Groot Oranjefeest EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 212 VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1938 Vlissingen huldigt zijn burgemeester PAVILJOEN „WANDELP1ER" «an «Hew Jofl Het Feestprogramma voor Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 m ADVERTENTIEPRXJ S Van 15 regels 1-25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR.FEESTDAGEN A A N O E SLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUB LIC ITEITSW A AR DE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOINO „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" DE „VAN WOELDEREN BANK" ONDER GROOTE BELANGSTELLING ONTHULD Er was gisteravond in de nabijheid van de kruising van Singel en Badhuisstraat heel wat volk op de been. Een tribune bij den watertoren en een geweldig vlagge- doek dat aan den kop van het plantsoen iets aan den blik onttrok, wezen er op dat de een of andere plechtigheid stond te ge beuren.. Dat was ook inderdaad het geval. Om 7 uur reeds kwamen in de Paul Krugerstraat bij de H.B.S. talrijke bestuurders der buurt verenigingen met de beide muziekcorpsen bijeen. En het spreekt vanzelf dat de buurtvlaggen daarbij niet -ontbraken. Via de Brouwenaarstraat, ging het naar den Singel, waar om half acht de Van Woel- deren bank zou worden onthuld. Zooals hierboven reeds is opgemerkt, was de publieke belangstelling in de omgeving van 't monument inmiddels reeds zeer groot geworden. Met behulp van enkele luidspre kers werd vroolijke marschmuziek ten ge- hoore gebrachtgemeentepolitie, mare chaussee en rijksveldwacht zorgden voor een ruime afzetting en de noodige orde maatregelen, zoodat er een behoorlijke ruimte rond het monument vrij bleef, waar korten tijd later de vertegenwoordigers der buurtvereenigingen zich opstelden. Ook in de nabijgelegen huizen hadden vele toeschouwers voor de ramen plaats geno men. De tribune werd inmiddels door de ver schillende genoodigden bezet, waarbij wij zonder hiermede ook maar eenigermate op volledigheid aanspraak te willen ma ken, o.m. opmerkten den burgemeester en mevrouw van Woelderen-Sprenger, de moe der van den heer Van Woelderen, zijn doch tertje Heleentje en een jong familielidde wethouders Edelman, Rorije en Anker, den gemeentesecretaris, den garnizoenscomman dant, den districtscommandant der Kon. Marechaussee, den gemeente-archivaris, talrijke leden van den gemeenteraad, den burgemeester van Ritthem den heer P. W. ter Haar, verschillende doktoren en direc teuren van groote bedrijven hier ter stede, den ontwerper van 't monument den heer C. Doets (directeur van de Middelburgsche Ambachtsschool) en vele anderen. Aan de vier hoeken van de groote Ne- derïandsche vlag die het monument nog aan het oog onttrok, waren meisjes, in de Vlissingsche kleuren gekleed, opgesteld zij droegen een witte blouse met rooden rok en een rooden strik in het haar en hadden tot taak om direct na de onthulling te zorgen dat het vlaggedoek zakte en verdween. Een opdracht waarvan zij zich uitstekend gekweten hebben. Om circa vijf minuten over half acht kondigde verwijderde muziek aan, dat de bestuurders in aantocht waren en even later verscheen een vrij lange stoet op den Singel. De bestuursleden werden bij het monument opgesteld, de vlaggen kregen een extra mooi plaatsje en „St. Caecilia", dat juist een nummer had ingezet, speelde dit tot groot genoegen van het talrijke publiek lustig uit. Even later werd den genoodigden ver zocht van de tribune te komen en bij het monument plaats te nemen en toen allen aan dit verzoek gehoor hadden gegeven was het oogenblik aangebroken, dat de voorzitter van den Bond van Buurtvereeni gingen de bank zou overdragen. De bank wordt overgedragen. De voorzitter van het hoofdbestuur van den Bond van Buurtvereenigingen „Oranje