Vlissingen gaat feest vieren Veertig jaren Koningin EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 208 MAANDAG 5 SEPTEMBER 1938 Van en over een trouw en dankbaar volk 1898 - 6 September - 1938 STADSNIEUWS Geen reden fot ongerustheid Een korte samenvatting van het geen hier zooal te gebeuren staat. abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 m ADVERTENTIEPRU S Van 1regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Br) abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN A A N GESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1C1TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR D E V_E^JJJjJ_GJJj_G_::DE_N_E^_ER_L_AJ<_D_S_CH_E_Dj£G_£L_A££_EiR£|' Wij hebben reeds zooveel geschreven over wat de 40-jarige regeering onzer Koningin aan geschiedenis deed boekstaven, dat wij ddérover te dezer plaatse niet in herhaling behoeven te treden. Deze bijdrage is bedoeld als een felicitatie en als een dankwoord. Onze courant is pu bliek orgaan, dat uiting pleegt te geven aan wat er leeft in de gemeenschap, welke zijn verspreidingsgebied bevolkt. Welnu, onze kolommen hebben er jaar in en jaar uit van getuigd, dat het volk hier, zich in nig verbonden voelt met Oranje en in het bijzonder met H. M. de Koningin als regee- rende Vorstin. De geest van het volk uit onze streek wordt God dank nog steeds gedragen door trouw aan degenen, die 't van Boven af als dragers van het gezag zijn gesteld. Waar deze trouw uitgaat naar onze Konin gin, is zij versterkt door het respect voor haar als mensch, veredeld door de bewon dering voor de Vorstin als moeder, ver guld tenslotte door de liefde, aan welke de koorden van trouw aan de uiteinden zijn verhaakt. Namens dit trouwe volk zeggen wij Uwe Majesteit zij gelukgewenscht met het zeldzame jubileum, dat Zij mag vieren. Het is inderdaad een zegen, veertig jaren lang een grootsche taak te hebben mogen vol voeren langs lijnen, welke ook achteraf bezien geen correctie blijken te behoeven. Arbeid is de hoogste levensvreugde, de resultaten van den arbeid bepalen de mate van levensvoldoening. Vreugde was in dè,t opzicht 40 jaren lang het deel, dat onze Koningin zich zelf door een nauwgezette volvoering van haar taak, toemat, de voldoening oogst. Zij in het bijzonder op heden. Zij kan terugzien op een langen weg van daden, waarlangs een dankbaar volk gedenksteenen plaatste van dankbaarheid. Wij wenschen de Koningin geluk, dat de Voorzienigheid haar en daarmee ons leidde langs zulk een pad van vrede en geluk. Wij wenschen mèt Hare Majesteit dus ons zeiven geluk, verbonden als ons lot is en v/as met het hare. Wij zijn er dankbaar voor, dat juist in een periode van ons volksbestaan, waarin de gevaren zoo groot en zoo vele waren, ons de zegen van het bestuur van Koningin Wilhelmina werd verleend. Wij hebben er behoefte aan er nógmaal9 op te wijzen, dat de beteekenis van den in vloed eener Koningin (van een Koning) op den gang van zaken in een constitutioneele monarchie niet mag worden onderschat. Prof. dr. Brugmans bracht dat dezer dagen aldus onder woorden „Vooreerst mag er niets van belang gebeuren in regeering en'staat buiten de Koningin om Zij moet door de ministers worden ingelicht. En daar vloeit een an der recht noodwendig uit voortZij kan goeden raad geven dat Zij dien goeden raad kan gronden op een rijpere ervaring dan die van menig minister, is een enorm groot voordeel." Het is een voordeel, dat groeide mét de jaren, welke H. M. aan baar zegenrijk be stuur mocht toevoegen. Als wij „vaderlandsche geschiedenis" leeren of lezen, dan zwelt ons hart wel eens van trots, als wij kennis nemen van de ferme antwoorden, die onze vorsten en an dere gezaghebbers, in moeilijke ©ogenblik ken bedachten. Het is in de stemming van een theaterstuk zoo prachtig, als men den nationalen held en leider zich in zijn per soon ziet verstrakken, onderwijl zijn vuist het handvat van het zwaard vaster omknelt. Zulke dapperheid kan ons vroeger toen de omstandigheden zoo heel anders waren ook wei ten voordeel zijn geweest. Maar men houdt zijn hart vast voor wat er