Eerste blad 76e JAARGANG - NUMMER 175 DONDERDAG 28 JULI 1938 een regeling tusschen nederland en generaal franco. STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prrjs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordfctweemaalberekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC1TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS» Geen erkenning van het Franco bewind. Generaal Franco De regeeringspersdienst deelt het vol gende mede In aanmerking nemende, dat het gezag yan generaal Franco zich thans uitstrekt over het grootste gedeelte van Spanje heeft de Nederlandsche regeering met diens bewind 'n regeling getroffen inzake weder zijdsche vertegenwoordiging in dier.voege, dat elk yan beiden een agent zal vestigen teneinde de belangen van zijn landgenooten voor te kunnen staan. Bovendien zullen in 'n aantal nader over een te komen plaatsen sub-agenten kun nen worden benoemd, die werkzaamheden zullen verrichten, vergelijkbaar met die van consulaire ambtenaren. Een erkenning, hetzij de jure, hetzij de facto houdt deze regeling niet in. Beiaard-concert. Vrijdagavond van S.30 tot 9.30 uur zal de heer J. Kwist het eerste beiaard-concert van dit seizoen geven op het carillon van den St. Jacobstoren. Het programma luidt als volgt 1. a. Wij leven vrij b. Ons bootje c. Een draaiers jongen d. Mijn Nederland 2. Sonate in G 3. Wiegelied 4. Menuet 5. Limburg mijn vaderland 6. Zilverdraden tusschen 't 7. a. Old Folks at Home b. Poor old Joe 8. Donauwellen 9. Melodie in F goud Beethoven Mozart Boccherini Danks Forster Forster Ivanovici Rubinstein Geen openlucht-uitvoering van L.O, op het strand. Om te voorkomen dat onze lezers een vruchteloozen gang naar het strand ma ken, vestigen wij even de aandacht op de annonce elders in ons blad, waarin wordt medegedeeld, dat de openlucht-uitvoering van L.O. vanavond niet doorgaat. Druk vreemdelingenbezoeb. Met den Provincialen Stoombootdienst kwamen heden uit Bieskens 152 auto's en 2800 passagiers. Op het overeenkomstige tijdstip in 1937 werden 154 auto's en 2900 passagiers ver voerd. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze TijdingJial Voor de nieuwe vuilverbrandingsinrich ting aan de Maasstraat te Dordrecht werd Woensdag" de eerste steen gelegd door mevr. J. M. SmitPieters, wethouder voor de sociale bedrijven. De Belgische minister van Openbare Werken en Werkverschaffing, de heer Bal- thasar, die een tweedaagsch bezoek aan ons land brengt, gebruikte Woensdag de lunch op de Belgische legatie. Engel&che dames-athleten worden verwelkomd. Morgen zal een. Engelsche dames-athle- tiekploeg, de bekende Mitcham A.C. met de Harwich-boot te Vlissingen arriveeren op doorreis naar Holland. Mej. Groenendijk zal bloemen aanbieden. Mutaties personeel Loodswezen. Benoemd tot loodsschipper le klas met ingang van 1 Augustus a.s. de zeeloods be last met den dienst van stuurman J. L. Weeber. De zeeloods C. G. van der Eyk wordt met ingang van dien datum belast met den dienst van stuurman. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Succes" van Brugge naar Rotter dam „Da Costa" van Antwerpen. Om te bunkeren: Amerikaansch s.s. „Gateway City" van Bremen. V ertr okken: „Mecklenburg" naar Harwich; *Da Costa" naar Ramsgate „Broedertrouw" naar Londen „Gateway City" naar Antwerpen. Demonstratie van den Michelin „Pilote"-autoband. Het mederne snelverkeer stelt zeer hoo- ge eischen aan de auto's. Sedert verschei dene jaren zoekt men dan ook naar ban den, die de veiligheid op den weg verhoo- gen, zonder dat de snelheid van den wa gen er onder lijdt. Thans brengt de