CAROLINE DASSI 76e JAARGANG - NUMMER 178 MAANDAG 1 AUGUSTUS 1938 DE GRATIS-VERZEKERING TEGEN ONGEVALLEN DER VLISSINGSCHE COURANT VIJF HONDERD GULDEN DE JAPANNEEZEN EN RUSSEN RAKEN SLAAGS IN MANDSJOEKWO STADSNIEUWS PAVILJOEN „WANDELPIER". EERSTE BLAD UIT DE PROVINCIE abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per'stuk. Vlissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 n ADVERTENTXEPRJJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN A ANGES L O T E N BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEIT S W A A R D E, INGESTELD D PORDE VEREEN IGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Onze abonné J. B. te Vlissingen, houder van polis no. 2107, had op Vrijdagmiddag 22 Juli j.l. het ongeluk bij zijn werkzaamheden op de Kon. Mij, „De Schelde", met den electrischen stroom in aanraking te komen, waardoor de dood onmiddellijk intrad. Ingevolge onze polisvoorwaarden werd heden aan zijn nabestaanden een uitkeering gedaan van Vlissingen, DE UITGEVERS DER 30 Juli 1938 VLISSINGSCHE COURANT Japanneezen heroveren heuvels van Tsjangkoefeng en Sjatsauping. Russisch geschut bombardeert de Koreaansche dorpen. Het Kwantoengleger deelde gisteren mede, dat de Japansche troepen, na de Russische artillerie en tanks te hebben teruggeslagen dc heuvels van Tsjangkoefeng en Sjatsau ping heroverd hebben en op die wijze al dus de mededecling de integriteit van het Mandsjoerijsche grondgebied hebben hersteld. Het communiqué van 't Kwantoengleger .voegt hieraan toe, dat de Sovjettroepen, „naar het schijnt eenige verliezen hebben geleden gedurende de vijandelijkheden, die laat in den nacht van 30 Juli zijn begonnen met een aanval van de roode tanks en ar tillerie op Japansch-Mandsjoerijsche pa trouilles, en die om zes uur eindigden met de bezetting van de omstreden heuvels". De Russische artillerie ging tegen zeven uur des morgens voort de Koreaansche dorpen Kojo en Sozan te bombardeeren. Het Japansche leger op Korea deelt mede, dat de Russische verliezen ongeveer 200 man bedroegen, van wie dertig werden gedood, welke achtergelaten werden op het slagveld. De Japanneezen maakten zich meester van 11 tanks, 2 stukken bergge- schut, een anti-tarkkanon, twee mitrail leurs en twee gasmaskers. De Japanneezen leden aanzienlijke verliezen, o.m. verschei dene officieren. Japan zal te Moskou scherp protesteeren. Na besprekingen tusschen den minister van buitenlandsche zaken, Oegaki en den minister-president, priüs Konoye, heeft het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken besloten den Japanschen ambassa deur te Moskou, Sjigemitsoe, opdracht ie geven, ten scherpste te protesteeren bij den Sovjet-Russischen volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Litwinoff, we gens het incident van Zaterdag aan de Mandsjoerijsch-Sovjet-Russische grens. Geen tanks en zware artillerie gebruikt, zegt Moskou. Men spreekt te Moskou de berichten tegen, dat bij het gevecht gebruik zou zrjn gemaakt van tanks en zware artillerie. Verder wordt het bericht tegengespro ken, dat het aan een Japansch-Mandsjoerij sche afdeeling gelukt zou zijn de door de Sovjetrussen bezette heuvels te heroveren. Op 31 Juli j.l. hebben Japansche troepen de grens tusschen de Sovjet Unie en Mandsjoekwo geschonden ten westen van het Khassan-meer. Gedurende den nacht hebben de Japansche troepen onverwacht artillerievuur geopend op de Russische grenstroepen. De Japanneezen hebben vier kilometer van het gebied der Sovjet Unie bezet. Het gevecht duurde verscheidene uren. De Japansche troepen ontmoetten hevigen tegenstand en zij leden groote verliezen aan menschen en materiaal. De