het spellingvraagstuk EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 163 DONDERDAG 14 JULI 1938 STADSNIEUWS Het Prinselijk paar bezoekt Koning Leopold. UIT DE PROVINCIE Jen Van f5.- ooor f 1.19 ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 AD VERTENTTEPRU S Van 1—5 regels 1-25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN T BUREAU VOOR PUBLiCiTEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A jy3^^Jj_E_D_AJ3^J:_A_D_PE_RS|| A A N G ESLOTEN BIJ HE Een oplossing in het zicht Zou er dan toch werkelijk kans zijn, dat er eindelijk ordening komt in den hopeloo- zen en beschamenden chaos op het gebied der spelling van onze Nederlandsche taal? Het lijkt er op, dat minister Slotemaker de Bruine thans regelrecht aanstuurt op een oplossing van het penibele spelling vraagstuk. Het publieke oordeel over zijn beleid terzake is niet bijzonder gunstig, de redactie van een onzer groote dagbla den durfde dezer dagen zelfs te schrijven, dat de menschen achter de hand plegen te glimlachen, wanneer zij het over den mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen hebben. Wij betwijfelen, of den heer Slotemaker de Bruine wel recht wordt gedaan. Toen mr. Marchant zijn nieuwe spelling schiep, gaf hij op klare wijze blijk van wat hij wilde, maar aan de moeilijkheden van de toepassing is hij zij het niet op gezoch te wijze ontkomen. Voor deze moeilijk heden kwam de heer Slotemaker de Bruine te staan, ze werden bovendien gecom pliceerd door de omstandigheid, dat de nieuwe spelling de liefde noch de waar deering van den bewindsman, die mr. Mar chant opvolgde, mocht verwerven. Welke de moeilijkheden waren? De eer ste en voornaamste was het feit, dat een aanzienlijk deel van de „geletterde" bevol king van ons land niet of slechts met weerzin aan het nieuwe woordbeeld kon ,(of wilde) wennen. Tweede bezwaar was de omstan digheid. dat de spelling onzer taal niet bij wet of zelfs maar bij Kon. Besluit kan worden geregeld. Derde factor, welke de algemeene doorvoering in den weg stond, was het gemisaan medewerking der regeering, welke de spelling De Vries en Te .Winkel in de van haar uitgaande be scheiden bleef bezigen. En laatste niet ce kleinste, moeilijkheid bleek de hard nekkigheid te zijn, waarmee onze Zuidelij ke broeders, in Nederlandsch Brabant en it Belgisch Vlaanderen, de naamvals-en- netjes verdedigden. Nu is het wel gemakkelijk om flinkheid en beslistheid te eischen van een minister in een aangelegenheid als deze, moeilijker is het om de verantwoordelijk- lieid te aanvaarden van een daad, wel ke hoe dezer effecten ook mogen blijken te worden in elk geval ook niet te schatten schade van cultureelen aard zal aanrichten. Aan den heer Slotemaker heeft zich een groote tactische fout gewroken, door zijn voorganger, mr. Marchant gemaaktde afkondiging van de nieuwe spelling zonder vooraf overleg, althans zonder overeen stemming vooraf, met den Belgischen mi nister van onderwijs. Het cultuurgebied van de Nederlandsche taal is maar klein, zóó klein, dat het dwaasheid, een cultureele wandaad zou zijn, wanneer wij dit gebied in twee stuk ken gingen deelen, waarin voor de schrijf wijze der taal verschillende regelen zouden gelden. De heer Slotemaker is met al zijn goede bedoelingen en plannen gestuit op de on verwoestbare ennetjes-liefde van de Zuide lijke Nederlanders en de Vlamingen, 'n lief de, welke aangewakkerd was door de wij ze, waarop mr. Marchant haar bestaan genegeerd of getrotseerd had. De aarzeling van minister Slotemaker om een oplossing te forceeren, is verklaar baar, de wijze, waarop hij van zijn aar zeling deed blijken, deed wat stuntelig aan. Herhaaldelijk werden wijzigingen in de spellingregeling* aangekondigd enweer ingetrokken commissies werden de eene na de andere ingesteld. Maar thans heeft de heer Slotemaker eens ferm gezegd, wat hij doen zal, nl. bij de installatie vande nieuwste spel lingcommissie. Het ziet er nu werkelijk naar uit, dat wij de oplossing naby zijn en