DANSEN russische luchtaanvallen op koreaansch gebied eersteblad 76e JAARGANG - NUMMER 179 DINSDAG 2 AUGUSTUS 1938 Beteekenen de luchtaanvallen vrede of oorlog? STADSNIEUWS Grand Hotel „BRITANNIA". UIT DE PROVINCIE van Jen „Scheldepiertjes" ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijk e nummers 5 cent per stuk. VJissingsclie Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordttweemaalberekend* Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICI TEITSWAARDE, IN G ES T E L D DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Bommen geworpen op Tsang-Koefeng Officieel werd gisteren te Tokio medege deeld, dat Sovjet-Russische bombarde mentsvliegtuigen Tsang Koe Feng hebben aangevallen. In het grensgebied werden spoorwegen en bruggen bij Keijo getroffen. Het ministerie van oorlog van Japan heeft medegedeeld, dat veertig Sovjet-Rus sische bombardementsvliegtuigen hebben deelgenomen aan deze aanvallen op Tsjang Koe Feng en Noord-Korea tusschen 12.30 en 14.30 uur. Drie vliegtuigen werden door de Japan- sche luchtdoelartillerie omlaag geschoten. Twaalf lichte bommenwerpers vlogen op geringe hoogte en beschoten de Japansche stellingen bij Tsjang Koe Feng, zonder schade aan te richten. Een ander escadrille bombardeerde de grens van de Sovjetunie en Korea. Te 14.30 uur bombardeerden meer dan twintig zware bombardements- toestellen de spoorlijn in het noorden van Korea. Twee toestellen werden door de luchtdoelartillerie tot dalen gedwongen. De schade aan de lijn is gering. Elf toesteilen verschenen boven de stad Keiko in noord Korea. Een toestel werd omlaag gehaaid. Volgens nog niet bevestigde geruchten werden nog twee toestellen omlaag gescho ten. De Japansche toestellen zijn niet op- De Russische lezing over de Officieel wordt te Moskou medegedeeld, dat de Japanneezen bij de gevechten, welke Zondagavond zijn geleverd aan de grens van Sovjet Rusland en Mandsjoekwo naar schatting 400 dooden en gewonden hebben verloren, terwijl zij 5 kanonnen, 15 machi negeweren en 157 geweren hebben moeten achterlaten. De Sovjets hebben dertien dooden en 55 gewonden te betreuren. In den avond van den 31en Juli hebben de Japanneezen met steun van geschut, een aanval gedaan op een Sovjet Russische grens-patrouille en deze tot voorbij Tsjang Tsjoe Geng teruggeslagen. Zij drongen 4 K.M. het Sovjetgebied binnen en maakten gebruik van artillerie en infanterie. Enkele uren later arriveerden Sovjet- Russische versterkingen ter plaatse, die de Japanneezen van het Sovjetgebied verdre ven. Een Sovjet-Russische tank en een ma chinegeweer werden vernield, terwijl een Russische vlieger werd gevangen genomen Volgens mededeelingen van het Sovjet- Russische hoofdkwartier zijn de Russen niet op het gebied van Mandsjoekwo ge komen. Zij hebben daarom niet de Japan neezen kunnen achtervolgen en omsinge len. Het is te verwachten, dat een scherp protest zal woi 'en gericht tot de regeering te Tokio en dat bij die gelegenheid gewaar schuwd zal worden voor eventueele ern stige gevolgen. Beteekenen de luchtaanvallen vrede of oorlog? In den nacht van Maandag op Dinsdag, om half vier, waren de Japansche ministe ries van oorlog en buitenlandsche zaken nog hel verlicht en beraadslaagden de amb tenaren ernstig over den toestand aan de Russisch-Mandsjoerijsche grens. C. D. van Loo f In den ouderdom van 59 jaar is gisteren na een langdurige ziekte alhier overleden de heer C. D. van Loo, in leven procura tiehouder der N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde". De heer van Loo was sinds 1911 aan deze maatschappij verbonden en ge durende het grootste deel van zijn dienst tijd in bovengenoemde functse werkzaam. De teraardebestelling vindt Donderdag middag 2 uur plaats. Paviljoen Wandelpier. Carolina Dassi. Na een succesvol Julimaand-intermezzo van het wecrgalc >ze