EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 162 WOENSDAG 13 JULI 1938 NccrlaniTs Srinscssen STADSNIEUWS f|el»ea»rfe«ssgew «win elgagg ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 m advertentieprij s Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICiTEITSWA ARDE, |NGESTEl"d DOOR DE VEBEENIG1NG „DE NEDEBIANDSCHE DAGBLADPERS" Hierboven publiceeren wij een viertal aardige opnamen van Prinses Beatrix in de armen van haar gelukkige moeder. BUKS HOOGERE BURGERSCHOOL M. 5-J.C. TE VLISSINGEN. Hoe de school-bevolldng thans is samengesteld. Toegelaten tot klasse I Loes Abrahamse, Miesje van den Berge, Johannes Bor, Ton van Boven, Walter le Clercq, Adriiaan Dekker, Mariette van Dort, Ben Faas, Annie Gillissen, Kees Har laar, Jan van den Heuvel, Corry Hovijn, Gé Kamermans, Willem Kapsenberg, Kees Kareis, Willy van der Klippe, Gerda Kok, Anton van Leerzem, Henny Lems, Ger Lievense, Izaak le Mahieu, Han de Mol, Marinus Nieuwdorp, Wim van Oeveren, Jan Oorschot, Wim van Poelje, Jan Pron ker, Jan Ripke, Jonni Schinkel Nelly Schroote, Herman van Dijk Soerewijn, Eli sabeth de Steur, Adriaan Stroo, Adriana de Visser, Carla de Vries en Nico Zandee. Teruggetrokken 1 candidaat, afgewezen 5 candidaten. Bevorderd tot klasse II Piet Andriessen, Mientje van Beers, Le- vinus Brasser, Wim de Bruine, Wim Dil len, Jac van Driel, Hans Everaars, Leen Goedbioed, Elsje de Haan, Herman Hop man, Adri Izeboud, Alma van der Linden, Rudi Louwerier, Leunis Louwerse, Jacques Wijffels, Tonny Blanken, Nelly de Gelder, 3o Meerholz, Bastiaan Mulder, Jan Neder- tof, Piet van Rosevelt, Toos van der Slikke, Karei Speckens, Rie van de Velde, Joze- plius Verheul, Kees van Waarde, Kees de .Waart, Johan Wijtenburg en Annie Zeijger. Niet bevorderd 6 leerlingen. Bevorderd tot klasse III Do Abrabamse, Cor van Beers, Henk Boelhouwers, Julia Brijsse, Marie Castel, Fer Corveleijn, Ludo Dert, Johan Geijsels, Ko Geldof, Maria de Geus, Chris Kamer- mans, Jacques de Leeuw, Laurens Minder- houd, Jan Slooves, Jan Wirth, Jacques Sips, Pim Harlaar, Tilly Jansen, Nelly Laernoes, Jo Louwerse, Jan Matthijssen, Leo van der Molen, Piet de Muijnck, Levien van Oppen, Marius Quist, Theo van der Vies, Annette Vrind, George van Waarde en Frits Weijcns. Niet bevorderd: 13. leerlingen. Bevorderd tot klasse IV Jetty Aspeslagh, Johan Harting, Wim Huijssoon, Annie Mentink, Jan de Ridder, Herman Romer, Addie van Rosevelt, Adri Schout, Frans van de Velde, Jan Verkerk, Jo Verlinde en Jopie de Visser, die plaats nemen in de A-afdeeling Henk Antonisse, Piet Daamen, Piet de Haan, Jan Kareis, Henk Laernoes, Wim Lems, Annie van der Leyé, Tonny Bisschop, Wim de Nie, Henk Rodenhuis, Frans Schmidt, Bertie Sorge- drager, Chiel Sorgedrager en Alida Wild schut, die plaats nemen in de B-afdeeling Klaas Ree, Adri Snoodijk, Jan Stroo, Ge rard Vrind en Dina Woltering, die de school verlaten. Niet bevorderd12 leerlingen. Bevorderd tot A V i Mies But, Aart Fastenau, Netty Geel hoed, Jan van der Hoek, Johanna Huser, Teun Kamermans, Jan Priem, Adry Schrier, Lucy Schütz, Simon Stolp, Dirk Toussaint, Jan van de Velde en Ina Wie- gand. Niet bevorderd 5 leerlingen. Bevorderd tot BV: Johan de Beer, Nico Bek, Piet Caste!, Bram Jasperse, Paul Klap, Mary van Leeuwen, Mies Linse, Jan van Loo, Kees Pouwer, Eddy Priester, Johan van Rose velt, Jaap Schaap, Jan van der Slikke en Tilly van der Slikke. Niet bevorderd 3 leerlingen. Bydrage avondschool voor Handels onderwijs. Bij het voorstel om aan de gemeente Vlissingen voor de -avondschool voor n— delsonderwijs een bijdrage toe te kennen van ten hoogste 1035, doch zonder de voorwaarde, dat ook het Rijk bijdraagt, is in een der afdeelingen van de Prov. Staten de vraag gesteld of deze bijdrage voor Vlissingen wel eenige beteekenis heeft, daar