Vllssingsche Couranl X i Hef RegeeringsjubileumvanEM.de Koningin j 76e JAARGANG - NUMMER 209 DINSDAG 6 SEPTEMBER 1938 PAVILJOEN WANDELPIER SPECIALE ATTRACTIES Het Feest-programma hedenavond en Woensdag §cbeurlemsscn van Jen «I aq ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zjjn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco' per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 ADVER.TENTIEPRU S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bi) driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARPE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANPSCHE DAGBLADPERS" De viering te Vlissingen begonnen. Vandaag is het de groote dag. Nederland viert den nationalen feest dag en al vinden de voornaamste feestelijkheden hier ter stede pas in het eind der week plaats ook Vlissingen beschouwt den 6en Sep tember als een hoogtij-dag. Het weer werkt wel niet mee op het oogen- blik dat wij vrij vroeg in den ochtend dit verslag schrijven. Maar laten wij dit zien als een symbool, dat er ons op wijst dat ook bij de grootste vreugde de ernst en de bezinning niet uit het oog mogen wor den verloren. Dit is te Vlissingen zeker niet het geval. Geheel in overeenstemming met den wensch der regeering die bekend heeft gemaakt het op prijs te zullen stellen, wanneer de kerkgenootschappen op 5 September het regeeringsjubileum zouden willen herdenken, zijn hier ter stede gister avond verschillende HERDENKINGSDIENSTEN gehouden. In de Groote of St. Jacobskerk trad als voorganger op ds. J. S. Hartjes. De kerk, welke geheel bezet was, was rond den kansel en in het koor stemmig ver sierd met palmen en groen met oranje appelen. Na het votum speelde de orgelist der St. Jacobskerk, de heer B. J. ten Cate, op het fraaie orgel het Allegro van Guihncmt, waarna als introitus volgde „Alle ziel zij den machten over haar gesteld, onderwor pen", benevens „Ik vermaan dat voorbid dingen en smeekingen gedaan worden voor koningen, opdat wij een gerust en stil le ven leiden mogen". De gemeente zong vervolgens Ds. 91 vs. 1, 4 en 6, waarna ds. Hartjes Psalm 20 las. Spr. verzocht daarna de aanwezigen staande aan te hooren de voorlezing van den eed, welke door H. M. de Koningin thans 40 jaar geleden, bij haar troonsbe stijging werd afgelegd, alsmede de procla matie welke Hare Majesteit tot bet Neder- landsche volk heeft gericht op 31 Augustus 1898. De gemeente zong hierna staande Gezang 76 5 (Zegenbede voor H. M. de Koningin). Ds. Hartjes ging hierop voor in gebed, waarna gemeenschappelijk Gezang 254 1, 3 en 4 gezongen werd. Ds. Hartjes had als tekst voor zijn pre dikatie gekozen 1 Petrus 2 17 „Vreest God, eert den Koning". Spr. wees er op, dat wij in den loop der jaren vele malen gelegenheid hebben gehad om in dit bedehuis onze liefde en trouw te uiten jegens onze Vorstin, zoowel in blijde als droeve dagen. Doch thans is er wel een zeer bijzondere aanleiding om in Gods huis bijeen te ko men, nu wij het 40-jarig regeeringsjubi- leum van onze geliefde Koningin mogen gedenken. In de eerste plaats rijst onze dank op tot God, Die onze Koningin heeft gebruikt als een instrument ten goede voor ons land, ons Nederland, dat wij zoo hartelijk lief hebben. Heel het volk weet welk een grooten zegen wij in onze Koningin bezitten. Want Oranje is geen vlag, geen ornament, is niet van één partij, maar van geheel ons volk, of men nu hoort den burgemeester van Amsterdam, of den loco-burgemeester van Rotterdam, allen zeggen hetzelfde Er is groote dankbaarheid in de harten van bijna alle Nederlanders, voor den grooten ze gen ons land èn onze geliefde Koningin geschonken. Doch wij mogen niet overgaan tot men- schenverheerlijkin0. Voorop sta de dank en de eer aan God, zooals ook de Koningin dit niet anders wenscht. Daarom koos spr. tot tekst„Vreest God, eert den Koning". Wij kennen in ons land geen absolute