Vlissingsche Courant ■JUS SCHUDT UW LEVER WAKKER TWEEDE BLAD DE VALSCHE MADONNA Vlamingen trekken op naar Diksmuide. BINNENLAND FEUILLETON ID onze van de 4 van Dinsdag 16 Augustus 1938. No. 191 oen op [het ge net wat [lien nog wit is bht over het in J en kan Ichotei", en geen ^n on- |ats van de be- schep- looien er fen laten |r warm op den hoeveel- hacaronl |at boter vullen, nbinat'é bel kun- i volgen- jze EO gram' fem, 40 1) boter, belegen eetlepel jne wijze I saus de jboter op berende) lorkoken iel na de gekookte in een de nog jieermeel (boter in Jei een budbruin tijd van |J anderen [keel dik- liw t ,>Je maken gast- |om toch halen", bed voor j niet al- |jn, toont eet- fclegen of frée, wat :roensap, orood. .netje op ipurée en mengsel peper en het uit |rd brood De 19e Yzerbedevaart 23 Augustus. Hernieuwde betooging van Vlaamsche gezindheid. Een bijzondere medewerker schrijft ons Op 23 Augustus begeven de Vlamingen zich weer ter Yzer-bedevaart, naar het stadje Diksmuide, waar zich den vijftig meter hoogan „Toren van Heldenhulde" bevindt. Ook dit jaar zullen talloozen, uit alle deelen van het Vlaamsche land, aan deze bedevaart deelnemen. Er is één dag in het jaar, dat in het strijdende Vlaanderen de klaroenen van den aanval zwegen en al de Vlamingen, uit hun partijverbanden tredend, elkaar vinden in spontane eensgezindheid. Dat ia op den dag van de plechtige Yzerbede vaart, wanneer duizenden menschen teza men komen om aan de boorden van de Yzer, aan den voet van het machtige, imposante monument van „Heldenhulde" de tienduizenden Vlamingen, de broedera te gedenken, die in den wereldoorlog het leven lieten. De Yzerbedevaart der Vlamingen is een jaarlijks &rugkeerenae betooging van zui vere Vlaamsch- gezindheid, een demonstra tie tegen een eenzijdig Fransch-georiën- teerde politiek. Dat de Vlamingen in den wereldoorlog moesten en wilden strijden, ia op zichzelf al een hulde waard, indien men weet hoe zij hebben gevochten, doch dat de Vlamin gen hebben gestreden voor niets en moes ten sterven voor vreemde meesters, dat weten droeg niet weinig by tot de ellende en het verdriet van den oprechten Vlaamsch-gezinden mensch. Uit de historie Toen in 1914 de Duitschers België bin nenrukten, gordden ook de Vlamingen het zwaard omplechtige beloften van ge lijkheid in feite en in rechten met de Wa len, later, na den oorlog, deed hen tot den Godsvrede besluiten. Doch spoedig bleek, hoe vreeselijk hun vergissing is geweest. Om hun Vlaamsche bewustzijn moesten de getrouwen vernedering en spot ondervin den Vlaamsch-onkundige en Vlaamsch- v "vijandige officieren voerden hen aan. Later is gebleken, dat de legerleiding, die anti- Vlaamsch wais, de aan haar toevertrouwde troepen zoodanig plaatste, dat er op ieder hondertal dooden en gewonden84 I Vlamingen te betreuren waren Vlaamsche priesters en intellectueelen werden om de 1 nietigste redenen vervolgd en naar Cézem- bre of de Ornebosschen verbannen, het dragen van het Vlaamsche insigne was j reeds voldoende voor de toepassing der l strengste straffen. En toen een generaal Bernheim, een Mahieu hun vijandigheid openlijk lieten blijken, toen de koning niet anders wist te troosten dan door de Vla mingen toe te voegen, „zwijgt en vecht", toen groeide het bewustzijn van de daad. In het bezette België vormde zich het activisme, aam het front verzamelden de Vlaamsche voormannen hun stamgenooten I in de Vlaamsche frontparty. Zij kwamen op voor Vlaamsche taal en rechten en ve len dezer voormannen hebben door hun prachtig voorbeeld duizenden