1 H*M* de Koningin spreekt tot Haar volk* Koningin Wilhelmina EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 204 WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1938 «mi Jew alle RS- aan 37, let., iva- j 59, 25 and 15, JR- stok ;gen pers pns, pro- ban- ym- 634, sroe- npl. 3or- ct., ld 1, alles INT, Sart Rott. uur 9 ■Mid- 5.25 ikele |r 2e van iEK, 153 lel. 282 ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2,20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2,50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prjjs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 11 cent (max. 10 regels). Bi) driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN A A M GESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIClTEITSff AARDE, INGESTELD DOOR DE VEBEENIG1NG „DE NEDEB LA_ N_Dj[CJlj^_D_A_GBJ:_A_^^ 1880-1938 31 Augustus Op dit feest zij lof en vreugde Met dezen 58en verjaardag van H. M, de Koningin wordt het 40-jarig regeerings- jubileum ingezet, dat wij straks luisterrijk gaan herdenken. Immers, voor den Koning (de Koningin) bepaalt onze grondwet, dat hij (zij) op 18-jarigen leeftijd alle konink lijke rechten in hun vollen omvang ver werft. Er zal straks nader gelegenheid zijn om uitvoeriger van het regeeringsjubileum te gewagen. Heden vieren wij enkel Koningin Wilhelmina's verjaardag. Maar met grooter waardeering nog dan anders dwaalt onze blik thans over de ja ren, die achter ons en achter haar liggen en warmer dan ooit is onze dankbaarheid voor zóóveel zegen op het bestuur van eene, die regeerde in het waarlijke besef der gra tie Gods. Men onderschatte de beteekenis der Ko- ninginnefiguur niet, ook al rijst deze in een zoo hecht gefundeerd constitutioneel bestel als het onze. De intelligentie en het door zicht van Koningin Wilhelmina en vooral haar echte vrou./elijkheid met derzelver natuurlijken afkeer van geweld, hebben niet nagelaten haar omgeving van raads lieden en bewindvoerders in alle omstan digheden te stemmen tot de voorzichtig heid en het geduld en de vastberadenheid tevens, waaraan wij het danken, dat wij gespaard bleven voor de vreeselijke geese- len, welke zooveel andere volken teisterden. Niet dat wij in een gevoel van gezapig heid deze geeselen zonder meer aan ons hebben laten voorbijgaan. Neen, onder ko ninklijke leiding hebben wij vrijwillig ons aandeel in 's werelds lijden op ons genomen door te offeren en de wonden te heelen, welke anderen waren geslagen. Wij ver wierven een speciale positie in het interna tionale verband der volkeren, wrj wer den de vluchtheuvel in een wereld van ge varen en teistering. Het is begrijpelijk, dat vreemde volkeren in hun nood onwillekeu rig uitzagen naar het land, waar een vrou wehand regeerde en waar de vrede dus wel verankerd moest liggen aan de liefde. Wij hebben reden om God lof te zeggen voor alles, wat Hij ons, nu reeds 40 jaren lang, in onze regeerende vorstin schonk lof te zeggen, dat Hij er zulk eene, die de wereld ten voorbeeld en haar land ten ze gen werd, geboren deed worden. Wij hebben ook reden om blijde te zijn en van onze vreugde te getuigen, want alle teekenen wijzen er op, uat de voorzienig heid het verbond, dat zij met Nederland door Oranje -Loot, in d „oekomst zal be stendigen, ons voerende langs denzelfden weg des vredes. Vrede en vrijheidHet zijn de grootste de meest waardevolle goederen der mensch- heid, welke op het oogeublik nochtans méér dan ooit in de geschiedenis door demonische machten van onverstand, wille- keur en machtslust worden bedreigd. Maar wij zullen pogen deze machten te weerstaan en onder Gods Zegen zullen wij hen weerstaan, in de kracht onzer trouw aan het Vorstenhuis en aan de idealen, welke ons volk geacht en gerespec teerd hebben gemaakt