dat deze de eenig mogelijke zal wezen, die de omstandigheden hebben gelaten. De commissie moet op korten termijn werken, haar oordeel wordt slechts ver langd inzake enkele spellingvraagstukken van ondergeschikt belang (aardrijkskundi ge namen, bastaardwoorden en de samen gestelde woorden), maar vast staat thans blijkens de mededee- lirgen van den minister dat de nieuwe spelling gehand haafd blyft en dat de regeering deze binnenkort in de van haar uitgaande stukken zal overnemen. Echter heeft de regeering beslo ten om met betrekking tot ge slacht en voornaamwoordelijke aanduiding de schrijfwijze van De Vries en Te Winkel te blijven handhaven. De naamvals-ennetjes blijven dus gehandhaafd, evenals het ,,zjjn" en „haar" en „hun". Eindelijk weten wij dus thans zoo onge veer precies, waar wij binnenkort aan toe zijn en rijst de vraag, of de pers nu ook niet haar bijdrage heeft te leveren aan de ordening inzake de spelling. Het werkt verwarrend op de massa, dat de Neder landsche bladen verschillende spelling- methoden volgen. Da.t vergroot den chaos; het kweekt onverschilligheid ten aanzien van de schrijfwijze der taal. Velen hande len tegenwoordig naar het gevoelen, dat Alles geoorloofd is. Ook zij die De Vries en Te Winkel nog volgen, meenen zich vaak de moeite niet meer om bij twijfel na te slaan of een woord met o (of e of a) moet wor den geschreven, dan wel met oo (ee of aa) naamvals-ennetjes ziet men even goed gebruiken bij vrouwelijke en als man nelijk© zelfstandige naamwoorden. Taal- slordigheid is schering en inslag geworden, blijkende uit alle mogelijke ge drukte stukken. De pers helpe de regeering een handje om het volk weer aan een één taal te helpen. Zij ga de spelling volgen, welke de re geering heeft aangekondigd. Maar zij be hoort zulks te doen gezamenlijk en ge lijktijdig. M. Jaarvergadering C.K.W.O. Het comité der Vereeniging voor Chris telijke Kunst, Wetenschap en Ontwikke ling kwam gisteravond in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer J. Marijs,'herin nerde in zijn openingswoord aan het 10- jarig bestaan der vereeniging aan den bloeienden toestand, waarin zij bij den voortduur zich mag verheugen en spr. zag daarin het bewijs dat C.K.W.O. in een be staande behoefte voorziet. Hierna werden verschillende jaarversla gen uitgebracht. Uit het verslag van den secretaris, den heer C. N. A. Vreke, ver melden wij, dat in het afgeloopen seizoen 7 avonden werden gegeven en dat het le dental thans 893 bedraagt. Een kleine da ling dus, dat echter eiken zomer het geval is, en waarschijnlijk tegen het a.s. seizoen weer zal stijgen. Het financieel verslag van den penning meester, den heer P. A. Gillissen, gaf aan ontvangsten 1707.66 en aan uitgaven 1584.15, alzoo een batig saldo van 123.51. Het verslag der sportafdeeling, uitge bracht door den heer J. Woltering, gaf te hooren dat de gymnastiekafdeeling 126 leden en adspirantleden telt en de wandel- sportafdeeling 35 leden. De ontvangsten der sportafdeeling bedroegen 886.21, de uitgaven 830.64, batig saldo 55.57. Tot bestuursleden werden bij acclamatie herkozen mevr. Van Zeggelen en de heeren J. de Bruijne en P. A. Gillissen. Tot lid der kascommissie werd gekozen de heer J. J. Laernoes. Vervolgens werd het programma voor het a.s. winterseizoen vastgesteld. Inzameling voor „Jong Holland". De inzameling voor „Jong Holland snakt naar werk" heeft hier ter stede opgebracht 480.13. Het concert van de Marinekapel. De Marinekapel die morgenavond van 89.30 uur onder leiding van kapelmeester L. H. F. Leistikow een concert zal geven op de tent van den Boulevard Evertsen, zal het volgende programma ten gehoore brengen 1. „Vertrek naar zee", L. H. F. Leistikow. 2. „Oud Preciosa"Weber. 3. „Lotusblumen", walzèr, Ohlsen. 4. „Voorwaarts marsch", potpourri, Ciere. 5* „Samson et Dalila", fantasie, St. Saëns. 6. „Finlandia", Sibeluig, arr. Leistikow. 7. Potpourri „Wiener Extra-Blatter", Kliment. 8. Finale. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal Het stadje Veere bezit een fraai gebouw uit de 15e eeuw, „Taveerne de Swaan". Door een grondige restauratie is dit ty pisch gebouwtje, zooals gemeld, weer in zijn ouden luister hersteld. De „Agios Georgios 4" heeft bodemschade opgeloopen. Het Grieksche a.s. „Agios Georgios 4", daf in het begin van deze week nabij de buitenhaven omhoog is gevaren en later kon worden vlotgesleept, is ter reparatie in Amsterdam aangekomen. Het schip is opgenomen in een der dokken van de Am- sterdamsche droogdokmaatschappijBij on derzoek is gebleken, dat het schip bodem- schade heeft opgeloopen met de reparatie waarvan waarschijnlijk ongeveer 14 dagen gemoeid zal zyn. TERAARDEBESTELLING H. WEGELING Sr. In allen eenvoud werd hedenmiddag op de Noorderbegraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschöt van wijlen den heer H. Wegeling Sr., oud-boekdrukker en uit gever alhier. Aan de groeve herdacht ds. J. S. Hart jes, namens den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente den overledene, die als ouderling de Vlissingsche gemeente op zoo voortref felijke wijze heeft gediend en wiens advie zen zoozeer werden gewaardeerd. Wege ling droeg den staf der samenbinding en had mede door zijn optimisme, groote ver dienste voor de Vlissingsche gemeente. De oudste zoon, de heer W. J. Wegeling, dankte voor de belangstelling, die van zoo vele zijden, ook tijdens d'e ziekte van zijn vader, ondervonden mócht worden. Nadat de aanwezigen bloemen in de groeve hadden gestrooid, werd de dooden- akker verlaten. Vertegenwoordigers van den Kerkeraad, van het hoofdbestuur der Federatie van Werkgevers in het boekdrukkersbedrijf, van de gewestelijke afdeeling der Federatie, van het Ziekenfonds Walcheren, waaraan de overledene nog geruimen tijd verbonden was geweest, alsmede het voltallig perso neel der firma Wegeling, hadden zich bij den ingang der begraafplaats, bij de fa milie aangesloten. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" en „Oranje Nassau" van Harwich (ver wacht) Nederlandsen m.s. „Da Costa" van Londen „Oosterschelde" van Rouaan „Succes" van Zeebrugge naar Rotterdam. Om te bunkeren: Duitsch s.s. „Kelkheim" van Rotterdam Nederlandsch m.s. „Bill. S." van Port TalbotFransch s.s. „Douaisien" van Duinkerken. V ertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Oosterschelde" naar Ant werpen „Kelkheim" naar Gefle „Bill. S." naar Rotterdam „Douaisien" naar Casa blanca „Cleodora" naar Rotterdam. Baldadigheid. Als men eens kor berekenen hoeveel schade er jaarlijks ontsta-at door baldadig heid, dan zou men verbaasd staan tot wel ke groote bedragen men voor een land als Nederland zou geraken. Voor een groote stad als Amsterdam is eens een ruwe schatting gem .akt van de schade ontstaan door straatschenderij. Het juiste bedrag is ons niet meer bekend, doch het liep minstens in de tienduizenden guldens. Het bovenstaande wordt even in herinne ring gebracht omdat ook hier ter stede dezer dagen door baldadigheid wederom een niet onbelangrijke schade is teweeg gebracht. Een vijftal jongens van 7 tot 12 jaar was toen op den Boulevard de Ruyter met een tankwagen, gevuld met teer, aan het spelen. De wagen stond daar in verband met de verbetering van het wegdek. De werktijd was teneinde en de arbei ders waren naar huis toe. De jongens heb ben toen den wagen van zijn plaats ge duwd, waarbij de kraan in de knel kwam en af brak, zoodat de teer den vrijen loop kreeg. De jongens schrokken en vluchtten weg. Natuurlijk vertelden zij hun kwaad niet zoodat de wagen langzaam maar ze ker leeg liep. Toen de politie kwam, was de wagen reeds geheel leeg. De eigenaar begroot de schade op 25. Eerste hulppost aan het badstrand. In de zomermaanden, wanneer het weer tenminste eenigszins medewerkt, mag ons zonnig zuiderstrand zich steeds in een druk bezoek verheugen. Jong en oud ge niet dan van zee en strand. Maa.r op een plaats waar veel menschen te samen komen, kunnen zich gemakkelijk allerhande ongevallen voordoen. Het geeft dan ook een veilig gevoel als men weet dat deskundige eerste hulp gereed staat om ieder oogenblik de helpende hand te bieden. De vereeniging voor E.H.B.O. heeft de goede gedachte gehad in de omgeving van het strand een E.H.B.O.