EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 185 DINSDAG 9 AUGUSTUS 1938 STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE KERK- EN SCH00LNIEUWS MARINE EN LEGER po liert 10 Mc- fcid- p ;ele 2e 153 282 lar- tcr Een, abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTIEPRIJ S Van 1—5 regels 1.25, iedere regel, meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN A A NGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, I N G ESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE D A G B L_A_D_P_ER_£' De jeugdhulde ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. De tweede bijeenkomst, welke gister avond ten stadhuize gehouden werd, met de besturen der jeugdvereenigingen in ver band met de jeugdhulde ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin te Amsterdam, was beter bezocht dan de eerste maal. Deze vergadering stond thans onder lei ding van den burgemeester, den heer C. A. van Woelderen. Een tiental organisaties was vertegenwoordigd, nl. de r. k, Turn- vereeniging, de R.K. Jeugdvereeniging „De Kruisvaart", de wandelsportvereeniging „De vroolijke Tippelaars", de Geref. Jeugd- centrale, de sportafdeeling C.K.W.O., de C. J. M. V.- Padvinders, Chr. Jongelings- Vereeniging, de C.J.M.V., het Verbond van Chr. Jonge Vrouwen- en Meisjesvereenigin- gen en de Nederl. Padvindsters. In een commissie voor de regeling der voorbereidende werkzaamheden werden be noemd mevr. Niemeijer, de heeren J. W. Sandifort en J. P. Ventevogel. De afvaardiging is voor Vlissingen be paald op 5 personen. Besloten werd deze te vormen door 3 mannelijke en 2 vrouwe lijke deelnemers. Tezamen met den burgemeester zal de regelingscommissie op een nader vast te stellen datum bij loting bepalen, welke vereeniging een lid mag benoemen. De ver- eeniging maakt dan zelf uit welk lid aan de deputatie zal worden toegevoegd. De kosten worden omgeslagen over alle deelnemende jeugdvereenigingen en zullen dus miniem zijn. Aangezien de deputatie een afvaardiging dient te zijn van de geheele VJissingsche jeugdbeweging zullen zeker nog meerdere jeugdvereenigingen willen deelnemen. Tot 15 Augustus is het mogelijk zich op te geven bij een der leden van de regelings commissie. De burgemeester twijfelde er niet aan of. Vlissingen zal ook bij deze huldiging weer een goed figuur slaan. Met deze woorden sloot de voorzitter de bijeenkomst. vas De komende en gaande man. Aantal inwoners op 1 Juli22.385 op 1 Augustus 22.412. gevestigds J. M. Steendam, machinist, Koningsweg 11, van Singapore. J. Zondag, bankwerker, Scheldestraat 6, van Geldermalsen. J. Zondag, bankwerker, Scheldestraat 6, van Geldermalsen. A. Wiegmans, magazijnbed.., Groene- woud 26, van Rotterdam. A. Vis, teekenaar, Singelweg 36, van Groningen. P. C. v. d. Dood, machinist, Prinsenstr. 39, van Curasao. M. C. Harinck, onderwijzer, Kasteelstr. 46, van 's-Gravenzande. J. de Koek, bankwerker, Glacisstraat 6, van Bergen op Zoom. P. D. Blom, bankwerker, de Ruyterstr. 5, van Goes. A. W. Duik, bankwerker, Groote Markt 21, van Nijmegen. J. D. van der Star, luit. ter zee Kon. Mar. Res., a/b Hr. Ms. W. v. Ewijck, van 's-Gravenhage. A. A. van Staaij, lood- en zinkwer- ker, Houtkade 16, van Roosendaal. J. C. Verhoeven, bankwerker, Eedestr. 16, van Breda. C. van Hassel, metaaldraaier, Hurgron- jestraat 26, van Roosendaal. P. D. Boogaart, Europeesck sergeant, Margrietenlaan 51, van Ned. Oost-Indië. A. W. Dert, handelsreiziger', Nieuwen- dijk 31, van Middelburg. J. van Rijswijk, korporaal Kon. Mar., Kasteelstraat 47, vail Ned. Oost-Indië. W. Schout, bakker, Zwanenburgscheweg 5a, van Goes. F. van de Ven, metaaldraaier, Coosje Buskcnstraat 67, van Roosendaal. J. L. van Meeuwen, luit. ter zee, Coosje Buskenstraat 5a, van Den Helder. VERTROKKEN^ A. Buningvan Dam, winkelierster, St. Jacobstraat 26, naar Middelburg. G. ti. Roelse, bouwkundige, Paul Kru- gerstraat 11, naar Naarden. J. C. Stein, varensgezel, .Walstraat 26, naar Rotterdam. A. Ekkebus, zonder, Paul Krugerstraat 11, naar Hillegersberg. H. Dekker, timmerman, Hobeinstraat 33, naar Blokzijl. H. Gijsel, winkelbediende, Nieuwendijk 43, naar Hulst. T. Jaski, electr. tech. teeken., Nieuwen dijk 6, naar 's-Gravenhage. A. J. H. M. Tillemans, kok, Boul. Evert- pen 4, naar Breda. M. A. Gouweloos, bankwerker, Boschjes- laan 28, naar Amsterdam. J. F. Perwez, kok, Pioenlaan 9, naar Tilburg. G. A. Wieland, slager, St. Jacobstraat 3, naar Leiden. P. G. C. Vermunt, schoenmaker, Koe straat 69, naar Breskens. I. de Jonge, scheepmaker, Kanaalstraat 104, naar Middelburg. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau" van Harwich Nederlandsch m.s. „Roel- fiena" van Londen. Om te bunkeren: Duitsch s.s. „Consul Cords" van Antwerpen Gi'ieksch s.s. „Petrakis Nomikos" van Hamburg. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Excelsior" naar Londen „Pa- nagiotis" naar Danzig „Petrakis Nomi kos" naar Tampico „Consul Cords" naar Konigsberg „Winnipeg" naar Gdynia. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De herstelwerkzaamheden aan het groot seminarie „Rijsenberg" te Driebergen, dat kortgeleden door brand geteisterd werd, zijn met man en macht aangevangen om het gebouw bij den aanvang van het nieuwe schooljaar op 15 September gereed te hebben. De eerste nieuwe ijzeren span ten werden reeds op het dak van den rech tervleugel geplaatst. De nieuwe Alexanderkazerne aan de Alkemadelaan te Den Haag zal op 15 Au gustus a.s. door het 2e halfregiment hu zaren worden betrekken, in verband waar mede men reeds met de verhuizing van den inboedel is begonnen. Wedvluchtuitslag postduiven. Zondag jl. hield de postduivenvereni ging „De Vriendenkring" haar wedvlucht vanuit Neufvilles. Afstand 104 Km. Los 12.55 uur. Eerst aankomende duif om 14 u. 39 m. 27 sec. Laatste prijsduifom 15 u. 13 m. 31 sec. De prijzen werd als volgt be haald A. Jonckman le pr.J. J. Baak 2e, 3e, 4e pr. J. H. Leijdekkers 5e, 6e, 12e, 18e pr. B. J. Peters 7e, 10e pr. H. 'van Hoorn 8e, 9e pr. gebr. Wisse 11e pr. J. Govers 13e, 15e, 16e pr.C. Mommaas 14e, 19e, 21e, 23e, 24e pr. H. Meulmeester 17e pr. W. F. de Ruiter 20e pr. M. Weug 22e pr. F. Temmerman 25e pr. De stand kampioenschap eerste 5 deel nemers luidt als volgtJ, H. Leijdekkers 169 punten, J. J. Baak 145 p., C. Mom maas 120 p., J. Govers 107 p., H. van Hoorn 63 p., B. J. Peters 63 p. MIDDELBURG. Middelburgs jeugd op 6 September met een gemeentevlag naar Amsterdam. Gisteravond had wederom in de trouw zaal ten stadhuize een vergadering plaats in verband met het deelnemen van Middel burgs jeugd aan de vlaggenhulde op 6 Sep tember aan H. M. de Koningin te brengen. De voorzitter van „Uit het VolkVoor het Volk", de heer W. de Graaf, deelde mede, dat de burgemeester ditmaal wegens andere bezigheden niet aanwezig kon zijn en herhaalde voor hen, die de vorige ver gadering niet bijwoonden, wat de bedoe ling is. Hierna werd de presentielijst nog eens nagegaan en bleek, dat er ruim 1200 jon geren in Middelburg uit allerlei richtingen zijn, namens wie de hulde zal worden ge bracht. Er kunnen zich wel organisaties aansluiten en een cent per lid bijdragen, doch zooals de vorige maal reeds was vast gesteld, werd nu geloot welke deelnemende organisaties ieder een vrouwelijke en welke twee ieder een mannelijken afgevaardigde zullen aanwijzen. De Luthersche meisjesclub en de gym nastiekvereniging „Achilles" zullen ieder een jonge vrouw of meisje en de gymnas tiekvereniging „Wilhelmina" en „Medio- burgum" ieder een jongen man mogen aan wijzen en daarbij ook een plaatsvervanger bij eventueele verhindering. De voorzitter wees er nog eens met klem op, dat alle deelnemende vereenigingen moeten zorgen op Dinsdag 6 September vóór half negen op de Markt te komen. Men wordt dan opgesteld op het verhoogde deel en als de drie reveilles, waaraan de leden der jeugdorganisaties dus niet moe ten meedoen, op de Markt zijn aangekomen, zal om 9 uur de aanbieding