in de wereld en die ons door de groote voorzaten van Oranje als kostbare panden zijn toevertrouwd. Wij loven heden en wij getuigen van onze vreugde. „In hoc festo sit laus et jubilatio." (Op dit feest zij lof en vreugde). Maar wrj zullen ook niet vergeten te bid den, te vragen. Wij smeeken dat God onze Koningin moge behoeden en voor ons zal willen behouden, omdat wg meenen, dat wij Haar nog zoo noodig hebben, juist nu, nu donkere wolken zich boven Europa sa menpakken. Ladt ons de hand, waaraan wij door zoo veel andere gevaren geleid zijn. Laat onze Koningin, als dat past in haar eeuwige bestemming, nog vele jaren het geluk smaken van de omgeving harer kin deren een geluk, dat ons volk haar zoo gaarne gunt en in volkomenheid toe- wenscht Ook opdat deze kinderen weer wjjs en sterk zullen zijn door het voorbeeld van haar, die zich zoo vaak van deze deug den vervuld heeft getoond. H. M. de Koningin heeft hedenmiddag ie 12.15 uur de hierna volgende rede gehouden, welke door alle Nederlandsche zenders is uitgezonden Op den dag, waarop Ik vóór 40 jaar krachtens de Grondwet, na volbrenging van mijn 18de levensjaar, de teugels van het bewind overnam van mijne dierbare Moeder, die als regentes tijdens mijne minderjarigheid met zooveel staatsmansschap en wijsheid het schip van Staat gestuurd had, gevoel ik mij gedrongen mij recht streeks tot mijn geheele volk te wenden, teneinde hef te danken voor het vertrouwen, dat hel mij geschonken heeft in die lange reeks van jaren, en voor de steeds over nieuw betoonde liefde en aanhankelijkheid. Beide zijn Mij een bron van kracht geweest, vooral in bewogen tijden en in dagen van zorg en spanning. Zonder deze ware het Mij niet mogelijk geweest, mijn taak te. volbrengen. Na het overlijden van mijnen onvergetelijken Vader, toen Ik reeds als kind tot den troon geroepen werd, gin gen al spoedig mijne oogen open voor de groote ver antwoordelijkheid en de veel omvattende plichten die Mij wachtten en voor de hooge eischen, die aan mijn ambt gesteld worden. Op dien indrukwekkenden en nimmer door Mij te vergeten gang naar de Nieuwe Kerk in Amsterdam, alwaar Ik beëedigd en ingehuldigd werd, was Ik diep doordrongen van het tekort schieten van menschelijke wijsheid en van menschelijk willen en kunnen, en over tuigd dat in dit tekort niet anders dan door God zelf kon worden voorzien. Het zij ons gegeven de 40 jaar die thans achter ons liggen, in het licht van Zijn leiding te zien. Dan welt als vanzelf een danktoon op uit ons hart, voor uitkomst in zorgvolle tijden, voor onverwachte wending van ongunstige omstandigheden, voor zooveel, dat ons bespaard bleef, naast het goede dat ons deel werd. Op een dag als deze denk ik meer dan ooit met dank baarheid en weemoed terug aan den steun, welken Ik tijdens ons huwelijk van de zijde van mijn geliefden Echtgenoot bij de vervulling van mijn taak mocht onder vinden, en tevens aan de hartelijke en onverflauwde belangstelling van mijne Moeder, en haar begrijpen van Mij met mijne plichten en moeilijkheden, in één woord, van al wat Ik tol haar bracht. Met erkentelijkheid en waardeering gedenk Ik de bekwaamheid en toewijding van de raadslieden der Kroon, die in ernstige, ja soms benarde tijden tot het bewind werden geroepen, die zich voor zulk een moei lijke en veel omvattende taak geplaatst zagen en ook heden nog zien. Ook gaal mijn dank uit naar allen, die in trouwe plichtsbetrachting het Moederland of Neder land onder de keerkringen dienen of eertijds hun krach ten aan dien dienst gaven. Onverschillig of zij eene vooraanstaande dan .vel een meer bescheiden plaats in den staatsdienst hebben ingenomen of nog innemen, zij waren en zijn allen van nabij of uit de verte mijn mede werkers en hebben, ieder op zijne