EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 187 DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1938 Hoe moei ik mijn woning, enz. tijdens luchtbeschermingsoefeningen en in oorlogstijd verduisteren? lart I 9 STADSNIEUWS §cIiCMrIgwi§sc«i «on desa UIT DE PROVINCIE abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren enwaar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 ld ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR. FEESTDAGEN A A N G ESLQTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEPERLANDSCHE DAGBLADPERS" dan Idere impl. brul. I ver- j mat p, 32, ge- „DE 155. iRott. .uur: 9 9 9 Mid- 1.25; ikele |r 2e van Ei-ven |22727 EK, \l 153 1.282 Algemeene richtlijnen voor de maskeeringopgesteld door den heer Ir. G. de Regt, hoofd van den Maskeer ingsdienst Het hoofd van den gemeentelijken lucht beschermingsdienst verzoekt ons opname van het volgende Het doel van de maskeering is het weg nemen van alle oorzaken, welke aan vij andelijke vliegtuigen richtpunten zouden kunnen geven. Overdag kan weinig worden gedaan om bepaalde objecten aan het gezicht te ont trekken, alleen kan worden overgegaan tot camoufleering van zeer bijzondere inrich tingen. Gelukkig staat hiertegenover, dat overdag de vliegtuigen ook vlugger worden gezien, zoodat de actieve luchtverdediging actiever zal kunnen optreden dan bij duis ternis. In de avond- en nachturen moet ge zorgd worden, dat lichtuitstraling wordt vermeden. Hiertoe is het niet voldoende, dat alle lichtbronnen zoodanig zijn aan gebracht of afgeschermd, dat deze vanuit de lucht niet direct waarneembaar zijn, dioch tevens moet worden voorkomen, dat belichting van vloeren, muren en alle mo gelijke andere vlakken van zoodanige in tensiteit ontstaat, dat deze van uit de lucht waarneembaar zijn. Het hierboven omschreven doel der mas keering is alleen dan bereikbaar als de be volking in haar geheel volledige medewer king verleent dit is tevens haar eigen belang. In 't bijzonder rust op gezinshoofden en leiders van bedrijven en inrichtingen een groote verantwoordelijkheid. Men bedenke hierbij, dat een kleine na latigheid, behalve de vernietiging van zich zelf en de zijnen, benevens de belangen, welke aan hem zijn toevertrouwd, tevens de vernietiging van' de" menschenlevens en belangen in zijn omgeving ten gevolge kan hebben. Terloops zij hierbij opgemerkt, dat ieder, die hetzij moedwillig, hetzij uit onacht zaamheid, in zijn plicht te kort schiet, zich aan een strafbaar feit schuldig maakt Het spreekt wel van zelf, dat met het nemen van maatregelen niet kan worden gewacht tot de nood aan den man komt immersmen kan niet volstaan met in tijden van gevaar alle lichten te dooven, het leven zal ook dan zijn eischen stellen en diverse bedrijven en inrichtingen zullen naast hun vredestaak tevens een oorlogs- taak hebben te vervullen en dus zal het mogelijk moeten zijn zelfs een zwaardere taak dan normaal te kunnen volbrengen. Hiertoe is het noodig, dat vooraf wordt overwogen wat in tijden van gevaar zal moeten worden gedaan en dienen tevens proeven te worden genomen, opdat zal kunnen worden nagegaan, in hoever de ontworpen maatregelen practisch voldoen. Thans kan worden overgegaan tot de behandeling van de maatregelen, welke moeten worden genomen Indien by een woning, bedrijf of inrich ting buiten verlichting aanwezig is, zal deze buiten bedrijf moeten worden gesteld of zullen zoodanige constructies van ar maturen moeten worden aangebracht, dat directe straling in de lucht wordt verme den, terwijl de oppervlakte-helderheid van bestraalde vlakken of voorwerpen zoo laag zal moeten zijn, dat deze vlakken of voor werpen vanuit de; lucht niet waarneembaar zijn. De voorkeur moet echter worden ge geven aan de eerstgenoemde methode, waarbij de lichtbronnen blijvend buiten be drijf blijven, zelfs in die gevallen, waarbij de veiligheid van het verkeer eenigszins zou worden beperkt. Er worde echter op gewezen, dat hierby niet volstaan mag worden met een of an dere afspraak of instructie, dat de buiten verlichting niet mag worden ontstoken, daar een