de gemeente toch een bydrage ont vangt van het rijk voor de tekorten. Een ander lid zeide, dat deze rijksbijdrage toch naar hij hoopt niet blijvend zal zijn en meende dit lid, dat een bijdrage van de provincie, welke thans geheel gederfd wordt, ongetwijfeld toch ten goede zal ko men aan de onderwijs-inrichting. Weer een ander lid vroeg, hoe het mogelijk is, dat de onderwijsinrichting, die toch blijk baar aan de gestelde eischen voldoet, zon der meer geen rijksbijdrage kan ontvan gen. Is de minister wel bevoegd aldus te handelen? Nog een ander lid merkte op, dat in dezen tijd veel geoorloofd iser worden meer beslissingen genomen, die niet onmiddellijk duidelijk zijn, In een an dere afdeeling vroeg een lid wiaar de ge meente tot nu toe geen subsidie heeft ge kregen, hoe zij dan met de financiën uit kwam. Van de zijde van Ged. Staten wordt hier op geantwoord, dat, waar de Handels avondschool aan alle voorwaarden voldoet, die door den minister worden gesteld, ter- wijl er om financieele redenen afwijzend op het verzoek is beslist, uit billykheids- standpunt dit subsidie alsnog dient te wor den toegekend. In de nog resteerende afdeeling vroeg een lid, of, als de omstandigheden het rijk verbieden, subsidie voor de handelsavond school te geven, het dan wel juist is, dat de provincie dit gaat doen en of daardoor dan eigenlijk niet door de provincie een subsidie via de gemeente aan het rijk wordt gegeven. Een ander lid dezer afdee ling zette uiteen wat een misère Vlissingen heeft meegemaakt bij de talrijke pogingen, die gedaan zijn om subsidie v-a-n het rijk te verkrijgen, het laatst nog in 1934, toen de regeling voor het verkrijgen van sub sidie voor handelsscholen gewijzigd werd de school voldeed aan de gestelde voor waarden, maar ook ditmaal werd het ver zoek door het Rijk afgewezen, niet omdat de school niet aan de voorwaarden zou voldoen, want daarover werd niets gezegd. Het rijk schreef alleenvoor 1935 is de aanvraag te laat en voor 1936 weten wij het nog niet. Het had er allen schijn van, of Vlissingen telkens met een kluitje in het riet werd gestuurd. Deze handelsschool, die van groot nut is voor tal van Vlissing- sche jongelui en als een goede onderwijs inrichting bekend staat, verdient zeker het voorgestelde financieele subsidie. Nog een lid bracht Ged. Staten dank voor het nieuwe onderzoek in deze zaak en voor het voorstel, dat hiervan het resultaat is. Vereeniging Ziekenhuisverpleging gevestigd te Vlissingen. Aan het jaarverslag over 1937 van de vereeniging Ziekenhuisverpleging te Vlis singen, uitgebracht door den secretaris- penningmeester, den heer A. Korteweg, is het volgende ontleend Het stemt tot tevredenheid dit verslag te kunnen aanvangen met de mededeeling, dat het jaar 1937 in vergelijking met 1936 in alle opzichten gunstig is geweest. Terwijl in 1936 door verschillende oorza ken het aantal opnamen uitzonderlijk hoog was, vertoont 1937 een gunstiger beeld. Bij een verlies in 1936 van 3283.37 vertoont de verlies- en winstrekening van 1937 een batig saldo van 4634.88. Het ledenaantal liep slechts met 34 te rug, ondanks groote activiteit van parti culiere vereenigingen. Royementen wegens wanbetaling kwa men ook dit jaar zeer weinig voor. De controle van de administratie werd weder verricht door den accountant den heer W. J. Theune. In 1937 vorderden 377 opnamen met 5862 verpleegdagen 20.402.44 tegen in 1936 506 opnamen met 7893 verpleegdagen 28.014.88. De gemiddelde verpleegduur was 15.6 dag in 1936, tegen 15.5 dag in 1937. Het ledental bedroeg op 1 Januari 1937 9055 volwassenen, 2977 kinderen, totaal 12.032 op 31 December 1937 9082 vol wassenen, 2916 kinderen, totaal 11.998. In de verschillende ziekenhuizen werden verpleegd „Bethesda" 166 patiënten met 2428 verpleegdagen „St. Joseph"-zieken- liuis