EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 166 MAANDAG 18 JULI 1938 STADSNIEUWS Seliettftewissew nan JUbb Joa abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsclie Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN A A N G ESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLiCITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' de taptoe van de stafmuzdek uit den helder. Waarom deze, bij gunstig weer, voor het stadhuis zou zyn gehouden. In ons blad van Zaterdag plaatsten wij een ingezonden stuk waarin een stadgenoot er zijn entstemming over te kennen gaf, dat de taptoe die de stafmuziek uit den Helder zou hebben gegeven, wanneer de weersomstandigheden dit niet hadden be let, voor het stadhuis zou hebben plaats gevonden. Wij hadden Zaterdag geen gelegenheid hier nader op in te gaan, doch hebben een en ander intusschen eens onderzocht. Hier bij is ons gebleken, dat bedoelde klacht in geen enkel opzicht gerechtvaardigd kan worden genoemd, daar het hier een heel bijzonder geval betreft. Een militaire taptoe is namelijk iets an ders dan dat zonder meer een nummertje muziek ten beste wordt gegeven. Een taptoe is een- ceremonieel, een eer bewijs en wordt opgedragen aan een hier voor in aanmerking komend persoon of lichaam. In Vlissingen was dit het gemeentebe stuur. En dus bestond het voornemen de taptoe te houden voor het geboiuw dat naar buiten het gemeentebestuur vertegen woordigt, n.l.het stadhuis. Een andere plaats komt hiervoor beslist niet in aan merking. Dat men in Middelburg als gevolg van klachten van neringdoenden een andere plaats gekozen heeft dan aanvankelijk was vastgesteld, is ten eenenmale onjuist. Het was aanvankelijk de bedoeling de taptoe aan den Commissaris der Koningin op te dragen. En daarom was als plaatsde ;Abdij aangewezen. Daar de Commissaris ■echter uitstedig bleek te zijn, werd de tap toe aan het gemeentebestuur opgedragen en werd deze voor het stadhuis gegeven. Het concert zou daar aanvankelijk niet kunnen plaats vinden daar de tent op de Markt niet klaar kon komen. Ook op den 'Dam was geen tent, zoodat alleen het Mo lenwater over bleef. Op het laatste nip pertje deelde de burgemeester mede, dat de tent op de Markt toch tijdig geplaatst kon worden en to enis besloten om daar te concerteeren. En om hen die een marsch door de stad verwacht hadden, niet teleur te stel len, werd toen tevens besloten om de mu sici van het Molenwater naar de Markt te laten marcheeren. Wij geven deze bijzonderheden niet, om dat ze zoo gewichtig zouden zyn, maar om even duidelijk te maken dat voor de hand liggende logische redenen de oorzaak van deze wijzigingen zijn geweest en niet de aanleiding die in het ingezonden stuk van Zaterdag j.l. werd verondersteld. In Vlissingen is de taptoe direct aan het gemeentebestuur opgedragen, zoodat het stadhuis de aangewezen plaats was voor dit typi'sche militaire ceremonieel. Een mooi resultaat. By den gisteren te Breda gehouden groe ten nationalen zangwedstrijd, behaalde het R.-Kath. Dameskoor, onder leiding van den heer Adr, Hollaers, te Vlissingen, een len prijs in de af deeling uitmuntendheid da meskoren, met 309 punten. Door het behalen van dit resultaat zal het koor, dat slechts met 21 leden aan het concours deelnam, een volgende maal uitkomen in de eere-afdeeling. De uitbreiding van Vlissingen. Naar wij vernemen zijn door Ged. Staten van Zeeland de besluiten van den gemeen teraad tot het garandeeren der geldleenin- gen voor de woningbouwvereenigingen Gemeenschappelijk Belang" en „Goed Wonen" goedgekeurd. Na