S.WIENER&Co. ZOMER- ARTIKELEN EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 174 WOENSDAG 27 JULI 1938 STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR, 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC1TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOINO „DE NEDERLANPSCHE D A G B L A_D DE SCHELDE" BOUWT EEN DROOGDOK. Geschikt voor schepen van 10.000 ton. Er heerscht den laatsten tjjd groote be drijvigheid op het zgn. „Eiland". Deze Houdt niet alleen verband met de nieuwe hellingen en de groote loods waar wij dezer dagen over schreven. Er gebeurt ter plaatse méér van groote\>eteekenis en dat meerdere bestaat uit den bouw van een geweldig droogdok dat straks schepen tot ca. 10.000 ton zal kunnen ontvangen; voor de scheep vaartindustrie hier ter stede dus een aan winst van niet te onderschatten beteekenis. Wij hebben ter plaatse eens een kijkje genomen. Men krijgt wellicht eenig idee van den omvang van het werk dat thans ondernomen wordt, wanneer wij vertellen dat niet minder dan 60.000 M3. grond moet worden uitgegraven om den bouwput te makenca. 50.000 M3. hiervan is reeds verwerkt. Er zal voor het dok 13.000 M3- beton gebruikt worden en 500.000 Kg. be wapeningsijzer. De betonbodem wordt 2 Meter dik. De inwendige afmetingen van het dok zijn breedte 20 Meter, lengte 150 Meter, terwijl het ca. 7 Meter diep wordt; de totale oppervlakte van het gegraven dok is ruim 4000 M2. Toen wij op den bodem van den gewel digen bouwput stonden, trok het onze aan dacht dat deze bodem absoluut droog was; hier was niets te bespeuren van den sme- rigen modderpoel die het verblijf in een grooten bouwput dikwijls allesbehalve tot een onverdeeld genoegen maakt. Men heeft dit, voor het vlot verloop der. te verrichten werkzaamheden wel zeer belangrijke, re sultaat verkregen door in den bodem van den geheelen put buizen te leggen die op een klein pompstation aangesloten zijn met behulp van deze bronbemaling ziet men kans het grondwater 80 cM. onder den onderkant van. den put te houden, of wel 7,50 Meter onder het Kanaalpeil. Een zware ijzeren damwand waarvoor tot bo ven toe nog een groote hoeveelheid grind is gestort, beveiligt den geweldigen bouw put tegen overstrooming door het water van het verbreede kanaal. Wanneer men beneden in den reusach- tïgen bouwput staat, voelt men zich als verloren in de geweldige ruimte en dan komt men onder den indruk van het om vangrijke werk dat hier, zonder dat er veel ophef van gemaakt is, sinds eenigen tijd wordt uitgevoerd. Grijpers en kranen gaan er rusteloos hun gangmenschenfiguur- tjes krioelen overal. Mensch en machine wroeten er in de stugge aarde en wrochten met onverstoorbaar geduld het zooveelste groote werk dat te Vlissingen in den laat sten tijd ondernomen wordt en dat ook na zijn voltooiing zal bijdragen tot verruiming der bestaande werkgelegenheid. Want als het droogdok gereed is, zal de Schelde die tot dusver slechts over het kleine dok voor het postkantoor beschikte, ook goed geoutilleerd zijn voor het uitvoeren van reparatie-arbeid. Een groote reclame die de geheele oppervlakte van het nieuwe helling-gebouw beslaat, maakt hiervan melding en zij is uit zee uitstekend zicht baar. Het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Aan de algemeene jeugdhulde op 6 Sep tember a.s. op den Dam te Amsterdam mogen in totaal 5 personen beneden den 35-jarigen leeftijd per gemeente deelne men. Voor onze gemeente zijn minstens 16 jeugdverenigingen, welke in aanmerking wenschen te komen om aan de jeugdhulde deel te nemen, zoodat bij loting zal moeten wiorden uitgemaakt, welke vereeniging een afgevaardigde zal mogen zenden. De kos ten daaraan verbonden moeten door de vereenigingcn zelf worden gedragen. In verband met het bovenstaande worden vereenigingen die aan de hulde wenschen deel te nemen en aan de te stellen voor waarden voldoen, uitgenoodigd tot het bij wonen van een bespreking op Vrijdag, 29 Juli a.s. 8.30 uur n.m. ten Gemeentehuize, alhier. Moet