wijze, bijgedragen tot het welzijn van den Staat in het afgeloopen tijdperk. Ongetwijfeld herinneren zich de ouderen onder mijne toehoorders de rust en den toenemenden voorspoed, zoo hier als over zee, welke den tijd van het regentschap mijner Moeder kenmerkten, gunstige omstandigheden, die voortduurden tot het uitbreken van den wereldoorlog, doch welke door deze gebeurtenis een plotseling einde namen. De zorgvolle jaren van den wereldbrand, te midden waarvan ons gebied onzijdige maar daarom niet on bedreigde eilanden vormden, blijven steeds in het ge heugen van hen, die ze medemaakten, voortleven. Nog altijd ondervinden de volken de gevolgen van dien noodlottigen strijd, niet het minst in het economisch leven, dat met zooveel bezwaren te kampen heeft bij zijn pogingen zich te herstellen. Toch vormen deze gevolgen geen onoverkomelijken hinderpaal, die niet in de toekomst met bereidwilligheid en vereende krachten zou kunnen worden weggeruimd, opdat de zoo noodige rust en het vertrouwen terug- keeren en economische ontplooiing, gepaard gaande met verbetering van sociale omstandigheden, tot stand kome. Mijne gedachten en warme deelneming gaan uit naar de velen, die door den nood der tijden zwaar getroffen zijn en wier geduld op zoo groote proef wordt gesteld. Intusschen is het niemand gegeven met zekerheid in de toekomst te zien. Ik wil Mij hier dan ook beperken to' een woord, dat Ik wensch te richten tot de jongeren, die geroepen zullen worden in een volgend tijdperk op ieder gebied der maatschappij opbouwend werk te verrichten, onverschillig in welk deel van het rijk. Ik wensch hen te wijzen op de groote verantwoor delijkheid, die op hen rust, want van hun karakter, flinkheid, voortvarendheid, aanpassingsvermogen en helder inzicht zal de terugkeer tot betere tijden in hooge mate afhankelijk zijn. Hun zal waarschijnlijk een zeld zame kans geboden worden te toonen wat hun vernuft en noeste arbeid vermogen voort te brengen. De grondslagen waarop ons staatsbestel rust, en de hoogste en heiligste goederen die door de eeuwen heen het onvervreemdbaar eigendom van ons volk zijn geweest, vormen een hechten bodem om die toekomst op te doen verrijzen. Niet behoorend lot een omlijnden of afgesloten tijd kring, zijn zij evenzeer het erfdeel dier jongeren gelijk zij dat geweest zijn van de opeenvolgende geslachten die hun voorafgingen. Mits met vertrouwen en met oordeel toegepast, kunnen zij zich steeds verjongen en aanpassen aan de behoefte van den tijd, gelijken tred houdend met de ontwikkeling en ontplooiing van ons volk. Met gerustheid in dit opzicht zie Ik in onze toekomst, nu Ik menigmaal getuige mocht zijn van de bereidwillig heid, den ernst en de geestdrift die hel jongere geslacht bezielen voor de groote taak die het wacht. Op het onafzienbare arbeidsveld, dal zal moeten worden ontgonnen, zie Ik in gedachten mijne kinderen, ieder op eigen gebied, aan die taak medewerken, de idealen van hun tijdgenooten deelende, hen begrijpende en door hen begrepen. Moge het mijner Dochter gegeven zijn, wanneer zij eenmaal tot den troon geroepen wordt, met raad en daad door hen gesteund en door hun liefde en ver trouwen gedragen, mijn geliefd volk met wijsheid en beleid naar een gelukkige en voorspoedige toekomst te leiden. U allen dankend voor uw medeleven met Mij op dit hoogtij, onverschillig of gij in het Moederland, in Nederlandsch-lndië, Sur.name of Curagao woont, dan wel in het buitenland toeft, besluit Ik met den wensch, dat deze herdenking het besef van ons aller samen- hoorigheid moge verlevendigen en dat wij ons bewust mogen zijn één te zijn in willen, streven en offervaardig heid waar het geldt de hoogste belangen van volk en rijk. Dat God daartoe uw en mijn gemeenschappelijk