EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 198 WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1938 STADSNIEUWS Dit nummer bestaat uit 2 bladen UIT DE PROVINCIE abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. YJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 M ADVERTENTTEPRU S Van 15 regels f L25, iedere regel meer 25 cent. Bi) abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer It cent (max. 10 regels). Bö driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bi| vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AAN GESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC' ITEITSWAARDE, 1 N GESTELD DOOR DE VEREENIGINCi „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" en |en). uur. uls- poo- ïooi ftlLr" van Elder, C. -ïel- alle RS- aan 37. uur \latt Aid' 1251 jkele 2e van I ';rven 12727 hEK, 1.153 1.282 20, itere jtere rden 350, 100 1310, Il70; jeien 11170, I ikal- aten BOND VAN BUURTVEREENIGINGEN „ORANJE EN VLISSINGEN". Het feestprogramma vastgesteld. Gisteravond vergaderde het hoofdbe stuur van bovengenoemden bond met de dagelgksche besturen der buurtvereenigin gen. De voorzitter, de heer F. G. Lemmers, opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen (alle 24 buurtvereenigingen waren vertegenwoor digd). Spr. wees op het belang van deze verga dering, nu. laatste hand dient gelegd te worden aan de vaststelling van het feest- program. Het was een zeer moeilijke taak geweest voor het dagelïjksch bestuur om alles in kannen en kruiken te krijgen, doch de krachtige medewerking der buurtvereeni gingen en der autoriteiten doet het beste verwachten. De optocht. De voorzitter bracht vervolgens de op stelling van den optocht in bespreking. Aan den kop zullen loopen 2 leden van dike buurtvereeniging met de Holland- sche vlag, dus 48 vlaggen hierna 2 herau ten te paard, die den stoet openen, en ver volgens le. bevolkingsgroep 1898 2e. 40 jaar Vlissingen; 3e. schutterij, 12 schutters met een officier (deelnemers hiervoor uit de buurtvereenigingen kunnen zich Vrij dagavond opgeven bij den heer Geelhoed, Oude Markt) 4e. Wachtschip „Bulgia" 5e. visschersvrouwen6e. oude stoom tram 7e. loodskotter 8e. watersnood 9e. ruitergroep, voorloopig 7 hoofdpersonen en 24 bijpersonen 10. ra'ine van den St. Jacobstoren 11e. oude brandweer 12e. vluchtelingengroep 13e. crisiswagen14e. Roode Kruis. Tweede groep muziek 14e. bevolkingsgroep 1938 15e. uitbreiding van Vlissingen (o.a. verschillende gebouwen en Nollebosch) 16e. taven van Vlissingen 17e. het Hollandsche en Belgische loods wezen; 18e. My. „Zeeland" en „Britannia"; 19e. het vliegveld 20e. Kon. Mij. „de Schelde" 21e. nieuwe brandweer 22e. Ode aan de rivier de Schelde 23e. de vischvangst24e. de Pier 25e. P.Z.E.M. 26e. De Nederlandsche vlag 27e. de Ma rine 28e. het Leger29e. wagen van de Koningin en 30e. E.H.B.O. Iedere groep of wagen zal geëscorteerd worden door 2 leiders. Hoofdleiders zijn de heeren Abeleven en Geelhoed. De ongeveer IV2 a 2 K.M. lange optocht zal opgesteld worden nabij de Zeilmarkt. De voorzitter sprak de verwachting uit dat de optocht schitterend zal slagen. Besloten werd dat de optocht zal gehou den worden op Vrijdag- en Zaterdagmid dag 9 en 10 September. Als datum van den hoofdfeestdag te Vlissingen werd vastgesteld Vrijdag 9 Sep tember. Het feestprogramma. Vervolgens kwam het programma der feestelijkheden in bespreking. Maandagavond 5 September zal op het stadhuis de burgemeester de vlag