I Steradent DE STER EERSTE BLAD «a Dc A.N.W.B, congresseert in Vlissingen 76e JAARGANG - NUMMER 160 MAANDAG 11 JULI 1938 5 k.m. zwemwedstrijd Middelburg-Vlissingen in het Kanaal door Walcheren enn V' §e^»eartew«sgea van den abonnementsprijs Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agent schappen gevestigd zijn 2.20 per kwartaal of 17 cent per week. Franco per post 2.50. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner woon plaats. Afzonderlijke nummers 5 cent per stuk. Vlissingsche Courant UITGAVEFIRMA F. VAN DE VELDE Jr., WALSTR. 58-60, VLISSINGEN - TEL. 10 - GIRO 66287 ADVERTENTIEPRIJS Van 15 regels J 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 50 cent per regel. Kleine adver tenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer IC cent (max. 10 regels). Bij driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Alles bij vooruitbetaling. VERSCHIJNT DAGELIJKS, UITGEZONDERD OP ZONDAG EN ALG.ERKENDE CHR.FEESTDAGEN AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOING „DE NEDERIANDSCHE DAGBLAD P. ER S" De Engelschman Deane wederom kampioen Jan Stender op de tweede plaats „Rie Olsen" zegeviert in de damesklasse Een succesvolle wedstrijd. Zooals men Zaterdag jl. per bulletins en in ons blad bereids heeft kunnen lezen, heeft de advies-commissie inzake het al of niet doorgaan van den Scheldebekerzwem- wedstrijd dien morgen om 8.15 uur noode moeten beslissen, dat de match, evenals in 1935, moest worden afgelast, daar de ver antwoordelijkheid voor zoo'n uitgebreide organisatie, waarbij zooveel op het spel staat, niet kon worden aanvaard. Instede van de Schelde te nemen, is toen met volle, sportieve medewerking van alle inschrijvers en inschrijfsters besloten den als reserve in uitzicht gestelden 5 K.M. zwemwedstrijd MiddelburgVlissingen in het Kanaal, door Walcheren te houden. In betrekkelijk korten tijd moest toen ech ter de geheel organisatie worden omgezet en verschillende nieuwe maatregelen moesten worden getroffen, doch als men de volle dige medewerking heeft van alle instanties, en daaraan heeft het niet ontbroken, dan kan er veel bereikt worden. Omstreeks 'l uur vertrok dan ook een flottille, be staande uit den tender no. 2 van het Bel gische loodswezen, de loodsboot no. 3 van het Nederlandsche loodswezen, 5 jollen van het Ned. loodswezen, bemand met personeel van de Kon. Ned. Marine, om dienst te doen als begeleidingsbooten, een stoom- barkas van de marine en den Maaskruiser „Cheerio", welke de Roode Kruis-vlag voerde, van dén heer Zwaai, van den Koningsweg. Naar de start, welke gelegen was bij de Winterstraat te Middelburg. Intusschen was het zonnetje doorgebroken, alsof het wilde spotten met alle menschelijke beschikkingen. Begun stigd dóór goed weer op zee was het echter nog steeds ruw verzekerde men óns van bevoegde zijde werd het met bur gemeester Van Woelderen, die als steeds een buffet deed aanrichten, als gastheer en onder de hoede van den inspecteur van het Belgische loodswezen, den heer Stroo- bants, met het windje achter (Z.W. kracht 5), een verrukkelijk watertochtje door Zee- land's tuin. Eigenlijk waren wij veel te vlug in de hoofdstad, waar men op de hoogte bleek te zijn van de verandering, welke had plaats gegrepen, daar een groate menigte op den Blauwe dijk allengs samenstroomde. Hier kreeg de verdere or ganisatie haar beslag. V.R.B.