I De Van Woelderen bank EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 197 DINSDAG 23 AUGUSTUS 1938 STADSNIEUWS art s, N UIT DE PROVINCIE MIDDELBURG. ARNEMUIDEN DOMBURG Dit nummer bestaat uit 2 bladen «an dew «tragf TERNEUZEN MARINE EN LEGER ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post S 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" 9 9 9 Mid- 2rven 22727 HEK, ■ten NACHTELIJKE AANVAL OP WALCHEREN. De genie wist echter de „vijandelyke" oorlogsschepen op te sporen. Het was gisteren een donkere, koude someravond. Geen boulevardweertje, zoo als men dit hier pleegt te zeggen. Toch waren er velen naar den boulevard ge trokken, maar om een bijzondere reden. Een detachement van de genietroepen dat hier tijdelijk in. <?e Bomvrije kazerne en in ba rakken nabij Kaapduinen gelegerd is, nield ju samenwerking met de Koninklijke Marine en de 2e schoolcompagnie van het regiment kustartillerie, zoeklichtoefenin gen. Hiertoe waren zoeklichten opgesteld te Westkapelle, bij Kaapduinen en alh'er aan de Dijkstraat, op den Boulevard de Ruyter en bij den Oprit. Hoewel de oefeningen eerst nk 10 uur aanvingen was er vrij veel belangstelling. Ock de voorbereidende werkzaamheden, als het plaatsen van de zoeklichten, aanleggen van telefoonleidingen enz. trokken zeer de aandacht van het publiek. Daar men bijv bij den Oprit een van de nieuwste zoeklich ten, een van kolossale afmetingen, in wer king kon zien, was een en ander ongetwij feld interessant. Zooals steeds was het cok weer een fraai gezicht als de machtige stralenbundels over de Schelde speurden naar de marine schepen die meestal weldra in een helder zonnetje konden worden gezet. Het licht reikte zoover dat de kustlijn van Zeeuwsch- Vlaanderen duidelijk zichtbaar was. Dit maal zijn echter niet de kustbatterijen in werking geweest om den „vijandelijken" aanval af te slaan. Laten wij hopen, dat het nooit tot daad werkelijk optreden zal behoeven te komen, doch uit de oefeningen die weer gehouden, zijn, blijkt wel dat onze kustverdediging paraat is. Vanavond te ca. 10 uur zal wederom een zelfde oefening worden gehouden. De Harmonie „Euphonia" naar Vlissingen. Zaterdag a.s. bezoekt de Goesche Har monie „Euphonia" Vlissingen, en zal 's avonds te 8.15 uur op de tent in het Bel- lamypark een concert geven. Het pro gramma dat onder leiding van den direc teur, den heer P. de Rooij, zal worden uitgevoerd, wordt nog nader bekend ge maakt. Aan de gevolgen overleden. De 68-jarige arbeider R. van Veen uit Middelburg, die zooals gemeld, gistermor gen bij het boomen rooien op den Nieuwen Vlissingschen weg door een vallenden boom werd getroffen, en naar het ziekenhuis „Bethesda" was overgebracht, is daar he denmorgen vroeg aan de bekomen verwon dingen overleden. De toestand van den heer Goedbloed is vrij gunstig. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (vernacht). Om te bunkeren: Nederlandsch rn.s. „Zeeland" en „Despatch" van Antwer pen „Hinry" van Kemi„Fredanja" van KoningsbergenGrieksch s.s. „Katingo- hadjipatera" van Itea. Vertrokken: „Mecklenburg" van Harwich„Zeeland" en „Despatch" naar Londen „Katingohadjipatera" naar Stet tin„Hinry" naar Totnes„Fredanja" naar Engeland. Het Ziekenfonds Walcheren. Naar aanleiding van het ingezonden stuk dat gisteren in ons blad werd opge nomen, hebben wij ons in verbinding ge steld met dr. A. Staverman, den voorzitter van het bestuur van het Algemeen Af dee- lings Ziekenfonds Walcheren. Hij deelde ons mede, dat het bestuur niet zal ant woorden op bedoeld