WiitU... r EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 176 VRIJDAG 29 JULI 1938 0m het behoud der Zeeuwsche kleederdrachten i STADSNIEUWS Het goud van de „Lutine". Seizoen-Opruiming! Boekhandel D'HUY tinn «jg« dng UIT DE PROVINCIE abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 a AD VERTENTTEPRIJ S Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN A A NOESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWA ARDE, INGESTELD DO OR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS* Eert onvoldoend gemotiveerde en ondoeltreffende aanval Een op normale wi|ze tot stand gekomen vereeniging met gezonde beginselen en een echt-Zeeuwsch bestuur, die met steun der inheemsche boeren bevolking ongestoord huns weegs hopen te gaan Het dagelijksch bestuur van de vereeni- ging tot behoud der Zeeuwsche kleeder drachten schrijft ons Onder het opschrift „Een dreigend ge vaar voor Zeeland", heeft de heer P. J. Meertens, Amsterdammer krachtens inwo ning, doch Zeeuw van geboorte, en secre taris van de commissie voor volkskunde van de Kon. Academie van Wetenschappen, een artikel ter plaatsing aan dit blad doen 'toekomen, waarin hij een scherpen aanval doet op onze vereeniging, op hetgeen zij deed en, naar de schrijver meent, voorne mens is te doen, tot behoud van de Zeeuw sche kleederdrachten. Naar de meening van den heer Meertens kan het optreden dezer vereeniging slechts strekken tot bevorde ring eener nog snellere afbrokkeling der dracht, dan thans reeds het geval is. Hetgeen hij schrijft, mag onzerzijds ze ker niet onweerlegd blijven. De bezwaren van den heer P, J. Meer tens betreffen in het kortde wijze van oprichting der vereenigingde samenstel ling van haar bestuurde diepere grond slagen, waarop hare werkwijze berust, en deze werkwijze zelve. Omtrent elk dezer punten zij" ons een kort verweer gegund. De oprichting der vereeniging. Een gemengd en los samengesteld, als (zeei') voorloopig bedoeld comité, heeft zich verleden jaar, door middel van de dag bladpers in en buiten Zeeland, tot het pu bliek gewend met een vrij uitvoerig inge zonden stuk, een manifest zoo. men wil, "waarin alarm geslagen werd over de toe nemende verdwijning van de zoo schoone en karakteristieke Zeeuwsche kleederdrachten. Deze wekroep vond grooten weerklank in Zeeuwsche enZeeuwsch voelende harten, niet in het minst onder de Zeeuwsche boe renbevolking zelve, de dragers en draag sters der onderscheidene Zeeuwsche klee derdrachten. Als gevolg daarvan is toen een vergadering belegd in „De Gouden Sonne" te Middelburg. Met oprecht belang stellenden „in burger" hebben toen een eveneens ter vergadering gekomen aantal belangstellende Zeeuwsche boeren daar beraadslaagd, met als gevolg, dat werd opgericht de Vereeniging tot behoud van de Zeeuwsche kleederdrachten. De samenstelling van hefc bestuur. De eerste en misschien wel de grootste fout tevens in het betoog van den heer P. J. Meertens is en het bestuur onzer ver eeniging maakt er den onvoorzichtigen schrijver een ernstige grief van dat hij niet voldoende op de hoogte is van de zaak, waarover hij schrijft. Zoo richt hij bijv. zijn aanval voortdurend op een mani fest, hetwelk, zijn plicht als wekroep ver vuld hebbende, reeds geruimen tijd alle fundamenteele beteekenis verloren heeft, wijl het vervangen is door statuten eener normale vereenigingop een comité, het welk al lang niet meer bestaat, en waar voor in de plaats gekomen is een, geheel anders samengesteld, bestuur. Dit laatste valt uiteen in een dagelijksch bestuur van 5 personen, en een algemeen bestuur van 22. Van het dagelijksch bestuur zijn alle vijf Zeeuw krachtens inwoningvier bovendien nog krachtens afstamming, drie bovendien nog krachtens geboorte de ondervoorzit ter van het dagelijksch bestuur en dus ook van de vereeniging, is burgemeester