verliezen van de Russische troepen zijn gering. Nieuwe gevechten by Tsjang Koe Feng. Het Japansche ministerie van oorlog heeft medegedeeld dat Zondag te vijf uur in den middag 300 man Sovjet Russische troepen een tegenaanval hebben gedaan op Sjat Sao Ping, gesteund door twee veeht- wagena Zij werden evenwel door de Japan sche artillerie gedwongen terug te trekken. Fcn uur later vielen dc Russen wederom aan, gesteund door het vuur van de artil lerie, doch zij werden wederom teruggesla gen. Zij verloren 30 man. Tienjarig bestaan der kampeervereeniging „Luctor et Emergo". In de duinstreek nabij het Pompstation heerscht weer een levendige bedrijvigheid. Zooals ieder jaar het geval is, is ook thans een klein dorp ontstaan, wiens bewoners leven in tenten en ondanks hun dikwijls primitieve middelen genieten van de heer lijke vrije natuur. Ongeveer een 80 tenten zijn er opgeslagen, bewoond door vroolijke vacantiegangers, niet alleen van Walche ren, maar ook van buiten Zeeland. Op deze bij uitstek geschikte kampeerplaats trach ten zij nieuwe krachten op te doen om straks hun dagelijksche bezigheden te kun nen hervatten. Tien jaar geleden is uit deze „buiten bewoners" een vereeniging ontstaan met het doel de belangen der kampeerders te behartigen door in onderling verband een drachtig samen te werken, het natuur schoon der duinen te beschermen en de gezondheid te bevorderen. Want 10 jaar geleden dreigden er don kere wolken aan den kampeerhemel. Er bestonden plannen om de duinen geheel voor kampeeren gesloten te houden. Toen sloten de kampeerders zich aanéén en on der de stuwende kracht van de beeren Streefkerk en Velthuys is de kampeerver eeniging „Luctor et Emergo" opgericht, welke het succes mocht boeken dat na 3 weken hard werken de duinen voor de kampeerders waren behouden. Dit alles releveerde de heer Alofs, Za terdagmiddag op een bijeenkomst, gehou den op dezelfde plaats in de openlucht, waar de vereeniging indertijd werd opge richt. Veel leden waren er niet tegenwoor dig, de meesten hadden de voorkeur gege ven aan. het verkoelende strand of aan een verfrisscliend bad. De heer Alofs sprak op deze vergade ring zijn groote waardeering uit voor de medewerking, welke de vereeniging steeds mocht ondervinden van het Polderbestuur en zijn opzichters, de burgemeesters van Biggekerke en Koudekerke. Tevens ver welkomde hij den voorzitter, den heer Van der Peijl, die weer zoover hersteld "was dat hij aanwezig kon zijn, maar nog geen deel had kunnen nemen aan de werkzaamheden der vereeniging. Staande werd herdacht het overleden üd en mede-oprichter de heer Goozen. Op aangename wijze werden tal van gebeurtenissen uit de afgeloopen pe riode opgehaald. Later op den middag vonden verschil lende kinderspelen plaats. Wat deden die jeugdige „badgasten" met hun door de zon bruin verbrande snuitjes hun best om een prijsje te veroveren. Maar ook zij, die min der gelukkig waren geweest, kregen een versnapering. De ouderen lieten zich door de warmte niet weerhouden een voetbal wedstrijd te spelen. Des avonds hadden zich op het vroon met de kampeerders vele belangstellenden verzameld. Het muziekcorps „St. Caecilia" uit Mid delburg maakte eerst een rondgang, welke echter nog al wat tijd vorderde, zoodat het kampvuur' ongeveer een uur later werd aangestoken dan vermeld was. Te half 11 ging de brand er in en wel dra schaafden allen zich om het knappen de houtvuur. De voorzitter, de heer Van der Peijl, verwelkomde de aanwezigen en wekte allen op als lid van de vereeniging toe te treden. Bericht van verhindering was ingekomen van den burgemeester van Biggekerke. Een zestal vrouwelijke