Michelin-fabriek een nieuwen band aan de markt, die hieraan zeker voldoet, n.l. den Michelin „Pilote"-, band. Met een demonstratiewagen, waarop deze banden waren gemonteerd, werd heden morgen in de Paul Krugerstraat getoond, wat hiermede te bereiken is. Verschillende automobilisten namen met belangstelling kennis van het prestatievermogen der ban den. De Paul Krugerstraat diende als proef - baan. Op dezen weg werd met groote snel heid gedraaid en verschillende bochten ge nomen. Tevens waren op den rijweg eenige voorwerpen geplaatst, die een auto voor stelden en een spelend kind. Wanneer deze hindernissen zich op den weg bevinden kunnen bij druk verkeer gemakkelijk on gelukken voorkomen. Met de „Pilote"-band was het echter mogelijk deze hindernissen met gemak te ontwijken, door het groote wendingsvermogen en het zeer snel stop pen van den wagen. Van links naar rechts slingerde de auto over den weg zonder dat ook maar even geslipt werd. Het was zeker iets buitengewoons wat met deze banden werd gedemonstreerd. Ook werden door het slingeren van den wagen de ban den niet van de wielen gescheurd, terwijl verschillende pogingen om te slippen ab soluut mislukten. Door deze demonstratie is wel bewezen, dat met het in den handel brengen van dezen band, de veiligheid op den weg ten zeerste wordt bevorderd. Veldwachter benoemd. De Commissaris der Koningin, heeft met ingang van 1 September a.s. benoemd tot bezoldigd veldwachter in de gemeente Kats Cornells Boeij, thans korporaal bij de po- litietroepen te Bergen op Zoom. Nationaal jubileum 6 September 1938. Men verzoekt ons plaatsing van het onderstaande Naar ons van bevoegde zijde werd mede gedeeld, blijft het aantal Zeeuwen, dat zich heeft aangemeld voor deelneming aan het op 6 September ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin te houden défilé op Den Dam te Amsterdam, beneden de verwachting. Dit is te meer te betreuren, omdat de deelneming van andere provincies een groot succes zal worden. Indien Zeeland niet wil achterblijven, zal zich nog een vrij groot aantal personen moeten opgeven. Met name was op groo- tere deelneming uit de kringen van land en tuinbouw en op aanwezigheid van veel Zeeuwen in het costuum van hun streek gerekend. Wij wekken dan ook in het bijzonder de landbouwende bevolking op, om zich alsnog aan te melden voor het défilé door aan het lid van het Nationale Jubileumcomité voor Zeeland itir. dr. R. W. graaf van Lynden, Ter Hooge bjj Middelburg, vóór 6 Augustus een opgave te zenden, bevat tende a. namen en volledige adressen der deel nemers en deelneemsters b. mededeeling of al dan niet het cos tuum van de streek zal worden gedragenj c. eventueel den naam van de organisatie die door de deelnemers vertegenwoordigd zal worden d. vaandels en attributen, die men zich voorstelt mee te nemen. De kosten zullen in geen geval een be drag van 5 per persoon te boven gaan. Als er Zeeuwen op Wieringen zijn. Bij tijd en wijle arriveeren er op het landelijke Wieringen Zeeuwsche mossel schuiten. Hierin schuilt niet het minste gevaar, aldus de Held. Crt., maar het blijkt, dat de opvarenden zich nog al eens onledig houden met het molesteeren van jeugdige personen, wat hen lang niet fraai staat. Een van deze „ronde Zeeuwen" had zich verstout een meisje de fiets te ont nemen, daarop te springen met het ge volg... dat het karretje door het Zeeuw sche gewicht in elkaar stortte. Gees je Donkelsloot en' derzelver moeder hadden het genoegen tegen den Zeeuwschen fiet- senbreker 12 of 10 dagen te hooren eischen. Terwijl bovendien de civiele vor dering van een