EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 196 MAANDAG 22 AUGUSTUS 1938 STADSNIEUWS «nn tleti dog UIT DE PROVINCIE abonnementsprij s Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ad VERTENTTEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN A ANGESLOTEN B IJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITS WAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" DE „VAN WOELDEREN-BANK" WORDT GEPLAATST. Een fraai monument. Toen de burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, op 30 Sep tember 1937 voor de vierde maal tot burge meester werd benoemd, was daarmede te vens de laatste zesjarige periode van zijn bewind aangebroken. De heer van Woelde ren wordt in den loop van zijn tegenwoor dige ambtsperiode namelijk 65 jaar en be reikt daarmede de leeftijdsgrens, zooda: een nieuwe herbenoeming' uitgesloten is. Hoewel de heer van Woelderen nog een aantal jaren in functie zal blijven, heeft d-: bevolking in de jongste herbenoeming aan leiding gevonden hem een blijvend aanden ken aan te bieden, dat zal herinneren aan het zeer vele dat de burgemeester in het belang van Vlissingen tot stand heeft we ten te brengen. De Bond van Buurtvereenl- gïngen „Vlissingen en Oranje" heeft inder tijd het initiatief genomen tot stichting van een monumentale „Van Woelderen-bank". Inzamelingen hebben de benoodigde gelden bijeengebracht en de directeur van de Mid- delburgsche Ambachtsschool, de heer Cl Doets, ontwierp het monument dat men Dinsdag gaat bouwen. De bank wordt geplaatst aan den kop van het middenplantsoen van den Singel bij de Badhuisstraat. Om het drukke verkeer ter plaatse het noodige uitzicht niet ie ontnemen, is de hoogte tot ca. 2 Meter be perkt. De bank die op een gewapend be tonnen voetstuk komt te staan wordt uit handgevormde kleine klinkertjes ge metseld en met bewerkt Zweedsch graniet gedekt. Er komen twee teakhouten zitban ken op gesmeed ijzeren voetstuk, terwijl de gemetselde ruggen twee wapens zullen vcr- toonen. Linies het wapen van Vlissingen en rechts dat van de familie van Woelderen (de zandlooper)Het middengedeelte draagt het opschrift„VAN WOELDEREN BANK" en bestaat uit een fraaien bloem bak. Het geheel zal harmonisch aansluiten bij het mooie plantsoen ter plaatse en een waardige afsluiting van den Singel vor men. De beide bank-gedeelten van het drie hoekige monument worden ieder 2 M. 45 lang de bloembak krijgt twee zijden van 1 M. 05, zoodat de totale lengte circa 7 Me ter zal bedragen. De officiccle onthulling zal tijdens de a.s. Septemberfeesten (die hier ter stede op 9 en 10 September worden gehouden) plaats vinden, terwijl a.s. Woensdagmorgen to 11 uur in tegenwoordigheid van Burge meester en Wethouders en het dagelijksch bestuur van den Bond van Buurtvereeni- gingen, een oorkonde zal worden ingemet seld. Het is misschien aardig te vermelden, dat met het oog op deze bank reeds een gedeelte van de groote rioleeringswerken waarover wij indertijd schreven, is uitge voerd. De rioleering komt nl. onder de plaats waar dit monument komt te staan. En daar de bank vrijwel geheel uit metsel werk bestaat, zou zij moeten worden ge sloopt en opnieuw gebouwd wanneer t.z.t. de rioleeringswerkzaamheden beginnen, Orn dit te voorkomen, is in de afgeloopcn weken een deel der rioleering ter plaatse gelegd en met een zwaar betonnen funda ment voor de bank afgedekt DE VREEMDELINGENFILM DRAAIT WEER. Zij het ook in