EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 168 WOENSDAG 20 JULI 1938 Ernstig auto-ongeluk tusschen Arnhem en Nijmegen. STADSNIEUWS^ GRAND HOTEL BRITANNIA THE JOLLY BRITANNADERS BERT VAN DINTEREN Dit nummer bestaat uit 2 bladen iinn Jen Jng abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissinasche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN TEL. 10 - GIRO 66287 iÜll M advertentieprijs Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordttweemaalberekend. Alles bg vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Twee dooden en zeven gewonden. Vannacht omstreeks half een heeft op den rijksweg tusschen Arnhem en Nijme gen, nabij Elden, onder de gemeente Eist, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij, voor zoover totnutoe bekend, twee personen het leven hebben verloren en een zevental gewond werd. In een zevenpersoons auto keerden in den nacht dértien personen uit Arnhem naar Nijmegen terug. Door totnutoe on bekende oorzaak reed deze auto tegen een truck met aanhangwagen. Tengevolge hiervan verloor de chauffeur van de per sonenauto de macht over. zijn stuur. De auto sloeg van den berm over den kop en kwam in een sloot terecht. De gevolgen waren ontzettend. De meeste inzittenden kwamen geheel of gedeeltelijk onder den wagen terecht. Een aantal van hen wist direct uit hun benarde positie te komen. Anderen moesten worden geholpen. De inzittenden van de verongelukte auto hadden deelgenomen aan een biljart-avond te Arnhem en keerden na het middernach telijk uur naar hun woonplaats terug. De auto werd bestuurd door den chauffeur B. uit Arnhem, die veel te veel passagiers in zijn niet al te sterken wagen liet plaats nemen. Ter hoogte van den Kroonschen Wal, waar de straatweg in den betonweg over gaat en er een kleine bocht in den weg is, kwam de taxi in botsing met den uit Gro ningen afkomstigen grooten vrachtwagen. De personenauto vloog over den kop, over het rijwielpad heen en kwam gedeel telijk in de langs den weg loopende sloot iterecht. Zooals gemeld waren de gevolgen ca- tastrophaal. De 36-jarige H. H. uit Nij megen werd op slag gedood. Vier der in zittenden, de 40-jarige Th. A. K., de 58- jarige F. L. V., de 25-jarige T. R. en een zekere H. v. L., allen uit Nijmegen bleken iwa-ar gewond. Spoedig na het ongeval waren zoowel de rijks- als de gemeentepolitie van Eist ter plaatse. Dr. Jaspers uit Eist en een juist passeerend geneesheer verleenden de eerste hulp. Nadat zij de ernstig gewonden voorloopig behandeld hadden, werden de zen naar de ziekenhuizen te Nijmegen en Arnhem vervoerd. De chauffeur B. is als verdacht van dood door schuld in arrest gesteld. Nog in den loop van den nacht kwam ook het parket uit Arnhem ter plaatse om den toestand op te nemen. Bij het aanbreken van den dag werd de auto met behulp van een kraanwagen uit ■3e sloot gelicht. De auto lag ongeveer drie meter beneden den weg, half in het water. Toen de wagen was opgehaald vond men nog hel lpk van den 48-jarigen H. C. K., eveneens afkomstig uit Nijmegen. Uit het ingestelde onderzoek is geble ken, dat den chauffeur van de vrachtauto geen schuld treft. De heer D. Kwaak neemt afscheid van de openbare school voor U.L.O. Gisternamiddag heeft de heer D. Kwaak afscheid genomen als onderwijzer aan de openbare schoor voor U.L.O, Personeel en leerlingen hadden zich met den wethouder van onderwijs, de leden der oudercommissie en eenige