EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 199 DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1938 Kort commentaar Een medisch conflict te Viissingen STADSNIEUWS Dit nummer bestaat uit 2 bladen §c8>curicnissen «cw Acw Jng UIT DE PROVINCIF abonnementspri J s Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zfc'ner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTTEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeU Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). B$j driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN A A N G ESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CITEITS WAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGINO „DE NEDER LA ^Oj^JjJ__D_AJ3_BJ:_AJ)_PJ_R_S^ BELANGEN VAN ZIEKENFONDSPATIËNTEN IN HET GEDRANG Hier ter stede doet zich het merkwaar dige feit voor dat een aantal leden van het Algemeen Afdeelings Ziekenfonds Walcheren binnen een half jaar voor de tweede maal van huisdokter moet ver anderen. De betrokkenen en vele andere leden zijn over den gang van zaken bij het fonds zóó ontevreden, dat Woensdag avond een openbare protest-vergadering aan deze aangelegenheid werd gewijd, op welke vergadering zelfs stemmen zijn op gegaan om een nieuw ziekenfonds op te richten. Dat dit conflict van beteekenis is, moge blijken uit het feit, dat het Algemeen Af deelings Ziekenfonds Walcheren alleen te Viissingen per 1 Januari van dit jaar 14.232 leden telde, terwijl het ledental op geheel Walcheren teen 23.059 bedroeg. Nadat de arts W. H. Krul zijn practijk had neergelegd, werden de meeste zijner patiënten overgeschreven naar den arts K. K. Visser en dezer dagen kregen zijn patiënten een mededeeling van het zieken fonds, dat zij vóór 27 Augustus opnieuw een anderen dokter moeten kiezen, daar dokter Visser niet als deelnemend huisarts aan het ziekenfonds verbonden is. 9 De leden verkeeren in volmaakte onwe tendheid over hetgeen hiertoe de aanlei ding is. Deze aanleiding bestaat in een conflict tusschen dokter Visser en dr. Sta- vermajii (die voorzitter van het bestuur is) Dokter Staverman heeft den arts Visser indertijd tot zijn assistent aangesteld en verklaart dat dit geschied is op voorwaar de dat de heer Visser zich te Viissingen niet zelfstandig als arts zou vestigen. De laatste (die positief ontkent dat te dien opzichte mondeling of schriftelijk iets zou zijn overeengekomen) heeft zich toch ge vestigd. Hieruit is een conflict ontstaan dat bij de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering- der geneeskunst aanhangig is gemaaktde raad van beroep dezer maat schappij heeft dokter Visser dezer dagen voor vijf maanden als lid geschorstdeze schorsing wordt slechts ongedaan ge maakt wanneer de betrokken arts Viis singen per 1 Januari a.s. verlaat. Wij kunnen natuurlijk niet beoor- deelen of dokter Visser zich inderdaad aan woordbreuk heeft schuldig gemaakt. Er bestaat te dien opzichte geen enkel schrif telijk bewijs en tegenover de positieve ont kenning van den heer Visser, staat de ver klaring van dr. Staverman, dat er wel een overeenkomst is aangegaan ten aanzien van het zich niet zelfstandig als arts te Viissingen vestigen van dokter Visser. Niettemin heeft de raad van beroep laatst genoemden arts „veroordeeld" en wanneer dit vonnis niet wordt herzien, zal dokter Visser per 1 Januari zijn practijk moeten neerleggen en Viissingen verlaten. au* Zijn patiënten, die omtrent de aanleiding tot dit medische conflict tot dusver vol maakt in het duister hebben getast, wen- schen dokter Visser als huisarts te behou den. Het ziekenfonds heeft geëischt dat zij vóór Zaterdag a.s. een anderen dokter moeten hebben gekozen, doch de meeste patiënten zijn hiertoe niet bereid daar zij hun belangen bij genoemden arts veilig achten. Op de protestvergadering heeft een dame, tot groote verontwaardiging der talrijke aanwezigen, medegedeeld dat haar op het kantoor van het ziekenfonds gezegd is dat zij als lid geschrapt wordt wanneer zij Zaterdag geen anderen huisdokter heeft gekozen. De betrokken vrouw heeft een zwaar zieken huisgenoot die in dokter Vis ser het volste