EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 205 DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1938 STADSNIEUWS ^cWwrlcitissew nasi JMI dgag UIT DE PROVINCIE L abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 M. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer It cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN aangesloten bij het bureau voor p u b l i c i t eitswaarde, inge stelp door de vereenig1ng „de nederlandsche dagbladpe r_jt' De Burgemeester van Vlissingen verzoekt aan de ingezetenen gedurende de week van 6 10 September a.s. alhier, ter ge legenheid van de feestelijke her denking van het 40-jarig Regee- ringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina, zooveel mogelijk van alle gebouwen en vaartuigen de nationale vlag uit te steken. Vlissingen, 1 September 1938. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Be heer A. C. Hiïdernisse ten grave gedragen. De plechtige teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. C. Hiïdernisse, in leven lid van den ge meenteraad voor den Vrijz. Dem. Bond en bestuurslid van verschillende corporaties, was gistermiddag te laat beëindigd, dan dat wij nog een volledig verslag in ons nummer van Woensdag konden opnemen. Wij wezen reeds op de zeer groote be langstelling, vooral van de zijde van ver eenigingen, waarin de heer Hiïdernisse een bestuursfunctie vervulde, benevens op de aanwezigheid van het voltallige gemeente bestuur. De chefs van den overledene en velen zijner collega's, werkzaam bij de Kon. Mij. „De Schelde" begeleidden den ont slapene naar zijn laatste rustplaats. Aan de groeve heeft als eerste spreker de burgemeester, de heer C. A. van Weel- derenhet woord gevoerd. Met vele vrienden en kennissen zijn wij op dezen schoonen dag, aldus de burge meester, geschaard" om de groeve van een zeer rechtschapen en geacht ingezetene van Vlissingen, die zoo plotseling van ons is heengegaan. Sinds Mei 1936 is spreker als burgemeester in nader contact getreden met den heer Hiïdernisse, toen deze als raadslid geïnstalleerd werd. Steeds heeft de overledene met opgewektheid de VUssing- sche belangen behartigd, waaraan wij aan gename herinneringen bewaren. Reeds in zijn vorige woonplaats O. en W. Souburg, had de overledene verschillende functies in menige vereeniging en toen hij zich in 1929 te Vlissingen vestigde, heeft hij ook in ver schillende vereenigingen te dezer plaatse een bestuursfunctie vervuld. Spreker richtte woorden van deelneming tot de echtgenoote en verdere familieleden. De burgemeester eindigde met den over ledene hartelijk dank te brengen voor al hetgeen hij voor de gemeenschap gedaan heeft. Vervolgens sprak '!e heer C. C. Mantz, afdeelings-voorzitter der Nederlandsche Reisvereeniging. Van de oprichting af is de heer Hiïdernisse 16 jaar bestuurslid ge weest, en met groote nauwgezetheid heeft hij de belangen van de afdeeling behartigd. Thans heeft de heer Hiïdernisse zijn laatste groote reis aangevangen. Spreker bracht hem dank voor alles wat hij voor de veree niging heeft geda; n. Het is een troost voor de nabestaanden dat een zorgzame echtge noot en goed vriend ter ruste is gelegd, die in de geschiedenis der Reisvereeniging niet spoedig vergeten zal worden. Namens het hoofdbestuur en het afdee- lingsbestuur van den Nederlandschen Bond van Metaaltechnici bracht de heer K. B. de Kat een laatsten groet. De heer Hiïdernisse heeft een bijzonder werkzaam aandeel ge had in den bond en steeds in de afdeeling een bestuursfunctie vervuld. Namens het hoofdbestuur en het afdeelingsbestuur bracht spreker hem dank voor alles wat hij voor de collega's en voor den bond in het algemeen heeft gedaan. Wegens plotselinge ongesteldheid van den voorzitter, den heer C. Ouwehand, sprak namens den Vrijz. Democratischen Bond, de heer J. B. van Splunder. Spreker schetste het verdienstelijke werk van den heer Hiïdernisse voor den bond en stelde den overledene als een voorbeeld voor de jongeren in de partij. Hierna sprak de heer F. Meijers ais voor zitter van de Souburgsche zwemvereeniging „Luctor et Emergo", Deze wees op de aan gename samenwerking