(^oote (otmiji Hoofdprijs: Veilig woonhuis Prijs per lot f.1.- Waarde D!.m.flQOOO.- Tweede prijs: 4d.6cyl.NASH-auto NEDERL. VEREEN. VOOR LUCHTBESCHERMING MARINE EN LEGER LUCHTVAART BURGERLIJKE STAND STOOMVAARTLIJNEN 'tei^ffsmTrrgwaiK^iYjluehlbesetteirfnfaigsfoiKfs. fefl 8onkfcÈfl9 f&UaKvM JartM&i3il52,ïsfcEEaaj«3S> WëtJsetraiTkeTSep? ölscherming, VEHA eentrafè'verwarming, HEVEA tpubbervloereDj geringer,^badkameri'fiiodern ingerichte keuken, enz. enz. waardeF.ï299S„ 6$M&.RAS& PHILIPS' radio'# eleör. -koelkasten eleclivtyaschma e!b stofzuigers MAGlC-CHEB.auf.^1 fornuizen naaimachine» rijwielen motorrijwielen pracht, alt-» slaap» fer* eettc. atneubferrö schilderijen mooie» «acanttarfi^B en*. enz» jrföpsganda eö voorÏÏcTïfing voor de luchtbescherming fseendrlngSnile ëfscf». £err lochtfaescfiermingsfonds ïs een nationaal belang f Koop eentert r» bij de Organisatie Loterijen van de Ned. Ver. jsoQ? Luchtbescherming, van Diepenburchstraai 154; Den Haag, Postgiro, 188,756, ten name C PL D. van derj.cre4 cfJbïid&Ahiee* fyngsbesfarea-der JJediVefy Luchtbescherming lrt,Uwreïgef» fielang. Óoe nul ORGANISATIE LOTERIJEN-VAN DIEPENBURCHSTR.'154 - DEN HAAG De „Johan Maurits van Nassau" naar Gibraltar. Hr. Ms. kanonneerboot „Johan Maurits Kran Nassau" onder hevel van luitenant ter zee le klasse jhr. G. A. Berg is Zaterdag van Casablanca naar Gibraltar vertrokken. .Verplaatsing directie artillerie- inrichtingen. Wij vernemen van welingelichte zijde, dat de voorgenomen overbrenging van de direc tie der artillerie-inrichtingen met secreta riaat en hoofdadministratie naar Den Haag, ongeveer 1 October a.s. haar beslag zal krijgen. De noodige gebouwen zijn reeds beschikbaar. Het betreft hier de overplaat sing van voorloopig omstreeks 100 personen in administratieven dienst. Het fabriekscomplex, dat aan. de Hem- brug gevestigd blijft, komt onder de direc te leiding van een adjunct-directeur met standplaats Hembrug. Aan het hoofd van den dienst van technische aanschaffing en voorlichting, welke in de plaats treedt van den vroegeren buitendienst en met ingang van 1 September a.s. in Den Haag gevestigd wordt, staat eveneens een adjunct-directeur. Voor de z.g. vestiging te Delft (voor malige constructie-winkel) zal een bedrijfs leider worden aangewezen. In verband met een en ander wordt de bedrijfsorganisatie van de artillerie-inrich tingen herzien en aangepast aan de sterke toeneming der werkzaamheden, welke niet alleen geldt voor de productie van het staatsbedrijf zelf, maar ook het gevolg is van de steeds toenemende samenwerking met de particuliere industrie, speciaal met de metaalbedrijven, Per m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" zijn uit Amsterdam naar Ned.-Indië vertrokken: officier-vlieger der le klas K. J. A, de Meester, de officier van den marinestoom- vrartdienst der le klas J. Kooijman, luite nant ter zee der 2e klas o'er Kon. marine reserve, tijdelijk in vasten dienst H. C, J. Coumou. DE NEDERLANDSCH—BELGISCHE RONDVLUCHT. Een prachtig geslaagd vliegfestjjn. Vier prachtige dagen van vreugde en jolijt en van kameraadschappelijk samen zijn van sportvliegers van verschillende na tionaliteit zijn weer achter den rug, nu de NederlandschBelgische rondvlucht 1938 ten einde is en de sportvliegers en militai ren, die aan dit vliegfeest hebben, deelgeno men, naar huis zijn teruggekeerd. Het mag een prachtige sportieve presta tie genoemd worden, dat de zeventig deel nemende vliegtuigen zonder eenige stoornis of moeilijkheid, vrijwel alle binnen het vast gestelde tijdsverloop, keurig- en met hand having van een voortreffelijke discipline op elk der drie vliegvelden, die tijdens den tocht werden aangedaan, binnenkwamen en vertrokken, ondanks de moeilijkheden, die het landingsterrein soms bood. In totaal heeft een zeventigtal vliegtui gen aan den tocht deelgenomen en wel een machine uit Luxemburg, zes Franschen, acht Duitschers, tien Engelsche, 21 Bel- sche waarvan negen militaire toestellen en 24 Nederlandsche, waarvan een verkeers- machine