ingezonden stuk, aan gezien het dit niet in.het belang zou ach ten van den betrokken arts. De voorzitter van het bestuur gaf ons echter gedeelte lijk inzage van een officiéél stuk, waaruit ons gebleken is dat de gisteren enkele ma len genoemde arts momenteel geen lid is van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst en dit voor- loopig ook niet kan worden. Hieruit vioeit dus voo-rt dat hij niet als deelnemer-arts van het Ziekenfonds Walcheren werkzaam kan zijn, en dat geen fondsleden bij hem kunnen staan ingeschreven. Winterdienstregeling Stoomvaart Mij. „Zeeland". De winterdienstregeling van de Stoom vaart Mij. „Zeeland" alhier, zal 2 October a.s. in werking treden. De mailbooten zui len dan des middags te 12.50 uur van hier vertrekken en te 18.10 uur (Green wich tijd) te Parkeston Quay (Harwich) arriveeren. De terugreis vanuit Engeland vangt aan te 11.00 uur (G.T.), terwijl de aankomst te Vlissingen is vastgesteld op 17.00 uur (Ned. tijd). Deze dienstregeling geldt tot en met 15 April 1939. Van 16 April tot en met 14 Mei (de zomertijd is dan in Engeland weer ingevoerd) wordt ook te 12.50 uur van hier vertrokken en arriveert men te 19.10 uur (Britsche zomertijd) in Engeland. Ds thuisvarende boot vertrekt van Parkestone Quai om 11.40 uur (B.Z.T.) en komt om 17.00 uur (Ned. tijd) alhier aan. Een benoeming. Met ingang van 25 Augustus is benoemd tot klerk in vasten dienst ter gemeente secretarie te Ede (Gld.) de heer P. G. Surrmond, alhier. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen 7 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mastieker, 11 metselaars, 6 opperlieden, 30 schilders, 3 stucadoors, 31 timmerlie den, 1 verver, 2 machinaal-houtbewerkers, 4 meubelmakers, 8 politoerders, 3 stoffeer ders, 6 kleermakers, 3 schoenmakers, 47 metaalbewerkers, 7 brood/banketbakkers, 1 sigarenmaker, 6 slagers, 3 tuinlieden, 2 magazijnbedienden, 7 reizigers/agenten, 5 winkelbedienden, 2 chauffeurs, 2 kellners, 18 loopers, 3 portiers, 2 sleepers, 48 trans portarbeiders, 18 kantoorbedienden, 1 mu sicus, 4 onderwijzers, 1 operateur, 28 va rensgezellen (w.o. stuurlieden, machinis ten, stokers, matrozen enz.) en 124 losse arbeiders. Vrouwen 2 kleermaaksters, 2 winkel- juffrouws, 1 kantoorbediende, 1 huishoud ster, 3 dienstboden en 6 werksters. Totaal 462 ingeschrevenen, waarvan 140 in de werkverschaffing. Vorige week 469 personen. Alzoo een vermindering van 7 werkzoekenden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Maandagmorgen is in de Ridderzaal te Den Haag de 34ste conferentie van de In terparlementaire Unie oficieel geopend door den minister-president, dr. H. Colijn. Wij publiceeren hierboven een afbeelding van de „Van Woelderen bank" die tijdens de September-feesten onthuld zal worden en waaraan wy gisteren een artikel wijdden. Alvorens de daarvoor in aanmerking ko mende lichting „afzwaait", wordt door verschillende grensbataijons met behulp van twee pelotons pantserwagens in de omgeving van Roosendaal een driedaag- sche oefening in groot verband gehouden. DE NATIONALE HULDE AAN H.M. DE KONINGIN OP DEN DAM TE AMSTERDAM. Onze provincie zal door plm. 400 personen vertegenwoordigd zijn. Zooals bekend zullen Dinsdag, 6 Septem ber a.s. duizenden uit alle deelen van ons land en ook uit onze koloniën, H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar 40-jarig regeeringsjubileum op den Dam te Amster dam hun hulde betuigen. Natuurlijk zal ook Zeeland hierbij ver tegenwoordigd zijn. Niet minder dan plm. 400 personen zuilen op