;g ld :n m if x 6» SPORT DE RONDE VAN FRANKRIJK. BINNENLAND 69 preken gaan ij ne. De fri'spe. :ramo- ioodaf leert huren bij U >95 ;aasf Ct, 'rap* u et- 3,4, et., |ON- is gezworene van den Melopolder, P. J. Boënne jte Graauw-en-Langendam e. met ingang van 1 Augustus 1938, tot J!d van het bestuur van het waterschap Nol-koude-en-ïoven, J. van Wijck te Hoek, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, Waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden f. met ingang van 1 Augustus 1938, tot lid van het dagelijksch bestuur van het wa terschap der Sluis-aan-de-Wielingen, E. B. VVijffels te IJzendijke g. mét ingang van 1 Augustus 1938, tot gezworene van den Heer Janszpolder, J. C. JLuijk te Kamperland, gem. Wissekerke h. met ingang van 1 Aug. 1938, tot ge zworene van den Adriaanpolder, J. D. Ver burg te Kortgene i. met ingang van 1 Aug. 1938, tot ge zworene van den Nieuw St. Jooslandpolder, <Chr. P. Reijnhoudt te Nieuw- en St. Joos- Iand j. met ingang van 1 Aug. 1938, tot ge zworene van het waterschap St. Maartens dijk, J- W. de Wilde te St. Maartensdijk lc met ingang van 1 Aug. 1938, tot ge zworene van het waterschap Hoedekens- kerke, P. Huige te Hoedekenskerke 1. met ingang van 1 Aug. 1938, tot ge zworene van den Nieuw-Olzendepolder, A. jde Putter te Yerseke m. met ingang van 1 Aug. 1938, tot ge zworene van het waterschap St. Annaland, M. J. Heijboer te St. Annaland, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig -jaar-zal-zijn geworden n. met ingang van 1 Aug. 1938, tot ge zworene van den Borrenbroodpolder, C. J. van Schelven te Brouwershaven o. met ingang van 1 Aug. 1938, tot ge zworene van het waterschap Groote-St. An- na-en-Nieuwehoven, I. de Hullu Izn. te Nieuwvliet p. met ingang van 1 Aug. 1938, tot ge zworene van den Thoornpolder, C. van der Weele te Wissekerke q. met ingang van 1 Aug. 1938, tot ge zworene van den Reigersbergsschepolder, J. 'M. Krijger te Rilland-Bath r. met ingang van 1 Aug. 1938, tot ge zworene van den Mariapolder (Noord-Beve land), E. van der Maas te Wissekerke; s. met ingang van 1 Aug. 1938, tot ge zworene van den Deurloopolder, J. <C. gtoutjèsdijk te Tholen t. met ingang van 1 Augustus 1938, tot gezworene van den Koudepolder, J. de Kra ker te Hoek in met ingang van 1 Aug. 1938, tot ge zworene van den Willempolder (Noord- Bevelan'd), S. Breuere te Geersdijk, gem. Wissekerke v. met ingang van 1 Aug. 1938, tot ge zworene van het waterschap Oud- en Nieuw Noord-Beveland, M. de Regt Marszn. te Kats, uiterlijk tot het einde van het zit - tingsjaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn géwori^n j., w. mét 'ingang van 1 Aug. 1938, tot ge zworene van. den Stadspolder, J. Vogelaar te; Kortgene; - X. met ingang van 1 Aug. 1938, tot ge zworene van den Zonnemairepolder, G. J. de Vlieger te Zonnemaire, GROEDE Crematie stoffelijk overschot van wijlen notaris Beuningh. Donderdag had onder zeer veel blijken van deelneming op Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. H. J. Beuningh, in leven notaris te Groede. Namens de familie werd het woord ge voerd door den heer Fremery Kalff, zwager van den overledene. Notaris Wijs sprak namens de colleges uit Zeeuwsch-Vlaande ren en de heer D. H. van Zuijen, oud-bur gemeester van Breskens, namens de Zeeuwsch-Vlaamsche vrienden en de Mij. ter bevordering van ooft- en tuinbouw. Een schat van bloemen dekte de baar. SCH00ND1JKE Loop der bevolking. Gevestigd P, Boone van Water landkerkje J. A. van Gorsel van Oost burg J. Dubois van GroedeA. Salomé en gezin van Aardenburg. Vertrokken: I. M. Delnad naar Middelburg; H. Verbuijt naar Aardenburg. HULST ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN BESTELAUTO EN MOTORFIETS. De motorrijder en zijn dochtertje aan de bekomen verwondingen overleden. Gisteravond omstreeks half acht heeft zich op den weg van Hulst naar Terhole nabij de hoeve Hooghuis in de gèvaarlijke S-bocht een ernstige botsing voorgedaan tusschen een bestelauto van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg Maatschappij en een motorfiets, bestuurd door den ongeveer 45-jarigen E. B. van Jole, concierge-ama nuensis van de R.K, Handelsdagschool te Hulst, die zijn dertienjarig dochtertje He- lene achter op de duo had. Beiden werden tegen den grond geslingerd en zoo ernstig gewond, dat zg eenige uren later in het R.K. Liefdehuis te Hulst zijn overleden. Hoe het ongeluk gebeurd is, staat nog niet vast. De auto kwam uit de richting Walsoorden en stond na de botsing geheel rechts van den weg. De motorrijder, die van den kant van Hulst kwam, schijnt in de bochf de macht over zijn stuur te zgn kwijtgeraakt, met het gevolg, dat hij met zijn voertuig tegen de auto vloog. Het mo torrijwiel schoot onder den wagen en werd geheel vernield. De auto werd slechts licht beschadigd. De chauffeur bleef ongedeerd. Spoedig waren de dokters Casparie en De Gier uit Hulst ter plaatse, die de slacht- pffers naar het ziekenhuis deden vervoeren. Daar konden zij nog worden voorzien van de laatste H.H. Sacramenten der Sterven den. De marechaussee uit Hulst heeft het onderzoek in handen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Mulo-examens Goes. Gisteren slaagden voor diploma B A. A. v. d. Peijl te Terneuzen, J. bij'de V&ate, Zierikzee, en J. O. Oosterling, Goes. Voor diploma AJ. Heijnsdijk, L. M. Hoek, J. L. Verduijn, A. L. de Muijnck, G. H. J. Kuipers, R. A. Papegaaij, allen Middelburg, J. F. Blomaart, J. A. Rotte, L. de Ronde, allen Zierikzee, M. C. Duijn- houwer, Haamstede, J. van Eeden Peters- ma, Noordwelle, M. v. Sande, Nieuwer- kerk, F, Kok en L. Kioelmans, Bruinisse, C. Roggeband, Brouwershaven, D. J. v. d. Panne, Scharendgke, S. Blaauw, W. J. Hommers, J. P. J. Snijders, E. van Tijen, allen Vlissingen, W. C. van Dam me, Wol- faartsdijk, F. W. Bezemer, Goes, P. J. Y. Vergers, Domburg en M. P. Schipper, Wissekerke. Afgewezen geen. Examens. Geslaagd voor het eerste deel notarieel- examen de heer G. Laeijendecker te Vlis singen. Aan de Handels Hoogesehool te Rotter dam slaagde voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen, de heer H. H. Ensinig tc HansweerL Voor inrpectrice der modevakschool is geslaagd mej. C. A. van Beers en voor coupeuse-leerares mej. Mt J. Karreman, beiden te Breskens. Voor het eerste gedeelte van het prop, examen civiel ingenieur is te Delft ge slaagd de heer A. Cornelis te Nieuwvliet, Voor het na-examen der Chr. kweek school te Middelburg slaagde ook D. Cop- poolse te Serooskerke. MARINE EN LEGER Aanstelling tot dienstpl. korporaal. Bij het 14e reg. infanterie worden op 11 Juli a.s. aangesteld tot dienstplichtig kor poraal (eindrang) de dienstplichtige sol daten J. Louwerse, A. van Mourik, F. Scheele, J. Schippers, C. Noordijk, J. Stolk, K. H. de Sneejer, P. C. Feber, M. Bolleman, A. Aarnoutse, F. Barth, J. Nijsse, L. Visser, H. de Waele, A. Wagenaar, K. Breeman, F, Cerpentïer, J. Meulmeester, C. J, Moer land, M. C. Walkier, J. Sinke, P. J.Huizer, C. van Fraassen, A. Gabriëlse en G. D.' de Smit, Gedetacheerd. De 2e luitenant W. A. Young van het 14e reg- inf; wordt met ingang van 11 Juli 1938 voor onbepaalden tijd gedetacheerd bij het regiment grenadiers te 's-Gravenhage. De nationale vijfkamp. De nationale vijfkamp is ten einde. De eindstand werd Olympische vijfkamp officieren1. luit. W. N. I, M. van Hellenberg