en Vlissingen" de heer F. G. Lemmers, nam vervolgens het woord voor het uit spreken van een redevoering, waarbij hij zich in het bijzonder tot den burgemeester richtte. Spr. herinnerde er aan, dat de besturen der 24 buurtvereenigingen met de beide muziekcorpsen den burgemeester op 30 September 1937 cnder leiding van het hoofdbestuur van den Bond een serenade hebben gebracht, naar aanleiding van het feit, dat het H.M. de Koningin had be haagd voor de vierde maal het bestuur onzer stad toe te vertrouwen aan de vei lige leiding van den heer Van Woelderen. De burgemeester en zijn echtgenoote heb ben de voorzitters der buurtvereenigingen en het hoofdbestuur toen in het Wooldhuis ontvangen om hun gelegenheid tot felicitee- ren te geven. Aan spr. is dien avond de eer te beurt gevallen om als voorzitter van den Bond den burgemeester het besluit der alge- meene vergadering mede te deelen, het be sluit nl. dat getracht zou worden met medewerking der ingezetenen een „Van Woelderen bank" te stichten uit dankbaar heid voor hetgeen de heer Van Woelderen als burgemeester voor onze stad heeft ge daan. Spreker memoreerde vervolgens hoe de benoodigde gelden bijeen zijn gekomen. De buurtvereenigingen zijn direct aan het werk gegaan om in gesloten zakjes de bijdragen der burgerij te innen, terwijl het hoofdbe stuur van vele Vlissingsche vereenigingen en van oud-Vlissingens geldelijke bijdragen ontving. Spr. weet niet wie gegeven heeft en wat ieder heeft bijgedragen. Maar hij zei er van overtuigd te zijn dat het den burgemeester evenals den bond genoegen zal doen te vernemen dat het bedrag door zeer vele kleine giften bijeen is gebracht. Het doel zou echter niet bereikt zijn zon der den onmisbaren steun van de wethou ders en hun staf spr. zei genoemde hee- ren voor him zoo spontaan gegeven steun, hartelijk dank. Deze samenwerking heeft het mogelijk gemaakt dat op 24 Augustus kon worden medegedeeld dat de fundamenten voor de bank gereed waren. De burgemeester heeft toen op spreker's verzoek een oorkonde ingemetseld en den eersten steen gelegd. Thans verzoekt de heer Lemmers den bur gemeester de bank te willen onthullen. Het monument wordt zichtbaar. De bank was, zooals hierboven reeds op gemerkt, tof dusver aan het oog onttrok ken door een geweldige Nederlandsche vlag die rond vier, op de hoeken aange brachte, witgeschilderde palen met wui vende oranje-wimpels was gespannen. De beide einden waren aan de voorzijde over elkaar geslagen en met een met oranje- strikken versierde lijn bevestigd. De burgemeester voldeed aan het ver zoek van den heer Lemmers en terwijl „Ons Genoegen" het Wilhelmus inzette, knipte hij het koord tusschen de oranje- strikken door, de vlag zakte, de vaandels brachten een groet, de militaire autoritei ten salueerden en het talrijke publiek zong onze oude volkshymne mee. Een luid ge juich steeg op en aller aandacht concen treerde zich korten tijd op het nu zichtbaar geworden monument. De voorzitter van den Bond van Buurt vereenigingen vervolgde na de onthulling zijn rede en deelde mede, dat de bank ont worpen is door den heer Doets, den di recteur van de ambachtsschool te Middel burg. Spr. bracht den heer Doets hulde voor zijn ontwerp, feliciteerde hem met zijn succes en dankte hem voor al hetgeen hij gedaan heeft om de Van Woelderen bank een sieraad voor Vlissingen te doen zijn. Tevens richtte spr. woorden van dank tot den bouwkundige den heer J. Loois, den steenhouwer den heer Kuyper en den metselaar den heer Theune. De heer Lemmers zei vervolgens dat de bank op een der mooiste punten van Vlis singen is geplaatst, waar de moeder van den burgemeester in 1877 met moeite door het mulle zand kon komen om met haar zoontje naar het stedelijk badhuis te gaan. Spr. bood den burgemeester vervolgens