-post infte richten. Reeds eenige dagen is deze post geplaatst en het is gebleken dat bij druk strandbe- zoek dagelijks min of meer ernstige onge vallen voorkomen. Een der cabines -aan het badstrand is voor een volledigen eersten hulpdienst inge richt. Naast een goed voorziene verband- trommel staat opgesteld een brancard met dekens, benevens de verdere benoodigdhe- den, die voor eerste hulpverleening ver- eischt worden. De post is iederen dag bezet en alle hulp wordt belangloos verleend. De plaats waar de E.H.B.O-dienst zich bevindt, is aangegeven door een witte vlag met Oran je kruis, die in top gaat, zoodra iemand aanwezig is. Over het geheele strand en vanaf den Boulevard is de vlag duidelijk zichtbaar. De instelling van dezen post kan onge twijfeld aan de bad- en strandbezoekers goede diensten bewijzen. Men meldt ons van officieele zijde Prinses Juliana en Prins Bern- hard hebben heden een on-officieel bezoek gebracht aan den Koning der Belgen. Hunne Koninklijke Hoogheden gebruikten het noen maal bij Zijne Majesteit op het slot te Laecken. Hefc havenverkeer in Juni jl. De haven van Vlissingen werd geduren de Juni 1938 bezocht door 176 zeeschepen met een tonnage van 196.559 N.R.T. en 176 binnenschepen met 53.599 ton draagvermo gen. In bovenstaande getallen zijn niet verwerkt de schepen van de Mij. „Zeeland", den provincialen stoombootdienst, de ma rine en het loodswezen. xarve van Coloradokever gevonden. Hedenmorgen heeft een meisje een larve van een Coloradokever aan het bureau van politie gedeponeerd. Het diertje dat ook op ons bureau werd getoond, is oranjekleurig en heeft een gezwollen achterlijf. Zooals bekend eten deze larven gaten in de aard appelbladeren of verorberen deze geheel. Daar dit schadelijk diertje op den Koude- kerkschen weg, even voor den Zuidbeek- schenweg op grondgebied van de gemeente Koudekerke werd gevonden, is de burge meester aldaar met een en ander in ken nis gesteld. V reemdelingenbezoek. Met de provinciale boot van Breskens werden heden 2450 personen en 120 auto's van de Belgische badplaatsen vervoerd. Het vorig jaar bedroegen deze aantallen resp. 2100 en 119. Besmettelijke ziekten. In de week van 3 tot en met 9 Juli kwamen in onze provincie 8 gevallen van roodvonk voor, nl. 3 te Groede (in één gezin), en één in ieder der gemeenten St. Annaland, Biervliet (het 9e geval in één gezin), Koudekerke, Krabbendijke en Phi lippine. Provinciale afdeeling Zeeland van de Chr. Jongeren Boeren- en Tuinders organisatie. Deze afdeeling hield Woensdag haar druk bezochte jaarvergadering te Lewe- dorp (Z.B.). De voorzitter verwelkomde o.m. den burgemeester van 's Heer Arends- kerke, den bondsvoorzitter mr. Rip te 's-Gravenhage en de afgevaardigden van den Chr. Boeren- en Tuindersbond en van den Ned. Chr. Landarbeidersbond, waarna hij een openingsrede hield onder den titel „Actieve Boerenjeugd". Uit bet jaarverslag van den secretaris den heer J. W. de Vrieze te Kloetinge bleek dat te Goes en in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen een afdeeling is opgericht, dat door de afdeelingen veel is gedaan en dat het aantal leden verdeeld over 10 afdeelin gen plm. 200 bedraagt. De penningmeester meldde een batig sal do van 4.62. Nadat de heeren Elenbaas (voorzitter), Oele (C.B,T.B. en Vingerling (Ned. Chr. Landarb. Bond) toespraken hadden gehou den, hield de heer mr. Rip, bondsvoorzit ter, een rede over„Onze jonge boeren en de toekomst". Nadat een koffietafel was gehouden, werd een autotocht gemaakt door Weste lijk Zuid-Beveland waarbij verschillende bedrijven werden bezocht. Dr. Joh. G. Mezger-herdenking. In verband met de op 22 Augustus te Domburg en op 5 en 6 November te Am sterdam te houden herdenkingsfeesten ter nagedachtenis van het