EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 173 DINSDAG 26 JULI 1938 De N.V. Kon. Mij. „De Schelde" breidt uit Dit nummer bestaat uit 2 bladen §cl»<MffUniS8MI UIT DE PROVINCIE MIDDELBURG., KOUDEKERKE AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITS WAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS1' ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voör het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlfssingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE ]r„ WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 1G cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN Drie nieuwe hellingen, waarvan twee in een-„loods" van gigantische afmetingen. De werf" is de kurk waar Vlissingen op'drijft. Als er werk is op de fabriek, gaat het goed in de gezinnen van ruim 2000 arbeiders en vele neringdoenden en de belasting-innende overheid plukken daar graag de vruchten van. De Schelde is den laatsten tijd ruim van opdrachten voorzien. Alle hellingen zijn bezeten hoewel men in steeds toenemen de mate het moderne systeem toepast om belangrijke onderdeelen van te bouwen schepen elders in het bedrijf te construee- ren, zoodat groote en gecompliceerde werkstukken op de hellingen komen die daardoor voor een schip veel korter in ge bruik zijn dan vroeger het geval was, komt men toch hellingruimte tekort. De directie heeft daarom besloten over te gaan tot den bouw van niet minder dan drie nieuwe hellingen, die op het zgn. „Eiland" gebouwd worden. Daar is intus- schen een geweldige, 30 Meter breede loods verrezen, waarin twee betonhellingen zijn ondergebracht, elk met een lengte van 90 Meter. Deze overdekte hellingen en de fundatie van het gebouw zelf, rusten op niet min der dan 900 stuks betonpalen die een mid dellijn van 28 cM. hebben en een lengte die varieert va?i 9 tot 12.50 M. In totaal zijn hiervoor 9.70Ö strekkende meter be- tonpaial gebruikt. Voor de hellingen werd 2.850 M3. beton en 200.000 K.G. betonijzer verwerkt. De „loods" heeft een oppervlakte van niet minder dan 4.000 M2. Er is 600.000 K.G. constructiemateriaal en voor het met selwerk 420.000 steenen in verwerkt. Hoog boven den grond, aan een der breedte-wanden van de loods, die imponeert door haar reusachtige afmetingen, wordt de aandacht getrokken door eentramwa gen! Toen de Stoomtram Walcheren kort ge leden haar trambedrijf ophief, heeft „De Schelde" een aantal tramwagens gekocht deze verkeerden in uitstekenden staat en bewijzen van de onderstellen ontdaan op verschillende plaatsen van het groote bedrijf, goede diensten als kantoor. Zoo ook in het nieuwe gebouw op het Eiland, waair dit practische kantoor langs een hooge trap te bereiken is men heeft er een uitstekend overzicht over alles wat in de groote ruimte gebeurt. Wat sterk de aandacht van den belang- JEUGD EN TOERISME. Mooi en belangeloos werk. Wie wil zijn talenkennis verruimen en het toerisme bevorderen? Kan de jeugd het toerisme dienen? Tot voor eenige jaren kon deze vraag met neen worden beantwoord het vreemdelin genverkeer was practisch bijna geheel in handen van oud-eren, die zich tot taak hadden gesteld, propaganda voor Nederland in het buitenland te maken en de hier ver toevende vreemdelingen met raad en daad terzijde stonden. Doch sinds eenige jaren ia ook de jeugd op dit gebied werkzaam. Het is nu ongeveer vijf jaar geleden, dat te Utrecht werd opgericht de B.B.T.B.B.A. Wat beteekenen al deze letters en wat is het doel? De B.B.T.B.B.A., bond ter behar tiging van de toeristische belangen van buitenlandsche automobilisten, is opgericht door eenige jongelui die de hobby hadden, aandacht te schenken aan de zich op vreemde auto's bevindende nummerborden. Deze werden genoteerd en een onderlinge wedstrijd vond plaats, wie de meest ver schillende had. Het viel den jongelui echter op, dat deze buitenlanders vaak den weg vroegen, en aangezien dit in verband met de taalmoeilijkheden niet steeds vlot lukte, besloten zij om in voorkomende gevallen de buitenlanders op