knaak toegewezen werd. Bespuitïng van een aardappelveld onder toezicht der gemeentepolitie. Aangezien een teler in den Visartpolder weigerachtig wasom zijn aardappelen te gen den Coloradokever te laten bespuiten, is dat werk onder toezicht der gemeente- pc.i'tie van gemeentewege doch op kos ten van den teler uitgevoerd. De waterleiding te Koewacht officieel in gebruik gestéld. Dinsdag jl. is te Koewacht, de gemeente die zich als eerste na de tot standkoming der Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding daar bij 'aansloot, de waterleiding officieel in gebruik gesteld. Dit geschiedde op het Kerkplein döor het in werking stellen van een brand,kraan waarop c-l-tigén der brand weer van Hulst werden aangesloten, terwijl er later de motorspuit op aangesloten werd, welke met '4 stralen werkte die to>t boven het dak der kerk uitkwamen. Aan deze in werking stelling was voor afgegaan een bezoek aan. het pompstation te St. Jansteen. Besmettelijke ziekten. In onze provincie kwamen in de week van *17 t.m. 23 Juli 6 gevallen van rood vonk voor, nl. 1 te St. Annaland en 5 te Krabbendijke (waaronder 1 maal een 2de én 3de geval in één gezin en 1 maal een 3de geval in één gezin). MIDDELBURG WEDER EEN OUD STUK MIDDELBURG STAAT TE VERDWIJNEN. De schouwburg verkocht, hij wordt afgebroken. Het was voor niemand een geheim, dat reeds tientallen van jaren, de zeker een paar honderd jaar oude schouwburg, een lamgzamen dood stierf. Reeds toen de beide laatste eigenaren, de heeren C. W. D'huij en A. van der Mijle het gebouw met in ventaris overnamen, hoorde men dat de exploitatie niet loonend was, maar de beide heeren hebben er toch jaren mede gemaakt, dat er vrij wat voorstellingen werden gegeven en wij denken ook nog terug aan de bioscoop-voorstellingen van de firma Smits. Maar de laatste jaren is het aantal voorstellingen steeds vermin derd en het bezoek was van dien aard, dat het bestaan van het gebouw steeds verminderde. Het verwonderde ons dan ook niet, toen wij gisteren uit de beste .bron vernamen, dat het gebouw verkocht is aan den aan nemer Dingemanse, die het eenige doel heeft het af te breken en op die plaats een paar huizen te bouwen. Zoo is het einde gekomen ook van dit gebouw, dat toch een lange reeks van jaren, evenals wijlen de Theetuin, de Schutterstuin in zijn oude gedaante, de St. Joris in zijn bloeitijd met zrjn onge- repten tuin, een belangrijke rol in het Middelburgsche leven heeft gespeeld. Hier is weer van toepassing het„Sic transit gloria". GEMEENTERAAD. In de Woensdagmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Mid delburg, is tot onderwijzeres aan school J benoemd mej. J. G. Woittiez,wachtgeld ster en thans tijdelijk aan die school werk zaam. Nadat de raad zich vereenigd had met een nieuwe verordening terzake de com missie voor het georganiseerd overleg, ont stond eenige discussie over de vraag hoe de richting moest zijn van de drie leden van den Raad en hun plaatsvervangers in de commissie. «v Daar de voorzitter, wethouder Onderdijk, linksch is, kon de V.D.