genoodigden vereenigd in het gymnastieklokaal. Teen de heer Kwaak met zijn vrouw de school binnentrad, werd de laatste namens de leerlingen een bou quet aangeboden. Het eerst voerde het hoofd der school het woord, die er op wees, dat de heer. Kwaak, na meer dan 40 jaar brj het onderwijs werkzaam te zijn geweest, niet om gezondheidsredenen de school ver liet, maar dat htj hiertoe gedwongen werd door de tijdelijke regeling betreffende de pensionneering van onderwijzers. Spreker schetste den heer Kwaak als onderwijzer, wees op zijn ijver en hulpvaardigheid en bood hem onder applaus namens personeel en leerlingen een leeslamp en een boekwerk aan. Nadat de leerlingen der laagste klassen een lied gezongen hadden, nam de wet houder van onderwijs bet woord, die in een keurige rede wees op hetgeen de schei dende in Vlissingen voor het onderwijs gedaan had. Namens B. en W. dankte hij hem hiervoor hartelijk en wenschte hem aog vele gelukkige jaren van welverdiende rust toe. Toen nog een lid der oudercommissie gesproken had, kwam de heer Kwaak zelf aan het woord. Hij dankte voor de hem gebrachte hulde en voor het mooie ge schenk, terwijl hij een en ander vertelde uit zijn leven en loopbaan. Daarna werd den leerlingen een gebakje aangeboden en met een door allen meege zongen „Lang zal hij leven", werd deze kleine- plechtigheid beëindigde Brand op een loodsboot* Gisteravond zag marinepersoneel rook opstijgen uit de Nederlandsche loodsboot no. 8, die opgelegd en onbemand brj het marineterrein aan den Prins Hendrikweg lag. De politie werd gewaarschuwd, die groot alarm liet maken, waarna de brandweer met één automotorspuit en den bagage wagen uitrukte. De marine ging intusschen met haar eigen spuit naar de loodsboot en gaf daar water. De gemeentelijke brand weer heeft niet behoeven op te treden, daar de marineschepelingen bij haar aan komst het vuur reeds bleken te hebben bedwongen. In het volkslogies van de loodsboot is slechts geringe schade aangericht daar het vuur tijdig werd ontdekt. Er is wel betrekkelijk gröote waterschade. De poli tie, die een onderzoek instelt naar de oor zaak van den brand, heeft in het volkslo gies een met olie doordrenkte broek in beslag genomen. De mogelijkheid van zelf ontbranding is niet uitgesloten. Door de drukte die er in de stad heerscht in verband met de kermis, trok het uitrukken van de brandweer veel be langstelling. Vlissingsch Scheepvaarfcnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht) „Prinses Julia na" van Harwich Nederlandsch m.s. „An- tares" van Duinkerken. Om te bunkeren: Nederland sche m.s. „Eemshom" en „Diana" van Antwerpen Grieksch s.s. „Mimichandris" van Archangel„Ioannïsfrangos" van Rouaan „St. Rosario" van Londen. Vertrokken':' „Prinses Juliana" naar Harwich „Mecklenburg" naar Har wich „Eemshorn." naar Kristinestad „Diana" naar Lomma; „Corona" naar Lon den „Antares" naar Antwerpen „Mimi- ehandris" naar Rouaan „Ioannisfragos" naar Canada; „St. Rosario" naar Antwer pen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze TijdingJial. Dinsdag zijn weder enkele Nederlandsche oorlogsbodems in de haven van Umuiden aangekomen in verband met de nabij onze kust te houden marinemanoeuvres. Vier mijnenvegers en drie mijnenleggers namen ligplaats in het Noordertoeleidingskanaal. Op de algemeene begraafplaats Croos- wijk te Rotterdam had gisteren de ter aar de bestelling plaats van den bij het vliegon geluk te Gilze-Rijen om het leven gekomen reserve-sergcant-vlieger J. Streur. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen, maakt bekend, dat aan zijn bureau als ge vonden is gedeponeerd: huissleutel, blauw kinderjasje, twee damesrijwielen, rood ge bloemd alpinomutsjepaar gele dames- handschoenen, sleuteltje en badkaart ten name van Van Noppen en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrentkort jongens jasje bij Bom, Van Dishoeckstraat 27 roode kinderportemonnaie met inhoud bij mej. Louwerse, Primulalaan 14bril met hoornen montuur bij Blommert, Zeilmavkt 10ijzeren 2 K.G. gewicht bjj de Nooijer, Narcissenlaan 3zilveren rozenkrans in étui bij Louwerse, Koudenhoek 38 zilve ren rozenkrans in étui bij Van Boven, Ho- bemsteeg 4huissleutel bij de Vries, Cro- cuslaan 24 Duitsch geldstuk bij Vogel, Waaigat 3 notitieboekje bij Clowting, café „Boschweg", Hoogeweg autoped bij Lako, Singelweg 151sigarenpijpje bij Moller, Aagje Dekenstraat 111portemonnaie in houdende bon voor groenten bij Alewijnse, Marinestraat 16 grijze mantelceintuur bij Oosterwijk, Spuistraat 59sleuteltje bij van Splunder, Noordstraat 34zilveren armband bij Steketee, Glacisstraat 53; dasspeld bij Sierevogel, v. d. Spieghel- straat 61 R,K. gebedenboekje hij Stroo, Vlissingschestraat B 315 te Koudekerke zwart vulpoofclood bij van Dierendonck, Noordstraat 40 grijs jongensjasje bij Blok- kerus, Eedestraat 26zwarte vulpen bij Schets, Papaverlaan 1beige dameshand schoen, fototoestel, paar bruine dames- handschoenen en één bruine dameshand schoen bij kantoor P.Z.E.M.kinderporte monnaie met inhoud bij Stroo, Bakkers gang 9 sleuteltje bij Burgers, Scherminkel- straat 31blauwe mantelceintuur met gesp bij Nieboer, Paul Krugerstraat 28 blok waaraan 2 sleutels bij Bevers, J, de Moor straat 15damesportemonnaie met eenig geld bjj Paulussen, L. Vielesingel 141 te Middelburg; tompouce bij Postkantoor; zilveren armband bij de Nooijer, Geranium laan 34bruine alpinomuts bij Willem- stem, Scheldestraat 36roode autostep op luchtbanden bij dr. Lacomblé, Emmastraat; sigarenaansteker bij Van Anraad, Koude- kerkscheweg (O.) 3 en blauw kinderbad pak met handdoek bij y, d. Meuten, Gra- yenstraat la< Donderdagavond a.s. uitzending door de A. V. R. O. van Dansmuziek van Zigeunermuziek van Reserveert tijdig uw plaatsen. Tel. 80 en 194 De verlichting op het Betje Wolffpïein. Op het Betje Wolffpïein dat wel het drukste punt van Vlissingen genoemd kan worden, zal binnen enkele dagen een ver lichting komen die den weggebruikers bij avond zeer van dienst zal zijn. Hedenmor gen is nl. op den vluchtheuvel aldaar een forsche ijzeren paal geplaatst waaraan drie armen zijn bevestigd. Deze zullen van drie kwiklampen worden voorzien, die bij uitstek voor dit doel geschikt zijn, daar het licht van deze lampen een goede con trastwerking geeft. De veiligheid van het verkeer ter plaatse zal hierdoor ongetwij feld worden bevorderd. Het houten zuiltje met richtingwijzers, dat tot nu toe op den vluchtheuvel stond, heeft plaats moeten maken voor dezen paai. Daar men wettelijk verplicht is om een dergelijken heuvel rechts te passeeren, zijn de richtingwijzers indertijd dus alleen ten gerieve van het publiek geplaatst. Daarom zouden thans geen nieuwe be hoeven te worden aangebracht. Doch daar de heuvel door de trambaan doorsneden wordt en dit tot vergissingen kan leiden, overweegt men nog om op andere wijze, nl. door het plaatsen ven