TRIUMPH Paviljoen Woniielpior Bioemfinkoiiingin 1938 DE 1 CENT SIGARET SMAAKT U EERSTEBLAD BESLIST BETER 1 76e JAARGANG - NUMMER 213 ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1938 Vlisstngen vtevf ©§»«getajelaf DE OPTOCHT. 'N TRIOMF VAN SMAAK van dënl 559 abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissi ngsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 «K. ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOIN.G „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Uitstekend geslaagde kinderzang Geweldige belangstelling voor den optocht Zooals wij gisteren nog in een kort be- richt konden vermelden, hebben de leer lingen van de 5e, 6e, 7e en 8e klassen van alle lagere scholen in onze gemeente, een bijzonder goed geslaagde openlucht-uitvoe ring gegeven van de Nederlandsche kinder- liederen-rhapsodie van Adr. Wagemaker. Er waren heel wat belangstellende luis teraars in het Bellamypark en ook aan of- ficieele belangstelling heeft het den ca. 900 jeugdige zangertjes niet ontbroken. Op de muziektent zagen wij den burgemeester met mevrouw Van Woelderen-Sprenger en de moeder van den heer Van Woelderen de wethouders Edelman en Anker en de gemeentesecretaris waren ook van de par tij, evenals de inspecteur van het lager on derwijs de heer Wit, de commandant der Maritieme Middelen te Vlissingen kapitein ter zee H. J. v. d. Stad, eenige leden van den gemeenteraad, het hoofdbestuur van den Bond van Buurtvereenigingen enz. Te vijf over hailf elf zette St. Caecilia, dat einder leiding van haar dirigent den heer Jac. Hollaers den zang begeleidde, het .Wilhelmus in, dat in aandachtige stilte en door de autoriteiten staande werd aangehoord. Direct daarop begon de uitvoering van de cantate. De zangertjes hebben uitste kend hun best gedaan en zij hebben het er over het algemeen kranig afgebracht. Ook St. Caecilia mag op deze uitvoering met voldoening terug zien want als men weet welke eischen de componist eigenlijk stelt aan de bezetting van het orkest dat de cantate moet begeleiden, kan niet anders gezegd worden dian dat St. Caecilia het er met de beschikbare middelen kranig heeft afgebracht. De heer Hollaers had zijn mu sici en de jonge zangertjes over het alge meen goed in de hand en het was dan ook geen wonder, dat het publiek van de korte pauzen tusschen enkele gedeelten der can tate, gretig gebruik maakte om enthousiast te applaudisseeren. Het Bellamypark leent zich voor zulk een openluchtuitvoering uitstekend. De om geving, met den St. Jacobstoren op den achtergrond, omsluit de centrale groep van zangertjes en musikanten waaromheen het in grooten getale opgekomen publiek zich had gegroepeerd. En zoo krijgt men echt een gevoel van bij elkaar te hooren, van eenheid. En dat maakt het spelen en zin gen tot een onverdeeld genoegen, terwijl het geluid goed tot zijn recht komt, zoodat ook de luisteraars waar voor hun (niet oe- taalde) geld gekregen hebben. De cantate is voor de jongens en meisjes als geknipt. De vele vroolijke kinderliedjes zijn bekend en liggen gced in het gehoor zoodat zij met graagte worden gezongen. Wij zijn er zeker van dat de honderden jongens en meisjes er gistermorgen min stens zelf evenveel pleizier van hebben be leefd als de talrijke oudere luisteraars. Wij moeten zooiets méér hebben in onze stad. Er is nu reeds eenige malen gepro beerd de bevolking aan het zingen te krjj- gen en met succes zooials Donderdagavond nog gebleken is. Het zal best lukken om dat in den komenden winter ook in zalen voor elkaar te krggen, nu het seizoen om zooiets in de openlucht te doen, op zijn einde loopt. Maar men kan zich den win ter <cp deze wijze ten nutte maken om ver schillende openlucht-uitvoeringen voor het nieuwe zomerseizoen voor te bereiden. Wij hebben het materiaalzangeressen, zan gers enorkesten. Als men eens wist wat déar mee te bereiken valtMuziek in samenwerking met zang, met tooneel, met bewegings- en spreekkoor enz. enz. Dat brengt eerlijke, zuivere vreugde en onge kunsteld genoegen van de beste soort