76e JAARGANG - NUMMER 210 WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1938 De Vlissingsche Courant verschijnt vroeger op Vrijdag aanstaande. I E Be nationale huldebetooging op dm 'Dam STADSNIEUWS Paviljoen „Wandelpier" Groot Oranjefeest UIT DE PROVINCIE Het Feestprogramma voor Donderdag Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD glern tlntl ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 M. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prgs. Reclames 50 cent per regel Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR. FEESTDAGEN A ANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWA ARDE, INGESTELD DOOR D E VEREENIGING „DE NEDERLAND SCHE DAGBLADPERS" —o— B Op den voornaamsten 1 Vlissingschen feest- dag zal ons dagblad reeds vroeg bezorgd worden. Opdrachten voor dien dag moeten uiterlijk 's morgens 9 uur in ons bezit zijn. Wij rekenen gaarne in deze op de medewerking van H.H. Adverteerders. Onze bureaux worden op dien dag om 12 uur gesloten. De Directie der Vlissingsche Courant, g sasEEESECEanHnnnaEiHaaeEEHEEE' Een prachtige demonstratie van 's lands eenheid De nationale huldebetooging, welke Dinsdagmiddag op den Dam te Amsterdam is gehouden, is een zeldzame uiting ge weest van volkskracht en volkswaarde. Van volkskracht door het in beeld bren gen van industrie, landbouw en visscherij van volkswaarde door het zich geven in eigen aard, in eigen dracht of zoo de deelnèmenden stedelingen waren door uitbeelding van groepen, welke van voor- treffelijken smaak getuigden. Het moet voor de Koninklijke familie een onvergetelijk uur zijn geweest, dat deze on geveer tienduizend vertegenwoordigers van het kleine acht millioen Nederlanders bin nen onze grenzen, op deze manier en met deze hartelijkheid Koningin Wilhelmina op den verjaardag" van haar kroning hebben willen huldigen. Daar waren vooreerst de mijnwerkers uit het voor Amsterdam zoo verre Limburg in volle werktenue, voorafgegaan door hun bekende muziekcorps met de witte veeren op de pet. Achter hen volgde de aarde werkindustrie met de producten van haar nijverheid. Voortreffelijke specimina van de in het Zuiden nog bloeiende folklore- feesten trokken mee en schutterijen zetten hun beste beentje voor. Niet alleen Limburg kwam zoo voor treffelijk voor den dag. Ook de andere grensprovincie Zeeland was met arbeid en volksdracht op het appèl. Trouwens, waai de kleederdrachten nog bestaan kon men ze in deze demonstratieve huldebetuiging ten volle bewonderen en genieten. De Friesche kappen en de Brabantsche mut sen waren een lust voor het oog. Zeeland, West-Friesland en de Hoeksche Waard kwamen op hun mooist naar voren. Waar de hooge hoofdtooi van Benningbroek en Bovenkarspel eindigde kwam een kleurige vertegenwoordiging van Haarlemsche meiskes, die sprak van den bloemenrijk- dom van de bollenstreek. Het Gooi stak met zijn weelde deze groep naar de kroon. De paarse heidegloed, welke de eene af- deeling beheerschte, werd onderbroken door twee radiomasten en gevolgd door een kostelijke groep meisjes in zacht geel. Lieten de Langendijk, Beverwijk en Alk maar door uitbeelding van hun producten zien, wat arbeid en vlijt vermag, Loosdui nen en het Westland kwamen met versche groenten en versch fruit aantorsen, een zware vracht met waardigheid gedragen. Waardig was de heele stoet van alle elf provincies. Men was zich bewust van de beteekenis van het oogenblik. Men toonde het zich een onderscreiding te achten op dezen dag langs de jubileerende vorstin te mogen defileeren. Er werd goed gemar cheerd op de maat van een der vele mu ziekcorpsen, en met blijde fierheid schreed men voorbij de vorstelijke personen, die van het balcon van het paleis, waar zich ook de Commissarissen der Koningin in de elf provincies bevonden ter voorlichting van H. M., den stoet met groote belang stelling gade sloegen. Een groote verrassing voor haar moet de groep Schieland geweest zijn, welke door meisjes