EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 190 MAANDAG 15 AUGUSTUS 1938 Tsjechisch verkeersvliegtuig verongelukt STADSNIEUWS 1 HET PRINSELIJK PAAR OP REIS UIT DE PROVINCIE ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsclie Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISS1NGEN TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTTEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 1G cent (max. 10 regels Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSff AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" 1111111111111111111" 'Alle 17 inzittenden om het leven gekomen. Naai* vernomen wordt, is een Tsjecho- Slowaaksch verkeersvliegtuig van den dienst PraagStraatsburgParijs Zater dagmorgen te Oberkirch, op 13 K.M. van Kehl verongelukt. Uit nadere berichten blijkt, dat het hier het verkeersvliegtuig van de Tsjechische Luchtvaartmaatschappij betreft, dat Zater dagmorgen om negen uur in Praag was opgestegen om naar Parijs te gaan. Laag hangende wolken belemmerden klaarblijke lijk het zicht, zoodat hst vliegtuig over een bergtop heenschuurde, neerstortte, ontplof te en in brand vloog. In het geheel zijn aanvankelijk zestien personen om het leven gekomen. Eén persoon was zwaar gewond. Do eenig overlevende van het vreeselijke ongeluk was de stewardess. Zij had zware brandwonden bekomen. Men is er in geslaagd de lijken van en kele slachtoffers te identificeeren, twee hunner bleken Amerikanen te zijn, vier Duitschers en drie Tsjecho-Slowaken. Ook de ecniig overlevende van het vlieg tuigongeluk is inmiddels gisteren in het ziekenhuis te Offenburg overleden. Hst aan tal slachtoffers bedraagt dus zeventien. Een commissie van het rijksministerie voor de luchtvaart en een commissie uit Praag zijn op de plaats van het ongeluk aangekomen om een onderzoek in te stel len. Het toestel was een Savoia-toestel, voor zien van drie motoren van 800 P.K. Toen het vliegtuig boven het Zwarte Woud vloog, kwam het in zeer slecht weer met zeer laaghangende wolken, zoodat het op een hoogte van 600 M. ging vliegen. Het station Antzheim seinde het toestel te stijgen tot 1000 M., doch dit bericht kwam al te laat. Met geweld was het vlieg- 'tuig reeds tegen den top «van een berg ge vlogen, de z.g. Buchwalderhoehe. van in- ic. Dem. 6 Augus ta het Een afscheid. Gistermorgen nam de heer A. P. Gouds bloem, na een verblijf van ruim drie jaar alhier, afscheid als godsdienstleeraar van de Vrijz. Herv. gemeente te Vlissingen. Na gemeenschappelijk zingen van Ps. 103 vs. 1, las de voorganger Lukas 12 vs. 2232, waarna hij in zijn voorrede zeide zeer tegen dit uur te hebben opgezien, nu hij na ruim 3 jaar van gestagen arbeid afscheid moet nemen. Langzaam maar ze ker is een sterke band ontstaan tusschen hem als godsdienstleeraar en den kleinen Vrjjz. Herv. kring. Men schonk hem het vertrouwen en hij mocht medeleven in vreugde en verdriet. Ook heeft hij aan de kinderen geestelijke leiding mogen geven en hen mogen brengen tot de eenige Bron van het leven, Jezus Christus. Ook de ge meente heeft hij vooral in deze donkere tijden mogen wijzen op de Bron van licht, die nimmer dooft. Spr. denkt ook aan de zieken, aan de intieme gesprekken, aan de jongeren die belijdenis des geloofs hebben afgelegd. Naast dagen van licht en zon staan ech ter ook uren van duisternis en schaduw. Zijn arbeid, in gebrek verricht, is niet steeds door allen bezien in Hooger licht steenen aan te dragen tot opbouw van Gods koninkrijk. Doch er is groote dank baarheid voor de liefde en trouw welke hij met zijn vrouw hier mocht ondervinden. Zij voelden zich in Vlissingen thuis en het kost groote moeite zich van alles los te maken, §pr. hoopt ook in zijn toekomstige ge meente Enkhuizen zijn krachten te geven tot opbouw van het koninkrijk van Chris tus. Spr. hoopt dat de groote Leidsman het bestuur en de leden der Vrijz. Herv. gemeente