Grand Hotel „Britannia" Diner concert EERSTE BLAD Seliewrlcwisscw «uw Jew Jng 76e JAARGANG - NUMMER 202 MAANDAG 29 AUGUSTUS 1938 STADSNIEUWS Dansmuziek UIT DE PROVINCIF Dit nummer bestaat uit 2 bladen MIDDELBURG. OOST- EN WEST-SOUBURG. RITTHEM ARNEMUIDEN abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijher woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Ylissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ad VERTENTTEPRJJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AAN GESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GINO „DE NEDERLANDSCHE D A_G B_L_A_DPj_R_S^ Het raadslid A. C. Hildernisse overleden. Zaterdag is hier. ter stede na een kort stondige ongesteldheid en geheel onver wachts overleden de heer A. C. Hildernisse die voor den- Vrijzinnig Democratischen Bond in den Gemeenteraad zitting had. De heer Hildernisse werd op 7 Juli 1881 te Middelburg geboren c 4. heeft dus den leeftijd van 57 jaar bereikt. Hij werd 30 Maart 1936 tot lid van den gemeenteraad benoemd als opvolger van den naar elders vertrokken heer M. J. Harts en op 29 Mei van genoemd jaar aio raadslid geïnstal leerd. Hij was lid van de gemeentelijke commissies voor gemeentewerken, grondbe drijf, badexploxtatie, woningbedrijf en be heer VLissiiïgsch. Studiefonds, terwijl hij tevens zitting had in de schoolcommissie lager onderwijs. Daar zijn drie opvolgers op de V.D.-lijst uit Vlissingen vertrokken zijn, zal de overledene in tien gemeenteraad worden opgevolgd door den heer J. de Wilde de V.D.-lijst is hiermede uitgeput. De heer Hildernisse was bibliothecaris van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", bij welke maatschappij hij ruim 38 jaar werk zaam is geweest. De begrafenis zal a.s, Woensdag plaats vinden. Dieven op pad, In den nacht van Zaterdag op Zondag is een motorrijwiel dat op den Boulevard Evertsen nabij de muziektent was neerge zet, weggenomen. De politie heeft hetzelve gesignaleerd. Als het ware komen er dagelijks aan giften binnen van diefstallen van iïjwiel- belaetingmerken. Vooral 's avcnds laat en 's nachts schijnen achteloos op straat ach ter gebleven rijwielen aan een nauwkeurig onderzoek te worden onderworpen. Plaatjes welke in een kokertje op het rijwiel zitten, worden zelfs van het rijwiel afgehaald. De laatste nachten is er geen nacht voor- hij gegaan of er werdeji plaatjes gestolen. Vaak ook werd het rijwiel van de plaats waar het stond, meegenomen. Later werd het dan elders teruggevonden, doch ge deeltelijk gesloopt, d.w.z. ontdaan van diè deelen welke verhandelbaar zijn zon der gevaar te loopen dat nasporingen suc ces zouden hebben. Een „nette" dief. Een paar dagen geleden heeft de politie te doen gehad met een netten dief. Uit een garage was een rijwiel gestolen. Het politie-apparaat trad in werking en ziet, twee dagen later bracht een bode uit Goes het rijwiel in de garage terug. In zijn bestelhuis had de bode het kar retje zien staan met een briefje op het zadel, om het aan het opgegeven adres te bezorgen. Er lag een kwartje bodeloon bij. Wie dit rijwiel aldaar heeft neergezet, is niet kunnen blijken. Wedstrijd „Nederlandsch Fabrikaat". Wij hebben reeds enkele malen mede- öeelingen gedaan over den wedstrijd dien de vereen. „Nederlandsch Fabrikaat" or ganiseert ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. De zaken die aan dezen wedstrijd deelne men, etaleeren in de bewuste periode uit sluitend artikelen die in ons land vervaar digd zijn. Natuurlijk neemt ook Vlissingen aan deze actie deel. Zij wordt hier ter stede uitgevoerd door de drie middenstandsor ganisaties en in overleg met den Bond van Buurtvereenigingen. Een dames-jury, bestaande