EERSTE BLAD 76e JAARGANG - NUMMER 161 DINSDAG 12 JULI 1938 HUGHES VLIEGT IN ONGEVEER I6V2 UUR OVER DEN OCEAAN. DE LUCHTBESCHERMING. STADSNIEUWS Geslaagd" UIT DE PROVINCIE Dit nummer bestaat uit 2 bladen »nn dew Jnfl ABONNEMENTSPRIJS Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. VJissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VL1SSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 1—-5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regeL Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" htl rs- Ni lu- WNDBERGH HAD ER NOG 33'/2 EUR VOOR NOODIG. De Ameiikaansche vlieger Hughes is gisteren te 16.55 uur op Le Bourget geland. H\j heeft den Oceaan overgestoken in 16 uur 35 minuten. De tijd van Lindbergh was 33 uur 30 minuten. Met begrijpelijke verbazing werd te Pa rijs liet bericht ontvangen, dat Hughes reeds was aangekomen. Men had hem eerst tegen zeven uur verwacht, met het gevolg, dat om vier uur vijftig, toen het toestel in zicht kwam slechts enkele personen op het vliegveld aanwezig waren. Onder hen be vonden zich echter de Amerikaansche am bassadeur, Bullitt en als vertegenwoordi ger van den Franschen minister van lucht- vaart, kol. Framgois, evenals de vliegers Paul Codos en Michel Detroyat. Hughes heeft vertraging gehad met zijn start voor het voortzetten van zijn reis, aangezien eenige onderdeelen, die het ma noeuvreeren met het hoogteroer mogelijk maken, defect waren en vervangen moes ten worden. Hughes hield zelf toezicht op de reparatie. De beschadiging is in New York bij den start ontstaan. Het zwaar ge laden toestel kwam, na even los gekomen te zijn, met den staart in aanraking met tfen grond. Hughes is om 6.24 Gmt. van het vlieg veld Le Bourget opgestegen met bestem ming Moskou.' Te 5 minuten over een (plaatselijke tijd), vannacht werden de motoren van het toe stel van Hughes aangeslagen. Na hun vrienden de. hand te hebben gedrukt klom men de vijf vliegers op hun plaatsen en na een laatste proefdraaien van den mo tor werden- de blokken weggenomen. Te 1.24 uur plaatselijke t\jd steeg het toestel op om naar Moskou te vliegen. De vertegenwoordiger van Hughes te New York heeft medegedeeld, dat Hughes de volgende trajecten denkt af te leggen van af Moskou MoskouKrasnoyarsk in Siberië, 3670 km., Krasnoyarsk—Jakoetsk, 2060 km., JakoetskFairbanks op Alaska, 3960 km., FairbanksNew York, 5440 km. Hij heeft hiervoor ongeveer 65 vlieg uren noodig met 10 tot 15 uur voor ver blijven op de vliegvelden. Hij kan dus Donderdagavond of Vrijdagochtend te New York worden verwacht. De National Broad Casting Corporation te New York heeft vannacht te 2.23 uur een contact met Hughes tot stand ge bracht. Hughes verklaarde, dat alles wel was aan boord. Hughes is om 9.15 uur te Moskou ge land. Zijn vlucht van Le Bourget naar Moskou heeft 7 uur en 49 minuten ge duurd. Critiek op het regeeringsbeleid. Volgens het verslag der Eerste Kamei over het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937 werden tegen do onderscheidene wijzigings voorstellen geen bezwaren geopperd. Wel werden enkele opmerkingen gemaakt over het beleid van de regeering op het stuk der luchtbescherming. Vrij algemeen achtte men, hetgeen tot dusverre van overheidswege dientenbe- üoeve is gedaan, onvoldoende en was men va.n meening, dat niet zal kunnen worden volstaan met het bedrag, hetwelk voortaan telken jare te dien einde zal worden uit getrokken, namelijk 500.000. Met name had verscheidene leden ver ontrust dat de minister heeft betoogd, dat de luchtbescherming niet in de eerste plaats zal worden gezocht in den aanleg, op groote schaal, van schuilkeldershet welk aanvankelijk in de bedoeling heeft gelegen en wel omdat in het geval van een oorlog gasaanvallen minder zou den zijn te duchten dan aanvallen met brisant- en brandbommen. In het buiten land nu wordt, dus meende men te weten, met elk