belangrijke werk van dr. Joh. G. Mezger, op het gebied van heilgymnastiek en massage verricht, heeft het Nederlandsch genootschap voor heil gymnastiek en massage gistermiddag in een hiertoe te Rotterdam belegde bijeen komst nadere gegevens verstrekt over de herdenking van den honderdsten geboorte dag van dr. Mezger. Dr. Mezger is de ontwerper geweest van den tegenwoordigen stand der massage en was in deze materie zyn tijd ver vooruit Hij is op 22 Augustus 1838 te Amsterdam geboren, promoveerde in Leiden op 15 September 1868 en overleed op 3 Maart Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het spellingvraagstuk een oplossing in het zicht ^Hoofdartikelpag. 1, eerste blad) Ongeluk op onbewaakten overweg tus- schen Haarsteeg en Nieuwkuyk eischt één doode. f Gemengd nieuws) Het Piinselyk Paar bezoekt Koning Leopold. fPag. 1, eerste blad) Hughes heeft byna de vlucht om de wereld volbrachthy vliegt thans het laatste traject. Luchtvaart ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN neen, dergelijke aanbiedingen zult U in onze seizoen-opruiming niet vinden. Wel een flinke partij restanten, welke wij tegen zeer lage prijzen opruimen. En verder op alle artikelen 10 korting, op zomerartikelen 20 1909 te Parijs. Dr. Mezger heeft langen tijd in Amsterdam gewerkt, waarna hem een professoraat aangeboden is. Hij heeft dit echter geweigerd en in 1888 is hij naar Wiesbaden gegaan, om daar tot 1893 te arbeiden. Daarna is hij naar Parijs ver trokken, maar eiken zomer kwam hij naar Domburg om daar te werken. In Domburg is dan ook in 191"* te zijner nagedachtenis een borstbeeld onthuld. In de gistermiddag gehouden bijeen komst heeft eerst gesproken de heer W. P. Nuyten, voorzitter van het genootschap. Spr. heeft gewaagd van den grooten eer bied van het genootschap voor dezen pionier. Dr. J. H. O. Reys, voorzitter van het tot dit doel gevormde eere-comité, heeft hier na een uiteenzetting gegeven van de we tenschappelijke waarde van het werk van: dr. Mezger. Dr. Mezger heeft zijn denkbeelden en ervaringen weten over te dragen aan zijn leerlingen Helleday en Berghman (Zwe den), Ewald Johnson (Denemarken), Win- ge en Kiaer (Noorwegen). Later kwamen de methoden van dr. Mezger weer naar ons land als „Zweedschc massage". Door ver schillende invloeden worden in geneeskun dige kringen zijn methoden de grondleg ging van de moderne massage genoemd- Hij heeft ook den moed gevonden, een op dat oogenblik vergeten, onbekende metho de van behandeling als onderwerp van een dissertatie te nemen, daarmede dus deze methode een wetenschappelijken onder grond gevende. Hij werd daarbij gesteund door de Amsterdamsche hoogleeraren H, H. W. Vrolik, J. van Geuns en G. B. Tila- nus. Mezger ging daarbij in tegen de tot dien tijd geldende behandelingsmethode van dergelijke gevallen. Dat Mezger ©en. man van de daad was, daarvan heeft zijn leven getuigd, terwijl zijn werk steunde op wetenschappelijk inzicht. Tenslotte heeft mej. J. A. de Haas, se cretaresse van het genootschap, de plan nen ontvouwd voor de herdenking, waar voor zich een Domburg-comité heeft ge vormd onder voorzitterschap van mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Seroosker- ken, burgemeester van Domburg. Op 22 Augustus om twee uur zal een plechtige kranslegging op het graf van dr. Mezger geschieden, gevolgd door een le denvergadering van het Nederlandsche ge nootschap, waarin de verdiensten van dr. Mezger zullen worden gememoreerd. Op 5 en 6 November zal te Amsterdam een wetenschappelijke bijeenkomst worden georganiseerd, waar zoowel binnen- als buitenlandsche geleerden hun inzichten over massage zullen verkondigen. Deze bijeenkomst zal worden voorafgegaan door het inmetselen van een gedenksteen in het Amstelhotel, waar vele buitenlanders, be kende en zelfs vorstelijke personen, zooals de keizer en keizerin van Brazilië en de aartsbisschop van Oostenryk zich door dr* Mezger hebben laten behandelen.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1