- en Roode Kruisleden namen hun plaatsen in, de startlijn werd uitgelegd, zoodat liggende gestart werd op het startschot, dat bur gemeester Van Woelderen om 2.15 uur loste. Als starter fungeerde de heer J. Prins, terwijl de wedstrijd onder leiding stond van den vo.orzitter-kamprechter, den heer J. de Jong. In de baan. Terwijl alle veiligheidsmaatregelen, zoo wel te water als te land, getroffen waren, bonden 4 dames en 6 heeren den vreedza- men strijd aan. Het water vertoonde eeni- ge kabbeling. De wind stond rechts voor in en weldra zochten de zwemmers (sters) den door dijk en boom en beschutten wes telijken kant van het kanaal en benutten zoodoende zooveel mogelijk het oppertje. Met de zwemmers trok een lange rij toe schouwers over het jaagpad mede. Deze gelegenheid maakt een kanaalwedstrijd ge wis zeer aantrekkelijk. Na een kwartier lag Bouwense van Luctor et Emergo te Middelburg reeds ver achter. Deze zwem mer, die nog een extra-keuring had ver kilt, bleek toch niet in goede conditie te en heeft dan ook later, vóór Abeele, wegens kramp moeten opgeven, waarbij hem de hulp van het reddingsbrigade-lid disaas Meijers, die er zijn schoenen nog bij verspeelde, zeer te stade is gekomen. Ook de zwemmer Arts van Rustig en Snel te Tilburg gaf bij Abeele op. Beide uitval lers werden overgenomen door het Roode Kruis en waren 's avonds, zooals wij ver namen, weer geheel in orde. Na circa 25 min. leidde de Engelschman Deane nadrukkelijk, ongeveer 200 M. ach ter hem volgde Versluys als tweede, ter wijl betrekkelijk dicht achter dezen „Rie Olsen" en de Engelschman Potts gelijk la gen. Rie crawlde er lustig op los. Precies een. schroef boot je Achter hen zwom Jan Stender en hiermede hadden wij de uit- loopers gehad. De. verdere positie was De Vos, daarna nagenoeg gelijk Wagenaar en Arts, vervolgens de schoolslagzwem- mende Jenny Kastein, Nelly Coenen, mej. Van den Ende, de veteraan Boomsma, ter wijl de Haagsche politieman May de ach- terspits vormde. Jammer, dat de zwem mers geen genummerde mutsen droegen, dit maakte het identificeeren moeilijker. Was de afstand tusschen den eersten en den laatsten zwemmer op dit moment on geveer 600 M., na 55 min., bij de Sou- burgsche zwemschool, was deze wel één K.M. Deane had met een voorsprong van 500 M. den kop. Na 6 min. passeerde Jan Stender, die prachtig was ingeloopen, vlak achter hem lagen de rivalen Rie Olsen en Potts nog steeds gelijk. Bij de Souburgsche brug begon Rie echter door te stoomen en weldra liet zij den Engelschman achter zich. Het weer bleek tusschen de bedrijven door nogal van wispelturigheid te houden. De zon ging zoo nu en dan schuil, ook de wind was veranderlijk en liep soms naar het westen. Behalve van zout, had den de zwemmers ook last van de olie, die op het water dreef en het gelaat tatou- eerde. Gedurende den wedstrijd groeide de publieke belangstelling zienderoogen en met degenen, die zich „in afwachting van" aan de kanaalboorden bij de finish genesteld hadden, werd het ten slotte een duizendkoppige menigte. Talrijke ranke kano's schoten door het water en verhoog den het levendige schouwspel. De bericht geving was ook nog, trots den korten tijd, in orde gekomen. Van Middelburg tot Abeele ging bij per rijwiel naar den tele foonpost Abeele, vandaar per draad naar de finish, waar een luidspreker-installatie de wachtenden op de hoogte hield van het verloop van den kamp. Men had het stroomprobleem