li/fat t(... ENGELAND EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 182 VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1938 STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE LUCHTVAART SCHEEPVAARTBERICHTEN QcltcttrUwisstiw Bon Jew Abe Viissingen naar Harwich MARINE EN LEGER abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsclie Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISS1NGEN TEL. 10 GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1-25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 eent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels), Bij driemaal plaatsing wordttweemaalberekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGE SLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAA RDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGJN G „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" gemeentelijke cursussen voor werkloozen. jjeÉ aantal cursisten tot 10 teruggeloopen. Het 6e leerjaar van de gemeentelijke cursussen voor werkloozen is beëindigd. Gisteravond werd aan de geslaagden het diploma uitgereikt. Twee dingen vielen hierbij dadelijk op. In de eerste plaats dat er dit jaar ook dames bij de uitreiking aanwezig waren en in de tweede plaats dat de geslaagden een diploma in plaats van een getuigschrift kon werden over handigd. Wethouder Edelman verwelkomde de aanwezigen. Het is een verheugend ver schijnsel, aldus spreker, dat er dit jaar maar door 10 personen aan de cursussen is deelgenomen. In 1932 werd, na een proefcursuis, het eerste leerjaar aangevan gen met plm. 150 leerlingen, hetgeen in de latere jaren zelfs aangroeide tot ongeveer 200. Meermalen moesten voor verschillende vakken twee of drie klassen gevormd wor den. De werkverruiming in onze stad was aanleiding dat velen arbeid vonden. Dit was de oorzaak dat voor het cur susjaar 19371938 alleen ingeschreven werd voor de vakken machineschrijven, stenografie, boekhouden en handelskennis. Bij het begin van den cursus hadden meer dere leerlingen zich aangemeld. Velen zijn echter weer afgevallen doordat zij werk konden krijgen, zoodat slechts een tiental personen aan de examens deelnam. Met eenige toepasselijke woorden reikte de heer Edelman de volgende diploma's uit. Machineschrijven 40 lettergrepen per minuutdames C. J. Meyler, G. B. Akker man, J. H. Rodenhuis, A. J. W. Hoek en A. Schaarde heeren D. van Wolferen en E. de Priester. Machineschrijven 50 lettergrepen per minuutmej.. Rodenhuis en de heer W. van de Kop. Stenografie 100 lettergrepen per minuut: dames CrJ. Meyler H. Rodenhuis; de heerenW. van de Kop, P, Kodde en P. C. A. van Maldeghem. Na de overhandiging wenschte de heer Edelman aEen geluk met het behaalde succes. Sprekerhoopte dat het diploma van groot nut mag zijn in den strijd om het bestaan. De heer Edelman bracht hartelijk dank aan den leeraar, den heer Sinke, voor den arbeid aan de leerlingen besteed. Er zijn jaren geweest dat er elf leeraren aan de cursussen waren verbonden. Dit jaar was de heer Sinke slechts alleen. Spreker is dankbaar voor alles wat hij voor den cur sus heeft gedaan. De leerling De Priester bracht namens de geslaagden den heer Sinke dank voor zijn prettige en aangename wijze van les geven. De heer Sinke dankte voor de gesproken woerden. De cursisten hebben getoond te willen werken en de kracht te bezitten om vol te houden. Spreker besloot met den wensch dat allen spoedig een werkkring mogen vinden. Hebt U reeds een nieuw rywielbelasting- plaat je Maandag a.s. zal een aanvang gemaakt worden met de controle van de rijwielbe- lastingplaatjes. Tot en met Zondag mag men nog met zijn oude plaatje rijden, doch dan is het onherroepelijk gedaan. Wie dus nog geen nieuw plaatje heeft, doet ver standig er vandaag of morgen een aan te schaffen. Het loket op het postkantoor is