der K.L.M. en vijf militaire toe stellen, Fokker C 10-verkenners der L.V.A. te Soesterberg. Het weer heeft buitengewoon medege werkt om den tocht te doen slagen en vooral de vlucht, die Zaterdagmiddag van St. Hubert over de prachtige Ardennen- wouden en langs het Maasdal via Brussel naar Le Zoute werd gemaakt, was een vreugde zoowel voor vliegers als voor pas sagiers. Zondagmiddag zijn de vliegers van daar wederom vertrokken. Alleen de Nederlandsche officieren heb ben langer van het kameraadschappelijk samenzijn met hun Belgische collega's kun nen genieten, want aangezien de minister van defensie niet wenscht, dat Nederland sche militairen op Zondag vliegen, zouden zij pas vanochtend uit Zoute naar Soes terberg terugkeeren. De overige Nederlandsche deelnemers zijn Zondagmiddag tusschen vier en vijf uur allen behouden op Ypenburg terugge keerd, vanwaar degenen, die elders thuis- hooren, na een kort laatst samenzijn eeni- gen tijd later vertrokken. Indisch sportvliegtuig afgegleden. Zaterdagmiddag is het nieuwe sport vliegtuig van mr. C. Laan, van de firma Anemaet Co., bij het vliegveld Darmo, nabij Soerabaja, afgegleden. Het toestel brak in tweeën. De heer Laan, die het vliegtuig bestuurde, werd zwaar gewond. Golfspelers, die in de nabijheid waren, boden de eerste hulp, waarna spoedig de havenarts en een gamizoensarts ter plaat se waren. De heer Laan werd naar het hospitaal overgebracht; HET KONINKLIJK BEZOEK AAN PARIJS. Speciaal vliegtuig naar Amerika. Als de weersomstandigheden gunstig zijn, zal het bekende watervliegtuig „Mercury", behoorende tot het „tweelingsvliegtuig Maia", a.s. Woensdag van de vliegbasis Foynis in Ierland naar Canada en de Ver. Staten vliegen. Het toestel zal een halve ton vracht meenemen, bestaande uit dag bladen, films en foto's over het bezoek van het Engelsche koningspaar aan Parijs. D.e bestemming van de „Mercury" zal zijn New-York via Botwood en Montreal. In Montreal zullen de couranten, films en foto's voor Canada worden uitgeladen. De „Mercury" en de „Maia" zouden vandaag afzonderlijk van Southampton naar Foynes vliegen en Dinsdag zullen aldaar de laatste voorbereidingen voor de vlucht worden ge troffen. Groot Fransch vliegtuig in zee gestort. Een Fransch viermotorig Breget water vliegtuig is Zaterdag tijdens een proef vlucht nabij' Cherbourg in zee gestort. Aan boord bevonden zich twee. marine-officie ren en twaalf ingenieursvan. .de firma Breget. Een der officieren ïs door verstik king om het leven gekomen. De andere in zittenden lieppn min of meer ernstige ver wondingen op en werden naar het mariné- hospitaal vervoerd. Twee van hen zijn daar later nog aan de bekomen verwondin gen bezweken. Geheimzinnige vlucht. Gisterochtend 9.17 uur is de vlieger Dou glas Corrigan vertrokken van het vlieg veld Floyd Bennett. Hij zei, dat hij naar Los Angeles ging doch hij verdween in Oostelpke richting in plaats van naar het westen en is nergens meer gezien. Men veronderstelt, dat Corri gan den tocht van Lindbergh naar Parijs wil herhalen. Het toestel van Corrigan, dat 900 dollar heeft gekost, is voorzien van een motor van 175 paardekracht en kan een kruis snelheid van 150 KM. per uur bereiken. De vlieger heeft 1280 liter benzine en 65 liter olie meegenomen, voldoende om Lörig- beach of Europa te bereiken. Militair vliegtuig In Ned. O.-Indië zoekgeraakt. Sedert Zaterdag is een Koolhoven-vlieg tuig, met als bestuurder een leerling-vlie ger, d'ie binnenkort zijn militair brevet zou halen, vermist. Het vliegtuig is gegaan in de richting van een afgelegen streek in Zuid-Pengalengan (Preanger-Java) Een en twintig vliegtuigen van de mili taire luchtvaartafdeeling hebben dit terrein afgezocht, tot nog toe zonder resultaat. Helium in den staat Sao Paulo. De directeur van het geografisch en geologisch bureau van den Braziliaanschen staat Sao Paulo heeft verklaard, dat borin gen in het gebied van Sao Paulo de aan wezigheid van heüum hebben aangetoond. HOWARD HUGHES. de Amerikaansche vlieger, die zooals be