welke steeds met den heer Hiïdernisse bestond. In den geest van den overledene zal men het werk voortzetten en de eree' iging versterken, zooals hij het zich had voorgesteld. Vervolgens heeft ds. J. J. Hietkamp het „Onze Vader" gebeden. Terwijl allen eerbiedig het hoofd ont blootten, werd de kist, gedekt door een tweetal bloemstukken, in de groeve neer gelaten. Velen maakten van de gelegenheid ge bruik door het strooien van bloemen den gestorvene een laatsten groet te brengen. De oudste broeder van wijlen den heer Hiïdernisse dankte voor de betoonde deel neming. Tevens bracht h:j dank aan ge meentebestuur, corporaties en afgevaardig den voor hun aanwezigheid bij deze droeve plechtigheid. Hierna verlieten aken den doodenakker en ging ieder weer zijns weegs. Het leven hernam zijn. rechten... Concert St. Caecilia. Bij de feeststemming van Koninginnedag past een vroolijk, populair programma, dat geen probleem stelt. De competente direc teur, de heer Jac. Hollaers, had in dit op zicht een gelukkigen greep gedaan en onder zijn leiding hebben de muzikanten zich kranig van de vertolking der verschillende nummers gekweten. Op het plechtig „Wil helmus" in arrangement dr. Walther Boer volgde „Jakma's feestmarsch met vaandels en trompetten", daarna klonk de fantasie over de opera „Maritana", met het bekende, melodieuze hoofdmotief, van den Engelschen componist W. V. Wallace, ge arrangeerd door Jos. Kessels. Het volgende nummer, de „Leeuwerik-pot-pourri" van Max Guillaume, bracht eenige teleurstel ling, niet wat de harmonie, doch wat het publiek betreft. Het Bellamypark had moeten daveren onder den massa-zang van deze reeks volksliederen. Het had een groo te manifestatie moeten worden van volks eenheid. Behoudens een enkeling, zweeg men echter. Wellicht had het publiek me degezongen, indien er een kern als „gang maker" had gefungeerd. Een volgende maal kan hier misschien rekening mede worden gehouden. De verdere programmanummers brachten naast de twee geliefde Strauss' walsen „An der schonen olauen Donau" en „Wien, Weib und Gesang" eenige pit tige marschen benevens „Holland jubelt" van A. J. Meras. En toen jubelde Vlisrin- gen ook „Oranje boven", de moedhouderij en de klokluiderij, „Dang zal ie leven" en speciaal de „Toffe jongens-aria", ja, dat zijn nu van die zóó uit het hart gegrepen wijsjes, dat je mee móst zingen Maar 't v/as goed bedoeld. En als de Koningin ver jaart, uit men zijn Oranje-vreugd, spon taan en elk op zijne wijs. Doch in de ju bileum-week zal Vlissingen wel laten hco- ren, dat het ook de „echte" volksliederen kan zingen. Met het „Zeeuwsche Volkslied" van Jan Morks werd het concert beslo ten. Na ieder nummer laaide een massaal applaus uit de menigte op. Direct rustig was het gedurende het concert niet, doch dit schrijven wij gerust op rekening van de vreugde over den verjaardag van onze geliefde Vorstin, onder wier bewind Neder land een oase bleef, vergeleken bij zj:o- vele woestijnen in deze „beschaafde" we reld. O. In de pauze van het concert trokken velen naar den boulevard waar de in de verte twinkelende lichtjes van het feest vierende Breskens een aardig gezicht op leverden. Evenzoo de vuren die op verschil lende plaatsen aan den „overkant" waren ontstoken en die een hellen gloed tegen den donkeren hemel afteekenden. Ook in onze gemeente werd cp verschillende plaat sen rond een knappend vuur de vreugde geuit. Op het stukje strand nabij den Oranjemolen bijv. brandde langen tijd een groot vuur, terwijl op den dijk aldaar een flinke menschenmenigte het vlammenspel gadesloeg. Geslaagde kinderfeesten. Gisteren hebben de kinderen der buurt- vereeniging Tuinstad, in verband met den verjaardag en het a.s. regeeringsjubileum van H. M. de Koningin feest gevierd. Om kwart over twee marcheerde de kinderen onder leiding van het bestuur, me de Padvindersband van de Bloemenlaan naar den tuin van den heer Timmerman aan den Kou dek erkschen weg. De kinderen speelden daar naar harte lust en kregen verschillende versnaperingen aangeboden. De heer Schout, waarnemend voorzitter van den Bond van Buurtvereeni gingen Vlissingen en