vergissing gemakkelijk kan plaats vinden (het grijpen van een verkeerde schakelaar, kinderen e.d.) Een afdoende maatregel wordt verkregen door gloeilam pen uit de huls te draaien en andere licht bronnen te verwijderen of onklaar te ma ken. Voor de maskeering van gebouwen staan .twee methodes ter beschikking en wel Alle ramen kunnen worden afgesloten door middel van. luiken, welke mogelijk normaal reeds aanwezig zyn of kunnen bijv. met planken worden dichtgespijkerd. Het beplakken van ruiten met voor licht ondoorlaatbaar papier verdient geen aan beveling, omdat hierbij het gevaar bestaat, dat bij het neerkomen van een brisantbom, in de omgeving de ruiten springen en dan tegelijkertijd de maskeering zou zyn opge- heven. Hierbij kan niet worden nagelaten er op te wijzen, dat het dichtspijkeren van ra men het .bezwaar heeft, dat hierby overdag ook met kunstlicht zal moeten worden ge werkt. Aan het gebruik van luiken zijn evenwel ook gevaren verbonden en wel deze, dat de mogelijkheid bestaat, dat ver lichting wordt ontstoken, voordat de luiken zijn gesloten. Bijzondere aandacht zal hier aan moeten worden besteed. Verder wordt er op gewezen, dat het noodzakelijk is om op plaatsen waar de verlichting normaal in bedryf is, er voor te zorgen, dat er bij het openen van deu ren geen licht naar buiten kan stralen. De toepassing van lichtsluizen is hier op haar plaats. De andere methode bestaat hierin, dat achter de niet-afgesloten ramen geen of een zeer beperkte verlichting wordt toege staan. Waar geen verlichting is toegestaan, dienen de lichtbronnen, evenals bij buiten verlichting te worden verwijderd pf on klaar gemaakt. Ter verkrijging van een beperkte verlichting, zijn speciale arma turen te gebruiken of moeten normale lam pen op doelmatige wijze worden afge schermd. Ook speciaal voor de luchtbescherming in den handel gebrachte lampen komen hier in aanmerking. Het gebruik van gor dijnen, c. q. luiken in combinatie met de beperkte verlichting verdient aanbeveling. Blinkende voorwerpen houde men van lichtbronnen verwijderd. Voor elk lichtpunt in een gebouw zal zijn na te gaan, in hoever dit kan wor den gemist, wenschelijk of noodzakelijk is om de in het gebouw te verrichten werk zaamheden mogelijk te maken. Tevens zal een beslissing zyn te nemen over de v/ijze, waarop de lichtpunten, welke intact moeten blijven, op doelmatige wijze zullen worden afgeschermd, dit met inachtname van de omstandigheden, welke van invloed op de lichtuitstraling kunnen zijn. Is omtrent deze punten een beslissing genomen, zoo moet worden overgegaan, tot het aanschaffen, respectievelijk het aanmaken van het benoodigde materieel. Dit materieel zal in vredestijd moeten wor den opgelegd en van de noodige merk- teekenen moeten zijn voorzien, opdat in tijden van gevaar het aanbrengen in snel tempo zal kunnen plaats vinden. Ook bij de constructie der aan te brengen voor werpen zal er rekening mee moeten worden gehouden, dat deze gemakkelijk en snel zijn aan te brengen. Het benoodigde personeel. Het behoeft geen betoog, dat naast de materieele voorbereiding ook de personeels voorziening moet worden georganiseerd, speciaal voor bedrijven is het noodzakelijk om te komen tot een welomschreven plan. Een leider en verder personeel zal moeten worden aangewezen, geïnstrueerd en ge oefend. Deze leider en het hem toege voegde personeel hebben tot taak om op eerste aanzegging en in den kortst mo elijken tijd de luchtbeschermingsorgani satie in werking te doen treden en in stand te houden. Elk lid van het. perso neel zal hierbij een vooraf omschreven deel van het geheel hebben te behartigen. Tevens zal moeten worden gezorgd voor de noodige vervangers; het zou onverant woordelijk zijn een bepaalde taak gehéél van één persoon afhankelijk te stellen. Personen voor een luchtbeschermings- taak aangewezen, mogen niet dienstplich tig zijn. Verder wordt opgemerkt, dat slechts zaklantaarns mogen worden gebruikt, die zoodanig geconstrueerd zijn, dat zij hun schijnsel slechts kunnen uitzenden in een absoluut ongevaarlijke richting. Het gebruik van „gewone" zaklantaarns zal verboden zijn. Tenslotte wordt er met nadruk de aan dacht op gevestigd, dat het absoluut noo dig is maatregelen te nemen, dat geen lichtuitstraling plaats vindt door W.C.