verlichte pijlen aan de vier zijden, de. richtingen aan te duiden, - - De werkloosheid In onze gemeente. Bij den gemeentelijken dienst der ar beidsbemiddeling alhier stonden Maandag als werkzoekenden ingeschreven Mannen 10 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mastieker, 11 metselaars, 10 opperlieden, 27 schilders, 7 stucadoors, 30 timmerlie den, 3 ververs, 2 vlechters, 2 machinaal- hofutbewerkers, 3 meubelmakers, 3 poli- toerders, 3 stoffeerders, 7 kleermakers, 3 schoenmakers, 66 metaalbewerkers, 5 brood/banketbakkers, 1 sigarenmaker, 7 slagers, 4 tuinlieden, 2 magazijnbedienden, 7 reizigers/agenten, 5 winkelbedienden, 2 chauffeurs, 5 kellners, 20 loopers, 3 por tiers, 4 sleepers, 50 transportarbeiders, 17 kantoorbedienden, 1 musicus, 4 onderwij zers, 1 operateur, 29 varensgezellen (w.o. stuurlieden, machinisten, stokers, matro zen enz.), 130 losse arbeiders. Vrouwen1 kleermaakster, 2 winkeljuf- frouws, 1 kantoorbediende, 1 huishoudster, 3 dienstboden, 6 werksters. Totaal 501 ingeschrevenen, waarvan 100 in de werkverschaffing. Vorige week 503 personen. AIzoo een vermindering van 2 w erkzoekenden, Spreekuur wethouder van Sociale Zaken. De wethouder van sociale zaken zal mor gen geen spreekuur houden. De A.N.W.B.-grenskioskem Zooals bekend zijn er reeds op verschil lende plaatsen in ons land A.N.W.B.-grens- kiosken geplaatst waar de vreemdelingen zullen worden geholpen bij het verrichten van de verschillende grensformaliteiten, terwijl voorts kleine bijdragen in geld kunnen worden gewisseld. Ook in onze provincie n.l. te Sluis is een dergelijk ge bouwtje in wording. In de eerste of twee de week van Augustus zal dit worden ge opend. Naar wij voorts vernemen staat ook Vlis singen op het programma, In de verre toekomst wil men bij de haven alhier een dergelijke kiosk inrichten ten gerieve van de vreemdelingen die hier met de booten van de Mij, „Zeeland" arriveeren, Hefc Oud-Archief en het Stedelijk Museum in 19S7. Aan het jaarverslag van den archivaris der gemeente, den heer H. G. van Grol, betreffende het oud-archief der gemeente Vlissingen over het jaar 1937 ontleenen wij het volgende Over het gebouw en het personeel zyn geen bijzondere opmerkingen te maken, in dien zin dan opgevat, dat het archief depot dezelfde eigenaardige gebreken heeft als altijd, die verbonden zijn aan een berg plaats, oorspronkelijk als particuliere wo ning gebouwd. De ideale oplossing zou zijn een afzonderlijk daartoe bestemd gebouw, het liefst naast het museum en gelijk vloers, zoodat bij eventueelen brand de in houd gemakkelijk in veiligheid gebracht kan worden. Ook blijft een. telefoon een onvervulde wenschbij aanvang van brand, om nog te zwijgen van inbraak, zouden dan dadelijk politie en brandweer gewaarschuwd' kunnen worden. Het aantal bezoekers van het archief was 29, terwijl er 22 werken werden uit geleend, ook met behulp van universiteits bibliotheken. Het rapport van den heer ir. D. C. van Schaick te Maastricht, waarvan sprake is in het vorige jaarverslag, laat nog steeds op zich wachten, ondanks herhaalde aan maningen. In den loop van het jaar zijn de volgen de geschenken ontvangen Van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen te Middelburg, „Vroegere en latere mededeelingen voornamelijk in be trekking tot Zeeland". 