namens de buurtvereenigingen, dus namens de Vlissingsche bevolking, de bank aan. Hij wees er op, dat zulke gebeurtenissen ge woonlijk plaats vinden als de betrokkene reeds overleden is in zulke gevallen wordt de blijde dag een droeve dag voor de nabe staanden. Daarom vindt spr. het zoo aan genaam, dat men er in geslaagd is met deze gewoonte te breken en dat wij onze dankbaarheid kunnen toonen terwijl de bur gemeester nog, een goede gezondheid ge niet en in het bijzijn van zijn echtgenoote, moeder en dochtertje voor wie deze dag een feestdag zal zijn. Als herinnering aan het gebeurde van gisteravond bood spr. tevens een album aan, dat de namen bevat van het hoofd bestuur van den bond, van de dagelijksche besturen der buurtvereenigingen, van de Vlissingsche vereenigingen en van de oiud- Vlissingers die voor dit geschenk iets heb ben bijgedragen. De heer Lemmers eindigde met den bur gemeester namens allen hartelijk geluk te wenschen met dit geschenk en de hoop uit te spreken dat het den heer Van Woelderen nog vele jaren gegeven zal zijn om met de zijnen te genieten van de vruchten zijner arbeid bij het aanschouwen van dit hulde blijk. De burgemeester aan het woord. De heer Van Woelderen, die met zijn ambtsketen getooid was, nam vervolgens het woord en begon met den Bond van Buurtvereenigingen oprecht en hartelijk dank- te zeggen voor de aanbieding van deze bank. Dat de beide vrouwen, die mij bij mijn ambtelijke plichten en zorgen altijd zoo getrouwelijk ter zijde stonden, deze plech tigheid bijwonen, aldus spreker, stemt mij tot groote dankbaarheid mijn moeder, die de eerste 7 jaren met mij samenwoonde en mijn echtgenoote, die daarna steeds het leven met mij deelde. Als rechtgeaard Nederlander ben ik lie ver niet het object van een publieke hul diging. Wannéér ik mij maal toch aan uw initiatief onderworpen heb, zoo ver volgde de burgemeester, dan is daarvan o.a. de oorzaak, dat de Bond van Buurt vereenigingen mijn geesteskind is en dat dit fraaie geschenk van de Vlissingsche bevolking geheel ten bate van de gemeente Vlissingen blijft. Ook heeft u door deze bank zonder verdere toevoeging „Van Woelderen-bank" te noemen, een vorm ge nomen, die het mü nu mogelijk maakt, u te verzoeken door middel van deze bank ook blijvend den arbeid aan wijlen mijn vader voor Vlissingen te willen herdenken. In den aanvang van 1877 heeft Prins Hendrik spreker's vader als nonactief ma rineofficier uitgezocht en aangezocht ais eersten directeur der Stoomvaartmaat schappij Zeeland te Vlissingen. Gedurende de 27 jaren van zijn directeurschap heeft mijn vader de Zeeland georganiseerd en tot bloei gebracht, aldus spr. Ik heb het zeld zaam voorrecht, dat mijn vader de beste en meest geachte vriend is, dien ik ooit bezat. Zijn vaste geloof en vertrouwen in de toekomst van Vlissingen aan de Schel- demonding dankt spr. vooral aan de in vloeden in zijn jeugd van zijn vader, die steeds groot aandeel heeft genomen in de behartiging der algemeene Vlissingsche be langen, in het bijzonder wat betreft de haven en de badplaats. Dat spr. te Vlis singen in 1919 als burgemeester zijner ge boortestad is teruggekeerd, komt, omdat het denkbeeld hem had vastgegrepen, zoo doende den arbeid van zijn vader voor Vlis singen te kunnen voortzetten en vastleg gen. De burgemeester gaf de verzekering, dat hij in moeilijke tijden uit de nagedach tenis aan zijn vader steeds versche krach ten heeft geput, om op zijn post te blijven volharden. Waar dus zijn werk wortelt in den arbeid van zijn vader en de geest van zijn vader bezielend op hem werkt, hoopt spr., dat aan zijn verzoek zal worden vol daan. Hoewel het deze maand 45 jaar geleden wordt, dat ik in rijksdienst trad, en ik mij dus, nu nog midden in het ambtelijk leven staande, niet beklagen mag, zoo