Vlaamsche jongens weer gaaf aan Vlaanderen terug gegeven, toen de oorlog ten einde was. En thans? Er is geen nieuws onder de zon. Weer stroomt het levende, Dietschbe- wuste Vlaanderen onder het Yzerkruis sa men, ten negentienden male nu, en weer dienen de Vlamingen in het aanschijn hun ner dooden te erkennen, dat België poditieke amnestie verknoeit, mi litaire amnestie weigert, bestuurlijke am nestie doet afwijzen door den hoogsten ge zagdrager België taalwetten niet naleeft, de me- laatschheid der tweetaligheid voortplant en de Vlamingen met schoone beloften in slaap tracht te wiegen België een buitenlandsche politiek voert, die louter schijn is, daar de militaire oriën teering eenzijdig pro-Fransch blijft. Een nieuw geslacht is aangetreden, sinds een kcming eens gelijkheid beloofde en die belofte historisch werdtwee decennia lang heeft men beloften en nog eens be loften ter verzoening van Vlaanderens bloedoffer gedaan. Doch elke belofte bleef een belofte weer kunnen de Vlamingen, onze stamgenooten hun dooden niet op zoeken zonder verbittering in het hart om het bedrog, aan hun dood begaan, om de werkelijkheid, die een aanfluiting is van het oorlogsdeuntje een vrij Vlaanderen in een vrij België. Maar dit zal zoo niet blijven. Het trot- sche Vlaanderenlapd is wakker geschud. Duizenden jonge menschen, Vlaamsch-ge zinden, hebben hun bloed vergoten. Maar de oorlog in Vlaanderen is niet voor niets gevoerd. Vlaanderen heeft er uit geleerd. Het heeft zich opgericht en tot de geheele wereld gezegd: „Dat niet weer!" De jaarlijks terugkeerende betoogingen aan den voet van het Yzer-monument zijn hiervan het duidelijkste bewijs. Elk jaar wordt deze demonstratie omvangrijker en krachtiger. HET PRINSELIJK PAAR TE AKEN. Men meldt ons van officieele zijde, dat het Prinselijk paar Maandag in den laten namiddag in gezelschap van Prinses Arm gard een bezoek heeft gebracht aan het Concours Hlppique te Aken. LANDGOEDEREN VAN DE KONINGIN BLIJVEN OPENGESTELD. Niettegenstaande de aanwezigheid van H.M. de Koningin in de residentie blijven de landgoederen van Hare Majesteit, gele gen onder Wassenaar en Voorschoten, voor bezichtiging opengesteld. NEDERLANDSCHE ONDERNEMINGEN IN ARGENTINIË. Tusschen de regeering van de Argen- tijnsche provincie Buenos Aires en een Nederlandsche groep van financiers en uitvoerders is naar wij vernemen overeenstemming bereikt inzake het in studie nemen van een omvangrijk project, hetwelk, zoowel uit een oogpunt van werk verruiming, als ook wegens de daarop aan sluitende gelegenheid tot kolonisatie met Nederlandsche boeren voor onze volks gemeenschap van grobte beteekenis mag worden geacht. Het betreft een uitgestrekt aanslibbings- gebied langs den benedenloop van de Pa- rana-rivier, den hoofdstroom van den Rio de la Plata. Deze zgn, „delta" kan in menig opzicht vergeleken worden met ons eigen rivierenland en eilandengebied. Reeds in 1914 is in het rapport Iman van den Bosch (verslagen en mededeelingen van de directie van den landbouw) op deze terreinen de aandacht gevestigd ook de handelsmissie Van Karnebeek heeft aangaande deze mogelijkheden gunstige indrukken meegebracht, welke ten slotte hun weerklank gevonden hebben in een daarop gevolgde Nederlandsch-Argentyn- sche beginsel-verklaring inzake de land verhuizing en kolonisatie. Op de aldus geschapen grondslagen, welke thans door de in aanhef vermelde overeenkomst voorloopig zijn afgerond zullen thans onder de auspiciën van de N.V. Grondverbetering- en ontginning- maatschappy (Grondmy) twee Nederland