weg te helpen. Gewa pend met gidsen van vreemdelingenverkeer gingen zij langs den weg staan, en nadat het contact met jongelui in andere steden zooals Dordrecht en Den Haag, was ver kregen, werd de B.B.T.B.B.A. opgericht, In de afgeloo^en vijf jaar is deze bond van amateurgidöen uitgegroeid tot een organisatie die zijn sporen op liet gebied van toerisme ruimschoots heeft verdiend, stellenden leek trekt, is de buitengewoon groote eleetrische centrale die in het nieu we gebouw is ondergebrachtonnoodig te zeggen, dat deze aan de modernste eischen van veiligheid voldoet; het is een fabriek op zichzelf Twee groote sluisdeuren scheiden de hel lingen van het water van het verbreede kanaal tegenover de tweede binnenhaven. Vier eleetrische loopkranen met een rij snelheid van 100 Meter per minuut, zorgen voor de verplaatsing van het benoodigde materiaal de kraanbanen zijn aan de waterzijde zóóver uitgebouwd, dat de kra nen de aangevoerde werkstukken van de lichters kunnen nemen om hen dan verder in de werkplaatsen te brengen daar waar zij noodig zijn. Naast het gebouw met de beide over dekte hellingen is een derde betonhelling gebouwd die 60 Meter lang is en naar be hoefte eventueel verlengd kan worden ook deze helling wordt voorzien van kraan- banen met snelrijdende eleetrische loopkra nen. Torpedobootjagers besteld. ;v,,? Eenige weken geleden heeft het Departe-' ment van Defensie bij „De Schelde" twee torpedobootjagers besteld waarvan de leng te over alles 106.30 Meter bedraagt, de grootste breedte 10.30 Meter, de standaard water verplnatsmg 1628 ton en de snelheid 36 mijl per uur. De bewapening dezer schepen bedraagt5 kanóns van 12 cm 4 mitrailleurs van 40 mm4 dito van 12,7 mm, 8 torpedokanonnen van 53 cm, 2 bommenwerpers en 1 lanceergoot voor dieptebommen voorts krijgen de schepen een vliegtuig aan boord. Een dezer torpedobootjagers zal worden gebouwd op de helling naast de nieuwe „loods" de tweede wordt gebouwd op een der overdekte hellingen. Op de tweede overdekte helling is men momenteel reeds bezig met den bouw van twee Nederland- sche onderzeebooten. De directie van „De Schelde", de heeren Wesseling en Smit, was dezer dagen zoo vriendelijk ons rond te leiden en daarbij van voorlichting te dienen. Mede aan het geen genoemde heeren ons bij deze be zichtiging vertelden, ontleenden wij de feitelijke gegevens voor bovenstaand arti kel dat zeker de belangstelling onzer lezers zal hebben. In onze Tijdinghal vindt men een foto van de beide overdekte nieuwe hellingen. en samenwerkt met de Algemeene Vereeni ging' voor Vreemdelingenverkeer, de plaat selijke V.V.V.'s, den A.N.W.fe. en de K.N. A.C. De leden zijn studenten en leerlingen van middelbare scholen, die geheel belangeloos dit werk verrichten. Zij betalen onderling een geringe contributie, waarvoor zij het officieel orgaan van de Algemeene Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer, waar in vervat het B.B.T.B.B.A.-orgaan ont vangen. Tevens worden hun de onkosten voor telefoon en telegrammen betaald. De B.B.T.B.B.A. heeft momenteel onge veer 120 leden, die verspreid zijn over de afdeelingen Utrecht, 's-Gravenhage, Haar lem, Amsterdam, Breda, Arnhem, Hilver sum, Bergen op Zoom, Leiden en Alkmaar. Li elke afdeeling is een consul die con tact houdt met de andere afdeelingen. Sinds de oprichting van den bond zijn meer dan 7500 buitenlandsche automobi listen uit meer dan 50 verschillende landen. Het spreekt vanzelf dat de leden vlot de Duitsche, Engelsche en Fransche taal be- heerschen, terwijl er voorts nog specialis ten zijn, die de Scandinavische talen spre ken. Voor jongelui is dit werk dus een unieke gelegenheid om zich in het spreken van vreemde talen te bekwamen, terwijl voorts veel menschenkennis en vlotheid wordt opgedaan. De leden werken geheel en al zonder vergoeding. Geld mag nooit- worden aan genomen, dat geldt ook voor vergoeding in anderen vorm, zooals pakjes sigaretten etc. Aangezien zij dus amateurs in den besten zin des woords zijn, kan het ook