TRIUMPH SMAAKT U ALLEEN 76e JAARGANG - NUMMER 177 ZATERDAG 30 JULI 1938 DE GRATIS-VERZEKERING TEGEN ONGEVALLEN DER VLISSINGSGHE COURANT VIJF HONDERD GULDEN ALS ROOKER VAN SMAAK STADSNIEUWS 1 CENT VIRGINIA EERSTE BLAD §el»cwrltni»s«a onw Jen Aag -'N TRIOMF VAN SMAAK! abonnementsprij s Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissf ngsche Courant uitgave FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ad vertenteeprij s Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordttweemaaiberekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG. ERKENDE CHR. FEESTDAGEN A ANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITS WAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Onze abonné J. B. te Vlissingen, houder van polis no. 2107, had op Vrijdagmiddag 22 Juli j.l. het ongeluk bij zijn werkzaamheden op de Kon. Mij, „De Schelde", met den electrischen stroom in aanraking te komen, waardoor de dood onmiddellijk intrad. Ingevolge onze polisvoorwaarden werd heden aan zijn nabestaanden een uitkeering gedaan van Vlissingen, DE UITGEVERS DER 30 Juli 1938 VUSSINGSCHE COURANT EEN AFSCHEID EN EEN INSTALLATIE. De heer Belger vertrektde heer Hubregtse in zijn plaats benoemd. De Vereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs te Vlissingen had gis teravond in het gebouw Palingstraat een bijeenkomst belegd met de ouders en ver dere belangstellenden, waarin op treffende wijze afscheid werd genomen van het hoofd der Oranjeschool, den heer P. A. Belger, wegens diens vertrek naar Haarlem, en de heer J. A. Hubregtse tot nieuw hoofd dier school werd geïnstalleerd. De voorzitter, ds. J. S. Hartjes, opende de bijeenkomst met gebed en heette ver volgens de aanwezigen welkom. De inspec teur van het lager onderwijs, de heer G. Wit, had bericht van verhindering gezon den. Spr. zei, dat hij tegen dit afscheidne- men heeft opgezien. Wij raken een goed vriend en een kranig onderwijzer kwijt. In de tien jaar, dat de heer Belger aan de Oranjeschool verbonden is geweest, heeft hij de school gemaakt tot wat zij thans is een van de parels aan de kroon van het Christelijk Volksonderwijs. Met groote opgewektheid heeft de heer Belger zrjn taak vervuld. Hij was heele- maal geen „schoolmeester", doch juist daardoor een buiteng woon goed school meester. Voor het nieuwe stond hij altijd open en van hem ging een groote stuw kracht uit. Ook de verstandhouding met het bestuur was uitnemend. Zijn gansche leven heeft hij verpand aan het Christelijk onderwijs. Spr. brengt daarvoor den heer Belger hartelijk dank, nief alleen namens het be stuur, maar niet minder namens de ouders der schoolkinderen. De heer Belger bracht een bijzondere sfeer in zijn school. Hij mag genoemd worden de vader der Oranje school. Klein begonnen is zij nu een school geworden waarop wij trotsch mogen zijn. Het valt spr. moeilijk om van den heer en mevr. Belger afscheid te nemen. Ook in zijn nieuwe woonplaats zal hem mooi werk wachten, doch wij allen vinden het jam mer dat de heer Belger heengaat. Wij zijn er van overtuigd, dat de heer Belger de kinderen heeft trachten op te voeden in den geest zooals wij, Hervorm den, dat gaarne willen geen dogmatisme, geen kerkisme, doch in den geest van het vrije, ruime, heerlijke Evangelie. Hij heeft de kinderen willen toebereiden voor het Koninkrijk Gods. Spr. eindigde met de beste wenscben uit te spreken voor de familie Belger in haar nieuwe woonplaats. Wij zullen den heer Belger niet vergeten, en spr. is er van overtuigd dat ook de heer Belger Vlissin gen niet zal vergeten. Spr. betrok ook mevr. Belger in de woor den van hulde, die haar man steeds tot grooten steun is geweest. Tot slot bood de voorzitter namens