vertrouwen heeft. Uit de vergadering gingen meer stemmen op, waaruit wel bleek dat het allerminst in het belang der zieken mag worden geacht, dat de ziokenfonósleden gedwongen worden om in een half jaar drie verschillende doktoren te hebben. Bij informatie ten kantore van het zie kenfonds bleek ons, dat men zich beroept op artikel 5 van het huishoudelijk regle ment dat o.m. bepaalt dat een verzekerde bij een huisarts moet staan ingeschreven. Wie dus straks niet vóór den genoemden datum van 27 Augustus een anderen huis arts kiest, voldoet naar de meening van het ziekenfonds niet meer aan de eischen van artikel 5 en maakt op deze wijze automa tisch een eind aan zijn (haar) lidmaat schap. Hoe men een en ander ook mag willen formuleeren, het komt dus inderdaad hier op neer, dat de betrokken leden die Zater dag geen anderen huisdokter hebben geko zen, door het fonds per 1 September niet meer als lid beschouwd worden. Het begint er op te lijken dat een con flict tusschen twee Vlissingsche artsen wordt uitgevochten op een wijze waardoor de volksgezondheid en de zieken groot na deel te duchten hebben. Wij behoeven niet uiteen te zetten, waarom het gewenscht is, niet onnoodig van huisarts te wisselen.en zeker niet tweemaal in luttele maanden. Wij verrhogen niet te beoordeelen wie der beide doktoren die bij het conflict be trokken zijn, gelijk heeft. Maar in geen geval zal het ziekenfonds zijn dreigement mogen volvoeren om patiënten, die vóór Zaterdag geen anderen dokter in de plaats van den arts Visser gekozen hebben, als lid te schrappen. Dit zou roekeloos spelen zijn met groote belangen en als gekozen moet worden tusschen de volksgezondheid en een conflict tusschen twee doktoren, dan spreekt het vanzelf dat die keuze nooit een dusdanige mag zijn dat de belangen der zieken in het gedrang komen. En hier dreigt het te Viissingen op uit te loopen. Naar wij vernemen zal zoowel aan het ziekenfondsbestuur als aan de Nederland sche Maatschappij tot bevordering der ge neeskunst een petitionnement worden aan geboden, waarin de leden eischen dat de heer Visser voor Viissingen behouden blijft en dat om dit mogelijk te maken zijn schorsing wordt ingetrokken. VERGEVORDERDE PLANNEN VOOR DEN BOUW VAN EEN OVERDEKTE ZWEMINRICHTING. Het ziet er naar uit dat binnenkort een lang gekoesterde wensch van de Vlissing sche zwemliefhebbers in vervulling zal gaan, n.l. het bezit van een overdekte zweminrichting, zoodat ook in de winter maanden deze mooie, gezonde sport kan worden beoefend. Er bestaan hiervoor vergevorderde plan nen die reeds aan het college van B. en W. zijn overgelegd. De Vlissingsche zwemclub heeft hiertoe het initiatief genomen. Zij heeft zich in verbinding gesteld met de N.V. „De Overdekte" te Haarlem. Er zal in onze gemeente een N.V. „De Overdekte Viissingen" gesticht worden. Een derde deel van de kosten die ongeveer 110.000 zullen bedragen, worden dan door de Haarlemsche N.V. gedragen, terwijl voor h^4 overige een hypotheek moet worden genomen en aandeeltjes of obligaties in onze gemeente moeten worden geplaatst. Wanneer de gemeente hiervoor toestem ming geeft, zal het bad dat een lengte krijgt van 50 M. en 25 30 M. breed wordt, worden gebouwd op het opgehoogde terrein nabij de sportvelden aan den Nieu wen Vlissingschen weg. Het bad zal zomer en winter geopend zijn. Er zal ook gelegen heid bestaan om gewone baden te nemen. Vanzelfsprekend zal het water in de ver schillende jaargetijden op de gewenschte temperatuur gehouden kunnen worden. Voorts zal er nog een terras met buffet aangebracht worden. De abonnementsprijzen per kwartaal zul len. voor dames 4, voor heeren 5 en kinderen 2.50 bedragen. Ook zullen losse baden kunnen worden genomen voor 0.35 en populaire baden voor 0.25. Verder zul len groote gezelschappen enz. reducties krijgen. Misschien bestaat er gelegenheid om nog dit jaar in het nieuwe bad te zwemmen, doch met zekerheid is dit nog niet te zeg gen. „Euphonia" concerteert. De Goessche Harmonie „Euphonia", di recteur de heer P. de Rooij, zal Zaterdag, 8.15 uur, op haar concert in de tent op het Bellamypark het volgende