van de vlag aan de deputatie, die dan uit de betrokken vereenigingen naar voren treedt, door den burgemeester plaats vinden. De auto met de deputatie en de vlag ver trekt daarop naar Amsterdam. Het was weer het lot, dat besliste, dat „Wilhelmina" de eer zal hebben de vlag langs H. M. de Koningin te dragen. In den avond van Woensdag 7 September vóór kwart voor acht zullen alle vereenigin gen dezelfde plaatsen als bij het vertrek moeten innemen en zal de deputatie van het station worden afgehaald en bij aan komst op de Markt zal de vlag weder dooi den burgemeester in ontvangst worden ge nomen. Een zedenmisdrijf? Gisteren heeft de politie den 73-jarigen smid P. alhier aangehouden als verdacht van het misdrijf bedoeld bij art. 251bis van het wetboek van strafrecht. Reeds eerder is hij wegens overtreding veroordeeld. Voorts werden in den loop van den namiddag in samenwerking met de politie van Oost- en West-Souburg en die te Vlissingen aan gehouden en naar Middelburg overge bracht de 38-jarige N. te Souburg en de 42- jorige D. te Vlissingen, beiden verdacht van het misdrijf bedoeld bij artikel 297 van het wetboek van Strafrecht. De betrokken patiente is sedert eenige dagen in het Gasthuis te Middelburg opge nomen. De toestand der vrouw is niet zon der gevaar. Na opgemaakt proces-verbaal zijn de drie verdachten hedenmorgen in het Huis van Bewaring ingesloten. Het stempelen der rijwielbelasting- plaatjes. Hedenmorgen hebben wij eens geïnfor meerd hoe het dit jaar gaat met het stem pelen van de rijwielbelastingplaatjes ten bate van onvolwaardige arbeidskrachten. Voor het postkantoor was men hedenmor gen de 4500 gepasseerd, terwijl verleden jaar daar ter plaatso totaal 4100 zijn ge stempeld. Men is nog niet aan het einde, want de nog restende vier dagen dezer week kan. men er terecht. Daarna zal wel ieder een plaatje hebben gekocht. Nieuwe fcariefsverordening waterleiding. Als uitvloeisel van het op 22 Juni jl. ge nomen raadsbesluit tot geleidelijke invoe ring van watermeters c.a., dienen thans de noodige wijzigingen te worden vastgesteld in de „Verordening, regelende het tarief der waterleiding" en leggen B. en W. een concept daartoe ter vaststelling aan den Raad voor. KOUDEKERKE Loop der bevolking. G e v e s t i g d N. M. Smit, van Am sterdam, A 30 D. van Eijzeren, van Mid delburg, E 34 J. P. Verschuure en gezin, van Hulst, B 320 J. M. Franchimont en gezin, van Middelburg, E 266; H. L. Plom pen en gezin, van Middelburg, E 265 L. Duijnkerke, van Qudelande, B 282. Vertrokken: G. J. Bensink en gezin, C 33a, naar 's-Gravenhage I. Roo- se, E 139, naar Goes P. de Vos, E 384, naar O. en W. Souburg. NIEUW- EN ST. JOOSLAND Vry ernstig motorongeluk. Gisteravond omstreeks half twaalf kwam een motorrijder met een duopassagier uit de richting Goes naar Middelburg gereden. In de bocht van den rijksweg bij de boer derij van den heer Nieuwenhuijzen te Nieuw- en St. Joosland schijnt plotseling het licht van den motor te zijn uitgegaan waarvan een ongeval het gevolg was. De bestuurder schoof langs een betonnen paal en kwam aan den kant van den weg te recht. De duozitter werd van den motor geslingerd en bleef vrij ernstig gewond liggen. De bestuurder, zekere H. F. de H. uit Voorburg afkomstig, bleek slechts enkele vleeschwonden te hebben opgeloopen. De duopassagier, P. J. V. uit Den. Haag, brak echter een been en is per ziekenauto naar het gasthuis te Middelburg overgebracht. BRESKENS Een drukbezochte bazaar. In een pakhuis aan de Nieuwe Haven is Zaterdagmiddag en -avond een bazaar ge houden teneinde aan geld te komen voor de uityoering van het feestprogramma ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Het muziekgezelschap „Uit het Volk Voor het Volk" vertrok te ongeveer kwart voor drie van de bewaarschool en onder het spelen van een vroolijken marsch mar cheerde men naar het gebouw aan de ha ven waar de bazaar was ingericht. Om 3 uur opende burgemeester Drost den ba zaar