u belasting voldoen? De ontvanger der directe belastingen te Vlissingen, Zeilmarkt nr. 8, maakt bekend, dat ter voorkoming van vervolging vóór 6 Augustus a.s. betaald moet zijn op de grondbelasting 1938, aanslagbiljetten ge- dagteekend Februari 1938 de helft en op de personeele belasting 1938, aanslagbil jetten gedagteekend Mei 1938 2/7 gedeelte. Vereeniging Ziekenhuisverpleging gevestigd te Vlissingen. Gisteravond hield bovengenoemde ver eeniging in het Concertgebouw haar jaar vergadering, onder voorzitterschap van den 2en voorzitter, ds. J. S. Hartjes, die de wei nige aanwezigen welkom heette. Men zou deze geringe opkomst kunnen beschouwen als een bewijs van vertrouwen in de leiding van het bestuur, aldus spr., die nog me dedeelde, dat de voorzitter, dr. Staverman, verhinderd was tegenwoordig te zijn. Na lezing der notulen van de vorige jaarvergadering, die onveranderd werden vastgesteld, bracht de secretaris-penning meester, de heer A. Korteweg, het jaar verslag uit, dat wij reeds hebben gepu bliceerd, evenals de winst- en verliesreke ning en balans. Op een vraag van een der aanwezigen deelde de voorzitter mede, dat in het jaar 1937 slechts in 4 gevallen ziekenhuisop name geweigerd isdit is dus een mini maal percentage. Het aantal opgenomen patiënten was dit jaar belangrijk minder dan het vorig jaar. Namens de controle-commissie werd me- dedeeling gedaan dat alle bescheiden van den secretaris-penningmeester in de beste orde zijn bevonden. Het jaarverslag en de winst- en verlies rekening werden goedgekeurd en de ad ministrateur onder dank gedéchargeerd. Tot bestuurslid werd herkozen de heer L. P. van Oorschot. Tot leden der contróle-coimmissie werden benoemd de heeren P. L. Abrahamse, B. Hubregtse en F. Schets. De voorzitter deelde mede, dat voor de aanvullende verzekering zich te weinig deelnemers hebben opgegeven, zoodat deze niet door kan gaan. Verder heeft het bestuur besloten, een tegemoetkoming te verstrekken in de reis kosten naar een verder gelegen zieken huis voorloopig met een proeftijd van een jaar. Bij verschil van meening tusschen den huisarts en den controleerenden geneesheer over opname in een der ziekenhuizen, zal dr. Staverman als arbiter optreden. Voorts stelt het bestuur er prijs op, dat de vereeniging haar zelfstandigheid zal behouden en geen aansluiting zal zoeken bij een andere vereeniging. Op een gestelde vraag werd nog mede gedeeld dat het ledental sedert 31 Decem ber 1937 met 250 gestegen is. Hierna werd de vergadering na rond vraag gesloten, nadat de voorzitter woor den van dank had gericht tot het personeel van de vereeniging. Vlissingsche Speeltulnvereeniging. Donderdagavond a.s. zal in den speel tuin van de Vlissingsche Speeltuinvereeni- ging op eenigszins feestelijke wijze de nieuwe moderne glijbaan in bedrijf worden gesteld. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Een welgeslaagde ouderavond. Men verboekt ons plaatsing van het onderstaande In een onzer mooiste openbare lagere scholen, n.l. school D aan de Bonedijke- straat had gisteren een ouderavond plaat3 die zeer zeker goed geslaagd genoemd mag worden. Na een hartelijk welkom aan de ca. 160 aanwezige ouders te hebben toegeroepen, heette het hoofd der school, de heer Brand, eenige leden der centrale oudercommissie en in het bijzonder den heer Edelman, wethouder van onderwijs welkom, die steeds zoo onvermoeid blijk geeft van zijn medeleven voor deze zoo nuttige ouderavonden. Het bijzondere van dezen avond was wel de keurige zang van mevr. Wartenberg, lid der oudercommissie, die met haar prachtige sopraanstem de aanwezigen eenige genotvolle oogenblikken bereidde, wat wel bleek uit het dankbare applaus. Nadat de wethouder van onderwijs met eenige toepasselijke geestige woorden den schoolartsendien st had aanbevolen, sloot de voorzitter dezen prachtigen geslaagden avond, waarna de ouders zich naar de des betreffende klassen begaven en daar het werk hunner kinderen konden gaan bezien. Hierbij mag nog bijzonder de aandacht geschonken worden aan het vak „handen arbeid", waarvoor, gezien de geringe mid delen waarover de leider, de heer Brand beschikt, hem zeer zeker een woord van lof toekomten niet minder verdient het fraaie handwerk vermelding, wat onder deskundige leiding der onderwijzeressen was tentoongesteld. Hieruit blijkt, dat niettegenstaande het te groote aantal leerlingen in de verschil lende klassen, de openbare school nog op een hoog peil staat. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen, maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd een kinder trui twee rijwielbelastingmerken in étui een damesrijwieleen horlogeketting huissleutel portemonnaie met inhoud gebloemde damesceintuur, en dat inlichtin gen zijn te bekomen omtrentheerenrijwiel bij A. Klip, Nieuwstraat 6 damesmantel ceintuur bij Fagg, Branderijstraat 12 ver- bandschaar bij J. Bijleveld, Slijkstraat 6 blauwe mantelband bij Frenks, Glacis- straat 61 koperen huissleutel bij Smit, Zandweg 26huissleutel bij De Veij, Aagje Dekenstraat 27 bruine kinderpor- temonnaie met inhoud bij Meerman, Noord straat 42 autostep bij Dekker, Zeilmarkt 1gabardine jas en hoed bij Withagen, Weststraat 14wit babymutsje bij De Keijzer, Glacisstraat 80 sleuteltje bij Van der Schaaf, Boul. de Ruijter 68 grijze boodschappentasch bij Louwerens, Irislaan 29 schroevendraaier bij J. Hofman, Gla cisstraat 27 knipmes bij Vinke, Margrie tenlaan 38 metalen armbandje bij Vetter. Tulpenlaan 18 portemonnaie met inhoud bij Van der Vlist, Crocuslaan 2 grijze damesmantelceintuur bij Klop, Schelde- straat 77 bruine ceintuur bij De Jong, Breewaterstraat 51donker grijze jon gensjas bij Leeuwenburg, Hobeinstraat 83 verchroomd nikkelen damespolshorloge bij Van Olm, Glacisstraat 12 duimstok bij Van der Velde, Schuitvaarfcgracht 53 blauw badpak met witte handdoek bij Wielemaker, Koudekerkscheweg B 352 te Koudekerke metalen armbandje bij De Ruijter, C. Buskenstraat 47 sleutel (Nor- walk 517138) bij Zwartepoorte, Noordstr. 30 blauw vilten rijwielzadeltje bij L. Ahii, C. Buskenstraat 15 (kantoor) portemon naie met inhoud bij Tourhoij, Callenfels- straat 25 witte gehaakte handschoen bij Geertse, Molenstraat 9 gabardine regen jas bij v. Splunder, Hyacintenlaan 45 lange damesjas bij Snikkers, Eedestraat 20 zilveren armbandje bij Van Schel ven, Molenstraat 46haakwerkje met haakpen en garen in theedoek bij Klaas- sen, Noordstraat 29 notitieboekje t.n. van Duinhouwer, aannemer te Goes bij Valk, radiostation, Vliegveldheerenrijwiel bij Heijman, Marinestraat 23 tasch achter gebleven in den winkel van Volmer, Bella- mypark 14 zilveren vulpotlood bij Cupido, Scheldestrant 41bruine meisjesmantel bij A. Rorije, Schuitvaartgracht 59 en roode alpinemuts bij van Splunder, Noordstr. 40. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich; „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Gees" en „Riebo" van Londen. Om te bunkeren; Nederlandsche m.s. „Mado", „Actinia" en „Geziena" van Antwerpen „Delfshaven" van Tampa Duitsch s.s. „Cassel" van Hamburg. Vertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich „Succes" naar Zeebrugge „Geziena" en „Mado" naar Londen„Ac tinia" naar Lomnia„Delfshaven" naar Stettin „Gees" en „Riebo" naar Brussel. Stad Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het Prinselijk gezin vertoeft op zijn bui- tenlandsche reis op het oogenblik te Heili- gendam aan de Oostzee. Prinses Juliana met de kleine Beatrix. De internationale vierdaagsche afstands- marschen te Nijmegen zijn weer begonnen en 400 liefhebbers van de wandelsport zijn vol goeden moed op weg om deze vier da gen met succes door te wandelc u DE NOORD-BEVELANDSCHE BRUG. Plan in nieuw stadium. De plannen van het provinciale bestuur van Zeeland om een brug te bouwen tus schen Noord- en Zuid-Beveland ter ver vanging van het veer Wolphaartsdijk Kortgene, hebben geruimen tijd in porte feuille liggen rusten. De vorige minister van waterstaat was