ging de beer v. Woelderen voort, zijn de ambtelijke jaren mijner laatste ambtsperiode als bur gemeester toch geteld, zoodat het afscheid nadert. Het afscheid nemen van. zijn ge liefde ambt in zijn geboorteplaats zal hem zwaar vallen„dire adieu c'est mourir un peu". Spr. gaf de verzekering, dat hij het nooit één dag betreurd heeft benoemd te zijn tot burgemeester van Vlissingen en dat hij bij het vervullen zijner taak steeds het behartigen van het algemeen belang heeft vooropgesteld, ook bij het aanvaarden van provinciale en landelijke functies. Men heeft spr. hier in zijn ambtstijd wel eens een onverbeterlijken optimist ge noemd wel is waar heeft hij er in moei lijke tijden steeds den moed ingehouden, maar spr. meent toch, dat hij veeleer een practisch idealist is en inderdaad bezit hij nog juist dezelfde idealen ten aanzien van Vlissingen als bij zijn ambtsaanvaarding in 1919, HEDENAVOND Entrée 50 cent Een der voorrechten van het ambt van burgemeester is, dat men zich met bijna alles in de gemeente kan bemoeien en overal het initiatief mag nemen om dien voorspoed, te bevorderen. Allicht heeft men in spr. wel eens een bemoeial gezien, maar hij hoopt, dat men achteraf zal er kennen, dat zijn initiatief alleen maar den vooruitgang van Vlissingen heeft beoogd en bevorderd. Daarbij is het steeds zijn streven, zoo ïioodig tijd vrij te maken om nieuwe we gen te zoeken en nieuwe plannen voor Vlis singen uit te werken, om den gewenscht'en vooruitgang voor Vlissingen te bereiken en bij dit werk niet te worden belemmerd door het ondergedompeld worden in 'het vele dagelijksche geregelde werk. Spr. moet hierdoor de dagelijksche leiding en de verdere afwikkeling van verschillende zij ner Vlissingsche geestes- en zorgenkinde ren soms aan anderen doch door hem bevoegd gea.chtenoverlaten, maar ieder een kan steeds over spr. beschikken als die belangen zijn te verdedigen of gevaar loopen. Spr. zou zoo gaarne in den hem restee- renden tijd te Vlissingen nog verschillende nieuwe projecten tot stand zien komen en den bloei van verschillende werken zien verhoogen, waarbij hij blijft rekenen op den hooggewaardeerden steun van zoovelen, die met hem het bevorderen van den vooruit gang van Vlissingen vooropstellen. Spr. hoopt daarna de verantwoordelijkheden van het burgemeestersambt aan zijn opvolger te zullen mogen overdragen op een tijdstip, dat de inwendige toestanden en de verdere ontwikkelingsmogelijkheden zich voor Vlis singen zoo gunstig mogelijk zullen doen aanzien. Voor de hem gisteravond gebrachte hul de bracht spr. in het bijzonder den voor zitter met zijn medebestuursleden van het hoofdbestuur van den Bond van Buurtver eenigingen en de besturen van alle buurt vereenigingen, de besturen der deelnemende vereenigingen en allen, die aan het ge schenk bijdroegen, hartelijk dank. Het is een geschenk, dat den gevers blijvend eer zal aandoen. Spr. verzekerde, dat het groote aantal kleine giften uit alle buurten der gemeente Kern zeer heeft getroffen en voldoening schenkt. Spr. bracht vervolgens den heer Doets, den ontwerper der artistieke bank, hulde en dank voor het kunstwerk en voor de zeer waardeerende teekening, die spr. in eere zal houden als blijvende herinnering aa.n dezen dag. Het fraaie album hem door den voor zitter aangeboden, stemt den burgemeester eveneens tot groeten dank als waardevolle herinnering aan deze huldiging. Uwe harte lijke woorden, zoo wendde spr. zich tot den heer Lemmers, hebben mij zeer getroffen ook daarvoor alsmede voor uw initiatief en uw krachtige en bekwame leiding mijn besten dank. De burgemeester eindigde zijn toespraak met de volgende woorden Wanneer gij mij krachtig wilt blijven steunen bij het ambtelijk werk, dat nog voor mij als burgemeester zal zijn wegge legd en mij