uit de dames Hendrickx, Van Delft en De Vries wacht Donderdagmiddag de zeker niet gemakkelijke taak om niet minder dan 118 etalages te beoordeelen. Woensdag 14 September houdt de bond van buurtvereenigingen in Grand Hotel Britannia een z.g. ,,-sluitmgsavond der feestelijkheden" voor het hoofdbestuur en de bestuursleden der buurtcommissies. Op deze bijeenkomst zal de burgemeester te vens met een toepasselijk woord de prijzen uitreiken die de dames-jury dan inmiddels zal hebben toegekend. De inbeslagneming van het Spaansche schip. Ds Brusselsche correspondent van -de N.R.Ct. meldt aan zijn blad.: In verband met het te Vlissingen aan den ketting leggen van het Spaansche schip „Garby", dat op weg was van Antwerpen naar Noorwegen, zou, zoo vernemen wij, de Belgische regeering bij de Nederlandsch e regeering eerlang stappen ondernemen. Woensdag wordt geen vuilnis opgehaald. Zooals uit het kopje boven dit bericht reeds blijkt, zal de reinigingsdienst a.s. Woensdag geen vuilnis ophalen in verband met het feit, dat dan de verjaardag van H.M. de Koningin wordt gevierd. Men ver zoekt ons de aandacht der bevolking even op een en ander te willen vestigen opdat de straten niet onnoodig „versierd" worden met buitengezette vuilnisbakken die een geheeien dag blijven staan. De nieuwbouw van „Gemeenschappelijk Belang". De woningbouwvereeniging „Gemeen schappelijk Belang" alhier is thans met de voorbereidende werkzaamheden voor den voorgenomen nieuwbouw zoover gevorderd, dat tot aanbesteding kan worden overge gaan. Donderdag 22 September a.s. zal deze vereeniging in het gemeentehuis in twee perceelen en in massa aanbesteden het bouwen van - a) 21 eengezinswoningen en 7 verdiepingswoningen nabij de Bloemen- laan en b) 27 verdiepingswoningen op een terrein, 'gelegen ten. noorden van de voor malige trambaan aan den Kapoentjesweg. Openluchtconcert. Op Woensdag 31 Augustus, den verjaar dag van H. M. de Koningin, zal de Harmo nie „St. Caecilia", directeur de heer Jac. Hollaers, om 8 uur op de tent in het Bel- lamypark een populair concert geven. Het programma luidt als volgt 1. Wilhelmus van Nassouwe, arr. Walther Boer 2. Met Vaandels en Trompetten Marsch Frits Jakma 3. Fantaisie sur l'Opera Maritana, arr. Jos. Kessels 4. Leeuwerk-Potpourri. Verzameling van liederen voor den Volkszang door Max Guillaume (zie Vlissingsche Courant 26 Aug). 5. „An der schonen blauen Donau", Walzer, Joh. Strauss Pauze. 6. Beatrix Marsch Ant. M. van Leest 7. Grand-Marche Heroique No 3, Fr. iFrangois 8. Wien, Weib und Gesang, Walzer, Joh. Strauss 9. Holland Jubelt Adr. J. Meras 10. Lippe Detmold Marsch, Ludwig Siede 11. Zeeuwsch Volkslied Jan Morks Goessche Harmonie „Euphonia". Dit harmoniekorps, dat behoort tot de eere-afdeeling harmonie van den Bond van Harmonie- en Fanfare-Vereenigingen in Zeeland en dat evenals de Vlissingsche harmonie „Ons Genoegen", geleid wordt door den zeer deskundigen, muzikalen di recteur, den heer P. de Rooy, gaf Zater dagavond onder buitengewoon groote be langstelling een concert op de tent in het Bellamypark. Het is jammer, dat dergelijke gast-con- certen niet meer plaats hebben, vermits zij de belangstelling voor deze volksmuziek bij uitnemendheid verhoogen (het vreemde trekt nu eenmaal meer, dan het eigen be zit) en de onderlinge waardeering aan- kweeken. Pecunaire belangen, welke voor de vereenigingen bereids toch al zoo zwaar wegen, zijn daar vanzelf niet vreemd aan. Intusschen een reden te over om het be zoek van „Euphonia" dès te meer te waar- deeren. Nadat het muziekgezelschap zich met den frisschen militairen marsch „Le chef du corps" een oude bekende van V. Bury, terdege had ingeblazen, waarbij