EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 167 DINSDAG 19 JULI 1938 Groote toevloed van sollicitanten voor de marine. HET AANBOD OVERTREFT DE VRAAG VERRE. STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE Dit nummer bestaat uit 2 bladen Scbeurlcnasscii j— abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 3.7 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissiitgsche Courant UITGAVE FIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ad vertenttepru s Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Bij driemaal plaatsing wordttweemaalberekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR. FEESTDAGEN AANfiESLOTEN Bij HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAAliDE, INGESTELD DOOR DE V E R E E N I G I NJ3 );D_E__N_E_D_EjJ^_A_N|D_SCjIE_D_AG^BL^AD^PE^RS|| Moeilijk selectie-werk voor het Centraal Bureau voor aanneming van personeel voor de marine. „Centraal Bureau voor aanneming van personeel voor de marine" zoo staat er met groote zwarte letters vermeld op het witte bord, dat den gevel van het pand Jan Pie- tersz. Coenstraat 49 te 's-Gravenhage siert. Het staat er zoo simpel, dat niemand kan bevroeden welk een moeilijk en om vangrijk werk er verricht wordt achter de majestueuze deur die toegang geeft tot het statige huis, waar vroeger wellicht voor aanstaande regeeringspersonen geresideerd Iiebben. Want moeilijk en omvangrijk is het werk, dat hier verricht wordt, inderdaad'. Het aantal jongelieden, dat dienst wil ne men bij de Koninklijke Marine overtreft de vraag verre, zoodat een zeer scherpe selec tie moet worden toegepast, een arbeid, waarmede voor een belangrijk deel de ka pitein ter zee b.d. J. P. Remijnse is be last. „Het is nog niet zoo lang geleden, dat men de meening scheen toegedaan bij de marine altijd nog wel terecht te kunnen als men nergens anders voor deugde", zoo zeide de heer Remijnse ons. Jan en alle man solliciteerde, meestal zonder eenige kans van slagen. Men kwam met de zon derlingste argumenten. Sommigen, die zich zelf voor bijzonder slim hielden, wisten mede te deelen, dat volgens onze grond wet een staatsbetrekking voor iederen daarbij uit het oog, dat slechts de beste gekozen zal worden indien er voor één plaats meer dan één sollicitant is. Derge lijke jongelui houd ik altijd voor oogen, dar volgens de grondwet iedere Nederlander gouverneur-genéraal kan worden, maar dat uiteindoelijk slechts één deze eer te beurt valt. In den laatsten tijd is er in het gehalte der sollicitanten gelukkig veel verbetering gekomen, Dit bracht echter tevens met zich, dat onze taak moeilijker werd, omdat bij de selectie nu niet meer sprake was van geschikt of ongeschikt, maar van ge schikt of geschikter Allen hebben een gelyke kans. Een gradueering in de geschiktheid voe ren wij echter niet door. Alle sollicitan ten warden in de eerste plaats aan een geneeskundige keuring onderworpen. Deze keuring is zeer streng, veel strenger bijv. dan de militiekeuring. Zoo zijn brillendra gers al bij voorbaat uitgeschakeld en ook jongelui die kleurenblind zijn kunnen wij bij de marine, waar van de oogen zoo bui tengewoon veel gevergd wordt, niet ge bruiken. Bovendien wordt er een minimum lichaamslengte van 1.55 meter geëischt. Behalve de geneeskundige is er ook een geestelijke keuring, welke door mij per soonlijk wordt verricht. Ik kijk daarbij in de eerste plaats of de sollicitant een men taliteit heeft, die zich aanpast bij het we zen der marine, waarbij ook afkomst en milieu een belangrijke rol spelen. Tevens wordt eenige ontwikkeling, meer nog een normaal bevattingsvermogen geëischt. Nadat op deze wijze reeds meer dan de helft der sollicitanten is afgevallen, krijgen de overigen allen een gelijke kans. Zij wor den op een lijst geplaatst en komen allen aan de beurt, tenzij zij intusschen de leef tijdsgrens van 19 jaar hebben overschre den, e 9 Hoe groot de belangstelling voor de marine is kan ik het best illustreeren met de cyfers van vraag en aanbod voor dit jaar. Op het oogenblik bevat mijn lijst van gegadigden voor een aanstelling als lichtmatroos 1760 