gebeurd zou zijn, als een dappere koning de mannelijke deugd van onverschrokken heid zou hebben betoond in de moeilijkste oogenblikken, welke het 40-jarige regee- ringstijdperk van H. M. de Koningin heb ben gekenmerkt. Als b.v. zijn raadslieden hem zouden zijn komen boodschappen, dat de Engelschen onze kust bedreigden om de kwestie van den grintdoorvoer of dat de Duitschers, om weer andere redenen, mili tair geweld tegen ons in den zin hadden... Niet dat de Koningin ooit in eeniger- mate ontrouw is geweest aan haar devies: Je maintiendraiMaar met vrouwelijke bedachtzpamheid heeft zij in de critiekste oogenviik':en van ons volksbestaan steeds eiken uitweg van overleg gezocht, welken wij konden gaan zonder dat wij ons natio nale bewustzijn verkrachtten en die ons weer terugvoerde op den rechten weg van den vrede. Haar stempel van bedachtzaam heid heeft zij steeds weten te drukken op het beleid van haar omgeving, van haar ministers en overige adviseurs. Wij danken God voor alles wat Hij ons volk in de persoon onzer Koningin heeft geschonken. Veertig jaren lang... Wij her inneren ons, hoe blij en verheugd Neder land was in het najaar van 1898, toen de frêle figuur van een 18-jarig meisje naar den troon werd geleid en zich door een heihgen eed van trouw aan ons volk ver bond. Wij waren ontroerd. Zóó een zware taak op zulke zwakke schouders... Wij waren blij, ontroerd en... niet geheel gerust. Wat zou de toekomst brengen? Zou deze jonge vrouw, laatste telg van Oranje...? En thans, 40 jaar later, staan wij nóg om haar heen, van dankbaarheid ver vuld. Zij heeft ons waarlijk geleid, langs een langen en moeilijken weg. Zij heeft ons voor veel leed gespaard, helaas is het persoonlijke leed haar niet steeds ont gaan. Maar gezond en vol wilskracht staat zij midden en boven ons, van vreugde stra lend om hetgeen zij voor ons heeft mogen zijn, gelukkig neerziende op haar kind, haar kleinkind en op den Prins, die haar dochhter in liefde nader trad en daarmee Oranje en Nederland ten zegen werd in de geschiedenis, welke nog geschreven gaat worden. Mogen in deze geschiedenis nog vele bladzijden in gulden letteren zijn gewijd aan het bestuur van de Landsvrouwe van heden, aan onze geliefde Koningin. Domine, sa'vam fac reginam nostram Heer, behoed onze Koningin HULDEBETUIGING VAN DE VLISSINGSCHE JEUGD AAN H. M. DE KONINGIN. Estafetteloop naar den Commissaris der Koningin te Middelburg. De jeugdvereenigingen hebben het voor nemen a.s. Vrijdag een estafetteloop te or- ganiseeren naar den Commissaris der Ko ningin te Middelburg, ter overhandiging van een oorkonde, bevattende een huldebe tuiging van de Vlissingsche jeugd aan H. M. de Koningin. In tegenwoordigheid van een afvaardi ging van alle jeugdvereenigingen met hun desbetreffende vaandels zal de oorkonde Vrijdagavond te 5 minuten voor 7 door den burgemeester op het Wooldhuis aan den eersten looper overhandigd worden. Direct als de eerste looper vertrokken is, begeven de afvaardigingen zich naar Mid delburg, om in de Abdij een eerewacht te vormen als de laatste looper (een der jong ste leden van een der Vlissingsche sport verenigingen) om omstreeks half 8 aldaar arriveert en de oorkonde aan den vertegen woordiger van H. M. de Koningin zal over handigen. Den Commissaris der Koningin zal ver zocht worden de oorkonde aan de jubilee- rende vorstin door te zenden. De afstanden en de route zijn zoo geno men, dat zooveel mogelijk sportmenschen aan dezen estafetteloop kunnen deelnemen. De af te leggen weg te Vlissingen gaat over den Boulevard, Coosje Buskenstraat, Aagje Dekenstraat en Nieuwen Vlissingschen weg naar Middelburg. De jeugdhulde. De deputatie, welke morgen de Vlissing sche jongeren bij de huldiging van H. M. de Koningin op den Dam te Amsterdam zal vertegenwoordigen, bestaat uit de volgende personen de dames S. Bos (N.C.J.G.O.V. „De Schakel"), T. de Jong (damesgymnas- tiekvereeniging „L.O."), de heeren M. Cor- veleijn („De Kruisvaart"), W. van der Hoe ven (Wandelsportvereeniging C.K.W.O.) en J. Smits (Korfbalvereeniging „Madjoe"). De heer M. Corveleijn is