ietwat vertraagd tempo. Onze lezers hebben den laatsten tijd de „verhaaltjes" over vreemdelingenleed ge mist, die wij vrij regelmatig plachten te publiceeren wanneer wij van de politie mededeeling kregen over vreemdelingen die met de mailboot werden teruggestuurd. Wij hebben bij den Commissaris van Politie eens geïnformeerd hoe het tegenwoordig eigenlijk staat met vreemdelingen die in Engeland geweigerd worden. De heer Gasinjet, zei ons, de laatste maanden rede nen tot tevredenheid te hebben, omdat vrij weinig vreemdelingen worden terugge stuurd. Dit wil echter niet zeggen dat Engel-nd milder zou zijn geworden met betrekking tot het toelaten van „ongenoode gasten". Wat dit betreft staat men nog op hetzelfde strenge standpunt van voorheen, maar het aantal vreemdelingen dat ons land binnen wil gaan, is geringer gewordendat is de oorzaak. Evenals kort na den oorlog het geval was, moeten Duitschers en Oostenrijkers n.L niet alleen een paspoort, maar ook een Engelsch visum hebben om Engelsch grondgebied te mogen betredenen dit werkt natuurlijk remmend op het aantal personen dat de reis naar Engeland onder neemt. (Intusschen heeft Duitschland met gelijke munt geantwoord door voor En- gelsche onderdanen die Duitschland willen binnenkomen eveneens paspoort plus visum te eischen.) Van „bevordering van vreem delingenverkeer" gesprokenHet ziet er raar uit in ons tegenwoordige wereldje en dit alles lijkt ons een ietwat averecht- sche manier om de verbroedering tus- schen de volkeren, waarover dikwijls op zoo ontroerende wijze gesproken en ge schreven wordt, te bevorderen. Hoewel het aantal vreemdelingen dat via Vlissingen naar Engeland gaat en daar geweigerd wordt, dus wat geringer is ge worden, toch zijn wij niet zonder gasten, vertelde de Commissaris ons. Want er worden nog regelmatig menschen die met de mailboot in Harwich komen, geweigerd en naar Vlissingen teruggestuurd. Op onze vraag om ons dan enkele gevallen van den laatsten tijd te willen mededeelen kre gen wij een. antwoord, waaruit wel blijkt dat de vreemdelingenfilm nog vrijwel da gelijks draait. Men oordeele zelf Woensdagavond bracht de mailboot een. 53-jarigen Tsjech en een 48-jarige Duitsche Jodin om de meergenoemde reden uit Engeland terug. De Tsjech had voldoende geld en kon rijn reis voortzetten. De vrouw beschikte echter niet over de noodige mid delen zij had bovendien geen woonplaats in Duitschland meer. Daar haar paspoort een visum voor toelating in België bevatte, is zij naar dit land gereisd omdat de Joodsche gemeénte te Antwerpen haar hulp had toegezegd. Donderdag kwamen 2 Duitschers en een 25-jarige Oostenrijksehe vrouw terug. De Duitschers hadden geld in hun bezit en daar zij familieleden in Schiedam bezitten, zijn zij daarheen voor korten tijd doorge reisd. De 25-jarige vrouw is naar Duitsch land uitgelei'. Vrijdagavond arriveerde een 20-jarig Tsjechisch meisje, dat in Tsjechoslowakije als dienstbode bi- een Duitsche familie had gewerkt, die zich een paar jaar geleden metterwoon in Engeland heeft gevestigd. Dezer dagen had de bewuste familie haar geschreven dat zij weer in haar vroegere betrekking kon komen en zrj stuurde het meisje geld voor de reis naar Engeland en voor het aanschaffen van een paspoort. Het meisje had de noodige maatregelen geno men, maar werd bij aankomst in Engeland geweigerd en teruggestuurd. In Vlissingen werd zij ter beschikking van de politie ge steld. Zij