sche vaklieden, t.w. een landbouwkundig en een waterbouwkundig ingenieur, ter plaatse een volledig onderzoek gaan in stellen, hetwelk in geval van gunstige bevindingen zal worden uitgewerkt tot een programma van ten uitvoerlegging. In het kort samengevat, zal dit onder zoek behelzen den aard en omvang van de bedijkings- en andere waterbouwkundige werkzaamheden, alsmede de cultuurtech nische voorbereiding, benoodigd om deze landerijen gereed te maken voor een in tensief agrarisch bedrijf, waarin wellicht de hoofdplaats zal toekomen aan veeteelt en zuivelbereiding. In den loop van deze onderzoekingen zal geleidelijk blijken, welke figuur de meest geschikte zal moeten heeten voor de even tueel daarop volgende uitvoering der ver- eischte werkzaamheden, resp. de bezetting der aldus veredelde landerijen door een vakkundige bevolking. Reeds thans kan worden bericht, dat dit initiatief zich verheugen mag in de warme belangstelling van alle Nederlandsche in stanties, welke met «enigerlei aspect daar van in aanraking komen. WIJZIGING VAN DE KEURINGS- EISCHEN VOOR AUTO-KOPLAMPEN, GLOEILAMPEN EN RIJWIEL-ACHTER LICHTEN. Einde van de narigheid nu in zicht? De Staatscourant van gisteren bevatte een viertal beschikkingen, van den Minis ter van Waterstaat, waarbij gewijzigd worden de bepalingen betreffende de keu- rings-eischen voor koplantaarns van mo torrijtuigen, voor gloeilampen in koplam pen, voor incourante koplantaarns en voor rijwiel-achterlichten. De voornaamste wijzigingen zijn daarbij de volgende. Niet alleen zullen de koplampen op niet- verblindend licht doch ook in verblindende schakeling gecontroleerd worden, waarbij zij aan den eisch van een minimum licht sterkte zullen moeten voldoen. In overeenstemming daarmee zijn ook de bepalingen voor de gloeilampen gewijzigd, waarvoor een criterium is vastgesteld. Voorts zijn er soepeler bepalingen geko- komen voor incourante koplantaarns. Voor zeer lichte motor-twee en drie wielers is verder een lager minimum voor de verlichtingssterkte van de koplampen vastgesteld. Dit geldt voor motorfietsen onder de 99 cm3. Voor motordriewielers onder de 149 cm3 cylinder-inhoud. Deze behoeven dus geen „volwassen" koplampen te voeren. Ten slotte zijn ook de bepalin gen betreffende rijwiel-achter lichten aangevuld, met dien ver stande, dat nu ook lampjes met bajonet-sluiting, welke minder kans op lostrillen bieden, in de wettelijke bepalingen zijn opge nomen. Men heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om allerlei andere eischen, wel ke in de practijk gebleken zijn, een wette lijke basis te geven. 3anl)c Welgeanced en zgn Vadev DOOR G. TH. ROTNIAN (Nadruk verboden) 85. SS IJv'rig zoeken z' in de buurt, SS Waar zij naar behoren SS Kunnen slapen. Maar geen hok SS Valt er op te sporen SS Als het nacht wordt, sluipen zij SS Dus weer naar de boerderij, SEE Stiekum in het donker, jSS Bij het stargeflonker 86. SS En als Kees, de boerenknecht, SS 's Ochtends op komt dagen, SS En de varkens voeren wil, —■j; Staat hij stom-verslagen SS Want het edel drietal ligt SS Doodleuk met zijn ogen dicht SS Snurkend naast het schotje SS Bij het varkenskotje (Donderdag vervolg) illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllli; 1x13X2 1 .'"Cr !M'C4rf.l DE „KARIMATA" HEEFT OPONTHOUD. De molen zal eerst tegen het eind van de week zyn werkzaamheden kunnen vervolgen. Als gevolg van een Zondagavond ont staan defect zal de „Karimata" zijn werk zaamheden tijdelijk moeten staken. Tegen twaalf uur is nl. de emmerketting van den baggermolen