programma uit voeren 1. „Le Chef de corps", Marche Militaire, V. Bury 2. Ouverture „Zampa", F. Herold, arr. G. Allïer 3. „Charm of the Valse", (Potpourri van bekende walsen) arr. A. Winter 4. „Violetta", Tango, O. Klose, arr. P. de Rooij 5. Ouverture „Pique Dame", F. von Suppé 6. „Een vrooljjke boel" (Potpourri van bekende succesnummers) W. Ciere, arr. Tieroff 7. „Episode Militaire" (Herinnering aan den „Slag van Waterloo") M. J. H. Kessels 8. Finale. Episode Militaire. Verklaring van het stuk De soldaten liggen in bivak in afwachting van den veld slag. Zij zijn in vroolijke stemming. Daar wordt de Taptoe geblazen, liet sein om zich ter ruste te begeven. De vermoeidheid van den dag doet de krijgers al ras inslapen. Zij droomen van hun ver geliefd tehuis. Men hoort den Hollander zijn „Aan den oever van de snelle vliet", den Engelschman „Home sweet Home", den Duitscher het geliefde „Morgenrot", den Franschman „Marchons-Marchons" uit de Marseillaise zingen, terwijl een ander van „Mallbou- roughs" en „va-t-en guerre" droomt. Van de gezamenlijke geallieerden hoort men „Vrijheid die ik minne". Daar wordt op eens de nachtrust verstoord door het sig naal de Réveille. Fluks springen de solda ten van hun leger op. Zij zijn dadelijk weer in lustige beweging. Men boort hun mor gengebed „Wilt heden nu treden voor God". Daar klinkt' cpeens het signaalAlarm. Ieder loopt opgewonden te wapen. In de verte h< ort men de Franschen na deren die tot den aanval opmarcheeren. De geallieerden begeven zich ook in gevechts orde. Men hoort de Engelschen met hun marsch „Rule Britannia", daarna volgen de Hollanders met hun hoommuziek „Wie gaat mee" spelend. Nu volgen de Pruisen. Nauwelijks zijn ze in opmarsch of Napoleon brengt zijn artillerie in stelling. Weldra klinkt het eerste kanonschot en het ge vecht is in vollen gang. De slag wordt steeds verwoeder, de Franschen stormen met kracht vooruit, daar valt de Prins van Oranje. Jammerend en zuchtend staat zijn staf om hem heen, treurig klinkt het „Oude Wilhelmus". De Hollanders zijn woedend en wraak roepend stormen zij op de Franichen in. Napoleon zendt de cavalerie aan zijn troepen te hulp daar verschijnen de Prui sen en vereenigd met de Engelschen vallen zij de Franschen aan, onder hun zang „God save the King", „Heil dir im Siegeskranz". De strijd wordt hevig daar stormt de Oude Garde in het gevecht. Hoe hevig de aanval ook is, de Franschen moeten wij ken, de slag is voor hen verloren. Zij vluch ten. Men hoort nog het geklaag en ge steun der gewonden. De laatste oogenblik- ken van een stervenden jongen grenadier hij gedenkt zijn moeder en in zijn laatste oogenblikken wil hij nog eer deel der „Mar seillaise" zing'en. Het stuk eindigt met triomfmuziek der geallieerden. De „Orzel" heeft een aanvaring. De nieuwe Poolsche onderzeeboot zel", die bij „de Schelde" in aanbouw is en thans technische proeftochten maakt, kwam gisteravond tegen half zeven met vrij groote vaart de haven van Viissingen binnen. Hierbij kwam het schip in botsing met de brug van een der pontons van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland, die hierdoor ontzet werd en eenige schade op liep. Het schip bekwam geen schade van beteekenis. Met sleepboothulp is het vrij getrokken en reeds vandaag zet de „Orzel" de technische proeftochten voort. Het in beslag genomen Spaansche stoomschip. Het Spaansche stoomschip „Garbi" dat Dinsdagnacht op de reede van Viissingen in beslag werd genomen, ligt in een der binnenhavens zoodat het niet ongemerkt vertrekken kan. Niettemin wordt het nog steeds door marechaussee bewaakt. Naar wij vernemen vindt deze bewaking haar aanleiding in het feit dat de commissaris van politie der bemanning toestemming weigert om aan wal te gaan passagieren. De commissaris heeft in verband hiermede bezoek gehad van een Belgischen advocaat die namens de Spaansche regeering kwam verzoeken om de bemanning aan wal te la ten gaan. Een aanrijding. Gistermiddag te ca. kwart over vijf heeft op den Prins Hendrikweg een aanrij ding plaats gevonden tusschen een wiel- rijdster en een auto. Een en ander werd veroorzaakt doordat