juist wat wij voor onze volksvermaken noodig hebben. Maar dat is een hoofdstuk op zichzelf, zoodat wij er ditmaal niet dieper op door zullen gaan. De kinderzang was er slechts de aanleiding toe. Tot slot werd wederom het Wilhelmus ten gehoore gebracht, waarna de burge meester den heer Hollaers complimenteerde met de onder zijn leiding zoo bijzonder goed geslaagde uitvoering. En dat was geen ge legenheidscompliment, maar volkomen ver diend. Toen zette St. Caecilia een vroolijken marsch in en even later ontrolde zich uit het schijnbaar verwarde kinderkluwen op verbluffend kwieke wijze een keurige stoet, die met behoorlijke snelheid marcheerde zoodat de honderden kinderen gauw van het tooneel verdwc-en waren. De regeling van een en ander was bij den heer A. Schout in bekwame en vertrouwde handen. Dat liep allemaal «als op rolletjes. Mooi werk Er is den laatsten tijd in onze stad nogal eens gemopperd over de manier waarop Vlissingen de jubileumfeesten zou vieren. En men moge van meening verschillen over de vraag wat het beste tijdstip zou zijn geweest, zelfs de grootste zwartkijker zal na gistermiddag toch wel van harte willen erkennen dat de optocht uitstekend geslaagd is. Dat groote onderdeel der fees telijkheden is een succes geworden, dat niet alleen het hoofdbestuur van den Bond van Buurtvereenigingen maar ook en vooral de leden der buurtvereenigingen zélf nog lang zal doen glunderen van genoegen en vol doening. Want men vergete niet dat al het moois dat men gisteren voorbij zag trek ken, het werk is vande nijvere handen van onze eigen stadgenooten die daar me nig uurtje arbeid in hebben zitten. Zélf hebben de leden der buurtvereenigingen de verschillende praalwagens en groepen in elkaar gezet en zij hebben eer van hun werk. De Commissaris der Koningin die den stoet op de tribune driemaal aan zich heeft laten voorbijtrekken, heeft na afloop zijn groote bewondering over het vertoonde kenbaar gemaakt. Het lijkt ons aardig dit reeds bij het begin van ons verslag mee te deelen. Het zal den nijveren werkers goed doen dit te vernemen Een aardig welkom. Reeds lang vóór het tijdstip waarop de stoet door onzé straten zou trekken, verliet de bevolking de huizen en klaarblijkelijk zijn ook van elders belangstellenden geko men. Reeds omstreeks half drie stelde men zich op om zich een goed plaatsje te ver zekeren langs de route die de optocht ging volgen. Maarmenigeen keek bedenke lijk en een beetje angstig omhoog. Want het zwerk werd somber en dreigend. Het scheen op regen te zullen uitioopen en de organisatoren hielden hun hart vast voor het resultaat van hun vele werk.... Op de tribune die nabij den watertoren is geplaatst, namen zoo tegen drie uur ver schillende genoodigden plaats en om kwart over drie zagen wij daar naa9t vele ande ren den Commissaris der Koningin den heer Quarles van Ufford met zijn echtge- noote, den burgemeester en mevrouw Van Woelderen-Sprenger, den commandant der maritieme middelen te Vlissingen, de wet houders Edelman en Anker, den gemeente secretaris, vele leden van den gemeente raad, den garnizoenscommandant, het oud lid van Ged. Staten den heer Van de Putte en vele anderen. Toen de Commissaris der Koningin en de burgemeester met hun echtgenooten had den plaats genomen, kwamen twee in de Vlissingsche kleuren gekleede meisjes naar voren die mevrouw Quarles van Ufford en mevrouw Van Woelderen elk een fraai bouquet aanboden, dat dankbaar werd aan vaard. De optocht nadert. Toen kondigde in de verte hoorbare mu ziek de nadering van den stoet aan. De halzen rekten zich om toch maar niets van het kleurrijke schouwspel te missende fotografen namen hun plaatsen in en daar kwam St. Caecilia spelend aangemarcheerd. voorafgegaan door de padvindersband die zich in den loop van den middag ook her haaldelijk liet hooren. Het hoofdbestuur van den Bond van Buurtvereenigingen mar cheerde daar achter met het vaandel van den ouden Oranjebond en hierop volgde een prachtige groep kleurige vaandels der ver schillende buurtvereenigingen. Dat