de bassen frappeerden en de versieringen in het middendeel goed tot haar recht kwa men, volgde een mooie vertolking van de vlotte, melodieuze ouverture der roman tisch getinte opera „Zampa", het meester werk van den Franschën componist L. J. F. Hérold (17911833), in bewerking G. Al- lier. Deze lieve en behaaglijke, doch niet krachtige Fransche muziek werd gevolgd door een pot-pourri van bekende walsen „Charm of the Valse", gearrangeerd door A. Winter, de tango „Violetta" van O. Klo- se, knap bewerkt door directeur P. de Rooy, en de pot-pourri van overbekende wijsjes „Een vroolrjke boel" van W. Ciere, arr. Tierolff, waarmede het populaire ter rein alle eer werd aangedaan. Ciere's Woensdag 31 Augustus In de bar AFSCHEID van BERT VAN DINTEREN en zijn boys. e In de groote zaal van THE JOLLY BRITANNADERS BESPREEKT UW PLAATSEN „bruiloftsmuziek", eindigende met den heildronk, vormde wel een toepasselijke afsluiting van het eerste deel. Na de pauze hoorden wij eerst een prij zenswaardige verklanking van de ouverture „Pique-Dame" van Franz von Suppé (18191895), eigenlijk.geheeten Francesco Ezechiele Ermenegildo Cavaliere Suppe Demelli, een vertegenwoordiger van het gezonde genre Weener amusementsmuziek, welke nog steeds gaarne gehoord wordt, en wiens ouverture „Dichter und Bauer" over heel de wereld bekend is geworden. Daarna kwam de clou van het program ma „Episode militaire" van M. J. H. Kes sels, een werk, dat beoogt een herinnering aan den slag bij Waterloo te zijn en dat met zijn signalen, volksliederen en slag- muziek gelardeerd met kanonschoten in derdaad van een suggestieve werking was. Zoowel qua ensemble als solistisch heb ben de Goessche muzikanten uitstekende indrukken gevestigd. Na elk nummer kla terde terecht en verdiend een daverend applaus uit de duizend-koppige menigte op. Met den marsch „Welkom, Koningskind" van S. Spiero werd het geslaagde concert, dat door fraai zomeravondweer en, dank zij de politiemaatregelen, ook door behoorlij ke rust werd begunstigd, besloten. O. De ziekenfonds-kwestie. Wij hebben Zaterdag de Middelburgsche Courant aangevallen omdat zij verschillen de volmaakt onjuiste beweringen met be trekking tot de bekende aangelegenheid heeft gepubliceerd. Billijkheidshalve willen wij daarom niet nalaten ook mede te deelen, dat genoemd blad thans een artikel bevat waarin de le zing die het gaf inzake de punten dokter Krul en het zich zelfstandig vestigen van een assistent, vrijwel geheel wordt terug genomen. Er blijft van het oorspronkelijke artikel dus niet veel over. Ongetwijfeld zou dit „peccavi" van het Middelburgsche blad aanleiding kunnen geven tot verschillende opmerkingen. Wij gevoelen ons hiertoe echter niet geroepen. Iets nieuws is niet aan het daglicht geko men en onzerzijds is over de bekende zaak gezegd wat er gezegd diende te worden. Niettemin doet het ons genoegen dat genoemd blad zijn in eerste instantie gege ven lezing vrijwel geheel herroept, waar mede dus tevens de aan ons adres gerichte beschuldiging van eenzijdig te zijn in deze kwestie, komt te vervallen. Wij zullen dus maar aannemen dat dwalen menschelijk is en het voorloopig hierbij laten. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Zaterdag zijn de feestelijkheden ingezet ter gelegenheid van het 725-jarig bestaan dér stad Geertruidenberg. Temidden van een vroolijk gezelschap maakten burge meester J. L. F. M. Bianci en de vertegen woordiger van H. M. de Koningin, mr. C. J. baron van Tuyll van Serooskerken, een rondgang door de versierde stad. Zaterdagmiddag werd voor H. M. de Koningin op het Huis ten Bosch een défilé van den Bijz. vrijwilligen landstorm ge houden. Zaterdag en Zondag werden te Amster dam de wereldkampioenschappen wielren nen verreden. Onze landgenoot Arie van Vliet werd wereldkampioen van de profs en maakte met zijn trainer Guus Schilling en Scherens een eere-rondje. Badhuis aan de Bonedykestraat. Gedurende de week. van 22 tot 27 Augus tus werden in het badhuis 444 baden geno men en wel 332 door heeren, 96 door da mes en 16 door kinderen. VHssingsch scheepvaartnieuws Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) „Oranje Nas sau" van Harwich Nederlandsche m.s. „Vledderveen", „Sirius" en „Rottum" van Londen naar Duisburg„Albatros" van Londen. Om te bunkeren: Engelsch s.s. „St. Margaret" van Londen Nederlandsch m.s. „Coeta" van Hamburg"„Libelle" van PlymouthEngelsch s.s. „Oregon" van Rotterdam Nederlandsch m.t.s. „Monica" van AntwerpenNed. m.s. „Annie" van Vüpuri. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Albatros" naar Brussel„Coe ta" naar Plymouth„Libelle" naar Stet tin „Oregon" naar Afrika„Monica" naar HavreNed. m.s. „Antaris" naar Greet Yarmouth„Westerschelde" naar Courcuilles „Annie" naar Exceter. Wedvluchtenuitslag postduiven. Zondag jl. hield de postduivenvereniging „de Vriendenkring" haar wedvlucht vanuit Pont Ste Maxence. Afstand 247.5 K.M. Los 9.30 uur. Eerste prijsduif om 13 uur 11 min, 41 sec. Laatste prijsduif om 13 uur 32 min. 2 sec. De prijzen werden als volgt behaald le en 8e pr. J. Govers 2e, 5e, 7e en 10e pr. C. Mommaas 3e en 9e pr. J. H. Leijdekkers4e pr. B. J. Peters 6e en 12e pr. H. van Hoorn11e en 13e pr. C. Bosschaart. Stand kampioenschap eerste vijf deelne mers luidt als volgtJ. H. Leijdekkers 352 p.C. Mommaas 283 p.J. Govers' 264 p. J. J. Baak 227 p. H. van Hoorn 149 p. De taak van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een commissie ingesteld, aan welke wordt opgedragen een onderzoek in te stellen naar de beantwoording van de vol gende vragen a. Welke afbakening dient te worden gegeven aan de taak van de Nederlandsche vereeniging voor Luchtbescherming b. Op welke wijze kan de genoemde ver eeniging het best haar taak vervullen? c. Op welke wijze kan die vereeniging het best door de aangesloten locale organi saties worden gesteund In deze commissie is benoemd tot lid, te vens voorzitter, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland. De gemeentevïaggen bij de Nederlandsche jeugdhulde. Zooals bekend is gemaakt, worden op den avond van den 6den September door de Nederlandsche jeugd bij de hulde aan H. M. de Koningin op den Dam te Amster dam meegevoerd gemeentevïaggen, uit alle gemeenten van het land. Voor zoover deze niet reeds bestonden, zijn zij voor deze gelegenheid vervaardigd op de volgende wijze in den linkerboven hoek bevindt zich het gemeentewapen. Het overige deel van de vlag is vervaardigd in de provinciale kleuren en die voor Zeeland geel, rood, blauw, wit zijn in horizontale banen van boven naar beneden genomen. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de pro vincie Zeeland a. tot dijkgraaf van den Koninginnepol- der, C. A. F. E. Cuelenaere, te Biervliet b. tot gezworene van den Oudepolder van St. Philipsland, L. J. van Nieuwenhuijzen, te St. Philipsland c. tot gezworene van den Westerlandpol- der, J. G. de Jager, te Wolphaartsdijk. Uitvoer van aardappelen en groenten naar België. Onder dagteekening van. 22 Juni 1,1. vaardigde de Belgische regeering een Kon. besluit uit, waarbij het aantal douane kantoren waarlangs uitvoer uit Nederland naar België zeer werd beperkt. Voor Zeeuwsch.