de wielrijdster, zonder een stopteeken te geven, afstapte. Het meisje viel en bekwam een hoofdwond. Na per auto naar het St. Joseph ziekenhuis te zijn overgebracht waar de wond verbonden werd, kon het meisje naar haar woning in Souburg terugkeeren. Vreemdelingenbezoek, Met de provinciale boot van Breskens werden heden 3200 personen en 169 auto's overgezet. Zooals steeds des Donderdags bestond een groot deel der passagiers uit Belgische badplaatsbezoekers. Het vorige jaar bedroegen deze aantal len resp. 3600 en 186. Provinciale schietwedstrijden der Vrijwillige Burgerwachten in Zeeland, Op Zaterdag 27 Augustus en 3 September a.s. zullen op de militaire schietbanen al hier de gewone jaarlijksche provinciale schietwedstrijden van de Vrijwillige bur gerwachten worden gehouden. Voor deze wedstrijden blijkt ook dit jaar weer veel belangstelling te bestaan, getuige het groot aantal korpsvijftallen dat zich voor deze wedstrijden heeft doen inschrijven. Verschillende prijzen zijn reeds ontvan gen of toegezegd. Zoo werden o.m. fraaie medailles geschonken door den Commis saris der Koningin in Zeeland, den Inspec teur en door den Burgemeester van Viis singen en Middelburg. Banketbakkerij W. de Witte. In het perceel Nieuwendijk 7 zal de heer W. de Witte morgenmiddag te 1 uur een banketbakkerij en kokerij openen. De nieuwe eigenaar van deze zaak heeft zijn opleiding genoten bij verschillende eerste klas zaken in ons land, terwijl in den win kel ook enkele vakdiploma's prijken, du3 v/el een waarborg voor de fijnproevers. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij nog naar de in dit nummer voorkomen de advertentie. Overplaatsing personeel Loodswezen. De binnenloodsen J. W. Hendrikse en Ph. J. Guttig worden 1 September a.s. overgeplaatst van Terneuzen naar Ant werpen. De hulpbinnenloods P. van Es wordt 15 September a.s. overgeplaatst van Viissin gen naar Terneuzen. Te voet naar Indië, Gistermiddag kregen wij op de redactie bezoek van een jongeman, zekeren W. H. Hamilton, die enkele jaren geleden nog in onze gemeente woonachtig is geweest, en die een en ander kwam vertellen over zijn pogingen die hij had ondernomen om te voet naar Indië te gaan, waar zijn broer, eigenaar van een drukkerij te Ba tavia, hem een betrekking zou geven. Op 9 Juli van het vorige jaar was hij van Tilburg vertrokken, doch in Egypte beletten consulaire ambtenaren hem den doorgang, zoodat hij moest terugkeeren, wederom te voet. In Genua trof hij echter Nederlanders aan die familieleden naar de „Marnix van St. Aldegonde" hadden ge bracht. Toen zij met hun auto naar ons land terugkeerden, mocht hij meerijden zoodat hij dit laatste traject van zijn terugreis spoedig achter den rug had. 13 October van hetzelfde jaar was hij wederom in ons land. De tegenslagen hebben hem echter niet ontmoedigd, want thans heeft hij een boekje' geschreven waarin hi, de weder waardigheden op zijn reis naar Egypte vertelt. Door dit te koop aan te bieden hoopt hij het geld te kunen verdienen voor een passage-biljet Athene-Batavia. De reis naar Athene zal hij dan weer te voet afleggen. Het nieuws van den dag- in beeld. Foto's i/ii onze Tijdinghal. In verband met herstellingen aan de sluis te Purmerend is door het 3de deta chement Pontonniers uit Dordrecht een pontonbrug over het Noordholandsche ka naal gelegd. Op de Algemeene Begraafplaats te Zut- phen werd Woensdag het stoffelijk over schot ter aarde besteld van mr. G. Ridder van Rappard, in leven Nederlandsch ge zant te Berlijn. De heer W. C. Hooft Graaf land, een familielid van den overledene, dankte aan de groeve. Vlissingsch scheepvaartnïeuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (vernacht) Nederlandsch m.s. „Succes" van Zeebrugge naar Rot terdam. Om te bunkeren: Nederlandsch m.s. „Melissa" van HavreGrieksch s.s. „Euthalia" van RosarioNederlandsche m.s. „Adelaar", „Eban" en „Margina" van AntwerpenGrieksch s.s. „Naftilos" van Boulogne. Vertrokken; „Mecklenburg" naar Harwich „Melissa" naar Hamburg „Eu thalia" naar Esbjerg„Naftilos" naar Murmansk „Eban" naar Huil„Adelaar" naar Brest„Margina" naar Londen. Een