niet an ders of zij doen slechts dit werk in hun vacanties en week-ends. Nooit is men verplicht iets te doen, voor de leden is het een hobby, zooals een ander postzegels spaart; of voetbalt. Hoe de organisatie werkt. Hoe werkt nu de B.B.T.B.B.A.? Komt een buitenlander aan de grens dan ontvangt hij daar een biljet waarop in drie talen het hondswerk wordt uitgelegd. Aan dit biljet bevindt zich een plakzegel dien de automobilist op zijn voorruit kan be vestigen en waar op de woorden „Tourist- Service" en het embleem van. den bond staat. Komt nu de buitenlander in een 'stad, waar zich leden op post bevinden, dan wordt hij aangesproken en hem wordt ge vraagd, waarmede men hem van dienst kan zijn. Dit kan van zeer uiteenloopenden aard zijn. Vaak vraagt de automobilist slechts den weg, en hij is op de doorreis. Blijft hij een of meerdere dagen in de be treffende stad, dan zal het B.B.T.B.B.A.- lid hem inlichten over de bezienswaardig heden en in de meeste gevallen zal hij in de auto stappen, om zoodoende een excur sie te leiden. Is dit naar den zin van den vreemden automobilist dan gebeurt het nog al eens, dat het bondslid wordt uitgenoo- öigd, den volgenden dag een grooten trip te maken, bijv. van Den Haag naar de bollen velden, of van Amsterdam naar Marken en de Zuiderzeewerken. In alle gevallen echter "wordt den automobilist een platte grond van de stad en eenige folders van vreemdelingenverkeer ter hand gesteld. Gaat de automobilist naar een andere stad, waar ook 'n afdeeling van den B.B.T.B.B.A. is gevestigd, dan wordt dit medegedeeld aan den consul aldaar, en bij de aankomst zal de vreemdeling bemerken, dat ook daar de bondsleden paraat zijn om hem zijn verblijf zoo aangenaam mogelijk te maken. Is hij op een dergelijke manier door Ne derland geleid, wel, dan zal hij een zeer goeden indruk van ons land met zich me- denemen, en hij zal al zijn vrienden en kennissen aanraden ook naar ons land te komenen de B.B.T.B.B.A. zal hen met alle macht ter zijde staan. Op het secretariaat van den B.B.T.B.B.A. te Utrecht, Poortstraat 55, bevinden zich tientallen brieven van buitenlanders die bun waardeering over het bondswerk uit spreken. Unaniem zijn rij van. meening dat 'het toerisme zeer bevorderd wordt door deze wijze van werken, daar zij nu de mooiste plekjes van Nederland zien, en niet het gevaar loopen hun tijd te ver liezen met het vragen naar den weg en het doorbrengen op plaatsen die niet van belang zijn. Wil de B.B.T.B.B.A, echter zoo inten sief mogelijk werken, dan is het absoluut noodzakelijk dat in alle groote steden van ons land afdeelingen zijn. Met Vlissingen is dit nog niet het geval, en toch is deze stad voor het toerisme zoo belangrijk, daar van uit Engeland en Vlaanderen veel buitenlanders hier ons land binnenkomen. Doch niet alleen dat zou het oprichten van een afdeeling van den B.B.T.B.B.A. te Vlissingen waard zijn, maar van hieruit kan men gemakkelijk een tocht maken over het mooie Walcheren, wat voor iede- ren vreemdeling een groote attractie is. Daarom worden er momenteel te Vlis singen pogingen in het werk gesteld, om tot de oprichting van een afdeeling te ge raken. Jongelui, boven de 15 jaar, die iets voor dit werk gevoelen, of nog nadere in lichtingen wenschen, kunnen zich wenden totden heer B. Kalker, Pers en Propa- gandadienst B.B.T.B.B.A., p/a, V.V.V. Vlis singen, Badhuisstraat 18. Waakt tegen diefstal Laat TJw rijwielplaatje stempelen. Evenals het vorige jaar bestaat er ook nu weer in onze gemeente gelegenheid Uw rijwielplaatje tegen ontvreemding en ver lies te beveiligen door Uw naam en adres er in te doen stempelen, waardoor tevens arbeid wordt verschaft aan onvolwaardigs arbeidskrachten. Van Woensdag 27 Juli a.s. af tot en met Vrijdag 12 Augustus d.a.v. zal, uitgezon derd 's Zaterdags, op de Kleine Markt, te genover onze bureaux, een stempelmachine van de Vereeniging Arbeid voor Onvol- waardigen (A.V.O.) zijn geplaatst, waar men voor 0.10 zijn rijwielplaatje kan la ten stempelen. De wenschelijkheid