macht van den Koning noch in den staat, nóch in de Kerk. Onze Vorstin is gebon den aan de Grondwet, waarop Zij den eed aflegde. Welk een genade van God, dat de Koningin dezen eed gedurende deze 40- jarige periode heeft gehouden. Dit wordt door ieder erkend en nergens wordt critiek, zelfs geen gefluisterde cri- tiek, gehoerd. H. M. heeft te allen tijde het recht gehandhaafd. Onze Koningin heeft het „bij de gratie Gods" in allen ootmoed aanvaard. Wat is er in deze 40 jaar van de regeering van H.M. ontzaglijk veel veranderd, zegs spr. Met grooten ootmoed, doch ook met groote vastberadenheid, belangstelling, moed en durf heeft H. M. deze 40 jaar de teugels van het bewind in handen gehad. Wij denken aan de groote beroeringen van deze 40 jaar aan den Boerenoorlog, toen H. M. den moed had den moegestre den president Kruger per oorlogsschip uit Transvaal naar Europa over te brengen. Spr. herinnerde aan den vreeselijken we reldoorlog en de moeilijke jaren ook voor de Koningin. Doch gelukkig werden wij voor het ergste gespaard. Spr. zag de Koningin als een moeder voor haar volk, die onze in zoovele par tijen verdeelde natie tot één geheel samen bindt. In de liefde voor onze Vorstin en voor het Huis van Oranje is ons land één rondom haar troon en spr. eindigde met de bede dat onder haar regeering ons land en volk door Gods gunst nog vele jaren het goede zal mogen zien. Na orgelspel van den heer Ten Cate ging ds. Hartjes voor in dankgebed, waarna staande werd gezongen Gezang 96 „Hal leluja eeuwig dank en eere Tot slot werden na het uitspreken van den zegen, staande gezongen de twee bekende couplet ten van bet Wilhelmus. De dienst werd o.m. bijgewoond door den burgemeester, den heer C. A. van Woelde- ren, den gemeente-secretaris, den heer F. Bisschoi den Commandant der Maritieme Middelen te Vlissingen, kolonel H. J. van de Stad met zijn staf en vele officieren, alsmede de matrozen der opleiding. Gereformeerde Kerk. Te midden van eenige palmen, welke op het podium waren geplaatst, prijkte het portret van H. M. de Koningin in oranje- lijst. Nadat de voorganger ds. G. Smèenk den kansel bestegen had, ving den dienst aan met het zingen van Ps. 103 2, waarna ge lezen werd 1 Tim. 2 16. Tot tekst voor deze herdenkingssamen komst had ds. Smeenk gekozen Ps. 21 1—8. Dit Psalmgedeelte kunnen wij vers voor vers toepassen op het leven van Koningin Wilhelmina, aldus spr. God zij gedankt dat juist dit woord uit den Koninklijken psalm gebruikt kan worden voer onze Vorstin. Want ook onze Koningin wil de afgeloopen 40 jaar zien „in het licht van Zijn leiding". Reeds op 18-jarigen leeftijd sprak zij bij haar troonsbestijging de beteekenisvolle woorden „Op God vertrouwende en met de bede dat Hij mij sterke, aanvaard ik de regeering". Deze hartewensch is verhoord en onze Koningin is gesierd met wonderlijke wijs heid. Het is een stroom van zegeningen ge weest in een stormachtige wereld. God heeft de Koningin gekroond met een kroon, waarin de bloemen van Zijn liefde en onze liefde dooréén gestrengeld zijn. Nu zijn wij samen gekomen om te danken dat deze kroon 40 jaar lang een Oranje-hoofd heeft gesierd. Dit is een zeldzaamheid in de geschiede nis. Van de koningen en keizers, die in 1898 over andere landen regeerden, regeert thans niemand meer. Onze Koningin is ge schonken „lengte van dagen, eeuwiglijk en altoos". Deze vaste troon is van onschatbaar be lang voor Nederland. Het is de eer van ons land dat hier vrijheid heerscht en recht wordt gedaan aan den verdrukten, ook aan den Jood. Groot kan onze nationale eer zijn als wij Gods heil aanvaarden en Hem schenken de eer van Zijn naam. In de moeilijkste tijden van ons land (19141918) is onze Koningin geweest als een lichtende fakkel in een donkere poort. Toen is haar groote kennis, liefde, staats manswijsheid, vertrouwen en onkreukbaar heid gebleken. Terwijl