hiervoor vanavond tot half acht en morgen middag tot vier uur geopend. Zeebaden. In de week van 29 Juli tot en met 4 Au gustus werden 6931 zeebaden genomen waarvan 4194 in het gewone bad en 2737 an het volksbad. De gemiddelde temperatuur van de lucht was 79 gr. en van het water 68 gr. In dezelfde periode van het vorig jaar werden 3615 baden genomen, n.l. 2333 in het gewone bad en 1282 in het volksbad. Vlissmgsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht) Nederlandsche an.s. „Succes" van Zeebrugge naar Rotter dam „Leny" van Rouaan. Om te bunkeren: Italiaansch s.s. „Santa Eulalia" van GentEngelsch as. „Dunelmia" van ArchangelZweedsch s.s. „Gunlog" van SundsvallDuitsche s.s. „Diana" en „Grete Glad" van Hamburg Nederlandsch m.s. „Bernina" van Danzig. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Bebo" naar Exeter; „Ben- wood" naar Falmouth„Gunborg"' naar Volo „Santa Eulalia" naar Aalborg „Du nelmia" naar Kaapstad „Diana" naar Spain „Bernina" naar Bristol „Leny" naar Antwerpen. Het nieuws van den dag in beeld. Met den boottrein van de „Marnix van Sint Aldegonde" arriveerden Donderdag aan het S.S.-station te Den Haag de beide zonen van den Soesoehoenan van Soerakar- ta, die voor studiedoeleinden naar ons land zijn gekomen. In het ketelhuis van de Fokkerfabrieken aan den Papaverweg in Amsterdam is Donderdag een brand uitgebroken, waar bij de brandweer echter tijdig genoeg aan wezig was om een verdere uitbreiding te voorkomen. Bij het zwemmen verdronken? De heer A. de Schipper, bakker te Wis- sekerke, die Woensdagmiddag aan het strand aan den Vlietepolder nabij Kortgene was gaan zwemmen, is niet teruggekeerd. Daar het afgaand water was, vermoedt men, dat de man door den stroom afge dreven en verdronken is, meldt de Telegr. Het ongeluk is door niemand opgemerkt. Zijn kleeren heeft men later teruggevon den. De heer de S. was ongeveer dertig jaar oud en laat een vrouw met drie kin deren achter. Lage waterstanden en gevolgen van de droogte in Zeeuwsch-Vlaanderen. Sedert menschenheugenis is een niet zoo lagen waterstand in de Zeeuwsch-Vlaam- sche kreeken en polderleidingen geconsta teerd als thans het geval is. De groote kreeken zijn op vele plaatsen doorwaad baar, wat groote schade tengevolge heeft voor de broodvisschers, die hun netten op die ondiepe gedeelten niet uit kunnen zet ten. De vangsten zijn dan ook slecht, meldt het Vaderl. De drinkwaterputten in de weiden staan ook zoo goed als droog, zoo dat dit moeilijkheden met de watervoorzie ning van het vee met zich brengt. Er zijn ook reeds gezinnen niet bij de waterleiding aangesloten, die gebrek aan goed drinkwater krijgen, daar hun regen bakken vrijwel leeg zijn. De tuinbouwgewassen hebben ook veel van de droogte te lijden. De verschillende koolsoorten en voornamelijk de witte kool, staan er slecht voor, mede door de vele kleine insecten die de bladeren afvreten. Het droge, warme weer heeft echter ook een goede zijde voor den landbouw en wel bij het binnenhalen van den oogst, waar mede men thans druk bezig is. MIDDELBURG. Benoeming schatter huurwaarde dranklokalen. In de vacature van schatter van de huurwaarde der dranklokalen werd in de raadsvergadering van 24 November 1937 tijdelijk voorzien door benoeming van den tijdelijk gemeente-ontvanger, den heer C. J. Crucq, zulks voor den duur van de vaca ture van gemeente-ontvanger. Thans zal dus moeten worden overgegaan tot de de finitieve vervulling van deze vacature. In verband met de in genoemde vergadering door een der raadsleden geuite meening over het benoemen van een deskundige in deze functie, hebben B. en W. zich in ver binding gesteld met de vereeniging van Ned. Gemeenten. Uit het antwoord van deze vereeniging zijn B. en W. gesterkt in hun opvatting, dat van een „deskundige" in de gewone beteekenis van het woord