was in het bezit van de kapitale som van 13 Tsjechische Kronen (nog geen gulden dus). Een biljet voor de terugreis naar Tsjechoslowakije heeft ze niet en de Duitsche autoriteiten weigeren haar in ontvangst te nemen daar zij niet van Duitsche nationaliteit is en men daarom haar doorreis niet wil betalen. De Commis saris zit dus, figuurlijk althans, met dit meisje in zijn maag, daar het vooralsnog een raadsel is hoe hij het op menschelijk verantwoorde wijze weer moet kwijt raken. Het meisje vertoeft nog steeds op het po litiebureau en zal daar voorloopig nog wel mpeten logeeren. Zaterdag werd een complete, uit 3 per sonen bestaande, Engelsche familie voor geleid, welke blijkbaar niet veel reist, daar men zich hoogst verbaasd toonde dat hem een paspoort noodig had om ons land te kunnen betreden dit document ontbrak dan ook. Het bleek, dat men in het Grand Hotel te Scheveningen kamers had bespro ken en ook over ruim voldoende middelen beschikte. De Commissaris heeft duo maar eens met zijn hand over het hart gestreken en de Engelschen den volgenden dag niet met de mailboot teruggestuurd, doch bun een verklaring gegeven waarmede zij 8 da gen in Scheveningen kunnen logeeren om dan over Vlissingen naar Engeland terug te keeren. Ongetwijfeld een sympathiek besluit, daar niemand hier te lande er mee gebaat zou zijn geweest, wanneer deze vreemde lingen zonder meer waren teruggestuurd. Nu worden de transportmiddelen en het bewuste hotel er althans nog wat beter van. En men ziet er uit, hoe een politie man op zijn tijd ook moet kunnen optreden als bevorderaar van het vreemdelingen verkeer in ons mooie landje 1 Een herdenkingsdienst. De Chr. Geref. Kerk te Vlissingen her dacht gisteren in den morgendienst het feit, dat 40 jaar geleden de Chr. Geref. kerk geïnstitueerd werd. De voorganger, candidaat vain der Klis van Apeldoorn, sprak over Hebr. 12 1 en 2, en wees op de leiding Gods in de kerk in den loop der historie en stond vervol gens stil bij de afscheiding van 1834, on der leiding van ds. H. de Cock. De kerk der scheiding was een kerk van strijd. De doleantie van 1886, eerst met vreugde be groet, bracht al spoedig teleurstelling. Spr. noemde de doleantie een verstandelijk kunststuk vaai ds. Kuyper, en stelde daar tegenover de afscheiding als een geloofs stuk van ds. De Cock. In 1892 kwam de zoogenaamde „ver- eeniging", doch deze bracht jarenlangen strijd. Velen hebben toen echter de kerk der scheiding den rug toegekeerd, doch enkele honderden getrouwen hielden stand. De Chr. Ger. kerk was toen zeer klein in 1892, doch is onder Gods zegen weer in bloei moge toenemen. Ook te Vlissingen waren enkele getrouwen, die niet met de vereeniging meegingen. Zij vormden eerst een „gezelschap" en kwamen bijeen in een lokaal. Door de toename van leden werd op 21 Augustus 1898 de Chr. Geref. kerk alhier opnieuw geïnstitueerd en de ge meente is sedertdien gestadig uitgebreid. Spr. herinnerde aan den arbeid der predi kanten, die de kerk te Vlissingen gediend hebben, nl. ds. Van den Berg, ds. Croes, ds. Grappen en ds. Kleisen. Vervólgens ontvouwde spr. zijn predika tie, met te wijzen op de vermaning van den apostel, die ten eerste zware eischen stelt en ten tweede op een heerlijk doel wijst. Gezongen werd Ps. 147 1, Ps. 68 10 en 16, Ps. 89 8 en Ps. 122 3. Zoeklichtoefeningen. Heden- en morgenavond zal een detache ment van het regiment genietroepen in samenwerking met de