overhan digen die door de jeugdvereenigingen naar Amsterdam zal worden gedragen. Dinsdag 6 September heel de stad in vlaggentooi en 's avonds van 8 tot 10 uur concert op het Bellamypark. Woensdag 7 Septemberafhalen der jeugdvereenigingen die met de vlag terug komen en marscb door de stad. Donderdag 8 September7.30 uur n.m. onthulling van de Van Woelderenbank 8.15 2e volkszangavond. Vrijdag 9 September (hoofd-feestdag) 's morgens 8 uur reveille 11 uur kinder zang 3 uur optocht7.309 uur concert op het Bellamypark, daarna fakkeloptocht. Zaterdag 10 September4 uur optocht des avonds concert op het strand, Bella mypark en Rittherr.sche Marktvuurwerk op het strand, daarna concerten. Bij het afsteken van het vuurwerk zal voor de gezinnen der leden der buurtver eenigingen een plaats op het strand gere serveerd worden. De voorzitter sprak de wenschelijkheid uit, dat zooveel mogelijk in Vlissingen tij dens de feestelijkheden eenzelfde nationaal speldje gedragen wordt. Het bestuur heeft daarom 3000 speldjes besteld, die verkocht zullen worden. Dames van leden der buurt vereenigingen zullen voor den verkoop zorg dragen. De speldjes kunnen Zaterdagavond 3 September afgehaald worden bij den heer Geelhoed. Aan de reis naar Amsterdam op 6 Sep tember kunnen nog enkele personen deel nemen. Hierna sloot de voorzitter te 11 uur de geanimeerde vergadering met dank voor de gezellige bespreking. Geen spreekuur. De wethouder van financiën en sociale zaken is Donderdag verhinderd het ge bruikelijke spreekuur te houden. de „van woelderen-bank". d© burgemeester heeft een oorkonde ingemetseld. Tegen elven hadden zich hedenmorgen velen verzameld nabij de plaats op den Sin gel waar de „Van Woelderen-bank" gaat verrijzen, die de Vlissingsche burgerij den burgemeester binnenkort zal aanbieden ais blijk van waardeering voor het vele dat hij in den loop der jaren voor onze gemeente- heeft gedaan. Gisteren werd met de werkzaamheden begonnen terwijl vandaag met eenige plechtigheid een oorkonde zou worden in gemetseld. Voordat hiertoe werd overge gaan kwamen ten huize van den heer Van de Sande aan den Singelweg de burge meester, de wethouders met den gemeente secretaris alsmede de heeren Lemmers, Schout en Van de San^e van den bond van buurtvereenigingen, welke bond, zooals bekend, het initiatief tot stichting van deze hank nam, en de ontwerper van het mo nument, de heer C. Doets, directeur van dp Ambachtsschool te Middelburg in intie- men kring bijeen. De voorzitter van den bond van buurt vereenigingen, de heer F. G. Lemmers heeft daar de aanwezigen welkom geheeten en den heer en mevrouw Van de Sande dank gezegd voor de gastvrijheid. Vervol gens richtte spr. zich tot den burgemeester en herinnerde er aan hoe in September van het vorige jaar hem de toezegging werd gedaan dat de burgerij als dank voor alle goede daden in het belang van onze ge meente verricht een blijvend aandenken zou aanbieden. Thans is men zoover gekomen. De fundamenten zijn gelegd doch alvorens met den afbouw te beginnen wilde men eerst een oorkonde inmetselen, ondertee kend door den burgemeester, wethouders, gemeentesecretaris, dagelrjksch bestuur van den B. v. B., ontwerper, bouwkundige en uitvoerders. Voor dit laatste doel was deze bijeenkomst be egd. Verder verzocht spr. den burgemeester den eersten steen te willen leggen. Hierna deed spr. voorlezing van den Inhoud van de door een jongen onderwijzer, den heer J. Brugman, op perkament fraai uitgevoerde