resp. 193 en 3124 Amsterdam 4 en 55 Breda 1 en 3 Groningen 2 en 30 's-Hertogenbosch 1 en 9 Leiden 6 en 168; Middelburg 3 en 24 Rotterdam 1 en 21. Het gemiddeld aantal dagen per ver pleegden bedroeg in 1933 15.8, 1934 16.1, 1935 17.2, 1936 15.6 en 1937 15.5. Het vermogen der vereeniging bedraagt thans 12.085.37. Een „heldendaad". Wat kunnen wij menschenkinderen dik wijls in de natuur genieten van de vreugde uitingen van onze gevederde diertjes. Hoe vaalt blijft men stil staan om te luisteren naar een „concert" van een onzer zang vogels. Zoo zong ook gisteren in het Koopmans voetpad een lijsterpaar nog het hoogste lied, terwijl het af en aan vloog om het noodige voedsel voor de twee jongen in het nestje te bemachtigen. Hoe wreed werd echter het geluk van deze diertjes ver stoord. Een 13-jarige kwajongen wist zijn vrijen tijd niet nuttiger te besteden dan door het nestje uit te halen en de twee zeer jonge lijsters mee naar huis te nemen, een angstig ouderpaar achterlatend. Waarom? ja, had de jongen dit zelf maar geweten. Toen de politie van dit geval kennis kreeg en zich aan de woning van dezen „held" vervoegde, bleek dat de diertjes reeds dood waren en dat de jongen geen enkele reden voor zijn daad kon opgeven. Louter balda digheid dus. De opvoeders kunnen den kinderen niet genoeg liefde voor de natuur bijbrengen, opdat dergelijke baldadigheden niet meer zullen voorkomen. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Mascotte" van Rotterdam „Wega" van Antwerpen„Magrietha" van. Grave- lines naar Weert„Tromp" van Londen naar Duisburg. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich.„Oranje Nassau" naai; Har wich „Gejo" naar Londen„Pallas" naar Londen „Remi" naar Londen. Het nieuws van den dag in beeld* Foto's in onze Tijdinghal. Onder den titel „Ein Abend beim Wal- zerkönig" leidde Jiohan Strauss Dinsdag avond in het Kurhaus te Scheveningen het Residentie-orkest. De minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, bracht Dinsdag een bezoek aan Groningen, waar hij o.a. de centrale keuringen in het Stadspark bij woonde. Zeevaartschool „De Ruytersehool". Geslaagd voor stuurmansleerling getuig schrift B.S. M. Blok, E. Bodenstaff, G. Borghstijn, J. P. L. N. van Hoorn, D. Kotvis, H. Nij- kamp, J.. A. Verbrugge, J. W. Zachariasse. Geslaagd voor stuurmansleerling getuig schrift A.S. A. J. van As. Afgewezen twee. Geslaagd voor machinistleerling, oplei ding K.P.M., getuigschrift B.M. A. J. J. Bechtold, R. C. Berends, J. Bogaard, J. C. S. van Bijsterveld, K. van Dijk, G. H. Edixhoven, H. J. Ekkelboom, J. de Groot, P. C. M. Hennipman, H. R. E. Hofkamp, P, Hummel, J. de Jong, F. A. Kramer, H. R. de Krey, J. van Leeuwen, J. J. van Leeuwen, E. Marree, S. M. Mica, C. M. A. Post, C. Schalkoort, J. W. Schepens, F. Timmerman, H. J. Tuin, H. Th. L. Veld kamp, M. J. de Vries, M. C. van Vugt. Geslaagd voor machinistleerling oplei ding K. P. M. getuigschrift A.M.P. Oost. B., G. de Vries. Afgewezen één. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als ge vonden zijn gedeponeerd twee rijwielbe- lastingplaatjes gebreid rose lapje zeem lederen dameshandschoenbruin lederen portemonnaie insigne afstandsmarsch D. V.T, Vlissingen en zilveren kinderarm band en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrentnummerplaat auto K 2029 bij Faas, Koudekerksche weg B 365 Koude- kerke blauwe mantelband met witte gesp bij Polderman, Bonedijkestraat 20étui van pijp bij Maris, Palingstraat 42 blauwe mantelceintuur by v. d. Hout, Noordstraat 36 geel glacé heerenhandschoen, bij Blom, Verkuyl Quakkelaarstraat 94 snoer kleine koraaltjes bij Uijlenbroek, Nieuwstraat 34 bril in étui en halssnoer bij Martens, Van Dishoeckstraat 20damesportemonnaie met ritssluiting bij de Waard, Nijverheid straat 13 sleutelring met 5 sleutels bij Scherpenzeel, Kerkstraat 9 moer van een as bij Maas, Oude Markt 18 beige kinder- portemonnaie bij Goedhart, Seringenlaan 7 zilveren colliertje bij Koster, Graven straat 21 zilveren schakelarmband bij La- vooij, Hendrikstraat 4 blauw meisjesbad- pak met handdoek bij Lint, A. Dekenstraat Dit nummer bestaat uit 2 bladen Onze landgenoot Middelkamp wint de 7e etappe in de ronde van Frankryk. .