de tronen alom werden afgebro ken, is de troon van Koningin Wilhelmina steeds hechter geworden. Dit was moge lijk, omdat hij gebaseerd is op Christus' liefde. Hiervoor blijven wij Hem loven en gaan voort te bidden „O, God, geef den Koning uwe rechten." Na de predicatie hief de gemeente aan het gezang„Ik weet aan wien ik m\j betrouwe." Dit gedeelte van den dienst werd met het uitspreken van den zegen besloten. De Chr. Zangvereeniging „Hosanna" luisterde de herdenkingssamenkomst op. Het zangkoor was aangevuld met leden van de zangvereenigingen uit Souburg en 't Zand, waarover de heer Bommeljé eveneens directeur is, zoodat een koor ge vormd was van 130 zangers en zange ressen. Als eerste nummer zong „Hosanna" het Jubileumlied, woorden van den heer H. den Engelsman uit Middelburg. Hierna heeft het zangkoor in een can tate het 40-jarig regeeringsjubileum op keurige wijze bezongen. Vervolgens sprak de heer A. Schout de herdenkingsrede uit. sr De Burgemeester van Vlissingen verzoekt aan de ingezetenen gedurende de week van 6 10 September a.s. alhier, ter ge- j legenheid van de feestelijke her- denking van het 40-jarig Regee- ringsjubileum van H. M. Koningin j Wilhelmina, zooveel mogelijk van J alle gebouwen en vaartuigen de nationale vlag uit te steken. Vlissingen, 1 September 1938. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Vooraf verwelkomde hij namens den ker- keraad de aanwezigen en begroette in het bijzonder den garnizoenscommandant kapi tein mr. P. M. W. J. van.der Slikke, de de putatie der Koninklijke Marine en den heer H. den Engelsman, dichter van het jubi leumlied. Na gewezen te- hebben op het woord „Gode alleen de eer", stond de .heer Schout stil bij den ondergang van verschillende eeuwenoude dynastieën in Europa. Stormen zijn ook over het Oranjehuis gegaan, maar het is staande gebleven en mag zich ver heugen in een oprechte liefde en trouw van heel het Nederïandsche volk. In' blijde en droeve dagen leefde Koningin Wilhel mina mee met. haar volk. Als Landsmoe- der ging zij het nederigste huisje binnen om leed te lenigen. De Zeeuwen kunnen hiervan getuigen. Daarom leeft het volk ock zoo mede met de smartelijke en blijde gebeurtenissen in het Koninklijk gezin. Steeds heeft Zij op de bres gestaan om de rechten en vrijheden van haar volk te beschermen en de onafhankelijkheid van het land te verdedigen. In Haar leeft de traditie van Willem van Oranje voort. Zoo als de Vader des Vader lands zich gaf voor land en volk, geeft ook onze jubileerende Koningin zich. Mo gen ook Haar kinderen de voetstappen van hun Koninklijke Moeder drukken. God zij het Oranjehuis ook in de toekomst nabij. Tot slot zeng de zangvereeniging „Ho sanna" nog „Het Lied van de Zee" en het „Geuzenvendel". Terwijl allen zich van hun zetels verhieven zong „Hosanna" het eer ste couplet van. het Wilhelmus, terwijl ge zamenlijk werd gezongen „Mijn schilt ende betrouwen". R.K. Kerkdienst. In de R.K. Kerk aan den Singel werd gisteravond een plechtig Lof gecelebreerd om God te danken voor den zegen en de weldaden door Koningin Wilhelmina aan Nederland geschonken en om Gods onmis- baren zegen over Vorstin en vaderland voor de toekomst af te smeeken. De dienst werd gecelebreerd door den vloot-aalmoezenier Pater G. Schimmel O. M.F., geassisteerd door de WelEerw. hee- ren kapelaans P. Hanen als diaken en J. M. Dunselman, als sub-diaken. Na de gebruikelijke lofgezangen zette het koor het „Te Deum laudamus" God, loven wij) in, gevolgd door het „Do mme, salvum fac regem nostrum" (Heer, behoud onze Koningin). Beide gezangen werden op prijzenswaardige wijze uitge voerd door het zangkoor onder leiding van den heer P. de Rooij. Na den zegen speel de de organist, de heer W. Hollaers, twee coupletten van het Wilhelmus, welke door de in grooten getale opgekomen geloovigen staande werden aangehoord. Onder