uit verschillende plaatsen, gekleed in de nationale kleuren, werd ge vormd en die op een bepaald teeken met roode, witte en blauwe bloemruikers in de kleur van hun costuum, de vorstelijke personen toewuifden. Gelderland hield de aandacht gevangen door een kostelijke uitbeelding van de bloeiende Betuwe en de heikeningin. En tusschen al die kleurige fleurige groepen, die het landschap of de producten van den bodem en van de zee in beeld brachten, schoten de witte kappen der vrouwen en de zwarte mutsen der mannen, die hun kleederdrachten bewaarden, naar voren. En zij, die in „burgerkleedrng" wa ren de handelsreizigers natuurlijk in ambtscostuum met regenjas en koffer liepen in het woud van vaandels en banie ren. De provincies waar universiteiten en hoogescholen zijn gevestigd, openden hun afdeeling met een groep hoogleeraren in toga en baret. Zoo waren alle rangen des volks, van den hooggeleerde tot den een- voudigen ambachtsman in zijn werkpak, vertegenwoordigd om eensgezind hun aan hankelijkheid en erkentelijkheid jegens Ko ningin Wilhelmina te betuigen. Rijk aan kleur, maar ook rijk aan zin, was deze grootsche huldebetooging allen één voor Koningin Wilhelmina. De Ministers der Kroon, de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer, de vice-pre sident van den Raad van State, de Indische vorsten en de burgemeester van Amster dam, sloegen uit de vensters der Mozes- zaal den interessanten stoet gade. Na het huldigingsdéfilé ontving H. M. deputaties van alle provincies. De verte genwoordigingen waren vergezeld van den Commissaris der Koningin in de betrokken provincies, die de leden der deputaties aan H. M. voorstelden. De feestversiering in onze stad. De feestelijke aankleeding, welke straten en pleinen zulk een. vroolijk aanzien kan geven, is in onze stad aitmaal wel zeer sober gehouden. Geen grootsche illuminatie van openbare gebouwen of in „flood light" gezette kerken of St. Jacobstoren. Verschillende buurtverenigingen hebben met de bescheiden middelen, welke zij te hunner beschikking hadden, getracht om nog door het aanbrengen van versieringen de feestelijke stemming te verhoogen. De vreemdeling, die per trein of boot Vlissingen binnenkomt bemerkt al dadelijk de verlichting met schijnwerpers van het gebouw der S.H.V. Behoudens eenig groen aan den toegang tot het oude station, is op het Stationsplein, Prins Hendrikweg en Keersluis geen versiering aangebracht. Op den nationalen feestdag boden de ge- pavoiseerde schepen in de huiten- en bin nenhaven raag een vroolijk aanzien, maar of dit ook op de komende dagen het geval zal zijn, moeten wij afwachten. Wij hopen dat zij op de a.s. feestdagen weder al hun vlaggen zullen laten wapperen. Ook de Singelweg is nog vrij kaal. Hier zullen echter, naar de buurtcommissie Paul Krugerstraat ons mededeelde een 6-tal lichtzullen worden geplaatst in het plant soen tusschen de brug van „Goed Wonen" en de Boschjeslaan. Over het trottoir nabij de Van der Sluysstraat zijn wimpeltjes ge spannen. Deze wimpeltjes-versiering treffen wij ook aan op het Van Nispenplein, Schelde- straat, Dr. Ottestraat en Rochussenstraat. In sommige straten alleen oranje, in an dere alle kleuren van den regenboog. De Paul Krugerstraat zal een aardige lampion verlichting krijgen. Over de geheele lengte der straat werden aan iederen boom dwarslatten bevestigd, waaraan 4 lampions komen te hangen. Van deze straat wandelen wij door de aan beide zijden bevlagde Brouwenaar- straat naar het Tuindorp. Wij passeeren aan het begin van de Rozengracht een verlichte eerepoort. De beide pleintjes aan de Pioenlaan zijn met oranjewimpeltjes versierd. Aan het begin van de Boschjes laan klapperen een tweetal vlaggen. Richten wij van hier onze schreden naar de stad, langs de bewimpelde Aagje De kenstraat, dan bemerken wij, dat in de Walstraat naast het rood-wit-blauwe dun doek de in ruime mate aangebrachte oranjevlag een zeer voorname plaats in neemt. Op de