en reeds direct daarna toonde het publiek groote belangstelling voor de di verse attracties. Des avonds wa® het zeer druk. De opbrengst bedroeg bruto 500.. Straatversiering. De plannen om de straten van het dorp te versieren nemen steeds vasteren vorm aan. In vele straten is met lijsten rondge gaan en de inteekening is overal bevre digend. Het bestuur der Oranje-vereeniging zal deze week groen uit België halen, zoo dat dan de versiering kan beginnen. De begrafenis van pastoor Perquin. Gistermiddag omstreeks vijf uur is het stoffelijk overschot van pastoor L. H. Per quin, o. p., voorzitter van den Katholieken radio-omroep, aan het Albertinum te Nij megen aangekomen. Aan den ingang werd het stoffelijk hul sel ontvangen door de communauteit en in plechtigen stoet van geestelijken en autori teiten trok men naar het kerkhof. De absoute werd verricht door den hoogeerw. pater B. Schaap o.p., provinciaal der Dominicanen, met assistentie yan pater D. van Gent o. p. uit Rotterdam en pater prof. C. Triethoff o. p., hoogleeraar aan de universiteit te Tilburg. Onder de velen, die zich om het graf hadden geschaard merkten wij op den pau selijken internuntius, Z. Exc. mgr. P. Giobbe, en diens secretaris, mgr. B. Gïjiè- wijk o. p. apostolisch-delegaat van Zuid- Afrika, het bestuur van den K.R.O., tal van ordebroeders van den overledene en andere kloosterlingen. Het koor van het Albertinum zong de liturgische gezangen. Na de plechtigheid werden tallooze kran sen op het graf gelegd. Duitsche predikanten verzoeken om steun. De „Figaro" bericht, dat alle predikan ten in Elzas-Lotharingen een brief uit Duitschland hebben ontvangen, met het poststempel van een Fransche grensplaats. De brief is gericht aan den directeur van eeredienst te Straatsburg, Althdorfer. De schrijver vraagt zijn moreelen steun en den steun van alle predikanten en protestanten voor de Duitsche protestanten in dezen tijd van''hoogsten nood. In de laatste dagen zijn negen personen met de bijl terecht gesteld, alleen omdat zij geweigerd hebben te buigen voor het systeem van onderdruk king van het geweten, dat op het oogen- blik in Duitschland heerscht. Onder deze slachtoffers waren drie leden van de Evan gelische Kerk. Verder wijst de schrijver op het gevaar, dat dominee Niemoeller bedreigt. De Ges tapo heeft eenige dagen geleden het ge rucht verspreid, dat Niemoeller aan zijn familie zou hebben geschreven, dat hij zelf moord zou plegen. Dit is een gemeene leu gen. Niemoeller heeft nooit hieraan ge dacht, hoe ellendig zijn toestand ook is. De geruchten over zelfmoord moeten de openbare meening voorbereiden op een moord op Niemoeller. Tenslotte wordt ver klaard, dat ook de schrijver Weichert in doodsgevaar verkeert. Tenslotte wordt in den brief gevraagd, dat de predikanten den inhoud bekend ma ken en krachtig zullen protesteeren tegen de vervolging van hun kerk en tegen ge vangenzetten en dooden barer volgelingen. Examens. Voor het examen Hoogduitsche taal (l.o.) zijn te Den Haag geslaagd mej. M. Kamer mans, Vlissingen en de heer E. Jonker, Zierikzee. Voor het examen Fransch L. O, is tè Utrecht geslaagd de heer P. B. Hamel, Middelburg. Voor de hoofdakte zijn te Rotterdam ge slaagd J. C. Haartsen te Schoondijke, J. van Liere en J. Op 'tHof, beiden te Oudelande. Examentijd in December. In Engeland denkt men er aan alle be langrijke examens van hooger tot lager on derwijs te verplaatsen van de maand Juli naar de maand December. Een der doel einden welke men met deze verplaatsing beoogt, is de gelegenheid om de zomer- vacanties wat meer te verdeelen. Door de examens is het haast onmogelijk om deze andere te houden dan tusschen 16 Juli en 1 September. Vervallen de examens in den zomer, dan heeft men een veel ruimere keuze voor den vacantietijd. Opgave overgeplaatste onderofficieren der Marine. Sergt. vlgtm. (M) J. M. Zeegers van de Kooij naar de Mokmajoor-torpmr. K. Leeuw--Jtein, van Schorpioen naar O.Z.D. sergt. torpmr. A. Spoel van O.Z.D. naar Schorpioen sergt. mach. A. C. Brasser van van Speijk raar Ws. Vlissingen; sergt. macht. J. Geertse van Hydra naar van Speijk bootsman J. G. Rozendal van Ws. Vlissingen naar Sumatra; bootsman W. W. Dit nummer bestaat uit 2 bladen ^ciieufftcnisscn won Jen ai Het Prinselijk gezin is te Soestdijk te- ruggekeerd. .