-Vlaanderen bleef o.m. alleen het kantoor aan de Paal, aan de uiterste oost grens daarvoor opengesteld. Dit betee- kende een groot ongerief voor de in West- Zeeuwsch-Vlaanderen gevestigde expor teurs, nog te meer toen dezer dagen bleek, dat die maatregel ook toepasselijk werd verklaard op voor doorvoer naar Frankrijk bestemde producten. Dit beteekent voor velen het maken van een omweg van plm. 125 K.M. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken. voor Zeeuwsch-Vlaanderen, die do tusschenkomst der regeering inriep, om te verkrijgen dat ook het grenskantoor te Stroobrugge, nabij Aardenburg, voor den uitvoer zou worden aangewezen, ontving Het lid van den gemeenteraad, de heer A. C. Hildernisse, is plotseling over leden. X Stadsnieuws), Talrijke verkeersongelukken eïschen dooden en gewonden, (Gemengd nieuws)1, Er hebben verschillende vliegtuigonge lukken plaats gehad, (Luchtvaart), Nog steeds nieuwe gevallen van kin derverlamming. (Gemengd nieuws), Capt. Eyston heeft het snelheidsrecord voor automobielen op 556.010 K.M. ge bracht. (Sportnieuws)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN thans bericht dat de Belgische regeering zich heeft verbonden het grenskantoor te Stroobrugge ook voor den meergemelden uit- (en door-) voer aan te wijzen. Aangenomen kan worden, dat binnen enkele dagen het kantoor te Stroobrugge voor den invoer van Nederlandsche aard-? appelen en groenten geopend zal worden. De onderhandelingen over het open stel* len van meerdere douanestations zullen worden voortgezet. Onderlinge zwemwedstrijden. De Middelburgsche Reddingsbrigade en de zwemvereeniging „Luctor et Emergo"1 hielden Zaterdagmiddag bij de Gemeente lijke Zwemschool aan den Havendijk te Middelburg onderlinge wedstrijden. Er be stond voor deze wedstrijden goede belang stelling en met animo kampten de meisjes en de jongens. Het aantal deelnemers was op sommige nummers heel goed te noemen en er werd soms spannende strijd geleverd. De burgemeester gaf door zijn aanwezig heid van zijn belangstelling in deze sport- demonstratie blijk. Het Roode Kruis liad een post bij den wedstrijd betrokken, doch moest slechts voor enkele onbeduidende gevallen dienst verrichten. De prijsuitdeeling had des avonds in de bovenzaal van de Vergenoeging plaats. De voorzitter der vereeniging, de heer H. W. Naezer, memoreerde, dat verleden jaar geen zwemwedstrijd kon worden ge houden. Gelukkig is thans de belangstel ling grootereen 80-tal deelnemers en deelneemsters. Spr. bracht dank aan allen, die mede werkten aan het slagen van dezen wed strijd in het bijzonder aan B. en W., aan de ambtenaren van gemeentewerken, leden van de jury, commissarissen, tijdopnemers enz. Bijzonderen dank bracht spr. ook aan het lid van het bestuur, den heer A. C. Julianus en verder aan allen, die door milde gaven de bestuurstafel met prijzen gevuld hadden. Hij besloot met een opwek- long lid te worden van Luctor et Emergo. Hierna ging hij over tot de prijsuitreiking. Gevonden voorwerpen. Zilveren broche bij Vader, Oranjeplein 33 jongens sportriem bij Kleinjan, Be- ciusstraat 33postduif, gemerkt 89685 Holland 38 bij Van Deventer, Nieuwe Vlis singsche weg 291portemonnaie met inh, bij Kaat, van Turnhoutstraat 16zilveren speld boerenknopjes c'j Filius, Voorstr. 13. Rïtthemsch fanfare concerteert. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin geeft de fanfare „O. N. D. A.", directeur de heer P. Meijers, Woensdagavond 8 uur een concert op het dorpsplein. Tevens zal, met medewerking der schoolkinderen, de kleppermarsch van J. Morks worden uitgevoerd. Gemeenteraad. Vrijdagmiddag vergaderde de gemeente raad. De gemeenterekeningen over 1937 zijn voorloopig vastgesteld op een eindcijfer aan gewone inkomsten van 116.262,68, aan uitgaven 105.248,80, met een goed

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1