bij' EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 186 WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1938 STADSNIEUWS ■iif UIT DE PROVINCIE MIDDELBURG. Dit nummer bestaat uit 2 bladen VOLKSZANGAVOND OOST- EN WEST-SOUBURG. ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BU.REAU VOOR PU BLICITEITS WAARDE, INGESTELD DOOR DE V Ejl E E_N I Gj_^G_!,D_E_N_ED_Ej_L_AtI_D_S_C_H_E_D_AG_B_LA_D_PE_Rg| feuzé die ftnder. Le- ct., 20 98 ct„ jslan-i PUR- "eeds Rott. ft. uur Aid- j.25 ikete r 2e larven ft2727 HEK, I. 153 1.282 ok Idop- daar op- Zeer hter- af beeld dit Volkszang. Het bestuur der V.V.V. Vlissingen deelt bns mede, dat de eerste Zeeuwsche volks zangavond onder leiding van Jan Kuiler, zal worden gehouden op Donderdag 18 Augustus a.s., aanvangende te half negen. Het Volkszangkoor, bestaande uit plm. 40 zangeressen en zangers, zal een plaats vin den op één der terrassen van hotel „Oos terhuis", daartoe welwillend door den heer Oosterhuis afgestaan. Van de A.V.R.O. is bericht ingekomen, dat het vrijwel zeker is, dat haar repor- tagedienst dien dag op Walcheren zal ver toeven, zoodat alsdan voor het radio-jour naal een opname kan worden gemaakt. Buiten hetgeen solisten zullen „brengen" en wellicht spontaan door allen zal worden gezongen, luidt het programma als volgt Wilhelmus van Nassouwe, De gilde viert. Een liedje van de zee. Geluckig Vaderland. In een blauw geruite kiel. Marsch-lied L('t Is plicht, dat ied're jon gen). Mijn Nederland .(Waar de blanke top der duinen). Naar zee. Oene van Sneek. Tineke van Heule. Wij willen Holland houen. Zeeuwsch volkslied. De tekst der liederen is a 10 cent ver krijgbaar aan de informatiebureaux der V.V.V. De solisten zullen uit het publiek worden j.gerecruteerd", de groote attractie der Volkszangavonden. Het Volkszangkoor houdt a.s. Maandag in het Concertgebouw zijn slotrepetitie medewerkers zijn nog altijd welkom. Kosten zijn er niet aan verbonden. Wjj hopen nog slechts op mooi weer en een massale opkomst van het publiek van heinde en ver. V.V.V. roept u te wapen onder het motto„Zeeland, zingt T' Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een duizendtal in Naarden gelegerde mi litairen ontvangt dagelijks in het Naarden- sche zwemstadion klassikaal onderricht in het zwemmen. Nu de wielrijders een week lang zonder belastingplaatje hebben mogen rijden en van hun „belastingvacantie" geprofiteerd hebben, is de fiscus weer met nieuwen ijver de controle begonnen, waarbij er terstond reeds slachtoffers vielen. Bij de contröle te Leiden gingen meerdere wielrijders „op de bon". De werkloosheid In onze gemeente. Bij den gemeentelijken dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden Maandag als werkzoekenden ingeschreven Mannen 7 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mastieker, 11 metselaars, 9 opperlieden, 30 schilders, 7 stucadoors, 35 timmerlieden, 4 ververs, 2 vlechters, 2 machinaal-fcoutbe- werkers, 4 meubelmakers, 8 politoerders, 3 stoffeerders, 5 kleermakers, 3 schoenma kers, 55 metaalbewerkers, 4 brood/banket bakkers, 1 sigarenmaker, 6 slagers, 3 tuin lieden, 2 magazijnbedienden, 7 reizigers/ agenten, 5 winkelbedienden, 2 chauffeurs, 4 kellners, 18 loopers, 3 portiers, 3 slee pers, 49 transportarbeiders, 15 kantoorbe dienden, 1 musicus, 4 onderwijzers, 1 ope rateur, 26 varensgezellen (w.o. stuurlieden, machinisten, stokers, matrozen enz.) en 128 losse arbeiders. Vrouwen 2 kleermaaksters, 2 winkel- fjuffrouws, 1 kantoorbediende, 1 huishoud ster, 3 dienstboden, 6 werksters. Totaal 484 ingeschrevenen, waarvan 145 ïn de werkverschaffing. Vorige week 470 personen. Alzoo een vermeerdering van 14 werkzoekenden. Vlissingsch seheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) „Prinses Juliana" ,van HarwichNederlandsche m.s, „Moni ca" van Havre om te lossen bij de S.H.V. 5)Antares" en „Wilja" van Antwerpen „Wocana" van Londen naar Duisburg. Om te bunkeren: Nederlandsche m.s. „Att. S." van Ipswich„Noordstad" van Amsterdam Yoegoslaaf „Senga" van Stettin „Ioannis Fafalios" van Piraeus „Popi. S." van HernosandEstonisch „Ka- lev" van Gent. V ertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich„Prinses Juliana" naar Har wich „Monica" naar Havre„Roelfiena" naar Terneuzen.ntares" naar Kings- lynn „Wilja" naar Londen „Att. S." naar Antwerpen „I. Fafalios" naar Ham- burg „Senga" naar Dubrovnik; „Popi, S." naar Piraeus„Kalev" naar Kemi. Winkeluitbreiding. .Wie vroeger het kleine winkeltje, dat gevestigd waiS in het pand Aagje Deken straat 81, wel eens heeft bezocht, zal dit thans niet meer terug kennen. De heer W. A. Keim heeft zijn zaak uitgebreid en ge moderniseerd. De voorgevel is opnieuw op getrokken en hierin is een groot etalage- raam geplaatst, waarachter de te verkoo- pen artikelen w.o. kruidenierswaren, fijne vleeschwaren enz. overzichtelijk ten toon gesteld kunnen worden. Thans kan het daglicht vrij in den win kel binnendringen, zoodat een keurige in lichte kleuren geschilderde verkoopruimte is verkregen. In een aparte vitrine zijn eenige nevenartikelen zooals sigaren, siga retten en tabak opgeborgen. Het geheel ziet er netjes uit en maakt een goeden indruk. De verbruikscoöperaties in 1937. Evenals vorige jaren heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek een onderzoek ingesteld naar het ledental en den omzet van de verbruikscoöperaties (uitgezonderd brandstoffencoöperaties) over 1937. Het totaal aantal leden daalde in 1937 met 4453, nl. van 301.973 op 1 Januari 1937 tot 297.520 op 1 Januari 1938. Niet in alle provincies echter. O.a. in Zeeland valt we derom een stijging waar te nemen. Op 1 Januari 1938 bedroeg het ledental in Zeeland 5500 tegen 5400 op 1 Jan. 1936 en 1937. De omzet van de verbruikscoöperaties is in 1937 ruim 4 millioen grooter geweest dan in 1936 en bedroeg 66y2 millioen. Het aantal winkels, dat door de in deze statistiek opgenomen verbruikscoöperaties geëxploiteerd werd, bedroeg 1182 (door 349 coöperaties). De totale omzet (in duizenden guldens) en de omzet per 1000 inwoners (in gul dens) in 1937 bedroeg in Zeeland resp. 1.063 en 4.186, In Nederland in totaal rèsp. 66.506-en 7.698. Wegenverbetering in Zeeuwscb- Vlaanderen. De groote verkeersweg van Axel naar de Belgische grens heeft langen tijd in een zeer slechten toestand verkeerd en gevaar opgeleverd voor het snelverkeer, vooral tijdens den bietentijd in het najaar. Een gedeelte is reeds vernieuwd en thans wordt ook goede vooruitgang gemaakt met de verbetering van het laatste wegvak via het station Drie Schouwen van de Z.V.T.M. naar Axel, meldt de N.R.Crt. Een groote verbetering zal ook zijn de verbreeding van de beide bruggen, die in dit wegvak voor komen. Met de geheele verbetering van dezen drukken verkeerswg hoopt men voor het a.s. najaar gereed te zijn. Pogingen worden aangewend om in aansluiting hier- anede ook op het Belgische gedeelte nog verbeteringen aan te brengen, wat den verbindingen met de hoofdwegen naar de Belgische hoofdsteden zeer ten goede zou komen. Vallen en oeverafschuivingen in Zeeland. Als het bericht verschijnt, dat langs de Zeeuwsche wateren een dijkvai of oever- afschuiving van beteekenis heeft plaats ge vonden, dan schrikt de bevolking even op. Maar het is wel opmerkelijk, dat de schrik buiten Zeeland het grootst is. De Zeeuwen kennen den strijd tegen het water en zij zijn ook eenigszins vertrouwd geraakt met het gevaar, hetwelk dijkvallen en oever afschuivingen in meer of .mindere mate met zich brengen. Bovendien komen maar wei nig vallen voor, welke direct gevaar ople veren en het is ook meestal zoo, dat bij het vernemen van het bericht, het grootste gevaar voorbij is. Dat de vallen regelmatig optreden blijkt wel uit de omstandigheid, dat over het tijd vak 1 Januari 1930 tot en met 31 December 1937 nog 27 vallen voorkwamen, waar van 2 in de jaren 1930 en 1931, 3 in de ja