was een mooi gezicht en het zonnetje dat intus- schen weer doorbrak (het is gelukkig heel den middag nog droog gebleven gaf aan al die wapperende dundoeken zulk een tint en een gloed, dat men met genoegen naar die fleurige groep keek. Een incident. Twee herauten te paard met een Oranjevlag en een Vlissingsche vlag volg den en een der heeren heeft helaas een minder prettig aandenken behouden van den overigens zoo goed geslaagden optocht. Toen de stoet namelijk voor de derde maal de tribune zou passeeren en van den Sin gel aan de zijde van den Watergang kwam, werd het paard van een der herauten plot seling schichtig. De ruiter wilde zich door een sprong op straat in veiligheid brengen hij kwam daarbij echter te vallen en liep aan een der armen en handen vrij ernstige kneuzingen op. Leden van het Roode Kruis hebben het slachtoffer spoedig hulp verleend. Het gebeurde ver wekte een heele consternatie, daar het steigerende paard ongelukken dreigde te veroorzaken. Er vlak achter liep namelijk een groep kinderen die angstig uiteen stoof en ook onder het publiek voelde men zich niet op zijn gemak daar het beest rare capriolen uithaalde. Verschillende mannen, waaronder enkele politiebeambten, hadden nog heel wat moeite om het dier onder bedwang te krijgen. Het beest werd weggeleid en ook de gewonde berijder kon niet verder aan den optocht deelnemen. Natuurlijk is dit erg jammer voor den be trokkene doch gezien de omstandigheden, is dit gevaarlijke incidentje nog bijzonder gelukkig afgeloopen het zag er even lee- lijk uit. Het ongeval gebeurde toen de herauten den autoriteiten op de tribune een vaandelgroet brachten. De wind sloeg een punt van een vlag tegen een der oogen van het paard dat daardoor schichtig werd. De jongens en meisjes die wij zooeven reeds noemden, vormden samen een aar dige bevolkingsgroep in de Vlissingsche kleuren en zij stelden het aantal inwoners onzer gemeente voor in het jaar 1898 dat waren er, blijkens de roode cijfers, die de kinderen meedroegen, toen 18372. Dit groepje deed het best, evenals de soortge- lijke groep die later in den optocht ver scheen en de bevolking van 1938 verte genwoordigde 22385. Vcjn. praalwagens. Toen verscheen de eerste praalwagen die „40 jaar Vlissingen" voorstelde. Zooals men weet, bedoelde heel de optocht een beeld te geven van Vlissingen in de achter ons liggende veertig jaren, de periode waarin H. M. de Koningin aan de regee ring is de verschillende groepen en wa gens stellen in tijdsvolgorde tal van we tenswaardige onderwerpen uit dien tijd voor. De vrijwel geheel in de rood-witte kleu ren uitgevoerde wagen deed het uitstekend en ook de beide stedemaagden die er op meereden, mochten gezien worden. De kleinste en laagst geplaatste jongedame stelde de gemeente in 1898 voor (men zou het haar anders niet hebben aangezien en de andere onze stad in 1938 (maar die was voor iemand zóó jong van jaren, toch wel flink uit de kluiten gewassen). Volgens het programma zou vervolgens de schutterij moeten verschijnen, doch men bleek deze groep te hebben vereenigd met het fragment uit de De Ruyterfeesten, dat straks aan de beurt komt. Hr. Ms. „Bulgia" die toen statig voorbij „voer" herinnerde aan het eerste marine vaartuig, dat zoo omstreeks 1900 in Vlis singen was gestationneerd en het ©chip was voorzien van een bemanning parman tige jonge matroosjes. Een flinke groep vischvrouwen met hun manden vestigde er de aandacht op dat Vlissingen niet alleen marinebasis en han delshaven, maar ook visschershaven is hetgeen ook bleek uit een andere groep in den optocht „De vischvangst", voorgesteld door een mooi uitgevoerde hoogaars met bemanning. Netten en andere visscherijbe- nooddgdheden waren aan boord de garna len werden gekookt (brr. die walm en een flinke groep jongens met modellen van vischersbooten ging aan den wagen vooraf. De VLI 50 had veel bekijks. Als wij dan nu weer de volgorde van den optocht in acht nemen, dient eerst de ouderwetsche stoomtram te worden ge noemd van den dienst VlissingenMiddel