Roemeensche Zigeu nerorkest onder leiding van den phaeno- menalen violist Joszi Juga, is Carolina Dassi, die met haar Italiaansch Show orkest de eer genoot het seizoen te mogen openen, weer met haar ensemble op „De Pier" teruggekeerd. Het gold hier gisteravond alzoo een her nieuwde kennismaking met oude-bekenden, Toen de correspondent van Reuter den woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken vroeg, of hij openhar tig kon verklaren of de Russische lucht aanvallen oorlog of vrede beteekenden, antwoordde hij de kansen staan vijftig tegen vijftig. Alles hangt van de Sovjets af, aldus voegde de woordvoerder daaraan toe. Wij willen de zaak localiseeren, wij hand haven een niet provoceerende houding, voor zoo ver dit mogelijk is, maar er zijn grenzen aan ons geduld. Niet-officieele waarnemers verklaarden tegenover Reuter, dat zij de meening wa ren toegedaan, dat een conflict vermeden kon worden, wanneer Japan zich weer hield van repressailles en de URSS zich weerhield van verdere actie. Een oorlog tusschen Rusland en Japan, aldus voegde de woordvoerder nog aan zijn verklaringen toe, zou niet uitloopen. op een verzwakking van den Japanschen veld tocht in China. Japan is niet voornemens af te wijken van zijn vastbesloten doel Tsjang Kai Sjek te verpletteren. Naar Havas nader meldt omtrent de be sluiten van de buitengewone conferentie onder voorzitterschap van generaal Itaga- ki waar verscheidene militaire Japan sche bevelhebbers aanwezig waren is besloten voor het oogenblik met aandacht de ontwikkeling der gebeurtenissen te vol gen en een houding in acht te nemen, die vrij is van iedere provocatie. Reuter meldt hieromtrent nog, dat men besloot de lucht- raids te beschouwen als een betooging, vol gende op de herovering van de omstreden stellingen van Tsjangkoefcng en Sjatsau- ping door de Japanneezen. Vrees voor 'nachtelijke overvallen in Japan? De laatste berichten met betrekking tot de Japansch-Russische incidenten aan de grens melden, o.m., dat in de Japansche prefectuur Foekoeska Hyoesjoe de autori teiten last hebben gegeven des nachts alle lichten te dooven met liet oog op een even- tueelen nachtelijken aanval uit de lucht. In de afgeloopen vier dagen zijn twintig duizend man Japansche troepen uit noord- China vooral Sjansi, naar Mandsjoekwo ge zonden. Zij zijn het station Tientsin gepas seerd. Ook heeft men vernomen, dat ver scheidene Japansche troepentransporten te Dairen zijn aangekomen. Russische aanval op Tsjang Koe Feng afgeslagen. Het hoofdkwartier van het leger in Korea heeft medegedeeld, dat vanochtend negen uur een bataljon van het roode leger een aanval heeft gedaan op Tsjang Koe Feng. Het bataljon werd voorafgegaan door negen vechtwagens. De aanval werd afgeslagen en de Russen lieten drie vecht wagens achter. Alvorens de infanterie met de vechtwagens aanviel, hadden twaalf bommenwerpers de Japansche stellingen onder vuur genomen. De vliegtuigen bombardeerden niet alleen Tsjang Koe Feng, doch ook Sjat Sao Ping. Het Japansche hoofdkwartier heeft ten slotte verklaard, dat de Japanneezen hun geduld bewaren ten aanzien van deze nieuwe uitdaging. die zich vooral onder de danslustigen be reids vele vrienden verworven hadden en die er, blijkens hun onvermoeid optreden bij deze „tweede première", wel voor zullen zorgen, dat ook nu weer niet alleen Terpsichore in deze gezellige ontspan- ningsgelegcnheid den scepter zwaait, doch dat ter afwisseling uitgevoerde ver- strooiïngsmuziek, in den vorm van viool- en zang-soii, ook de liefhebbers van dit genre tevreden, stelt. Met dat al is de „zomer" al een flink eind op streek. Het hoofdseizoen is inge gaan. Hora ruit. Oe tijd snelt voort O. Hotelhouders opgepast Nu het reisseizoen volop aan den gang is, bereiken de politie wederom de gebrui kelijke Machten over „dames" en „heeren" die