de officieele personen merkten wij op den Commandant van de Maritieme Middelen te Vlissingen, kapitein ter zee H. J. van der Stad, de kapiteins-luitenant ter zee A. M. Hekking en P. Kronenberg en den garnizoenscommandant, kapitein mr. P. M. W. J. van der Slikke, evenals wet houder W. P. Edelman. Voorts waren tal van onderofficieren en matrozen van de opleiding aanwezig. Chr. Geref. Kerk. De dank- en bededienst in de Chr. Ger. kerk werd begonnen met het zingen van Psalm 103 1. Voorgelezen werd Ps. 99. De spreker van dezen avond, de student M. van der Klis van Apeldoorn had tot tekst gekozen 1 Kon. 10 9. Spreker schetste de grootheid en majes teit van God en daartegenover de nietig heid der aarde. Aan de hand van 1 Kon. 10 9 wees spreke,, er op hoe de koningin van Scheba den God van Israël loofde en prees om Zijn liefde tot Zijn volk, en krachtens die liefde een koning schonk aan Zijn volk zooals Salomo was. Het zij ons vergund, aldus spr., op dezen avond de weldaden te mogen opmerken die ons volk bezit de regeering van Konin gin Wïint-imina. Haar vrijmoedig en blijmoedig belijden In het fantastisch versierde Zaterdagavond kiezen wij de Bloemenkoningin 1938 brengen wij U deze week iederen avond Cottillons, fraaie prijzen, souvenirs van het Evangelie van Jezus Christus, haar geloofstaal, haar afhankelijkheid, haar ootmoed en haar geloof in de verlos sende kracht van Jezus Christus maken haar tot een landsvrouwe zooals alleen Nederland er een bezit. Spreker wees er op hoe zij niet alleen landsvrouwe is, maar ook moeder van haar volk. In rampen die haar land en volk troffen was zij déAr waar de nood het hoogst was. In 1916 de watervloed, 1927 de ramp in Borculo, orkaanrampen voor visschers- vloot én koopvaardij, de Koningin lenigde nood waar zij kon. Ja waarlijk, aldus eindigde spr., gelooft zij de Heere uw God, die behagen in u heeft gehad, om u op den troon Israels te zettenomdat de Heere Israël in eeuwig heid bemint, daarom heeft hij U tot koning gesteld, om recht en gerechtigheid te doen. Staande werden twee coupletten van ons vc^kslied gezongen. Herdenking in de Joodsche gemeente. Gisteravond werd te Middelburg in de Synagoge aldaar een bijzondere herden kingsdienst gehouden ter eere van het 40- jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Nadat op melodieuze wijze het middag- en avondgebed was voorgedragen, werden verschillende psalmen geciteerd, waarna bij geopende arke het gebed voor het Vorstelijk Huis werd uitgesproken. Vervolgens zong de voorganger, de wel- eerw. heer E. Gokkes, psalm 100 en 72, waarna hij een jubileumrede heeft uitge sproken, gevolgd door een gelegenheids gebed. Met het zingen van psalm 67 werd deze indrukwekkende dienst besloten, UITREIKING VAN DE GEMEENTEVLAG. Het was hedenochtend al vroeg bedrijvig en vroolijk in Vlissingen. Reeds vóór achten waren heel wat men- schen op de been. Jongeren (waarvan wij aanstonds méér zullen vertellen)maar ook een groep volwassenen. Met den trein van 7 u 58 vertrokken namelijk 31 afgevaar digden van de buurtvereenigingen (waar onder 3 hoofdbestuurders van den Bond van Buurtvereenigingen), met de Oranje vlag en 12 buurtvlaggen naar Amsterdam. De deputatie stond onder leiding van den heer F. G. Lemmers en zal zooals wij reeds eerder hebben verteld vandaag in dè hoofdstad, als onderdeel van de afdee- lihg Zeeland, deelnemen aan het nationaal huldebetoon aan H. M. de Koningin. Terwijl deze afgevaardigden op weg wa ren naar het station trokken uit heel de stad groepen leden van diverse jeugdver- eenigingen in hun fleurige costuums, van de verenigingsgebouwen naar den Stee- nenbeer. Daar werd een stoet opgesteld die een kwartiertje later naar het stadhuis zou trekken om de gemeentevlag in ont vangst te remen die een voor dit doel aan gewezen deputatie naar Amsterdam zou brengen. Voor het stadhuis groeide