ren 1932, 1934 en 1935, 4 in het jaar 1933 en 5 in de jaren 1936 en 1937. Het loont de moeite om de laatst voor gekomen vallen, waaromtrent verslag is uitgebracht, aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Hieruit toch blijkt, hoe aanhoudend en kostbaar de strijd van de Zeeuwen is tegen het water. De eerste val kwam voor op 28 Januari 1937 bij den calamiteuzen Willem Anna- polder aan de Westerschelde. Toen viel weg 0.9 ha. grond in oppervlakte, terwijl de verdwenen grondmassa werd geschat op 20.000 M3. Het verschil in diepte voor en na den val bedroeg op een afstand van 80 M. uit de dijkskruin 5.3 M. De val is voor gekomen in het onderzeesche beloop, on middellijk zeewaarts van den teen der glooiing op het waterbeloop van den bui tenberm van den zeedijk, waarbij geen noemenswaardige inscharing in het beloop boven laag water werd aanget rötfen. De lengte van den val bedroeg 150 M., terw^l een hoek van in 1934 uitgevoerd zinkwerk eenigszins bleek nagezakt. Op 26 Mei 1937 is bij denzelfden polder opnieuw een val waargenomen. De opper vlakte bedroeg 0.5 ha. en de hoeveelheid weggevallen grond 12.000 M3. Het diepte- verschil voor en na den val beliep 9.3 M. op 90 M. uit de kruin van den dijk. De val beperkte zich tot het beneden laag water gelegen beloop, zoodat zelfs in de boven laag water gelegen slikken geen inscharing plaats had. De lengte van den val bedroeg ongeveer 90 M., schrijft de N. R. Crt. Het beloop, waarop de val ontstond, is verde digd met in 1934 uitgevoerd zinkwerk en steenbestorting. Dit zinkwerk is beschadigd (afgescheurd en verzakt). Men zal zich den ernstigen dijkvai van December 1936 herinneren. Deze val is ge heel hersteld en het dijklichaam is in zijn vorigen toestand hersteld. In totaal is in 1937 ter verdediging en herstelling van den oever van den Willem Anna polder niet minder dan 69.760 ton afval van steen ge stort, terwijl de oppervlakte der zink- en kraagstukken in totaal 41.725 M2 bedroeg. En ook thans is men druk aan den arbeid. De derde val aan de Wester-Schelde kwam voor op 17 Maart bij het waterschap Hoedekenskerke. De lengte bedroeg onge veer 35 M. De inscharing was gering J na den val ontstond door afbrokkeling van den steilen rand een verzakking in de steenglooiïng aan den voet van den dijk. Hoewel deze val yan kleinen omvang bleef, wat dit. toch een waarschuwing', dat op dezen op verscheidene plaatsen zeer steil staanden oever verrassingen niet uitgeslo ten zijn. Tot steun van den voet der glooiing bij den val is daarlangs een kraag stuk geplaatst, ter breedte van 25 M. en met een lengte van 40 M. aan de landzijde en van 60 M. aan de zeezijde. Dit kraag stuk is bestort met 1 ton afval van steen per M2., terwijl aan de landzijde op liet stuk tegen den steilen rand bovendien een steenen berm is gestort, tot aan de hoogte van. laagwater. Verder kwamen voor twee vallen aan da Ooster-Schelde. De eerste op 29 Januari bij het waterschap Oud- en Nieuw Noord Be veland, van den Oud-Noord B.evelandpol- der. Dit was de grootste val van 1937 met een oppervlakte van 3.3 ha. en een wegge vallen grondmassa van 337.000 M3. Het verschil in diepte voor en na den val be droeg niet minder dan 19.5 M. op een af stand van 105 M. uit de dijkskruin. De lengte was 250 Meter en de grootste inscharing 80 M. De val drong in het bui tenbeloop van den zeedijk door tot op on geveer 2 M. afstand uit de buitenkruinlijn. Over een oppervlakte van ongeveer 600 M2 ging de glooiing op het wiaterbeloop verlo ren. Daar de dijk niet te behouden bleek, is besloten tot het tot zeedijk inrichten van den binnendijk, den zgn. Inlaagdïjk van 1910, welke dicht achter het betrokken deel van den zeedijk is gelegen. Het ge deelte zeedijk ter plaatse van den val is opgeruimd en aan weerszijden van deze doorgraving is het in stand gebleven deel van den dijk afgerond en met steenglooiïng verdedigd. De afkomende grond is benut tot verhooging