niet zal verlaten. Naast een woord van weemoedig af scheid past een woord van vertrouwen en spr. koos daarom tot tekst voor zijn pre- dicatie Lucas 12 32 „Vreest niet, gij klein kuddeken want het is uws Vaders welbehagen, ulieden het Koninkrijk te ge ven". Na de predieatie richtte 'de heer Gouds bloem zieh nog met woorden van dank en afscheid tot het bestuur der Vrijz. Herv. gemeente, en bracht dit dank voor het ver trouwen in hem gesteld tot de propagan- dacommissie, die veel heeft gedaan voor de uitbreiding en het aanzien der gemeen te de leerkrachten der Zondagsschool het kerkkoor en de kosterin den heer - Ströhmeijer, die hem tot zoo grooten steun is geweest en tot slot tot alle leden en vrienden der Vrijz. Herv. gemeente. Blijven wij als vrije vromen één in de trouwe lief de Gods en het geloof in Christus Jezus en dat de Geest van Christus rijkelijk onder U moge wonen, aldus eindigde spreker. Na het uitspreken van den zegen zong de gemeente haar scheidenden godsdienst leeraar staande Psalm 131 vs. 3„Dat 's Heeren zegen op U daal" toe. Gezongen werd nog tijdens den dienst Gez. 921 en 4, Gez. 268 2 en Gez. 96. Record-cyfer grondverkoop. Dat te Vlissingen in steeds toenemende mate woningen worden gebouwd, blijkt ook. uit de gegevens van het gemeentelijke grondbedrijf. Het is tot dusver nog niet voorgekomen, dat dit bedrijf in één jaar voor ƒ100.000 aan grond verkocht. In 1938 is echter de 100.000 niet alleen overschreden, maar vandaag was dit zelfs reeds met de 200.000 het geval 1 De benoodigde grond voor het groote flatgebouw, waarover wij dezer dagen schreven, is in dit cijfer niet begrepen deze transactie moet den gemeenteraad nog bereiken. Het totaal-bedrag aan verkochten grond zal in 1938 de 200.000 dus zeer aan merkelijk overschrijden. Een opvallend ver schijnsel dat vermelding verdient, aange zien het -r- zooals hierboven reeds werd opgemerkt tot dusver nog nimmer was voorgekomen dat voor de helft, dus voor ƒ100.000, aan grond in één jaar verkocht werd. Een afscheid. Zaterdag 13 Augustus werd, na het be ëindigen van den werktijd, afscheid geno men van den heer W. Blinkhof, werkzaam in de ketelmakerij der Kon. Mij. „De Schelde". Na een diensttijd van 48 jaar ging hij wegens het bereiken van den penr sioengerechtigden leeftijd de maatschappij verlaten. De baas, de heer C. v. d. Berge, sprak den scheidende eenige hartelijke woorden toe, waarna deze namens ingenieurs, ba zen en werklieden eenige cadeaux in ont vangst had te nemen. Openluchtconcerfc. Dé harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer P. de Rooij, zal Woensdag a.s., des avonds te 8 uur, een concert geven op de tent op den Boulevard Evertsen. Programma: 1. „Schiphol", marschA. Kappert 2. „Théoludo", ouverture L. Langlois 3. „Doornroosjes Bruidsvaart", M. Rhode, arr. A. Dreissen 4. „Gold und Silber", WalzerF. Léhar 5. „Amoretten Parade", Charakterstiick, Hans Schmid Pauze. 6. „Op Marsch", marschpotpourri, W. Ciere, arr. A. J. Maas 7. „Sérénade", J. Heykens, arr. L. Crisfol 8. „Ballsirenen", Walzer uit de operette „Die lustige Witwe", F. Léhar 9. „Op een Perzische Markt", intermezzo-scène, A. Ketelby 10. „Welkom Koningskind", marsch, S. Spiero Ferryboot „Prinses Juliana" brengt ca. 1000 Belgen naar Vlissmgen. Het zal 's Maandags niet dikwijls voor komen dat een ferryboot van den provin cialen stoombootdienst met ca. 1000 passa giers de haven binnen komt. Bovendien is het ook Anders dan' anders, dat zij uit de richting Terneuzen komt, zooals hedenmor gen het geval was. Omstreeks half negen voer do „Prinses Juliana" met twee rood-wit-biauwe vlaggen in top, de buitenhaven binnen en nam lig plaats aan de provinciale ponton. Op het dek overal lachende en blijde gezichten van ongeveer duizend Belgen, .die een vaar tochtje van Selzaete achter den rug hadden. In dit Belgische plaatsje was nl. een gouw- feest van gymnasten