vereenigingen verschillende malen hulp hebben verleend, maakten zich wederom verdienstelijk. En wij willen hopen," dat hetgeen wij hierboven over beide organi saties moesten schrijven, vruchten zal af werpen. Er is dus alle reden om met tevreden heid en voldoening op de feestdagen die achter ons liggen, terug te zien. Men is voldaan, heeft op uitbundige wijze zijn vreugde kunnen uiten naar aanleiding van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, En zoo gaan wij dus blij ge stemd weer aan den dagelijkschen arbeid die den meesten onzer gelukkig wacht Muziek klonk overal. Behoudens het vuurwerk, stond het feest programma van Zaterdagavond geheel in het teeken van muziek. Muziek, eenvoudig van melodie eii algemeen bevattelijk, zoo dat zij door het volk begrepen en genoten kon worden en het besef van volkseenheid verlevendigde en versterkte, klonk overal. Hoog boven het feestgedruisch en het „jeugd-concert" der met allerlei potsierlij ke hoofddeksels getooide en met „feest- toeters" gewapend jongens en meisjes ju belde het carillon van den St. Jacobstoren, bespeeld door den heer J. Kwist, in vader- landsche liederen zijn feestzang uit. Hoog in blauwe luchten klingelde en beierde, vroolijk en hel, het torenklokspel en blijde feestgeruchten ruischten over de Vlissing- sche stede, haar Vrouwe ter eere. Op het uurtje torenmuziek, dat niet het „Wilhelmus" eindigde, volgden concerten van onze beide harmoniekorpsen, „St. Cae- cilia" onder leiding van den heer Jac. Hol- laers en „Ons Genoegen" onder directie van den heer P. de Rooy, welke op de vroolijk versierde en verlichte pleinen van den Bou levard Evertsen, de Kleine Markt en het Bellamypark populaire programma's met leutige feestmarschen, vaderlandsche- en volks-liederen ten gehoore brachten en waarbij de overtalrijke feestgangers in de pakkende nummers spontaan daadwerkelij ke medewerking verleenden. Dat deze muziekkorpsen tot de algemee- ne feestvreugde en vroolijkheid geen steen tje doch een massaal rotsblok bijdroegen, bleek tevens bij hun marschen door de stad. Een steeds groeiende, juichende en hossende menigte, gadegeslagen door dui zenden langs den weg, trok dan met de mu ziek door de straten en zong haar hoogste lied uit, waarbij „Van je hela, hola, houdt er den moed maar in en „Dat we toffe jongens zijn" de telkens weer terugkeeren- de hoofdmotieven vormden. Vlissingen zwijmelde in feestroes. Trouwens „Er is nog nooit een Vlissinger gestorreve van verdriet of sjacherein Het door tragische omstandigheden niet geslaagde vuurwerk heeft de enthousiaste feeststemming, welke over de Vlissingers en de talloozen van daarbuiten vaardig was. niet kunnen beïnvloeden. Want men vierde feest met blij gemoed, omdat het ónze Ko ningin Wilhelmina gold, die ook jong-Hol- land aan zich heeft verpand. Het was en bleef „Oranje boven" en „Lang-zal-Ze-leven 1" Het ging in de café's orderlïjk toe. Het is Zaterdagavond in onze gemeente ordelijk verloopen. De café's die tot 2 uur open mochten zgn, waren zeer goed bezet. Ook de suikerkraam. op het Bellamypark en de zuurkraampjes maakten goede za ken. De stemming in de café's was opge wekt en toen het sluitingsuur was aange broken, leverde dit de politie geen enkele moeilijkheid op. Zonder morren werd aan de bevelen van de politie voldaan. Na slui tingstijd kreeg men echter de moeilijkheid van. de z.g. buitencafé's in de binnenstad, wij bedoelen de automaten. Na zulk een laat sluitingsuur hoopen de menschen zich voor de automaten op. Er werd heel wat omgezet. Van binnen uit werd steeds maar bijgevuld. Dit duurde tot 3 en 4 uur in den nacht toe. Wij kunnen ons voorstellen dat bij de po litie klachten binnenkomen van menschen die naast deze zaken wonen, daar er steeds rumoer is en telkens taxi's stoppen waar van de inzittenden of de chauffeurs zich van. een hartversterking voorzien. Tegen over een en ander staat de politie echter machteloos. DE SPANNING ECHTER NOG ZEER DREIGEND Gezegd kan worden, dat met de liquidatie van het incident te Morawska Ostrawa de politieke crisis voorbij is, nu de onder handelingen hei-vat worden. De toestand van spanning, die in het Sudetenduitsche gebied heerscht, is ech ter zeer dreigend en kan de gevreesde vonk opwekken. De opmerkelijke discipline der Sudetenduitschers blijkt niet langer en de betoogingen, die de laatste dagen gehou den worden, hebben een duidelijk provo- ceerend karakter. De stormtroepen van Henlein zouden zich gereed houden. Men verzekert te Praag, dat de FS, de stormtroepen van Henlein, bevel zouden hebben ontvangen zich gereed te houden. Men weet, dat de FS op militairen leest georganiseerde afdeelingen zijn der Sude tenduitsche party. Zij zijn op dezelfde wijze uitgerust als de SS. Sinds eenige maanden hebben de FS wapenvóorraden aangelegd en in verband met deze activiteit was Knoll, wiens stof felijk overschot vandaag werdt begraven, gearresteerd. Er werden wapenopslagplaatsen ontdekt te Praag en in de provincie, met name te Brno (Bruenn). Van Sudeten-Duitsche