Steradent DIT IS DE MANIER "mm EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 172 MAANDAG 25 JULI 1938 STADSNIEUWS f§ei»eMrtemis»ew «ron eSeii Jng abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zyn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 GIRO 66287 M ad vertenttepru s Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGES L O TEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" BETJE WOLFF. 24 Juli 1788—5 November 1804 Het was gisteren twee eeuwen geleden, dat een der geestigste Nederlandsche ro manschrijfsters het levenslicht aanschouw de. Haar werk wordt, voor een deel al thans, nog heden gelezen. Dit is bewijs genoeg, dat het waarde had en daarom is het wellicht van belang iets te vertellen over den levensloop der schrijfster. Levensloop. Betje Bekker was de dochter van een Vlissingsch koopman en de jongste van zijn zestal. Het schijnt dat dit laatste den vader aanleiding -gaf om het met haar opvoeding niet al te streng te nemen, te meer omdat zij een teergevoelig wezentje was, dat niet veel hardheid kon verdragen. Haar moeder stierf, toen ze een jaar of dertien was. Door dit verlies werd ze zwaar getroffen en haar vader liet haar daarna nog meer aan zichzelf over. Haar vader had in de nabijheid van Vlissingen in het plaatsje Souburg een buitenhuis „Altijd wel" genaamd. Hier was het jonge meisje het middelpunt van een aantel vereerders, die het wel niet mooie, maar zeer gevatte en geestige kind bui tengewoon aardig vonden. Uit dezen kring van aanbidders deed ze een keuze, helaas echter een verkeerde. Onder hen bevond zich een vaandrig van het Vlissingsche garnizoen, die een jaar of acht ouder was dan zij. Klaarblijkelijk on bewust van de gevaren, waarin zij zich stortte, liet zij zich overhalen om zonder voorkennis van haar vader, met hem mee te gaan. Spoedig, na een enkel etmaal kwam zij terug. Waarschijnlijk als „a wiser and a sadder woman". Er was niets geschied," dat ernstige gevolgen voor haar had kun nen hebben, naar het schijnt. Maar, haar goeden naam was ze kwijt, schrijft het Vad. En d&t in een zoo klein provincie stadje als Vlissingen. Men denke zich een oogenblik in, wat dit beteekende. Achter elk horretje keek men haar na, op eiken hoek van de straat bepraatte men het ge val. Het leven werd haar een hel. Al had haar onvoorzichtig uitstapje plaats ge had, toen ze nog slechts 17 jaar oud was, men vergaf haar de jeugdige onbezonnen heid niet. Een poosje ging ze uit Vlissingen weg, maar zij wilde het liefst voor goed verdwijnen. Die kans werd haar geboden op een wijze die veel had van een laatste redmiddel. Met den dertig jaar ouderen predikant Adriaan Wolff uit De Be'emster had ze brieven over taal- en letterkundige onder werpen gewisseld. Deze schriftelijke ken nismaking leidde tot een bezoek te Vlis singen, dat spoedig verdere gevolgen had. Want 9 October 1759 kwam de dominee uit De Beemster aan, nog denzelfden avond was hij verloofd en 14 dagen later onder trouwd. In November trekt Betje dan naar de pastorie als domineesvrouw. We zijn niet ver van de waarheid, als we hier spreken van een zeer zakelijk huwelijk. Het moet dan ook wel eens gestormd hebben in het stille domineeshuis van De Beemster temeer omdat Betje haar levenslust niet altijd zóó wist te bedwingen als voor iemand in haar omstandigheden wensche- lyk was. Door verschillende geschriften stond ze in een kwaden reuk bij de rechtzinnigen. Er ontstond een formeele pennestrijd tegen haar, waarvan ze zich echter niets aan trok. Gelukkig begreep haar man dat zij