dien dag als afge vaardigden van onze provincie naar de hoofdstad optrekken en aan het défilé deel nemen. Behalve dat de deelnemers uit alle deelen van onze provincie komen, 'zijn deze ook uit alle takken van bedrijf enz. afkomstig, terwijl tevens verschillenden de Zesuwsche kleederdracht dragen. Zij zijn als volgt over de verschillende deelen der provincie verspreidWalcheren 116, Zuid-Beveland 44, Zeeuwsch-Vlaanderen (West) 32, Zeeuwsch Vlaanderen (Oost) 163, Noord-Beveland 7, Schouwen en Dui- veland 6 en Tholen 5. Aan den kop van den Zeeuwschen stoet gaat een vaandeldrager met de Zeeuwsche vlag, de vaandelwacht en de muziekver- eeniging „Volharding" uit Zaamslag. Hierop volgt de afdeeling landbouw enz. waarbij o.rn. verschillende landbouworgani saties zooals de Z.L.M. en de C.B.T.B. zul len medemarcheeren. Daarna komen de vertegenwoordigers van de polders en wa terschappen, o.m. van het waterschap uit wateringpolders Biervliet, calamiteuze Hoofdplaatpolder, waterschap uitwatering Hoofdplaat en watering Cadzand. Vijf Arnemuidsche visschers en vijf vis- schersvrouwen met den burgemeester van Arnemuiden vormen de afdeeling visscherij. In de groep folklore volgen dan een aan tal boogschuttersvereenigïngen. Vervolgens worden opgesteld de verte genwoordigers van een wel zeer groot deel van onze bevolking, nl. van de industrie en het verkeer. Voorop gaan hier 10 personen in uniform van de stoomvaart-maatschappij „Zeeland" met embleem. Dan volgen er 5 van de Z.E.G.A.M, eveneens met een em bleem, 30 van de Kon. Mij. „de Schelde", 20 van Van Melle's Confectionery Works, 5 van de Vitrite Works met embleem, 10 van de Eerste Ned. Coöp. Beetwortelsuiker fabriek met spandoek en 5 van de P.Z.E.M. De Zeeuwsche groep wordt gesloten door een aantal diverse organisaties. Middelburg vaardigde hiervoor 4 personen af, de bond van buurtvereenigingen „Oranje en Vlissin gen" volgt dan met 28 personen en 12 vaandels. Goes met de Oranjevereeniging, buurtvereeniging en burgerwachtDom burg Oranjevereeniging Biggekerke Oranjevereeniging en tot slot nog enkels vereenigingen uit Wolphaartsdijk, Zaam slag en Tholen. HET ARBEIDSGESCHIL IN HET LANDBOUWBEDRIJF TE DOMBURG EN OOSTKAPELLE. De wenschen der arbeidersbonden zijn ingewilligd. Bij beschikking van 11 Juli 1938, heeft de minister van economische zaken aan de landbouwers te Domburg en Oostkapelle, die georganiseerd zyn bij de Landbouw crisis Organisatie voor Zeeland en die niat tot overeenstemming hebben kunnen ko men met de hoofdbesturen der samenwer kende landarbeidersbonden over de ar beidsvoorwaarden der bij hen werkzame landarbeiders, arbitrage opgelegd in het bij hen bestaande arbeidsgeschil. Ais arbiter werd benoemd prof mr. P. S. Ger- brandy te Amsterdam. Na met de partijen te hebben onderhan deld, heeft de arbiter de navolgende uit spraak gedaan Het minimumloon voor volwaardige vaste arbeiders zal zijn van 1 Maart30 Novem ber 12 per week. Van 1 December28 Februari 11 per week. Voor losse arbei ders, n.l. zij, die minder dan 4 maanden achtereen bij eenzelfden werkgever werken 10 hooger van 1 Maart30 November 13.20 per week en van 1 December28 Februari f 12 per week. Op erkende Christelijke feestdagen met inbegrip van den 3en dag, bid- en dankdag, Hemelvaartsdag en Nieuwjaarsdag, wordt het loon doorbetaald. De vaste arbeider zal iedere week J pond boter voor 50 cent ontvangen, bene vens jaarlijks 50 roeden aardappelland. Bij wijziging van den levensstandaard zullen beide partyen gerechtigd zijn om verandering dezer