n.l. de meening toege daan, dat bruggen tolvrij dienen te zijn, en omdat de financieele opzet van den bouw en de exploitatie der brug berustte op omzetting van het huidige veergeld in bruggeld, kwam men met de verwezenlij king van 't plan maar geen stap nader. Nu echter is de zaak in een eenigszins nieuw stadium geraakt. De tegenwoordige be windsman van waterstaat toch heeft te kennen gegeven in beginsel bereid te zijn voor de totstandkoming der vaste verbin ding een wetsontwerp bij de Staten-Gene- raal aanhangig te maken, waarin voor den ty'd van 25 jaar tolheffing kan worden opgenomen. Na deze periode zal de brug echter vrij moeten zijn, Hoewel het oorspronkelijk plan berekend is op eeuwigdurende tolheffing, is men in Zeeland, aldus de N.R.Crt, over deze mi- nisterieele handreiking wel te spreken. Reeds is dan ook een begin gemaakt met het onderzoek naar de vraag of de uit voering van het brugplan met als inkom sten afloopend tolgeld gedurende een kwarteeuw mogelijk zal zijn. Vermoedelijk zal het subsidie van de provincie, dat bij eeuwigdurende tolheffing 5000 per jaar zou bedragen, verhoogd dienen te worden tot circa 10.000 en ook de gemeenten en polderbesturen op Noord- Beveland zullen inplaats van de gedachte 5000 per jaar ongeveer 10.000 moeten offeren. Wiant men verwacht niet, dat de brug liet verkeer naar Noord-Beveland dermate zal doen toenemen, dat het brug geld gedurende 25 jaar de noodige com pensatie zal vormen. Zelfs niet als na het gereed komen van de brug Kortgene door een goeden verkeersweg zal worden ver bonden met Colijnsplaat en als de boot verbinding met Schouwen-Duiveland van Wolphaartsdijk naar Colijnsplaat zal wor den verlegd. Temeer omdat het al veel moeite heeft gekost van de streek de toezegging van een jaarlijksche bijdrage ad 5000 los te krijgen, voorziet men in verdubbeling van het bedrag niet geringe moeilijkheden. Het wachten is nu evenwel in de eerste plaats op het gereedkomen van den finan- cieelen opzet, die een nieuw uitgangspunt moet vormen van het plan, dat reeds 5 jaar sleepende is gehouden. Binnenkort zal minister Van Buuren waarschijnlijk den toestand ter plaatse eens komen bekijken, en men is geneigd te veronderstellen, dat dit bezoek opvoering van het tempo van het plan tengevolge zal hebben. Want zooals de situatie than3 al geruimen tijd is kan zij niet blijven. Mocht het brugplan van de baan geraken, dan zal toch het veer, dat niet meer aan redelijke eischen voldoet, aanmerkelijk ver beterd dienen te worden. En omdat de exploitatiekosten van een modern veer niet veel lager zijn dan die van de ontworpen brug, en daar Water staat niet meer afkeerig is van bruggeld (de bevolking van Noord-Beveland betaalt liever tol aan een gemakkelijke brug dan aan een lastig veer), kan men zich niet onttrekken aan den indruk, dat Zeeland, ondanks het feit, dat er nog tal van moei lijkheden overwonnen zullen moeten wor den, thans dichter bij de Bevelandsche brug staat dan ooit te voren. België's eischen in zake Nederlandsche mosselen-invoer. Onder de mosselkweekers en handelaren heerscht momenteel ernstige ongerustheid over de toekomst van den mosselhandel op België. Andere jaren was deze handel reeds in vollen gang en bereikte omstreeks dezen tijd, dat de Brusselsche kermis wordt ge houden, zijn hoogtepunt, doch dit jaar heeft alleen Philippine mosselen naar België gezonden. Tot heden heeft de Belgische regeering geen invoervergunningen voor mosselen verstrekt en dat Philippine wel kon ver zenden, sproot voort uit het Schelde-trac- taat van 1839, waarin de bepaling is opge nomen, dat mosselen in den Braakman ge vangen, beschouwd worden als voortbreng selen van de nationale visscherij, en dus vry van invoerrechten en andere bepalin gen België mogen wordt ingevoerd. De oorzaak van de verwikkelingen is, volgens de Telegr., gelegen in het feit, dat men van Belgische zijde eischen ging stel len in zake kwaliteit en prijs en dat deze eischen niet door de Nederlandsche