TRIUMPH 1 CENT VIRGINIA D. K. W. C. DE LEEUW Het Nederlandsche Roode Kruis trekt te velde STIL 76e JAARGANG - NUMMER 171 ZATERDAG 23 JULI 1938 DE MAN( VAN SMAAK PREFEREERT STADSNIEUWS De teeftniefe staat niet Geen speciale pannen meer 11 kookt Elect risch ooor N.V. P.Z.E.M. EERSTE ULAD 'N TRIOMF VAN SMAAK is mooier en beier abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zQn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. YJissingsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 m advertentieprijs Van 15 regels i 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer IC cent (max. 10 regels). Bi) driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN A A NGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „D_E Njy3_Ej?J:_AJ^_DJ_Cji_E_D_A_GJ3_L^ Tegen laksheid en wanbegrip, voor de lijdende menschheid Groote nationale actie ingezet ter opvoering van het ledental tot tenminste 100.000 leden Naar wig vernemen heeft het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis (Prinse3segracht 27, Den Haag), zoo juist een begin gemaakt met een grootsch op gezette nationale actie ten einde het le dental op te voeren tot ten minste 100.000. Of, zooals het in de leuze van deze cam pagne heet„Ons doelin ieder huis een lid van 't Roode Kruis". Reeds geruimen tijd bestaat er een wan verhouding tusschen het ledental van deze groote Nederlandsche organisatie der menschlievendheid, onder de persoonlijke leiding van H.K.H. Prinses Juliana, en de nationale Roode Kruisvereenigingen in an dere landen. Men beschouwe maar eens onderstaande bloemlezing uit het jaar- boekje 1938 van het Internationale Roede Kruis Deden van het Roode Kruis Rusland 5.500.000 Oekraine 1.822.628 Duitschland 1.559.907 ;(Voorm.) Oostenrijk 108.800 Frankrijk 303.384 Italië 220.000 Polen 218.000 Tsjecho Slowakije 187.439 Turkije 151.232 Zweden 140.500 België 100.000 Noorwegen 80.000 Hongarije 48.000 Bulgarije 50.000 Denemarken 36.909 Engeland 27.673 Roemenië 19.062 Nederland 19.000 Het zóu te ver voeren, om alle, ook nmt- Europeesche landen op te sommen, doch men mag toch wel weten, dat Amerika 4.904.316 leden heeft, hetgeen neerkomt op ruim 40 volwassen leden op elke 1000 in woners, tegen Nederland ruim 2 leden op elke 1000 inwoners Een beschamende toestand. In Europa staat Nederland, vooral als men de beteekenis en internationale stan ding van ons land in aanmerking neemt, verreweg op de onderste plaats, hetgeen voor Nederland, dat toch een naam heeft op te houden op het gebied van weldadig heidszin, een absoluut onbevredigende en onaanvaardbare toestand is. En dat, ter wijl het Nederlandsche Roode Kruis brj zijn zich steeds uitbreidenden humanitai- re-n arbeid grootendeels is aangewezen op vrijwillige bijdragen van leden en belang stellenden. Dat het Nederlandsche Roode Kruis thans als voorloopig einddoel een ledental van minstens 100.000 heeft aangenomen is niet zoo maar een wilde greep. Elke Ne derlander profiteert direct of indirect van den zegenrijken arbeid van het Roode Kruis. Een voorloopig einddoel, dat nog slechts een 5 van alle gezinnen omvat, kan dus zeker niet overdreven geacht worden. Een groote en grootsche mensch- lievende taak Over de taak van het Roode Kruis in tijd van oorlog of mobilisatie behoeft niet uit geweid te worden, aangezien men die wel bekend mag veronderstellen. Al moet na tuurlijk in vredestijd gezorgd worden voor de opleiding en oefening van de leden der transportcolonnes. Van hoe groot belang overigens een goed geoefende transportco lonne van de plaatselijke afdeelingen van het Roode Kruis voor elke plaats van eeni- ge beteekenis is, treedt duidelijk aan net licht als men bedenkt, dat bij luchtbom bardementen en aanvallen op de burgerbe volking met strijdgassen, het van het