het bestuur den heer Belger een keurig schil derij aan van Van der Zee, een gezicht op den Kruittoren (Bomvrije) en den Bou levard. Hierna nam de heer B. de Jager, hoofd der school in de Wagenaarstraat, het woord, die den heer Belger dankte voor de aangename verstandhouding, die in de af- geloopen 10 jaar geen oogenblik werd ver stoord. Spr. wees op het groote enthousias me, dat den heer Belger steeds bezielde, en hij wees er op, dat hem in Haarlem een zware taak wachthij zal daar pioniers werk moeten verrichten. Spr. wenschte hem Gods zegen toe in zijn nieuwen werk kring. Ook sprak de heer De Jager woorden van welkom tot het nieuwbenoemde hoofd, den heer J. A. Hubregtse en hij hoopte, dat dezelfde goede verstandhouding zal blijven bestaan tot bloei der beide Hervormde scholen en tot eer van God. De heer J. H. van Hove, hoofd der Christ. MULO-school sprak eveneens woorden van dank tot den heer Belger en van welkom tot den heer Hubregtse. Namens het onderwijzend personeel voer de de heer J. C. Groenenberg het woord. Het viel spr. wel wat moeilijk, want het was nu voor de vijfde maal dat hij afscheid moest nemen van den heer Belger. Hij bracht het scheidende hoofd dank voor de hartelijke wijze waarop hij steeds met het personeel omging voor zijn medeleven en daadwerkelijken steun en voor de gastvrije manier waarop de heer en mevr. Belger hun huis steeds voor het personeel open stelden. Spr. hoopt dat het hen in Haarlem wel moge gaan. Tot den heer Hubregtse richtte spr. woorden van welkom en hij sprak de hoop uit dat de verstandhouding met het perso neel even goed moge zijn als met het scheidende hoofd steeds het geval was, tot zegen van het onderwijs. Verv.olgens spraken enkele ouders van kinderen woorden van dank tot den heer Belger, voor alles wat hij voor hun kinde ren heeft gedaan. De heer Belger dankt. Hierna verkreeg de heer Belger het woord, die dank bracht voor de woorden van waardeering, die hem zijn toegevoegd. Het is om er heel klein onder te worden, daar hij weet dat ook zijn arbeid in zwak heid was en er gebreken in waren. Spr. was blij, dat eenige van zijn idealen verwezenlijkt zijn geworden. Maar er blij ven nog vele over. De school kan nog tot grooteren bloei komen. Er zijn vele moge lijkheden, want onze stad breidt zich in dat stadsgedeelte sterk uit. Spr. bracht dank aan het bestuur met zijn wakkeren voorzitter voor den steeds ontvangen grooten steunaan het perso neel voor zijn groote toewijding, zonder welke het niet mogelijk was geweest de school te maken tot wat zij thans is tot de ouders voor hun geschonken vertrou wen den heer De Jager voor zijn trouwe vriendschap den inspecteur van het L. O., den heer Wit, en den inspecteur van Chr. Volksonderwijs ds. Steinz, en den wethou der van onderwijs. Spr. voelde zich niet als een deserteur die het leger verlaat, doch als een geroe pene naar een andere plaats. Hij richtte zich tenslotte tot zijn opvol ger, en sprak de hoop uit dat de heer Hu bregtse tot rijken zegen van de school mag werkzaam zijn. De voorzitter ging vervolgens over tot de installatie van het nieuwe hoofd en sprak hem in hartelijke bewoordingen toe. „Wees welkom, gij Zeeuw, hier in Vlissin gen", aldus spr. „en wees onder den zegen Gods werkzaam aan de school tot heil der kinderen en voor het Koninkrijk Gods". Ook tot mevr. Hubregtse richtte de voor zitter woorden van welkom en hij hoopte, dat zij dezelfde groote plaats moge inne men in de gemeente als mevr. Belger dat heeft gedaan. Tenslotte sprak de heer Hubregtse, die dank bracht voor het vertrouwen in hem gesteld door zijn benoeming hij hoopte op de volle medewerking van het bestuur en het personeel en gaf de verzekering