EERSTE BLAD TRIUMPH Voorstellen voor den gemeenteraad van Vlissingen 76e JAARGANG - NUMMER 195 ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1938 DE GRATIS-VERZEKERING TEGEN ONGEVALLEN DER VLISSINGSCHE COURANT HONDERD GULDEN VOLG DEN JU 1ST EN REGEL Prinses Juliana en Prins Bernhard in Venetië. Selieuvlctiisscn abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courani UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTO 58-60, VLÏSSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 advertentieprijs Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC1TEITSWA ARDE, I NGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" 14.46 pa- land Vlissingen, 19 Aug. 1938 Woensdagmorgen 10 Augustus had onzeabonné A. H. te Vlissingen, houder van polls no. 7128, het ongeluk bij zijn werkzaamheden op de fabriek der Kon. Mij» „De Schelde", met zijn linker hand In aanraking te komen met een cirkelzaag, waardoor hij den wijsvinger verloor en een duim ernstig werd beschadigd. Ingevolge onze polisvoorwaarden werd heden een uitkeering gedaan van DE UITGEVERS DER VLISSINGSCHE COURANT van onderstand op veel ruimere basis ge- hanteerd. STADSNIEUWS MAATSCHAPPELIJKE NOOD IN CIJFERS. Vlissmgen's kosten voor armenzorg. Een medewerker schrijft ons Een der eigenaardigheden van dezen tijd is de sterk toegenomen belangstelling voor gegevens op het gebied van de publieke armenzorg, of zooals tegenwoordig de meest gangbare term luidt, van het Maatschappe lijk Hulpbetoon. Verwonderlijk is deze groeiende belang stelling niet De tijd, dat de armlastige een verworpene was, dat de bedeelden een kleine groep mensehen vormden, wier lot goed deels aan eigen maatschappelijke onbruik baarheid geweten kon worden, is wel vol komen voorbij. De crisis heeft gansche be volkingsgroepen doen zakken tot beneden het peil, waarop voorziening in eigen levensonderhoud mogelijk is. Voor de valide arbeiders onder hen zijn steunregelingen in het leven ggeroepen, maar allen die niet in loondienst plachten te zijn, de z.g. kleine zelfstandigen bijvoorbeeld, worden indien zij den strijd om het bestaan niet meer met voldoende succes kunnen voeren, door Maat schappelijk Hulpbetoon ondersteund. En dat Zijn er heel wat. Vooral in de groote steden zijn er onder hen talloozen, van wie voor heen niemand, en zij zelf wel allerminst! zal hebben gedacht, dat zij nog eens tot de armlastigen zouden komen te behooren. Daarnaast is het bedrag, dat met hun ondersteuning gemoeid is, zoo enorm toe genomen, dwingt het vaak in zulk een mate tot meerdere gemeentelijke uitgaven en dientengevolge tot meerdere gemeentelijke belastingheffing, dat ook uit dezen hoofde een grootere belangstelling alleszins ver klaarbaar is. Dok voor Vlissingen geldt dit. Toch laat een vergelijking met elders, ge baseerd op door het Centraal Bureau voor de Statistiek verzamelde gegevens over het eerste kwartaal van dit jaar, zien dat de armenzorgkosten in Vlissingen relatief nog vrij laag zijn. De verzamelde gegevens zijn beperkt tot de gemeenten met méér dan twintigduizend zielen en maken daardoor geen vergelijking mogelijk met andere Zeeuwsche plaatsen, doch wel met het gemiddelde van de ge meenten met een inwonertal van twintig tot vijftigduizend zielen. In Vlissingen kwamen in de eerste drie maanden van dit jaar gemiddeld 158 ge zinnen voor een wekelrjksche uitkeering in aanmerking, hetgeen neerkomt op zeven acht gezinnen per duizend inwoners. Het gemiddelde was echter 10 11 gezinnen per duizend zielen. Daarnaast kwamen gemid deld nog 74 alleenwonende of daarmede gelijk te stellen personen voor wekeljjk- schen onderstand in aanmerking, of 3 4 per duizend inwoners, wat met het gemid delde juist overeenstemt. De totale omvang der armlastigheid was blijkens deze cijfers in Vlissingen dus geringer dan het gemid delde. Bovenstaande gegevens hebben alle be trekking op gevallen, die gedurende kar teren of langeren tijd aan regelmatige we kelrjksche ondersteuning behoefte hadden. Daarnaast werd in sommige gevallen in cidenteel steun verleend, hetzij door de één malige verstrekking van een grooter geld bedrag, hetzij door delging van huurachter stand of anderszins. In Vlissingen vonden zulke éénmalige steunverleeningen