streven met Zijn zegen krone. Dit nummer bestaat uit 2 biaden Radio-rede van H. M. de Koningin. (Pg. 1, eerste blad)' Groote belangstelling voor de parade te Vlissingen» (Stadsnieuws), Koudekerk© verlaagt de opcenten op de gemeentefonds-belasting van 60 op 55. (Provincienieuws.) Heftige strijd aan de Jangtse. (Buitenland)* Te Enschede en Pijnacker zijn nieuwe gevallen van kinderverlamming gecon stateerd. /Gemengd nieuws) Wederom hebben verschillende ernstige verkeersongevallen plaats gehad. (Gemengd nieuws). Gevaarlijke spanning rond Tsjecho- Slowakije. (Buitenland), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN. Vlissingen vlerl Kcnmgïnne^ag Groote belangstelling voor parade op den boulevard Weer is het 31 Augustus. Een datum die ieder jaar terug komt, maar die ditmaal toch een ander karakter heeft dan gewoon lijk het geval pleegt te zijn. H. M. de Ko ningin viert over enkele dagen immers haar 43-jarig regeering.cjubileum en alom in den lande maakt men zich op om dit zeldzame en heuglijke feit feestelijk te vieren. Ook in onze gemeente zal dit geschieden op 9 en 10 dezer en in verband hiermede wordt aan de viering van den Koninginnedag ditmaal niet die aandacht besteed als anders wel geschiedt. Alle werkkracht engelde lijke middelen worden geconcentreerd op de viering van het regeeringsjubileum en wat dit betreft wachten de Vlissingers op Vrij dag en Zaterdag van de volgende week. Natuurlijk gaat 31 Augustus daarom niet onopgemerkt voorbij. Van tal van offi- ciëele gebouwen en particuliere huizen wappert do driekleurvelen hebben zich met Oranje getooid de versieringen die de buurtvereenigingen aanbrengen voor de ju bileumfeesten zijn hier en daar al gereed of men is er mee bezig en zij geven het stads beeld een fleurig feestelijk aanzien kinde ren met oranje sjerpen, papieren mutsen en de onvermijdelijke toeters gaan in groe pen door de straten vanavond is er con cur met een toepasselijk programma en hedenmorgen concentreerde de belangstel ling zich op den boulevard, waar een para de van land- en zeemacht werd gehouden. Se Het weer dat ons gisteravond in den steek dreigde te laten, heeft zich uitste kend gehouden. Van de sombere wolken- dreiging van g.steren viel hedenochtend niet veel meer te bespeuren. En al ging het zonnetje een enkele maal nog even achter een wolk schuil, over het algemeen is de parade begunstigd door het stralendste.zo merweer dat men zich wenschen kan. Om 10 over half elf ongeveer klonk in ae Badhuisstraat bij den Singel muziek van de Marinekapel en, omstuwd door een groote menigte, draaiden de troepen die aan de parade zouden deelnemen de Bad huisstraat in, op weg naar den boulevard. Hoewel de parade eerst om elf uur zou plaats vinden, hadden zich reeds vrij vroeg vele kijkers opgesteld om het kleurige schouwspel gade te slaan. Reeds eenige malen hebben de. stadgenooten in den loop dezer week 's morgens de zeemacht met muziek voorop door de stad zien en hooren trekken om zich voor vandaag te oefenen. Vanmorgen marcheerden de matrozen der opleiding, detachementen van de verschil lende hier gestationneerde oorlogsschepen en een compagnie van het tweede regiment kustartillerie via Prins Hendrikweg, Sin gel en Badhuisstraat naar den Boulevard Evertsen, waar alles voor de inspectie en de parade in gereedheid werd gebracht. Het geheel stond onder leiding van den luitenant ter zee 3 e klasse P. Kronenberg, die vergezeld was van zijn adjudant den luitenant tex zee 2e klasse J. van Haga. Het rechter bataljon werd gecommandeerd door den 'uitênan ter zee le klasse F. H. M. van Straelenhet linker bataljon door den kapitein der mariniers J. M. C. van den Berge, terwijl de ca. 100 man van de

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1