zich niet als een oude best kon gedragen en hij liet haar veel vrijheid. Maar door het deelnemen aan allerlei pretjes en haar soms uitbundige vroolijkheid gaf zij toch wat aanstoot, hetgeen haar echtgenoot niet aangenaam kon zijn. Door groote vriend schap niet letterkundigen gaf zij ook wel eens aanleiding tot praatjes en ds. Wolff ging dan ook soms wekën lang van huis bij familie logeerer. Diep in haar ziel bleef Betje echt vrouw en ze smachtte naar ware liefde, die ze slechts onder de gedaante van den Vlissin- schen vaandrig zich wist voor te stellen. Hoe zou het anders mogelijk zijn dat ze ja ren later nog in haar „Brieven" kon schrijven „Eén ding' is jammer, dat ik mijl; wensch niet heb de geleerde wereld zoude dan nooit met mijne poëtische frat- zen zijn opgescheept geworden. Ik zou niets Gods ter waereld gedaan hebben, dan mijn lieven jongen beminnen en dag en nagt mijne hersens hebben gebroken om tog zijn heele hart te behouden, want ik zoude er geen klein stukje van hebben kunnen missen als een speldeknop groot". Iemand die zoo over een jeugdliefde spreekt is niet bijster geschikt voor een huwelijk met ëen dertig jaar ouderen man. Daarover kan men het wel eens zijn. Is zij echter wel de eerste of de laatste vrouw geweest, die uit ontgoocheling zich aan de letteren ging wijden?, Aagje Deken. Hoe dit zij, haar man stierf in 1777 na een 18-jarig huwelijk. De laatste jaren voor zijn dpod schijnen ze elkaar heel wat beter begrepen te hebben. In een rijmbrief gaf ze kennis van zijn overlijden aan een vrien din met wie ze het vorig jaar op eigen aardige wijze had kennis gemaakt. Het was Aagje Deken, die haar getrouwe mede werkster zou worden tot aan haar dood. Ze besluiten nu, na Wolffs dood samen te gaan wonen. Uit de pastorie van De Beemster verhuizen ze naar De Rijp, waar ze vijf jaar blijven. In 1782 gaan ze naar Beverwijk, waar in het rieten tuinhuisje van het buitentje „Lommerlust" waar schijnlijk de twee beroemdste romans „Sara Burgerhart" en „Willem Leevend" werden geschreven. Als in 1787 de Pruisen ons land binnenvallen wordt het den vrij- heidlievenden vrouwen te bang en ze gaan in vrijwillige ballingschap naar Trévoux in Bourgondië. Tien jaren lang zijn ze daar gebleven. Eerst in 1798 kwamen ze oud en berooid in het vaderland terug. Ze huurden een uiterst bescheiden wo ning aan het Plein in den Haag. Het eenige, wat hun tot levensonderhoud restte was Betje's weduwenpensioen van 100 's jaars. De secretaris van Wolvega, J. P. Ar "ré van Canter vermaakte haar in zijn testa ment een legaat van 6000. Dit werd door de erfgenamen met goedvinden van de schrijfsters, omgezet in een lijfrente van 500 's jaars, uit te keeren, zoolang een der beide vriendinnen leefde. Ze waren door hun leeftijd en de ellen dige omstandighede. beiden hulpbehoevend geworden en het was dus een ware red ding, toen ze in Mei 1802 konden komen inwonen bij Betjes nicht Jansjo Teerlink. Daar eindigden de vriendinnen hun leven. Betje stierf op November 1804 en haar vriendin Aagjo Deken acht dagen later op 13 November. Ze werden beiden begraven op de begraafplaats „Ter Navolging'.' aan den- Scheveningschen weg, in 1799. aange legd, waar Betje een graf had gekocht. Reeds dadelijk na de bijzetting bestonden er plannen om een gedenkteeken op het graf te plaatsen. Deze bleven echter on uitgevoerd. Volgens de ctatuten der stich ting moest in 1850 het graf ontruimd wor den. Toen heeft men de beenderen van de twee vriendinnen begraven in het verza- melgraf no. 100 rechts van den ingang van het