in het eerste kwartaal slechts drie maal plaats, in enkele andere plaatsen wordt deze vorm vercL Fal krijgt zijn ranch terug en boven dien, hoe kan het anders, nog een lief bruidje. Onder de medespelenden zijn goe de artisten, vooral de aan lager wal ge- raakte intellectueel. fn Pracht exemplaar vm een man is een film met buitengewone kwaliteiten. Slechts Amerika verstaat tegenwoordig de lamst dergelijke pittige films vol vaart en geest aan de markt te brengen. Puntig en vol scherts is veler spel. Het geval wordt licht en speelsch behandeld, doch ook ge voeligheid kan men er zeker niet aan ont zeggen. Kostelijk heeft het publiek zich met deze 100 amusement vermaakt. Déze verrukkelijke eomedie schenkt ont spanning, in den waren zin des woords. Errol Flynn, het pracht-exemplaar, geeft opnieuw het bewijs van zijn groot acteer talent. Zijn tegenspeelster, Joan Blondell, bevestigt met de vertolking van haar rol, waarin zij als het meisje fungeert, dat den man van de daad in het foutlooze exem plaar wakker roept,, haar naam als één der beste comédiennnes van het witte does. Edward Everett Horton is weer een num mer op zich. zelf. Zijn komische rol vindt in den dwazen Hugh Herbert, die voor lichtelijk getikten dichter fungeert, een waardig partner. Van officieele zijde meldt men ons, dat H.H. K.K. H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard te Venetië het Dogen paleis hebben bezichtigd en op het Lido hebben gedineerd bij gravin Marchello. poort, is op het oogenblik geen waterpoort meer vanwege de houten bekisting, die noodig was voor het droogleggen der fun damenten. De herdenkingsfeesten zijn in aantocht en overal in Amsterdam wordt er druk gewerkt met het aanbrengen van verlich ting en versiering. De typische boogbrug gen op den hoek Keizersgracht-Reguliers gracht worden voorzien van tal van elec- trische lampjes, die straks Amsterdam's beroemde grachten op fantastische wijze bij avond zullen verlichten. Ter gelegenheid van de indienststelling van de nieuwste aanwinst der 'Poolsche haringvloot, de „Delfin II", gestationneerd te Scheveningen, is Woensdag 17 dezer een feestelijke proefvaart gehouden. Dit nummer bestaat uit 3 bladert en een kindercourant. Groote activiteit der Chineesche gueril* la-troepen. [(Buitenland^ Maatschappelijke nood in cijfers. [(Stadsnieuws)] Voorstellen voor den gemeenteraad van Vlissingen. [(Stadsnieuws).' In Spanje wordt weer verwoed gestre den. [(Buitenland)] ZIE VERPER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN De gemiddelde wekelrjksche uitkeeringen bedroegen in onze stad ƒ4.90, in alle ge meenten van de vergelijkbare groep even wel ƒ6.39. Uit deze cijfers blijkt wel, dat de gemiddelde uitkeeringen op zichzelf be schouwd niet hoog zijn. Met elkaar vergen ze niettemin groote bedragen. In totaal werd n.l. in de eerste drie maanden van dit jaar in Vlissingen aan ondersteuning van armlastigen ƒ14.774 betaald, of ƒ674 per duizend inwoners. Het gemiddelde bedroeg evenwel ƒ1191 per duizend inwoners, wat dus aanzienlek méér is. Vooral uit deze cijfers blpkt wel, dat de kosten voor armenzorg in Vlissingen be trekkelijk laag zijn. Deze conclusie wordt versterkt, indien wij de betaalde bedragen vergelijken met de opbrengst van alle rechtstreeksche gemeentebelastingen. Dan blijkt n.l., dat in het eerste kwartaal van dit jaar van hun vermoedelijke belasting opbrengst over hetzelfde tijdvak aan armen zorg moesten betalen Vlissingen 13 pet. Bergen op Zoom.. 18 Roosendaal19 a Den Helder25 H Dordrecht 44 H Leiden 53 Parade op Koninginnedag. Op 31 Augustus a.s. zal des morgens om 11 uur wederom een parade van de zee- en landmacht werden gehouden op den Boulevard Evertsen vóór Grand Hotel „Britannia", alhier. Voordat de troepen, die onder leiding zullen staan van den luitenant ter zee le klasse P. Kronenberg, voor de autori teiten zullen defileeren, zal de comman dant der maritieme middelen te Vlissingen, kapitein ter zee EL J. van der Stad en zijn sfcaif, de manschappen inspecteeren. Aan deze parade zullen deelnemen de matrozen der opleiding, detachementen van de verschillende alhier gestationneerde oor logsschepen en een compagnie van het 2e regiment kustartillerie alhier. Ongetwijfeld