matroosjes be zong het mooie werk van „Luctor", waar van het refreintje „Varia, varia" spoedig werd overgenomen. Naast het muziekcorps verhoogden ,The Melody Makers" met hun populaire liede ren de vroolijke stemming. Tegen het einde werd het vuur nog eens goed opgestookt en ging men lustig aan den rondedans. Het was een aardig ge zicht, die bonte mengeling van kamp- en strandkleedij, beschenen door den rossen gloed, gade te slaan. Nog lang klonk door den fraaien zomer avond „Wij gaan nog niet naar huis" en het was reeds ver na middernacht gewor den, toen ook het tentenkamp in diepe rust verzonken lag. Het regiment kustartillerie gaat zijn 125-jarig bestaan vieren. Op 9 Januari a.s. viert het regiment kustartillerie, bestaande uit den staf van het regiment en de le schoolcompagnie te Den Helder, 2e schoolcompagnie te Vlissin gen, 3e schoolcompagnie te IJmuiden en 4e schoolcompagnie te Hoek van Holland, zijn 125-jarig bestaan. Op genoemde plaatsen zal deze herden king op ©enigszins luisterrijke wijze plaats hebben. Gezien de waardeerende belangstelling van de militaire- en burgerlijke autoriteiten, alsmede van buurtvereenigingen en particu lieren bij vorige gelegenheden te Vlissingen ondervonden, zal het bij de viering van dit „kroonjaar", naar het zich laat aanzien, aan medeleven met het garnizoen wel niet ontbreken. Harmonie „Ons Genoegen", Zondagmiddagconcert. De directeur, de heer P. de Rooy, had voor dit tweede en laatste concert van „gewijde" muziek in dit seizoen een mooi programma samengesteld, van welks ver tolking de harmonie, schoon door de va- canties niet geheel voltallig, zich onder zijn competente leiding toch naar wensch gekweten heeft, daargelaten eenige vlekjes in Papelard en Handel, waaraan echter de inv'^ed van zon en zomer op de instru menten niet vreemd was. Na den plechtig voorgedragen „Psalm 66" van M. H. van 't Kruijs, hoorden wij de fraaie nummers „Choral et Arioso" van H. Papelard het rc /tiatief en de beroem de alt-aria „Lascia ch'io pianga" uit Han del's opera „Rinaldo", door den grootmees ter in 14 dagen tijds geschreven en in Febr. 1711 met enorm succes in Engeland opge voerd „Les ruines de Thèbes" van F. Mourgue, overpeinzingsmuziek, vermoede lijk geïnspireerd door de talrijke ruïnes van Thebe met de honderd torens, "in de grijze oudheid de hoofdstad van Egypte, welke goed doorzichtig werd verklankt en inderdaad de gedachte wekte aan vergane glorie en vergankelijkheid; het stemmings volle, melodieuze liedje „An der Weser" van G. Pressel. De daarop volgende fragmenten uit de opera „Tannhauser" van Richard Wagner, in arrangement L. Langlois, verwierven den bijval van het publiek, wel een bewijs, dat de bekende motieven (Pelgrimskoor, fanfares en marsch der edelen en zangers naar den Wartburg, lied aan de avondster) zoo langzamerhand gemeengoed geworden zijn. Het koper was hierin bijzonder goed op dreef, de tuba gaf met de hymne op den schitterenden vriend aan den hemel een goede beurt, evenzoo het hout in het majestueuze slot, waarin het met een eigenaardige, afgebroken sextolen-figuur om de melodie van het pelgrimskoor dar telt. Als steeds was den solo-pistonnist zijn partij in Mozart's geliefd „Wiegelied", in arrangement J. R. van der Glas, best toe vertrouwd de fluit-versieringen hadden echter wel wat duidelijker mogen wezen. Het concert, dat de gebruikelijke be langstelling had, werd besloten met het koraal „Zegenbede voor de Koningin" van J. P. J. Wierts, arz\. Tierolff Tot U smeken wij, o Heer Zie genadig op Haar neer. Zegen onze Koningin, Onze Moeder, 's lands Vorstin. Schenk Haar Wijsheid, Kracht en Moed, Zegen Haar in