kerkhof. In 1895 plaatste men er den gedenksteen op. De herleefde belangstelling was ook in 1884 gebleken uit de onthulling eener mo numentale fontein met de beelden der schrijfsters te Vlissingen. Zoowel in dit jaar als in 1895 hoeft er een Wolff- en Deken-tentoonstelling plaats gehad, waar bij veel merkwaardigs uit oude familie papieren is te voorschijn gekomen. Kampioenwedstryden Z.Z.K. Zaterdagmiddag werden by de zwem school der V.Z.C. in het kanaal door Wal cheren de kampioenschappen van den Z.Z. K. verzwommen. De zwem- en poloclub „De Zeehond", onderafdeeling van de V.Z. C., trad als gastvrouwe op. De publieke belangstelling was, vermoedelijk in verband met de kermis, bij andere gelegenheden vergeleken, niet groot. De wedstrijden mochten zich in een flinke deelname ver heugen en liepen, dank zij het mooie weer en de uitstekende organisatie, vlot van stapel. De heer J. de Jong fungeerde als voorzitter-kamprechter, de heer J. Prins als starter, de heer H. Kodde als secretaris van de jury. De heer Prins hield het pu bliek per megafoon op de hoogte van wat gebeuren ging en van de uitslagen, waar door spanning en aantrekkelijkheid alles zins werden verhoogd. De wethouder van onderwijs, de heer W. P. Edelman, gaf als loico-burgemeester van zijn belangstelling in dit sportgebeuren blijk. Bij deze wedstrijden, waarvan o.a. de 100 m. borstcrawl dames en heeren een span- nenden strijd boden, zouden verschillende Zeeuwsche records verbeterd zijn gewor den. Wij konden daar echter geen positieve bevestiging van krijgen, daar de record- lijst van den Z.Z.K., samengesteld door den voorzitter, den heer M. L. Remery, zich te zijnen huize in Sas van Gent bevond. De deelnemende vereenigingen waren „Scheldestroom", Breskens,,'t Sas", Goes„Luctcxr et Emergo", Middelburg „De Schelde", Terneuzen „T.Z. en P.C.", Terneuzen„De Bruinvisch", Sas van Gent„De Zandkreek", Kortgene„De Zeehond", Vlissingen. By de opluisteringsnummers kwam ook „Luctor et Emergo", Souburg, uit. De uitslagen luiden s 100 m. schoolslag dames1. D. van der Steen, De Bruinvisch, 1 m. 33.2 sec.2. G. van MeEe, Scheldestroom, 1 m. 34 sec.3. A. Moerman, De Schelde, 1 m. 35.2 sec. 100 m. schoolslag heeren 1. F. Rynberg, T.Z. en P.C., 1 m. 22,6 s. 2. A. Renïque, De Bruinvisch, 1 m. 26 sec.3. H. Pots, De Zeehond, 1 m. 26.7 sec. 100 m. rugslag dames1. J. de Zeeuw, De Bruinvisch, 1 m. 47 sec.2. G. van Melle, Scheldestroom, 1 m. 48 sec. 100 m. rugslag heeren1. R. Claeyssens, De Bruinvisch, 1 m. 23 sec. 100 m. borstcrawl dames1. M. Geen- sen, De Schelde, 1 m. 22.2 sec. 2. K. Zeijlemaker, De Schelde, 1 m. 23.8 sec.; 1. T. de Jong, De Zeehond, 1 m. 26 sec. 100 m. borstcrawl heeren 1. P. A. Nee- tescn, De Bruinvisch, 1 m. 5 sec. 2. P. van Steveninck, De Zeehond, 1. m. 5.2 sec.; 3. C. Wagenaar, De Zeehond, 1 m. 9.2 sec. 3 x 50 m. wisselslag estafette dames 1 Scheldestroom (G. van Mclle, N. Man neke, K. Schrier), 2 m. 13.2 sec. 2. De Zeehond I (W. de Haan, M. Hoek, T. de Jong) 2 m. 13.6 sec.3. De Bruinvisch (J. de Zeeuw, D. van der Steen, C. Kras) 2 m. 17.5 sec. 3 m. 50 m. wisselslag estafette heeren 1. De Bruinvisch (R. Clayessens, A. Re- nique, P. A. Neeteson) 1 m. 46 sec. 2. De Zeehond (G. Wagenaar, H. Pots, P. van Steveninck) 1 m. 5Q sec. 3. T.Z. en P.C. (R. Visser, F. Rijnberg, H. Tazelaar) 1 m. 54.9 sec. 5 maal 50 m. borstcrawl estafette da mes vervallen wegens onvoldoende deel name. 5 x 50 m. borstcrawl estafette heeren 1. Zeehond (M. van de. Kerkhof, H. Kodde, C. Wagenaar, H. Pots, P. van Steveninck) 2 m. 41.5 sec. 2. 