TRIUMPH NSMAAK ROOKT 1 CENT VIRGINIA 76e JAARGANG - NUMMER 189 ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1938 DE RIUMPHATOR' Vreeselijke uitwerking van de moorddadige Japansche luchtaanvallen. STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE EERSTE^BLAD fjel»em»fewSgsc«i «inw Jew iüi VOLKSZANGAVOND ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISS1NGEN TEL. 10 - GIRO 66287 HÉ fJpL AD VERTENTIEPRU S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN A A N G ESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUB L I C I TEITSWAAR DE, 1NGESTE LD DOOR DE VEREENIGiNG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" I Ruim duizend personen vielen als slachtoffer. Omtrent den aanval der Japansche lucht strijdkrachten meldt het Chineesche tele- graaf-agentschap nog, dat in het geheel 102 Japansche vliegtuigen aan de raid heb ben deelgenomen, waarvan slechts 72 het gebied <van Woehan bereikten. Door de verschillende bombardementen, welke door deze vliegtuigen ondernomen werden, zijn ruim duizend slachtoffers ge vallen. Hanjang werd om 13 uur bestookt met bommen van 50 tot 100 K.G. Minstens tweehonderd projectielen werden neerge worpen, waardoor zeshonderd burgers wer den getroffen en minstens vierhonderd hui zen werden .vernield. Vele personen, die aan den kant der rivier woonden, sprongen in paniek in het water en verdronken. Ruim dertig jonken op de rivier Han sloegen om, waardoor nog een honderdtal personen verdronken. De rivier vormt een vreeselijk schouwspel. Tallooze lijken, soms gruwe lijk verminkt, drijven rond. Ook in Woetsjan was de uitwerking van den luchtaanval verschrikkelijk. Driemaal keerden de Japansche toestellen terug. De meeste bommen vielen neer in dichtbe volkte wijken met een arme bevolking, waarvan honderden gedood werden. De universiteit, die Amerikaansch bezit is, leed ook zware schade, doordat drie zware bom men op het gebouw neerkwamen, waar yelen een toevlucht hadden gezocht. Ver schillende leden van het buitenlandsche leerarencorps werden gewond. Men vreest, dab nog slachtoffers onder de puinen be dolven liggen. Een Amerikaansch zendings gebouw nabij het spoorwegstation in Woetsjang werd eveneens getroffen. Ook hier hadden honderden een toevlucht ge zocht. Het gebouw werd vernield en om streeks honderd noncombattanten werden gedood. Voorts is een middelbare zendings school voor meisjes vernield, waar eveneens .vele slachtoffers vielen. De bovenvermelde feiten hebben zich af gespeeld tijdens de Donderdag uitgevoerde bombardementen. Omtrent de luchtaanvallen van Vrijdag wordu door het Chineesche telegraaf- agentschap gemeld, dat vijftig Japansche vliegtuigen de steden van Woehan gister morgen om elf uur hebben bestookt. In Woetsjang en in Hankau wierpen zij telkens tweehonderd bommen neer. Woet sjang leed het ergste. Honderden gebouwen zijn vernield. Een Texaco-gebouw nabij ITatsjimmen, een, spoorwegstation, werd Verwoest. Kanton is Donderdag vier malen gebom bardeerd. Gistermorgen zijn de steden aan de spoorwegen KantonKauloen en Kan tonHankau bestookt, Vele slachtoffers Vielen daarbij* Nieuw Japansch offensief aan de Jangtse. De Japansche strijdkrachten hebben gis teren het offensief aan aen zuidelijken oever van de Jangtse hervat ten einde te trachten uit de impasse van de laatste veertien da gen te komen. Onder dekking van een he vig artillerievuur hebben de Japanneezen de Chineesche stellingen bij Koeling aange vallen, doch zij werden teruggeworpen, v Staat van beleg te Sjanghai. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat in de Fransche concessie en de internationale nederzetting voor vandaag, den eersten ver jaardag van het uitbreken der vijandelijk heden, de staat van belsg is afgekondigd* Van het Jangtsefront. Reuter meldt uit Sjanghai Nu het hooge water aan den noordelijken oever van de Jangtse terugtrekt, verwacht men, dat hst Japansche offensief ook binnenkort aan deze zijde van de rivier hervat zal worden. Volgens een telegram uit Hankau wordt zwaar gevochten te westen van Kioekiang, waar de Japanneezen trachten op te ruk ken. Tsjang Kai Sjek heeft van de rust, die den laatsten tijd in den strijd' was ingetre den, gebruik gemaakt om zijn defensieplan nen te herzien. Hij beweert, dat ruim een millioen geoefende manschappen thans in Stelling liggen, rondom, Hankau, Beiaard-concert. Het weer was onzen carillonneur gister avond wel extra goedgezind. Tegen den aanvang van zijn derde beiaard-concert ging de wind liggen, zoodat den heer J. Kwist weder een stille zomeravond be schoren was om de con amore gegeven karakteristieke toren-muziek te laten klin ken over land en zee. Het afwisselende programma van be kende melodietjes, gewijd aan Silcher, Werner, Brahms, Bizet, Clementi, Adams enz., was er wel op gericht om de be langstelling van het publiek voor deze volkskunst te trekken. Met zijn „bronzen zangers" heeft de beiaardier wederom vergast op een uurtje bijzondere muziek in de open lucht* p. „Alhambra"-Theater. Men zegt wel eens, dat de werkelijkheid film en fantasie overtreft. Dit doet de/e week het wereldnieuws in „Alhambra", wanneer het weergeeft den triomphalen in tocht van het Engelsche koningspaar in tie Fransche hoofdstad. Het bezoek aldaar, de militaire revue, de festiviteiten in Versail les zijn door het camera-oog gezien van een uitzonderlijke sprookjesachtige bekoring, onder wier indruk ieder komt. Wel leent Parijs zich voor een dergelijk, sportief vertoon. Onmiddellijk hierop sluit Polygoon aan met vroolijke momenten uit de Vier- daagsche. De melodie uit liet verleden. Willy Birgel is steeds een knap acteur en een der weinige Duitsche spelers van heden die het doek beheerscht. Hij is er. Evenzeer heeft Brigitte Horney met haar Slavisch uiterlijk en warm temperament steeds een persoonlijke noot en een boeiende charme, zij het soms door de regie wat te Ger- maansch sentimenteel. De eerste is als groot-industrieel met zïj?i sportvliegtuig, door een hevigen zandstorm gedwongen, geland midden in de woestijn. Zijn eenige tochtgenoote is een jonge ac trice. Er gebeurt niets, behalve de redding tenslotte. In Berlijn gaat de man weer ge heel in zijn zaken op en Barbara, de ex- passagiere, gaat aan het tooneel. Na een scène, waarin de tooneelspeelster met al haar jeugdige illussie haar liefde bekent, die zakenman echter nog niet weet te waardeeren, vertrekt het meisje. Vele ja ren later ontmoeten Thomas en Barbara elkaar weer in New York. Zij is daar ge trouwd en heeft een zoontje. Haar hart is echter nog steeds bij haar eerste liefde. Bijna laat zij zich door de liefde bewegen mee terug te gaan naar Europa. Zij blijft echter ter wille van haar man en kind. Zoo scheiden die twee weer om voor goed alleen te blijven, omdat het te laat was geworden en de man te laat inzag, dat zijn geluk zoo dichtbij was. Zeer goed getroffen is de Nieuwjaars viering in Amerika, typisch de Duitsche visie, wanneer Duitschers yoor ras-echte Amerikanen willen spelen, Zeer amusant is de film De firma, wordt verliefd. Een comedie, die een aaneenschakelitg is van vroolijke situaties, waarin vaak de goedmoedige satyre op bepaalde toestan den op Amerikaansch .behendige wijze wordt doorgevlochten. Edward Arnold fungeert als op de twee na grootste bankier in Amerika, die, wanneer hij op een morgen met zijn ver keerde been uit het bed is gestapt, den al te duren, nieuwen bontmantel van zijn vrouw op straat werpt, juist op het hoofd van een pittig meisje, dat voor een scha mel broodje moet werken op een huichel achtig redactiebureau. Doch de mantel wordt haar geluk. Men denkt en fluistert. En het meisje komt