-ra- men, dakvensters, badkamerramen, ramen in bergplaatsen, e.d., ook al wordt ül die plaatsen soms slechts voor korten tijd licht ontstoken. Men lette er ook vooral op, dat de gebouwen en huizen ook aan de achterzijde geen licht uitstralen, Art. 12. Ieder is verplicht de door den burgemeester schriftelijk van hem gevor derde medewerking tot uitvoering van deze wet (wet betr. bescherming tegen luchtaanvallen) te verleenen en, indien by openbare bekendmaking door den bur gemeester algemeene of bijzondere gedrags regels zijn voorgeschreven, zich daarnaar te gedragen. Art. 13. 1. Hij, die opzettelijk aan een verplichting, als bedoeld in het vorige ar tikel, niet voldoet, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste twee jaren of geldboete van ten hoogste duizend gul den. 2. Hij, aan wiens schuld is te wijten, dat aan een verplichting, als bedoeld in het vorige lid, niet wordt voldaan, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of met oen geldboete van ten hoogste vqjf honderd gulden. 3. Indien het feit is gepleegd in geval van oorlog of oorlogsgevaar, worden de in de vorige leden gestelde maxima ver dubbeld. 4. De feiten, strafbaar gesteld in dit ar tikel, worden beschouwd als misdrijf. DE MOORD OP HET ECHTPAAR LAUWEREINS. De verdachten blijven voorloopig nog in hechtenis. Op 4 Maart 1937, meer dan anderhalf jaar geleden dus, werden hier ter stede de bejaarde echtelieden Lauwereins in het café Keersluis op gruwelijke wijze om het leven gebracht. Begin Augustus 1937 werden twee ver dachten gearresteerd B. P. de K. en L. S., beiden uit Maassluis. Een hunner werd aangehouden toen hij aan boord van de „Stad Haarlem" uit Zuid-Amerika terug gekeerd, den Nieuwen Waterweg opvoer verdachte B. werd tegelijkertijd in Maas sluis gearresteerd. Met Kerstmis 1937,- cp den avond van 25 December, werd een derde verdachte gearresteerd aan boord van de sleepboot „Schelde" deze verdachte, D. van T., keerde toen terug van.een sleepreis naar Madagascar. Arrestant B. heeft inmiddels bekend, dat hij met zijn .medeverdachten naar café Keersluis is gegaan met de bedoeling daar te stelen. Volgens, zyn verklaringen zou verdachte van T. den 75-jarigen caféhou der hebben neergeslagen. Toen. het slacht offer, vermoedelijk bewusteloos, op den grond storttè, heeft verdachte de K. hem bij een been naar voren getrokken, de sleutels uit de zakken van het slachtoffer gehaald en deze aan B. gegeven. B. merkte toen op, dat de caféhouder nog kreunde deze werd - vervolgens vermoord door hem te steken. Hoewel de beide andere arrestanten hardnekkig ontkennen, beschikt de justi tie tegen hen toch over verschillende zeer' bezwarende aanwijzingen. In enkele bladen is dezer dagen een be richt verschenen waarin wordt medege deeld, dat de verdachten dezer dagen in vrijheid zullen worden gesteld en dat het onderzoek doodgeloopen is. Wij hebben er ons bij de meest bevoegde instantie van overtuigd, dat deze berichten kant noch wal raken en dat men voorloopig niet voornemens is tot invrijheidsstelling over te gaan. Ongetwijfeld vordert het onder zoek langzaam wij hebben indertijd reeds enkele malen medegedeeld dat men op zeer talrijke moeilijkheden stuit. De justitie is er. niettemin van overtuigd, dat de drie verdachten die nu reeds geruimen tijd in voorarrest zitten, bij den roofmoord be trokken zijn. En daarom is zij voorloopig niet voornemens tot in vrijheidstelling over te gaan. Beroep van de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs te Vlissingen ongegrond verklaard. Gedeputeerde Staten van Zeeland, be schikkende op het beroep ingesteld door de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs te Vlissingen tegen het besluit van den raad der gemeente Vlissingen van 1 October 1937 houdende vaststelling voor 1938 van de bedragen bedoeld in artikel 55bis, le lid, der Lageronderwijswet 1920 gezien de berichten van het gemeente bestuur van