weten op te lossen, door uit een op 200 M. afstand gelegen woon huis electrische energie te betrekken en toen de Engelschman Deane onder luid getuich der menigte als eerste aan de finish tikte, klonk niet alleen het „God "save the King", doch onmiddellijk daarop hoor den wij den winnaar voor de microfoon tot het publiek vertellen, dat 'hij niet gedacht had, dat het zwemmen in het kanaal min stens even zwaar was als in De Schèlde, dat hij blij was voor een week-end in Hol land te zijn, doch dat het hem speet, dat de Scheldezwemwedstrijd niet was doorge gaan. Bijna 9 min. na Deane arriveerde Jan Stender. Ook hem werd een ovatie ge bracht. Even later kwam ook de Holland- sche crack voor den microfoon en vertel de, dat hij een prettige reis had gehad, al was ook het zoute water hinderlijk dat hem het goede zwemmen van Rie Ol sen was opgevallen, dat alles als van oud-s prima was georganiseerd en dat hij het jammer vond, dat de Scheldewedstrijd niet was doorgegaan. Even later had Rie Olsen het parcours volbracht. Ook haar klonk, evenals dit bij Stender was geschied, het Wilhelmus tege moet en ook zij werd luide toegejuicht door het enthousiaste publiek. Even later sprak Rie voor den microfoon en zei, dat zij blij was, beslag op de eerste dames plaats te hebben gelegd, dat de wedstrijd haar was medegevallen evenals de tempe ratuur van het water, dat rij prettig ge zwommen had en den geest onder de zwemmers sportief vond. Rie Olsen heeft ongetwijfeld een kranige prestatie geleverd, door zich eerste in de damesklasse en no. 3 in het algemeen klas sement te plaatsen, dus voor den Engelsch man Potts, die vierde werd. En Potts is ook een zwemmer van naam, die het vorig jaar in den wedstrijd van Engeland naar Ryde pp het eiland Wight, een afstand van 6 mijl d.i. ongeveer 9.6 K.M., de derde plaats bezette. Achtereenvolgens kwamen de overgeble ven deelnemers binnen. May vormde steeds de achterspits, doch hield moedig vol tot hij het traject had volbracht. De volledige uitslag, bereids Zaterdagmiddag aan ons bureau gebulletineerd, luidt Algemeen klassement 1. C. T. Deane, The Penguin Swimming Club, Londen, 1 u. 24 min. 5 7/10 sec.2. J. Stender, Dolfijn, Amsterdam, 1 u. 33 m. 2/10 sec.3. mevr. R. AarsbergenOlsen, R.D.Z., Rotterdam, 1 u. 34 m. 16 2/10 sec. 4. F. G. Potts, Polytechnic Swimming and Water Polo Club, Londen, 1 u. 37 m. 45 sec.5. W. Versluijs, Juliana, Bergen op Zoom, 1 u. 40 m. 11 sec.6. mej. J. Kas tein, A.D.Z., Amsterdam, 1 u. 41 m. 56 sec.7. D. de Vos, Rotterdamsche Zwem- club, Rotterdam, 1 u. 44 m. 14 sec.8. mej. N. Coenen, Juliana, Bergen op Zoom, 1 u. 46 m. 56 sec.9. C. Wagenaar, Zee hond, Vlissingen, 1 u. 47 m. 49 sec.10 J. Boonsma, Z.I.A.N., Den Haag, 1 u. 49 m. 53 sec.; 11. mej. Van den Ende, O.D.Z., Rotterdam, 1 tl 50 m. 21 sec. 12. j. May, Politie sportvereeniging, Den Haag, 2 u. 22 m. 21 sec. Damesklasse 1. Mevr. R. Aarsbergen Olsen2. mej. J. Kastein3. méj. N. Coenen4. mej. Van den Ende. Dat Deane een sportsman in hart en nie ren is bleek nog uit het feit, dat bij na zich verfrischt en gekleed te hebben, de kano „Dobbertje" charterde en mét een lieftallige Vlissingsche schoone ging pedde len. De prijsuitreiking. 