protest-vergadering. Gisteravond werd in het Concertgebouw een vergadering gehouden, welke was be legd naar aanleiding van het geschil, dat gerezen is tusschen den heer K. K. Vis ser en het Algemeen Ziekenfonds Walche ren. Voor deze vergadering bestond groote belangstelling van de zijde van het Vlis singsche publiek. De oproep tot deze vergadering ging uit van een comité, bestaande uit de heeren G. W. van der Welle, J. Mouter, J. van der Meer en L. Hokke. De voorzitter, de heer Van der Welle, opende de bijeenkomst en heette alle aan wezigen welkom, waarna hij het doel der vergadering nader uiteenzette. Spr. las een circulaire voor waaruit bleek, dat de heer Visser wel degelijk zijn Een medisch conflict te Viissingen. (Kort Commentaar)^ Plannen voor den bouw van een over dekte zweminrichting te Viissingen. X Stadsnieuws), Een aantal leden van het ziekenfonds Walcheren ageert tegen de geringe zeggenschap die de leden in den gang van zaken bij het fonds hebben. (Stadsnieuws) Er hebben weer verschillende ernstige verkeersongevallen plaats gehad. {Gemengd nieuws); De staking der havenarbeiders in Mar seille breidt zich uit. [(Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN aanstelling als huisarts vanwege het Zie kenfonds heeft ontvangen. Spr. stelde voor, dat de leden zullen eischen dat dokter Visser als huisarts blijft gehandhaafd en drong er op aan, dat alle patiënten van dezen arts op het hun toegezonden formulier weer den naam van dokter Visser zullen invullen. Verder critiseerde spr. de handelwijze van het Ziekenfonds en opzichte van de zen arts en ook hetgeen de voorzitter van het Ziekenfonds aan de „Vlissingsche Cou rant" heeft medegedeeld. De zaak-Visser dient recht gezet te wor den. Verschillende andere verkeerde prac- tijken kwamen met deze zaak aan het licht, die ook dienen recht gezet te worden en tezijnertijd onder het oog zullen moeten worden gezien. De voorzitter wees er nog op, dat dokter Visser persoonlijk door het comité geheel buiten deze kwestie gehouden is. Uit den boezem der vergadering bleek duidelijk dat er groote verontwaardiging heerschte over de houding van het Zieken fonds en een algemeene ontevredenheid over het feit, dat d° verzekerden over den gang van zaken in het fonds niets te zeg gen hebben. Aangedrongen werd, dat een zoo krachtig mogelijke eiseh aan het Zie kenfonds zal worden gesteld, om het ont slag aan dokter Visser in te trekken. Indien deze eisch geen resultaat mocht hebben, werd er op aangedrongen dat het comité stappen zal doen een tweede zie kenfonds op te richten. Door vele aanwezigen werd nog het woord gevoerd, waarbij veel werd opge merkt dat met de betreffende kwestie niets te maken had. Tenslotte stelde de voorzitter voor een protest aan het bestuur van het Zieken fonds te zenden tegen het ontslag van meergenoemden arts. Velen der aanwezigen vonden dit protest te zwak en nu ontspon zich een verwarde discussie, waarvan het einde was dat op voorstel van een der aanwezigen geen pro test-schrijven zal worden gezonden, doch dat het comité een onderhoud zal vragen met het bestuur van het Ziekenfonds Wal cheren om de kwestie-Visser en de belan gen van diens patiënten te bespreken. De vergadering verliep zeer ongeregeld niemand wist feitelijk het verlossende woord te spreken en de leiding van den voorzitter was zeer slap. Een vrooljjke avond in de duinen bij Dishoeck. De Vereeniging voor Vreemdelingenver keer te Kcvudekerke heeft den badgasten, die momenteel in de duinen vertoeven, gis teren een aangenamen avond bezorgd. Op dezen fraaien zomeravond hadden ook veel dorpelingen en andere belan0stel- lenden den duinkant opgezocht, zoodat er een gezellige drukte op het vroon nabij Dishoek, heerscht. Ook voor de aldaar gelegerde soldaten van de genie was het een welkome afwisseling en deze hebben hier dan ook op uitbundige wijze uiting aan gegeven. In groote groepen trokken de „jongens" housend en joelend over het terrein en het eene soldatenliedje na het andere klonk hoog op. Met de Waichersehe meisjes kon den zij het best vinden,

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1