deze verheugende beslissing zal nu zeer binnenkort met de aanbesteding en den bouw der talrijke arbeiderswoningen begonnen worden. Bovendien worden door de Kon. Maat schappij „de Schelde" nog een 40-tal ar beiderswoningen gebouwd, en ook nog en kele van particuliere zijde. De vrees wordt wel eens geuit dat de woningbouw in te snel tempo geschiedt, doch deze vrees zal wel blijken ongegrond te zijn. Ettelijke honderden gegadigden staan nog op de lijsten der woningbouw vereenigingen ingeschreven, waarvan ve len van buiten de gemeente. De bevolking van Vlissingen breidt zich gedurende de laatste maanden snel uit en is thans tot ver boven de 22.000 gestegen, en nog vele gezinnen zouden naar Vlissin gen komen, indien zij een geschikte woning konden vinden. Ook het aantal middenstandswonïngen neemt gestadig toe. Dit jaar of begin vol gend jaar zal de fraaie Singelweg aan de eene zijdè geheel volgebouwd zijn. Er bestaat nog veel vraag naar midden standswoningen. Ook in de oude stad is het aantal leeg staande huizen zeer gering. HET NABIJ HAAMSTEDE GEZONKEN LEGERVLIEGTUIG GELICHT. Het wordt hier ter stede gedemonteerd. Vrijdagmorgen is, zooals gemeld, een Fokker D-17 van de jachtvliegtuigenafdee- ling op Schiphol, genummerd 208, ten wes ten van den vuurtoren van Haamstede, op ongeveer 50 meter uit de kust in zee gevlo gen. De reserve luitenant vlieger J. van der Kooy bekwam hierbij geen letsel en wist behouden aan land te komen. Na het ongeval heeft de commandant der maritieme middelen te Vlissingen zich in verbinding gesteld met het Loodswezen te Vlissingen en Rotterdam teneinde te trachten het gezonken vliegtuig te lichten. Het Loodswezen te Vlissingen had Vrijdag echter geen schip hiervoor beschikbaar, terwijl het Loodswezen te Rotterdam wel bereid was om mede te werken doch even wilde afwachten of de reddingboot van BurghSluis welke poogde het toestel te bergen, hierin zou slagen. Deze pogingen zijn echter tevergeefsch geweest. Zaterdagmorgen is daarop het beton- ningsvaartuig „Coertzen" uit Vlissingen naar de plaats waar het toestel was ge zonken, vertrokken. Tegen half drie arri veerde men daar. De reddingboot had Vrij dag een boeitje aldaar neergelegd, zoodat men niet lang behoefde te zoeken. Het is toen voor de opvarenden van de „Coert zen" hard werken geweest is. Tenslotte is het onder moeilijke omstandigheden gelukt het zwaar beschadigde toestel de motor zat er nog in aan boord te hijschen. Het was oorspronkelijk de bedoeling het vliegtuig te Veere aan wal te zetten, doch het is dermate wrak en men had zooveel moeite gehad om het aan boord te krijgen, dat men van dit voornemen heeft afgezien en is doorgevaren naar Vlissingen, waar men des avonds om 9 uur arriveerde. De „Coertzen" heeft ligplaats gekregen in de eerste binnenhaven achter het wachtschip. Men wacht thans op monteurs uit Soes- terberg, die het toestel zullen demonteeren. Do heer Abraham se wendt rich opnieuw tot de Provinciale Staten van Zeeland. Onze stadgenoot de heer Abraham se heeft heden onderstaand adres tot Provin ciale Staten ven Zeeland gericht Geeft eerbiedig te kennen Pieter Leendert Abrahamse, wonende te Vlissingen, dat hij de vrijheid neemt zich nogmaals tot Uwe Staten te wenden, zulks naar aan leiding van het zoo juist verschenen ver slag der laatste afdeelingsvergadering dat het hem echter niet mogelijk is op alle punten, zijn zaak betreffende, in te gaan, omdat daarvoor de tijd ontbreekt dat volgens genoemd verslag gezegd is, dat hij hi Augustus 1934 als mede-onder handelaar bij den verkoop der fabriek heeft aangezeten, hetgeen niet juist is, omdat hij bij die onderhandelingen enkel en alleen aanwezig is geweest als ambtenaar der Imperial, ter assistentie van den vertegen woordiger van genoemde Maatschappij dat derhalve bet verwijt, gezwegen te hebben over het bestaan van wat de Ze- gam een pensioenregeling noemt, onge grond is; (bovendien kan de Zegamvanbet betreffend schrijven aan B. en W. van Vlissingen op de hoogte zijn, zooals blijkt uit den brief van 24 Juni 1938 (bladz. 