nachtverblijf enz. in hotels hebben ge noten en plotseling vertrokken blijken te zijn zonder er aan te denken dat een on betaalde rekening op hen ligt te wachten, Zaterdag is een hotelhouder alhier ei ook op deze wijze ingeloopen. De politie is in den arm genomen die tracht deze vergeetachtige gasten op te sporen. De jeugdhulde. Men verzoekt ons de aandacht te vesti gen op de in dit nummer voorkomende ad vertentie waarin besturen van jeugdvere nigingen worden uitgenoodigd voor een bespreking op Maandag a.s. te 8.30 uur n.m. op het Gemeentehuis voor deelname aan de jeugdhulde te Amsterdam op 6 Sep tember a.s. Dronken autobestuurder aangehouden. In den afgeloopen nacht-heeft de politie een autobestuurder aangehouden die dron ken bleek te zijn. De man is naar het bu reau overgebracht en ter ontnuchtering in bewaring gesteldzijn auto is naar een garage gebracht. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De aftredende marine-commandant, vice- admiraal T. L. Kruys, heeft Maandag het commando overgedragen aan zijn opvolger, schout bij nacht H. Jolles, welke plechtig heid aan boord van Hr, Ms. „Wachtschip" plaats vond. Vlissingsch scheepvaarfcnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Aldebaran" van Antwerpen„Meta" van Londen naar Zaandam„Broeder trouw" van, Londen naar Duisburg en „Wilja" van Londen. Om te bunkeren: Neder landsch m.s. jVenus" van Londen Grieksch s.s. „Aghiosnikolaos" van Fin land „Tassos" van Uuras. Vertrokken: „Aldebaran" naar Londen„Aghiosnikolaos" naar Alexan- drië„Tassos" naar Alexandrië. Bezoeken Commissaris der Koningin» De Commissaris der Koningin bezoekt Dinsdag 9 Augustus a.s. de gemeenten Borssele,'s-Grayenpolder, Heinkenszand en 's Heer-Abtskerke. DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN IN 1937. Jaarverslag. Het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw- sche Eilanden over 1937 is dezer dagen verschenen. Herdacht wordt het overlijden van de heeren M. Laernoes, A. J. J. Klrjberg en C. Boudewijnsc. De verschillende in den loop van het jaar door het bureau ingediende voorstel len passeeren achtereenvolgens de revue, al deze voorstellen zijn al of niet na dis- succie door de Kamer aangenomen en des tijds door ons vermeld. In 1937 werden inzake de contingentee- ring in totaal 664 waardevergunningen afgegeven tot een totaal bedrag van 162.429 en 432 vergunningen naar de hoeveelheid. Aan consentgeld werd ont vangen 1375.13. Op 31 December 1936 bedroeg het aan tal ingeschreven zaken 2674, er werden 73 nieuwe ingeschreven en 72 opgeheven, zoodat het aantal eind 1937 2675 bedroeg. Verder hadden 612 wijzigingen in de in schrijvingen plaats tegen 407 in 1936. Het aantal ingevolge de wet tot regeling van de uitverkoopen en opruimingen in behandeling genomen aanvragen bedroeg 28, en wel voor opruimingen 11 en voor uitverkoopen 17. Van deze aanvragen werd één voor een uitverkoop geweigerd, terwijl in twee gevallen de vergunning werd verlengd. Ingevolge de Wet op Afbetalingsbedrijf kw" en bij de Kamer in behandeling 41 aanvragen voor een vergunning als klein- verkooper op afbetaling, waarvan één werd geweigerd en 15 aanvragen als af betalingscolporteur. Van de gelegenheid om inzage of af schrift te verkrijgen van het in het Han delsregister ingeschrevene, werd ook in 1937 weder geregeld gebruik gemaakt. Er werden 2167 mondelinge en 358 schriftelijke inlichtingen verstrekt tegen 2566 en 439 in 1936 en 489 en 28 in het eerste jaar van het bestaan der Kamer, nl. 1922. Omtrent de werkloosheid en arbeidsbe middeling komen de mededeelingen over een met die van de districtsarbeidsbeurs; het aantal faillissementen bedroeg in het gebied der Kamer 29 tegen 36 in 1936. Als algemeene opmerking over den toe stand van handel en nijverheid wordt ver wezen naar de in het verslag opgenomen aieuwjaarsi'ede