Ja VAKKLEEDING HACCOU EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 206 VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1938 STADSNIEUWS loaarom niet? UIT DE PROVINCIE §el»eurU«ii«seu unn Jem «log abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bi) abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 11 cent (max. 10 regels) Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend Alles bi) vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HE T BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E, ING ESTELD DOOR DE VEREENIGINO „PE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" 1 De Burgemeester van Vlissingen verzoekt aan de ingezetenen gedurende de week van 6 10 September a.s. alhier, ter ge legenheid van de feestelijke her denking van het 40-jarig Regee- ringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina, zooveel mogelijk van alle gebouwen en vaartuigen de nationale vlag uit te steken. Vlissingen, 1 September 1938. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. NATIONALE FILM „VEERTIG JAREN". Eerste vertooning voor autoriteiten. Zooals men weet beginnen vanavond hier ter stede de voorstellingen van de nationale film „Veertig jaren". Dit wil echter niet zeggen dat vanavond de film voor de eer ste maal in Vlissingen draait. Dit is name lijk reeds gistermiddag het geval geweest, toen zij vertoond werd voor een zeer klein publiek dat hiertoe door de directie van het Alhatnbra Theater wasuitgenoodigd. In verband met het bijzondere karakter van dit filmwerk heeft de directie namelijk het gemeentebestuur in de gelegenheid ge steld de film te zien vóór de openbare voorstellingen een aanvang namen. Het Alhambra Theater heeft voor deze gelegenheid de vlag uitgestoken, terwijl een groot portret van H. M. de Koningin op den gevel is aangebracht. De voorstelling werd bijgewoond door den burgemeester onzer gemeente, den heer C. A. van Woel- deren en zijn echtgenoote mevr. van Woel- deren-Sprenger, de wethouders Edelman, Anker en Rorije, den gemeentesecretaris den heer Bisschop en verschillende leden van den gemeenteraad alsmede door enkele dames. Op de film zelf komen wij morgen in onze wekslijksche recensie terug. Volstaan wij thans met te vermelden, dat „Veertig jaren" een bijzonder belangwekkende speel film is waarin verschillende groote gebeur tenissen uit de 40 jaar die verstreken zijn sinds Koningin Wilhelmina den troon be steeg, zijn verwerkt. Het was dan ook zeker méér dan een beleefdheidsgebaar toen het kleine gezel schap dat de film gistermiddag vcor het eerst in onze gemeente kon zien, hartelijk applaudisseerde toen het licht in de zaal weer opging en de voorstelling ten einde was. Een jongeman te Heijst verdronken. De Commissaris van Politie te Vlissin gen deelt mede dat op 30 Augustus jl. een jongeman van 18 jaar bij het nemen van een bad te Heijst (België) in zee is ver dronken. Het lijk is tot heden niet gevon den. De bader droeg een blauw zwempak waarvan de bretelles op den rug aan een ring waren vastgebonden, bad blond krul haar en was over het gansche lichaam zeer behaard. Bij aanspoeling van het lijk verzoekt voornoemde Commissaris van Politie be richt. Overneming in andere nieuwsbladen is gewenscht. DE DOORTREKKING VAN DEN BOULEVARD, In het midden van de volgende week zal de groote duiker worden versleept. De groote duiker die noodig is voor het doortrekken van den Boulevard en in het Haventje van Meyer zal worden gelegd, nadert zijn voltooiing. Eenige dagen gele den werd het beton van de planken waarin het werd gegoten, ontdaan en thans