van dezen maatregel behoeft wel niet nader meer te worden aangetoond. Reizen vroeger en nu. Wanneer men vroeger plezierreizen buitenslands ging maken, had men een buidel vol geld bij zich. Nu maakt men deze reizen op tickets voor trein, boot, hotel enz., voor den aanvang van de reis door een of ander reisbureau verstrekt. Het gevolg hiervan is dat het kan gebeu ren bijv. door het missen van een trein of het nemen van een verkeerden trein, dat de reiziger op het laatste oogenblik platzak „derailleert", d.w.z. zonder midde len geraakt. De politie ervaart zulks zoo nu en dan, daar in dergelijke gevallen de zoowel in letterlijken als figuurlijken zin „onfortuinlijke" reiziger zich tot haar wendt om hulp of door haar ergens wordt opgepikt. Ook hedennacht is een dergelijk reiziger in handen onzer politie gevallen. Hij werd aangetroffen in liet tramhuisje aan de Remise, dat hij zich als hotel had uitge kozen. Zgn geld was op. Hij was Engelsch- man en was alleen is het bezit van een reisbiljet VlissingenHarwich en verder naar Manchester. De man is aangehouden, waarna de politie hem logies aan het bu reau verleend heeft en hem hedenmorgen naar de mailboot heeft gebracht. Doktersassistente ingeroepen. Het Engelsche stoomschip „City of Waterford" heeft vannacht om half twee op de reede alhier assistentie ingeroepen. Twee inspecteurs van politie en dokter Het bleek te handelen over een zieken sche peling, die op medisch advies in een hospï- peling, die op medisch advies is een hospi taal te Antwerpen, waarheen het schip onderweg was, opgenomen zal moeten worden. Het stoomschip heeft hierop zijn reis voortgezet. V.V.V.—L.O. Een uitvoering op het strand. A.s. Donderdag te 9 uur 's avonds zal onder auspiciën van Vreemdelingenverkeer op het strandgedeelte tusschen Pier en Badpaviljoen de eerder aangekondigde openluchtuitvoering van de darnesgymnas- tiekvereeniging „Lichaamsontwikkeling", onder leiding van den heer van der Steen plaats vinden. Het bestuur der V.V.V. is L.O. zeer-er kentelijk voor de medewerking, die zij wil verieenen aan de verwezenlijking der doel einden, welke Vreemdelingenverkeer na streeft. Het kan den vreemdeling en niet alleen hem slechts aangenaam treffen, dat onze badplaats, naast zooveel anders, ontspanning en kunstgenot te vens biedt van den aard als L.O. die ge wend is te verschaffen. Voor deze dit jaar jubileerende vereeniging is het dan ook te hopen, dat velen zich zullen opmaken om getuige te zijn van dit schoone spél van harmonie en lijnen aan.de boorden van onze Westerschelde. Volkszang. Het bestuur van V.V.V. stelde als voor- loopigen datum voor den volkszangavond 18 Augustus vast. Van het voor deze gele genheid gevormde volkszangkoor, waar voor reeds 35 deelnemers zich aanmeldden, zijn de repetities gisteren begonnen nog 2 repetities zullen volgen, waarvan de eer ste a.s. Maandag in het Concertgebouw, waar uiteraard meerdere zanglustigen van harte welkom zijn. Het is geenszins uitge sloten dat deze avond via de radio wordt uitgezonden of dat althans een radio-repor tage daarvan plaats heeft. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Minister Steenberghe heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan het hoogovenbedrijf te IJmuiden en de nieuwe Van Leer's wals- werken aldaar. De heer Van Leer, directeur der Van Leer's walsbedrijven, leidde den minister rond in de demonstratiegebouwen.. Ter bijwoning van het filmbal te Sche- veningen arriveerden Vrijdag op Schiphol verschillende filmgrootheden en sterren. Louis Borel kwam ter gelegenheid van dit feest ook even uit Londen overwippen. De tweede en middelste van de drie rol- basculebruggen over de Oosterdoksluis te Amsterdam is Maandagmorgen in gebruik genomen. Hierover wordt het treinverkeer naar het Gooi en Utrecht geleid. Maandag en Dinsdag organiseerde de Kon. Ned. motorbootclub haar jaarlijksehe motorbootwedstrijden op de Vecht te Weesp. De werkloosheid in onze gemeente, Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven s Mannen 9 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mastieker, 12 metselaars, 9 opperlieden, 29 schilders, 5 stucadoors, 28 timmerlie den, 3 ververs, 2 vlechters, 2 machinaal- houtbewerkers, 3 meubelmakers, 3 poli- toerders, 5 kleermakers, 2 schoenmakers, 60 metaalbewerkers, 4 brood/banketbak kers, 1 sigarenmaker, 7 slagers, 4 tuinlie den, 2 magazijnbedienden, 2 chauffeurs, 4 kellners, ZO loopers, 3 portiers, 3 sleepers, 51 transportarbeiders, 17 kantoorbedien den, 1 musicus, 3 onderwijzers, 1 opera teur, 31 varensgezellen (w.o. stuurlieden, machinisten, stokers, matrozen enz.), 3 stoffeerders en 131 losse arbeiders. Vrouwen2 kleevmaaksters, 2 winkel- juffrouws, 1 kantoorbediende, 1 huishoud ster, 3 dienstboden, 6 werksters. Totaal 489 ingeschrevenen, waarvan 115 in de werkverschaffing. Vorige week 501 personen. Alzoo een vermindering van 12 werkzoekenden. Je" „De Schelde" breidt uit3 nieuw© hellingen. .(Stadsnieuws)] De „Karimata" baggert Spaansche matten. .(Scheepvaartrubriek)] Wederom verschillende ernstige ver-» keersongevallen. .(Gemengd nieuws)' Het aantal slachtoffers van het vlieg ongeluk te Bogota stijgt nog steeds. [(Luchtvaart)] ZEE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Spes Salutis" van Rochester naar Duisburg. Om te hunkereniSNederlandsch m.s. „Eland" van Par, Vertrokken: „Eland" naar Zee 'f „Neerlandia" naar Londen„Ostsee" naar Newcastle. Vergadering Liberale Staatspartij. Zaterdagmiddag is te Goes een goed be zochte vergadering gehouden van de Zeeuwsche liberale Uiesvereeniging, De ontworpen reorganisatie der centrale Zee-: land van de Liberale Staatspartij heeft daar haar beslag gekregen. Het bestuur is thans samengesteld als volgtJ. M. van Bommel van Vloten, Goes, voorzitter Iz. A. Brakman, Oost burg, secretarisH. B. J. Knoop, Vlissin gen, penningmeester A. Meijer, Middel burg, J. L. Verhagen, VlissingenJ. H. Klooster, Ellewoutsdijk j C. G. Hage, Sint Maartensdijk P. Kooyman, Zierikzee P. Erasmus, Oostburg en L. J. Geelhoedt, Terneuzen, leden. Voor de aanstaande verkiezingen van de Prov. Staten van Zeeland is een nieuw verkiezingsreglement vastgesteld, hetwelk, naar het oordeel der centrale, beter op den toestand in de provincie past dan het thans geldende, meldt de N.Rott. Crt. De hiertoe benoodigde goedkeuring der algemeene ledenvergadering van de partij, welke in September gehouden zal worden, zal og dit nieuwe reglement gevraagd worden. In de gereorganiseerde centrale is'n deel van het zwaartepunt der werkzaamheden verlegd naar nieuw gevormde ondercen trales, grootendeels overeenkomende met de Statenkieskringen, behalve dan dat Noord-Beveland niet, gelijk daar, bij den Statenkieskring Tholen, doch bij Zuid-Be veland is ingedeeld.. Door in belangrijke gevallen de eindbeslissing in de ledenver gadering der centrale te leggen, waar dus bestuur en afgevaardigden uit de geheele provincie beslissen, is voorkomen, dat de noodzakelijke eenheid in een ongewenscht federatief karakter verloren zoude gaan. Verhuring gemeentegrond Smidsbolwerk. Op 26 Juli 3933 nam de gemeenteraad twee besluiten, een om aan J. Klaasse en een om aan A. Abrahamse resp. 45 en 40 c.a. gemeentegrond aan het Smidsbolwerk voor resp. 6.75 en 6 per jaar te verhu ren. Thans hebben beide huurders verlen ging van de huur verzocht en stellen B. en W. voor deze verzoeken in te willigen en wel voor 3 jaar, namelijk van 1 Juli 193S tot I Juli 1941. Walcherseho Kampeervereeniging „Luctor et Emergo" viert haar 10-jarig bestaan. Zaterdag 30 Juli a.s. zal de Walchersche Kampeervereeniging „Luctor et Einergo"- haar 10-jarig bestaan herdenken in de dui nen nabij het pompstation. Des middags wordt een feestvergadering gehouden waarna een sportdemonstratie plaats vindt. Des avonds maakt men een muzikalen rondgang terwijl een jubileum kampvuur het feest besluit. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij nog naar de in dit nummer voorkomende advertentie.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1