Koninklijke marine en de 2e schoolcompagnie van het regiment kustartillerie zoeklichtoefeningen houden. De zoeklichten worden geplaatst bij Westkapelle, Kaapduin en op den Boulevard. Op laatstgenoemde plaats zal het publiek het verloop dezer oefeningen, welke onge veer 10 uur aanvangen, duidelijk kunnen volgen. Ernstig ongeval by boomen rooien. Op den Nieuwen Vlissingschen weg na bij de Keersluis heeft hedenmorgen om streeks half elf een ernstig ongeval plaats gehad bij het boomen rooien, dat daar ge schiedt in verband met de verbetering van dezen weg. Toen men een boom omtrok, viel deze niet, zooals gewoonlijk, langzaam neer, doch brak plotseling af. Een firmant van de firma Goedbloed uit Middelburg, de 36- jarige A. Goedbloed en de 68-jarige arbei der R. van Veen, eveneens uit Middelburg, werden door het vallende gevaarte getrof fen. Van Veen werd hierbij ernstig gewond. Hij liep een bloedende hoofdwond op, ter wijl hij naar het schijnt ook een lieble hersenschudding heeft bekomen en een zijner armen verbrijzeld werd. G. werd slechts licht gewond. Hij klaagde over pijn in den rug. Nadat dr. Huysman uit Souburg de eerste hulp had verleend, zijn de beide slachtoffers per ziekenauto naar het zie kenhuis „Bethesda" overgebracht. Luxor wordt heropend. Naar wij vernemen zal het Luxor-theater, dat eenigen tijd gesloten is geweest, ook in de toekomst weer door de firma Van Liere worden geëxploiteerd. De cabine wordt binnenkort gemoderni seerd, terwijl ook het inwendige van den bioscoop een restauratie zal ondergaan. Met de noodig'e werkzaamheden zullen eenige maanden gemoeid zijn, zoodat het wel November zal worden alvorens dit theater weer voor het publiek toegankelijk zal zijn. Wij veronderstellen dat het bericht van de heropening van Luxor velen lezers wel kom zal zijn, daar één bioscoop voor een zich uitbreidende stad als Vlissingen beslist te weinig is, zoodat velen tegenwoordig al naar Middelburg trekken zooals ons her haaldelijk gebleken is. Deze stadgenooten kunnen dus binnenkort weer in hun eigen gemeente terecht als zij behoefte hebben om méér dan een voorstelling per week te zien of ruimer keus willen kunnen maken. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Op „Elswout" in O verveen zal ter gele genheid van het regeeringsjubileum een openluchtspel worden opgevoerd „Eenheid door Oranje" van Ludwig Berger en Anton van Duinkerken. Zaterdag is een ongecos- tumeerde repetitie gehouden. Zaterdagavond heeft het gebouw „Tot Heil des Volks" in de Willemstraat te Am sterdam, dat tijdens de komende feestweek verlicht zal zijn, proefgebrand. Van de werf der Haarlemsche Scheeps bouw Mij. is Zaterdag het 300ste schip te water gelaten. Dit was het motorschip .Prins Bernard", bestemd voor de scheep vaart in de West-Indische wateren. Wedvlucht met postduiven. Zondag jl. hield de postduivenvereniging „De Vriendenkring" haar wedvlucht vanuit Noyon, afstand 212 K.M. Los 7.30 uur. Eerst aankomende duif om 10-51-35 uur. Laatste prijsduif om 11-23-19 uur. De prij zen werden als volgt behaald le en 7e pr. C. Mommaas 2e, 5e en 13e pr. J. J. Baak 3e, 10e en lie pr. J. Govers; 4e, 6e en 8e pr. J. H. Leijdekkers 9e pr, H. van Hoorn; 12e en 15e pr. C. Bosschaart; 14e pr. gebrs. Wisse. De stand van het kampioenschap der eerste vijf deelnemers luidt als volgtJ. H. Leijdekkers 306 punten; J. J. Baak 227 puntenJ. Govers 215 punten C. Mom maas 210 punten; H. van Hoorn 109 punten. VERGADERING GEMEENTERAAD. De Raad der gemeente Vlissingen verga dert op Vrijdag, 26 Augustus a.s., des na middags 2 uur. De agenda bevat de volgende punten,; I. Mededeelingen. n. Over te leggen stukken. 