eener Zeeuwsche plattelandsgemeente, geboren en ijetogen Zeeuw en boer en, met zijn ge- heele gezin, overtuigd drager van de schoo ne Zuid-Bevelandsche hoerendracht. Deze Zeeuwsche burgemeester denkt er niet aan, als hij ambtelijk op het Haagsche Binnenhof moet wezen, een confectiepakje aan te trekken Van het algemeen bestuur der vereeni ging zijn 20 van de 22 leden Zeeuw krach tens inwoningtenminste 15 van de 22, of 7/10, bovendien nog Zeeuw van geboorte en afstamming naast den ondervoorzitter treft men er nog twee mannelijke dragers van het Zeeuwsche costuum in aan, een r.k. Zuid-Bevelander en een prot. Walchere- naar. Bovendien zijn lid van het algemeen bestuur de voorzitster van de afdeeling Zeeland van den Ned. Boerinnenbond, de dominee van Zoutelande en de pastoor van Pvezande. Als men zich niet op het, naar onze meening, toch waarlijk overdreven stand punt van den heer P. J. Meertens stelt, dat uitsluitend dragers van de boerenklee- dij het recht van bemoeienis met deze zaak zouden hebben, dan is, dunkt ons, de sa menstelling van dit bestuur, mits het van goede grondbeginselen uitga, toch niet zoo dwaas, zoo „volksvreemd", dat men ietwat smalend van „bemoeiing" van heeren in burgerpakjes met wat uitsluitend tot het domein van den boer behoort", zou mogen spreken. De diepere grondslagen. Indien de heer P. J. Meertens maar niet klakkeloos in de openbaarheid gevlucht was, in stede van, gelijk toch betamelijk schijnt, eerst bij het bestuur der hem mis hagende vereeniging zijn licht op te steken, dan zou hij hebben kunnen vernemen, dat, zoo het er al ooit. op gestaan mocht heb ben, of den schijn van neiging tot over hellen in deze richting wellicht even ver toond mag hebben nl. in het bewuste .manifest de leiding der vereeniging tot behoud der Zeeuwsche kleëderdracbten zich er thans toch v;el volkomen van be wust is, dat haar streven geen enkel ver band met het vreemdelingenverkeer heeft, noch ooit mag hebfen. Integendeel zooals een der bestuursleden dal: onlangs nog in een nota aan zijn medebestuurderen uit- dnikte „het besluit tot behoudvan het Zeeuwsche costuum moet door den drager ervan genomen worden uit den geestelijken grond, in letterlijken zin uit een mentali teit, een verbondenheid aan volk en grond, een besef van trouw aan de plaats, waar de Schepper liem heeft gesteld. Dit besef uite zich dan in de uiterlijke kenteekenen dier innerlijke gesteldheid, door de lande lijke traditie aangegeven, in de zoo schoone verscheidenheid, door eiland- en plaatse lijke dracht bepaald". Vreemdelingenverkeer en deszelfs bevor dering, noch zelfs weemoed om verloren .gaande schoonheid alleen, vormen het fun dament onzer vereeniging, maar enkel en alleen het streven naar de juiste waardee ring voor het Zeeuwsch oer-eigene, een verdediging daarvan tegen buitenstaanders entegen de wankelmoedigen en de on verschilligen in den eigen kring dernog- dragers van de dracht. De diepere, geestelijke grondslagen, de eerbied voor het volks-eigene staan bij ons zeer bepaald voorop. En de vraag, of deze vereeniging' recht van bemoeienis hiermede heeft, zal beantwoord moeten worden zij is dit zelfs reeds in bevestigenden zin dioor de Zeeuwsche boerenbevolking zelve, en niet door den heer P. J. Meertens in Amsterdam. De werkwijze der vereeniging. Tenslotte een enkel woord over wat de vereeniging deed, en nog hoopt te doen. Zij heeft zich reeds met talrijke vlugschriften gericht tot onderwijs en geestelijkheid, en, o.m., ook tot de neringdoenden waarvan bekend was, dat zij vrouwen en mannen in gewestelijke dracht wel eens minder voor komend behandelden dan vrouwen en man nen in confectiekleedij. Verder heeft de vereeniging, in nauwe samenwerking met de Zeeuwsche Land bouw Maatschappij, eenige groote demon straties gehouden, waar de Zeeuwsche Ge deputeerde