uitspraak aan te vragen. De aanvang en het einde van den werk dag worden verder in de uitspraak uitvoe rig voor elk tijdvak geregeld, terwijl be paald wordt dat Zaterdags in elk geval om 6 uur de werktijd zal eindigen. Voor werk buiten deze tijden zal 30 cent per uur betaald moeten worden. De regeling zal gelden tot 31 Maact 1939. De verlangens der arbeidersbonden zijn hiermede ingewilligd. Eer aanrijding. Toen gisteren de ambtenaar by den Raad van Arbeid te Middelburg, de heer C. Dogge zich naar gewoonte per motcr- lijwiel naar zijn woonplaats Kruiningen begaf, heeft hij deze niet mogen bereiken. Juist toen hij den Sloedam over was en den Sloepolder inreed, kwam uit een zijweg de auto, bestuurd door den landbouwer J. van Nieuwenhuijzen. Een botsing was niet meer te vermijden en D. werd van zijn mo torrijwiel geslingerd. Het rijwiel bleef op den weg liggen, doch D. werd een meter of 6 naar beneden geworpen. Spoedig was hulp van café van den Dries, waar het Roode Kruis een hulppost heeft, gehaald, doch ook van Arnemuiden was dr. P. de Haas spoedig met een verpleegster ter plaatse en kon D., die een hoofdwonde had en een pols gebroken, worden verbonden. Dr. de Haas ontbood de ziekenauto uit Goes en deed den patient naar het St. Joannaziekenhuis vervoeren. De verkeerspolitie stelt een nader on derzoek in naar de oorzaak van de aanrij ding. Naar wij hedenmorgen vernamen, was oe toestand van den heer D., die Donderdag m ondertrouw zou gaan, naar omstandighe den bevredigend. H. O. Reijera f Op de algëmeene begraafplaats is Maandagmiddag onder belangstelling van vele vrienden en kennissen aan den schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk over schot van den heer H. C. Reijers, die alhier op 67-jarigen leeftijd is overleden. Onder de aanwezigen was de heer W. Berdenis van Berlekom, voorzitter van het bestuur der Godshuizen, voor welke instel ling de overledene ta' van jaren werkzaam was. Verder bestuursleden van de afdee ling Walcheren van de Nederl. Reisver- eeniging, waarvan de overledene 12 jaar secretaris is geweest en van de Turnver- eeniging „Medioburgum", die den overle dene onder haar oprichters mag tellen. Aan de groeve heeft de heer C. C. Mantz, voorzitter van de afd. der N.R.V., woorden van groote waardeering gespro ken voor wat de overledene voor die af deeling heeft gedaan. De heer Chr. J. Mazure, voorzitter van Medioburgum, wees op het steeds blijven medeleven van den heer Refers met de vereeniging, wat o.a. naar voren kwam als Medio bijzondere herdenkingsdagen vierde en de overledene steeds een werkzaam aandeel had in het werk der feestcom missie. Wiens koe is dat? In een sloot aan den Seissingel is een koe aangetroffen. Dit gevonden beestje is ender toezicht der politie op het droge ge holpen en toen overgebracht naar den stal van De Bruijne in de Teerpakhuizenstraat, waar het ter beschikking staat van den onbekenden eigenaar. Vischauto uit Arnemuiden over den kop geslagen. Een zwaarbeladen vischauto uit Arne muiden, bestuurd door den 29-jarigen K. S. de Vries is gisteren tengevolge van de gladheid van den weg te Overschie geslipt, met het gevolg dat de wagen over den kop sloeg. Gelukkig geraakten noch de bestuur der, noch de mede-inzittende Rademaker bekneld, zoodat zij wonder boven wonder ongedeerd bleven. De vischauto is zwaar beschadigd. Een 60-jarig huwelijksfeest. Zondag was het 60 jaar geleden dat het echtpaar Lourens Labruyère en Cornelia Meeuwse te Kleverskerke in den echt ver bonden werd. Het is gezegend geworden met 10 kinderen die allen nog in leven zijn. Dr. Mezger-herdenking. De herdenkingsfeesten ter gelegenheid van den lOOsten geboortedag van dr. Mez- ger hebben een' goed verloop gehad. Be- Er hébben weer verschillende ernstige verkeersongevallen plaats gehad. X Gemengd nieuws); In Berlijn is een vliegtuig neerge stort 5 personen doodelijk gewond. ^Luchtvaart); Gevallen van kinderverlamming te Loskoop en Krimpen a/d IJsel. .