van beide mogelijkheden in ge lijke, mate rekening ge houden en zijn mits dien de bedragen, aan luchtbescherming ten koste gelegd, aanmerkelijk hooger dan dien ten onzent. Men achtte dit standpunt juister dan het hier te lande van overheidswege ingeno- mene, welk laatste naar het gevoelen van deze leden van een gevaarlijk optimisme getuigt. Voorts waren zij van oordeel, dat de Nederlandsche Vereeniging voor luchtbe scherming van de zijde der regeering te geringen steun ontvangt en dat de lands- overheid ten onzent in ernstige mate in gebreke is, wat betreft de distributie van gasmaskers onder de bevolking. Het bezoek van de Marinekapel. Zooals reeds gemeld zal de Marinekapel uit Den Helder Donderdag en Vrijdag Zee land bezoeken. Het eerste komt Middelburg aan de beurt waar Donderdagavond van 8 uur tot half tien een concert op de Markt, wordt gegeven waarop een taptoe voor het stad-? huis zal volgen. Vrijdagmorgen omstreeks half tien zal de kapel met tamboers en pijpers een marsch. door de stad maken. Ook een batal jon troepen onder commando van den ka pitein der mariniers, J. M. C. van de Berge zal hieraan deelnemen. Het 350 a 400 man groote bataljon, zal uit 4 compagnieën met adelborsten, mariniers en de geheele oplei ding lichtmatrozen bestaan. De volgende route zal worden gevolgdWachtschip, Prins Hendrikweg, Koningsweg, Houtkade. Droogdok, (O.Z.), Steenenbeer, Wilhelmi- nastraat, Walstraat, Badhuisstraat, Koude- kerksche weg Oost. Buiten de stad zal ver volgens eenigen tijd worden gerust. Omstreeks kwart over elf zullen de troe pen den marsch voortzetten. Hiervoor is de route als volgt vastge steld Koudekerksche weg Oost, Badhuis straat, Coosje Buskenstraat, Spuistraat, Bellamypark, Nieuwendijk, Zeilmarkt, Gra venstraat, Paardenstraat, Onderstraat, Ko ningsweg, Prins Hendrikweg naar het Wachtschip. Des avonds geeft de marinekapel, met tamboers en pijpers van 89.30 uur een concert op de muziektent op den Boule vard Evertsen. Hierna gaat het met fakkels via Park laan, Badhuisstraat, Coosje Buskenstraat, Spuistraat, Bellamypark, Nieuwstraat, Wilhelminastraat, Steenenbeer, Droogdok (O.Z.) naar de Houtkade, waar voor het stadhuis de taptoe zal wórden uitgevoerd. Hierna marcheert de kapel wederom naar het Wachtschip terug. Wanneer het -weer- medewerkt- zullen on getwijfeld velen van de gelegenheid gebruik maken om naar deze uitstekende marine kapel, welke slechts sporadisch een bezoek aan onze gemeente brengt, te luisteren. DE KERMIS KOMT. Wat er zooal te zien zal zyn. Hoewel wjj reeds eenige maanden gele den een opgave plaatsten van de verpachte perceelen voor de aanstaande kermis, zijn er naderhand verschillende belangrijke wij zigingen gekomen. Op het Bellamypark komen een glas blazerij, een mickey-niouse, de oude draai molen van den Vlissingschen kermis-exploi tant Dupon, een vroolijke keuken, waarin men alles naar hartelust mag stukgooien en eenige suiker-, gebak- en palingkramen. Als bijzonderheid vermeiden wij het feit, dat de heer R. Vinke uit Hattemerbroek voor de 50ste maal de Vlissingsche kermis bezoekt met zijn suiker- en nougatkraam. Op het Beursplein vindt de rupscaroussel een standplaats, terwijl op het De Ruyter- plein een auto-skooter wordt geplaatst. De Nieuwendijk verleent plaats aan een golfbaantje, een schiettent, een lucht- schommel, een dwaaltuin, een emotiebaan, een fietsmolen en diverse gebak-, zuur- en poffertjeskramen. Op de Zeilmarkt komen een draaimolen, een moderne cakewalk en verschillende kramen. In de Gravenstraat staat een beignets- kraam, een vogelpiek en een variété theater. In de Hendzikstraat achter het belastingkantoor komt het bekende circus Van Bever. Hoewel aanvankelijk op de Groote Markt geen perceel was verpacht, is bij de her verpachting een plaats gegund aan een groote Achtbaan. Het geheele kermisterrein is ditmaal druk bezet. Openluchteoncert. Woensdag 13 Juli des avonds 8 uur, za.1 de Harmonie „St. Caecilia", directeur de heer Jac. Hollaers, op de tent Boulevard Evertsen een concert geven, waar het vol gende programma ten gehoore wordt ge bracht 1. Egerlander, marsch 73e regiment, W. Kopstskij. 