zijn de beide einden dichtgemaakt, teneinde den koker drijvende te kunnen vervoeren. Op het oogenblik is men in het droogdok met de laatste werkzaamheden bezig, nl. het teren van de binnen- en buitenwanden. Het ligt in het voornemen om te trach ten het 75 M. lange gevaarte, dat nog lan ger is dan de onlangs te Rotterdam ver voerde tunnelstukken, in het midden van de volgende week drijvende te krijgen en Daar de plaats van bestemming te sleepen. Twee sleepbooten zullen hieraan te pas nuc-eten komen, terwijl ook het water in het kanaal opgevoerd zal moeten worden. Een baggermolen is thans in het Ha ventje van Meijer bezig dit op de ge Wenschte diepte te baggeren. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelij ken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen 10 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mastieker, 12 metselaars, 6 opperlieden, 32 schilders, 3 stucadoors, 29 timmerlieden, 1 verver, 2 machinaal-houtbewerkers. 4 meubelmakers, 8 politcerders, 3 stoffeer ders, 6 kleermakers, 3 schoenmakers, 44 metaalbewerkers, 7 brood-banketbakkers, 1 sigarenmaker, 6 slagers, 3 tuinlieden, 2 magazijnbedienden, 7 reizigers-agenten, 5 winkelbedienden, 2 chauffeurs, 2 kellners, 18 loopers, 3 portiers, 2 sleepers, 48 trans portarbeiders, 18 kantoorbedienden, 1 mu sicus, 4 onderwijzers, 1 operateur, 28 va rensgezellen (w.o. stuurlieden machinis ten, stokers, matrozen enz.), 127 losse ar beiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 2 winkeljuf- frciuws, 1 kantoorbediende, 3 huishoudsters, 1 dienstbode, 5 werksters. Totaal 463 ingeschrevenen, waarvan 212 in ondersteuning, te weten 138 in de werk verschaffing, 22 in de plantsoenen, 40 crisissteuntrekkers en 12 gesteunden van wege Maatschappelijk Hulpbetoon. Vorige week 462 personen. Alzoo een vermeerde ring van 1 werkzoekende. Ongevallen. Gisteravond laat werd assistentie ver zocht in een volkslogement alhier, waar een man verwond zou zijn. Een inspecteur van politie begaf zich er heen met den politiearts, dr. Grippeling. Een oude man, die te veel had gedrem- ken, bleek van een trap te zijn gevallen, waarbij hij zich aan zijn hoofd had ver wond en een zijner polsen had gebroken. Dokter Grippeling verleende voorloopige hulp. Een agent van politie trof gisteravond, nabij het Haventje van Meijer een 12-ja- rigen jongen aan, die tijdens het spelen op de glooiing ter plaatse was gevallen en zijn recht eronder arm had gebroken. Hij heeft den jongen naar dokter De Greef gebracht, die vcorloopige hulp heeft ver leend, waarna de jongen huiswaarts is geleid. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghaï. A.s. Donderdag zal H.M. de Koningin het in aanbouw zijnde vlaggeschip van de Stoomvaart-Mij. Nederland, het m.s. „Oranje" te water laten. Het Prinselijk paar bracht Donderdag een bezoek aan den Landbouwdag te Soest. Zeebaden. In de week van 26 Augustus tot en met 1 September bedroeg het aantal zeebaden 4183, waarvan 2537 in het gewone bad en 1646 in het volksbad. De temperatuur van het water bedroeg 66 graden en van de lucht 74. Buurtvereeniging Bellamypark-Spuistraat. Het comité der buurtvereeniging Bella mypark-Spuistraat vergaderde gisteravond en besloot om op Woensdag 7 September a.s. voor de kinderen dezer buurt een ge- zelligen middag te organiseeren in het Bellamyparkde kinderen van 5 tot 12 jaar kunnen zich vóór Woensdag 7 Sep tember opgeven bij den voorzitter. Wat de versieringen betreft zal deze aangebracht worden indien daarvoor nog gelden binnen komen, aangezien alles be steed is voor den optocht. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Zwaluw" van Gravelines „Trio" van Southampton; „Quo Vadis" van Shoreham; „Arma" van Londen naar Utrecht. Om tebunkeren: Grieksch s.s. „Tourliani" van SundsvallNederiandsch m.s. „Att. S." van Boulogne „Bill S." van zee „Ribjorn" van New Haven Nederl. m.s. „Hoendiep" van Antwerpen Noorsch m.s. „Dagfred" van Emden. Vertrokken: „Mecklenburg" en „Oranje Nassau" naar Harwich „Catha- rina", „Quo Vadis", „Zwaluw", „Trio" naar Antwerpen„Tourliani" naar Pi raeus „Hoendiep" naar Plymouth „Em den" naar Montreal „Oostzee II" en „Wilga" naar Londen „Meta" naar Os- tende „Bill S" en „Att S" naar Antwer pen „Ribjorn" naar Archangel. o m m m n Ja, waarom draagt U toch geen smoking of gekleed zwart costuum met fantasie pantalon Steeds bent U voor iedere gelegenheid up- to-date verzorgd. De prijs zegt U Omaar deze is juist Nü aantrek kelijk voordeelig. Bekijkt U onze speciale etalage maar eens. (Zwarte kleeding, voor af wijkende en corpulente figu ren, zonder prijs verhooging, binnen enkele dagen.) Heerenmodehuis WALSTRAAT 32 De etalage-wedstrijd Nederiandsch Fabrikaat. De uitslag van den etalagewedstrijd, uit gaande van de vereeniging „Nederiandsch Fabrikaat" en hier ter plaatse georgani seerd door de drie Middenstandsvereeni- gingen, is als volgt le prijs de heer P. J. G. Castenmiller (Peca) Walstraat 32. De tweede prijzen zijn toegekend aan de firma's Zandee, Walstraat en Lensvelt, Nieuwendijk. De derde prijzen aan de firma's Polak, Nieuwendijk en Van de Sande, Schelde- straat. Eervolle vermeldingen kregen de firma's Bolier, Hamming en Speckens, alle in de Walstraat. De jury, bestaande uit de dames Hen- drickx, Van Delft en De Vries, stand voor de allesbehalve gemakkelijke taak de 118 mededingende etalages te beoordeelen en heeft daartoe dan ook twee rondgangen moeten maken. De inbeslagneming van de „Garbi". De Belgische tijdelijk zaakgelastigde te 's-Gravennage heeft heden een bezoek ge bracht aan den Minister van Buitenland- sche Zaken, ten einde mondeling de be denkingen in het iicht te stellen, die van Belgische zijde met het oog op de belan gen van Antwerpen, worden gekoesterd te gen de inbeslagneming van het stoomschip „Garbi" te Vlissingen. Woensdag lif September a.s. voor de rechtbank te Middelburg. De inbeslagneming zal Woensdag 14 September a.s. s' morgens half elf, voor de rechtbank te Middelburg worden be handeld. De mogelijkheid bestaat echter, dat, nu er dicor de Belgische regeering di plomatieke stappen worden gedaan bij de Nederlandsche regeering, déze kwestie reeds eerder, en dan in kort geding, zal worden behandeld. Het memorandum, dat het gemeentebe stuur van Antwerpen aan de Belgische re geering heeft gezonden, schijnt als men de katholieke „Metropole" mag gelooven, geenszins de algemeene instemming van de Antwerpsche scheepvaartwereld weg te dragen. Vooral in rechtsche kringen te Antwerpen toont men zich allesbehalve ingenomen met het optreden van het links georiënteerde Antwerpsche gemeentebe stuur en .,La Metropole", het gezaghebben- de katholieke blad, dat te Antwerpen ver schijnt en dat in den regel wordt be schouwd als het orgaan van de Antwerp sche scheepvaartwereld, maakt zich tot tolk van deze ontstemming. Voorop stellend, dat Nederland op grond van het verdrag van 1839 betreffende het Schelderegiem onder geen enkel voorwend sel het recht heeft een van Antwerpen ko mend schip aan te houden, betoogt de „Metropole", dat het weinig opportuun moet worden geacht juist op dit oogenblik zulk een agitatie rondom het incident met do „Garbi" op touw te zetten. De