't Sas (I. van Zweeden, J. Sinke, W. Schrijver, J. de Jonge, S. P. Buys) 3 m. 12.2' sec. S» Ter opluistering werd weer een 600 m. wedstrijd gehouden, start en finish bij de zwemschool, keerpunt bij do Keersluis, voor dames en heeren met vrije zwemwijze. Hierbij bonden 8 dames en7 heeren den strijd aan. Reeds bij het keerpunt had. C, Wagenaar eon flinken voorsprong hij won dan ook onbedreigd.- Van de dames waren ,mej. Niouwelink en mej. Van Melle het eerst op den terugweg. De uitslag werd Dames 1.. P. Nieuwelink, De Schelde, 12 m. 50 sec. 2. G. MeUer Schelde stroom, 13 m. 6 sec.3. T. de Jong, De Zeehond, 13 m. 51.6 sec, Heeren 1. C. Wagenaar, De Zeehond, 10 m. 20 sec.2. Th. Acke, De Schelde, 11 m. 11 sec.3, S. P. Buys, 't Sas, 12 m. 19 sec. Bij wijze vain proef werd voorts' een wed strijd in schoonspringen voor dames en heeren gehouden, welke dus tevens als een soort demonstratie beschouwd moet wor den. Uitgevoerd moesten worden de volgen de sprongen zweefduik uit stand, zweef- duik met aanloop, valduik achterwaarts, benevens drie vrije sprongen. De beoordee ling vond plaats onder aanwending van den moeilrjkheidsfactor. In de damesklasse behaalde mej. M. Sinke, 't Sas, als eenige deelneemster, 33.8 punt. In de heerenklasse werd de uitslag1. P. van Steveninck, De Zeehond, 58.57 p, 2. H. J. Weezepoel, Luctor et Emergo, Souburg, 48.41 p.3. W. Lammens, De Bruinvisch, 46.25 p. 4. L. D. van Damme, De Zandkreek, 42.5 p.5. A. Bouwense, Dc Zandkreek, 38.29 p. 6. J. Gulden, De Schelde, 28.42 p. 7. S. P. Sijtsma, De Zeehond, 27.84 p. De in deze. wedstrijden behaalde prijzen zullen worden nagezonden. DE DERDE PROVINCIALE POLODAG TE VLISSINGEN. De Zeehond wederom bekerhoudster. Na afloop van de kampioenswedstrijden Z.Z.K. werden Zaterdagmiddag vóór de zwemschool der V.Z.C. de polowedstrijden om den door den burgemeester van Vlis singen, den heer C. A. van Woelderen, be schikbaar géstelden zilveren wisselbeker gehouden. Deze beker werd in 1936 ge wonnen door „Scheldestroom", Breskens en in 1937 door „De Zeehond", Vlissingen. Thans traden in het krijt„De Bruin visch", Sas van Gent„De Schelde", Ter neuzen „T.Z. en P.C.", Terneuzen en „De Zeehond", Vlissingen. Er werd een halve competitie gespeeld en de volgorde der ontmoetingen werd door loting bepaald, evenals de tegen elkaar uitkomende clubs, met dien verstande, dat de twee sterkste teams eerst ieder tegen één zwakker moesten uitkomen. Als scheidsrechter trad op de heer M. L. Remery, Sas van Gentals tijdopnemer fungeerde de heer J de Jong, Vlissingen. Het perron van de zwemschopl was geheel met toeschouwers bezet. De ZeehondDe Schelde. Het begin is een goed opgezette aanval van De Zeehond, doch Donze schiet over het doel. Een aanval van de gasten loopt op niets uit. Weer een attaque van de thuisclub. De mid-voor Piet van Steve ninck wordt te veel vrij gelaten en met een mooi schot in den hoek zorgt hij voor de leiding (10). Even later maakt „Steef" er met een schot van ver 20 van. Daarna lost Pots een kogel en over do vingertoppen van een speler en den keeper verdwijnt het leder in het Schelde- doel (30). .Na enkele vergeefsche po gingen schiet daarna Donze raak (40), waarna Henk Kodde den balin het net doet verdwijnen (50). Dan komt De Schelde opzetten, doch de daaruit geboren doelkans wordt door keeper Weijermans meesterlijk gepareerd. Neg een kogel van Steveninck, die zit (60) en er wordt ge draaid. In de tweede helft scoort Castel voor de thuisclub (70), waarna Van Oppen het Zeehonden-heiligdom vindt (71). Dan is het woord weer aan