man aanstelling als lichtmatroos 1760 na men. Hiervan kunnen er in September a.s. 110 geplaatst worden Dit is ook de reden, waarom er geen propaganda gemaakt wctrdt voor het dienstnemen bij de marine, zulks in tegen deel met de Koloniale Reserve. Slechts een zeer klein percentage van de sollici tanten kan. geplaatst worden. Dit heeft echter het groote voordeel, dat slechts het puikje van het puikje een kans krijgt. Het gevolg is, dat het aanzien -der Marine in de laatste jaren-zeer gestegen is, terwijl het nagenoeg 'nimmer voorkomt, dat iemand, nadat hij eenmaal dienst genomen heeft, ongeschikt blijkt te zijn. Integendeel is de toestand zoo, dat de meesten een rang behalen". De arbeid van den heer Remijnse en zijn staf is niet eenvoudig. De tijdsomstandig heden brengen mede, dat het aantal solli citanten steeds grooter wordt en vooral het gehalte der marine zooveel verbeterd is, neemt ook het aantal gegadigden, spe ciaal uit de marinesteden Den Helder, Vlis- singen, Rotterdam en Amsterdam, gestadig toe. Zorgvuldig worden hun antecedenten in de J. P. Coenstraat te Den Haag be studeerd. Velen worden gewogen en te licht bevonden, maar zij, die tenslotte sla gen, mogen zich dit tot een eer aanreke nen, en hierbij varen zoowel de jongelui zelf als de Koninklijke Marine wel. Jaarvergadering Roode Kruis. Gisteravond vergaderde ten stadhuize de af deeling Vlissingen van het Nederland- sche Roode Kruis, onder leiding van den heer H. B. J. Knoop, waarn. voorzitter, die er op wees, dat het al eenige jaren geleden is, dat er een algemeene vergadering ge houden is. Dit wil echter niet zeggen, dat in dien tijd het Roode Kruis geslapen heef t. Integendeel, de. afdeeling heeft in de afge- loopen jaren veel werk, ook naar buiten, verricht. Spéciaal het optreden der trans portcolonne bij verschillende gelegenheden doet onze afdeeling een breede plaats in nemen in onze stad. In het bijzonder be sprak de voorzitter den velen arbeid van den secretaris, dr. W. F. T. van der Bijle die ook als leider van de transportcolonne al zijn krachten heeft gegeven. Het speet spreker dan ook zeer, dat dr. Van der Bijl door zijn drukke werkzaamheden voor de functie van secretaris moest bedanken. Hij bracht hem hartelijk dank voor zijn vele werkzaamheden. De penningmeester, de heer A. J. van Ockenburg, bracht het financieel verslag uit over 1937. De inkomsten bedroegen 355.08, de uitgaven 626.89, nadeeüg slot alzoo f 271.81, De penningmeester gaf over deze cijfers nog enkele inlichtingen. In de laatste ja ren wordt veel meer uitgegeven dan ont vangen. Er is gelukkig nog eenige reser ve, doch op den duur wordt dit funest, voornamelijk als er oorlogsgevaar moest komen. Het is daarom zeer gewenscht, dat de inkomsten der afdeeling versterkt wor den. Het werk breidt zich steeds uit. Dr. Van der Bijl vult de woorden van den penningmeester nog aan. Voor «en stad als Vlissingen is het aantal leden en donateurs zeer droevig. Alles wat de afdeeling doet moet zij zelf bekostigen, ook de aanschaf fing van uniformen voor de leden der transportcolonne en deze uniformen zijn noodzakelijk. Het bestuur zal thans maatregelen be ramen de inkomsten der afdeeling te ver sterken, o.a. door een andere wijze van contributie-heffing. Een actie zal gevoerd worden om leden te werven. De voorzitter wijst er op, dat nk den wereldoorlog de belangstelling voor het Roode Kruis is verflauwd, o.a. ook door de crisis. Thans is hierin een enorme verbete ring gekomen. Het is nu de juiste tyd om in alle kringen der bevolking léden en do nateurs te werven. Als definitief voorzitter der afdeeling werd gekozen de heer H. B. J. Knoop en als secretaris mr, H. L. van Zanten. Ver- der werd het bestuur nog aangevuld met zuster Prins en ds. J. S. Hartjes. Hierna deed de voorzitter breedvoerige mededeelingen over de oorlogsvoorberei dingen der afdeeling. Een groep helpsters ongeveer 100 wordt nu opgeleid, doch er zijn er 250 noodig. Spr. brengt dank aan zuster Prins, dr. Staverman en de beide ziekenhuizen voor de verleende medewer king. De aanmelding van helpsters uit alle kringen