Kleine Markt zijn een drietal lichtzuiltjes geplaatst ieder met 6 oranje lampen. De St. Jacobstraat vormt een versierde straat op zich zelf en leent zich daarvoor uitstekend. Tusschen honderden kleine vaantjes zijn met oranjedoek omplooide lichtpunten aangebracht, terwijl aan de gevels weer, zooveel mogelijk op gelijke hoogte, de rood-wit-blauwe vlaggen zijn ontplooid. Het is wel een der best ver zorgde winkelstraten. Lepelstraat, Branderijstraat, Oude Markt en Vrouwestraat hebben weer de traditio- neele wimpeltjesversiering. Het Vierwindenplein bevat een fraaie eerepoort. Het symbool, dat deze omgeving „tender de klokken" zit, is aan de boven zijde door een vijftal geschilderde klokken aangegeven. De pomp in de Nieuwstraat is weer om- getooverd in een, lichtzuil. De waaiervor mige lichtjes doen het goed. Van hier dwalen wij naar het Bellamy- park, dat er tot op heden kaaltjes is af gekomen. De bevlagde boulevard de Ruy- ter biedt een levendiger aanblik. Hier schittert niet honderden lichtjes het ge bouw van het Belgisch Loodswezen. Een keurige verlichting met tal van kleine lampjes is aan het gebouw aangebracht. De cijfers 18981938 van oranje gekleurde lampjes steken aardig af. Van deze zijde zien wij ook in de verte de lichtjes twinkelen van het Wooldbuis, dat, evenals bij vorige gelegenheden, weer met witte lichtjes is af gezet. Het gebouw leent zich hiervoor dan ook bijzonder en maakt een goed effect. De kille avond doet ons spoedig de stad weer opzoeken en bij het betreden van den Nieuwendrjk valt direct de verlichting van radiohuis „De Maan" op. Van beneden tot hoog boven het dak is een groote „wandelstok" bevestigd met tientallen ge kleurde lampen. Ook aan het gebouw van de Handelscompagnie waren honderden lampjes aangebracht, maar het gebouw lag gisteravond nog in het duister. De Zeilmarkt heeft in het midden een zuil bespannen met oranjebanen, waartus- schen lampen geplaatst zijn, terwijl op de diverse hoeken zuilen zijn geplaatst met oranjewimpels. Verschillende snoertjes ge kleurde lampjes verspreiden in déze om geving een zacht licht. Op het open gedeelte aan de Emmastraat zijn van een verlichte kroon vele lijnen met vaantjes over liet plein gespannen. In de Palingstraat, Onderstraat, Paar denstraat, Koudenhoek, Korenstraat zijn op verschillende plaatsen iu het midden der straten lichtkronen aangebracht, omhangen met oranjedoek. Vier oranjelampen aan iedere kroon stralen hun licht uit. Aan het begin van Paardenstraat en Korenstraat zijn oranjespandoeken met opschrift beves tigd. De Joost de Moorstraat bezit een aar dige eerepoort. Deze stelt voor den toe gang tot een ouden burcht. Hoewel het geheel in miniatuur is gehouden, is het een mooi stukje werk, vooral als wij ver melden dat. het door één man in zijn vrijen tijd is gereed gemaakt. Nu moeten wij toch nog even teruggaan naar een andere wijk. Wij komen dan in de Noordstraat, die ook op vermeldens waardige wijze is versierd. Tusschen tal rijke wimpeltjes zijn in het midden van de straat vele oranjelampen gehangen. Deze straat met haar zijstraten komt ook zeer goed voor den dag. Bij onze wandeling door de stad trof ons ook de aardige verlichting en versiering van den gevel van het winkelpand der firma Bouman, benevens die boven den winkel van den heer Jo Maes. In de Wal straat heeft het magazijn „Corlas" boven de hall voor den winkel een verlichte kroon op rood, wit en blauw vlaggedoek geplaatst. Dat men altijd geen groote huizen moet bewonen om iets bijzonders op het gebied van versiering te presteeren blijkt uit de aardige versiering van den gevel van een eenvoudige woning in de Onderstraat. Het eenverdiepingshuisje op no. 7 zal zeker de aandacht trekken. Met deze wandeling door de versierde straten willen wij laten zien dat er toch nog wel iets te bewonderen valt in feest vierend Vlissingen. Verschillende particulie ren hebben reeds eigenhandig een aardige versiering aangebracht, hetzij