-fractie zich vereeni gen met den wensch van rechts om 2 recht- sche leden en een linksche zitting te doen nemen, ook al heeft de voorzitter slechts een adviseerende stem. De S.D.A.P. stelde zich op het standpunt, dat er twee link sche leden gekozen moesten worden, om dat de raad, al is het verschil maar één stem, toch linksch is. Gekozen werden de heeren Den Hollander (A.R.) Sulkers (S.D.A.P.) en v. d. Feltz (CJ.H.) en als hun plaatsvervangers resp. de heeren Kögeler, Mondeel en Helder, hun geestverwanten. Na eenige opmerkingen vereenigde de vergadering zich met het voorstel tot vast stelling eener nieuwe schoolgeldverordening voor het gymnasium. Dit zelfde geschiedde met het voorstel tot aangaan eener over eenkomst met de Gekro te Overschie in zake de onbruikbaarmaking van vleesch en vleeschwaren en met dat tot invoering van gewijzigde gastarieven. Bij het voorstel om een nieuw crediet te geven van 37.000 voor restauratie van den Abdij toren, kwam de vraag naar voren of dit tweede crediet van dit be drag voldoende zou zijn om alle nog noo- dige restauratiewerken te bekostigen. De wethouder van openbare werken, de heer Onderdijk, kon daarvan geen toezeg ging doen. Het kan wel en het kan niet zoo zijn, men staat nog steeds voor nieuwe verrassingen ten dezen opzichte. Het gevraagde crediet werd toegekend. Ten einde geheel verloren gaan te voor komen vereenigde de raad zich met een voorstel van B: en W. om een pand in de oudheidkundig zoo belangrijke Kuipers poort aan te koopen, wat voor dit typi sche stadsdeel van groot belang is te achten. Een voorstel om den nieuw benoemden rector van het gymnasium, dr. W. van Oorde, reeds direct 4 der 5 éénjaarlijksche verhoogingen toe te kennen en zrjn sala ris in plaats vah op 4702.50 te bepalen op 5386.50, om te voorkomen, dat hij in inkomsten achteruit zal gaan, gaf aan leiding tot eenige discussie, omdat men meende, dat de benoemde dit zelf onder het oog had moeten zien, waartegenover gesteld werd, dat in vele gevallen de el ders doorgebrachte jaren medetellen. Ten slotte vereenigde de raad zich z.h.s. met deze regeling. In het eenige jaren geleden in exploi tatie gebrachte park de Griffioen werden wederom twee perceelen bouwgrond ver kocht en wel voor 4850. Hierdoor zal het zicht van den Singel op het Park weer belangrijk fraaier worden. Bij de rondvraag heeft de heer Kögeler uitvoerig stil gestaan bij een paar pers artikelen over den toestand van den Abdij toren, die den indruk maakte dat deze toren op het instorten stond, toen de res tauratie noodig' bleek en hij vroeg of dit juist is en ook B. en W. niet te kort zijn gekomen De wethouder van openbare werken, de heer Onderdijk, heeft in een uitvoerig ant woord betoogd, dat restauratie dringend noodig was, maar dat er geen oogenbük sprake is geweest van gevaar voor de om geving. Ten slotte is nog medegedeeld, dat het indertijd aan den directeur van den reini gingsdienst verleend buitengewoon verlof, toen een gerechterlijk onderzoek naar ver meende onregelmatigheden tegen hem werd ingesteld, ook na zijn vrijspraak is ge handhaafd en dit nog wordt, omdat men wil afwachten de door den raad te nemen beslissing inzake samenvoeging van ge meentediensten, waarover juist een tweede deskundig rapport is verschenen, dat zich thans in handen van de commissie voor gemeentewerken bevindt. Een propagandatocht. De propagandatocht van de aspiranten- afdeelingen en de signaalafdeeling van Achilles, mocht zich gisterenavond in veler belangstelling verheugen en de kranige houding der meisjes en jongens, zal zeker niet-tumsters en niet-turners wel tot de overtuiging gebracht hebben, dat de gym nastiek nuttig werkt. De vermeende fraude by de gemeente- reiniging. Eind 1937 vond dc justitie aanleiding een onderzoek in te stellen naar de handelingen van den 53-jarigen directeur van den ge meentelijken reinigings- en ontsmettings- dienst te Middelburg, J. F. V. en in ver band daarmede hebben toen B. en W. den heer V. buitengewoon verlof toegekend. Op 8 April stond V. voor de rechtbank terecht wegens onregelmatigheden, die eenige jaren geleden bij den dienst