oorkonde, waarop in den linker- en rechterbovenhoek de wapens van d© gemeente Vlissingen en de familie Van Woelderen prijken. De tekst luidt als volgt „Op heden den 24en Augustus van het jaar negentienhonderd acht en dertig is de eerste steen gelegd voor de Van Woelde renbank, welk monument is opgericht onder leiding van den bond van buurtver eenigingen „Oranje en Vlissingen" als blijk van waardeering voor al hetgeen in het be lang van de gemeente Vlissingen is verricht door den Hoog Edel Gestrengen Heer C. A. van Woelderen als burgemeester dier gemeente". Nadat de oorkonde was geteekend en in een soliden koperen koker was gedaan, kwam de loodgieter er aan te pas, die onder persoonlijk toezicht van onzen burgervader de bus dicht soldeerde. Vervolgens sprak burgemeester Van Woelderen nog een kort woord van dank. Spr. vond het een aardig idee dat voor di; doel een intieme bijeenkomst werd belegd. Hij dankte ook den heer en mevr. Van de Sande voor de ontvangst. Voorts bracht hij oprechte hulde aan den ontwerper, den heer Doets, terwijl hij de aanwezigheid van wethouders en secretaris ten zeerste op prijs stelde, evenals de werkelijk tref fende hulde die door de werkzaamheden van het bestuur van den B. v. B.i de Vlis singsche bevolking hem hier brengt. Spr. bracht den heer Lemmers en zijn medewer kers hiervoor dank. De heer Lemmers sprak tenslotte nog de hoop uit dat deze dag een blijvende herin nering voor burgemeester Van Woelderen zal blijven. Allen begaven zich hierop naar de plaats waar de bank zal worden gebouwd, waar de burgemeester onder flinke belangstel ling van de zijde van het publiek den koker met d? oorkonde inmetselde en den eersten steen legde. Nadat de heer Lemmers den heer Van Woelderen hiervoor had dank gebracht, be hoorde deze plechtigheid tot het verleden, zoodat de metselaar weer aan het werk kon gaan om het monument tijdig klaar te hebben voor de a.s. Septemberfeesten tijdens welke het officieel zal worden ont huld. Oefeningen in kustverdediging. Ook gisteravond heeft een detachement van het regiment genietroepen in combi natie met de Koninklijke marine en de 2e schoolcompagnie van het regiment kustar- tillerie zoeklicht-oefeningen gehouden. De zoeklichten waren verdeeld langs de kust van Westkapelle tot Vlissingen. Door de goede samenwerking van genie en kustartillerie had men de doelschepen spoedig in de bundels. De doelen werden hierop onmiddellijk onder vuur genomen door de batterijen te Vlissingen en Dis hoek. Begunstigd door het goede weer, heeft het ook ditmaal niet aan de belangstelling van het publiek ontbroken. Het brandje ïn de Schoolstraat. In aansluiting op hetgeen wij gisteren met betrekking tot het brandje in de Schoolstraat konden publiceeren, dee- len wij nog mede dat omtrent de oorzaak niets definitiefs is komen vast te staan. Wel heeft iemand kort voor het vuur ont dekt werd, in het bij de firma Kopmels in gebruik zijnde pakhuis hout gehakt en daarbij gerookt. De brand werd te 3 uur 17 ontdektte 3 uur 19 werd groot alarm gemaakt en rukte een der motorspuiten der vrijwillige brandweer uit die te S uur 30 arriveerde, om 3 uur 40 gevolgd door den ladderwagen, die te 3 uur 43 weer kon inrukken. De brandweer heeft geen water behoeven te geven. Zooals gisteren reeds gemeld is het vuur met een straal van. den politieslangenwagen bedwongen. Uit een en ander blijkt dus wel dat het van belang is dat de politie die uit den aard var haar functie het eerst naar een gemelden