van genoemden inlaagdïjk, die tenslotte aan de zeezijde is versterkt met een glooiing van betonblokken. De tweede val aan de Ooster-Schelde kwam voor bij den calamiteuzen Onrust polder op Noord-Beveland op .22 Februari De oppervlakte bedroeg 1.4 h.a. en de weg gevallen grondmassa 70.000 M3. Het ver schil in diepte voor en na den val bedroeg 8.1 M. op 275 M. uit de dijkskruin. De lengte was 155 M. en de grootste inscha ring ongeveer 80 M. De rand van. den val bleef 170 M. uit de dijkskruin» Vroeger ge legde zinkstukken en dammen vielen we.g of verzakten. Ter herstelling en verdedi ging zijn hier aangebracht 1600 M2. rijs- beslag, terwijl 1104 ton afval van steen is verwerkt. Majrnix-herdenking te Antwerpen. Tijdens de tentoonstelling,; welke van IS Augustus tot 11 September te Antwerpen aan Marnix en zijn tijdgenooten zal worden gewijd, zullen talrijke spreekbeurten en feestelijkheden plaats hebben. Op 23 Augustus handelt dr. H. van Ver- weke, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Gent over „Marnix en Oranje" op 31 Augustus spreekt prof. dr. J. R. Slotema- ker de Bruine over „De staatsman Marnix tegenover Kerk en Staat" en op 6 Septem ber P. Neuhuys over „Le XVTe Siècle et Marnix". Zondag 4 September begeeft zich een volksoptocht naar het beeld van Marnix. Geuzenliederen worden voor het monumert gezongen en toespraken gehouden door den voorzitter van het Marnix-comité en door den burgemeester. Op Zondag 11 September wordt in de feestzaal van de stad een concert van mu ziek der XVIe eeuw gegeven, onder leiding -van Karei Candael. Verder wordt op Zondag 18 September •in de Koninklijke Vlaamsche Opera door den'Kon. Kring Marnix, De Val van Ant werpen vertoond, gemoderniseerd door Geunen, onder den naam van Strijd van Antwerpen. Het programma voorziet tot slot, meldt het Vad., een academische zitting in het stadhuis en een watertocht naar West-Sou burg in Zeeland, waar zich het graf van Marnix bevindt. Rijkspostspaarbank. Opgave over de maand Juli 1938. Vlissingen: ingelegd 64.793.14 terugbetaald - 64.802.48 minder ingelegd 934.31 Het aantal *.euw uitgegeven .boekjes bedroeg 31. Middelburg '5 ingelegd 123.818.30 terugbetaald - 114.293.96 meer ingelegd 9.524.34 Het aantal nieuw; uitgegeven boekjes bedroeg 57, Oos t-S O li b tl r g ingelegd 12.049.35 terugbetaald - 12.502.04 minder ingelegd 3 452.69 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 1, KoudekerkeJ ingelegd 4.394.32 terugbetaald - 1.505. meer ingelegd f 2.889.32 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 1, Breskens? ingelegd 170.137.53 terugbetaald - 108.295.65 meer ingelegd 61.841.88 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 81, G r. o e d e 3 ingelegd 'f. 15.382.18 terugbetaald - 12.226.18 Sneer ingelegd 'f 3.156. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 2. S c h o o n d ij k e ;s ingelegd f 11.351. terugbetaald - 10.373.76 minder ingelegd 9.34 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 7. Oostburg J ingelegd 20.064.58 terugbetaald - 14.408.99 meer ingelegd 5.655.59 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 3. IJ z e n _d ij k e a ingelegd 20.409.24 terugbetaald 16.198.30 meer ingelegd 4.210.94 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 6, .Wielrijder bü aanrijding door auto levensgevaarlijk verwond. Hedenmorgen omstreeks half twaalf heeft tusschen Serooskerke en Oostkapelle op het grondgebied van laatstgenoemde ge meente een ernstige aanrijding plaats ge had. De wielrijder A. M., woonachtig te Oostkapelle is, toen hij uit een zijweg kwam, aangereden door een uit de richting Middelburg komenden auto van den heer R. uit Goes. De wielrijder werd hierbij levens gevaarlijk gewond. Naar verluidt treft den autobestuurder geen schuld. De politie stelt een onderzoek in. De kleppermarscïL, Het was gisteravond niet zoo druk als ander bij de repetitie van den Klepper- marsch in het gymnastieklokaal op