daar door als gast in een luxueus hotel en in het bezit van alle mogelijke kostbaarhe den. Want nietwaar?. Als men zoo'n man tel krijgt Intusschen moet zij een schraal maal zien te krijgen in een automatiek, waar zij kennis maakt met den zoon van den groo- ten bankier en de oorzaak is van een zeld zaam dwazen chaos aldaar. Onbewust brengt ze ook op de beurs een paniek te weeg, met winnen en verliezen, doch wint tenslotte zelf baar levensgeluk als dochter in de rijke familie. Een prettig stuk film vol vroolijkheid, een comedie, geestig en .verkwikkend, een echte lachfilm. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Te Soesterberg werd Vrijdag een natio nale jeugdluchtvaartdag gehouden, waar voor groote belangstelling bestond. Ter gelegenheid van het a.s. regeerings- jubileum van H. M. de Koningin wordt de Lange Vijverberg verlicht en versierd. Vrij dagmiddag beeft men een begin gemaakt met het plaatsen van lichtzuilen, Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: Noorsch t.s. „Teddy" van Port Arthur, lossen bij S.H. V.„Prinses Juliana" van Harwich (ver wacht) Nederlandsche m.s. „Remi" van Londen „Novatie" van Gravelines„Ma- jori" van Antwerpen„Cormoran" van Londen naar Remagen „Monica" van Le Havre om te lossen. Om te bunkeren:: Neder- landsch s.s. „Tara" van AntwerpenNe- derlandsch m.s. „Libelle" van Nykjöping Italiaansch s.s. „Teseo" van Stettin Grieksch s.s. „Antonis" van Emden Zweedsch s.s. „Convallaria" van Ridhaim- dock. V er t rokken': „Mecklenburg" naar Harwich„Broedertrouw" en „Antje" naar Londen„Elziena" naar Sterling „Libelle" naar Barry Rds„Convallaria" naar New Foundland„Teseo" naar Ge nua „Antonis" naar Rio de Janeiro „Tara" naar- Montevideo. SPAN PAARDEN DOOR MOTORTREIN GEGÏw SN. Trein totaal ontzet. Gistermiddag werd een span paarden, die een ploeg trokken, onder geleide van den zoon van den landbouwer C. Goense, bij het passeeren van een onbewaakten overweg nabij Lewedorp, door een motortrein, ko mende uit de richting Middelburg, ge grepen. Een paard werd ongeveer 150 meter meegesleurd en totaal verminkt. Het andere paard brak een been en moest worden af gemaakt. De motortrein werd totaal ontzet en kon op eigen kracht niet meer verder het treinverkeer tusschen Roosendaal en Vlissingen moest tijdens het opruimings- werk, dat verscheidene uren in beslag nam, vanaf Goes tot Middelburg over enkel spoor worden geleid, met het gevolg dat het veel vertraging ondervond. De trein, die om 13.58 uur uit Middelburg kwam en reeds te Arnemuiden was gearriveerd, moest terug naar Middelburg, en passeerde zoodoende met een uur vertraging Lewedorp. Het uitzicht op den overweg is yrij goed. Wiens autoband is dat?, Op het kantoor van de Texaco te Mid delburg ligt een velg met band van een Chevrolet, de band is een Engelbert D 2 maal 6 en behoort zeker aan een vracht auto. De band is gevonden in een bin nenweg tusschen Oostkapelle en Aagte- kerke* Handelsregister Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Wijzigingen: Brasch en Rothenstein, Comm. Venn. 'o. A. (F.), Vlissingen, Prins Hendrikweg 11, exp.- en Veembedr. Ontsl. aan bedrijfsl. i: L. J. Pieterse. Nieuwe id. a I, P, Js yan Aartsen. J. A. Tak Co., Groenmarkt 4-8, Middel burg, bankiers- en ass.bedr., zoomede voe ren van adm. Proc. ingetr. vanJ, M. Harthorrn. N. proc. mr. J. A. Heyse. Het Wapen van Zeeland, Gortstraat 1, Middelburg, café-restaurant. Overl. eige naar A. J, Gillissen. Nieuwe eigenaar S. Gillissen.; De Z.V.B. in het seizoen 1937—1938. In het jaarverslag van den secretaris- competitieleider van bovengenoemden bond, den heer A. Imanse, wordt eerst met waar- deerende woorden de overleden voorzitter, de heer J. P. van Bel, herdacht. Daarna wordt omtrent den bond zelf o.m. medegedeeld Een jaar van rustig werken met goede resultaten heeft de