van den voorzitter. Bij de N.V. The Vitrite Works was de afzet over 1937 iets grooter dan in 1936 Van de Kon. Mij. de Schelde zijn de cij fers reeds gepubliceerd de gang van za- Gedurende de maand Augustus eiken Oinsdag, Donderdag, Zaterdag en Zondag ken in het bedrijf van de N.V. Vlissingsche Mineraalolie- en Asphalt Raffinaderij te Vhssingen stemt tot tevredenheidde Electro Tinfabriek is ook in 1937 nog bui ten werking geweesteen stoombeschuit- geleifabriek gewaagt van het niet terug- loopen van de omzetten, al waren hoogere uitkomsten verwacht. De Zeeuwsehe Confectiefabriek te Mid delburg schrijft, dat in de eerste helft van 1937 de gunstige invloed der devaluatie zich voortzette, doch in de tweede helft van 1937 werd een sterke terugslag be merkt, er werden echter toch geen men- schen wegens slapte ontslagen. De Zeeuwsehe Fabriek van Dameshand- werken te Middelburg had een steeds stij genden engroshandel en ook de verkoop in de c'.etailzaken te Middelburg, Vlissingen en Breda geeft reden tot tevredenheid. Door omzetting in een N.V. hoopt men over meer handelskapitaal de beschikking te verkrijgen en daardoor het bedrijf nog te kunnen uitbreiden. In de kistenfabriek der firma Goedbloed te Middelburg is in 1937 steeds veel werk geweest, zelfs konden door den vroegen fruit-oogst vele orders niet worden uitge voerd. De N.V. Meelfabrieken der Nederland- sche Bakkerij deelt mede, dat door de eenige jaren geleden plaats gehad hebben de uitbreiding van de fabriek te Rotter dam er voor die te Middelburg feitelijk geen emplooi meer is. De onderneming is toch gebonden om niet meer dan een be paald kwantum tarwe per jaar te verma len en dit kwantum kan de fabriek te Rotterdam gemakkelijk fabriceeren. Al leen wanneer men vrij was zooveel te ver malen als men wil, zou de kans kunnen bestaan, dat, indien de fabriek te Rotter dam te klein werd, die te Middelburg we der in bedrijf kwam. Deze kans is echter zeer gering. Waar de onderneming echter door bij zondere omstandigheden in de gelegenheid is geweest, tarwebloem te fabriceeren voor export (deze fabricatie geschiedde te Rotterdam) kon de fabriek te Middelburg toch het grootste deel van het jaar in be drijf zijn. De fabriek kon nu niet voldoen de voor het binnenland produceeren. Dit geschiedde te Middelburg. Het liet zich echter niet aanzien, dat ook in 1938 der gelijke export-orders zullen kunnen wor den verwacht. Inzake den handel wijst het verslag het eerst op den graanhandel en dan wel dat de oogst door slecht weer groote vertra ging ondervond. Stil wordt gestaan bij de resultaten met de verschillende producten. De oestercultuur staat in Zeeland nog steeds in mineurde kwaliteit van de mossels is in het seizoen 1937—1938 over het algemeen goed geweest. Het sterk sprekend verschil tusschen productie en afzet is voor het bestuur van het Verkoop kantoor nog steeds een probleem, aan welks oplossing zeer zeker wordt gewerkt, doch een bevredigende oplossing is nog niet gevonden. De mededeelingen betreffende in het ge bied der Kamer gevestigde Indische cul tuurmaatschappijen worden mededeelingen gedaan, die ook in de verslagen dier maat schappijen reeds zijn gepubliceerd. Het af geloopen jaar bracht in den zaadhandel weinig veranderingin de boomkweeke- rijen heerschen voor vele artikelen nog steeds noodtoestanden betreffende den houthandel kan worden bericht, dat gedu rende korten tijd na de devaluatie eenige opleving in het bouwbedrijf ontstond, het geen ook een gunstigen invloed had op den houtomzet. De handel in bouwmate rialen kan over het algemeen gunstig wor den genoemdde handel in landbouw werktuigen bleef onveranderd, in de ijzer en ijzerwarenbranche valt eenige verbete ring te constateerenomtrent de zaken in het bank- en kassiersbedrijf kan worden gemeld, dat het begin 1937 zich kenmerk te door eenige levendigheid op effectenge bied en de voortgaande conversies yan obligaties en pandbrieven een zeer ge waardeerde bron van inkomsten vormden, de binnen het gebied der Kamer gevestig de brandverzekering-maatschappijen kon den op bevredigende wijze hare werkzaam heden ontplooien. Van de zaken in con sumptie-artikelen, luxe-artikelen en ga lanterieën, manufacturen^ bakkersbedrijf. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Russische luchtaanvallen op Kore- aansch gebied bommen geworpen op_ Tsjang-Koefeng. L(Pag. 1eerste blad),' Goede prestaties van Nederlatidsche athleten te Londen. XSport), Militair vliegtuig nabij Rijswijk neer gestort één doode en één gewonde. .(Luchtvaart); De zeemacht in Ned.-Indië. XMarine en Leger); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN EEN WELKOM SOUVENIR in n i e u w e verpakking Een luxe blikken trommel met foto's van 't Wandelhoofd en strandgezichten van Vlissingen, gevuld met Roombotergebak. Wacht U voor namaak, ZIE ETALAGE I Een specialiteit van FIRM A J. W. VAN DER LINDE ZONEN Banketbakkerij Walstraat 98. Telef. 373. De grootste sorteering luxe doozen bonbons. brandstoffenhandel, bouwvakken, installa- tiebureaux, slagerijen, meubelvak e.d.* schoenmakersbedrijf, schoenwinkels, lood gieters- en fittersbedrrjven en smidsbedrij ven wordt in mineur gewaagdvoor de hotel-, café, restaurantbedrijven was 1937 gelukkig niet zoo slecht als 1936, speciaal de hotels waren in het seizoen beter bezet. De bierbottelaars- en limonadebedrijven hadden eveneens een iets drukker seizoen. Inzake land- en tuinbouw komen de me dedeelingen overeen met die van de Z.L, M. cn de afzonderlijke verslagen o.a. van de coöperatieve melkinrichting te Middel burg en de roomboterfabriek te Wemel- dinge. Inzake het verkeer en de scheepvaart komen de mededeelingen grootendeels overeen met die welke reeds uit andere hoofde -zijn gepubliceerd. Hachelijke oogenblikken voor twee kanovaarders. Twee kanovaarders die zich gisteravond in zinkenden toestand in den Braakman bevonden, zijn nog jui9t op het nippertje gered kunnen worden door enkele zich in de nabijheid bevindende visschers. De Ter- neuzensche visscher R. Geers was ter. hoogte van den Koudenpolder met drie andere personen aan het visschen toen zij op een afstand een kano zagen drijven, waarin zich twee personen bevonden. Een hunner zwaaide met zijn jas en toen de visschers opmerkzaam werden, zagen zij dat de kano snel zonk. Daar het vaar water ter plaatse zeer diep is en er op dat oogenblik een zware stroom ging, was de toestand der inzittenden, waarvan een, zooals later bleek, niet kon zwemmen, zeer; gevaarlijk. Met flinke snelheid roeiden de visschers in de richting van de kano en juist op tijd konden zij de beide inzittenden, den heer P. de Feijter en diens vriend, aan boord nemen. De kano die geheel onder water lag, werd op sleeptouw genomen en korten tijd later konden de onfortuin lijke kanovaarders aan den wal gezet wor den. Het bleek dat de F. en zrjn vriend met een auto van Axel naai' den Braak man waren gereden alwaar zij met een kano gingen varen. Na korten tftd begon het bootje snel te zinken. Door het oor deelkundig en snel optreden van de vis schers zijn de beide levens gespaard kun nen blijven. MIDDELBURG. Een ongeluk op de kermis. Gisteravond iaat is de 21-jarige ijsven ter S., eigenlijk wonende te Biggekerke, dock is de kost te Middelburg, toen hij in de Ridee „0"-caroussel op de kermis zat, in het wagentje gaan staan, waardoor hij er uit viel en met gapende wonden aan hoofd en aangezicht door het Roode Kruis naar het Stadhuis werd overgebracht, waar hij eerst door de Roode Kruis-men- schen en daarna door arts Broekhuijscn is verbonden, waarna per taxi naar zijn kosthuis werd overgebracht,

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1