der bevolking geeft reden tot groote tevredenheid, en spr. hoopt dat alle dames en meisjes, die hiervoor geschikt zijn, zich zullen aanmelden. Hierna werd de vergadering na korte rondvraag gesloten. Baldadigheid. Gisteren heeft een zevenjarige 'jongen een kraan van een waterleidingpijp, die tijdelijk op het kennisterrein is aangelegd, af gedraaid. Het resultaat waseen groote fontein en veel wegstroomend wa ter. Direct is er een nieuwe kraan opge zet hetgeen echter nog eenige moeilijk heden met zich mede bracht. Wij vragen ons echter af hoe het moge lijk is dat wanneer een kraan stevig wordt bevestigd, een jongen van 7 jaar deze kan losdraaien. De kermis ïs begonnen. De Vlissingsche kermis is weer begon nen. De paardjes, fietsjes e.d., die zulk een magische kracht op de jeugd schijnen uit te oefenen, worden nu niet langer meer door de zware zeilen aan het oog onttrok ken. De gebak- en suikerkramen die de vorige week nog gedeeltelijk waren afge sloten zijn thans geheel geopend en geven des avonds door de ruime verlichting en de weerkaatsing van de lichtstralen in de groote spiegels weer dié typische, gezellige sfeer, een kermis eigen. We hooren de bekende geluiden van de draaiorgels, de dikwijls blies overstemmen de gramofoonmuziek, den spullenbaas die thans van de microfoon gebruik maakt .vm bezoekers te trekken, en het geroezemoes van de schuifelende menigte, kortom er heerscht weer de echte kermisstemming. Den eersten avond was het aardig druk. Overal verdrong zich een dichte menschea- menigte om de rijkelijk in het licht badende inrichtingen. Zooals meestal het geval is in het begin der kermiswéek, nam het mee- rendeel een afwachtende houding aan. We willen hiermede niet zeggen dat het overal leeg was er waren verschillende zaken die reeds flink te doen hadden. Het weer heeft den eersten avond niet erg meegewerkt. Hoewel er reeds dreigen de luchten hingen, was het 's middags en in den vooravond toch droog gebleven. Te gen half negen begon er echter een mieze rige motregen te vallen die het verblijf op den Nieuwendijk enz. niet veraangenaamde. Verschillende café's hebben hiervan wel iets geprofiteerd, doch ook deed het veleu besluiten reeds vroeg naar huis te gaan. Later op den avond is het echter iets opgeklaard en bleef het nog langen'tijd druk. 9 9 9 In den vooravond heeft nog een kleine huldiging plaats gehad. Het betrof hier den heer R. Vink© uit Hattemerbroek, die thans zooals gemeld voor de 50ste" maal de Vlissingsche kermis met zijn suiker- en nougatkraam bezocht. Tér gelegenheid van dit bijzondere feit hebben de wethouders de heeren W. P. Edelman en A. Rorije en de directeur van gemeentewerken de heer C. Ouwehand een bezoek gebracht aan de kraam van den heer Vinke in het Bellamypark, waar de heer Edelman hem namens het college van Burg. en Weth. zijn waardering betuigde voor de vlijtige volharding, waarmee de thans 77-jarige heer Vinke vijftig jaren lang de Vlissingsche kermis bezocht had. De heer Edelman bood hem namens het gemeentebestuur een fraaie bloemenmand aan. Als vertegenwoordiger van de kermis- expolitanten sprak de heer A. Brantenaar enkele woorden, waarbij hij den heer Vinke uit naam van de op de Vlissingsche kermis aanwezige exploitanten een fauteuil ten geschenke gaf. De heer Vinke mocht nog vele telegram men uit het lanr' ontvangen. De stertacht om den „Pavilion d'Or". De aankomst in de verzamelhaven Vlissingen. De internationale stertocht voor motor booten am den „Pavilion d'Or" wordt dit jaar van 1825 Juli in Nederland gehou den. Uit vele landen is voor dezen ster- tocht ingeschreven. De deelnemers dienaar eigen verkiezing af konden varen, moesten gisteren in de daarvoor aangewezen verza- melbavens aan de grenzen van ons land ar- riveeren. Van deze havens vertrok men hedenmorgen om gezamenlijk via Utrecht naar Amsterdam te varen. De Kon. Nederl. Motorboot Club is met de leiding belast. Ook Vlissingen was als verzamelhaven Aangewezen. Tegen 5 uur kwam hier gis teren. 