zullen honderden zich naar den boulevard begeven om van dit kleur rijke schouwspel te genieten. ROOK Flynn is de rijke erfgenaam, die door een grootmoeder wordt opgevoed en volko men op de hoogte wordt gebracht van alle wetenschappen en deugden om later de honderden werknemers ander zich te kun nen leiden en tot. mode! te zijn. De liefde is natuurlijk uitgebannen. Doch ze breekt letterlijk door de heining, van het landgoed in den vorm van een a".". ürbekoorlijkst, mo dern, ondernemend meisje. En dan gaat de wereld open. De twee ontsnappen en beleven in hun vrijheid veie avonturen én hèt groote avontuur. Met alle soorten van menschen en toestanden komt de jonge .man in aanraking en hij wordt zoodoende een man met een wil. Heerlijk is de achtervolging, waarbij het heele po litieapparaat in touw komt, omdat men gelooft aan oplichting. Al even origineel als de geheele gang is de gelukkige ont knooping. Michael Curtiz, de vervaardiger van „De charge van de Lichte Brigade", voerde tie ïegie. Hij produceerde een filmwerk, dal door z[jn vlotheid en tempo opnieuw yam zijn groote virtuositeit getuigt, ,,AIhambra"-Theater. Het gebruikelijk wereldnieuws, een aar dig variété-filmpje met acrobatische en muzikale artisten en een waarschuwing tegen bosch- en heidebrand zijn de inlei ding tot de film Het duivelslegioen een cowboy-film van het betere en ver zorgde genre. Dick Foran, de zingende cowboy, speelt de rol van Fal Holladay, welke ten onrechte veroordeeld is tot dwangarbeid. Er is niets nieuws onder de zon. Het gevangenkamp levert goedkoope arbeidskrachten. Wie niet in den smaak valt in deze streek, waar rechteloosheid en bandeloosheid heerschen, wordt spoedig veroordeeld. Lijfstraffen zijn voor sadisti sche en wreede bewakers de middelen de gevangenen murw te krijgen. Fal weet echter door zijn manlijke capa citeiten de vrijheid te herwinnen en met hem enkele kameraden. Moedig staan zg elkaar bij en in tallooze gevechten en stoutmoedige stuitjes weet het dappere troepje de feitelijke misdadigers te ont maskeren en de corruptie aan de kaak te stellen. De. gevaarlijke schurken worden in de handen der hoogere justitie overgele- Stranöconcert. Woensdag a.s., des avonds 8 uur, zal de Harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer P. de Rooij, een concert geven op de tent op den boulevard Evertsen. Programma 1, „Voorwaarts", militaire marsch, A. van Leeuwen. 2. „Le barbier de Sévilla", ouverture, G. Rossini, arr. F. Andrieu. S. „In lauschiger NachtWalzer, C. M. Ziehrer. 4. „Aufzug der Stadtwache", Charakterstück, L. JesseJ. 5. Fragmenten uit de opera „Robert der Teufel", G. Meijerbeer. Pauze, 6. „Paris Belfort", défileermarsch, Farigoul. 7< „Le Calife de Bagdad", ouverture, Eoïldieu. 8.„Suite ram antique" F. Popy. 1. La leqon d'amour2. Le rêve de Desdémone3. Sérénade Roxane 4. Quand le temps a passé5. En Fa- randioiand. 9. „Die Hochzeit der Winde", Walzer, John. F. Hall. 10. Finale. 1 cent VIRGINIA Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Riebo" van Antwerpen„Hebe" van Londen„Broedertrouw" van Londen. Om te bunkeren: Noorsch t.s, „Madrono" van Thameshaven. Vertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich „Drente" naar Antwerpen „Thor" naar Antwerpen; „Madrono" naar Keywest„Nordia" naar Archangel „Derrywane" naar zee. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tydinghal. De bekende, uit 1614 dateerende Water poort te Sneek lijdt aan een ernstige ver zakking, zoodat herstel dringend noodza kelijk is gebleken, De beroemde Water- Een uitgebreide agenda gekomen, wanneer haar in bruikleen wor den aangeboden de lokaliteiten der aan do Groote Markt, gelegen in het oude gedeelte der stad, gevestigde openbare lagere school K (zevende klasseschool)benevens een lokaal van de, in het zelfde gebouw ondergebrachte openbare lagere school B, alsook het medegebruik van het aldaar aanwezige gymnastieklokaal, waartegen door den inspecteur van het lager onder wijs geen bezwaar wordt gemaakt. Wij hebben de eer U voor te stellen, dienovereenkomstig te besluiten. Een ontwerp-besluit, benevens de door het bestuur der schoolvereeniging overge legde bescheiden voegen wij hierbij. Overplaatsing van school K, In verband met de