da± hij zijn beste krachten voor den bloei der school hoopt te geven. Hierna eindigde ds. Hartjes de bijeen komst met dankgebed. Alle aanwezige ouders hebben daarna met een handdruk afscheid genomen van den heer en mevr. Belger, Jeugdhulde ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van h.m. de Koningin. Gisteravond waren de jeugdvereenigingen opgeroepen voor een bijeenkomst ten stad- huize, teneinde nadere besprekingen te houden over eventueele deelname aan de hulde van de Nederlandsche jeugd, ter ge legenheid van het 40-jarig regeeringsjubi leum van H. M. de Koningin, op 6 Sep tember a.s. te Amsterdam. Deze bijeenkomst stond onder leiding van den loco-burgemeester, den heer W. P. Edelman. Een negental vereenigingen was vertegenwoordigd. In zijn openingswoord deelde de heer Edelman mede, dat de oproep van het Centraal Bureau voor Jeugdhulde gericht was aan den burgemeester, den heer C. A. van Woelderen, die bereids ook zijn volle medewerking had toegezegd. In verband echter met diens ongesteldheid was het hem niet mogelijk deze vergadering te leiden. Vervolgens gaf de heer Edelman een overzicht op welke wijze de huldiging zal plaats vinden. Het ligt in de bedoeling de jeugd van geheel Nederland naar Amster dam te brengen. Uit iedere gemeente zal een deputatie van jonge menschen afge vaardigd worden.. Voor Vlissingen is een afvaardiging van 5 jongelui berekend. Zij zullen in den morgen. van 6 Septem ber naar Amsterdam vertrekken. Voor hun vertrek ontvangen zij uit handen van den burgemeester voor het stadhuis de vlag van de gemeente Vlissingen. Met deze vlag zal de deputatie de Vlissingsche jeugd te Amsterdam vertegenwoordigen. Indien mo gelijk wordt de tocht daarheen in een open auto gemaakt. De geheele Vlissingsche be volking en zeker de jeugd zal met vlaggen en banieren bij de overhandiging aanwezig moeten zijn en om de deputatie bij haar vertrek uitgeleide te doen. De deputaties uit het geheele land moe ten om 5 uur te Amsterdam aanwezig zijn. Gezamenlijk wordt dan afgemarcheerd naar den Dam, waar H. M. de Koningin een grootsche hulde gebracht wordt. Als herinnering dat men aan de huldiging heeft deelgenomen wordt aan de vlag een wim pel bevestigd. Aangezien het voor Vlissingen te laat zal worden om nog denzelfden dag terug te keeren, zal de terugtocht vermoedelijk den anderen morgen plaats vinden en zal de gemeentevlag op een nader te bepalen uur weer aan den burgemeester worden overhandigd. t Geruimen tijd werd over deelneming aan deze huldiging van gedachten gewisseld en deze plannen hadden aller instemming. eD voorzitter betreurde het dat niet alle jeugdvereenigingen aanwezig waren, want de opkomst was te gering om besluiten te nemen. Zoo waren bijv. niet vertegenwoor digd de R.K. jeugdbeweging, sport- en turnvereenigingen enz. De huldiging moet uitgaan van de geheele Vlissingsche jeugd en hieronder worden verstaan alle personen beneden 35 jaar. Alle vereenigin gen dienen hierover te beraadslagen, zoodat een spontane huldiging van de Vlissing sche jongelui wordt verkregen. Besloten werd nogmaals alle vereenigingen op te roepen voor een bijeenkomst op Maandag 8 Augustus a.s. De voorzitter hoopte dat velen, dan aan wezig zullen zijn om op enthousiaste wijze te komen tot een spontane huldiging, die uitgaat van alle jongelui van alle Vlis singsche jeugdvereenigingen in den ruim- sten zin. Middenstands Handelscursus, Donderdag 28 Juli vergaderde het be stuur van den Middenstands-handelscursus, verbonden aan de Gemeentelijke Handels avondschool alhier. Aanwezig waren de heeren S. P. Reyne, directeur, I. Sinke en J. Butler, leeraren dier school, A. van de Sonde en J. J. Toussaint voor .de