voor de helft van de onderste spil afgeloopen. De bemanning trachtte dadelijk het euvel te herstellen, doch dit mocht haar niet gelukken. Maandagmiddag heeft men den molen naar de haven van Terschelling gesleept, daar men van meening was, dat herstel al daar gemakkelijker zou kunnen geschie den. Men verwacht, dat de „Karimata" te gen het einde dezer week naar de „Lutine" zal terugkeeren om het werk te hervatten. SUMMER WELLES NAAR NEDERLAND. De Amerikaansche staatssecretaris Sum mer Welles gaat voor de tweede maal in dit jaar een reis naar Europa maken. Hij zal zich 16 Augustus inschepen aan boord van de „Nieuw Amsterdam". Na eenige dagen in Nederland te hebben doorge bracht, zal hij zich naar Zwitserland be geven. Volgens een officieele mededeeling wil Summer Welles in Europa rust ne men. HOOGER BEROEP AANGETEEKEND DOOR DE MARECHAUSSEE. De leden van de vorige brigade Konink lijke marechaussee te Oss zijn bij den Centralen Raad van Beroep te Utrecht in beroep gegaan tegen de uitspraak van het Ambtenarengerecht te 's-Gravenhage. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Over bijbelsche voornamen. Een proces over het gebruik van bijbel sche voornamen werd naar aanleiding van een bijzonder geval (een ambtenaar van den burgerlijken stand weigerde den naam Jozua als voornaam in te schrijven) tot in de hoogste instantie in Duitschland uitge vochten en is thans beslist. De rechtbank besloot dat een Duitsch kind ook recht heeft op een Duitschen voornaam, dat echter vele namen die uit den bijbel stam men of uit andere oude talen weliswaar niet Duitsch van herkomst zijn, maar toch als Duitsch worden aangevoeld. Hiertoe rekende de rechtbank namen die tot den persoon des stichters van den Cfiristelijken godsdienst in nauwe relatie staan en in het Nieuwe Testament genoemd worden als bijv. Johannes, Mattheüs, Maria, Elisabeth, Martha. In de tweede plaats noemde de rechtbank namen die uit het Oude Testa ment afkomstig zijn maar toch nog in min of meer verwijderd verband staan met het Christendom en niet als on-Duitsch wor den gevoeld, bijv. Eva en Ruth. Ongeoor loofd noemde de rechtbank namen van zuiver Joodschen klank en wezen, als bijv. Abraham, Israël, Samuel, Salomon, Judith, Esther, enz., namen welke een ambtenaar van den burgerlijken stand met recht wei geren kon in te schrijven indien het de naamgeving van een Duitsch kind betrof. Tekort aan onderwijzers in Sovjet-Rusland. Volgens de Isvestia bestaat in de Sovjet- Unie, overeenkomstig de officieele statis tieken een tekort van 33.000 onderwijzers. Voor het schooljaar 1938/39 heeft men bo vendien nog 59.000 onderwijzers noodig voor het lager onderwijs en 64.000 voor het voortgezet onderwijs en het blad vraagt zich af, waar men dit personeel vandaan zal halen. Examens. Voor de hoofdakte zijn geslaagd de hee- ren J. W. G. Leeflang, Vlissingen en A. Roes, IJzendijke. Geslaagd voor Fransch L.O, mej. M. Pol man, Terneuzen. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen, lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER.'