's Avonds vond in Britannia's vroolijke kuurzaal de prijsuitdeeling plaats. Met een toepasselijk wcord overhandigde de burge meester de fraaie prijzen van edel metaal. Mr. Deane ontving een gouden horloge benevens een persoonlijke zilveren medaille van burgemeester Van Woelderen. J. Stender won een gouden potlood als 2en prijs. Mevr. R. AarsbergenOlsen veroverde een gouden potlood als 3en prijs, een gar nituur in zilver als eerst aangekomen dame en als zoodanig ook een persoonlijke zil veren medaille van den burgemeester, die de sympathieke Rie Olsen tevens een bouquet in Vlissingsche kleuren ter hand stelde. Later werd nog bepaald, dat ook de tweede dame uit de damesklasse een prijs zou krijgen. Hiervoor kwam mej. J. Kastein in aanmerking, die uit enkele zilveren voorwerpen keus zal mogen maken. Ten slotte won C. Wagenaar als eerste, tevens eenige, Zeeuw den zilveren palmtak aangeboden door de Ver. tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer op Wal cheren. Alle voorwerpen, welke daarvoor in aan merking komen, zullen van een inscriptie worden voorzien, terwijl alle deelnemers en deelneemsters een herinneringsmedaille met inschrift zullen ontvangen. De uitreiking werd met volksliederen, gespeeld door de huiskapel onder Jan Pot, en instemmingsbetuigingen van het pu bliek gelardeerd. Daar verschillende deelnemers nog per trein hun woonplaats wenschten te berei ken, had de burgemeester eerst dé prijzen uitgereikt en kwam daarna tot zijn dank woord. Wij vernamen, dat de heer Van Woelderen, bij het verlaten van rijn wo ning, om met rijn ephtgenoote naar het congres van den. A.N.W.B. te gaan, was gevallen en daarbij eeft' messure had opge- loopen, welke hem, zooals bleek, hinderde bij het spreken. De burgemeester bracht allen deelnemers (sters) en medewerkers hartelijk dank, ook voor den steun bij de omvangrijke voorbereiding van den Schel- debekerzwemwedstrijd ondervonden, welke helaas, evenals in 1935, wegens ruw weer was afgelast moeten worden en vervangen door een surrogaat in den vorm van een kanaalwedstrijd. Naast deze deceptie hoop te spr. dat van den kanaalwedstrijd toch een goede propaganda voor de zwemsport is uitgegaan. Temeer spijt het den heer Van Woelderen, dat tot af lasten is moeten besluiten, omdat het den organisatoren met het „safety first" steeds heilige ernst is geweest en nu juist weer eenige verbete ringen ter bevordering daarvan beproefd hadden geworden. Voorts memoreerde spr., dat tegenover het 2 maal aflasten 7 maal doorgaan staat, zoodat met vertrouwen de toekomst tegemoet kan worden gezien, en dat de organisatie te ingewikkeld is om den wedstrijd uit te stellen, temeer omdat bijv. de Engelsche deelnemers uit een ander land komen. Na nog gewezen te hebben op het internationale karakter van den Scheldebekerzwemwedstrijd, welke 1 maal door een Belgisch meisje, 2 maal door Engelsche en 4 maal door Nederland sche zwemmers gewonnen is, liet de bur gemeester alle instanties en personen de revue passeeren, die een bijzonder woord van dank verdienden, t.w. de Kon. Ned. Marine, het Nederlandsche en het Belgi sche loodswezen, loods Kamerman®, schip per Streefkerk, de kustartillerie, sergeant le klasse Conijn, de heer De Kwant, die met een speciale omroepinstallatie uit Den Haag was gekomen, dr. Staverman en zijn medische staf, het Roode Kruis, de V.R.B., de regenten van het Gasthuis, de V.Z.C., de heeren De Jong en Prins, de juryleden, ook uit Middelburg, de Stoomvaart Mij. Zeeland, de directie van Britannia, de rijks- en gemeentepolitie, de Zeevaart school, de Z.Z.K., de vereeniging voor