zouden hebben plaats gehad en eischte de officier van justitie drie maanden gevangenisstraf, doch reeds op 13 April sprak de rechtbank hem vrij. Tot hooger beroep is het niet ge komen. V. was evenwel tot nu toe niet in actieven dienst teruggebracht. In de raadsvergadering van gisteren Dit nummer bestaat uit 2 bladen §cl>cwrUni ss en «Ie« Jaag Een overeenkomst tusschen Nederland en gene raai Franco. ,(Pag. 1, eerste blad) Nog steeds ernstige aanslagen in Palestina. ^Buitenland), De 18e etappe van de ronde van Frankrijk is gewonnen door den Belg Kint. (Sportnieuws X Te Toulon heeft een ontploffing aan boord van een onderzeeboot dooden en gewonden geëischt. (Scheepvaart). Ook de tweede dag der „vierdaagsche" is goed geslaagdin totaal 44 uit vallers. .(Sportnieuws). De kazerne te Kampen heet voortaan „J. B. van Heutsz-kazerne". (Marine en Leger), Hevige gevechten in Spanje. (Buitenland); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN (men zie het raadsverslag) heeft de bur gemeester medegedeeld, dat B. en W., na de zaak van alle zijden te hebben bekeken* besloten hadden het buitengewoon verlof vooralsnog te bestendigen. Zij willen de be slissing afwachten inzake plannen tot sa menvoeging van gemeentediensten. OOST- EN WEST-SOUBURG. Openluchtconcert. Bij gunstig weer geeft Ritthemsch Fan fare, dirigent de heer P. Meijers, Zaterdag te 8 uur een concert op de tent op het Oranjeplein alhier. Het programma is als volgt samenge steld „Marche des héros", H. Nicholïs Motieven uit Frans Lehar's Operette „Het lustige weeuwtje" „Dans le jardin d'un monastère", W. Ketelby „Ouverture frangaise", L. Reynoud „Voorwaarts marsch J", potpourri, CiereDreissen „Le beau Danube bleu", valse de J. Strauss „Violetta", tango, Klosé—Wacek Gedeelte uit Gounod's opera „Faust". Finale. RITTHEM Gemeenteraad. "Woensdagmiddag vergaderde de raad der gemeente Ritthem, onder voorzitterschap van -burgemeester P. W. ter Haar. Met kennisgeving waren afwezig de heeren L< Osté en P. J. de Pagter. De voorzitter deelde mede, dat de re kening van ontvangsten en uitgaven over het dienstjaar 1936 definitief door Gede puteerde Staten is vastgesteld. Hierna komt in behandeling de vaststel ling van de subsidies voor de gemeente- begrooting 1939. Vastgesteld worden da volgende subsidies 25 aan de afd. Souburg-Ritthem van de vereeniging „Het Groene Kruis" 82,50 aan de afd. Souburg-Ritthem van de vereeniging voor Chr. Wijkverpleging 10 aan de afd. Souburg-Ritthem van de vereeniging Kinderherstellings- en va- cantiekolonies f 20 aan de plaatselijke muziekvereeni- ging „Oefening na den Arbeid" 500 aan het Burgerlijk Armbestuur, Van het gewestelijk bestuur van Zeeland van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm was een verzoekschrift ingekomen tot ver krijging van een jaarlijksche subsidie. Over dit verzoekschrift wordt afwij zend beschikt, doch besloten wordt, dat, indien van de plaatselijke afdeeling van den B.V.L. een verzoek om bijdrage mocht worden ontvangen, deze afdeeling dan een nader vast te stellen bijdrage te verleenen. Tengevolge van het naderend 40-jarig jubileumfeest van H.M. de Koningin stel len B. en W. voor de plaatselijke Oranje vereniging „Oranje Boven" een bijdrage van 60 te verleenen voor het organisee- ren van een feestdag. Aldus wordt besloten, De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur wordt aangeboden met een bedrag aan ontvangsten van 1272,66 en aan uit gaven van 1135,74, Het batig slot over het jaar 1937 be draagt alzoo 136,92. Besloten wordt de

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1