gehouden, waaraan men nu een uitstapje naar Vlissingen had verbonden, waartoe men. de „Prinses Juliana" gecharterd had. De stemming was uitstekend aan boord, waaraan ongetwijfeld ook het muziekkorps, dat de reis mede- maakte, wel het zijne zal hebben bijge dragen. Het embarkeeren aan de ponton bracht voor den Maandag een bijzondere levendig heid met zich mede. Vanochtend te 6 uur Belgische tijd was men vertrokken, terwijl het vertrek van hier op 2 uur Belgische tijd bepaald was. Detacheering genietroepen. Van 15. tot en met 27 Augustus 1938 wor den van het 3e bataljon regiment genietroe pen te Utrecht alhier gedetacheerd 3 offi cieren, 22 onderofficieren en ongeveer 150 dienstplichtigen. Dit detachement wordt voor een gedeelte gelegerd in de bomvrije kazerne en voor het overige deel in. barak- kententen te Kaapduinen. Het detachement staat onder commando van .den kapitein J. J. A, de Ridder* Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht) Engelsch s.s. „Vienna", van Antwerpen Nederlandsche m.s. „Vledderveen", „Oostzee H", „Brin- da" en „Wega" van Londen „Sea Cloud" (Amerikaansch jacht) van Terneuzen, Om te bunkeren: Nederlandsche m.s. „Mary" van Hamburg„Eland" van Par „Albula" van Amsterdam „Both nia" van Londen„Koert" van Swansea „Karanan" van Brussel; „Hinde" en „Lies" van Antwerpen Gïieksche s.s. „Amathia" van Newcastle.; „Petroil" van Pernis; „loannis Faf af alios" van Hamburg; Neder- jandsch m.s. „Geziena Hendrika" van Ant werpen. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Vienna" naar Harwich; „Brin- da", „Albula",: „Bothnia", naar Antwerpen; „Wega" naar Brussel; „Sca Cloud" (jacht) naar Antwerpen „Mary" naar Havre Eland" naar Haldeh„Koert" naar Am sterdam „Karanan" naar.Zweden „Hin de" naar Southampton „Lies" naar Aar- huus „Geziena Hendrika" naar Klaipeda; „Amathia" naar Dakar„Petroil" naar Susak „loahnis Faf af alios" naar Barry Docks „Teddy" naar Corpus Christï. Teraardebestelling Eddy Priester, Op de Noorderbegraafplaats werd Za terdagmiddag het stoffelijk overschot van het op zoo jeugdigen leeftijd overleden Ma rathon-lid Eddy Priester aan den schoot der aarde toevertrouwd. Aan den. ingang hadden zich de clubge- nooten opgesteld, die bij het passeeren van de baar den groet brachten. De baar werd gedragen 'door Marathon-leden en werd voorafgegaan door- drie clubmakkers, die met hun overleden vriend de Marathon estafetteploeg gevormd hadden. Zij droegen kransen van de K.N.A.U. en Marathon. Naast andere bloemstukken was de baar bedekt met kransen van de leeraren en leerlingen der Rijks H.B.S. Aan de groeve sprak de heer Kampman, technisch leider van Marathon, een af scheidswoord mede namens, de K.N.A.U. Hij dankte zijn overleden makker voor wat deze voor Marathon verrichtte en roemde diens sportiviteit en kameraadschap. Spr. besloot met de woorden„Eddy, je bent de groote finish gepasseerdrust zacht, we zullen je niet vergeten. Een ontroerend woord werd vervolgens gesproken door den heer J. Brander, Lee- raar der Rijks H.B.S. Deze deelde mede, dat de directeur der Rijks H.B.S. het zeer betreurde in de onmogelijkheid te verkee- ren de ter aarde bestelling bij te wonen en een kort woord te spreken. Den heer Brander is daarom verzocht de Rijks H. B. S. te Vlissingen te vertegenwoordigen. Spr. memoreerde, dat Eddy tot die leer lingen van de school behoorde, die door gedrag en vlijt steeds den goeden gang van het onderwijs hielpen bevorderen. Na de vacantie zou hij in de 5e klas zijn studie beëindigen. Het bericht van zijn overlijden had leeraren en leerlingen diep getroffen en het was een zware taak hier een woord van troost te spreken. Tot de ouders en verdere familie sprak de heer Brander woorden van troost.