als leider van de deputatie aangewezen, terwijl de heer J. Smits de gemeentevlag zal dragen. Den vereenigingen, die de deputatie uit geleide zullen doen, wordt verzocht hun leden op te stellen bij haar eigen lokalen, om vandaar in groepsverband naar de ver zamelplaats te marcheeren. Dit geldt ook voor den optocht van Woensdagavond. Om technische redenen zijn nog enkele wijzigingen in de regeling aangebracht De vereenigingen dienen zich Dinsdag morgen te kwart voor 8 op den Steenen beer op te stellen, zoodat precies om 8 uur afgemarcheerd kan worden. Nia afloop van de overhandiging der gemeentevlag door den burgemeester aan de deputatie'zullen alle vereenigingen Dit nummer bestaat uit 2 bladen §clicMrlcwis»«n van den dan De intocht van H. M. de Koningin te Amsterdam. (Binnenland) Op koning Faroek van Egypte is giste ren een mislukte moordaanslag ge pleegd. (Buitenland) Er hebben weer verschillende doodeljjke verkeersongelukken plaats gehad. (Gemengd nieuws) Duitschland sluit een deel der grenzen voor kinderen met het oog op de kin derverlamming. In Den Haag worden de scholen om de zelfde reden tot 17 dezer gesloten. (Gemengd nieuws) Vliegtuigongeluk maakt slachtoffers in Londensche voorstad. (Luchtvaart) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN, Mort commentaar „Geruststellende" bulletins die kwaad doen. Wij werden enkele malen opgebeld door lezers die kwamen informeeren naar de juistheid van geruchten die over dreigend oorlogsgevaar spraken. In de rubriek „Marint en Leger" zal de lezer enkele mededeelingen aantreffen over oefeningen van denieuwe tweede batal jons (de z.g. grens-bataljons), bij welke oefeningen ook de militaire politie een rol speelt. Een elders verschonend dagblad heeft gemeend over een en ander bulletins te moeten uitgeven, z.g. om het publiek ge rust te stellen. Natuurlijk heeft ieder nieuwsorgaan in ons goede land gelukkig nog- het recht om zelf te beslissen wat wel en niet oorbaar is. Maar men sta ons toch de opmerking toe, dat dergelijke bulletins juist aanlei ding geven tot ongerustheid en slechts sensatie veroorzaken. Bovendien kan de betrokken redactie kennis dragen van ze kere verzoeken die de Nederlandsche hoofd redacties met betrekking tot ae grensbevei- liging, van den Regeeringspersdienst heeft ontvangen. Ook met de strekking van die verzoeken (die toch in 's lands belang zijn gedaan) is dergelijke publiciteit naar onze meening niet te vereenigen. Voor ongerustheid is geen reden. Dat in deze tijden van internationale spanning zekere veiligheidsmaatregelen aan de gren zen worden genomen, spreekt vanzelf. En hoe minder aandacht hieraan in het pu bliek wordt geschonken, hoe beter dit is. met de deputatie voorop voor den burge meester defileeren. De deputatie wordt weg gebracht tot aan de Keersluis, waar een auto gereed staat om de afvaardiging naar het station te brengen, vanwaar zij met den trein van 9.20 ,-Uur naar Amsterdam ver trekt. Voor den lichtstoet van Woensdag (ver welkoming der deputatie en terugbezorgen gemeentevlag) dienen de vereenigingen zich om 8 uur in de Paul Krugerstraat op te stellen. Op verzoek van den heer Somers, die bij loting aangewezen was als hoofdleider van beide optochten, heeft de heer L. van der Steen de leiding op zich genomen. Mooi succes voor „De vroolijke Tippelaars". Zondag is de Vlissingsche wandelsport vereeniging „De vroolijke Tippelaars" met 15 leden naar Rotterdam getrokken, waar werd deelgenomen aan een 30 K.M. marsch, welke georganiseerd was door de Rotter- damsche Wandelsportvereeniging in samen werking met de V.V.V. ter gelegenheid van de V.V.V.