daarna als mijn tijd van schei den is gekomen, zoo stil mogelijk zult laten heengaan, maar aan mijn arbeid zult blij ven voortwerken, dan zal ik dezen avond, waarvoor ik u allen nogmaals mede na mens mijne echtgenoote en mijn moeder hartelijk dank zeg, steeds als een der hoogtepunten mijner ambtelijke loopbaan blijven beschouwen. Tijdens de rede van den burgemeester ging het begon reeds duister te worden de verlichting aan. Men had namelijk enkele schijnwerpers aangebracht die de omgeving flink „in het zonnetje" zetten. Het talrijke publiek vond hierin aanleiding om eens flink te juichen. Toen de heer Van Woelderen uitgespro ken was, zette een der genoodigden een „leve de burgemeester" in een luidkeels driewerf hoera van het publiek was de reactie op dezen spontanea uitroep. En even later zette de muziek het Zeeuwsche volkslied in, waarvan twee coupletten wer den gezongen. Opnieuw klonken hoera's en toen bood de heer Lemmers den burge meester het fraai gecalligrafeerde album aan, daarbij den wensch uitsprekend, dat hij het een goed plaatsje in zijn archiet zou geven om er latei', als hij gepension- neerd is, nog dikwijls met vreugde in te bladeren. De ontwerper aan het woord. De heer Doets begon met er op te wijzen, dat het geen gewoonte is, dat de ontwerper Dit nummer bestaat uit 2 bladen Groote belangstelling voor de onthul* ling van de Van Woelderenbank. (Stadsnieuws)] Ook de tweede volkszangavond uit stekend geslaagd. (Stadsnieuws); Nieuwe daden van terreur in Palestina» (Buitenland); Trein met pelgrims ontspoordvijf dooden en twintig gewonden. t( Gemengd nieuws) Te Leidschendam heeft zich een geva! yan kinderverlamming voorgedaan. Gemengd nieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Zaterdag vangen de feestelijk heden in onze gemeente eerst des middags aan. Om 3.15 uur wordt in de Wilhelmlna- straat enz. de historische op tocht opgesteld, die dan ver volgens om 4.00 uur voor de tweede maal door de stad zal trekken. Des avonds kunnen de mu ziekliefhebbers hun hart weer ophalen. Van 7-8 uur zal de heer J. Kwlst het zesde carillonconcert op den St. Jacobstoren geven. Het programma bestaat uit na tionale- en volksliederen. Van 8 9 uur concerteert de Harmonie „St. Caecilia" op de tent op den Boulevard Evertsen, ter wijl op hetzelfde uur de Har monie „Ons Genoegen" zich op de tent in het Bellamy- park zal laten hooren. Laatst genoemd korps trekt na be ëindiging van het concert al spelend naar het strand voor het groote vuurwerk, dat al daar om 9.30 uur ontstoken zal worden. De leden der buurtvereenigingen en genoodigden worden op vertoon van een toegangsbe wijs op het strand toegelaten. De ingang is bij de trap naast het Badpaviljoen „Juliana". Wanneer het vuurwerk afge- loopen zal zijn, gaat „Ons Genoegen" naar de Kleine Markt en „St. Caecilia naar het Bellamypark, waar de beide korpsen op de resp. muziektenten van 10.45-11.45 uur nog een concert geven. Hiermede zullen de feesten besloten worden, al thans officieel. De café's heb ben echter vergunning tot 2 uur, zoodat de rust nog niet direct in onze stad zal zijn weergekeerd. van een monument zelf gaat praten, maar Lij had er behoefte aan dit bij deze gele genheid wèl te doen. Spr. dankte het be stuur voor de prettige samenwerking dis af was en het werk aangenaam en gemak kelijk maakte. Ook van de betrokken auto riteiten is alle medewerking ondervonden, zoodat spr. zich die niet beter zou hebben kunnen wenschen. Ook was de heer Doets vol lof over zijn helpers die er toe hebben bijgedragen dat nu datgene tot stand is gekomen, dat naar spr. hoopte, den be schouwer min of meer zal kunnen bevredi gen. Natuurlijk zou de bank mooier, rijker hebben kunnen zijn. Maar .Vlissingen is eeg

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1