watertourisme „Schelde", de padvinders, de heer Noest te Londen, de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, de directeur van den rijkswaterstaat, allen, die hebben bij gedragen om den zware uitgaven stellen den wedstrijd te financieren en den secre taris van het comité, den heer A. Korte- weg, met wien men het bijzonder goed ge troffen heeft, daar hij de ervaringen van zijn voorgangers goed benut, zoodat de or ganisatie van jaar tot jaar in climax ver betert. Burgemeester Van Woelderen be sloot met den wensch, dat wij in Vlissin gen aan onzen moeien Scheldemond de propaganda voor de zwemsport zullen blij ven voeren en gracht drie cheers uit op de Zeeuwsche zwemsport en den Scheldebeker zwemwedstrijd in het bijzonder, waarmede de zaal spontaan instemde. Namens de overige bestuursleden dankte dr. Staverman burgemeester Van Woelde ren voor zijn bezielende leiding, waardoor, de vereeniging ieder jaar weer een bloei periode beleeft. Spr. noemde den burge meester een onverbeterlijk optimist, die steeds naar dé zon wijst, al heeft die van daag dan ook niet op het juiste moment geschenen. Ofschoon de burgemeester van daag bijzonder bezet was, heeft hij toch den heelen kanaalwedstrijd bijgewoond. Daar de Scheldebekerzwemwedstrijd 's burgemeesters troetelkind is, was dr. Staverman overtuigd een woord naar diens hart te spreken, wanneer hij eindigde met de hoop uit te spreken, dat de Schelde wedstrijd nog in lengte van dagen moge groeien en bloeien. (Instemming). De secretaris, de heer Korteweg, voelde zich gedrongen zijn dank over te brengen aan alle medewerkers, die hem rijn taak hadden helpen verlichten, bracht hulde aan de deelnemers en deelneemsters, wees op de propaganda voor de zwemsport en hoopte, dat de jeugd zich zou trainen op den langen afstand. Zich tot de Engelsche zwemmers wendend, zeide spr. dat hij thans overtuigd is, dat de prestaties van mr. Deane niet voortvloeien uit het con- sumeeren van suiker, doch uit diens won derbaarlijke zwemcapaciteiten. Hij hoopte, dat dit voor de Nederlandsche zwemmers een spoorslag moge wezen om in den ver volge ook in den Scheldewedstrijd uit te komen. Voorts sprak de heer Korteweg woorden van dank tot den burgemeester, vermits hij door het dagelijksche contact over den Scheldebekerzwemwedstrijd, van zeer nabij op de hoogte is van de stuwkracht, welke van den heer Van Woelderen uitgaat. Spr. hief drie cheers aan op alle zwemsters en zwemmers, de Engelsche in het bijzonder en besloot met een „Lang leve de burge meester", welken wensch de huiskapel in muziek tot uiting bracht. Mr. Deane dankte voor de gulle ont vangst en de hulde hem gebracht, zeide, dat de omstandigheden, waaronder het vorige jaar gezwommen werd slecht wa ren, maar dat zij dit jaar nog erger wa ren en beloofde het volgende jaar weer van de partij te rijn. De prijsuitdeeling, die door den A.V.R.O.- reportagedienst werd opgenomen voor het radio-journaal, was hiermede ten einde. Het woord was nu aan den heer Corve- lerjn, die met Jan Pot c.s. er voor'zorgde, dat een gezellig bal den goed geslaagden kanaalwedstrijddag beëindigde. Heerlijke kousen die mat en perl. Zoo fijn en zoo solide en zoo goedkoop. Mat 89 ct. Perl 99 ct. 99 99 St. Jacobsstraat 8. - Telefoon 494. Dit nummer bestaat uit 2 bladert Is het onooglijk, door bruine en zwarte vlekken eB, gele, aangeslagen tanden Of heeft het een gezondeu frissche vleeschkleur en zijn de tanden helder wit£ dank zjj het dagelij ksch gebruik van In bussen van 50 en 90 ct. bij apoth. en drog. Jen ali Deane wint den 5 K.M. zwemwedstrijd MiddelburgVlissingen. '(Stadsnieuws)] De A.N.W.B. houdt zyn congres te Vlissingen. ^Stadsnieuws)] Geslaagde athletiekwedstryden van A.V.'35. (Stadsnieuws)] Groote belangstelling voor de afstands- marschen van „De vrooliyke tippe laars". (Stadsnieuws)' Hevige stryd in Spanje. '.