Vlissingen, dd. 11 November 1937, no. 4908, le afdeeling, 6 Januari 1938, no. 5727, le afdeeling, 18 Mei 1938, no. 2283, le afdeeling en 7 Juli 1938, no. 3084, le afdeeling van den Onderwijsraad '(afdeeling voor het algemeen vormend lager onderwijs en het bewaarschoolonderwijs) dd. 7 Februari 1938, no. 15803 en van den inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Middel burg, dd. 5 Maart 1938, no. 693 overwegende, dat het beroep van het schoolbestuur is gericht tegen het feit, dat bij de berekening van de bedragen per leerling als bedoeld in artikel 55bis, le lid, der wet, welke voor de scholen voor ge woon lager onderwijs voor 1938 worden beschikbaar gesteld, op de in aanmerking komende uitgaven een bedrag van 480 in mindering is gebracht wegens kosten voortvloeiende uit het gebruik van school lokalen door derden Overwegende, dat door het gemeentebe stuur van Vlissingen duidelijk is aange toond, dat tengevolge van het gebruik van schoollokalen door derden de in aanmer king komende uitgaven in ieder geval 480 hooger zijn dan zij zonder dat ge bruik zouden zijn en dat derhalve de af trek van 480 volkomen terecht is toege past gelet op de Lageronderwijswet 1920 besluiten: le. het beroep van adressant ongegrond te verklaren 2e. adressant er op te wijzen, dat hij binnen 30 dagen, te rekenen van den dag, waarop het besluit hem is toegezonden, daarvan bij Hare Majesteit de Koningin in beroep kan komen 3e. afschrift hiervan te zenden aan a. appellant b. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen ter mededeeling aan den ge meenteraad c. den Onderwijsraad en den Inspecteur van het Lager onderwijs voornoemd. Beiaard-concert. Vrijdagavond van 8 u. 309 u. 30 zal de heer J. Kwist het derde beiaard-concert geven op het carillon van den St. Jacobs- toren alhier. Het programma voor dit concert luidt 1. a. „Avondliedje" Silcher b. „De Leliën" c. „De Waldhoorn" d. „Het Roosje" Werner e. „Het Avondklokje". 2. Andante in G Batiste 3. „The Sandman" Brahms 4. „The Toreador's song" Bizet 5. a. LiedKohier b. „Tyrolerlied" 6. a. „Kuckucksruf" Zilcher b. „Kleine Studie" 7. „Sonatine" Clementa 8. „Liebestraum" no. 3 Liszt 9. „Home on the Range" 10. „The Holy City" Adams Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Vereeniging voor Vreemdelingenver keer te Zandvoort organiseerde Woensdag op het strand zandwedstrijden voor de jeugd. Een kleine bewonderaarster van Prinses Beatrix aan den arbeid. De deelnemers aan het derde zeekamp van het Nationaal Jongeren Verbond te Den Oever brachten Woensdag een bezoek aan Den Helder, waarbij zij geïnspecteerd werden door den schout-bij-hacht H. Jolles, commandant der Marine, VTissmgsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Rottum" en „Hoendiep", van Londen naar Duisburg. Om te bunkeren: Italiaansch s.s. „Castleverde" van DanzigEngeïsch s.s. „Middleton" van Amsterdam Neder landsche m.s. „Immanuel" en. „Tromp" van Antwerpen. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Immanuel" naar Kingslynn „Tromp" naar Londen „Middleton" naar Durban„Castleverde" naar Genua. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen, maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd een sleutel tje linnen kinderschoentje wit kinder schoentje huissleutel paar bruine kin derschoentjes en dat inlichtingen zijn. te be komen omtrentzilveren damesarmband horloge bij J. F. Visser, Kasteelstraat 1Ö7 asdop van auto bij Olijslager, Vrijdomweg 48 blauw badpak bij Macquelin, Bosckjes- laan 1R. K. medaille bij Smith, Wilhel- minastraat 22kinderporternonnaie met inhoud bij Louws, Scheldestraat 68 blauwe dameshandschoen bij Hendrikse, v. d. Manderestraat 12 zilveren collier bij mej. Sckunselaar, Aldegondestraat IS, Souburg bruin lederen fotografietoestel tui bij van der Horst, Oude Markt 23 huissleutel bij Kouwenhoven, Schermin- kelstraat 20 grijs manteltje met zwarte stippen bij L. Koekman, Aagje Dekenstr. 31grijs jongensjasje bij v. Rijssel, Lam- brechtsenstraat 30 wit kinderschoentje bij v. Hese, Wagenaarstraat 9 gele meis jesjurk bij Van Zalen, Vrouwestraat 7 sleutel, gemerkt no. 10 bij J. Melis, Eede- straat 8huissleutel bij Kopmels, fietsen stalling aan Dishoeekbruin zwempak met witten handdoek bij Jilleba, Clijverstr. 