verdra gen zullen eerlang moeten worden herzien en dit kan slechts geschieden in een geest van wederzij dsch begrip en in een atmos feer van vriendschap en vertrouwen. Den laatsten tijd zijn de betrekkingen tusschen Nederland en België aanzienlijk verbeterd en het blad acht het derhalve te betreuren, dat men het onderhavige in cident, dat slechts bewijst hoe noodzakelijk een herziening van het Scheldeprobleem is, zoo buiten alle verhoudingen opblaast. „La Metropole" betwijfelt of het Ant werpsche gemeentebestuur den zelfden ijver aan den dag zou hebben gelegd, in dien men te Vlissingen een schip van het rechtsche Spanje zou hebben genomen. Burgemeester Huysman, zegt het blad, heeft zich de laatste jaren doen kennen als een fel partijganger van het republi- keinsche Spanje en naar de meening van vele Antwerpenaren heeft het gemeente bestuur het belang van de Antwerpsche haven slechts met zooveel klem op den voorgrond geschoven, omdat van Barcelona te kunnen verdedigen. Tenslotte betreurt het blad, dat er in deze zaak meer eigen aardigheden vallen waar te nemen. Sedert wanneer, vraagt de „Metropole", is het ge woonte, dat het gemeentebestuur de Rijks- regeering voorschrijft, welke gedragslijn zij heeft te volgen. En sedert wanneer laat een regeering door de radio de démarches aankondigen, die haar politieke vertegen woordiger, den volgenden dag bij een bui- tenlandsche regeering zal ondernemen Men tracht thans den indruk te wekken dat er te Antwerpen opwinding heerscht over het incident met de „Garbi", maar te Antwerpen trekt niemand zich iets van deze zaak aan. De Antwerpenaren hebben waarlijk wel andere zorgen, zegt het blad. VERBETERINGEN IN DEN WEG BREDA—VLISSINGEN, TRAVERSE EN OMLEGGINX5 BERGEN OP ZOOM Het doorgaande verkeer van Breda naar Zeeland, schrijft de K.N.A.C. moet, den rijksweg volgende, door verschillende be bouwde kommen, het geen noch voor de verkeersveiligheid, noch voor een vlotte verkeersafwikkeling bevorderlijk is. Een groote verbetering zal het zijn, wan neer einde van dit jaar of begin volgend jaar de zuidelijke omleiding bij Roosendaal voor het verkeer zal worden opengesteld. Behalve de drukke traverse zal men daa tevens een gelijlcvloersche spoorwegkrui sing kunnen ontgaan, daar de nieuwe weg met een viaduct over de spoorlijnen Roo sendaal—Antwerpen en RoosendaalVlis singen wordt geleid. Nog vóór dien tijd komt een belangrijke verbetering te Bergen op Zoom tot stand. Momenteel wordt het doorgaande verkeer door deze gemeente gevoerd, waarbij aan de noordzijde wederom de spoorlijn Roosen daalVlissingen gelijkvloers wordt ge kruist. De gemeente werkt thans aan de verbe tering van den Parallelweg, welke ooste lijk van de bebouwde kam loopt en welke ook geheel oostelijk van de spoorbaan blijft. Voor het doorgaande verkeer een be langrijke kortere en veiliger weg. De weg krijgt een breedte van 6 meter, waarnaast aan de eene zijde een trottoir en aan de andere zijde een rijwielpad van 2 meter breedte. Een derde verbetering voor het verkeer BredaVlissingen is tenslotte de openstel ling van de brug bij Vlake over het kanaal WemeldingeHansweert. Deze openstelling kan omstreeks November tegemoet worden gezien. De uiterst gevaarlijke en bovendien langere weg langs het Zuid-Bevelandsche kanaal kan daardooi worden vermeden. In het komend half jaar zullen Breda en Voor degelijke St. Jacobsstraat 7 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Er hebben weer ernstige verkeersonge lukken plaats gehad. (Gemengd nieuws)] Natuurrampen in Japan eischen slacht offers. (Gemengd nieuws), In verband