brand pleegt uit te rukken, ook over behoorlijk materiaal beschikt om den eersten aanval met suc ces te kunnen ondernemen. Ruiling van grond met de Schelde. B. en W. hebben den Raad nog het vol gende voorstel doen toekomen De Directie der Koninklijke Maatschap pij „de Schelde" wenscht hare scheeps- bouwloods, staande ten Noorden van de Korte Vrouwestraat uit te breiden, waar door een gedeelte van de Wagenaarstraat en de Kleine Kerkstraat in beslag zou worden genomen. In het hierbij overgetegd verzoekschrift heeft de directie zich tot ons gewend, met het verzoek den voor de uitbreiding der loods benoodigden grond van de gemeente te koopen. Daar wij het van belang achten, vooral in verband met het eenrichtingsverkeer door de Walstraat, dat de Wagenaarstraat en de Kleine Kerkstraat ter plaatse als op de hierbij overgelegde teekening is aange geven niet voor het verkeer worden ge sloten, heeft „de Schelde" zich bereid ver klaard, enkele van de in haar bezit zijnde panden, staande op den hoek van de beide straten, te sloopen, waardoor eene verbin ding tusschen de beide straten kan worden verkregen van ongeveer zes meter. Daar op deze wijze een oplossing voor het verkeer ter plaatse kan worden ver kregen, bestaat er bij ons geen bezwaar om op deze wijze mede te werken aan de verdere ontwikkeling van het bedrijf der Maatschappij „de Schelde". Wij hebben derhalve de eer U voor te stellen a. in eigendom over te dragen aan de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" een gedeelte van de Wagenaarstraat en de Kleine Kerkstraat, ter grootte van onge veer 225 M2, zooals in blauw op de hierbij gevoegde teekening is aangegeven, tegen betaling van 5 pe~ M2. In bet hierbij gevoegd ontwerp-besluit is de bepaling opgenomen, dat de kosten verbonden aan het omleggen van het riool en van andere geleidingen ter plaatse door „de Schelde" worden gedragen en dat de bestrating en kolken het eigendom blijven van de gemeente b. van de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" in eigendom over te nemen, ten einde voor openbare straat te bestemmen, bet aan genoemde straten gelegen terrein, ter grootte van ongeveer 47 M2., zooals in rood op de hierbij gevoegde teekening ïs aangegeven, tegen betaling van 5 per M2 en onder beding, dat de kosten der bestra ting voor rekening komen van „de Schel de". Een ontwerp-besluit leggen wij hierbij ter vaststelling over. Tenslotte stellen wij U voor, ontheffing te verleenen van het bepaalde bij art. 27, 4e lid, der bouwverordening, daar het ver lengde gedeelte van deze loods een hoogte zal verkrijgen van ongeveer 13 Meter, evenals het bestaande gedeelte, waarvoor bij Uw besluit van 24 April 1936 onthef fing is verleend. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's m onze Tydinghal. Een militair watervliegtuig is Dinsdag afgegleden en vervolgens in botsing geko men met een lantaarnpaal en een hek na bij het stoomgemaal bij de Oranjesluizen te Amsterdam. De heer A. Ba/rdoel, commandant van de Landelijke Rijvereeniging „De Kuultlan- ders", trad Dinsdag te Gassel in het hu welijk. Bij het vertrek van het kerkge bouw vormden de leden der rijvereeniging een eere-escorte. Een 50-jarig jubileum. De heer G. F. Bertijn, werkzaam in de afdeeling scheepsbouw van de N.V. Kon. Mij. „de Schelde" is heden 50 jaar in dienst bij genoemde maatschappij. Hedenmorgen werd hij op het hoofdkan toor door de directie met dit jubileum ge complimenteerd, onder aanbieding van de gebruikelijke