bezwaarlijk sprake kan zijn. De geschiktheid voor de functie zal moeten omvatten inzicht in de factoren „stand" en „omzet", beide van belang voor bepaling van de huurwaarde voor het vergunningsrecht, welke echter een geheel andere beteekenis heeft dan de kadastrale huurwaarde. B. en W. meenen ook, dat er geen reden kan zijn om voor de benoeming van een schatter een functionaris te zoeken buiten het gewone gemeentepersoneel. Waar tot voor kort de functie van schatter steeds was opgedragen aan den controleur der plaatselijke belastingen, welke functie, thans ingevolge raadsbesluit van 30 Maart jl. is opgeheven en scheiding van het ad ministratief en geldelijk beheer hen in het algemeen wenschelijk lijkt, bieden B. en W. de volgende aanbeveling ter benoeming van een schatter aande heeren J. van der Wiel en W. F. van Riet, resp. commies eerste klasse en adjunct-commies ter ge meente secretarie. Zakkenrollers. Vermoedelijk daarvoor van elders over gekomen personen, hebben gisteren de drukte van de Middelburgschekermis uit gezocht om hun slag te slaan en het zak- kenroüersberoep uit te oefenen. De politie kreeg althans eenige malen bericht van vermiste portemonnaies met inhoud, vooral uit damestaschjès. Men zij op zijn hoede, vooral op drukke punten op de Markt of omgeving, Hardleersch. Niettegenstaande reeds eerder processen- verbaal tegen Arnemuidsehe vrouwen zijn opgemaakt wegens overtreding van de nieuwe verordening inzake het zich zelf of anderen doen fotografeeren, gaan vele ha- rer door met het vragen om geld of het zich beklagen als zij naar haar meening niet voldoende worden „beloond?" Gisteren had dit het opmaken van 5 nieuwe proces- senverbaal tengevolge. Knoeierijen Naar wij vernemen is dezer dagen door de politie alhier aangehouden en bevindt zich nog op het politiebureau in arrest de 48-jarige makelaar in assurantiën, K. L. J. alhier, die er van verdacht zou worden zich in zijn kwaliteit van agent van verze keringsmaatschappijen aan knoeierijen te hebben schuldig gemaakt. De commissaris van politie tot wien wij ons om nadere inlichtingen wendden, kon ons deze niet verschaffen. GOES Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen wegens te weinig be taalde belasting naar inkomen en/of ver mogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Goes 50. IJZENDIJKE Voor het diploma belastingconsulent slaagde de heer D. van der Hooft te IJzen- dijke. TERNEUZEN Schade var ing. Vermoedelijk tengevolge van een ver keerde manoeuvre geraakte, het Fransche sleepschip „Sagittaire", dat getrokken werd door de Belgische sleepboot „Gil bert" bij het invaren van de middensluis te Terneuzen in aanvaring met een mo torbootje, hetgeen lichte averij bekwam. Vlak voor de ophaalbrug liet het schip daarop het anker vallen met het gevolg dat dit achter een electriciteitskabel bleef zitten. Eerst na verloop van drie uur, gedurende welken tijd het schutten langs de midden- sluis gestaakt was, slaagde men er in het anker vrij te maken. De „Saggitaire" die op weg was van Gent naar Straatsburg met een lading pyriet moet te Terneuzen blijven liggen in afwachting van een te stellen cautie, wel ke naar verluidt 1500 zou bedragen. Nederlander in Spanje gevangen genomen. Bij de familie van den 27-jarigen onge- huwden C. L., afkomstig van Terneuzen, is bericht binnengekomen dat hun zoon die zich in republikeinsch Spanje bevond, te Barcelona gevangen genomen is. Naar verluidt zou de Nederlandsche re geering pogingen in het werk stellen om zijn in vrijheidstelling te verkrijgen. Omtrent de motieven van de gevangen neming tast men in het duister. MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Sergeant leerling-vlieger gewond. Vanochtend omstreeks elf uur is een mi litair vliegtuig van het type F.K. 51, van een hoogte van 50 meter afgegleden en