door oranje strikjes aan de gordijnen, hetzij door het „bewimpelen" van hun woning of door het ontplooien van de nationale driekleur. Wanneer velen dit voorbeeld volgen zal het op de a.s. feestdagen nog gezellig wandelen worden in de vroolijk versierde straten. HET DOKTERSCONFLICT BINNEN KORT TEN EINDE. De heer Visser legt zijn practijk neer. Het conflict dat te Vlissingen rond de figuur van den arts K. K. Visser ontstaan is en dat o.m. in de kringen van het Al gemeen Afdeelings Ziekenfonds Walcheren groot opzien heeft gebaard, krijgt een on verwachte oiplossing. De Nederlandsche Maatschappij tot be vordering van de Geneeskunst stelt zich blijkbaar op het standpunt, dat revisie van het indertijd door den Raad van Beroep uitgesproken vonnis buiten discussie dient to blijven. De Maatschappij heeft zich om aan dit onverkwikkelijke conflict ech ter een einde te maken met den be trokken arts in verbinding gesteld en hem aangeboden zijn practijk te koopen. De heer Visser heeft het aanbod geaccepteerd. De practijk is dus op het oogenblik eigen dom van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst, die voornemens is zelf een opvolger aan te wijzen. Zoolang dit niet geschied is, blijft de heer Visser als „waarnemer" werkzaam, tenzij hij zich intusschen elders mocht ves tigen. In het laatste geval zou de vacee- rende practijk tijdelijk door de overige huisartsen hier ter stede worden waarge nomen. Vrijdag en Zaterdag Speciale attracties. Entrée 50 cent. Reserveert tijdig uw tafel. Extra-trein naar de Jaarbeurs. Ter gelegenheid van de 39e Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs zal er vanuit Zee land een extra-trein loopen op Vrijdag 9 September. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Het nieuwe Zeeuwen-terrein. Het nieuwe Zeeuwen-terrein zal op Zon dag 18 Sept. a.s. bij den competitie-wedstrijd D^ ZeeuwenBreda officieel in gebruik ge nomen worden. Dezer dagen hebben wij op het nieuwe veld een kijkje genomen. Dit steekt in alle opzichten gunstig af bij het terrein, waarop de Zeeuwen het vorig sei zoen hun competitie-wedstrijden moesten spelen. Op het egale grastapijt, dat voor het natte seizoen van een moderne drainage is voorzien, zullen de Zeeuwen-elftallen zich heel wat beter thuis voelen dan op het oude speelveld. De ingang van het nieuwe speelveld blijft aan den Kapoentjesweg. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Dinsdagmorgen vond in de Nieuwe Kerk op den Dam te Amsterdam de nationale gedachtenisviering plaats autoriteiten en genoodigden op weg van het Koninklijk Paleis naar de Nieuwe Kerk; de Koninklijke Familie in de Nieuwe Kerk tijdens de plechtigheids Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg* van Harwich (verwacht) Engelsch s.s. „Scholar" van Demerara (balken lossen) Nederlandsche m.s. „Quo Vadis" en „Hen- drika Johanna" van Londen. Om te bunkeren: Estlandsch s.s. „Kalev" van GentDuitsch s.s. „Mecklenburg" van EmdenItaliaansch s.s. „Marte" van EmdenFinsch s.s. „Saint Stephan" van Duinkerken. V ertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich„Quo Vadis" en „Hendrika Johanna" naar Antwerpen„Kalev" naar Honningsvaag „Mecklenburg" naar B.- Ayres„Marte" naar Civita Vecchia „Saint Stephan" naar Göteborg„Suc ces" naar Zeebrugge. Kunstkring „Het Zuiden". In verband met de feesten sluit boven genoemde kunstkring zijn exposities, sei zoen 1938, met ingang van Vrijdag a.s. De Zeeuwsche deputatie naar Amsterdam. Onze Amsterdamsche correspondent schrijft ons In den glorieuzen nationalen optocht welke gisteren voor H. M. de Koningin en het Prinselijk paar heeft gedefileerd, maak te ook de Zeeuwsche delegatie een voor- treffelijken indruk. Vormden de symbolieke voorstellingen van eenige specifiek Zeeuwsche bedrijven, zooals o.m. de Zeeuwsche oesterteelt, op zch zelf reeds een attractie in den kleurigen stoet, ook de vele meegevoerde prachtige vaandels en vlaggen gaven daaraan een bijzonder