- De vader van den overledene dankte al len, in het bijzonder de heeren Brander en Kampman voor hun medeleven. Diep on der den indruk verlieten de clubgenooten en een groote schare belangstellenden den doodenakker. Amerikaansch jacht „Sea-CIoud" in de haven. Het 2400 ton metende Amerikaansche jacht „Sea-CIoud", dat zooals gemeld een uit 76 koppen bestaande bemanning heeft, bracht gisteren een bezoek aan onze haven. Het fraaie schip, dat met zijn vier hooge masten, het vele touwwerk en de raas een fraaien aanblik bood, lag gemeerd aan een der boeien in de buitenhaven. Doordat de masten van de „Sea-CIoud" reeds van verre zichtbaar waren, zijn gis termiddag velen naar de buitenhaven ge togen om het jacht van meer nabij te kun nen zien. Mede door'het bezoek van de plezierboo- teh „KoninginWilhelmina" en „Zeeland" met Belgische passagiers, de Engelsche mailboot „Vienna", een bunkerschip en en kele kustvaarders bood onze haven een levendigen aanblik. In den namiddag is de „Sea-CIoud" met bestemming Antwerpen vertrokken. Het havenverkeer in Juli. De haven, van Vlissingen werd gedurende Juli 1938 bezocht door 173 zeeschepen met een tonnage van 213.208 N.R.T. en 203 bin nenschepen met 68.825 ton draagvermogen. In bovenstaande getallen zijn niet verwerkt de schepen van de Mij. „Zeeland", den pro vincialen dienst, de marine en heb loods wezen* i 1 Prinses Beatrix logeert bij haar 1 grootmoeder te Den Haag. M Men meldt one van otficieele jjjj zijde, dat H.H.K.K.H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard heden j| voor ruim een week per auto op reis zijn gegaan. M Het eerste doel is Aken, waar §j Prinses Armgard een kuur doet. Vandaar ligt het in de bedoe- s ling een autotoer door Duitsch- s land en Noord-Italie te maken. M Het kleine Prinsesje zal dien tijd H bij haar grootmoeder op het land- Ij huis „Ruigenhoek" logeeren. 1 H. M. de Koningin is heden- ochtend om 9 uur per auto van H het paléis Soestdijk vertrokken en H is naar Den Haag teruggekeerd. H De Koningin heeft haar intrek in den „Ruigenhoek" genomen, p Hedenmiddag komt Prinses p Beatrix met de verpleegster naar p den „Ruigenhoek", Christ. Geref. Kerk. A.s. Zondag 21 Augustus zal het 40 jaar geleden zijn ^zt de Chr. Geref. gemeente alhier geïnstitueerd werd. In verband hier mede zal op genoemden datum in den mor gendienst (9.30 uur) een herdenkingsdienst gehouden worden, waarin student Van der Vlis van Apeldoorn hoopt voor tegaan. Badhuis aan de Boned ykestraafc. Gedurende de week van 8 tot 13 Augus tus werden in het badhuis 444 baden ge nomen en wel 313 door heeren, 105 door dames en 26 door kinderen. Wedvlucht met postduiven. Zondag jl. hield de postduiven-veréeni- ging „De Vriendenkring" haar wedvlucht vanuit Quivrain. Afstand 115 K.M. Los 8 uur. Eerst aankomende duif om 10-12-17 uur. Laatste prijsduif om 10-57-14 uur. De prijzen werden als volgt behaald: 1 24—28 Gebrs. Wisse 2—8—9—10—11—16 J. H. Leijdelckers 327 H. van Hoorn 4 W. F. de Ruiter; 522 C. Bosschaart; 6 72325 J. Govers 12—17—18 C. Mom maas 13 K. Marijs 1421 J. J. Baak 15 M. Weug 19 B. J. Peters20—26 H. Meulmeester. Stand kampioenschap eerste vijf deelne mers luidt als volgtJ. H. Leijdekkers 237 punten, J. J. Baak 160 punten, C. Mom maas 160 punten, J. Govers 152 punten, H. van Hoorn 89 punten. Burgemeesters-mutaties. Bij Kon. besluit van 12 Augustus 193S is, met ingang van 1 September 1938 benoemd tot burgemeester der gemeente Hoedekens- kerke, J. Ermerins, met toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Baarland. Is aan J. Louwerse Wzn., op zijn verzoek, met ingang van 1 October 1938, eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Vrouwenpolder. MIDDELBURG. De Abdij-uitvoering. De derde uitvoering van het Middel- burgsch Muziekkorps had gistermiddag vrij velen naar de Abdij getrokken, al blijft het aantal bezoekers onbevredigend. Zij die er waren hebben blijk gegeven van groote waardeering voor het gebodene en dit met recht, hetgeen gepresteerd werd, stond ook nu weer op een hoog peil. Muziek op de