29 haarband en een ketting met 2 sleu tels bij G. Hol, Bakkersgang 1wit kin dersokje bij Goethals, Breestraat 5witte fcadschoen bij Gebraad, Slijkstraat 25 kastsleutel bij v. d. Klift, Kolvenierstraat 6 heerenrijwiel bij de Kolt, Verk. Quakke- laarstraat 145huissleutel bij Soolsma, Dokkade 53 sjaal bij Meulmeester, West straat 16tandenborstel in étui bij An- driessen, Kasteelstraat 44 wit zakmesje bij W. de Ruijter, Singelweg 60 rijwielbe- lastingmerk in étui bij Hollaers-Verberkt, Walstraat 78groen beenen kinderarm bandje bij Saaij, Gravenstraat 21 jong grijs katje bij Murray, Walstraat 100 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Voorschriften voor het verduisteren van woningen enz. in verband met de luchtbescherming. ,(Pag. 1, eerste blad} De „Karimata" blyft doorwerken, hoe wel het afgepaalde gebied vrijwel is afgezocht. ^Binnenland) Bij vïiegfeesten in Hongarije is een toestel met 12 inzittenden verongelukt. X Luchtvaart} Nieuw rechtsch offensief in Spanje. ((Buitenland) Wapenstilstand aan de grens bij Mand- sjoekwo. Buitenland) Een record-vlucht van de „Ekster". .(Luchtvaart) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN wollen badpak bij Joziasse, Koudekerksche weg B 398, by Zuidbeekbruin kinder schoentje en beige kousje bij Clarisse, Noordstraat 71; snoer bloedkoralen met gouden slot bij de Voogd, Nieuwstraat 26 paar grijze dameshandschoenen, paar beige zeemlederen handschoenen, paar witte zeemlederen handschoenen en zwart fluwetlen boerinnentasch bij tramkantoor P. Z. E. M.zakmesje bij Peters, Joost de 'Moorstraat 17 oorbelletje bij Weug, Ban- kertstraat 14R.K. medaille bij Koster, Branderijstraat 20blauwe ceintuur bij J. Luik, Noordstraat 78. Vreemdelingenbezoek, Heden werden met de orovincïale boot van Breskens 3400 personen en 198 auto's van de Belgische badplaatsen overgezet. Het vorig jaar bedroegen deze aantallen resp. 4400 en 197, Hooger beroep. Door M. P, van H., grossier, wonende te Vlissingen is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der arrondissements rechtbank te Middelburg van 29 Juli 1938, waarbij hij wegens diefstal is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Door J. R., arbeider te 's-Heerenhoek, is hooger beroep aangeteekend tegen het von nis van den politierechter te Middelburg van 9 Augustus 1938, waarbij hij wegens valschheid in geschrifte is yero.ordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Besmettelijke ziekten. In 'de week van 31 Juli tot en met 6. Augustus kwamen in onze provincie 11 ge vallen van besmettelyke ziekten voor, waarvan 3" gevallen van paratyphus (gas- tro-enteritische vorm) te Hontenisse(waar onder 1 maal 2 gevallen in één gezin) en 8 gevallen van roodvonk, nl. 3 te Krabben- drjke, 2 te Biervliet (in één gezin) en één te St. Annaland (het tweede geval in één gezin), Driewegen en Zierikzee. Luchtbeschermingsoefenmg in Zeeland. Tegen Woensdag 26 October heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland een luchtbeschermingsoefening voor de geheele provincie vastgesteld. Evenals bij de vorige oefening in Mei 1936, zal déze zoowel des middags als des avonds plaats 'hebben en zal zij alle deelen der provincie omvatten, MIDDELBURG. De optocht op 6 September. De commissie voor den optocht, die zuil: een belangrijk onderdeel van de feesten op 6 September zal worden, heeft gisteravond vergaderd met afgevaardigden van ver schillende buurtcommissiés en andere be langstellenden. De voorzitter der commis sie,, de heer Chr. J. Mazure, kon mededee- len, dat het doorgaan van den optocht, en dan bedoelde hij in het bijzonder op het historische deel „Ons land in den loop der eeuwen", ten volle verzekerd is. Verschillende groote groepen zyn reeds toegezegd en een aantal bewoners van een bepaald stadsdeel is bereid zich over ver schillende groepen te verdeelen. Tydens de besprekingen op de .vergade-

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1