Z.V.B. achter den rug. Het is vooruitgang over alle linies. Het aantal vereenigingen, het aantal leden en adspirantleden toont een vermeerdering, waaraan vooral het weder toetreden van de verschillende vereenigingen in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen niet vreemd is. Het •eenige schaduwkantje dat hierbij te sig- naleeren valt is dat de meeste vereenigin gen een te geringe belangstelling hebben voor het jeugdige element in hun verband. Het aantal vereenigingen steeg tot 54. Verheugend is, dat de vereenigingen zelf, wat de financiën aangaat steviger gefun deerd zijn, althans gerekend naar de fi- nancieele verhouding tot den Z.V.B. De financieële toestand van den bond is zeer goed en het afgeloopen jaar was een top jaar. Dit resultaat is bereikt door dras tische bezuinigingen, welke nu bijna tot het uiterste zijn opgevoerd. Voor het eerst werd dit jaar een school- voetbaldag gehouden, welke alleszins ge slaagd mag heeten. Ook werden dit jaar door de K.N.V.B.- vereenigingen en in Zuid-Beveland tezamen met de Z.V.B.-vereenïgingen combinatie wedstrijden ten bate van het Z.V.B.-con- tributiefonds gespeeld. De opbrengst der wedstrijden was over het algemeen beter dan vorig jaar. De competitie welke aanvankelijk vlot verliep en weinig beïnvloed werd door slechte weersomstandigheden, kreeg toch nog een onverwachten tegenslag. De bie tencampagne in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen stagneerde ten zeerste, terwijl een mond- en klauwzeer epidemie oorzaak was, dat vele velden tijdelijk gesloten moesten wor den. Het aantal leden bedroeg in de jaren 1933—1938 resp. 3439, 4132, 3742, 3142. 2922, 3283 juniores resp. 514, 702, 671, 526, 468, 444 totaal resp. 3953, 4834, 4413, 3668, 3390, 3727. Het aantal vereenigingen bedroeg resp. 75, 75, 61, 52, 52, 51. De leden zijn te verdeelen in 1725, die tevens lid zijn van den K.N.V.B. en 1558 specifieke Z.V.B.-er3, bij de adspiranten zijn de aantallen resp. 349 en 95. Onder de Z.V.B.-leden zijn voorts 93 leden van erkende combinaties en 75 par ticuliere leden. Vervolgens passeeren de verrichtingen van de verschillende Zeeuwsche K.N.V.B.- elftallen de revue. Er kon dit jaar niet veel gedaan worden voor de opleiding en ontwikkeling van scheidsrechters. Mogelijk zal het volgend jaar de K.N.V.B. uitkomst brengen in dit moeilijke onderwerp. Het scheidsrechterscorps is niet groot. Jiammer is het, dat ieder jaar de K.N.V.B. de beste krachten opeischt, waardoor voor de Z.V.B. vereenigingen steeds de minder sterke scheidsrechters belangrijke wedstrij den moeten leiden. De consuls zien over het algemeen in hun functie slechts een soort van keur meesterschap over de terreinen op Zon dagmorgen. Hun taak is echter veel om vangrijker. Zij behooren de propagandis ten te zijn van den Z.V.B. in hun gebied en zij dienen met het Z.V.B.-bestuur nau wer samen te werken. Een poging om hen in het actieve bondsleven meer in te scha kelen, is jammerlijk mislukt, door gebrek aan medewerking hunnerzijds. In het bestuur kwam één wijziging door het bedanken van den heer Dane. In diens plaats werd gekomen de heer J. Kole. Het tragische gebeuren van een der laatste dagen van het jaar bracht de voorzitters plaats vacant. Het bestuur bestond aan het eind van het jaar uit de volgende heerenJ. F. van Heuckelom, vice-voor- zitterA. Imanse, secretaris-competitie leider M. D. P. L. Hackenberg, penning meester J. A. Montaan, 2e secretaris- hoofdconsul A. J. van de Velde, G. A. Hamelink, J. Kole en J. W. Gudde, com missarissen. Het aantal afdeelingen bestond dit jaar uit 12 (vorig seizoen 11), namelijk lOZon- dagafdeelingen en 2 Zaterdagafdeeïingen. In de Zondaigcompetitie werd gespeeld door 84 elftallen (v.j. 77) en aan de Zaterdag competitie namen 16 (15) elftallen deel in totaal dus 100 elftallen, ,(92). De