2. Danaé, fantaisie E. Marsa.1 3. Ouverture joyeuse (Lustspiel-Ouverture) Kelen-Bêla. 4. Leuchtkugeln, potpourri Joh. Klein. 5. Per aspera ad ostra, marsch Ernst Urbach. 6. Pendant la bataUle G. Gadenne. 7. Dollarwalzer, naar motieven der operette „die Dollarprinzessin,, Leo Full. 8. A mon pays, fantaisie Ben Edel 9. La marche du 47 regiment, J. F. von Wagner. De „Agios Georgios 4". Het Grieksche schip, de „Agios Geor gios 4",dat - gisteren door 6 sleepbooten werd vlotgesleept, is heden naar Amster dam vertrokken om aldaar te dokken. Het schip was bestemd van Sunderland via Vlissingen naar de Pacifickust (Panama). Gemeeutelyke Luchtbeschermingsdienst. Gisteravond was een aantal leerlingen der hoogste klassen der Avondschool voor Nijverheidsondeiwijs bijeengeroepen om in gelicht te worden omtrent het wezen en de taak van den luchtbeschermingsdienst. Na een inleidend woord van den heer Wagenvoorde, directeur van genoemde school, zette de heer I. van Waarde, secre taris van den Gemeentelijken Luchtbe schermingsdienst uiteen op welke wijze deze dienst in Vlissingen is georganiseerd en uit welke hulpdiensten hij is samenge steld. Aan het clot van zijn uiteenzetting spoorde hij de aanwezigen aan bij de lucht bescherming dienst te nemen, waaraan door allen gehoor werd gegeven. 'n "Akkertje" genomen, doodkalm gebleven. Glansrijk geslaagd I Leerjongen knélt een deel van rèchtèr- wysvihger af. Gistermorgen had de leerjongen v. d. H, in de reparatieloods van de Mij. „De Schel de" het ongeluk met zyn rechterwijsvinger onder een ponsmachine te geraken, terwijl deze machine in werking was. Hierbij werd hemeen gedeelte van dezen vinger af geknald. De jongen had de tegenwoordig heid van geest onmiddellijk naar de ver- bandkamer te snellen waar direct een voorloopig verband werd aangelegd. Vanmiddag zou hij verder door een dok ter behandeld worden, daar waarschijnlijk nog een deel van den vinger afgenomen zou moeten worden. Algemeene ledenvergadering „Gemeenschappelijk Belang'o Gisteravond vond in een der zalen van het „Concertgebouw" alhier de algemeene ledenvergadering van „Gemeenschappelijk Belang" plaats. Wegens ongesteldheid van den voorzitter, den heer L. J. M. Quasters, berustte de leiding van deze vergadering in handen van den tweeden voorzitter, den heer A. van de Sande. O.m. werd medegedeeld dat de verschil lende werkzaamheden van den heer Quas ters tijdelijk door andere bestuursleden worden verricht terwijl de vergadering nog het bestuursvoorstel heeft aangenomen om dit jaar geen tentoonstelling te houden. Aanrijding tusschen motorrijder en wielrijder. Gisteravond omstreeks 8 uur reed de 30- jarige J. V. uit Koudekerke met zijn mo torrijwiel op den Singel in de richting van den Koningsweg. Nabij de Lampsinsstraat zagen enkele voorbijgangers dat het mo torrijwiel, op de plaats waar de rails van de Mij. De Schelde over den weg liggen, plotseling begon te slingeren, vermoedelijk doordat het slipte. De bestuurder reed nog een eindje door en kwam hierbij in aanra king met den 22-jarigen wielrijder B.