in de nabijheid van de schietbanen op het vliegveld Soesterberg tegen den grond .te pletter geslagen. Vrijwel onmiddellijk na liet ongeval wa ren de dokter van het vliegveld en de hulp dienst der luchtvaartafdeeling bij het wrak aanwezig. De vlieger, de sergeant leerling vlieger B. Anderweg lag bewusteloos te midden van het verongelukte toestel, doch hij bleek er nog vrij goed te zijn afgeko men. Hij heeft een ernstige hoofdwonde en een kaakfractuur opgeloopen. Per ziekenauto is hij naar het militaire hospitaal te Utrecht vervoerd. De vlieger Anderweg was bezig met het uitvoeren van zoogenaamde laplandingen. Bij een daarvan verloor het toestel teveel van zijn snelheid, waardoor het afgegleden is. Nieuwe motoren voor de K.L.M. De K.L.M. heeft thans de Wright Cyclone G 105 motor ontvangen. Deze nieuwe constructie biedt vooral voordeelen bij het vliegen op groote hoogte. Zij be rust op het zg. two speed charger systeem waarmede het motorvermogen langer op peil gehouden kan worden. Pan American Aiiways, de groote Amerikaansche maat schappij die het luchtverkeer tusschen de Vereenigde Staten en het buitenland on derhoudt, heeft dit motortype juist geko zen voor het Andes-traject in Zuid-Ame- rika hier immers worden de hooge toppen van dit gebergte overgevlogen. Men denkt thans bij de K.L.M. ditzelfde motortype te gebruiken voor uitrusting der vliegtui gen dienstdoende op de lijn naar Italië. Deze leidt eveneens over bergland, waar bij men vliegt op hoogten van 4 a 7 dui zend meter. Voorts is nog een nieuwigheid bij den technischen dienst op Schiphol de Chandler G.royes carburateur. De K.L.M. wachtte reeds geruimen tijd op deze vinding, welke echter door Amerika niet werd vrijgegeven voor den export. Thans kan evenwel wor den overgegaan tot het aanschaffen van een groot aantal dezer carburateurs. De Chandler Groves biedt groote voordeelen tegen mogelijke ijsvonning. De gewone carburateurs moeten verwarmd worden zoodra de mogelijkheid van ijsvorming zich voordoet. De nieuwe constructie kan het echter zonder noemenswaardige verwar ming stellen om een volledige .bedrijfsze kerheid te waarborgen. Luchtmail voor Aden. Met ingang van Zaterdag 13 Augustus zal eiken Zaterdag luchtpost voor Aden met het Indië-vliegtuig tot Cairo worden meegenomen. Van Cairo vindt de doorzending plaats des Woensdags met den Egyptischen vlieg- dienst tot Djiboeti en verder naar Aden des Zaterdags per stoomboot. Het laatste tra ject duurt plm. een dag. Het luchtrecht voor deze zendingen be draagt voor alle stukken 20 cent per 5 gram. Duitsch zweefvliegtuig gedaald. Gisteravond om vijf minuten voor negen is te Empel een zweefvliegtuig, dat deel neemt aan het Rhoensegelflugwettbewerb 1938, in een polder geland. De bestuurder Gotthold Peter, was gistermiddag om twaalf uur M.E.T. gestart van de Wasser- kuppe bij Fulda. Hij had na zijn geslaagde landing een afstand van 350 KM. afgelegd. Het vliegtuig was gemerkt D-^635 en droeg wedstrrjdnummer 34. Hedenochtend tusschen negen en tien uur hoopte Peter op te stijgen. Hiertoe zou een Duitsch vliegtuig naar Empel komen om het zweef vliegtuig naar de Wasserkuppe terug te brengen. Hij hoopte daar om twaalf uur aan te komen. Het zoeken naar den „Hawai Clipper" opgegeven. De Amerikaansche vloot heeft het zoe ken naar den verdwenen „Hawai Clipper" opgegeven. Meer dan honderdduizend vier kante mijl is door de schepen en vliegtui gen afgezocht, doch niets is gevonden. De schepen en vliegtuigen hebben thans bevel gekregen naar hun bases terug te keeren. Corrigan te New York terug. Corrigan is gisteren met de „Manhat tan" te New York aangekomen, waar hem een ontvangst werd bereid, welke doet herinneren aan die welke Lindbergh is ten deel gevallen. DE „PRINSES JULIANA" TE ANTWERPEN. Officieela begroeting door het gemeentebestuur. Om