1936. Van de Noord- en Zuid-Hollandsche Red- dings-Maatschappij „De Reddingboot" 1937. Kerstnummer 44. Van. den schrijver dr. A. B. van Deinse Een brief uit 1719 van Willem van Out- hoom aan Anthony van Dishoeck, arts te Vlissingenoverdruk uit het Archief van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen te Middelburg. 1937. Van den bibliothecaris der Koninklijke Bibliotheek Alphabetiscli register van on derwerpen en namen van personen en plaatsen, voorkomende in de verzameling plakkaten der Koninklijke Bibliotheek, 's-Gravenhage. 1937. Van J. LouwerseGeïllustreerd verslag van de te Vlissingen gevierde feestelijkhe den ter gelegenheid van de verloving en het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Berahard. Januari 1937. Van het archief der gemeente Rotter dam drs. A. van der Poest Clement; De archieven van kerken en liefdadige instel lingen, 3e deel. Rotterdam 1937. Van den heer H. C. Wesseling te Vlis singen Economisch Historisch Jaarboek XXe deel. 1936. Dr. J. Huizinga:? Een vlek op Delft; overdruk'uit de Gids, Amsterdam 1937. Van mejuffrouw Matena te Middelburg J. Verschuere Reijnvaan, organist en klok kenist te Vlissingen. Catechismus der mu ziek. Van den heer C. de Waard te Vlissingen: Mme Paul Tannery, Correspondence du P. MarinMtersenne n 16281630. Van den schrijver dr. W. S. Unger Aanteekeningen over den tol van Ierseker- oord. Van den heer I. van Waarde te Vlissin gen a. Dirk Dronkers, Het doelmatige tot het daairstellen van een spoorweg uit de Hoofd stad van Zeeland door de Provincies Noord-Brabant en Limburg. b. Dirk Dronkers, De afdamming van de Ooster-Schelde, een woord aan belangheb benden, naar aanleiding van het overleg der Gedeputeerde Staten van Zeeland van 3 Juli 1849. c. Dirk Dronkers, De afdamming van de Ooster-Schelde, ten vervolge van „Een woord aan belanghebbenden". d. J.ab. Utrecht Dresselhuis, Brief aan een vriend over de afdamming van ;,Het Sloe". e. B, P. G. van Diggelen, De afdamming van „Het Sloe", nader aangegeven door Ingenieurs van den Waterstaat. f. P. J. Neijt, De afdamming van „Het SJoe", zakelijk onderhoud van een voor lezing, gehouden in het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen. Stedelijk museum. 'Aan het jaarverslag van den secretaris van het Oudheidkundige commissie, den heer H. G. van Grol, betreffende het Ste delijk Museum over het jaar 1937, ontlee nen wij In de samenstelling der commissie kwam dit jaar geen wijziging. Zij bestond dus uit de heeren C. A. van Woelderen. voorzitter H. G. van Grol, secretaris-penningmees ter, tevens conservator van het Stedelijk Museum W. P. Edelman, J. C. Paap, H.C.V. Sorel, W> J. Castel, leden. Het museum werd o.a. bezocht door 62 leerlingen der lagere scholen met hun ge leiders, wat nog slechts een klein percen tage uitmaakt van het aantal schoolgaan- den in deze gemeente; ook treft ieder jaar het verschijnsel, dat de vreemdeling meer belangstelling heeft voor Vlissingen's verleden dan de ingezetene zelf, die een bezoek blijkbaar telkens uitstelt wat tot ■afstel leidt. Desondanks gaan we voort met uitbrei den en aankoopen, voor zoover de finan- tiëele nooden daartoe ruimte overlaten. De bijdragen van particulieren alléén moe ten hierin voorzien en in dezen zeer on- gewenschten toestand komt sinds jaar en dag geen verandering. Verwonderlijk is, dat aan nuttige en ook aangename in stellingen gemeentelijke subsidies worden verstrekt; maar deze „Stedelijke" instel ling ontvangt yan gemeentewege geen Provinciale Staten van Zeeland Zeeuwsch-Ylaamsche afgevaardigden houden warm pleidooi voor de belangen van W. Zeeuwsch-VIaanderen, dat van de voorgenomen samenvoeging van pol ders niet wil weten, ,(Pag, 2; eerste blad), Ernstig auto-ongeluk tusschen Arnhem en Nijmegen eischt twee dooden en zeven gewonden. (Pag. 1eerste blad); Het Britsche koningspaar op Fran- schen bodemParijs bereidde hun een geestdriftige ontvangst. .