de Groenmarkt. Vele kinderen waren met de vacantie- school op reis en anderen waren voor lan- geren of kortoren tijd weg, terwyl ook het onderwijzend personeel in vacantiestem- ming verkeert. Dit alles was aanleiding om mede te deelen, dat deze repetities een paar weken worden stop gezet om tegen dat de scholen weer beginnen en verwacht mag worden, dat weder in grooten getale opgekomen wordt, zal worden aangekondigd, dat men weer verder gaat om tenslotte een of twse repetities te houden met allo kinderen, ook die. welke van buiten Middelburg mede klepperen. Alle kinderen, die mede klepperen, kun nen Vit dag-avond deelnemen aan de rêpeti- §etteurlewïssew van den da«s Tsjangkoefeng in vlammen hevige bombardementen door de Russische artillerie. [(Buitenland)) De Europeesche zwemkampioenschap- pen te Londen Ragnhild Hveger wint het klassieke damesnummer, de 100 M. borsterawl. Sp or t) Vier dooden bij vliegongeluk in Austra lië. .(Luchtvaart )j Britsch militair vliegtuig met vier in zittenden vermist. (Luchtvaart)) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Donderdag 18 Augustus half 9. Tekst der liederen a 10 ct. aan de informatiebureaux der V. V. V. Vlissingen, tie te Koudekerke met het muziekgezel schap „Voorwaarts", aanvangende te half acht. De heer Mazure heeft er verder o.a. nog eens laan herinnerd, dat alle kleppers oranje moeten zijn gebeitst en ieder kind om den pols een oranje lint moet dragen,- Zij, die moeite hebben met het doen beit sen van de kleppers of het aanschaffen van het lint, moeten op een der eerstvolgende repetities daarvan kennis geven, het be stuur zal dan te hulp komen, waarbij het lint voor een cent of drie kan worden gele verd. Geen versiering in "Vlissingsche straat en Burchtstraat. Gisteravcnd vergaderde in café „De Zwaan" de buurtvereeniging Vlissingsche straat en Burchtstraat ter bespreking van de straatversiering' ter gelegenheid van de aanstaande feestelijkheden. De opkomst was zeer gering. Van de ruim 160 gezinnen zijn er 60 lid der buurtvereeniging. De contributie bedraagt 5 ct. per week. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur noodgedwongen moet afzien van een straatversiering die een eenigszins toon baar effect kan maken, daar de kas dit niet toelaat. Opgemerkt werd dat het niet op gaat om, al zou de kas het toelaten ds keele straatlengte te versieren ten laste van 60 leden tegenover 100 gezinnen die geen lid zijn. Aangenomen werd een feestje te bereiden .voor de kinderen der leden. AGENDA VOOR DEN GEMEENTERAAD De raad dezer gemeente komt Vrijdag 12 Augustus a.s. te 2 uur in vergadering bij een ter behandeling van onderstaande punten :3 1. Vaststelling notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Voorstel tot herbenoeming van de le den van diverse commission. 4. Voorloopige vaststelling van de reke ningen over 1937 van het Woningbedrijf, het Waterleidingbedrijf en van de ge meente. 5. Voorstel tot nadere vaststelling van de verordening op de heffing' yan een hon denbelasting, 6. Praeadvies van Burg', en Weth. inzake den eventueelen aankoop van zijkanten van wegen van den Polder Walcheren. 7. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de N.V. „Gekro", Des- structiebedrijf, te Overschïe, en tot vast stelling der hierop betrekking hebbende wijziging van de gemeentebegrooting voor 1938. 8. Voorstel tot wijziging der Bouwver ordening. 9. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet van 600 voor het doen sa menstellen van een rapport betreffende het waterleidingtarief en de lekverliezen van het Waterleidingbedrijf en tot vaststelling- der hiermede in verband staande wijzigin gen der begrootingen voor 1938 van ge noemd bedrijf en van de gemeente. 10. Voorstel om op de gemeentebegroo ting dienst 1938 een post van 275 uit te trekken in verband met het 40-jarig re- ge.eringsjubileum van H. M. de Koningin,

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1