instan ties werden aanvaard. Ging men in Ne derland op deze eischen in, dan was het Centraal Verkoopkantoor van mosselen alle bestaansrecht ontnomen en de concur rentie zou weer terugkeeren. Achter dit alles schuilt intusschen een bedekte po ging om het Centraal Verkoopkantoor aan kant te krijgen, aangezien groote Neder landsche handelaren op België van meening zijn, dat het zonder deze centrale beter zou gaan. Wat de onderhandelingen bemoeilijkt, is het feit, dat men verschillende besprekin gen heeft gevoerd, waarbij de Nederland sche instanties niet zijn gekend. De on derhandelaars hebben in het geheel geen rekening gehouden met het Centraal Ver koopkantoor te Bergen op Zoom en hebben onderhandeld als waren zij bevoegd beslis singen te nemen. De Belgen handhaafden echter hun eischen, met name die van prijs-vermindering. Men kon echter moei lijk druk uitoefenen op de Nederlandsche Centrale, aangezien de mosselen volgens het Schelde-tractaat toch uit Philippine België binnenkwamen en het spreekt van zelf, dat men in België alles gedaan heeft om den mosselinvoer stop fce :etten. ten einde op deze wijze meer aandrang op de Nederlandsche regeering te xunnen uit oefenen. Van Belgische zijde voert men nu aan, dat het Schelde-tractaat door de Neder- Dit nummer bestaat uit 2 bladen SdlCMflcMISStU van «len dag „De Schelde" bouwt een droogdok, ge schikt voor schepen van 10.000 tom (Stadsnieuws» Ernstige autobotsïng nabij Reek eischt een doode en een gewonde. (Gemengd nieuws). De eerste dag van de vierdaagsche goed geslaagd weinig uitvallers. (Sportnieuws» ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN ALLE tegen ZEER LAGE PRIJZEN MIDDELBURG landers geschonden is, omdat de mosselen in België werden gebracht, die niet in den Braakman waren gekweekt, maar op de perceelen in de Ooster-Scheide, die van daar naar den Braakman waren gebracht. Thans is het de vraag wélk inzicht men in Den Haag is toegedaan. De belangheb benden zien de beantwoording van deze vraag met groote spanning te gemoet. Naar verluidt zal een of andere oplossing niet lang meer op zich laten wachten. Aanbestedingen. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in Zeeland heeft heden morgen te Middelburg aanbesteed.: a. het verrichten van herstellingen aan twee hoofden van de rijkszeewering te Vlissingen. Raming 4220. Inschrijvers P. J. van de Sande, Bres- kens 4700 Iz. la Gasse en Zoon, Koude kerke 4700 L. J. Dekker, Veere 4670; P. Parel Jzn., Sliedrecht 4600; L. P. Kor- stanje, Wemeldinge 4425 B. N. van Noordenne, Giesendam 4370 P. J. de Bourgraaf 4350; J. Parel Gzn., Sliedrecht 4340 N.V. G. Smeulers' Aannemersbe- drijf, 's-Gravenhage 4125 N.V. Aanne mersbedrijf v.h. van Dongen en van Hove, Dordrecht 3939N.V. S. Kasteleijn en Zonen's Aannemersbedrijf, te Dordrecht 3864 W. Klootwijk Gzn., Papencirecht 3572. b. Het uitvoeren van baggerwerk in de tramweghavens aan het Zijpe, gedurende 1938, InschrijversN.V. Th. Smeulder's Baggermaatschappij, Den Haag 4860 Jj N.V. Meurs en Co's Baggerbedrijf, Alk maar 4740; L. Bakker, Hilversum 4720; N.V. Baggermaatschappij Holland, Har dingsveld 4400 B. P. de Groot, Hilver sum 4400 N.V. Aannemersbedrijf v.h. van Dongen en van Hove, Dordrecht 4224; S. Spek, Sliedrecht 3660, Vlissingsche werkloozen staken in de werkverschaffing. Maandag legden 17 van de 21 Vlissing sche werkloozen, die door de centrale werkverschaffing waren te werk gesteld aan de nieuwe inloophaven te Kruiningen, het werk neer, meldt de M.C. Volgens hun meening was het loon te laag voor den te verrichten arbeid. Vorige week hadden zij plm. 17 cent per uur verdiend. De arbeiders uit de omgeving van Kruiningen daaren tegen haalden 22 a 23 cent per uur. Eiken dag werden zij per autobus ge bracht en gehaald. Ook dezen morgen zijn de stakers per autobus naar huis ver voerd. Onder de stakers bevonden zich ook nog eenigen, die voor den eersten mor gen aan het werk waren.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1