gratificatie. Voor de rest van den dag kreeg hij vrijaf om dezen verder in huiselijken kring door te brengen. Mutaties personeel Loodswezen. Den machinist bij het Loodswezen J. van den Bergen, alhier, zal met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag verleend wor den. Scheepsbeslag met hindernissen. Een deurwaarder uit Middelburg heeft in den afgeloopen nacht beslag gelegd op het van Antwerpen komende Spaansche stoomschip „Garbi", vroeger genaamd „Vasca", thuis behoorende te Cadix (Span je), op verzoek van een te Cadix gevestig de reederij, daar dit schip in het najaar van 1936 zonder recht of titel door de link- sche Spaansche regeering in bezit is geno men en aan de feitelijke heerschappij van den reeder M. de Pinallos te Cadix is ont trokken. Nadat op de reede van Vlissingen het schip in beslag was genomen, weiger de de kapitein van het stoomschip zijn me dewerking te verleenen, om het schip naar de binnenhaven te Vlissingen te doen bren gen. Hij zei dat hij „zee zou kiezen". Aan gezien er slechts twee marechaussees ter assistentie aan boord waren, werd het noodzakelijk geacht versterking te verzoe ken. Men is die in Vlissingen gaan halen. Ongeveer 3 uur kwam de geheele brigade marechaussee, bestaande uit acht man, benevens 4 manschappen der te Vlissingen gevestigde politietroepen onder commando van den opperwachtmeester der marechaus see aan boord van genoemd schip. Tevens waren alsnog twee sleepbooten gerequi- reerü teneinde het schip in de haven te brengen. Nadat de kapitein bij de ver schijning aanvankelijk bleef weigeren, doch later inzag dat het ernst werd, is kr] ten slotte er toe overgegaan zijn be middeling te verleenen, waarna het schip in de binnenhaven van Vlissingen aan den ketting is gelegd. Het schip was met be stemming naar Noorwegen en had geen lading in. Korfbal-propaganda. Morgenavond wordt hier ter stede op bet z.g. „klein zandje" (het strandgedeelte tegenover het standbeeld van Frans Naere- bout) een propagandawedstrijd gespeeld tusschen Madjoe en een combinatie van Middelburgsche Swift-spelers. Verloren voorwerpen. De Commissaris van Politie 'te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd een damesrij wiel drie kleine sleuteltjes aan touwtje en een heerenrijwielen dat inlichtingen zijn te bekomen omtrentbruine motor kap bij Minneboo, Sottegemstraat 52 fluit bij Goetlials, Breestraat 5 donkerblauwe ceintuur van damesmantel bij Knuijt, Schel- destraat 33 rozenkrans met zilveren(?) kruis bij Wallenaar, Sottegemstraat 68 paar witte kindersokjes bij J. vari Geenen, Coosje Buskenstraat 27 wit kindertruitje bij Marijs, Paardenstraat 29 groene sjaal bij v. d. Klift, Kolvenierstraat 6 rijwiel- belastingmerk in klem, waarop den naam vermeld „Kees Herzen" bij Suweijn, Bone- dijkestraat 32 gouden trouwring bij Som- meijer, Scheldestraat 94 zwart kammetje bij do Kiewit, Verk. Quakkelaarstraat 38 beige damesportemonnaie bij van Schelven, Molenstraat 46 zwarte vulpen bij F. Bis schop, Boul. Evertsen 14 bruinachtige tasch met flesch en portemonnaie bij Goed- bloed, Palingstraat 16 ceintuur van een gebloemde me'sjesjurk bij v. d. Berg,, Wal straat 23 koperen 5 H.G. gewicht bij P. le Roij, Verk. Quakkelaarstraat 34boven ko peren melkbussleutel bij van der Linde, Dijkstraat 25 blauwe alpinemuts bij Hu- ser, Groenewoud 14 klein bruin hondje bij Marijs, Paardenstraat 29 blauw kinder- taschje, rood kinder tasch je, paar bk-we dameshandschoenen, groen dameshoedje, paar bruine glacé damesbandschoenen en een paar grijze dameshandschoenen kunnen worden afgehaald tramkantoor bij de remi se parkiet (binnengevlogen) bij v. d. Wal, Koudekerkscheweg O 68 ronde bezem van stofzuiger bij v. d. Linde, Kleine Kerkstr. 