mr. Dieleman, voorzitter dier Z.L.M., en burgemeester Zandee, onder voorzitter der vereeniging, onderscheiden lijk in Middelburg en Goes, voor honderden belangstellenden het woord gevoerd heb ben verder is daar de bekend© oogstfilm van v. d. Ven vertoond. De vereeniging streeft naar contact met de vervaardigers van het costuum zij adresseerde reeds aan den betrokken minister inzake verlaging of vrijstelling van belasting op tot de dracht behoorende sieradenzij besloot tot de instelling van een kleederdrachtenfonds teneinde daaruit steun te kunnen geven aan Zeeuwen, die uit rnnerlyken aandrang de voorvadorljjke dracht trouw willen blijven, doch om tijdelijk geldelijk voordeel haar zouden willen afleggen, en zoo voorts. Haar programma is daarmede nog geens zins afgewerkt. Ten aanzien van de vraag, of de gewestelijk kleedij, onder bepaalde omstandigheden, en mits uiterst zorgvuldig gedragen, ook voor niet-boeren als „dracht van nationale verbondenheid en geweste lijke saamhoorigheid" in aanmerking zou kunnen komen, heeft de vereeniging noch haar bestuur zich reeds uitgesproken. Maar zelfs deze zaak is niet zóó simpel als de heer Meertens schijnt te meenenvoor aanstaande dragers van het Zeeuwsche ooistuum denken hierover anders dan hij. Maarmen verwijte een vereeniging of beweging niets, waaromtrent zij zich niet heeft uitgesproken. Conclusie. Onze conclusie is, dat de heer P. J. Meertens de zaak der Zeeuwsche dracht, waaraan ook hij hecht, grootelijks schaad de met zijn. onnoodigen en verkeerd ge- richten aanvaldat vrijwel alles, hetwelk hij onze vereeniging voor de voeten werpt, een misworp is dat de zuivere grondslag onzer beweging buiten kijf is. De vereeniging tot behoud der Zeeuw sche kleederdrachten hoopt op voorzichtige en verstandige wyze het hare te mog'en bijdragen tot de schoone doelstelling in haren naam tot uitdrukking gebracht. Nieuwe attractie in den Vlïssingschen Speeltuin. Dank zij de onvermoeide zorgen, van het bestuur der Vlissingsche Speeltuinvereeni- ging is het speelterrein aan de Bloemen- laan weer een bijzonder aardige attractie rijker geworden, nl. een moderne glijbaan. Met eenige plechtigheid werd deze glij baan gisteravond, in tegenwoordigheid van een groot aantal leden der vereeniging, in gebruik genomen. Op het met vlaggen versierde terrein heette de voorzitter, de heer D. Heijboer, de talrijke aanwezigen welkom en bracht dank voor den steun der leden, die déze uitbreiding, welke 500 kost, hebben mo gelijk gemaakt. De stalen glijbaan zal in een groote behoefte voorzien en spr. bracht in het bijzonder dank aan den heer W. L. de Bree, onder wiens leiding de op bouw plaats vond. Als bewijs van erken telijkheid overhandigde spreker hem na mens het bestuur een souvenir. Vervolgens wees de voorzitter op het groote belang van den speeltuin, waar de kinderen rustig kunnen spelen, zonder de gevaren van het steeds drukker wordend verkeer. Om den speeltuin steeds meer aan zijn doel te doen beantwoorden is veel geld noodig en spr. betreurde het dat B. en W. het organiseeren van een speldjesdag heb ben geweigerd. Ten slotte deelde spr. mede dat de ver eeniging thans is aangesloten bij de Neder- landsche Unie van Speeltuinorganisalies. Nadat dë heer De BreeV niet enkele toe passelijke woorden en het doorknippen van een lint, de glijbaan open had gesteld, zon gen de aanwezige kinderen het „Speeltuin- lied", waarmede het; officieele gedeelte was geëindigd. Door velen, en niet alleen jongeren, werd hierna eon „baantje" gegleden. Er heerschte een prettige stemming op het speelplaatsterrein, waartoe het aanwezige „accordeon-ensemble" het zijne bijdroeg. VÜssingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Excelsior" van Londen naar Duis burg Noorsch s.s. „Belmoira" van Ant werpen naar Rotterdam (gesleept). Om te' bunkeren Italiaansch s.s. „Amabilitas" van Londen Zweedsch s.s. „Herma Gorthon" van Ridham Doek „Vledderveen II", „Flying Welshman", „Limburg" en „Towa", alle van Antwer pen. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Cassel" naar Alexandrië „Anna" naar Duinkerken.; „Limburg" en „Jantje" naar Londen „Towa" naar Mon tevideo „Vlederveen II" naar Plymouth „Flying Welshman" naar Huil. Openlucht-concert. De Harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer P. de Rooy, geeft Zondagmorgen een concert in den tuin van de voormalige Willem Ill-kazerneaanvang 12 uur. Het volgende programma zal ten gehoo- re worden gebracht.: 1. „Psalm 66" M. H. van 't Kruys 2. „Choral et Arioso" H. Papelard 3. „Lass mich mit Thranen" uit Rinaldo, G. F. Handel 4. „Les Ruines de Thebes", Meditation, F. Mourgue 5. „An der Weser", Lied G. Pressel 6. Fragmenten uit de opera „Tannhauser". R. Wagner, arr. L. Langlois 7. „Wiegelid", Mozart arr. J. R. v. d. Glas 8. „Zegenbede voor de Koningin", koraal, J. P. J, Wierts, arr. Tierolff Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Op het vliegveld Vpenburg werd giste ren een proef genomen met een vliegtuig van de V.O.S., voorzien van een installatie voor het bestuiven van planten en boomen. Onder toezicht van eenige deskundigen der Ned. Heide-Mij. scheert het vliegtuig, een meelwolk achter zich latend, over het vliegveld. De Belgische minister van Openbare Werken en Werkverschaffing, de heer Bal- thasar, bezichtigde Donderdag den Maas- tunnelbouw te Rotterdam, DE „KARIMATA" HEEFT DE EERSTE STAAF OPGEHAALD. Vannacht heeft de „Karimata" de eerste staaf goud, afkomstig van het wrak van de „Lutine" opgehaald. Het was omstreeks half drie, dat deze vondst werd gedaan. De heer Van Capellen was aan boord van de „Karimata" toen deze eerste staaf van de vele, welke men hoopt te vinden, in de zeef van den baggermolen werd ontdekt. Vanmorgen bij de aflossing werd het eerste goud, dat men thans gevonden heeft, meegebracht naar het eiland om ter - hand te worden gesteld aan den leider van het bedrijf der Billiton-Maatschappij op Terschelling, den heer Bol. Hij en de heer Van Capellen kwamen er mee naar hotel „Nap", waar de staf zijn hoofdkwartier heeft. Onmiddellijk werd op het hotel de vlag geheschen. De staaf is 20 cM. lang en 6/2 cM. breed, weegt 3.5 kg en is gemerkt B.B. 57. Toen op het eiland bekend werd, dat het eerste goud was gevonden, werd van tal van schepen in de haven de vlag geheschen en lieten de sirenes zich hooren. Vroeger dan anders was het druk op het eiland. Iedereen, die van de vondst vernam, ging naar de haven. Er was echter niets te zien en behalve deze eene staaf is er sinds van nacht half drie niets meer gevonden. Men neemt dan ook aan, dat deze staaf bij vorige bergingspogingen van den „goud schat" van de „Lutine" is losgeraakt en is verdwaald. Het feit echter, dat de „Karimata" ook deze „verdwaalde" staaf naar boven heeft gebracht, heeft het optimisme, dat de goudschat geheel zal worden gevonden, nog versterkt. Vol verwachting gaat men de komende ("ngen tegemoet. De „Karimata" gaat met de noodige voorzichtigheid verder. Men is zelfs een eind teruggegaan, om het uitgebaggerde gedeelte nog iets uit te diepen. Zooals met alles geschiedt wat opge haald wordt, gaat ook de gouden staaf naar Lloyds. Wij vernemen omtrent de gevonden goud staaf nog de volgende bijzonderheden Het edelmetaal werd geheel schoon en onaangetast door het zeewater naar boven gebracht. Wat het. gewicht betreft hebben wij getracht eenige vergelijkende gege vens te verkrijgen. Deze zijn echter vrij schaarsch. De gouden staaf F.B.B. 56, die in 1858 is opgehaald, woog 4 f2 Nederland- sche ponden en de zwaarste gouden staaf, welke in den loop der jaren naar boven is gebracht, was een van 6,25 Nederlandscne ponden. Een Nederlandsch