Markt. Er was Zaterdagavond vrij wat belang stelling voor de uitvoering van het arbei- dersmuziekgezelschap „Excelsior". De dames, die zich belast hadden met den verkoop van speldjes, legden daarbij een grooten ijver aan den dag.De opbrengst was bestemd voor het instruméntenfonds. Eerste H. Mis. De parochie van den H. Petrus en Paulus te Middelburg heeft Zondag wederom een barer zonen de groote uitverkiezing zien beleven, op te mogen gaan tot het altaar des Heeren yoor zijn eerste plechtige H. Dit nummer bestaat uit 2 bladen «ai» Jew <j«»g Verschillende ernstige verkeersonge vallen. {Gemengd nieuws). De wapenstilstand tusschen Japan en. Rusland is in gevaar, Buitenland), In Engeland is een vliegboot met 6 in zittenden verongelukt. .(Luchtvaart) Ook is een Tsjechisch verkeersvliegtuig verongelukt17 dooden. .(Pag. 1, eerste blad)1 Ernstig voorval in Haagsch gemeente ziekenhuis. (Gemengd nieuws); ZEE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Mis, n.l. de wel.eerw. Frater Wegbert van Zuijlekom van de Orde der Augustijner Eremieten. Zaterdagavond reeds arriveerde de nieu we gewijde priester, aan het station afge haald door de feestcommissie werd hij naar de ouderlijke woning gebracht, waar pas toor Voorham hem het eerst toesprak. Zondagmorgen werd de feesteling aan de kerk door jeugdorganisatie, bruidjes en geestelijkheid binnengeleid. Bij het H. Mis offer werd de neomist geassisteerd door den zeer eerw. pastoor Voorham als presbyter assistent pastoor Timp als diaken en fra ter Merk O.P. als subdiaken. De feestpredi katie werd gehouden door den weleerw. Pater Eligeers van Ulikom, die in gloed volle woorden de macht en waardigheid van het priesterschap afschilderde.' Het parochiaal, zangkoor voerde op zeer verdienstelijke wijze de vierstemmige Mis „Salve Regina" van Stahle uit, terwijl na de H. Mis werd gezongen Priesterglorie van L. A. Dobbelsteen. De feestgave der pa rochie werd des middags op de druk be zochte receptie aangeboden. Om 7 uur cele breerde de Neomist een danklof, OOST- EN WEST-SOUBURG. Gevonden voorwerpen. Mantelband bij Wouters, van Turnhout* straat 14 een baal uien bij de Rijcke, Middelburgsche straat 79 drie balen uien by J. de Visser, Middelburgsche straat 107. ARNEMUIDEN Gouden huwelijksfeest. Heden 15 Augustus is het 50 jaar ge leden dat het echtpaar J. AamssGiffard in den echt werd verbonden. DOMBURG Niet fietsen in het begin van de „Manteling". Hoewel het rijwielverbod voor het begin van de „Manteling" van kracht is, wordt hiertegen meermalen gezondigd. Het schijnt dat hierover geklaagd is, althans het politietoezicht is hierop zeer ver scherpt met als gevolg dat reeds ver scheidene bekeuringen zijn opgemaakt. Op één middag zelfs drie tegelijk. Men zij ge waarschuwd. BRESKENS GEMEENTERAAD. Vrijdagavond te 7 uur vergaderde de gemeenteraad. Een verzoek van den heer D. Mookhoek om de sloot achter zijn woning' te rioleeren, wordt verwezen naar de begrooting 1939. Op een verzoek van de Gewestelijke Landstorm commissie aan den raad om subsidie, wordt afwijzend beschikt. Bij een wijziging in de begrooting vraagt de heer Brand het woord over hét zwem bassin dat volgens hem reeds berucht ge worden is. Hij heeft indertijd hierin een prachtig werkobject voor de Breskensche werkloozen gezien. Nu werken er echter reeds verscheidene werkloozen uit andere plaatsen. Het geld gaat naar andere ge* meenten en Breskens heeft er niets aan. De voorzitter is het volstrekt niet met den heer Brand eens. Van een „berucht zwembassin" kan geen sprake zijn. B. en W. daarentegen zijn verheugd het op 31 Augustus te kunnen openen. Dat er geen- mensehen uit Breskens meer aan werken vindt zijn oorzaak in het feit dat de mi nister de werkverschaffing en de steunver lening hier ter plaatse heeft stopgezet. Daar het aanleggen van het zwembassin

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1