(Buitenland)] Ernstige ongeregeldheden in Palestina* Talrijke aanslagen gepleegd. (Buitenland)] ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN De heer Edo Bergsma lid van verdienste Tochten over ons eiland, die een mooie propaganda voor Walcheren zijn Zaterdag en Zondag jl. zijn voor den Koninklijken Nederlandschen Toeristen bond A.N.W.B. dagen geworden waarop met genoegen kan worden teruggezien. Zooals reeds gemeld, hield deze bond Zaterdag zijn jaarlijksche algemeene vergadering te dezer stede. Een 150-tal personen uit alle deelen van ons land was naar onze Scheldestad gekomen om in de ruime gezellige kurzaal van Grand Hotel Britannia de belangen te bespreken van den bond, welke reeds zoovele jaren het toerisme en het verkeer in ons land heeft gediénd. Het is een congres geworden dat in alle opzichten geslaagd mag worden genoemd en ook voor het vreemdelingenverkeer pp Walcheren van groote propagandistische waarde is geweest. De deelnemers hebben n.l. vóór de ver gadering en Zondag prachtige uitstapjes langs en over ons éiland gemaakt. Dit zal er wellicht toe leiden, dat verschillenden, aangetrokken door het vele natuurschoon waarmee Walcheren zoo ruimschoots be deeld is, zullen besluiten hun bezoek te herhalen, doch dan voor langeren tijd en... met beter weer, want dit laatste had wel mooier kunnen zijn. Toen dan ook na de officieele ontvangst ten stadhuize Zater dagmorgen de vaartocht met de „Prinses Juliana" van den Provincialen Stoomboot- dienst begon, moest vanwege de onstuimige zee afgezien worden van het voornemen om buitengaats te gaan. Men is toen de Westerschelde opgevaren, waarbij ter hoogte van Rilland Bath werd terugge keerd. Aan boord werd een koffiemaaltijd gebruikt. Omstreeks half vier keerde de boot in de haven terug. Enkele autobussen brachten hierop de congressisten naar „Britannia" terug, waar te ca. kwart voor vijf de algemeene vergadring een aanvang nam. De voorzitter, de heer H. P. j. Bloemers, burgemeester van Arnhem, begon met allen een welkom toe te roepen, inzonderheid den burgemeester van Vlissingen, den heer c, A. van Woelderen. Het eerste j^ar dat spr. het voorzitterschap bekleedde, heeft zich gekenmerkt door het afscheid van hem die zich met toewijding en liefde aan den A.N.W.B. gegeven heeft, n.l. den vroegeren voorzitter, den heer Edo J. Bergsma. Zijn heengaan werd ervaren als het grootste verlies voor den bond. Spr. sprak zijn groote vreugde er over uit dat de heer Bergsma toch als eerelid verbonden wilde blijven en hoopte dat dit nog lang zoo zal zijn. (Applaus.) Vervolgens memoreerde de voorzitter het feit, dat Z.K.H. Prins Bernhard het eere-voorzitterschap heeft willen aanvaar den. Nog dezer dagen had spr. zich in een audiëntie kunnen overtuigen van de groote belangstelling die de Prins voor den bond heeft. Door omstandigheden had hij nog niet aan het werk deel kunnen nemen*

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1