39 motorbooten de haven bin nen. Behalve Nederlandsche deelnemers waren er jachten uit België, Frankrijk en Engeland. De witte vaartuigen, met de wapperende vlaggen leverden een buiten gewoon aardig schouwspel op. Het binnen komen der vaartuigen veroorzaakte een gezellige drukte in de haven. Alle motor- booten meerden aan den steiger even ach ter de groote sluis, zoodat men op het Eiland een goed zicht had op deze fleurige vloot. Het bestuur van de Kon. Ned. Motor boot Club heeft de opvarenden gisteravond aan boord van. het mailschip „Oranje Nas sau" ontvangen. Op deze begroetingsbij eenkomst heeft de voorzitter nadere me dedeelingen omtrent het verloop van den tocht gedaan. Hedenmorgen te 9 uur zwermde de vloot weer uit om binnendoor naar Dordrecht te varen en morgen den tocht naar Amster dam te vervolgen. Het vertrek en de vaart door het Kanaal bood een schitterenden aanblik. De deelnemende vaartuigen worden den geheelen tocht begeleid door een speciaal Shell-vaartuig met verschillende soorten olie en benzine aan boord om de booten Onderweg van. de noodige brandstof te kunnen voorzien, Eenige der deelnemende motorbooten zullen tevens uitkomen in den regelmatig heidswedstrijd op het IJsselmeer, welke Dinsdag a.s. aanvangt, Geen voorrang verleend. Gisteravond, heeft op den hoek Singel Koningsweg een aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een motorrijwiel. De schuld lag bij den motorrijder die aan de auto welke van rechts kwam, geen voor rang verleende. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen.3 „Mecklenburg" van Harwich (verwacht). Om te bun k e ren: Duitsch s.s. „Gonzenheim" van HamburgNeder landsche m.s. „Jenny" van Zwijndrecht „Prinses Beatrix" van Antwerpen. Vertrokken: „Oranje Nassau" naar Harwich„Trio" en „Saturnus" naar Antwerpen„Rottum" en „Hebe" naar Londen; „Gonzenheim" naar Buenos Ayres; „Jenny" naar Bromborough „Cormoran" naar Londen „Prinses Beatrix" naar Fa- reham, Het wrak van het nabij Schouwen verongelukte legervliegtuig. Het wrak van het Vrijdag nabij Schou wen verongelukte militaire vliegtuig dat door het betonningsvaartuig „Coertzea" werd gelicht en naar hier gebracht, is hedenmorgen van dit vaartuig aan wal ge zet op het marineterrein, waarna het op een vrachtauto geladen is en door perso neel van Soesterberg naar daar vervoerd. Het nieuws van den dag In beeld. Foto's in onze TijdingUal Nabij Haamstede, is Vrijdag de Fokker" D-17 nummer 208 van de jachtvliegtuig- afdeeling te Schiphol, op ongeveer .50 M. uit de kust ten westen van den vuurtoren in zee gevlogen. De inzittende (-reserve le luitenant J. van der Kooy) bekwam geen letsel. Het vliegtuig werd echter geheel ver nield en verdween onder water. Het' is Zaterdag met groote moeite door het be tonningsvaartuig „Coertzen" geborgen en naar Vlissingen gebracht. Maandag zouden monteurs van Soesterberg de machine de- monteeren. De motor verkeert nog in vrij goeden staat. Overigens is de machine niet meer als vliegtuig te herkennen. Wij fotografeerden de ruïne Maandag aan boord van de „Coertzen" in de eerste Bin nenhaven te Vlissingen. Maandag zijn twee van de 20 Neder landsche oorlogsbodems, die van 1822 Juli tijdelijk in de haven van IJmuiden ver toeven aldaar aangekomen, n.l. Hr. Ms. „Brinio" en -de Z 6. Dit bezoek staat in verband met de gedurende dit tijdvak nabij onze kust te houden marine-manoeuvres. Maandag is door de Amsterdamsche Rennersclub „Ulusses" voor de tweede maal de „Ronde van Edam" georganiseerd. De deelnemers even na den start onder weg. Van 18 tot 28 Juli wordt te Amsterdam het 15e Internationale Aardrijkskundig congres gehouden. Gisteren hield prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine een openings rede in ht Concertgebouw. In elkaar gezakt. In den afgeloopen nacht werd de politie gewaarschuwd dat in het Koopmansvoet pad een man in bewusteloozen toestand lag. De politie vond ter plaatse een ouden man die ziek was. Na eenigen tijd kon hij mededeelen dat hij des avonds een wande ling was gaan maken en plotseling in el kaar was gezakt, terwijl op dat oogenblik niemand in de buurt was. De politie heeft den man per auto naar zijn woning alhier vervoerd. Indische dienst. Met