het veel sterkere Zeehonden-team. Wagenaar mist, doch on middellijk daarop is het raak (81). Dit was een mooi staaltje van eombineeren. „Steef" koos uitstekend positie/ lanceerde met een ver schot den bal naar Wagenaar, die geen fout maakte. Even later zorgt" Wagenaar uit een vrijen worp, met een mooi schuin schot weer voor een doelpunt (91), waarna Weijermans een fraai Schelde-schot stopt. Wagenaar weet nog twee maal te scoren, zoodat met 111 het einde komt. De Bruivisch—T.Z. en P.C. Van meet af zijn de Bruinvïsschen ster ker, doch zij kampen met doelpech. Ette-' lijke malen schieten zij mis; de meeste schoten gaan over. De T.Z. en P.C.-kee- per weet eenige malen te redden, maar eindelijk is het dan toch raak (10). Voor de rust weet de Bruinvisch nog 3 maal te scoren, zoodat met 40 wordt gedraaid. Weer een doorloop ende druk op het Ter- neuzendoel. De keeper is echter prima in vorm en weet zijn doel schoon te houden. Eindelijk hebben de Bruinvisschen succes (50). Nadat Terneuzen nog gelegenheid heeft de eer te redden (51) komt het einde. De ScheldeT.Z. en P.C. Reeds de eerste aanval werpt voor De Schelde succes af (10), doch even spoe dig is het gelijk (1—1). Na eenige doel pech der T.Z. en P.C.-ers, slaat het Schel-- de-team zijn slag en het. is 2-^-1. Weer. falen de schoten, van T.Z. en P.C. Een schitterendeaanval van De Schelde wordt op het laatste rüoment verknoeid en met 2—1 wordt gedraaid. Na hervatting is Da Schelde in de meer derheid. Weldra is het 3—1, even later 41, doordat de doelman de fout begaat zich te ver van huis te wagen. De Schelde voert de score op tot 61, waarna er nog een tegenpunt valt (62), Einde. De ZeehondDe Bruinvisch. De eerste aanval is van De Zeehond, doch de bal gaat over het doel. Daarna een aanval van de Bruinvisch, welke do-or keeper Piet Weijermans onschadelijk wordt gemaakt. Weer een offensief van de thuis club, weer schiet de bal over het net. Sterk trekt de handige misleidingstactiek van Piet van Steveninck de aandacht. Als een zeeleeuw balanceert en evolueert hij met den bal, die tenslotte bij Castel be landt, welke speler het veel omstreden voorwerp in het Bruinvisschen-net depo neert (10). De volgende periode is een spel van gelijk opgaande kansen, waarbij beide keepers in pracht-vormzijn, zoodat er geen punt gemaakt wordt. Voor beide doelen ontstaan hachelijke en heete mo menten, doch ook in de tweede helft schijnt verder geen doelpunt meer mogelijk. De Zeehond vestigt den indruk allengs iets sterker te worden. Dan wordt door de spe lers van beide teams de situatie niet goed begrepen en vlak voor het einde maakt Neeteson van de gelegenheid gebruik en scoort den gelijkmaker (11), welke stand niet meer verandert. Ingevolge de wedstrijdbepalingen wordt de ontmoeting nu 2 maal 2 minuten ver lengd, doch ook nu blijft de strijd onbe slist. Het was en het bleef 11. De uitslag werd dus De Zeehond 2 110 3 12—2 De Bruinvisch 2 1 1 0 3 62 De Schelde 2 10 12 713 T.Z. en P.C. 2 0 0 2 0 311 Het doelsaldo wees alzoo „De Zeehond" als overwinnaar aan en daarmede won de Vlissingsche club voor de tweede maal achtereen den wisselbeker. „De Bruinvisch" behaalde den 2en prijs, een zilveren me daille, terwijl „De Schelde" op den 3en prijs, een verguld bronzen medaille, beslag legde. Evenals bij de kringzwemwedstrijden, zullen de medailles worden nagezonden. GEMEENTELIJKE LUCHTBESCHER MINGSDIENST. Cursus e.h.b.o. Het hoofd van den Gemeentelijken Lucht beschermingsdienst verzoekt ons mede te deelen, dat de cursus in „eerste hulp bij ongelukken", welke door den heer R. Grip- peling werd gehouden, met het oog op de vacanties, tijdelijk wordt opgeschort gedu rende de rest van Juli en Augustus. In Sep tember zal de cursus weer worden voort gezet. Den deelnemers zal omtrent dag en uur nadere mededeelingen worden ver strekt. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Er hebben weer verschillende ernstige verkeersongevallen plaats gehad. (Gemengd nieuws)'* Talrijke ongelukken tengevolge van tornado boven New-York. .(Gemengd nieuws). Spoorwegongeluk in België eischt 5 dooden en 10 gewonden. .(Gemengd nieuws),. Vliegtuigongeluk in Columbia eischt 33 dooden. (Luchtvaart)* Kioekiang slaat in brand. (Buitenland)/ ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Leg Uw vuil en aange-» slagen kunstgebit ge durende den nöcht in 'n. glas warm (geen beet) water, waardoor wat' STERADENT - poeder- is geroerd en den vol-, genden morgen is het; WEER ALS NIEUW Si Absoluut onschadelijk»! reuk- en smakeloos. Volg den raad van meer dan 10.000 TANDARTSEN en gebruik voor het dagelijksch reinigen, van Uw kunstgebit het ideale middel In bussen van 50 en 90' cl. bij.apoth.en drag. De kermis is weer afgeloopen. Wanneer onze lezers het nummer van vandaag ontvangen, is reeds een groot deel van de vele wagens die tijdens de kermis in alle hoeken en gaten op en nabij den Nie.uwendijk enz. hebben gestaan, weer verdwenen, terwijl de overige zwaar bela den wagens ook wel ver gereed zullen zijn om vervoerd te worden. Het is weer voor een jaar gedaan. Den laatsten dag, Zaterdag, is voor de kermisexploitanten, caféhouders en ver dere neringdoenden die van de kermis pro- fiteeren, wel de beste geweest. Vele ker- misbezoekers schijnen tot den laatsten dag gewacht té hebben om eens flink de bloe metjes buiten te zetten. Het weer werkte ditmaal ook bijzonder mede. Reeds in de middaguren was het aardig druk, doch des avonds was er zoo een reusachtige men- schenmenigte op de been dat er op vele plaatsen geen doorkomen aan was. Allen verdrongen zich om en in de verschillende vermaaksinrichtingen, terwijl in de café's ook alles tot de laatste plaats bezet was. Dit is zoo gebleven tot het sluitingsuur. Mochten dé eerste dagen van de kermis- week dan misschien niet zóó druk zijn ge weest als men dit \4'*nschte, de laatste dag heeft dan in ieder geval veel goed ge maakt. Vlissingsch scheep vaartnieuws Aangekomen: „Mecklenburg'* van Harwich .(vernacht) Nederlandsche m.s. „Castor" van Fécamp naar Ooster hout „Annie" van Londen naar Duisburg; „Thames" 3 .en 6 (zeelichters) van Londen naar Duisburg; „Zwaluw" van Gravelines; „Rottum" van Londen naar Duisburg „Saturnus" van Antwerpen. Om te bunkeren.: Pananieesch s.s. „Atlas" van GdyniaDuitsch s.s. „Fechenheim" van Buenos Ayres; Noorsck t.s. „Senator" van DuinkerkenNeder- landsch m.s. „Maartje" van Danzig„Fi- vel" van GdyniaEngelsch m.s. „Ben- guela" van SwanseaEngelsch s.s. „Chau cer" van Londen Noorsch m.s. „Norma'' van DrammenGrieksch s.s. „Ioannis Chandris" van Rotterdam Zweedsch m.s. „Bissen" van Caen Grieksch s.s. „Mount Prionas" van GentFransch m.s. „Leopold L. D." van Antwerpen. Vertrokken: „Oranje Nassau" en „Prinses Juliana" naar Harwich „Atlas" naar Buenos Ayres „Fechenheim" naar Brake; „Senator" naar Rotterdam; „Maar tje" naar Cardiff„Benguela" naar Oden- se Chaucer" naar Istanboul„Norma" naar Zuid-Amerika „Fivel" naar Frank rijk „Bissen" naar Pont Brlëe „Mount Prionas" naar Murmansk„Saturnus" naar Exeter„Ioannis Chandris" naar Piraeus,

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1