Midden- standsvereeniging „Gemeenschappelijk Be lang", M. F. van Hijfte voor de R. K. Mid- denstandsvereeniging, D. L. van Noppen en P. I. Hamming voor de Christelijke Mid- denstandsvereeniging. Deze heeren vormen het bestuur, terwijl tot voorzitter de heer S. P. Reyne, tot se cretaris de heer P. I, Hamming en tot pen ningmeester de heer J. J. Toussaint werden gekozen. Besloten werd, zoo mogelijk, 4 October den cursus te doen aanvangen, waarvoor nog een nadere oproep zal verschijnen. Cursisten v. dit speciale onderwijs kun nen zij zijn, die met goed gevolg de 3e en 4e klas der Gem. Handelsavondschool heb ben doorloopen, of die met goed gevolg het toelatingsexamen hebben afgelegd. Deze cursus, die los van het gewone onderwijs der Gemeentelijke Handelsavondschool staat, zal opleiden voor het examen mid denstands handelsdiploma. Omdat deze cursus los van de Gemeentelijke Handels avondschool staat, kan deze pas aanvan gen als voldoende cursisten zich opgeven. De duur van den cursus is bepaald op negen maanden. Vlissingsch scheepvaartnieuvvs. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht). Om te bunkeren: Grieksch s.s. „Theofano Livonos" van Duinkerken Duitsch s.s. „Fechenheim" van Brake. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Theofano Livonos" naar Rou- aan„Fechenheim" naar Montreal „Tromp" en „Teuna" naar Londen„Wo- cana" naar Southampton„Majori" naar Nieuwpoort. Het regiment kustartillerie en het regeerings j ubileum. Ter gelegenheid van het 40-jarig regee ringsjubileum van H. M. de Koningin wordt door de weermacht op 29 Augustus a.s. te 's-Gravenhage voor H. M. gedefileerd. Het regiment kustartillerie zal hierbij worden vertegenwoordigd door de 2e schoolcompagnie van dat regiment in gar nizoen te Vlissingen, onder commando van den kapitein mr. P. M. W. J. van der Slikke. De sterkte van het detachement is 3 of ficieren, 15 onderofficieren en 72 dienst plichtigen. Motorbootje op de Noordzee gevonden. De kapitein van een plezierjacht heeft gisteren aan de politie kennis gegeven dat hij op de Noordzee bij de monding van de Schelde een motorbootje had aangetroffen, dat zonder bemanning ronddreef. Vermoe delijk is het van het moederschip los ge slagen. De boot was afgedekt met een re- genzeil. Het signalement is als volgt naam „Dikkie", van onderen blauw geschil derd, van boven blank, bruin hout, aan de achterzijde een buitenboordmotor, zonder schroef en roer, lengte plm. 2.70 M., land van herkomst onbekend. De Commissaris van Politie vraagt in lichtingen omtrent dit bootje. De Vierdaagsche en onze politie. Evenals vorig jaar heeft ook ditmaal een detachement van de Vlissingsche po litie deelgenomen aan de Vierdaagsche af- standsmarschen te Nijmegen. Waren er vorig jaar 9 politiemannen die onder lei ding van inspecteur Berghuijs zonder een enkelen uitvaller deze marschen hebben geloopen, ditmaal waren het slechts 5 le den van het corps die onder leiding van den brigadier Van der Jagt dit jaarlijksche sportevenement hebben kunnen medema ken. Daar de dienst in de afgeloopen week bijzondere eischen aan de politie heeft moeten stellen, konden niet meerderen van de partij zijn. Alle vijf hebben het er ech ter zonder kleerscheuren afgebracht. De politieambtenaren Van der Jagt, De Nooijer en De Voogd hebben nu voor de tweede maal deze marschen geloopen en zijn gerechtigd het kruis met kroon te dragen. De agenten Petiet en Vreeke lie pen voor de eerste maal mee en hebben dus het gewone kruis behaald. Vanmorgen 10 uur arriveerden zij met den trein uit Nijmegen. De commissaris van politie heeft hen op het bureau ge complimenteerd. Het was hen niet aan te zien dat zij de afgeloopen dagen dagelijks 50 Km. hadden