met het regeeringsjubileum krijgt een aantal veroordeelden ver lichting van straf, (Binnenland)j ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Vlissingen voor het wegverkeer dus aan zienlijk dichter bij elkaar komen te liggen. Toch komen er dan in dat traject van 100. km. nog altijd vier gelijkvloersche spoor wegkruisingen voor, waarvan er in 1939 nog een verdwijnt, wanneer het viaduct te Kloetinge wordt opengesteld. WEER EEN GEWEIGERDE AUTOBUSRIT. Jaarbeursbezoek wordt bemoeilijkt, Men schrijft ons Ondanks het feit, dat in het voorjaar bij het weigeren van een rit per autobus van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen naar de Jaarbeurs te Utrecht door den Rijksin specteur van het Verkeer te Middelburg, zoowel van de zijde van de Directie van de Kon. Vereen, tot het houden van Jaar beurzen te Utrecht, als van die van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Terneuzen, van de Pers, van burgemees ters en particulieren, welke de situatie alsmede de bewoners in Zeeuwsch-Vlaande ren kunnen beoordeelen, stelling is geno men tegen deze weigering, wordt bij een aanvrage van een uit te schrijven auto- busrit op 8 September a.s. voor de in Sep tember te houden jaarbeurs, deze zonder meer weder geweigerd onder de lakonieke mededeeling, dat deze rit geen touristisch doel heeft eD dat op dien dag druk reizi- gersv ervoer te verwachten istekst pre cies als in het voorjaar. Zooals U ziet wordt met de wenschen van het publiek absoluut geen rekening gehouden. Of deze menschen en de betref fende zakenmenschen op de Jaarbeurs ge dupeerd worden, Het interesseert hen niet, Het typische is, dat de in bescherming genomen spoorwegen zich om de reizigers Pro1'. Boot op de Westerschelde van Bres bekommeren, want deze maken hiervan toch geen gebruik. Het bewijs is, dat de extra trein op Vrijdag 9 September 's mor gens een kwartier eerder vertrekt, dan de van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen niet kens te Vlissingen aankomt, terwijl 's avonds de extra trein 25 minuten later, aankomt te Vlissingen dan de laatste boot naar Breskens vertrekt. Dit zal uit tech nisch oogpunt misschien niet anders kun nen, maar het teekent toch zeer goed wat de spoorwegen in 't vervoer van Zeeuwsch- Vlaamsche passagiers zien. De N.V. Stoomtram Maatschappij Bres- kens-Maldeghem acht het haar plicht deze taak als ®?treekvervoerster over te nemen. Het zal noodig zijn voor het afgesloten Zeeuwsch-Vlaanderen een soepeler regeling toe te passen. Het is een eerlijke en be langrijke zaak. Dat er richtlijnen zijn is goed, maar zooals overal moeten de uit zonderingen den regel bevestigen. Het is toch feitelijk een schande, dat over der gelijke absoluut nuttige ritten zooveel drukte .gemaakt moet worden, terwijl el ders in den lande op de meest grove wijze de spoorwegen door toegestane autobus concessies, van de wilde diensten willen wij zelfs heelemaal niet spreken het vervoer wordt afgetapt. Besmettelijke ziekten. In de week van 21 tot en met 27 Augus tus kwamen in ~nze provincie vijf gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. twee gevallen van rood"">nk te Krabbendijke en één te Driewegen. Voorts nóg één geval van poliomyelitis anterior acuta in de ge meenten St. Philipsland en Temeuzen. MIDDELBURG. Zilveren teest van Wethouder Onderdyk. Voor een der meest vooraanstaande stad- genooten is het heden een dag van groote beteekenis. Wij doelen op den eersten wet houder, den heer J. Onderdijk, die op 2 September 1913 zijn intrede deed in den

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1