(Binnenland); De Nederlandsche zwemmer Hoving wint den Europeeschen kampioenstitel op de 100 M. borstcrawl en vestigt nieuw Nederlandsch record. '.(Sport)] Nerveuze spanning op de „Ivarimata". .(Pag. 2, eerste blad), De strijd aan de Mandsjoerysche grens; hevige gevechten van man tegen man. L(Buitenland); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN H. Peeters van O.Z.D. naar Sumatra bootsman H. M. Tebbes van O.Z.D., overpl. naar Sumatra ingetrokkenbootsman S. Brockbernd, O.Z.D., bestemming om naar: Oost-Indië te worden uitgezonden, inge trokken sergt. vlgtm. (M) C. Rinderman van de Mok naar M.K. Amsterdam maj. vlgtm (M) A. van Meenen van de Kooij naar M.K. Amsterdam (beiden tewerkge steld bij de K.L.M.) sergt. geschutm. C. Moerbeek van afd. Mars. naar M.K. Am sterdam sergt. vlgtm. (M) S. J. Koens,- M.K. Amsterdam, aangewezen om per „Kertosono" naar O.I. te vertrekken. Hr. Ms. „Jan van Gelder" en „Willem van Ewyck" gaan naar Haarlem. Na een bespreking met het bestuur der vereeniging Koninginnedag heeft de voor zitter van de afdeeling Haarlem van de Koninklijke vereeniging Onze Vloot bij den- Minister van Defensie een verzoekschrift ingediend, mét als resultaat, dat na de vlootdemonstratie voor Scheveningen op 3 September twee mijnenvegers naar Haar lem zullen opstoomen, meldt de N.Rott.CrL Het zijn Hr. Ms. „Jan van Gelder" en „Willem van Ewyck". De schepen zullen van Zondag 4 September tot Dinsdag d.a.v* blijven; Bij beschikking van den Minister van Defensie is de officier van den marine- stoomvaartdienst der lc klasse P. Vlam den 12 Augustus 1938 geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Gelderland". Eere-front van officieren op 5 September 1938 te Amsterdam, De garnizoenscommandant te Amsterdam bericht, dat aldaar door officieren op 5 September a.s. te 14.00 uur een eerefront gevormd zal worden in de Lairessestraat bij den intocht van H. M. de Koningin in de hoofdstad. Officieren, die daaraan wenschen deel te' nemen, worden verzocht zich vóór 16 Augustus a.s. bij genoemden commandant op te geven (Sarphatistraat 108a, Tel. nos, 30560, 41886, 43163, 43164, 55212) met ver melding van rang en adres. Luchtverdediging en -bescherming in tijd van oorlog één. Naar het Handelsblad verneemt is het de bedoeling om in tijd van oorlog de (milk, taire) luchtverdediging en de (civiele)j luchtbescherming onder één hoofd te stellen en wel onder leiding van den chef vau de. luchtverdediging, generaal P. W. Best. Naar men weet, zal de nieuwe dienst van de lucht-verdediging van generaal P. W* Best onderdeelen van verschillende wapens bevattenmilitaire luchtvaart, luchtdoel- artillerie, zoeklichten en de luchtwacht. De lucht-beschermingsorganisatie staat thans onder leiding van den luit.-generaal b.d, P. H. A. de Ridder. In het buitenland vindt men in verschil lende staten ook* in vredestijd de luchtbe scherming en de luchtverdediging in één hand. Overgave van commando en uitreiken yan een onderscheidingsteeken. Zaterdagmorgen stond het 14e regiment infanterie onder commando van den majoor F. G. Triebei opgesteld op het terrein „Plein 13", Klokslag 10.30 kwamen de luitenant-ko lonel E. P. H. Haan en zijn adjudant, de* kapitein-adjudant U. C. C. Noordenbos, op het terrein. Majoor F. G. Triebei presen teerde hierop den troep aan 'den regiments commandant. Na het saluut aan het vaan del werd de troep geïnspecteerd. Alvorens tot de plechtigheid van het overgeven van het vaandel over te gaan, heeft de scheidende commandant de zilve ren medaille voor 24-jarige trouwen dienst

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1