aanbieding van de lokaliteiten van school K aan de Vereeni ging tot bevordering van Christelijk On derwijs, dient deze school naar een nieuw gebouw te worden overgebracht. Het schoolgebouw aan de Bouwen Ewoutstraat, waar de openbare scholen H, en I. zijn gevestigd, biedt ook voor school K voldoende-plaatsruimte. Wij hebben de eer U voor te stellen, te besluiten tot overplaatsing van de open bare school K aan de Groote Markt naar het reeds genoemde gebouw, aan de Bou wen Ewoutstraat gelegen, ingaande 1 Sep tember 1938. Weigering van de door de Vlis singsche Schoolvereeniging ge vraagde medewerking om een nieuwe school te stichten. In het hierbij overgelegde adres dd. 16 Juni jL verzoekt het bestuur van de „Vlis singsche Schoolvereeniging", de gelden be- noodigd voor de stichting van een school gebouw aan of nabij de Nieuwe Markt ge legen, te ontvangen. Reeds geruimen tijd dringt het Bestuur van deze schoolvereeniging aan op het ver-, krijgen van een ander schoolgebouw, dat meer in het westelijk gedeelte der stad gelegen is. Teneinde deze schoolvereeniging de be schikking te verleenen over een schoolge bouw, dat, in verband met de omstandig heid, dat de leerlingen der vereeniging voor het grootste gedeelte wonen in het stadsgedeelte, in de omgeving van de Badhuisstraat, gunstiger is gelegen dan de thans in gebruik zijnde school aan de Hen drikstraat, hebben wij reeds te vorigen jare en later bij schrijven dd. 13 Januari jl. overeenkomstig haren reeds vroeger geuiten wensch aan de schoolvereeni ging medegedeeld, dat wij bereid waren te bevorderen, dat haar de noodige lokalen van de openbare school I, gelegen aan de Bouwen Ewoutstraat, in bruikleen werden afgestaan. In zijn bovengenoemd verzoekschrift .ver- Voorstel om aan de Vereeniging van Christelijk Onderwijs de be schikking te geven over do loka liteiten der openbare lagere school K aan de Groote Markt. In het hierbij overgelegd adres dd. 23 Juni jl. verzoekt het bestuur van de Ver eeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs, de gelden, benoodigd voor de stichting van een lagere school in.de om geving van de Hendrikstraat te mogen ontvangen. Het bestuur vermeldt in zijn bijgaande toelichting, dat de te stichten school strekt ter vervanging van de onder zijn bestuur staande school aan de Wagenaarstraat, welk gebouw direct grenst aan het terrein van de N.V. Kon. Mij. „de Schelde" en vervolgt dan „Alhoewel nog'niet in gebruik, is een gedeelte van de school zelfs eigendom van deze N.V. De scheiding loopt als het ware dwars door de school. Naar gelang van be hoefte wordt het werkterrein van „de Schelde" geleidelijk in de richting van be doeld schoolgebouw uitgebreid. „3h het begin van dit jaar werd de normale toegang tot de school afgesloten, omdat een groot gedeeite van het speelter rein werd geannexeerd. „De toestand is thans zóó, dat het ón mogelijk is om, door het geraas van de' fabriek, in dit gebouw nog behoorlijk les te' geven. „Wij mogen uwen Raad tevens met ha- druk wijzen op het gevaar, dat de kinderen dezer school bedreigt, nu telkens zware stukken staal enz. die met de kranen van „de Schelde" worden vervoerd, ook over het terrein van de school zweven. „Ons bestuur twijfelt er dan ook niet aan of uw Raad zal eveneens van meening zijn, dat aan dezen onhoudbaren toestand ten spoedigste een einde komt". Ook wij zijn van meening, dat het schoolgebouw in de Wagenaarstraat niet langer voor het geven van onderwijs ge schikt is te achten en dus naar nieuwe schoolruimte gezocht moet worden. Binnen een maand na de indiening der aanvrage, den 12en Juli jl., hebben wij daaromtrent met het schoolbestuur een bespreking gevoerd zonder tot overeen stemming te komen. Wij achten het, gezien den moeilijken financieelen toestand der gemeente uiter mate bezwaarlijk, tot nieuwbouw van scholen over te gaan, vooral, wanneer dit, zooals het schoolbestuur verlangt, in het oude stadsgedeelte zou moeten plaats heb ben. Met het oog op de verplaatsing van de bevolking van de oude naar de nieuwe stadsgedeelten, zou zulks van een onjuist beleid getuigen. Naar onze meening wordt voldoende aan de behoefte der schoolvereeniging tegemoet-

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1