1. Aanbieding van de rekening der ge meente over 1937. 2. Aanbieding van de begrootingen der gemeente en van hare bedrijven en instel lingen voor 1939. III. Te verleenen ontslag. 1. Aan mejuffrouw J. H. Holm, als on derwijzeres aan school I, met ingang van 1 September a.s. 2. Aan mejuffrouw H. Wolthuis, als on derwijzeres aan school D, met ingang van 13 November a.s. IV. Benoemingen. 1. Van leden in de Commissie van toe zicht op het Middelbaar Onderwijs. De aanbevelingen luiden, de heereni A. 1. Ds. D. J. Vossers. 2. Ds. J. J. Hietkamp. B. 1. R. Grippeling. 2. G. J. M. de Greef. C. 1. K. G. Bron. 2. Th. J. Ravelli. D. 1. A. J. Kruidenier. 2. D. E. Praag. 2. Van leeraren aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. A. definitief te benoemen de keeren J. D. H. Reijnders en L. Alm. B. tijdelijk te benoemen de heer H, R. Nieser. C. tijdelijk te benoemen, wegens uitbrei ding van het personeel, waarvoor de aan bevelingen luiden a. 1. de heer A. M. de Bont 2. de heer D. van Mourik b. 1. de heer L. F. van Geel 2. de heer J. W. Ditmar c. 1. de heer D. M. de Vries 2. de heer L. Huibregtse d. 1. De heer H. H. Gijzeis 2. de heer L. Huibregtse. 3. over te plaatsen van school B naar school D mejuffrouw A, J. H. Braat, met ingang van 13 November a.s. V. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burg. en Weth. om aan het bestuur van de Vereeniging tot bevor dering van Christelijk Onderwijs beschik baar te stellen de benoodigde schoollokalen aan de Groote Markt. 2. Idem tot het overplaatsen van school K (7e klasseschool) van de Groote Markt naar het schoolgebouw aan de Bouwen Ewoutstraat. 3. Idem om geen medewerking te ver leenen aan het verzoek van het bestuur der Vlissingsche Schoolvereeniging om gelden beschikbaar te stellen voor den bouw van een nieuwe school. 4. Idem tot het aangaan met de N.V. „Gekro" te Overschie van eene gewijzigde overeenkomst, betreffende destructie van afgekeurd vee. 5. Idem tot het wijzigen van de verorde ning op het beheer van het vischmijnbe- drijf. 6. Idem tot het ve-.-hoogen van het uit betalingspercentage van de Zeemans- en Visschersbeurs. 7. Idem om afwijzend te beschikken op het verzoek van de Gewestelijke Land- stormcommissie „Zeeland" om een -ubsi- die uit de gemeentekas. 8. Idem tot goedkeuring van de reke ningen over 1937 van a. het Gasthuis, b. het Burgerweeshuis en e. Maatschappelijk Hulpbetoon. 9. Idem tot vaststellen van een wijziging der gemeentebegrooting voor 1938. 10. Idem tot het ruilen van gronden met de Koninklijke Maatschappij „De Schelde". 11. Idem tot het uitvoeren van werken in het Nollebosch door middel van werk verschaffing. 12. Idem tot het maken van een plateau op den Nolledijk in werkverschaffing. 13. Idem tot het aanleggen van een rij wielpad aan den Prins Hendrikweg in werkverschaffing. 14. Idem tot het aankoopen van grond van het ziekenhuis „Bethesda" en tot den aanleg en het rioleeren van straten. 15. Idem tot den verkoop van grond aan de Woningbouwvereniging „Gemeen schappelijk Belang". 16. Idem tot verkoop van bouwterrein a. aan C. de Nooijer q.q. 189 M2 aan den Singel voor 2175 (134 M2 k 15 en 55 M2 k ƒ3). b. aan W. J. Bruijnooge q.q. 466 M2 aan de Anjelierenlaan voor 2060 (358 M2 a 5 en 108 M2 a 2.50). Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht)„Prinses Juliana" van Dit nummer bestaat uit 2 bladen Steeds ernstiger daden, van terreur in Palestina. .(Buitenland), Er hebben weer verschillende ernstige verkeersongevallen plaats gehad. .(Gemengd nieuws)] De „Karïmata" is weer aan het werk. (Binnenland)] Gisteren hebben In verschillende Pooï- sche plaatsen anti-Duitsche betoogingen plaats gehad. (Buitenland), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Harwich Nederlandsche m.s. „Saturnus"* „Wocana" van Londen „Geziena" van Gra- velines naar Haaften„Excelsior" van Lon den naar Duisburg„Drente", „Flores",j „Catharina", „Mary", ,Magrietha", „Pa- schob", „Irene", alle van Antwerpen. Om te bunkeren: Fransch s.Sv „Honfleuraise van Rouaan Italiaansch s.s, „Sniaamba" van Licata. Vertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich „Drente" naar Dover „Flo- res" naar Dumfries „Pascholl" naar Ply mouth „Magrietha", „Catharina", „Irene", „Mary" naar Londen „Rottum" en „Alba tros" naar Londen „Satumus" naar Ert- velde„Sniaamba" naar Gdynia„Hon fleuraise" naar Stettin„Wocana" naar Boom. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 15 tot 20 Augus tus werden in het badhuis 460 baden geno men en wel 341 door heeren, 99 door dames en 20 door kinderen. Zeeland ook op 10 September te Amsterdam vertegenwoordigd. Zooals reeds gemeld, zal op Zaterdag 10 September in het Stadion te Amsterdam een optocht langs de Koningin trekken,' waaraan zoowel alle deelen van het vader land, als die der koloniën zullen deelnemen en waarbij o.a. een beeld zal worden gege ven van de belangrijkste takken van volks bestaan in de verschillende provinciën. Zeeland zal daarbij ook niet ontbreken. Zoowel de landbouw, als de oesterteelt en mosselvisscherij zullen gedemonstreerd worden. Een 15-tal personen in provinciaal costuum zullen onze provincie vertegen woordigen en de landbouwers zullen op een draagbaar de producten van den Zeeuwschen bodem mede dragen. Zijn er geen poppen in Walckersch costuum Het is te begrijpen, dat vooral in dezen tijd, nu het Zeeuwsch costuum meer dan ooit beschreven en bepraat wordt, gasten van elders niet alleen tevreden zijn met een zelf aanschouwen en een kiekje, maar dat zij ook voor de kinderen een pop in Zeeuwsch costuum willen medenemen. Dit gaat. echter niet als meneen Walchersch costuum verkiest. Wij hoorden van een geval, dat alle win kels, die in aanmerking kwamen, werden afgewandeld, maar wel poppen in Zuid- Bevelandsch costuum en in verschillende andere nationale costuums, doch in Wal chersch costuum werd niets aangetroffen. Het is zeker als een leemte te beschouwen. Benoeming adjunct-commies Prov. Griffie. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben den heer J. S. Lenselink, klerk ter Prov^ Griffie met ingang van 1 Januari 1939 be noemd tot adjunct-commies. Brand door blikseminslag. Vannacht om vier uur tijdens een kort maar hevig onweer sloeg de bliksem in de landbouwschuur van den heer D. M. Bggï te Capelle (Duiveland). In een minimum van tijd stond de gehae- Le schuur in lichter laaie. Met moeite wist de zoon van den landbouwer een op stal staand paard te redden. De pas binnenge haalde oogst werd een prooi der vlammen. Dank zij de gunstige windrichting en het optreden van de brandweer van Nieuwer-

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1