Oranje, was aanwe zig. Om kwart voor vijf keerden de kin deren zeer voldaan, weder met genoemde band, naar de Bloemenlaan terug, waar de stoet werd ontbonden. :i: De buurtvereeniging Hobeinstraat en om streken hield gistermiddag, begunstigd door prachtig zomerweer een uitnemend geslaagd kinderfeest, op het terrein van den Vlissingschen speeltuin. Ca. honderd vijftig kinderen namen deel aan de vele attracties die deze speeltuin biedt. Van de zijde der ouders was ook veel belangstel ling, terwijl het hoofdbestuur van den Bond van Buurtvereenigingen zijn tweeden voor zitter had afgevaardigd, wien daarvoor door het bestuur dank werd gezegd. Voor versnaperingen was ruimschoots gezorgd, zoodat allen dankbaar en voldaan huis waarts keerden. VLISSINGEN'S TWEEDE WATERTOREN IN AANBOUW. Tegen het eind van het jaar zal het reservoir waarschijnlijk gebruikt kunnen worden. Op den Ouden Middelburgsehen weg na- bij de grensscheiding tusschen de gemeen ten Vlissingen en Souburg komt een bouw werk tot stand dat voor onze gemeente van veel belang zal zijn, nl. de nieuwe wa tertoren. Reeds van eenigen afstand wordt de aandacht getrokken door het grauwe stuk beton dat uit den grond oprijst, en dat nog omgeven is door een wirwar van balken en planken. Waarvoor dient de toren? Vlissingen had watergebrek. De prise d'eau te Biggekerke kon geen voldoende drinkwater voor onze gemeente meer leve ren, terwijl ook het water niet meer van eerste kwaliteit was. Er moest dus naar een andere gelegenheid worden uitgezien om over de benoodigde hoeveelheid drink water te kunnen beschikken. Indertijd is hierin voorzien door het betrekken van water van de gemeente Middelburg, afkom stig van haar prise d'eau te Oranjezon. Ook deze gemeente kreeg echter water gebrek. Zooals bekend, heeft de gemeente Vlissingen zich nu aangesloten bij de N.V Waterleiding Maatschappij „Midden Zee land", welke maatschappij haar water be trekt uit Ossendrecht. Het watertekort van Vlissingen wordt thans door deze Mij. aan gevuld, terwijl zoodoende ook Middelburg eenigszins wordt ontlast. Het water wordt uit Ossendrecht door buizen naar Vlissingen gevoerd. Op den Sloedam is een pompstation of wel „op- jaagstation" gebouwd. Wanneer de toren eenmaal in bedrijf zal zijn, waarschijnlijk op het eind van dit jaar, zal het water door deze installatie in de reservoirs wor den gepompt,, waama het op de normale wijze zijn weg door het buizennet vindt. Op het oogenblik krijgt Vlissingen reeds water uit Brabant. Met- levert nl. thans reeds het overschot dat men daar heeft. Het water wordt nu echter zoolang door het pompstation op den Sloedam recht streeks in het buizennet alhier geperst. Het pompstation zal in de toekomst vanuit den toren worden bediend. Nu geschiedt dit nog door middel van een noodinstalla- tie die op het bouwterrein is aangebracht. De bouw van dezen toren beteekent na tuurlijk niet dat de reeds bestaande toren aan de Badhuisstraat komt te vervallen. Deze zal gewoon in bedrijf blijven, daar de waterlevering uit Brabant, waartoe de nieuwe toren noodig is, slechts als aanvul ling dient. De toren. De toren zal als het ware een toönbeeld van onzen tijd zijn. Geen overdreven ver sierd monumentaal gebouw, doch alles even sober maar desniettemin mooi. Het wordt een vierkant betonnen geraamte met een ombouw van steen. Aan de vier zijden zal in de lengte van den toren een raam worden aangebracht. De toren zal 30.50 M. hoog worden. Het reservoir dat in beton wordt uitgevoerd, krijgt een inhoud van 450 M3. De hoogwaterlijn van dit re servoir komt op 27.40 M., en de bodem op 20.90 M. boven maaiveld te liggen. In de fundeering is nog een kelderruimte van 200 M3. gebouwd, die zoo noodig ook als reinwaterbergruimte gebruikt zal kunnen worden. Onder den reservoirvloer zullen nog een lekvloer en 2 tusschenvloeren worden aan gebracht. Het geheel rust op 52 Frankipalen met een draagvermogen van „slechts" ca. 60 ton elk. Zooals reeds in het kort opgemerkt, zal het pompbedrijf aan den Sloedam in den toren worden bediend. Hiertoe wordt een bordes gebouwd. De pompen worden elec- trisch ingeschakeld, terwyl het