burg uit 1903, met den „man met de stok" er voor, die het publiek tegen de gevaren van het snel rijdende monster moest beschermen. De wagen die flink bellend voorbijreed, zag er goed uit. Hetzelfde geldt voor den loodskotter uit 1904 die hierop volgde voor de groep „Wa tersnood 1906". Men zag daar redders in oliejas en zuidwester, per bootje hulp ver- leenen aan de bewoners van een over stroomd huis, die uit de vensters hingen en met graagte de toegereikte levensmiddelen in ontvangst namen. De De Ruyterfeesten. Het was een aardige gedachte om op dit feest te herinneren aan een vroeger hier ter stede zoo luisterrijk gevierd feest en wel de De Ruyterfeesten van 1907. De „schutterij"-groep was hierbij gevoegd en men is zoo met een geheel voor den dag kunnen komen dat gezien mocht worden. De fraaie costuums werden zwierig ge dragen en ook de oude wapens hadden veel bekijks. Een mooie groep die terecht veel succes oogstte. De rookende ruïne van de in 1911 gedeel telijk afgebrande St. Jacobskerk en -toren volgde en daarachter kregen wij een kod dig, vroolijk en uitgelaten stel brandweer lieden anno 1912 te zien met hun cos- tuum-allegaartje, de ouderwetsche spuit en verschillende brandweer-attributen uit dien tijd, verwekten zij heel wat hilariteit daar is braaf om gelachen. Een tragische groep was die der Belgi sche vluchtelingen die herinneringen op wekte aan den wereldoorlog en die te recht gevolgd werd door „de crisis", een mooi uitgevoerden praalwagen, waar op een zwart monster de aarde over- heerscht. Inderdaad oorlog en crisis gaan hand in hand, maar dat schijnt den anensch van onzen tijd nog niet hard genoeg te zijn geleerd Een flinke groep leden van het Roode Kruis herinnerde voor zoover dat nog noo dig mocht zijn, aan het bestaan van deze nuttige organisatie en zij werden gevolgd door de onmisbare muziek, waarachter de reeds genoemde bevolkingsgroep 1938 aan sloot. Vlissingen breidt uit. De uitbreiding van Vlissingen werd voorgesteld door een groep die de maquet tes meevoerde van nieuwe gebouwen e.d. Het Wooldhuis, het Nollebosch, een woning uit het villapark, de zeevaartschool, het ziekenhuis Bethesda, de Vlismar, de Ka tholieke Kérk, de Gereformeerde Kerk, de H.B.S., de Z.E.G.A.M. (aardig gevonden die naam uit losse letters op het meege dragen gereedschap en ee voetbalveld. Het nu volgende deel van den optocht was geheel aan scheepvaart en verkeer gewijd. De haven was door een mooien wa gen. vertegenwoordigd die een aardig beeld gaf van dit eigenlijk nog te weinig bekende bedrijf. Deze wagen èn de daarop volgende die het Hollandsche en Belgische loods wezen voorstelde, werd gevolgd door een flinke groep leerlingen der zeevaartschool met talrijke reederij-vlaggen. Het schip dat een Nederland ~che en een Belgische loods samen in veilige haven brachten, heette heel toepasselijk Beatrix. De Stoomvaart Maatschappij Zeeland was present met een wagen die den in alle landen bekenden „Zeeland"-matroos deed zien en voerde tevens een maquette van de nieuwe mail booten en van Britannia mee. Het vliegveld werd voorgesteld door de K.L.M.-vlag e.i een aantal in helder-witte overalls gestoken jongens en meisjes die samen een mooi model van het Douglas- vliegtuig „Oehoe" trokken. „De Schelde", die met scheepvaart en verkeer zoo nauwe relaties onderhoudt, werd verzinnebeeld door een bijzonder goed geslaagden wagen, die de brug Zalt- bommel voorstelde, de gebouwen liet zien met de groote kranen die het stadsbeeld beheerschen, het nieuwe passagiersschip dat de Rotterdamsche Lloyd pas besteld heeft, enz. enz. Een mooi geheel. De brandweer reed daarachter met haar modernste materiaal en ook deze in ons stadsbeeld zoo vertrouwde roode wagen, die van tijd tot tijd de naargeestig loeien de sirène deed klinken, had veel bekijks. De bomvrije toren waartegen de golven breken, bracht een „Ode aan de Schelde". Deze wagen was eeï. heel gevaarte dat be hoorlijk wat werk zal hebben gekost. -se golven werden symbolisch voorgesteld door meerminnen die ijverig