ondanks het nogal vroege morgenuur de belang stelling intusschen ook sterk. Het balcon was, zooals wij dat van vroegere gelegen heden kennen, met vlaggedoek versierd en een luidspreker boven den ingang maakte den toeschouwer duidelijk dat er straks een pittig woordje zou worden gesproken. Het zonnetje scheen vroolijk en de wach tenden hadden het dus niet al te zwaar. Inmiddels arriveerden de burgemeester en zijn echtgenoote, terwijl later ook de wet houders Edelman en Anker en de gemeen tesecretaris, zoomede de districtscomman dant der Koninklijke marechaussee en het lid van den gemeenteraad de heer de Rui ter aankwamen oan van de plechtigheid getuige te zijn. Ook de tweede voorz'tter van den Bond van Buurtvereenigingen, den heer Schout, gaf van zijn belangstelling blijk. Natuurlijk wordt in de stad druk ge vlagd o.m. op de groote kraan van „De Schelde", op welk verheven standpunt in den vroegen morgen ook al „hooge belang stelling" voor het gebeuren op het stad huis bleek te bestaan. Toen te ongeveer kwart over acht de zeer talrijke groepen der deelnemende jeugdvereenigingen voor het stadhuis ston den opgesteld, stelde de heer J. P. Vente- vogel de leden der deputatie aan den bur gemeester voor en wel de dames S. Bos (N.C.J.G.O.V. „De Schakel") en T. de Jong damesgymnastiekvereeniging „L.O.") en de heeren M. Corveleijn („De Kruisvaart"), voor HEDENAVOND I 8 tot 10 uur. Concert te geven door de Harmonie „Ons Genoegen" op de tent in het Bellamypark. WOENSDAG De vijf jongelieden die «vanmorgen per trein naar Amsterdam zijn ver trokken als afgevaardigden van de Vlissingsche jeugd en die met dui zenden andere jongeren uit alle deelen van ons Rijk, vanavond H.M. de Koningin hun hulde betuigen, keeren Woensdagavond in onze ge meente terug. 8 uur n.m. treden de vereenigingen hiervoor aan in de Paul Krugerstraat bij de R.H.B.S. Twee muziekkorpsen zullen voor de stemming zorgen. De deelnemende vereenigingen zul len hun vertegenwoordigers ontvan gen op den hoek van Koningsweg en Singel. Wanneer de deputatie zich heeft aangesloten gaat het langs Konings weg, Aagje Dekenstraat, Glacisstraat, Badhuisstraat, Coosje Buskenstraat, Spuistraat, Bellamypark, Nieuwen- dijk, Zeilmarkt, Gravenstraat, Hen drikstraat, Palingstraat, Onderstraat en Houtkade naar het stadhuis waar de gemeentevlag die de burgemeester vanmorgen heeft overhandigd, weer aan hem zal worden terug gegeven. Nadat dan nog gemeenschappelijk het Wilhelmus zal zijn gezongen, wordt naar de Groote Markt gemar cheerd, waar de stoet wordt ontbon den. Hij volgt daarbij den volgenden weg Houtkade, Droogdok, Steenen- beer, Wilhelminastraat, Zeilmarkt, alwaar „St. Caecilia" uittreedt en gaat verder langs Nieuwendijk en Bellamypark naar de Groote Markt. Dit nummer bestaat uit 2 bladen AM Vlissingen herdenkt het regeeringsju bileum van H. M. de Koningin. (Pag. 1, eerste blad)J De feestelijkheden te Amsterdam. (Pag. 1, tweede blad) De burgemeester van Rotterdam, mr. P. Droogleever Fortuyn, plotseling overleden. (Binnenland) Opstandige beweging in Chili. (Buitenland} Ook Leiden sluit de scholen met het oog op de kinderverlamming. (Gemengd nieuws) De eischen der Sudeten-Duitschers zouden byna geheel worden ingewil ligd. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. W. van der Hoeven (Wandelsportvereeni- ging C.K.W.O.) en J. Smits (Korfbalver- eeniging „Madjoe"). De heer Smits was aangewezen om de vlag te dragende heer Corveleijn treedt op als leider der deputatie, terwijl de heer L. v. d. Steen de leiding had (en die ook morgen zal hebben) van het défilé. Vervolgens verzocht de heer Ventevogel het „Wilt heden nu treden" te zingen, aan welk verzoek niet alleen de jongelui, maar ook de talrijke oudere belangstellenden ge volg gaven dat was een plechtig en in drukwekkend moment.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1