pond kan onge veer gelijk gesteld worden met 1 k.g. Uit deze gegevens blijkt dus, dat de F.B.B. 57 (welke vannacht is opgehaald en 3/2 kg. woog) tot de lichtere staven ce- hoort. Een groote partij boeken beneden h a I v e n prijs. Badhuisstraat 15. Het aantal baden. In de week van 22 t/m 28 Juli werden 4203 baden genomen en wel 2899 in het gemengde en 1304 in het volksbad. De temperatuur van het water bedroeg 66% die van de lucht 78°, Vlissingsche Bestuurdersbond viert 30-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het 30-jarige be staan van den Vliss. Bestuurdersbond heeft de Plaatselijke Raad uit S.D.A.P. en V.B.B., naar het Volksblad meldt, besloten in de maand October een bazar te organi seeren in de zalen van het Concertgebouw. De bazar zal drie dagen duren en wel op 13, 14 en 15 October. Ook zal een verloting plaats vinden, waarvoor bereids de goed keuring is verkregen en waarvan de baten bestemd zullen zijn voor de cultureele or ganisaties. Zaterdag 15 October zal de V.B.B. een receptie houden, waarbij gelegenheid zal bestaan de jubileerende vakcentrale te complimenteeren. Bij die gelegenheid zal den Bestuurdersbond 'n nieuwe vlag wor den aangeboden. Schoolgeld 19S71938. Ter voorkoming van vervolging vestigen wij er de aandacht van belanghebbenden op dat het schoolgeld 1937;—1938 betaald moet zijlis Dit nummer bestaat uit 2 bladen De „Karimata" heeft de eerste staaS „Lutine"-goud opgehaald. (Pag. 1, eerste blad)! Nadere bijzonderheden over den moord aanslag te Rotterdam. (Gemengd nieuws); Verschillende ernstige verkeersonge lukken. (Gemengd nieuws) Bij trambotsing naby Alkmaar zijn gis termiddag enkele personen verwond. (Gemengd nieuws)] In Bethlehem is een politiepost over vallen. (Buitenland)] Groote belangstelling voor de „vier- daagsche". (Sportnieuws); De muggenplaag bij het IJsselmeer begint weer. (Gemengd nieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN dat U reeds voor met onze nationale lijn van. Vlissingen naar Harwich en terug maken kón? Overtocht 1 e klasse, inclusief logies en ontbijt aan boord. Vraagt inlichtingen bij do'S. M. ZEELAND te'Vlissingen en bij dé REISBUREAUX Blijft niet Staan aan den waterkant Vaart met ons mee naar:Engeland! MIDDELBURG Uitreiking getuigschriften. Gisteravond had in het leslokaal van het Comité voor Vakopleiding' en Ontwikkeling van Werkloozen aan den Zuidsingel 94 de uitreiking plaats van getuigschriften aan hen, die de cursussen met goed gevolg hebben gevolgd. De voorzitter der commissie, ir. B. C* Roeters van Lennep, heette in het bijzon der welkom den wethouder van onderwijs, de directeuren van de Arbeidsbeurs en de Avondschool voor N.O., de commissieleden, de leerares en leeraren en natuurlijk de cursisten, Spr. wees er op, dat in October begon nen werd met 80 deelnemers en het aantal 'groeide tot bijna 100. Er hadden ook nu veel mutaties plaats, vooral door het ver krijgen van werk, en niet minder dan 84 werden in het seizoen 1937/1938 wederom in kantoor en werkplaats herplaatst. Spr. bracht dank aan de leerares en leeraren voor het gegeven onderwijs, aan den directeur der arbeidsbeurs, die den se cretaris der commissie steeds inlicht en het mogelijk maakt werkloozen op te sporen, aan de heeren Wagenvoorde on Meèrkerk voor het keuren van het proef werk. Maar vooral ook bracht spr. dank aan den secretaris en leider der cursussen, den heer J. Lorier, Hierna verzocht de voorzitter wethouder Boasson om tot uitreiking van de getuig schriften enz. over te gaan. De heer Boasson voldeed hieraan gaarne.. Getuigschrift autogeen-lasschen A. Cop pejans, J, Hanegraaf, J. Paulusse, P. J< de Ruijter, allen Middelbrug A. J. Fran sen, Domburg J. Lammers en L. A. de Smit, Souburg; C. Bimmel en J, yan Beers, Koudekerke.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1