-week aldaar. Aan dezen marsch namen 19 vereenigin gen deel. De Vlissingsche „tippelaars" be haalden hierbij een mooi succes door beslag te leggen op den tweeden prijs, een beker. Na de jongste gecombineerde vergadering van het hoofdbestuur van den Bond van Buurtvereenigingen met de besturen der afzonderlijke buurt- vereenigingen, hebben wij in enkele woorden medegedeeld welke feestelijk heden enz. hier ter stede verwacht kunnen worden met het oog op het a.s. regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Sindsdien heeft het programma nog enkele wijzigingen ondergaan, zoodat wij ten gerieve onzer lezers hieronder in groote lijnen mededeelen wat in den loop van deze week te gebeuren staathet zal misschien opvallen, dat enkeie tijdstippen en bijzonderheden afwijken van hetgeen in het officieele feestprogramma staat. De tijdstippen die wij thans publiceeren zijn de juiste. Overigens betreft dit slechts enkele vergissingen van ondergeschikte beteeke nis, die in het gedrukte programma blijken te zijn geslopen. MAANDAGAVOND; Vanavond worden in de verschillende kerken diensten gehouden, waarin het regeeringsjubileum wordt herdachtin onze predik beurtenrubriek van jl. Zaterdag en van heden zijn deze diensten alle vermeld. DINSDAG; 7.58 u. v.m. Met den trein van 7.58 vertrekken de 31 afgevaardigden der buurtvereenigingen met de oranjevlag en 12 buurtvlaggen naar Amsterdam, om daar onder leiding van den heer F. G. Lemmers deel te nemen aan het défilé voor H. M. de Koningin. 7.45 u. v.m. Op den Steenenbeer verzamelen de jeugdvereenigingen, die naar het stadhuis zuilen trekken, waar de burgemeester de Vlissingsche gemeentevlag zal overhandigen aan de deputatie, die met deze vlag te Amsterdam za! defileeren. Als dit gebeurd is, wordt de deputatie uitgeleide gedaan tot aan de Keersluis de 5 jongelieden gaan dan met den trein van 9.20 g naar Amsterdam de stoet gaat verder naar het Bellamypark. 10uurn.m. Concert in het Bellamypark. WOENSDAG 1 PO^DERDAGÏ uur n.m. De jeugdvereenigingen stellen in de Pau! Krugerstraat bij de H.B.S. op om de deputatie uit Amsterdam te ontvangen op den hoek van Koningsweg en Singel. Met de deputatie en twee muziekkorpsen wordt naar het stadhuis gemarcheerd, waar de gemeentevlag te 9.30 n.m, aan den burgemeester wordt terug gegeven. De stoet trekt vervolgens verder naar de Groote Markt. 7 uur n.m. In de Paul Krugerstraat verzamelen de bestuursleden der buurt vereenigingen met de vlaggen en de beide muziekkorpsen. 7.15 uur Afmarsch naar de Van Woelderen bank op den Singel. 7.30 uur De Van Woelderen bank wordt onthuld. Na het défilé trekt de stoet verder naar den Boulevard Evertsen. 8.15 uur Tweede volkszangavond op den boulevard onder auspiciën van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. VRIJDAG; 7.30-9.30 Reveille met muziek van „St. Caecilia". Verzamelen bij de Wil- uur v.m. lem lil kazerne in de Oranjestraat. De stoet trekt door een groot deel van Vlissingen en komt weer in de Oranjestraat terug. 10.30 uur Kinderzanguitvoering in het Bellamypark met begeleiding van „St. Caecilia". De kinderen verzamelen hiertoe om 10 uur in de Emmastraat, vanwaar om 10.15 wordt afgemarcheerd naar het Bellamypark. Na den zang trekken de kinderen naar het Betje Wolffplein. 2.30 u. n.m. In de Wilhelminastraat, Steenenbeer, Hendrikstraat en Emma straat wordt de historische optocht opgesteld. 3 uur Afmarsch voor het défilé bij den Watertoren. De optocht trekt vandaag en morgen langs dezelfde route door de stad om naar de Wilhelminastraat terug te keeren, waar ontbonden wordt. 8 uur Concert in. het Bellamypark. 9 uur Fakkeloptocht met de beide muziekgezelschappen. Punt van vertrek èn terugkomstBellamypark. ZATERDAG 3.15 u. n.m. Opstellen in Wilhelminastraat enz. voor den optocht. 4 uur Afmarsch voor tocht door de stad en défilé bij Watertoren. 8 fot 9 uur Concert in het Bellamypark. Daarna afmarsch naar het strand. Tegelijkertijd wordt ook op den Boulevard Evertsen een concert gegeven. 9.30 uur Vuurwerk op het strand. Na afloop marcheeren de muziekkorpsen naar de Kleine Markt, resp. naar het Bellamypark. 10.45-11.45 Concerten in het Bellamypark en op de Kleine Markt. WOENSDAG 14 SEPTEMBER; Sluitingsavond in Britannia en prijsuitreiking etalage-wedstrijd „Nederlandsch Fabrikaat". „Veertig jaren Koningin der Tleder ancien Dit prachtig Jubileum-album is zoolang de voorraad strekt verkrijgbaar aan het bureau der „Vlissingsche Courant" en bij de couranten-bezorgers a 75 cent per stuk.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1