financiën. De penningmeester, de heer M. D. P. L. Hackenberg constateert in rijn jaarverslag dat de bond nog nimmer financieel zoo'n gunstig jaar heeft doorgemaakt. De grootste winst welke ooit werd ge maakt, werd genoteerd in seizoen 1931 1932. Deze bedroeg toen 754.85. Thans werd een winst gemaakt van niet minder dan 1035.89. Het gunstige resultaat werd grootendeels verkregen door toename van. het aantal leden, grootere opbrengst van de posten boeten, inleggelden en vereenigings-con- tributie, doch niet het minst door sterk doorgevoerde bezuinigingen. Van het bijzonder gunstig seizoen werd geprofiteerd om een schuld van 427.56 uit den staat van rekening-courant-houders te nemen en als verlies af te schrijven. Voorts werd nog een bedrag ad f 50 Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant. Het aantal slachtoffers van den Ja- panschen luchtaanval op Hankau tot 1000 gestegen, [(Pag. 1, eerste blad)] Gemeenteraad yan Souburg. JPag. 2, tweede blad)] Ernstig ongeluk op spoorwegovergang by Lewedorp. [(Provincienieuws) Opnieuw een groot deel van ons land door noodweer geteisterd, [(Pag. 2, eerste blad)] Doodelijlc ongeval op onbewaakten' overweg te Wildervank. JGemengd nieuws)] Teleurstelling op de „Karimata". J Binnenland)] Wederom yrij talrijke verkeersonge lukken. [(Gemengd nieuws)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN afgeschreven op den post materieel Z.V.B. Er is nu nog een netto winst van 558.33 overgehouden. Het Z.V.B. bestuur stelt voor om deze winst als volgt te bestemmen 250 te storten in een fonds ter viering van het 20-jarig bestaan in 1941 en 308.33 toe te voegen aan het reeds be staande reservefonds. In den loop van het seizoen werd in overleg met de kascommissie besloten een fonds te stichten ter viering van het 20- jarig bestaan. Hierin zal een bedrag moe ten worden gestort van 500, hetwelk zou moeten worden gevormd uit de gemaakte winst van de eerstkomende jaren. Mocht in de eerstkomende jaren geen winst gemaakt worden, dan zal het in 1941 ontbrekende bedrag worden aange vuld uit het reservefonds. De opbrengst van de boeten is bijna 80 meer dan vorig jaar, hetgeen hoofd zakelijk komt, door het opleggen van een flink aantal persoonlijke boeten aan per sonen die als Z.V.B.-lid rijn uitgekomen voor een niet erkende vereeniging of com binatie of wel daartegen. De ledencontributie bedroeg 1313.20, Door meerdere deelname aan de competi- tie. is de post inleggelden j; 40 hooger dan het vorige seizoen. Het contributiefonds hetwelk werd ge vormd tot verlaging van de contributie, heeft in het afgeloopen seizoen reeds haar goede diensten bewezen. Het saldo van de contributiefonds-reké- ning per 1 Juli 1937 bedroeg 247.36* Thans bedraagt dit 383.82. De begrooting voor het seizoen 1938— 1939 sluit met een bedrag van 2620. A.s, Donderdag 20.30 uur voor Hotel Oosterhuis o. I. v. JAN KUILER. Zeeland zingt! De nieuwe snelverkeersweg MoerdijkRoosendaal. Een medewerker schrijft aan de N.R.Crt.ï In verband met de behoefte aan geschikte objecten voor werkverruiming heeft de mi nister, zooals gemeld is, besloten tot ver vroegde uitvoering van den geprojecteer- den snelverkeersweg MoerdijkRoosen daalBergen op Zoom. Deze weg (tot welks uitvoering men reeds met de opmetingen is begonnen) zal er een zijn zonder rijwielpaden ter weers zijden en bestaan uit twee, door een gras gazon gescheiden, wegen voor op- en afi gaand verkeer, met een betonnen dek. Elk dezer beide wegen zal een breedte krijgen van 6.25 meter. Het beginpunt is de Moerdijkbrug. Van-i daar leidt de weg naar Zevenbergen, dat 700 meter bewesten de kom dezer plaats wordt gepasseerd, vervolgens 800 meter ten westen van Oudenbosch, en vandaar naai* Roosendaal, waar hij op den rijksweg naai]

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1