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. C ROMAN DOOR HANS HEUER 32 E N. na den toen 3e Ivader te en vroeg Bakker, en J. A. j C. A. de irouw van (M.C.V j. Zacha- iDM Gerling keek zijn collega ongeloovig aan. Toen sprak Haberland verder „Severin is er niet bij... en Liers even min Het gaat thans vooral om een zeke ren Tim Kröger een gevaarlijk persoon; vroeger is hij kapitein geweestlater is hij veroordeeld wegens oplichting van verze- kerings-maatscbappyen, daarna wegens doodslag en nog eenige andere vergrijpen. Verder zal ik trachten, een zekeren Zeek. die zich menigmaal Müller noemt, te arres teeren en. voorts een zekeren Buller. En dan bevinden zich op het schip, waar Krö ger het commando op voert, nog een paar mannen, die evenwel van zeer onderge schikte beteekenis zijn „Hoe weet je dat alles?" vroeg Gerling met eenige verbazing. „Ik heb de zaak goed onderzocht, Ger ling. ik ben heel gelukkig geweest met mijn nasporingen. Ik kan. je ook vertellen, dat Severin wel een rol speelt... maar waarschijnlijk slechts een rol, waarvan hvj zelf niets weet „Hm!" Eigenaardig, nietwaar? Severin heeft namelijk consul Flemming inderdaad een echte houten Madonna verkocht. En deze echte is den consul ontstolen en door een nagemaakte vervangen „Dat is toch..." „Een gewaagde hypothese, denk je? Let eens op Ik heb hier een sigaren-aanste ker, die in de kunstkamer van Flemming gevonden is. Daar er aan geen enkele deur van Flemming's huis een spoor van braak te vinden was, moest er iemand tot de steeds afgesloten kunstkamer doorgedron gen zijn, die tot de bekenden behoorde. Ik heb dus eens extra goed gelet op de perso nen, die bij Flemming in en uit gingen. Mijn oog viel weldra op een zekeren Pe- reiro de Saljaro, die Flemming's vertrou wen genoot en die dit vertrouwen waar schijnlijk beloonde met het maken van af drukken van Flemming's sleutels. Saljaro had reeds tevoren mijn. argwaan opgewekt. Ik heb ernstige nasporingen naar zijn af komst gedaan. Hij heette een Argentyn te zyn, wonende in de stad Tucuman. Ik heb .mij onmiddellijk in verbinding gesteld met de Argentijnsche politie en ik kreeg spoe dig daarna bericht, dat een Saljaro te Tu cuman onbekend was. Ik zette de nasporingen voort in onze ar chieven en met behulp van de gegevens waarover ik kon beschikken, kwam ik wel dra tot de ontdekking, dat de man niet Saljaro maar Erich Zander heette, een persoon, die vroeger als oplichter en hotel- dief opgetreden was." „Maar Haberland", zei Gerling, nog steeds niet overtuigd, „je bewijzen schijnen my nog allesbehalve volledig." „Luister nog eens even, Gerling Op den sigarenaansteker waren de letters E. Z. gegraveerd. De man was zoo dom, dit ding bij zich te dragen. Een fout van de bende is het voorts geweest, dat men den heer Liers gevangen genomen heeft. Men wilde hem toen tot het malven van liandteekenin- gen dwingen, om onderteekende verklarin gen van echtheid bij valsche kunstwerken te kunnen toonen. Liers bezit namelijk een eigenaardige kundigheid in het maken van handteekeningen. Hij kon dat als kind reeds." „En dat wist de bende?" „Ja en. wat denk je van wien? Van Se verin." „Ach zoo dus toch van Severin „Severin moet dit evenwel toevallig me degedeeld hebben in een gesprek, dat over vervalschingen en oorkonden liep. Toen Liers toevallig in de macht van de bende geraakte, wilde men zich zijn eigenaardige eigenschap ten nutte maken. Liers wist evenwel vrij te komen en de vijf mannen, die hem ontvoerd hadden, op te sluitendaarna keerde hij naar Berlijn terug met een onechte Madonna, die hij op zijn belagers veroverd had, in een op een eenzame plek aan de Deensche kust staan de woning, ongeveer een uur van Skjalskör verwijderd." „En hoe ben je eigenlijk aan al deze schitterende gegevens gekomen?" „Liers heeft het aan de dochter van con sul Flemming verteld en zij heeft het mij weer medegedeeld Het vaartuig waarop Liers ontvoerd werd een kleine, oude stoomboot is geheel in dienst van de bende. Het wordt gebruikt voor de over