(Gemengd nieuws) Lesvliegtuig maakt noodlanding te Schellingwoude. XLuchtvaart). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN houdens een enkele regenbui heeft het weer zich goed gehouden. Op de vergadering Meld dr. J. H. Reys, voorzifter van het eere-comité een lezing over „De persoonlijkheid van dr. Mezger". Spr. herinnerde er aan dat Mez- ger, die een opleiding tot gymnastiek leraar had gekregen, door vreemden in staat werd gesteld om in de medicijnen te studeeren. Op 30-jarigen leeftyd promo veerde hij. Zijn proefschrift dat hij hier voor maakte is het eenige werk dat hij nagelaten heeft. Spoedig was dr. Mezger de eerste specialist voor aandoeningen van het bewegingsapparaat. Zoowel zijn studie tijd, zijn promotie als zijn loopbaan ge tuigen van originaliteit, moed en volhar ding, aldus spr. Voorts wees spr. nog op den liefdadigheidszin en de groote verdien sten van dr. Mezger, tot wien zich. vele ge leerden wendden om rijn methoden te bestudeeren. Aan het slot van rijn rede richtte spr. nog eenige waardeerende woorden tot de aanwezige kinderen en kleinkinderen van dr. Mezger. Als een stille hulde verhieven alle aan wezigen zich na deze rede een oogenblik van hun zetel. Des avonds gaf het muziekgezelschap Apollo" op de markt een concert, gevolgd door een rondgang door de gemeente. Hierna werd een serenade gebracht aan de familie Mezger op het Badpaviljoen, wao,r de directeur, de heer M. A. Romijn de familie toesprak, waarop de heer ds. E. Mezger antwoordde. Hierbij overhandigde hij een enveloppe met inhoud voor de kas var „Apollo". Vervolgens werd om half elf een mooi vuurwerk ontstoken. Vooral het slotstuk „Hulde aan de nagedachtenis van wijlen dr. Mezger" mag genoemd worden. Het bleek een' goede maatregel dat de brandweer stond opgesteld. Even vloog het di inhelm in brand. Het kon echter direct worden gebluscht. Domburg heeft haar weldoener die zoo veel tot haa*' groei en bloei heeft bijgedra gen, op waardige wijze geëerd. Verfraaiïngsplan in uitvoering. Maandagmorgen j.l. is een aanvang ge maakt met de uitvoering van het eerste verfraaiïngsplan uitgaande van de plaatse lijke vereeniging „Mooi Terneuzen". Tot dit doel waren de bestuursleden van ge noemde vereeniging des morgens bij de Middensluis te samen gekomen om den aan vang der werkzaamheden in oogenschouw te nemen. De wapenschouw van de Koninklijke weermacht op 29 Augustus. Wij kunnen thans mededeelen, dat ook Prinses Juliana en Prins Bernhard te 's-Gravenhage aanwezig zullen zijn bij het défilé van de verschillende onderdeelen der weermacht voor H.M. de Koningin ter geie- genheid van haai' veertig-jarig regeerings jubileum. Het eigenlijke paradeterrein strekt zich uit ter weerszijden van de Van Alkemade- laan van den Pompstationsweg tot 450 m. daar van, d. i. waar het bosch van klein Zwitserland begint Op het paradeterrein staan opgesteld aan de rijde van den spoorweg van rechts naar links deputaties van militaire ver eenigingen, de niet ingedeelde onderofficie ren en de niet-ingedeelde officieren, zoodat

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1