getippeld. Alhambra-theater. Een uitstekend vacantie-prograuima, aanvangende met uitgebreid wereldnieuws van Paramount, waarin een Esthland's koor van 10.000 personen, de Sokolfeesten te Praag met 250.000 turners in volkomen harmonie, benevens een fantastisch vuur werk te Longchamps, en voorts bevattende flitsen uit de op komst zijnde rolprent „Marie Walewska" met Greta Carbo in de titelrol en Charles Boyer als Napoleon, brengt daarna de eerste hoofdfilm, vol kostelijken, weldadigen humor, Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant. Afscheid van den heer Belger als hoofd der Oranjeschool de heer Hubregtse als zijn opvolger geïnstalleerd. (Stadsnieuws), Nog geen nieuws yan den verdwenen „Hawai Clipper". (Luchtvaart)) Wederom een felle veroordeeling van de rassenleer door den Paus. (Kerknieuws)) Het groot-seminarie „Rijsenburg" tö Driebergen door brand gedeeltelijk ver woest. (Gemengd nieuws) Ter gelegenheid van het regeerings jubileum van H. M. de Koningin zullen herdenkingspostzegels verschijnen. (Binnenland) De „vierdaagsche" is ten einde. (Sportnieuws), zie verper eventueel laatste berichten Sherlock Holmes Deze Ufa-film is wel een van de gees tigste producten van den laatsten tijd. Zij kwam tot stand onder de voortreffelijke regie van Karl Hartl, terwijl Hans Albers en Heinz Rühmann op weergalooze wijze de legendarische figuren uit Conan Doyle's romans, den beroemden detective Sherlock Holmes en diens helper dr. Watson, leven inblazen. Aan spanning ontbreekt het in dit filmwerk geenszins. Opwindende avon turen met tal van verrassingen en inge wikkelde problemen, welker oplossing ech ter nimmer lang op zich laat wachten, voeren naar een sensationeele ontknooping, waarbij het happy-end echter niet verge* ten is. Hans Albers en Heinz Rühmann, die hun rol met typische blij- en vrijmoe* digheid spelen, worden daarin op buiten* gewone wijze geassisteerd door Hansi Kno- teck en Hilde Weissner. Vindt men bij deze sprankelende film met haar raken dialoog een paar uur ver kwikkende ontspanning, ook de Para- mount-productie De jungle-prinses geeft aangename verpoozing. Deze span nende, romantische wildernisfilm is opge nomen in een grootsche natuur. Prachtige, unieke opnamen van de machtige jungle, waarbij wilde dieren een tijger, een chimpansee, groote kudden olifanten en een geweldige troep apen een groote rol spelen. Diep in dit oerwoud vindt een blan* ke man een „lachende tijgerin", een „on« getemde" vrouw van exotische schoonheid, wier vrienden apen en tijgers zrjn, maar die er toch niet aan ontkomt, dat tusschen haar en den jager een romance groeit, waaraan razend fanatieke inlanders even wel een wreed ontijdig einde dreigen te maken. In de sensationeele, interessante avonturenfilm is deze scène, door het doffe, dreigende geluid van de tom-toms geïllus treerd, van een intense spanning. Doch ook hier is er voor de geliefden, als de nood het hoogst is, redding, hetgeen, ook voor den toeschouwer een ware opluchting be- teekent. De hoofdrollen worden vertolkt door Dorothy Lamour, de jungle-prinses, en Ray Millaud, den jager. De verbluffen de regie is van William Thiele. Een programma, dat wij kunnen aanbe velen. STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND'. Langevielesingel D 197. Telef. 637, Middelburg Zarief per kilo en per stuk Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft de „Karimata" de eerste staaf goud4 afkomstig van de „Lutine", aan de opper* vlakte gebracht. De deelnemers aan de Zaterdag te hou den T.T.-races op het circuit van Drenthe hebben Vrijdag den geheelen dag druk ge traind, teneinde het terrein te yerkennen,

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1