brenging van nagemaakte kunstvoorwer pen van Duitschland naar Zweden en De nemarken. Men draagt er steeds zorg voor, dat het ver van de douane verwijderd blijft. Reeds ongeveer een jaar geleden is de Amerikaan Jolm P. Walsh voor een groot bedrag opgelicht door middel van een na bootsing- van een historisch kunstwerk het is dus vaststaand, dat de bende reeds geruimen tyd „werkt"." „En wie is dan het hoofd van den troep?" vroeg Gerling. „Genoemde Pereiro de Saljaro?" „Neen De leider van de bende heet Franz Karczek en heeft reeds vroeger ëen rol in een kunstvervalschingszaak ge speeld. Hedenavond zijn twee leden van den troep, genaamd Zeek en Buller, met den aan Severin ontstolen „ridder" op weg naar de kust van de Oostzee ze zullen aan boord genomen worden van het schip, dat onder bevel van Tim Kröger staat en ze schijnen niet van plan te zijn op Duitschen bodem terug te keeren." „Ach zoohet aan boord gaan van be doelde twee mannen te verhinderen, is dus het doel van onze nachtelijke vlucht." „Ja Er zijn reeds zes personen re chercheurs en agenten uit mijn ressort per auto naar Boltenhagen." „Hm En ben je nu werkelijk ook de moordenaars van Jager op het spoor?" „Ze hebben J&ger vermoord, omdat üij een eerlijk man toevallig vernomen had, dat hij voor een bende kunstverval- sehers werkte. Hij wilde zijn opdrachtge vers bij de politie aangeven hij werd even wel in een val gelokt en 's nachts in de Lelbnitzstrasse vermoord." Gedurende eenige oogenblikken dacht Gerling na. Toen zei hij „Ik wilde toch wel eens weten, hoe je aan dit alles komt?" „Dat kan, Gerling. Ik liet Zander alias Saljaro schaduwen en daar deze man In het geheel niet besefte, dat zijn doen en laten zorgvuldig nagegaan werd iets wat een geraffineerd misdadiger niet ge makkelijk overkomen zal verried hij ons, zonder het te bemerken, wat wij we ten wilden. Hij woonde in een pension aan den Schöneberger Ufer. Hij heeft dezen avond half zeven bezoek ontvangen van drie heeren, die eenigen tijd na elkander binnen gingen. Ik ben persoonlijk naar het pension gegaan, gewaarschuwd door de pensionhoudster. Ik nam plaats in een on bewoond vertrek naast de woonkamer van Saljaro. Ik heb een belangrijk gedeelte van het gesprek, dat de mannen voerden, kun nen volgen. Zoo kwam ik in het bezit van alle gegevens, die ik wenschte „Maar waarom heb je het viertal dan niet dadelijk gevangen genomen?" „Karczek en Zander willen morgen om tien uur met het vliegtuig van den gev o- r.en dienst naar Londen vertrekken Ze doen echter geen schrede meer zonder oe- waking." „En heeft Severin geen enkele verbin ding met de bende?" „Absoluut niet „Hoe verklaar jij dan, dat de Madonna, die Severin niet uit handen gegeven heeft volgens zijn zeggen, natuurgetrouw nage bootst geworden is?" „Hij is vier dagen afwezig geweest \rco? een reis naar Keulen. In deze vier dagen is de eerste vervalsching door den ongelukki- gen Jager naar het origineel vervaardigd. En de verdere Madonna's zijn weer naar bedoelde eerste nabootsing gemaakt. Van Jager gingen de vervalschingen naar Zeek, die de beeldjes het aanzien van „oud" wist te geven „Ja Dat kan..." „Ik ben thans zeer bezorgd", sprak Ha berland verder. „Bezorgd omtrent het lot van den journalist Jiililing en den heer Liers. Ze hebben drie dagen geleden Berlijn verlaten. Ik vrees, dat ze in hun jacht op de bende de voorzichtighéid uit het oog verloren hebben. En van de genade van hun tegenstanders hebben ze weinig te hopen (Wordt vervolgd)'

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 3