2 en 6) door de Imperial gericht aan Ged. Staten) dat voorts gezegd is dat de houding van ondergeteekende in de Commissarissen ver gadering van October 1937 niet juist is geweest dat hij ten opzichte daarvan meent te mogen verwijzen naar hetgeen hij hierover heeft gezegd in zijn aan U gericht adres van 11 December 1937 dat bij bovengenoemde bespreking door Commissarissen en Directie alles als on waarheid bestempeld is geworden, zoodat hij toen gemeend heeft zich te moeten be palen tot de verklaring dat de inhoud van zijn briefje juist was dat hij, als gevolg van de met den Commissaris der Koningin gevoerde be sprekingen, waarbij ook een enkele maal de heer Van Bommel van Vloten aanwezig is geweest, gemeend heeft te mogen ver wachten, dat door genoemde heeren ge zorgd zou worden voor een regeling, welke voor hem volledig eerherstel zou beteeke- nenzulks mede in verband met den wensch van Provinciale Staten, tot uiting gebracht in de najaarszitting van 1937, welke wensch de aanleiding is geweest tot genoemde besprekingen dat volledig eerherstel in de eerste plaats zal dienen te bestaan in het alsnog geven van een eervol ontslag, met daar naast een billijke geldelijke schadeloosstel- ling Redenen waarom hij zich nogmaals tot Uwe Staten wendt met het eerbiedig ver zoek, de conclusie van Ged. Staten, zijn adres van 23 Juni 1938 voor kennisgeving aan te nemen, niet te aanvaarden, doch te willen bevorderen, dat alsnog aan hem vol ledig eerherstel worde verleend* Tentoonstelling Kunstkring „Het Zuiden". Zaterdagmiddag heeft de kunstkring „Het Zuiden" de deuren van zijn expositie gebouw aan den Boulevard Evertsen we der cnsloten. De kunstkring vangt dit seizoen aan met een tentoonstelling van werkstukken van leerling *n en oud-leerlingen van den be kenden schilder Jacobs. Zoo treffen wij hier naast eenige doeken van Jacobs zelf, schil derstukken van mevr. Hendrickx, mevr, Dieleman, de heeren Weststrate, Klaren- beek, Van der Steen, Bergsma, Van Dijk en De Vries aan. De loco-burgemeester, wethouder Edel man, verrichtte de officieele opening der tentoonstelling, in tegenwoordigheid van verschillende exposanten en yele kunst liefhebbers. In zijn openingswoord deelde de heer Edelman mede dat burgemeester Van Woelderen, tengevolge van zijn val, tot zijn spijt verhinderd was aanwezig te zijn. Dankbaar heeft spreker de uitnoodiging aanvaard om deze expositie te openen. Het doet hem genoegen te vertoeven in een kring, die de schoone schilderkunst beoe fent. Vijf en twintig jaar geleden kwam dit nog sporadisch voor. Spreker herinner de aan den grooten oorlog 19141918, die tengevolge had dat een groote stroom Bel gische burgers en burgeressen naar Vlis singen kwam. Onder deze vluchtelingen bevond zich een persoon klein van postuur, maar groot van geest, die. palet en penseel hanteerende, op wondere wijze zijn verven wist te mengen en op het doek te brengen. Deze man was de heer Jacobs (applaus). Na de oorlogsjaren is de heer Jacobs echter weer naar zijn vaderland terugge gaan. Maar tijdens zyn gedwongen ver blijf op Walcheren