} die in dezelfde richting ging. Hierna kwam de motorrijder te vallen en bleef bewusteloos liggen. Hij is later naar het St. Joseph-zie- kenhuia overgebracht en aldaar ter verple ging opgenomen. Zijn toestand is op hec oogenblik goed te noemen. De wielrijder kwam met den schrik vrij. Van den motor werden enkele onderdeelen ontzet, terwijl het rijwiel niet noemenswaardig werd be schadigd. Bij het onderzoek is van een strafbaar feit niets gebleken ook van drankmis bruik was hier geen sprake. Faillissementen. De faillissementen van M. J. de Kat, weduwe van A. W. Smits en van M. J. Smits, bedrijfsleider, beiden te Vlissingen, is geëindigd wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst met een uitkee- ring van 100 aan alle crediteuren. Dat kwam aan i Enkele jongens waren op het terrein na bij de R. K. kerk aan den Singel, de zgn. „Gobi" aan het voetballen. Onbedacht als kinderen dikwijls zijn, begon een knaap voor de verandering met een staaf ijzer te gooien. Op hetzelfde oogenblik dat hij die in de lucht wierp waarschuwde hij zijn vriendjes. Plet was echter reeds te laat want een van hen die keek waar het „pro jectiel" bleef, kreeg het plotseling op zijn hoofd, waardoor hij een flinke wond op liep. Hij werd in een in de nabijheid gele gen woning binnengebracht waar dokter ten Have den jongen heeft verbonden. Iets nieuws op woninggebied. Een centrale fietsenstalling. De bewoners van bovenhuizen kunnen er van meepraten boe moeilijk het dikwijls is om een plaatsje te vinden voor fietsen en kinderwagens. Voor hen die in een derge lijke woning van de woningbouwvereni ging „Goed Wonen" zijn gehuisvest, zal het leed spoedig geleden zijn. In het blok BonedijkestraatSchuitvaartgracht dat eenigszins schuin is gebouwd, bevindt zich in het midden een open stuk dat tot nu toe als gemeenschappelijk tuintje was inge richt. Volgende week zal men daar echter een aanvang maken met den bouw van een stalling voor fietsen en kinderwagens. Het gebouwtje dat geheel Uit steen zal worden opgetrokken krijgt een lengte van 21 M., terwijl 't aan het eind 7 meter en aan den ingang 3 meter breed is. Er zullen dan ijzeren hekken in worden aangebracht, zoo dat een ideale stalling voor de karretjes van de bewoners van „Goed Wonen" wordt verkregen. Op deze wijze wordt een verlo ren stukje grond dus wel uitstekend benut. De stalling-prijs is laag gesteld, hl. 5 cent per week. Hieruit kunnen net de kosten worden bestreden. Het gemak dat men er van zal hebben is zeker dit bedrag wel waard. Vlissingsch scheepvaartniemvs. Aangekomen: „Oranje Nassau" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s, „Jantje" van Londen naar BrohL Om te bunkeren: Duitsch s.s. „Helios" van RosarioItaliaansch s.s. „Butterfly" van La Spezzia Estlandsch s.s. „Kalev" van Gent. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Broedertrouw", „Mudo", „Ma ria" en „Roelfiena", alle naai- 'Londen „Helios" naar Bremen„Butterfly" naar Gdynia „Kalev" naar Archangel„Ba den" naar Sorel„Burgos" naar Norway. De „Cleodora" is heden naar de reede vertrokken voor het houden van proef tochten. Het nieuws van den dag in beeld, Foto's in onze Tijdinghal. Het conflict in de haringvisscherij te Vlaardingen en Scheveningen, dat 2 maan den heeft geduurd, is thans eindelijk opge lost, zoodat het werk Maandagmorgen is hervat. In Musis Sacrum te Arnhem werd Maan dagmorgen de bakkerij-tentoonstelling „Itoba 1938" geopend, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Arnhemsche Bak- kerspatroonsvereeniging. Burgemeester H. P. J. Bloemers opende de tentoonstelling. Wedvlucht met postduiven. Zondag 10 Juli yl. hield de postduiven- vereeniging „de Vriendenkring" haar wed vlucht vanuit Melun. Afstand 335 KM. Los 550 uur. Eerste prijsduif om 105243 uur. Laatste prijsduif om 114017 uur. De prijzen werden als volgt behaald 1. H. Peters 24 K. Marijs 36 M, van Belzcn 5. Gebrs. Wisse 712 A. Govers 89 H. van Hoorn10. C. Bos- schaart11. W. F. de Ruiter. Stand kampioenschap eerste vijf deelne mers luidt als volgt: M. van Belzen 733 p., K. Marijs 711 p., Gebrs. Wisse 397 p., H. Peters 380 p., H. van Hoorn 317 p. Mutaties P.T.T. De teekenaar bij den teclinischen dienst der telegrafie en telefonie A. B. Jonker te 's-Gravenhage, wordt met ingang van 18 Juli a.s. verplaatst naar Vlissingen, tele- foondistrictsbureel. Het gevaarlijke loodarsenaat, Dezer dagen had A. P. te 's-Heer Arendskerke aardappelen gesproeid met loodarsenaat. Eenigen tijd later bemerkte hij dat zijn beenen opzwollen meldt de M.C. De hulp van een dokter werd ingeroe pen deze constateerde dat hier sprake was van vergiftiging tengevolge van het sproeien met loodarsenaat. Over den Oceaan in 16i/2 uur 1 (Pag. 1, eerste blad), Ernstig auto-ongeluk op den weg Arn hem—Ede. .