één uur Donderdagmiddag is het Nederlandsch. instructievaartuig „Prinses Juliana" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, komende van Tèrneuzen, te Antwerpen aangekomen, waar het ligplaats heeft genomen aan de Scheldehaven. Kort na aankomst heeft de Nederland sche consul-generaal te Antwerpen, de heer A. Ruys, zich aan boord begeven en de op varenden begroet. Om drie uur des middags werd een de legatie van het bestuur van het Onderwijs fonds voor de Scheepvaart en van de deel nemers aan den vacantiecursus officieel ten stadhuize ontvangen. De schepen van onderwijs, de heer Eeke lens, heeft hen daar namens het gemeen tebestuur verwelkomd. De directeur van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, de heer G. de Jong, dankte voor de ontvangst. Later in den middag heeft schepen Eeke lens een officieel tègenbezoek gebracht aan het instructievaartuig „PrinsesJuliana". Des avonds vereenigden de deelnemers aan den vacantiecursus zich op uitnoodi- ging van het fonds voor de Belgische Rijn vaart in restaurant Atlantic aan een maaltijd. Na afloop van den maaltijd werd de pro pagandafilm van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart „Onze volkskracht in de scheepvaart" vertoond. De film werd be- Dit nummer bestaat uit 2 bladen Militair vliegtuig te Soesterberg vef* ongelukt. [(Luchtvaart), De stryd tegen de werkloosheid. Geen arbeidsdienst, zegt minister Romme, Binnenland)] Pastoor L. H. Perquin, voorzitter van den K.R.O. overleden. (Kerk)] De krijgsverrichtingen in China. [(Buitenland); Japan doet voorstellen aan de Sovjet unie. ,(Buitenland)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN dat U reeds voor een prachtig Zeereisje naar met onze nationale lijn van en terug maken kon? Overtocht 1é klasse, inclusief logies en ontbijt aan boord. Vraagt inlichtingen bij de S. M. ZEELAND te Viissingen en bij do REISBUREAUX Blijft niet staan aan den waterkant Vaart met ons mee naar Engeland! sloten met het spelen van de „Brabangon- ne" en het „Wilhelmus". Gedurende den tocht van Terneuzen naar Antwerpen heeft de heer ir. L. J. Rietberg*, secretaris van de stichting „Havenbelan- gen" te Rotterdam, voor de cursisten een lezing gehouden over de beteekenis van de havens van Rotterdam, Amsterdam en Antwerpen. Hedenochtend zou de „Prinses Juliana'® van Antwerpen naar Zierikzee vertrekken* Nederlandsch schip redt afgedreven roeier. Het Nederlandsche vrachtschip „Prinses Beatrix" heeft gisteren te Fareham, Hampshire, een 17-jarigen Canadees bin nengebracht, dien het drijvende in een roeibootje in het Kanaal had aangetroffen. De jongeman had Woensdag te Sandga- te, nabij Folkestone, een roeibootje ge huurd waarmede hij in zee was gestoken, doch door den getijstroom had hij de kust niet meer kunnen bereiken. Toen hij niet terugkeerde was o.a. een militair vliegtuig naar den man gaan zoeken, doch alle op sporingspogingen hadden geen resultaat. Muiterij aan boord van een Noorsch schip» De „Diario do Lisboa" meldt uit Oporto, dat een deel der bemanning van het Noor- sche vrachtschip „Lom" Woensdagavond aan het muiten is geslagen toen de kapi tein bevel gaf naar Huelva te vertrekken. Vier muiters werden aan boord vast gehou den. De „Lom" was te Oporto gekomen om kolen in te nemen. De defensie van Nederlandsch-Indië. Met betrekking tot de defensie van Ne- derlandsch-ïndië heeft de regeeringsge- machtigde voor algemeene zaken bij den Volksraad, mr. H. C. Hartevelt, o.m. het volgende verklaard Afgezien van de handhaving van orde en rust is het in hoofdzaak de buitenlanö- sche politiek, die de strategische richtlijnen bepaalt waarnaar de weermacht naar aard en sterkte moet worden opgebouwd. De grondslagen zijn vertrouwd, zooals de minister mededeelde, heeft zoolang zyn

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1