kwispelstaartten cn ondertusschen niet nalieten vroolijk te lachen tegen een aardigen jongeman naar hun smaak houdt hen in de gaten die zout-water-vrouwtjes Over „De vischvangst" schreven wij reeds. „Het wandelhoofd" kwam daar ach ter men had er een compleet terras op gebouwd waar bezoekers van het uitzicht zaten te genieten, terwijl binnen een har monicaspeler het orkest vertegenwoordig de. Bijzonder geslaagd was ook de wagen die het bedrijf van de PZEM voorstelde met de dynamo, monteurs met gemeente wapens van de steden en dorpen die stroom betrekken, enz. Een geweldige, 35 Meter lange vlag werd door een groep turners meegevoerd. Het beginstuk was op de gebruikelijke wijze aan een vlaggestok bevestigd, waar van twee oranje-koorden afhingen het begin leek dus een vlag zooals wij die meer plegen te zien en daarachter kwam dan het 30 Meter lange stuk dat horizontaal werd meegedragen. De Koninklijke Marine was present met een wagen waarop men geen moeite had het wachtschip „Noord -Brabant" te her kennen deze groep werd voorafgegaan en Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant. De kinderzangaitvoering is een succes geworden. /Pag. 1, eerste blad) Groote belangstelling voor den prach tig geslaagden optocht en voor de overige feestelijkheden. (Pag, 1, eerste blad'), Ook de openluchtconcerten en de fak keloptocht hebben heel wat menschen op de been gebracht. (Stadnieuws) De Rotterdamsche scholen worden ge sloten tot en met 17 September om uitbreiding der kinderverlamming te voorkomen. (Schoolnieuws) Eere-promotie van H. M. de Koningin, /Binnenland); Besprekingen tusschen de Tsjecho- Slowaaksche regeering en de Sudeten- duitsche partij gisteren hervat. (Buitenland)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN, Hedenavond kiezen wij Een avond vol attracties. Entrée 50 ct. gevolgd door een flink aantal matroosjes in zakforma"+ Ook de kustartillerie was vertegenwoor digd en wel met een op een wagen achter een duin-decor opgesteld stuk 7 cm ge schut met bediening-in-actie, granaat, rek geweren, veldtelefoon, enz. Het slot. De prachtige stoet werd besloten met een schitterenden praalwagen die aan het Koninklijk huis was gewijd en die met zijn strakke lijnen en fijne tinten (voorna melijk wit en goud) een bijzonder mooien aanblik opleverde. De wagen bevatte ver schillende symbolische en andere, direct te herkennen voorwerpen, zooals een gou den schip, dat het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard uitbeeldde, een stralende gouden zon die boven het vor stenhuis rijst, de emblemen van de Ko ninklijke macht t.w. kroon, appel en schep- ter en het gouden wieg je van Prinses Beatrix. Op de zijkanten van den mooien wagen waren talrijk0 oranje-appeltjes aan gebracht die men zich moest voorstellen als te zijn gegroeid uit den Oranje-stam. De met smaak uitgevoerde wagen oogstte veler bewondering en werd gevolgd door een groep E.H.B.O.-ers, Hiermede was de optocht ten einde. Het voorbijtrekken in behoorlijk tempo nam ongeveer 18 minuten in beslag, hetgeen eenig' idee geeft van de lengte van den stoet dien wij op iy2 a 2 K.M. schatten. Men kan zich hier ook eenigermate een voorstelling van maken, wanneer wij ver tellen dat de kop van den stoet alweer bij d-> Badhuisstraat stond, toen rig een flink gedeelte van den optocht de kruising Bad huisstraatKoudekerkschewegOost pas seeren moest. Op dat oogenblik stond een deel van den stoet dus nog voor de eerste ronde in de Badhuisstraat, terwijl de kop reeds den KoudekerkschewegWest en KoudekerkschewegOost geheel had ge passeerd. Men moest den stoet daar op houden tot het overige deel van den op tocht voorbij was De genoodigden op de tribune en de be woners van de huizen in de nabijheid heb ben den optocht in de buurt van den wa tertoren gistermiddag niet minder dan driemaal zien voorbijtrekken, zoodat men er in die omgeving wel een heel goeden indruk van kon krijgen. En telkenmale ontdekten wij weer nieuwe aardige details

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1