cachet. Meermalen ontlokte het voorbijtrekken van de Zeeuwsche groep dan ook luid applaus aan de duizenden, die zich van den Dam af tot aan het Centraal Station hadden opgesteld. En als steeds v/erden ook nu weer de fleurige costumes der deelneemsters algemeen bewonderd. In het station, bij den gereedstaanden Zeeuw- schen extratrein, hadden wij het genoegen nog even een kort onderhoud te hebben met den heer Lemmers, die ons verzekerde de beste indrukken omtrent de ontvangst te Amsterdam naar Vlissingen mee te ne men. De ontvangst aan het station, de rege ling langs den weg, alles bleek perfect in orde. Aan den maaltijd in het Coöperatief Restaurant, na afloop van het défilé, waar bij alle deelneemsters en deelnemers aan zaten, ging het recht geanimeerd toe. Menige heilwensch op het welzijn der Koninklijke familie werd uitgesproken en menig vroolijk lied gezongen. Te voren was onder veel enthousiasme, van Graaf van Lynden de mededseling ontvangen, dat de Donderdag is de dag aangebroken waarop de Van Woelderenbank, de bank die Vlissings burgerij haar bur gervader aanbiedt als blijk van waar deering voor alles wat hij in het be lang van de Scheldestad deed, op feestelijke wijze zal worden onthuld. Des avonds om 7 uur is het voor de bestuursleden der buurtvereenigingen „verzamelen geblazen" in de Paul Krugerstraat bij de H.B.S. Met de buurtvlaggen en de beide muzikkorpsen gaat men dan te 7.15 uur door de Brouwenaarstraat naar den Singel nabij den Watertoren, waar om 7.30 uur de Van Woelderenbank wordt onthuld en aan den burgemees ter aangeboden met een album van de schenkers. Na deze plechtigheid defileeren de buurtvereenigingen. Vervolgens wordt naar den Boulevard Evertsen gemarcheerd, waar om 8.15 uur de tweede door de Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer georganiseerde volkszangavond wordt gehouden. Een overwegend nationaal programma is voor dezen avond vast gesteld. Verschillende maatregelen zijn getroffen teneinde het geheel nog beter te doen slagen dan den eersten keer reeds het geval was. Tusschen 9 en 10 uur zullen de burgemeester en mevrouw van Woelderen—Spren- ger de dagelijksche besturen van de deelnemende vereenigingen met hun dames in het Wooldhuis ontvangen. De nationale huldebetooging op den Amsterdamschen Dam. .(Pag. 1, eerste blad)] De hulde van de Nederlandsche jeugd. (Pag. 1, tweede blad) In tal van landen wordt het regeerings- jubileum gevierd. (Buitenland)] De inhoud van de nieuwe voorstellen inzake Tsjecho-Slowakije. L(Buitenland)] Het doktersconflict te Vlissingen na dert zijn einde de heer Visser legt de practijk neer. {Stadsnieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN] Koningin hem in waardeerende bewoor dingen haar groote ingenomenheid had be tuigd met de Zeeuwsche delegatie in den indrukwekkenden huldigingsstoet. Vermelden wij ten slotte nog dat zich op den N.Z. Voorburgwal eenige groepen Zee- landia-leden hadden gevormd, welke, men kan zich dat trouwens wel voorstellen, hun „landgenooten" bij het voorbijtrekken zoo mogelijk nog hartelijker toejuichten dan het overige publiek. Wij spraken ook nog eenige andere lei* ders van Zeeuwsche deputaties, w.o. mr. Dieleman, die zich geheel aansloten bij het* geen de heer Lemmers ons had medege deeld. Ook zij waren zeer onder den indruk van de hartelijkheid van het Amsterdamsche publiek en van de goede regeling langs den weg. Landgenooten uit Geut zullen H. M. de Koningin een oorkonde overhandigen. Met een der booten van den Provincialen Stoombootdienst op de Westerschelde ver trok hedenmorgen om 9.40 een deputatie van de te Gent gevestigde Nederlanders, die op weg is naar Amsterdam om H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar re- geeringsjubileum een oorkonde te over handigen. Op deze oorkonde komen o.m. de hand- teekeningen voor van de in de provincie Oost-Vlaanderen woonachtige Nederlan ders.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1