grootste gewicht is, dat onmiddellijk vak kundige hulp kan worden verleend. Verder moeten in vredestijd minstens 12.000 tot 14.000 helpsters, leden der verpleegcolon- nes, worden opgeleid. En dit aantal help sters is brj lange na nog niet bereiktDit enorme werk, en de organisatie van een stelsel van ziekenhuizen en hulpziekenhui zen in het z.g. evacuatiegebied, de opslag van bedden, dekens, verbandmiddelen, transportmiddelen enz. in de kringmaga- zrjnen omvat reeds een arbeid, waarvan men zich moeilijk een juist denkbeeld kan vormen. Waar het Roode Kruis te hulp snelt. Dit op zich zelf ware reeds ruimschoots voldoende om aanspraak te mogen maken op de hulp en steun van het geheele Ne derlandsche volk. Doch wat doet het Ne derlandsche Roode Kruis nog meer? Het staat met zijn mannen en vrouwen gereed om te hulp te snellen, wanneer een onheil plaats vindt, een ontploffing, een verkeers- catastrofe, een spoorwegramp, een over strooming, een mijnramp, een stormramp. Het organiseert cursussen voor eerste hulp Het heeft langs de hoofdwegen ruim 600 hulpposten ingericht, met een verband- trommel voor verschillende verwondingen en het modernste transportmateriaal, ge vestigd bij personen die dag- en nacht le- lefonisch aangesloten zijn en die genoeg practische naastenliefde bezitten, om be langloos bij dag en bij nacht de gewonden van het verkeersslagveld bij te staan, en onmiddellijk alle vereischte hulp in te roe pen. Vele transportcolonnes van het Roode Kruis patrouilleeren op drukke dagen, uit- sluitend uit menschlievend hulpbetoon, bij gevaarlijke punten op de groote wegen, om direct hulp te kunnen bieden, waarbij alle hulp en alle verband-materiaal, evenals bij de hulpposten,, gratis wordt verstrekt. Bij marschen, volksbijeenkomstèn, groote ver- gaderingén, voetbalwedstrijden, enz. 'zijn er steeds de mannen van het Roode Kruis om eerste hulp te verleenen. Oefeningen van leden eener transport- colonne tijdens een gasaanval. Het arbeidsveld breidt zich steeds meer uit. Doch dit is lang niet alles. Er is een bloedtransfusiedienst in het leven geroe pen, waarbij duizenden donors zijn inge schreven, die hun bloed belangeloos af staan om het leven van een medemensen te redden. In vele gevallen kan deze bloed transfusiedienst binnen 20 minuten een bloedgever bezorgen. Verder zorgt het Roode Kruis voor modern ziekenvervoer. met tal van ziekenauto's, met deskundig personeel, naar en in treinen, zoowel indi vidueel als in groepsverband (brjv. do Lourdestransporten). Het heeft twee zie kenhuizen gesticht ('s-Gravenhage en Be verwijk), rust ambulances uit, zendt hulp in natura, medicamenten enz. aan de slachtoffers van groote rampen, ook als daar de bede om hulp wordt vernomen in het buitenland. Verder worden, waar het maar kan, allerlei stichtingen en instellin gen gesteund, die mede beoogen mensche- lijk leed te voorkomen of te verzachten. Men mag in dit verband nog eens naar voren brengen, het grootsche doel van het Roode Kruis, zooals het omschreven staat in art. 3 der statuten van het Nederland sche Roodo Kruis„Geboren te midden van oorlogsleed, gedreven door naasten liefde, stelt het Roode Kruis zich ten doel. zoowel in tijd van vrede als in tjjd van oorlog de menschheid te dienen door hulp te verleenen aan zieken, gewonden, zwak ken en hulpbehoevenden en door mede te werken aan alle maatregelen, waardoor menschelijk leed kan worden voorkomen en verzacht." Bij een dergelijke verheven doelstelling zwijgt alle partijgeest en kan de splijtzwam niet gedijen. Dit prachtige devies stijgt boven alle verdeeldheid en na ijver uit en vereenigt alle Nederlanders dis de menschlievendheid willen steunen, onder de banier van het Nederlandsche Roode Kruis. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Zaterdag is de vernieuwde en geheel frisch geoutilleerde zeilhaven van „de Koe nen" aan de Nieuwe Meer te Amsterdam offici< 1 geopend. De bouw van d§ Maastunnel te Rotter dam vordert snel. Zware ijzerconstructies zijn noodig voor de wanden van de tunnel en het rijdek. Tentoonstelling Nuts-FrÖbelschooL Zij, die nog dachten, dat een Fröbel school (kleuterschool, school van voorbe reidend onderwijs) een inrichting is, waar de kinderen een beetje zoet worden ge houden en een wandelingetje maken, heb ben zich gisteren van het tegendeel kun nen overtuigen op de tentoonstelling, welke in de lokalen van de Nuts-Fröbelschool aan de Hobeinstraat gehouden werd. Hier toch was een interessante verzameling bij een gebracht van werk, dat kleuters van 3 tot 6 a 7 jaar öf onder leiding van het personeel óf als resultaat van zelfwerk zaamheid hadden vervaardigd. Wat daar op het gebied van klei- en kralenwerk, weven, vlechten, plakken, knippen, teeke nen, verven met waterverf enz. klassege- wijs te zien was, wekte terecht groote be wondering en menigeen kon zich dan ook niet indenken, dat zijn (haai*) peuter, dat tot stand had gebracht. Bijzonder interes sant waren ook de „werkstukken" welke de kinderen van de verschillende leermid1- delen naar keuze hadden gemaakt en die wij in enkele klassen uitgestald op de aardige werktafeltjes aantroffen, zoomede de verzamelingen teekeningen, waarin de leerlingetjes hun fantasie hadden uitge leefd of wel naar voorbeelden op het bord hadden gewerkt. De tentoonstelling, die een aantrekkelij- ken en belangrijken kijk bood in de zeer rijke wereld van het kind, trok veel be langstelling en werd o.a. ook bezocht door den wethouder van onderwijs, den heer W. P. Edelman. Het bestuur, de directrice, mej. M. Tup- ker, en de deskundige onderwijzeressen hebben met het organiseeren van deze tentoon stelling het bewijs geleverd, dat op een Fröbelschool den natuurlijken gaven van het kind gelegenheid wordt gegeven zich te ontplooien en daardoor uitsteken den arbeid verricht in het belang van het soms te stiefmoederlijk bedeelde en toch zoo nuttige voorbereidend onderwijs. „Alhambra"-theater» De onzichtbare troubadour. Alhambra opent het tweede kermispr-o gramma met „Paramount Wereldnieuws", dat laat zien, wat er de laatste weken bui ten onze grenzen gebeurde, waarna frag menten uit de Ufa „Sherlock Holmes", met Hans Albers, Heinz Rühmann, Hansi Knoteck en Hilde Weissner, deze te ver wachten detective-film bg het publiek in leiden. De eerste hoofdfilm „De onzichtbare troubadour", een 20th Century-Foxfilm, geregisseerd door Sidney Lanfield, staat in het teeken van de vroolijkheid. Een Amerikaansch zanger van talent, Eddy Kane (Jack Haley) genaamd, leed gewel dig aan micrexfoonvrees. Als hij voor de radio moest optreden, was hij de wanhoop nabij en strijk en zet mislukte zijn expe riment. Gelukkig was er een lief meisje, tevens goede zangeres, Alice Huntley (Alice Faye) geheeten, dat, zelf geen greintje microfoonvrees kennende, met den zieligen Eddy medelijden kreeg en zich voornam hem zijn vrees te doen overwin nen. Zij sleepte hem voor een aanvankelijk niet-ingeschakelden microfoon, waarnaar Eddy zoo Langzamerhand dorst te kjjken niet alleen, doch weldra klonk een onbe kende stem in den aether, welk gebeuren echter door niemand verklaard kon wor den, Wie was die onzichtbare troubadour, die de harten der vrouwen in verrukking bracht? Heel Amerika luisterde ademloos en vroeg zich af, wie hij wel zou zijn. Ook Een financieel bezwaar vormde tot voor kort nog de vrij hooge aanschaf- fingskosten van speciale pannen. Ook dit is thans ondervangen. Onze kook- apparaten kunnen thans worden geleverd met de modernste rtnglcook» platen, waarop U ook uw eigen pannen kunt gebruiken, mits deze een tamelijk vlakken bodem bezitten. Dit geeft een belangrijke besparing bij aanschaffing.Slechtsvoor het koken van groote hoeveelheden stamppot of melkspijzen bevelen wij U aan een pan met dikken bodem te nemen. 