zijde wordt ech ter verklaard, dat het bericht, dat de stormtroepen van Henlein, bevel zouden hebben ontvangen zich gereed te houden, een kwaadwillig verzinsel is. De sudeten- Duitsche FS is slechts een veiligheidsor ganisatie en heeft uitsluitend tot doel de orde te handhaven. De FS draagt geen wapenen en heeft ook geen wapendepot, meldt het D.N.B. Nieuwe incidenten gemeld. Het Duitsche nieuwsbureau maakt mel ding van eenige nieuwe incidenten. In Praag heeft de Duitsche bevolking protestbetoogingen gehouden wegens ó.e sluiting van een Duitsche bioscoop. De politie trad met den gummistok tegen de betoogers op en verwondde 20 personen. Na de begrafenis van Knoll te Jaegern- dorf heeft zich een incident afgespeeld, dat spoedig kon worden bijgelegd. Een Tsjechisch dokter reed op een stoet met Sudeten-Duitsche vlaggen in, waarop de verontwaardigde menigte de ruiten, van de auto stuk sloeg. Het incident werd echter bijgelegd. In Fischem bij Karlsbad voegde iemand aan een Sudeten-Duitscher het woord „Duitsch zwijn" toe. De politie weigerde den man te arresteeren. In het politie bureau werd de Sudeten-Duitscher mis handeld. Daarop trokken vele personen voor het politiebureau samen en eischten de vrijlating van den Duitscher. Er vielen schoten. Het gelukte tenslotte den man vrij te krijgen. Bewusteloos werd hij uit het politiebureau gedragen. Er ontstonden botsingen met de politie, waarbij Sudeten- Duitschers gewond werden. Dit nummer bestaat uit 2 bladen De laatste feestdag te Vlissingen over het algemeen vlot verloopen. Enorme belangstelling voor den fraaien optocht. Tragisch voorval bij het vuurwerk. L(Pag. 1, eerste blad); Zooals tijdens ieder week-eïnde, hebben ook thans weer verschillende ernstige verkeersongevallen plaats gehad. /Gemengd nieuws); Te Kalium en te Amsterdam is een moordaanslag gepleegd, Gemengd nieuws)] Amsterdam heeft den smaak van het feestvieren zóó beet, dat het tot Woens dagavond blijft doorgaan. /Binnenland): De „Karimata" heeft hét zoeken naar het „Lutine"-goud opgegeven, .(Binnenland): ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN! Engeland zou bij een gewapend conflict niet onpartijdig blijven. Bij uitstek bevoegde Britsche kringen, die alleszins in staat zijn, het standpunt van hun land uiteen te zetten, hebben gis teravond voor de vertegenwoordigers van de pers commentaar geleverd op den inter nationalen toestand en de houding van Engeland te dien aanzien. Men kan aanne men, dat deze verklaring volkomen de inzichten van de Britsche regeering verte genwoordigen. De Britsche regeering, aldus werd ver klaard, is er zich van bewust, dat de Tsjechoslowaaksche kwestie het uitgangs punt voor een gewapend conflict zou kun nen zijn, doch zij gelooft nog steeds, dat het mogelijk is, dit vraagstuk met vreed zame middelen op te lossen. Voorts verklaart men, dat Engeland niet afzijdig zou kunnen blijven in een algemeen conflict, waarin de integri teit van Frankrijk zou worden be dreigd. Het is van het grootste belang, dat de Duitsche regeering niet meent tegen Tsjecho-Slowakije ongestraft een snellen en met succes bekroonden veldtocht te kun nen beginnen, zonder te moeten vreezen voor inmenging van Frankrijk en zelfs van Engeland. De stemming te Neurenberg. In de afgeloopen zes en dertig uur is de stemming zoo wild geworden, dat zij niet meer de stem der natie of van de regee- ringskringen weergeeft. Bij afwezigheid van officieele richtlijnen geven de Duitsche autoriteiten en journalisten zich aan wilde speculaties over. Eenigen verklaren, dat een overeen komst met de Tsjechen onmogelijk is en dat een oorlog onafwendbaar is, terwijl ande ren beweren, dat een oorlog onmogelijk is. Voor de meeste Duitschers is de Britsche houding nog steeds niet te gelooven. De door rijkskanselier Hitier vandaag te houden redevoering wordt in Tsjechoslowa- kije met eenzelfde gespannen verwachting tegemoet gézien als in het buitenland. Van Duitsche zijde wordt medegedeeld, dat rijkskanselier Hitier vanavond om zeven uur Duitsche tijd, d.i. 7.20 uur Ned. tijd, te Neurenberg een redevoering zal uitspreken, welke over alle Duitsche zen ders zal worden verspreid. Voorzorgsmaatregelen in België en Zwitserland. Het dagblad Gazette publiceert een be richt, dat in verband met den internationa len toestand aan de Duitsch-Belgische grens verscheiden troepenbewegingen hebben plaats gevonden. De bereden artillerie uit Luik heeft o.m. Zaterdagnacht 60 K.M. afgelegd. De cara- biniers uit Eupen en Malmedy waren Zon dag den geheelen dag geconsigneerd. Ten slotte zijn de brigades van de rijkswacht, die langs de grens zijn gelegen, eveneens krachtig versterkt. Het Zwitsersch federale departement voor militaire aangelegenheden deelt o.m. mede, dat als voorzorgsmaatregel de mij nen vandaag moeten worden geladen om eventueel de spoor- en straatwegen aan alle grenzen onbegaanbaar te maken. De mijnen worden door dc vrijwillige grens- beschermingsafdeelingen bewaakt.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1