overvloed. O. Elfde Zeeuwsche Zendingsdag. Ten bate der Chr. Geref. Zending op Celebes zal Woensdag a.s. alhier de 11e Zeeuwsche Zendingsdag worden gehouden in den tuin der voormalige Willem III-ka- zerne. Voor sprekers enz. verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Bevordering bjj P.T.T. De vakwerkman der telegrafie en tele fonie F. P. van Hulle alhier is met ingang van 10 September a.s. bevorderd tot vak werkman le klasse. Op veelvuldig verzoek vanaf heden met haar orkest. Show, dans en stemming. Benoemd tot schipper van de reddingboot. Benoemd met ingang van 1 Augustus 1938 tot schipper op de alhier gestation- neerde reddingboot de heer C. List alhier. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 25 tot 30 Juli werden in het badhuis 453 baden genomen en wel 329 door heeren, 107 door dames en 17 door kinderen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal Heden werd op de werf De Vlijt het boeierjacht, gebouwd voor rekening van den heer W. Bruynzeel te Zaandam te wa ter gelaten. Het dochtertje van den heer W. Bruynzeel doopte het boeierjacht met den naam van „Schollevaer". Een slecht begin. Toen Zaterdag, na afloop van den school tijd, enkele alhier woonachtige leerlingen van de ambachtsschool te Middelburg in vacantiestemming per fiets huiswaarts keerden, had de 13-jarige J. G. het ongeluk een leelijken val te maken, op den hoek van het Domburgsch Schuitvlot te Middel burg, doordat een kind plotseling voor zijn fiets liep. De jongen tuimelde over het stuur en liep een verstuikten pols op, als mede schaafwonden aan gelaat, knie en hand. Een verre van goed begin der va- cantie. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Drittura", „Antje", „Brinda" van Londen; „Ida" van Antwerpen; „Neer- landia" van Londen, naar Beverwijk Noorsch m.s. „Mylla" van Norrköping. Om te bunkeren: Finsch s.s. „Hogland" van Gdynia Nederlandsch m.s. „San Antonio" van Bolnes; „Leny" van DanzigEngelsch s.s. „Trafalgar" van LondenZweedsch s.s. „Tilia Gorthon" van Queensborough Noorsch s.s. „Profit" van Gent. Vertrokken: „Mecklenburg'" naar Harwich; „Mercurius", „Antilope" en „Ida" naar Londen „Brinda" naar Ant werpen „Hogland" naar Buenos Ayres „San Antonio" naar Falmouth; „Leny" naar Rouaan „Trafalgar" naar Cuba „Profit" naar Odda„Tilia Gorthon" naar New Foundland. Vergadering H.O.R.A., afdeeling Middelburg e.o. Men schrijft ons o m. Vrijdag j.l. hield bovengenoemde ver eeniging haar jaarvergadering te Vlissin gen. Nadat de voorzitter, de heer Goos, die na een langdurige loopbaan, wegens omstandigheden zijn laatste vergadering presideerde, de bijeenkomst had geopend, werd de agenda afgewerkt. Als voorzitter werd gekozen de heer van Dalsen te Vlissingen, die tevens werd be noemd als afgevaardigde voor de a.s. bestuursraadvergadering. Bespreken werden de voorstellen voor die vergadering, waarbij vooral de organi satie van het Herstellingsoord, de Voor schotbank en de propaganda onder de loupe werden genomen. Na afscheid van den ouden en installa tie van den nieuwen voorzitter werd deze geanimeerde vergadering gesloten. p ostduivenvlucht. Zondag j.l. hield de Postduivenvereeni- ging „De Vriendenkring" een wedvlucht vanuit Halle. Afstand 92 K.M. Los 8 uur. Eerst aankomende duif om 9-26-44 uur. Laatste prijsduif om 9-40-23 uur. De prij zen werden als volgt behaaldIe en 5e J. J. Baak2e, 3e, 4e, 6e en lie J. H. Ley dekkers7e, 9e, 10e en 16e C. Mom maas Se 15e, 25e en 26e F. Temmerman; 12e en 24e H. van Hoorn ï3e en 20e J. Govers 14e en 22e Gebrs. Wisse 17e en 27e B. J. Peters18e en 23e C. Bos- schaart19e M. Weug21e H. Meul- meester28e W. F. de Ruiter. Stand kampioenschap eerste vijf deelne mers luidt als volgtJ. H. Leijdekkers 105 p.C. Mommaas 87 p.J. J. Baak 67 p.J. Govers 64 p.F. Temmerman 28 p. De Vierdaagsche. Aan de Vierdaagsche afstandsmarschen te Nijmegen hebben dit jaar de volgende Vlissingsche wandelaars met succes deel genomen mej. H. de Klerk (De Vroolijke Tippelaars) voor de tweede maal en de heeren B. W. Veldhuis, 3e maal en W. v. d. Hoeven, le maal, beide laatsten zijn lid van C.K.W.O. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §clie«rlcn»8«c«i »g»«a «l®w dsagg De Japanneezen en Kussen raken slaags in Mandsjoekwo. (Pag. 1, eerste blad); Overdracht van het marine-commando te Den Helder. (Marine en Leger) Verschillende verdrinkïngsgevallen tij dens het weekend. .(Gemengd nieuws)] Wederom verscheidene verkeersonge lukken. [(Gemengd nieuws) Bartali wint de ronde van Frankrijk. sport); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN ZEEUWSCHE POLDER.- EN WATER- SCHAPSBOND. Algemeene vergadering op St. Philipsland. Dit jaar had het bestuur van den Zeeuwschen Polder- en Waterschapsbond het kleinste eiland van Zeeland opgezocht voor zijn algemeene vergadering, die werd gehouden in de groote schuur van den heer A. Wisse te Anna-Jacobapolder. Het was juist half elf toen de voorzitter van den Polderbond, mr. P. Dieleman, de vergadering opende en mededeelde dat o.a. de Commissaris der Koningin en de grif fier der Staten bericht van verhindering zonden. Hierna bracht de secretaris, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zijn jaarverslag uit. De secretaris herinnerde aan de beide in 1937 gehouden vergaderingen en deelde tot zijn genoegen mede, dat het waterschap Schouwen en het waterschap Waarde lid van den bond werden en dat de bond op 1 Januari 204 leden telde, nl. 113 persoonlijke en 91 waterschappen. Het verslag werd goedgekeurd, evenals de rekening van den heer de Casembroot, als penningmeester, aanwijzende een ontvang van 2063.40% en een uitgaaf van 1968.36, alzoo een goed slot van 95.04%. Bij de bestuursverkiezing- stelde de heer D. J. Dees te Terneuzen zich niet meer herkiesbaar als bestuurslid. De voorzitter bracht hem dank voor alles wat de aftre dende in het belang van den polder heeft gedaan. Bij acclamatie werd de heer A. Dees Dzn. te Terneuzen gekozen en her kozen de heer J. Doeleman te Dreischor. De hoofdingenieur van den Prov. Wa terstaat, ir. J. J. van Leeuwen, sprak ver volgens over „De verbetering van de ter tiaire wegen". Hierna hield mr. Losecaat Vermeer een inleiding over „De verzekering tegen frau de en nalatigheid door ontvangers-grif fiers". Na rondvraag sloot mr. Dieleman de ver gadering. Het ging nu met de auto's terug naar St. Philipsland, waar werd afgestapt in het café „De Druiventros" waar een goed verzorgde koffietafel was aangericht. Tenslotte hebben de aanwezigen daarop met bussen en auto's een rit naar de ver schillende punten van het eiland gemaakt, waarbij begonnen werd met een kijkje bij de schorren in het Oosten, die de burge meester bedoelde als object voor indij king. Bij het afdalen van den daarbij be klommen dijk, kwamen twee tochtgenoo- ten op minder aangename wijze op den weg terug en tegen de bus aan. Een hunner, de heet Boom uit Breskens, bezeerde zich vrij hevig aan zijn rechtervoet en toen hij een maal in de bus was, heeft hij deze niet meer voor Vlissingen kunnen verlaten. Naar wij vernemen, vond de dokter het noodig een foto te nemen en zal vermoe delijk een gipsverband moeten worden aan gelegd. Het ging nu naar den Abraham-Wisse- polder en de schorren in de omgeving daar-

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1