kend, vorige week een geslaagde vlucht om de wereld gemaakt heeft. VLISSINGEN. Van 14—18 Juli; :0- N DERTROUW D. J. W. Auer, 30 j. en C. Cal jouw, 22 j. I. Verburg, 52 j. en J. G. le Feber, 32 j. B. Wolven, 25 j. en C. J. van Eek, 24 j. W. Meulmeester, 23 j. en M. A. H. Kriek, 24 j. GETROUWD. E. W. Simonse, 24 j. en J. M. Platteeuw, 21 j. C. W. Cijsouw, 24 j. en W. van der Weele, 25 j. L. de Nooijer, 30 j. en J. Goedhart, 35 j. C. Castel, 31 j. en J. Filius, 25 j. J. Marijs, 23 j. en J. P. van de Woerdt, 23 j. P. F. J. Tienpond, 29 j. en T. Wisse kerke, 25 j. BEVALLEN. E. J. Matthijsen, geb. de Meulenaere, d. J. de Nooijer, geb. Le Mahieu, z. A. N. Dewasme, geb. van Broekhoven, z. C. M. S. Meijer, geb. Behage, z. M. van Ürk, 'geb. Sinit, d."— K. de Rijke," geb. Geldof, z. Uit- en thuisvarende schepen. „Amstelland" '(uitr.) p. 15 Juli Dungeness „Brastagi" 16 Juli te Batavia v. N. York „Boschfontein" (thuisr.) 16 Juli van Port Soudan „Cottica" (thuisr.); 18 Juli te Plymouth verwacht „Heemskérk" [(uitr.) 16 Juli van Lorenzo Marques „Indrapoera" '(thuisr.); 20 Juli 8 uur te Marseille verwacht „Marken" (thuisr.) 15 Juli van Dakar „Mapia" 15 Juli van Batavia n. Amst. „Manoeran" 15 Juli v. Balik Papan naar Vancouver „Marnix van St. Aldegonde" X thuisr.) 15 Juli van Singapore „Nieuw Amsterdam" [(uitr.) p. 15 Juli Lizard „Randfontein" (uitr.) 16 Juli te P. Said „Statendam" 15 Juli van New York naar Rotterdam „Soekaboemi" (uitr.) p. 15 Juli Finisterre „Poelau Laut" (uitr.) 17 Juli te Antw. „Poelau Roeblah" (uitr.) 16 Juli v. Genua „Zaanland" (thuisr.) 15 Juli van L. Palmas DE NATIONALE FILM 1938. In een te Amsterdam gehouden buiten gewone ledenvergadering van den Neder- landschen Bioscoopbond is op voorstel van het hoofdbestuur besloten ten behoeve van de productie van de Nationale Film 1938 een reglementaire bepaling buiten werking te stellen, volgens welke het aan de film verhuurkantoren verboden is in de Neder landsche taal gestelde geluidsfilms van producenten, die niet door den bond zijn erkend, ten verhuur af te staan aan ex ploitanten van bioscopen, tenzij deze pro ducent een buitenlander is, die als produ cent van geluidsfilms bekend staat. Dit besluit heeft tot gevolg, dat de film verhuurders gerechtigd zullen zrjn de on derhavige film te distribueeren. De ledenvergadering van den bond is bij het nemen van dit besluit van de gedachte uitgegaan, dat voor het sympathieke stre ven van het comité voor de Nationale Film 1938 de film in dienst te stellen van de nationale herdenking van het veertigjarig regeeringsjubileum van H. M. de Konin gin. de reglementen en besluiten van den Nederlandschen Bioscoop-bond geen belet sel mogen vormen om dit streven ten volle aan zijn doel tc doen beantwoorden. Hier toe bestond te meer reden, omdat aan den opzet van de vervaardiging der onderha vige film geen commercieel doel ten grond slag ligt, doch uitsluitend op den voor grond staat het dienen van een nationaal belang, waardoor zich dus een zoodanig uitzonderlijk geval voordeed, dat de regle menten en besluiten van den bond daarin moeilijk hadden kunnen voorzien. Zooals bekend, zal de film ook voor het eerst vertoond worden gedurende de aan staande herdenkingsweek. Teneinde reeds in die week een zoo groot mogelijk aantal landgenooten in de gele genheid te stellen aan de herdenking deel te nemen door bij de vertooning van deze film aanwezig te zijn, zal zij in meer dan veertig bioscopen van ons land tegelijker tijd op het doek worden gebracht. HET BIJPROGRAMMA. Het is niet onze gewoonte in deze ko lommen speciaal uit te weiden over dat ge deelte van de voorstellingen in de bios coop-theaters, dat men met den verzamel naam „bijprogramma" bestempelt, waar onder men dan binnen- en buitenlandsch journaal, teekenfilm, de zgn. documen taire en soortgelijk werk, en, helaas nog maar al te dikwijls, allerlei zoutelooze re clames rekent. Er rijn echter korte films, die in kwaliteit - omgekeerd evenredig zijn aan hun lengte. Het doel van deze regels is eigenlijk