(Gemengd nieuws)] De Eerste Kamer oefent critiek op het regeeringsbeleid inzake de luchtbe scherming. (Pag. 1, eerste blad)] In Palestina vinden nog steeds ernsti ge ongeregeldheden plaats. .(Buitenland), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN De ontvangst van hefc aardrijkskundig congres. Zooals gemeld brengt een aantal deelne mers van het Internationaal Aardrijkskun dig congres deze week een bezoek aart Zeeland en gisteravond is een 50 tal buiten- landsche deelnemers in St. Joris te Middel burg door het landelijk en provinciaal comité van voorbereiding ontvangen. In de sociëteitszaal was het secretariaat gevestigd, waar de aangekomen deelnemers zich aanmeldden en inlichtingen veikre- gen. Men verwachtte gisteravond Iaat en ook in de komende dagen nog wel meer gasten, maar het geheel verwachte aantal voor het congres is gedaald, o.a. door de devie zen-moeilijkheden voor de Duitsehers en het dalen van den Fran.schen frank. - De heer E. J. Voute, secretaris van het landelijk comité riep den buitenlanders een welkom in Nederland toé en dit vooral in Zeeland, dat men goed zal kunnen zien, dank zij veler medewerking maar vooral van de beide mrs. Dieleman, en van jhr. mr. Schorer. De heer mr. P. Dieleman, de leider in Zeeland voor het congres, heeft evenals de heer Voute in het Franscli de dames en heeren de verzekering gegeven, dat zij welkom zijn in onze provincie. Spr. hoopte, dat allen Zaterdag uit volle overtuiging zullen zeggen„Onze excursie in Zeeland is zeer goed geëindigd. Alles was goed De woorden van mr. Dieleman werden met krachtig applaus bezegeld. Intusschen kwamen meisjes in Zeeuwsch costuum ververschingen aanbieden en liet het ensemble zich hooren. Van den uitstekenden zang van het Zuid Bevelandsch a cappella koor is volop geno ten. Verder zijn nog twee films vertoond. Een van de enkele jaren geleden te Middelburg gehouden landbouwtentoonstelling en een van Westkapelle met den zeedijk en een plattelandsch huwelijksfeest. Te half elf heeft mr. Dieleman de bij eenkomst gesloten waarna allen naar de Markt gingen waar ter eerè van de con gressisten de stadhuisbelichting was ont stoken. Heden was het vroeg dag want om 9 uur ging men met de provinciale boot van Vlissingen naar Terneuzen om in twee dee- len verschillende^ belangrijke plaatsen te bezoeken om ten slotte voor de officieele ontvangst en de lunch in Hulst -samen te komen. Hedenmiddag werd naar Sluis, het Zwin en de duinen van Cadzand gereden. DE NIEUWE BRUG TE VLAKE. De eerste trein is gepasseerd, In den nacht van Zaterdag op Zondag is de eerste verbinding tot stand gebracht tusschen de oude en de nieuwe rails, die het treinenverkeer uit de richting Vlissin gen over de nieuwe brug te Vlake leiden. Zaterdagavond na het passeeren van den laatsten trein uit Vlissingen, te ongeveer half tien, werd dadelijk met de werkzaam heden begonnen. Deze bestonden uit het losmaken der rails, verbuigen, verleggen eh lasschen aanbrengen, in vaktermen ge- heeten„het omschiften". De werkzaamheden verliepen vlot, ver telt de M. C. en in de beste samenwerking en tóén Zondagochtend kwart over zeven de eerste trein uit Vlissingen arriveerde, kon deze de nieuwe verbinding passeeren en als eerste over de nieuwe brug gaan. In allen eenvoud en zonder eenige ceremo nie ging deze gebeurtenis voorbij. Alleen de menschen, die daartoe een drukken nacht achter den rug hadden, en den trein zagen komen en gaan, zullen met yoldoe-

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1