Verlof is in Europa aangekomen Öe Oost-Indische ambtenaar H. Bartstra, con troleur bij het B. B., Vrijdomweg 2, Vlis singen. Vreemdelingenverkeer in Zeeland. De Prov. Vereeniging tot bevordering van hét Vreemdelingenverkeer in Zeeland heeft een aardig geïllustreerd boekje uit gegeven, waarin van de belangrijkste plaatsen in ons gewest de voornaamste bijzonderheden zijn vermeld. Bovendien wordt men aangespoord te trachten zooveel mogelijk stempels van die gemeenten in het boekje te verzamelen. Daarmede zijn mooie prijsjes te verdienen. De heer Houtekamer, secretaris van deze vereeniging, meldt ons, dat hij reeds Zomerzitting Provinciale Staten van Zeeland vandaag begonnen. JPag. 2, eerste blad); Koningin-moeder Maria van Roemenië overleden. /Buitenland), Het Britsche koningspaar op weg naai; Frankrijk. .(Buitenland); De Amerikaan Corrigan vliegt alleen en met verouderde machine over den Oceaan, /Luchtvaart), Bartali wint de elfde etappe van de ronde van Frankrijk onderhoud met de Nederlandsche renners. /Sport), Successen der Chineesche luchtmacht groote Japansche luchtaanval op Han- kau. L(Buitenland), ZIE VERPER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN het eerst volgestempelde boekje heeft ont vangen en wel van iemand, die schreef,- dankbaar te zijn dat hij door middel van dit boekje werd attent gemaakt op bijzon derheden van verschillende plaatsen, die' hem voorheen onbekend waren. Daardoor heeft hij Zeeland veel beter leeren kennen. Jongensdag N.J.V. De commissie voor het jongenswerk in den ring „Walcheren" van het N.J.V. hield Zaterdag een jongensdag te Grijpskerke op het „Munnikenhof". Verschillende spelen werden beoefend. Het tamboer- en pijpers- korp „Juliana" uit Middelburg verleend© medewerking. Begunstigd door goed weer hadden een 140 jongens uit verschillende plaatsen van Walcheren een prettigen middag. Districts-Arbeidsbeurs voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden bij de organen der arbeidsbemiddeling in. Zeeuwsch-Vlaanderen bedroeg gedurende de maand Juni 1938 940, waaronder 198 landarbeiders en wel verdeeld over de vol gende gemeenten Aardenburg Axel 90, Biervliet 24, Breskens 25, Cadsand Clinge 17, Eede Graauw c.a. 5, Groede Hoek 4, Hon- tenisse Hoofdplaat 25, Hulst 12, Koe wacht Oostburg 26, Nieuwvliet s Overslag 4, Philippine 1, Retranchement Sas van Gent 77, Schoondijke 20, St, Jansteen 3, St. Kruis 1, Sluis 3, Vogel- waarde 2, Waterlandkerkje Westdorpe 40, IJzendijke 10, Zaamslag 4, Zuiddorpe 10, Zuidzande Terneuzen 537. Trips door Zeeuwsch-Vlaanderen, georganiseerd door de Prov. V.V.V» Zaterdag had voor het publiek de eeriste trip door Zeeuwsch-Vlaanderen plaats. De deelname had wel drukker kunnen zijn. Zij die er gebruik van maakten hebben even wel goed geprofiteerd van den boottocht en den rit door onze streek, meldt de Tern. Crt. Een der deelneemsters zond een brief aan de directie van de Z.V.T.M. voor den aangenamen dag, dien zij door deze onder neming had kunnen genieten. „Zij had nu Zeeuwsch-Vlaanderen eens goed leeren kennen". Een bij zonderen indruk had ach tergelaten het historisch kerkje te Kloos- terzande en de basiliek en de oudheidka mer van Hulst, terwijl ook nog even geno ten werd van. zee en strand. Bijzonder was het de schrijfster een genoegen geweest een Engelsche dame, die geen woord Ne- cerlandsch verstond, van voorlichting to hebben kunnen dienen, De smokkelhandel in het Nederlandseh- Belgische grensgebied. Volgens de jongste rapporten van ds douane-diénsten in de Belgisch-Nederla.nd- sche grensstreek valt, sedert eenigen tijd, een sterke toeneming van den smokkel handel in de richting NederlandBelgië te constateeren. Vroeger werden vooral siga retten, boter en suiker frauduleus uit Bel gië naar Nederland overgebracht. Thans is het jong vee, dat uit Nederland naar Bel gië wordt gesmokkeld. Van hoogerhand zijn maatregelen getroffen ten einde dit euvel te beteugelen. Bijna overal, langs de Bélgisch-Nederlandsche grens heeft men de bezetting der douane-posten .versterkt.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1