een kleine verklaring te geven bij de hierbij afgedrukte foto, die genomen is uit zulk een kort filmpje, „Waterratten" gedoopt. Wij Nederlanders, een natie met een prachtige reputatie op sportgebied, die in de eerste plaats te danken is aan de fe nomenale prestaties van onze kranige zwem-meisjes, wonen helaas in een land, waar nog talloos velen, zelfs onder de jon gere generatie, de zwemkunst niet mach tig zijn. En het kwam in ons op dat het zien van een film als deze „Waterratten" eigenlijk voor ieder Nederlander, van jong tot oud, verplicht moest worden gesteld opdat de heerlijke sfeer van gezond en vroolijk leven in en met het water, dat voor zoo velen nog een vijandig element blijft, zich kan mededeelen aan ieder die het ziet. Het zien van zulk een filmpje, dat dezen keer eenige beelden geeft uit het zonnige leven van een clubje jongelui, jongens en meisjes van in Panama gesta- tionneerde Amerikaansche marine-officie ren, geeft een vreugdevol gevoel van heer lijken levenslust, waarvan de grootste nurks wel onder bekoring komen moet. Het filmpje werd door Jack Eaton sa mengesteld om te worden uitgebracht in Paramount's serie korte sportfilms, die weer onder leiding staan van den beken den Amerikaanschen sportjournalist Grantland Rice, en is door Ted Husing met zijn vlotte en humoristische opmer kingen alleraardigst gecommentarieerd. In prachtig brillante fotografische beelden, die door kleur en boeiende beeldinstelling de diep-blauwe, sub-tropische hemel, de frissche zeewind, de stralende zon en het parelende, kristalheldere water bijna phy- siek waarneembaar maken, wordt ons de training van dit gelukkige troepje men- schenkinderen geschetst. Nu wij het toch even over het bijpro gramma hebben, vragen wij meteen uw aandacht voor de tweede hierbij afgedruk te foto-serie, die betrekking heeft op de onlangs verreden Engelsche Derby in Ep som, en die weer eens een bewijs geeft van de ontzaglijke moeite en kosten, die de filmfabrikanten zich dikwijls getroosten om ook de waarde van de gefilmde actua liteit zoo hoog mogelijk op te voeren. Toen de staf van het Paramount News bij de voorbereidingen van de filmische reporta ge van dezen belangrijksten dag in het Britsche sportleven op verschillende moei lijkheden stuitte, die het opnemen van de ra.ee van binnen het terrein der Derby min der wenschelijk maakten, deinsde deze or ganisatie er niet voor terug een vijf en tachtig voet hoogen toren van stalen bui zen op te bouwen even buiten de omheining van het terrein. Enorme telescopen zijn voor de opname-lens van het toestel op dezen toren gebouwd, en het geheel rustte op een speciaal ontworpen statief met draaiknop, die de camera rotsvast en tril- lingsvrij aan het platform van den toren bevestigden, ant het is natuurlijk dui delijk dat bij de enorme vergrooting, door de voorgebouwde lepzencombinaties be reikt, de geringste slingering van de ca mera het beeld waarop het tele-objectief is gericht uit het beeldvlak en dus van de film zou hebben doen wegschieten. Het resultaat van deze poging was bóven ver- wachting goed. Zeer duidelijk was het ver-' loop van de race te volgen. De kwestie van het bijprogramma is een moeilijke materie, maar men kan niet zeg gen dat de filmfabrieken ter zake niet di ligent zijn, en geen pogingen in het werk stellen om de kwaliteit en de noodige va riatie in de korte film steeds op te voeren, VOLOP WERK BIJ PARAMOUNT. In de afgeloopen week hebben de Holly-» woodsche Paramount studio's 5000 figu ranten gebruikt, waarvan alleen al 1600 voor Frank Lloyd's „Als ik Koning was". 2,00 extra electriciens zijn aangenomen voor diverse werkzaamheden in verband met de luchtvaart-epos „Men with Wings", ELISABETH BERGNER, PARAMOUNT STER? Naar alle waarschijnlijkheid zal Para mount in Londen een of twee films maken met Elisabeth Bergner, in aansluiting op eenige films, die voor de Amerikaansche onderneming gedraaid zullen worden door; Herbert Wilcox en Zoltan Korda.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 8