5 rijwielbslastingmërk in étui bij Hendrik- se, Korenstraat 14 rijwielbelastingmerk aan veiligheidsspeld bij Vollemaire, Koude- kerkscheweg O 38 blik inhoudende een ham, voorzien van een kaartje waarop ver meld „Joziasse" bij de Rooij, Spuistraat 68 damesregenmant 1 en groen hoedje bij Badbedrijfzilveren armbandje bij van Leeuwen, Slijkstraat 2 linnen badzak inh. 2 paar schoenen en onder- en bovenkleeding §cl»CMrUm«§ci| tian Jew Jug Het feestprogramma voor 9 en 10 September is vastgesteld. (Stadsnieuws)] Hevige strijd in Spanje. Bij den Ebrci woedt een veldsVg. {Buitenland)] In Gouda en omgeving komen nog steeds gevallen van kinderverlamming voor, (Gemengd nieuws)] De verongelukte Nederlandsche gezant te Berlijn is heden onder gr00 te be langstelling in Zutphen ter aarde be steld, {Binnenland)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Het jubileum-album „Veertig jaren Koningin der Tlederanden" wordt door alle bezitters onverdeeld gunstig beoordeeld. De prijs blijft 75 cent voor dit luxueus uitgevoerde werk met x'n honderden foto's, de een al mooier dan de ander De overgedrukte exem plaren zijn - zoolangde voorraad strekt - ver krijgbaar aan het bureau der „Vliss. Courant". van kinderen bij Hoornick, Paardenmarkt LI; rose kinderwagenkleedje bij v. d. Meer* Kasteelstraat 62 blauwe autostep bij rij wielstalling bij de steenentrap aan het strand. Bovendien is nog aan het bureau gedeponeerd een blauw linnen damesporte monnaie inhoudende eenig geld. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen; „Mecklenburg"van Harwich (verwacht) Noorsch s.s. „Byg- doy" van Archangel naar Middelburg met gezaagd houtSpaansch s.s. „Garbi" van Antwerpen, op de reede gerechtelijk in be slag genomen en op de haven gesleept 5 Nederlandsche m.s. „Voorwaarts" en „Tromp" van Londen naar Duisburg. Om te. bunkeren: Deensch s.s. „Uranienborg" van GdyniaEngelsch s.s. „Rupert de Larrinaga" van Gdynia; Letsch s.s. „Dago" van Leningrad Russisch s.s, „Karna" van Gent. V ertrokken; „Prinses Juliana"1 naar Harwich„Oranje Nassau" naai; Harwich „Uranienborg" naar Saffi„Da- go" naar Brussel„Riebo", „Neerlandia"- en „Antilope"- naar Londen „Karna" naar Leningrad. EEN ALGEMEENE ZEEUWSCHE REISGIDS. Zal in October verschijnen. Een zestal Zeeuwsche uitgevers, w.o. die van ons blad, heeft zich aaneengesloten teneinde met ingang van de eerstvolgende winterdienstregeling (2 October a.s.) een completen Zeeuwsehen reisgids in groote oplaag in onze provincie te doen ver schijnen. Aan zulk een werkelijk alomvattenderi Zeeuwschen verkeersgids bestond reeds lang behoefte. Weliswaar verschenen er tot dus verre in onze provincie een aantal plaatse lijke gidsjes, het een iets meer gegevens bevattende dan het ander, maar op werke lijke volledigheid konden zij geen van alle aanspraak maken, terwijl ook de druk, het papier, en, in het algemeen, de typografi sche verzorging, een enkele gunstige uit zondering daargelaten, te wenschen over lieten. Door de samenwerking dezer zes, over de verschillende districten onzer provincie verspreide, uitgevers, is het thans mogeljjk geworden deze uitgave tot stand te bren gen. De courantiers, die haar verzorgen,

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1