3 pars. f3— maand 5 pers. f4—/ maand 7 pers. f S maand 10pers.f6— maand GEPLAATST 1938 Jan. '38 10 Febr. .in, 18 Maart 17 April „n. 11 Mei55 Juni, 45 Invoering ringkookplaten Vraagt onze nieuioe prijs courant aan lluf installateur. Tweeplaats Comfoor No. 25 contant. f 25.- of 20 termijnen ad ft.35 Drieplaats Fornuis No. 13 a contant. f 90.- of 20 termijnen ad f 5.- Ring kookplaten fl.50 extra per stuk Eddy, die op het zenduur altijd les had, zocht naarstig mede, om den troubadour te ontmaskeren. Handige jongens, impres- sario's en theateragenten probeerden con tracten af te sluiten met den onbekenden zanger en lichtten elkander op, terwijl zij zelf niet wisten met wien- ze nu eigenlijk te maken hadden. Eddy, de onschuld zelve, wordt ten slotte zelf betrokken in den chaos en dan is het geheim spoedig opge lost. Hij krijgt een prachtig engagement, waarmede zijn toekomst aan de zijde van Alice verzekerd is. Een rolprent met tal van geestige tafereeltjes, waarmede men zich kostelijk amuseert. De tweede hoofdfilm, Tarzan's wraak eveneens een product van de 20th Century- Fox Ooirp. welke naar den roman „Tar zan's revenge" van Edgar Rice Burroughs onder regie van D. Ross Lederman tot stand kwam, is een mooie, romantische jungle-film, welke zich afspeelt in de oer wouden van Afrika, waar een Ameri kaansch gezin op de jacht is en de noodige avonturen beleeft. De. dochter Eleanor (Eleanor Holm) heeft daarbij een zonder linge ontmoeting met den reeds uit meer dere verhalen bekenden Tarzan (Glenn Morris). De liefde ontluikt. Doch zelfs in het diepste oerwoud is er nog concur rentie op dit gebied, want behalve de on beduidende, schietlustige verloofde van Eleanor in veiligheid, wier ouders terug die reeds op de Congoboot van zijn gene genheid voor het blanke meisjes deed big- ken en nu in den gids van het gezelschap een handlanger bezit, die er voor zorg dragen zal, dat Eleanor in het sprookjes- verblijf van den vorst belandt. En zulks geschiedt inderdaad. Doch men heeft bui ten den moedigen en behendigen Tarzan gerekend. Met ongehoorden moed waagt hij zich in den Kraton en ontrukt den verbluften Radjah zijn prooi.' Een wilde achtervolging begint. Maar Tarzan is on overwinnelijk en wint ook hier het pleit. Hij stelt zich met de door hem bevrijde Eleanor on veiligheid, wier ouders terug- keeren naar de U.S.A. En temidden van planten en dieren in een heerlijke, onge repte natuur breken voor Eleanor aan de zijde van haar ridderlijken verdediger Tar zan dagen van schoonheid en geluk aan in de kruinen der woudreuzen en in de koele waterstroomen. Een onderhoudend en goed verzorgd pro gramma. 55-jarige echtvereeniging. Maandag 25 Juli a.s. herdenkt het echt paar J. MelseMarinissen, Prinsenstraat 1, zijn 55-jarige echtvereeniging. Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant. §cl»curleni«»ei| «nw tings Nederlandsch Marine-officier vindt een voor de luchtbescherming zeer be langrijke lamp uitzy zal by de Ne derlandsche defensie worden toegepast. (Pag. 2, eerste blad). Weer een ernstig ongeval op onbe- waakten overweg. (Gemengd nieuws) - Poolsch verkeersvliegtuig met 14 in zittenden verongelukt. (Luchtvaart), Het Britsche koningspaar in Engeland teruggekeerd, (Buitenland). De „Sumatra" te Nieuwediep terug gekeerd. (Marine en Leger)J ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN <®t> Zij garandeeren 50, 60 a 70 K.M. op 1 Liter benzine, Snelheid 70 K.M. Beneden 60 K.G. ook met duo en teller Vlissingsche straat 39-41 Middelburg - Telef. 669

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1