(Sportnieuws) De dader van den roofoverval die gisteren te Bennekom gepleegd is, is reeds gearresteerd. .(Gemengd nieuws). By nieuwe Japansche bombardementen zijn in China vele burgers het slacht offer geworden. (Buitenland)^ In Spanje wordt fel gestreden. (Buitenland), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Vakkundige opleiding in Costuumnaaien. knippen en palroonteekenen door ervaren Coupeuse-Leerares, systeem DE LEEUW-VAN REES. Leerlingen kunnen zich dagelijks aanmelden Nieuwstraat 63, Sou- burS- L. LOOISE Tevens atelier voor Dames- kleeding naar maat. Keurige afwerking. Prima coupe. 25 groene houten armband bij de Hond, Noordstraat 36 schooltasch met inhdud by Pelster, Breewaterstraat 31kinderschoen» tje bij Op 't Hof, v. d. Spieghelstraat 15 poppenschoentje bij Sanderse, Breestraat 1ceintuur van .damesregenmantel bij v. Poelje, Scheldestraat 61portemonnaie met inhoud bij Wijne, Boulevard de Ruijter 42 bruine heerenportemonnaie met inhoud bij J. Kristelijn, Havendijk 17 te Middel burg gouden collier met dito hangertje bff Raamsdonk, Badhuisstraat 32kinder- mouwschort bij Frenks, Glacisstraat 61 5 bruin halfrond kinderportemonnaitje bij de Mulder, Goudsbloemlaan 5vulpotlood bij v. Vlijmen, Vrouwestraat 20 huissleutel by v. Biemcn, Eedestraat 3 snoertje imitatie paarlen bij Peters, Joost de Moorstraat 17 tompouce, actetasch en kindertascbje bjj kantoor P.Z.E.M. kinderportemonnaie met inhoud bij Jansen, Walstraat 55 boven 5 boodschappentasch bij Blokkerus, Eede straat 26 huissleutel bij Boekhout, Ka naalstraat 100 melkbussleutel bij Picavet# Slijkstraat 7 boven en knipmes bij Roelse, Noordstraat 64, De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen 10 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mastieker, 6 metselaars, 7 opperlieden, 27 schilders, 9 stucadoors, 29 timmerlieden, 3 ververs, 3 vlechters, 2 machinaal-houtbe- werkers, 2 meubelmakers, 8 politoerders, 3 stoffeerders, 7 kleermakers, 2 schoenma kers, 72 metaalbewerkers, 4 brood/banket bakkers, 7 slagers, 4 tuinlieden, 2 maga zijnbedienden, 7 reizigers/agenten, 5 win kelbedienden, 2 chauffeurs, 6 kellners, 20 loopers, 3 portiers, 4 sleepers, 49 transport arbeiders, 17 kantoorbedienden, 1 musicus, 4 onderwijzers, 1 operateur, 32 varensge zellen (w.o. stuurlieden, machinisten, sto kers, matrozen enz.), 132 losse arbeiders. Vrouwen 2 kleermaaksters, 2 winkel- juffrouws, 1 kantoorbediende, 1 huishoud sters, 3 dienstboden, 6 werksters. Totaal 503 ingeschrevenen, waarvan 110 in de werkverschaffing. Vorige week 497 personen. Alzoo een vermeerdering van 6 werkzoekenden. Drie bouwvallige huizen gaan verdwijnen. Ook in onze gemeente heeft men leering getrokken uit de ernstige instortingsramp te Rotterdam, waarbij zooals bekend, eeni- g-n tijd geleden verschillen^ personen den dood vonden. Men is op onderzoek gebogen, waarbij in de Vlamingstraat drie huizen zijn. aangetroffen, die ernstige neigingen tot instorten vertooner de voorgevels hel- len tenminste sterk voorover. De perceelen 6 en 8, die beide onbewoond zijn, moeten op last van de gemeente dezer dagen geheel worden afgebroken. Van het perceel no. 4 zou alleen de voorgevel moe ten worden vernieuwd. De eigenaar van dit huis heeft echter besloten het thans ook geheel met den grond gelijk te laten ma ken.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1