had hij veel schoons op dit eiland ontdekt en genoten van de prachtige natuurtafereelen. Dit was oor zaak dat hij hier in 1920 terugkeerde. Jacobs heeft de jeugd tot zich getrok ken en haar kunstgevoel en kunstzin bij gebracht. Doch ook spoedig kwamen de ouderen tot hem om te leeren. Wij zouden kunnen spreken van een Vlaamsch-Wal- chersche schilderschool, die rijke vruchten afgeworpen heeft, aldus spreker. Deze tot wasdom gekomen vruchten worden thans tentoongesteld en wethouder Edelman fe liciteerde het bestuur met de expositie. Met den wensch dat deze leerzame ten toonstelling een groot bezoek ten deel mag vallen, en ook vc- de schilders eenig fi nancieel voordeel op mag leveren, ver klaarde de heer Edelman deze voor ge opend. De heer Bergsma dankte den loco-bur gemeester voor zijn vriendelijke woorden. Spreker hoopte dat het gemeentebestuur spoedig aanleiding mag vinden het exposi tiegebouw te verbeteren. De heer Edelman antwoordde hierop dat hij wel gelooft dat als mettertijd de kas middelen het toelaten, het mogelijk is dat de Raad verbetering in overweging zal willen nemen. Een aanryding. In den afgeloopen nacht te circa twaalf uur heeft op den Nieuwen Vlissingschen weg nabij het vliegveld een aanrijding plaats gehad tusschen een motorrijder en èen wielrijder. Beide voertuigen werden nogal beschadigd. De wielryder een ma troos liep lichte verwondingen op en is naar zijn schip gebracht. De politie onderzoekt of bij deze aanrij ding het motor- en rijwielreglement over treden is. De kermis en de winkelsluiting. Krachtens een indertijd genomen besluit mogen de neringdoenden hier ter stede ge durende de kermiisweek hun zaken tot des n.m. 12 uur geopend houden. Wij meenden hun een dienst te bewijzen door hier even de aandacht op te vestigen. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje Nassau" van Harwich (verw.)Ned. m.s. „Majori" van Londen naar Utrecht„Teuna" en „Broedertrouw" van Londen naar Duis burg „Maria", „Catharina", „Eemshorn" van Londen„Meeuw" van Antwerpen. Om te bunkeren: Nederlandsche m.s. „Actinia" van Aarhuus„Tempo" van M'bro„Santa Lucia" van Zee Duitsch s.s. „Bernlef" van Calais Zweedsch s.s. „Stig Gorthon" van Ridham- dock Engelsch s.s. „Penolver" van Gent „Seaventure" naar Honninsvaag„Bern- Antwcrpen. Vertrokken': „Mecklenburg" naar Harwich; „Jantina", „Excelsior", „Meeuw" naar Londen „Penolver" naar Archangel; „Seaventure" mar Honningsvaag„Bern lef" naar Albany „Harley" naar Londen; „Actinia" naar Rouaan „Maria", „Catha rina." en „Eemshorn" naar Antwerpen, Variété Carter. Voor een zeer goed bezette Concertge bouwzaal is gisteravond met daverend succes de première gegaan van het afwis selende en uitgebreide ('t was om kwart over twaalf afgeloopen en dan was er nog een nummer vervallen) non-stop .kermis- programma, gebracht door het variété- wonder Carter en zijn staf artisten. Om maar met dit variété-wonder te be ginnen. Met deze aankondiging op het pro gramma wordt werkelijk niets te veel ge zegd, want Carter is een all-round artist, in staat om alleen een geheelen avond te vullen. De nummers worden dan ook goed deels door hem, al of niet in vereeniging met zijn echtgenoot©, miss Corrina, ge presenteerd. In de eerste plaats is Carter als Chan See Hee een phenomenaal too- venaar, die niet alleen laat verdwijnen, wat hij wil, doch ook te voorschijn roept tot zeven duiven en een eend uit een ledige doos incluis. Vier, door toeschouwers be schikbaar gestelde, horloges verhuisden uit handen van een „medewerker" uit het pu bliek op onverklaarbare wijze naar