ook mo gelijk zal zijn om te controleeren of het koelwater van den dieselmotor niet te heet wordt. In het „opjaagstation" moet nl. van een dieselmotor gebruik gemaakt worden, daar er ter plaatse geen electriciteit is. De bediening in den toren zal evenwel geheel automatisch geschieden. Op het ge meentelijk waterleidingbedrijf zal kunnen worden gecontroleerd of alles goed func- tionneert. De ramen boven en aan de zijkanten van het reservoir worden nog voorzien van blauw glas voor het zonlicht en tegen de insecten. Verder zullen eenige lampen op den toren worden geplaatst voor het in de nabijheid liggende vliegveld. Interessante cijfers. Voor dit werk waaraan sedert Mei met ongeveer 20 25 man wordt gewerkt is benoodigd 365 M3. gewapend beton, 36 ton .bewapeningsijzer en 300.000 klinkers. Zoo als men ziet, komt er geen timmerwerk in het gebouw, doch uitsluitend beton, ijzer en steen. Het werk werd aanbesteed voor 51.000. Het zal begin 1939 worden voordat de toren geheel gereed zal zijn. Op het oogen blik is het zaak om de reservoirs zoo vlug mogelijk klaar te krijgen opdat het bédrijf in het najaar in werking kan worden ge steld. Het weer speelt hierbij echter een belangrijke rol. Tot nu toe hebben de bou wers nog niet veel tegenslag gehad, doch wanneer regen en wind gaan komen, is het werken boven op den toren zeer be zwaarlijk en lang niet van gevaar ontbloot. Het is daarom te hopen dat storm en regen nog eenigen tijd achterwege blijven. Beiaard-concert. De heer J. Kwist zal Vrijdag a.s. van 8- -9 uur n.m. het vijfde carillon-concert geven op het carillon van den St. Jacobs- toren. Het programma luidt als volgt 1. a. „Treue TAebe". b. „Abschied". c. „In einem kühlen Grunde". d. „Home sweet home". 2. Sonatine no. 2 Clementi 3. a. „Der Lindenbaum" Schubert b. „Morgengruss"Schubert 4- „Beautiful Isle of Somewhere" (Droomland) Fearis 5. „Webers letzter Gedanke"Reissiger 6. „Lied ohne Worte" Mendelssohn 7. „John Browns Body" 8. a. „Lapper Krispijn" Hullebroek o. „Herfstliedje" Weber c. „Mijn Nederland" Hol d. „Klokke Roeland" Destoop Niet zóó Men verzoekt ons e~ even de aandacht op te willen vestigen dat de buurtvereni gingen bij het aanbrengen van versieringen voorzichtig dienen te zijn met de boomen. Èen der buurtvereenigingen heeft hier na melijk voor genoemd doel lange draadnagels in geslagen eh daar dit ook in jonge boomen gebeurt, is de kans groot dat hierbij het hart van den boom wordt geraakt. Dit heeft in vele gevallen tot gevolg, dat de boom dood gaat. Natuurlijk is hier geen opzet in het spel, maar daar deze onnadenkendheid gevolgen zou kunnen hebben die ieder zou betreuren (welke stadgenoot zou den fraaien aanblik van de boomen langs onze straten en lanen willen missen?) vraagt men ons er even op te willen wijzen dat versieringen op é-ndere manier dienen te worden bevestigd. Station en omgeving in het duister gezet. Omstreeks ualf negen is het station en omgeving, w.o. het Eiland, ongeveer een kwartier lang van electrischen stroom ver stoken geweest. In het transformatorhuisje van de P.Z. E.M. aan de Kanaalstraat was een los con tact. Dit veroorzaakte kleine vonkjes, het geen door omwonenden werd opgemerkt. Het personeel van de P.Z.E.M., dat werd ge' 'aarschuwd, heeft het foutieve deel uit geschakeld. In den fcrjd die deze werkzaam heden in beslag namen, moesten de bewo ners van het genoemde stadsdeel het echter zonder electrisch licht steken. Op het sta tion had dit vele moeilijkheden met zich mede kunnen brengen, daar te 10 minuten voor negen een trein moest vertrekken. Men beschikt daar echter over een nood verlichting, bestaande uit petroleumlampen en kaarsen, die direct ontstoken werd, zoo dat alles normaal zijn gang kon gaan. Motorrijwiel ontvreemd. De Commissaris van Politie te Vlissingen verzoekt opsporing en inbeslagneming van een tweewielig motorrijtuig dat sedert Za terdag 27 Augustus jl. van den openbaren weg is ontvreemd. Het ontvreemde is van het volgende signalement tweewielig motorrijtuig met duo, merk D.K.W., voorzien van het pro vinciaal kenteeken HZ 43534 motornum mer 800601/50 framenummer 379095 één cylinder jaar van fabricage 1937. Overneming in andere nieuwsbladen is gewenscht. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal Ter gelegenheid van den 58sten verjaar dag van H.M. de Koningin werd Woensdag hier ter stede onder groote belangstelling een parade van de zee- en landmacht ge houden op den Boulevard Evertsen 1. De kustartillerie marcheert 2. De commandant der Maritieme Midde len en zijn staf 3. Tijdens de inspectie 4. De inarinekapel in actie 5. Het défilé 6. De commandant slaat het défilé gade. Voor het paleis aan het Lange Voor hout te Den Haag werd H.M. de Koningin Woensdagmorgen een aubade gebracht door 2000 zangers en zangeressen. H.M. de Koningin, H.H.K.K.H.H. Prinses Juli ana en Prins Bernhard en de burgemees ter van Den Haag, nor. S. J. R. de Mon- chy, luisterend naar de zanghulde. DJt nummer bestaat uit 2 bladen Oost Japan is gisteren door een tai foen geteisterd. (Gemengd nieuws), De kinderverlamming breidt zich uit. (Gemengd nieuws Nog steeds daden van terreur in Pa lestina. (Buitenland): Te Sliedrecht heeft zich vannacht een familiedrama afgespeeld. (Gemengd nieuws)J ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Hi Snel en goed QQtupIjn, Hvil6Spijn helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhartii. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct, Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" 2 stuks 10 cent. Doos 50 cent. H.M. de Koningin heeft Woensdagmid dag via de radio de bevolking in Neder land en m de overzeesche gewesten toe gesproken. H.M. de Koningin sprak haan rede uit in de studio van het hoofdge bouw der P.T.T. te Den Haag. Woensdagmiddag maakte H.M. de Ko ningin een rijtoer door Den Haag, waarby 'een groot aantal vereenigingen langs den weg stond opgesteld. Ter gelegenheid van het regeeringsjubi leum van H.M. de Koningin is te Rotter dam een getrouwe copie gebouwd van de vloot, waarmede admiraal Piet Hein in 1624 van Rotterdam is uitgevaren en wel ke de Spaan sche zilvervloot heeft veroverd. Vreemdelingenbezoek. Met de provinciale boot van Breskens werden heden 2300 personen en 135 auto's, voornamelijk uit België afkomstig, ver voerd. Het vorig jaar bedroegen deze aan tallen resp. 2200 en 127. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg"' van Harwich (verwacht) „Oranje-Nas- sau" van HarwichNederlandsch m.s, „Catharina" van Londen. Om te bunkeren: Nederland sche m.s. „Albula", „Grietje", „Tuva" van AntwerpenEngelsch s.s. „Ridley" van Schiedam Nederlandsch m.s. „Union" van Boston „Tempo" van Antwerpen. Vertrokken: „Prinses Juliana'* naar Harwich „Albula" naar Counseuilles; „Union" naar Middelharnis„Tuva" naar Montevideo „Grietje" naar Helsingfors „Tempo" naar Harwich„Ridley" naar Keywest. MIDDELBURG. VERJAARDAG VAN DE KONINGIN. De receptie. De gistermiddag ter gelegenheid van den 58sten verjaardag van H. M. de Koningin gehouden receptie ten huize van den Com missaris der Koningin, is door een zeer groot aantal personen bezocht. Tijdens de receptie kwam de optocht, diö in de gemeente Sint Laurens was samen gesteld door de Abdij. De Commissaris, zijn echtgenoote en zijn zoon begaven zich toen Daar het bordes, waarop wij o.a. ook op merkten den kamerheer in buitengewonea dienst van H. M. de Koningin, jhr. W. Z. van Teijlingen, terwijl ook diens collega, mr. H. f. Lantsheer zich in de ambts woning van den Commissaris bevond. De verlichting. Op verschillende plaatsen in de stad zijn de verlichtingen reeds gereed en ontstoken. In de vest voor de Jacob Catsstraat is een kiein eilandje net een fontein aangebrachte De verlichte waterstralen geven een fan- tastischen aanblik. Verder is ook de am bachtsschool verlicht. Op de Burg is een aantal kronen aangebracht, die elec trisch verlicht worden en die aan deze straat ook een bijzonder cachet geven. In de Vlissingsche straat voldoen de eerepoor ten met de verdere versiering bijzonder goed. De Nieuwstraat heeft iets aparts nl. raasten met bloembakken, verbonden door rijen van vlaggen, en tusschen de planten electrische verlichting. Tenslotte hebben

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1