(Buitenland), Ruim 1100 dooden en gewonden bij Ja- pansche luchtaanvallen, ^Buitenland), Het verkeer eischt t-al van slachtoffers. ^Gemengd nieuws), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN steun voor aankoopengetolereerd wordt, maar' ook dat na strijd, dat de particu liere bijdragen tot dat doel worden aan gewend 1 't Ware toch zeker gewenscht, dat een kleine subsidie aan het van par ticulieren verkregen aankoopbedrag werd toegevoegd, zoodat we niet behoeven te schrikken als ont iets te koop wordt aan geboden, wat juist een reden tot verheu genis moet zijn. Armoede zoekt list, van daar dat op voorstel van den penning meester een „Museumfonds" is tot stand gekomen, waarin gestort zijn en zullen worden de baten van „Het Beheer van het Zeeuwsche Zeewezen" met de gelden, die eventueel door particulieren voor dit doel worden geschonken. Het bedrag aan het einde van dit jaar beliep een som yan 53,35. Wat de aankoopen betreft, wordt één ervan uitvoerig besproken, n.l. den dezen zomer en wel 30 Juli door een visscher uit de Schelde in zijn net opgehaalden zwaren houten kist met inhoud. De vind plaats was benoorden de zwarte boei no.- 4 in de Deurloo en wel dwars voor West- kapelle. Den schipper C. Jasperse komt de eer toe, deze vondst opgehaald te hebben en den toevallig aan boord aanwezigen heer I. van Waarde, deze met de nooöige zorg te hebben behandeld. (In ons blad hebben wij hierover reeds eenige artikelen van de hand van den heer Van Grol opgenomen. Red.) De volgende geschenken werden ont vangen „Het Oude Amsterdam" van Wencke bach, overdruk uit het bouwkundig week blad Architectura. Van den heer D. II. H. van Kaalte te Vlissingen een officierskruis der d.d. schutterij een bronzen legpenning, Zeeuwsche NjJ- verheidstentoonstelling 1889 een bronzen legpenning 25-jarig bestaan der Kon. Mij „De Schelde" 18751900 een gouden en een bronzen draagpen- nïng, Kon. Mij „De Schelde", uitgereikt aan wijlen den heer Jos. van Raalte, 1875—1915 een zilveren insigne ter herinnering aas de oprichting van het Nationaal Gedenk- teeken 1813 te 's-Hage, 18681869. Van den heer J. P, Vermaas te Vlis singen een draagpenning van den afgetreden Koning van Engeland (Z.M. Koning Ed ward V3H). Van den heer J.- Stoutkamer te Vlis- eingen 1 vaandel met hoes en stok;; 1 vaandel-standaard 1 ledenlijst in zwarte lijst. Alles van de opgeheven Postfanfare. Van den heer Jos. de Roos te Vlissingen? „Engelsche Tirranny" met fraaie kunst platen, te Amsterdam, bij Hendrik Gant- man, 1781. Van den heer A. Staverman te Vlissin gen een zilveren munt van Zeeland, namelgk een halve Rijksdaalder van 1792. Aangekocht werden behalve den reeds genoemde koffer-kist Jaarboek Munt- en Penningkunde 5 Ouheidkundig Jaarboek Een fossiel (wervel walvisch) 7 Een fossiel (onderdeel mammoetkaak) Een fossiel Twee fossielen Een Vlaamsch zilveren muntje en een zilveren munt van de Stad Zwolle Een zilveren garnituur, beboorenda btf Zeeuwsche Boeinnekleeding Een antiek ladenkastje

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1