een uit een reeks doozen bestaand pakket en kwamen, evenals bij een Sinterklaas-sur prise, eerst uit het laatste omhulsel weer voor den dag. Wist hij miss Corrina alleen met een steunvlak onder de schouders roerloos gestrekt in horizontale ligging ge heel vrij in de lucht te doen verblijven, twee schoten waren voldoende om haar uit een met touw en hoes ingebakerden stoel te doen aanlanden in een op eenigen afstand liggend vat. Een alleraardigst nummer boden Carter en partnerin met het miniatuur dwergspel „Theater Fantoche". Bijzonder geestig, die mimiek. En dan dat dramatische slot Eenig „Het wonder van Mewou" vertelde op uitnoodiging van Carter verschillende bij zonderheden van personen- en voorwerpen uit de zaal, waarbij krasse staaltjes wer den geleverd. Wijders zagen wij Carter als mimieker- imitateur, waarby hij treffende uitbeeldin gen gaf van bekende personen als keizer Franz Jozef, Poincaré, koning Willem Hl enz. Voorts demonstreerde hy met een hond, die tellen kan(!), bracht een num mertje jongleeren en balanceeren om bij zijn laatste optreden te bewijzen, welke een vaardig, bijkans nimmer falend schut ter hij is. Een sensationeel nummer, waar in Carter van behoorlijken afstand o.a. door een vingerring schiet, een brandende kaars uit-scliiet, het moderne Willem Teil- schot lost en snelvuur op vier deserteurs en een levende schijf met vijf doelen af geeft. Het optreden van Mr. Carter en Miss Corrina wordt eerst afgewisseld door de Correlli's, acrobaten van den eersten rang, die verbazingwekkende toeren verrichten op het gebied der parterre-acrobatiek, ook op tafels sterke staaltjes van kracht en evenwicht vertoonen en ten slotte een perche-act ten beste geven. Harry Woodward zorgt voor de vroolijk- heid en werkt hevig op de lachspieren. Alleen zijn verschijning als boerendeern is voldoende om lachsalvo op lachsalvo te ontketenen. Minder geslaagd vonden wij de geschiedenis van den brand, 't Moge pa rodistisch bedoeld zijn, doch het doet niet prettig aan, evenmin als zijn zang over de alarmklok, waarmede hij de zaak weer goed maakt. Dan beviel ons de koddige vertooning van „Ik en mijn Jan" oneindig veel beter. En ook het leuke melodietje met het dito refreintje ligt dezen karak ter-humorist uitstekend. Berto en Co. toont aantrekkelijke staal tjes van jongleerkunst met verschillende voorwerpen, heeft zijn hondje knap ge dresseerd en is meester van het rhythme in nabootsingen o.a. van een trein en in een tap-dance met salto. Last but not least Chris de la Mar, de conferencier, die het programma met een aardig babbeltje en een mop aan elkaar lijmt, maar ook een liedje zingt op de van hem bekende vlotte manier, waarbij het hem, als in „Het is een rare oome Ko", niet aan de gewerischte medewerking ont breekt. Met de komische transformatie- schets Juffrow Snip bij den dokter", welke ook ware aan te duiden met „Van den hak op den tak in wekker-ratel- te-mpo" vergastte hij weer op een ware creatie. De lachspieren der toeschouwers zyn dikwijls danig in beweging gebracht; er hing een opgewekte stemming in de zaal en aan spontaan applaus na elk nummer heeft het den artisten geenszins ontbroken. Het dappere huisorkest onder de be kwame leiding van Corns, van Beers kweet zich als naar gewoonte uitstekend van zijn taak. Op het hinderlijke plaatsnemen, vóórdat een nummer is afgewerkt, moeten wij we derom eens de aandacht vestigen. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 11 tot 16 Juli werden in het badhuis 435 baden genomen en wel 328 door heeren, 88 door dames cn 19 door kinderen* Dit nummer bestaat uit 2 bladen Er hebben weer verschillende ver keersongelukken en ernstige ongeval len van anderen aard plaats gevonden. fGemengd nieuws); Militair vliegtuig in Ned.-Xndië zoek geraakt. ^Luchtvaart) Groot Fransch watervliegtuig tijdens proefvlucht verongelukt, [(Luchtvaart)] Te Nieuwer Amstel Is een moordaan slag gepleegd. [(Gemengd nieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Fred Marion. Een man met ongewone "begaafdheid Fred Marion, de bekende Tsjechische helderziende en psychographoloog, wiens verbluffende experimenten door professoren van de universiteit te Londen zijn onder-* zocht en over wiens phenomenale presta ties deze academie een werk heeft gepu bliceerd, leverde Zaterdagavond in de ta melijk bezette Kurzaal van het Grand Hotel Britannia meerdere verrassende staaltjes van helderziendheid, waaruit men wel moest conclude eren, dat hij een man ia, die over buitengewone gaven beschikt. In zijn afwezigheid, waarbij hij onder controle stond, verstopte voorwerpen, als een potlood, een damesring, een armband horloge, vond hij door innerlijk contact, bij het laatste zelfs met tegenwerking, weldra terug, terwij 1 een in een enveloppe gesloten hoofdhaar van een der aanwezigen henf voldoende stof hood om de eigenaresse, wie hij na afloop haar offer prompt terugbe zorgde, phyr' xh en psychisch te beschrij ven. Bijzonder interessant was ook het ex periment, waarbij Marion handschrift van een niet in de zaal aanwezig persoon ter beschikking werd gegeven. Hij gaf hierover zeer juiste inlichtin gen, waarbij wij nog mogen aannemen, dat hy de in het Nederlandsch gestelde mededeeliagen niet kon lezen. Ten slotte werden door hem met een enkel woord op; een in couvert gestoken papiertje aange duide persoonlijk beleefde voorvallen, waar bij de tijd geen rol speelde, volgens hen, die de opgaven verstrekten, zuiver ge reconstrueerd. Fred Marion, die ons een kijkje heeft gegeven in een wereld, waarvan wij weinig weten, zag zijn experimenten van boven natuurlijken aard met spontaan applaus beloond, Vreemdelingenbezoeki Gisteren lagen wederom drie plezierbot ten in de haven gemeerd. In totaal hebben deze 1100 vreemdelingen naar onze bad plaats gebracht. De „Stad Zierikzee"- kwam van Sas van Gent met 400 personen en de „Zeeland" en „Flandria" van Ant werpen met elk 350 passagiers. Tapverbod. Zaterdag was het voor de politie een ru moerige avond. Veimoedeliijk hebben ver schillende personen nog willen profiteeren van de gelegenheid, vóór het tapverbod des nachts om 12 uur m werking trad. Althans de politie moest vijf dronken mannen aanhouden die aan het bureau in bewaring zijn gesteld. Naar wij van de politie vernemen is dit' een bijzonder hoog getal voor dezen tijd, Bouwvallige huizen worden gesloopt, Een drietal huizen in de Vlamingstraat dat dermate bouwvallig was, dat gevaar voor instorting dreigde, moet zooals ge meld, op last van de gemeente worden ge sloopt. Vanmorgen zijn de sloopers met hun werkzaamheden aangevangen Tot nu toe is alles nog goed verloopen. De daken zijn thans bijna geheel verdwenen, doch het moeilijkste werk, het afbreken van de mu ren, moet nog gebeuren. De voorgevels hellen sterk naar voren, doch naar men ons mededeelde moet dit met de achterge vels nog meer het geval zijn. Om ongeluk ken te voorkomen is het gedeelte Vlaming straat gelegen tusschen het Groenewoud en de Wagenaarstraat tijdelyk voor alle ver keer afgesloten. De werkzaamheden zullen ongeveer een week in beslag nemen,

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1