Hubar, Wasse naar 15 pt. Vijfkamp B officieren 1. luit. ter zee B. M. C. Braat, den Helder, 11 pt.2. lu't. ter zee W. F. v. d. Valk Bouman Vlissin gen 15 pt.8. luit. ter zee A. J. Schouwe- naar, Den Helder. Olympische vijfkamp voor onderofficie ren 1. wmr. T. Pasma, Ede, 13 pt. Vijfkamp B onderofficieren 1. dpi. sergt H. J. J. Sneyers, Breda, 15 pt., 2. wmr. J. H. Joziasse, Breskens. Diploma-winnaars waren bij de officieren o.a. de heeren van Hellenberg Hubar, Schou- wenaar, Braat en bij de onderofficieren o.a. de heeren Joziasse en Sneyers jr. De officier van den marinestoomvaart- dienst der 2e klasse J. M. Ruitink is 8 Juli geplaatst bij het vliegkamp de Koog. Marinecommandement te Willemsoord. Zooals gemeld is de kapitein ter zee H. Jolles met ingang van 1 Augustus tot schout-bij-nacht bevorderd en is hem de betrekking van commandant der marine te Willemsoord tevens commandant der Stel ling van Den Helder opgedragen in de plaats van vice-admiraal T. L. Kruijs, die eervol van deze betrekkingen is ontheven en op zijn verzoek eervol ontslag terzake van langdurigen dienst is verleend. Vice-admiraal Kruijs werd 7 September 1884 te Amsterdam geboren en werd 16 September 1905 adelborst eerste klasse. Hierop vertrok hij naar West-Indië. Bij zijn terugkeer volgde zijn detacheering bij de riviervaartuigen te Nijmegen. In 1907 werd hij luitenant ter zee 2e klasse. Ver volgens was hij van 19081909 bij de visscberijpolitie waarop hg in het najaar van 1909 met de Hertog Hendrik" naar Indië vertrok. In het moederland terug gekeerd was hg van 1915 tot 1919 werk zaam bij den torpedodienst te Hellevoet- sluis. In 1917 was hg inmiddels tot luite nant ter zee le klasse bevorderd. Na wederom vgf jaren in Indië werk zaam te zijn geweest, werd hij tot comman dant van de mijnenleggers te Vlissingen benoemd. Voorts was hg daar werkzaam bij den staf van den ondercommandant en bijna twee jaar le officier op het wacht schip Hr. Ms. „Noord-Brabant". In 1928 werd hij tot kapitein-luitenant ter zee be noemd waarna hij het daarop volgende jaar naar Indië vertrok en commandant van de „Krakatau" werd. Voorts was hg nog een jaar divisie-commandant van de torpedobootjagers en een jaar commandant van het station voor onderzeebooten te Soerabaja. Dezelfde functie kreeg hij te Den Helder toen h\j in 1932 repatrieerde. In hetzelfde jaar werd de heer Kruijs tot kapitein ter zee bevorderd. Twee jaar la ter, in 1934 dus, werd "hij* tot schout-bij- nacht en tot commandant van de marine te Willemsoord benoemd. Op 10 September 1936 volgde tenslotte de bevordering tot vice-admiraal, Kapitein ter zee H. Jolles, die met 1 Augustus schout-bij-nacht en commandant van de marine te Willemsoord wordt, was daar vroeger chef van den staf. Den laat-' sten tijd was hij commandant van de ma ritieme middelen te Amsterdam. Vroeger is hij nog commandant van Hr. Ms.. „Her tog Hendrik" en commandant van de. ma rine te Soerabaja geweest. Vervaecke wint de vierde etappe. De vierde etappe van de ronde van Frankrijk, welke gisteren werd verreden, heeft weinig spannende oogenblikken opge leverd. Deze etappe was in drie stukken verdeeld van Nantes naar Le Roche sur Yon, een afstand van 62 K.M., van La Roche sur Yon naar La Rochelle over een afstand van 83 K.M. en ten slotte van La Rochelle naar Royan, over èen afstand van 83 K.M. Alleen op de laatste 83 K.M. viel er iets te beleven, maar de beide vorige etappe gedeelten waren eentonig, zeer eentonig. De geheele etappe stond in het teeken der Belgen, d.w.z. zij nestelden zich aan den kop van het peleton en zoodra er ook maar een renner het waagde een poging te doen om te ontvluchten, trokken zij het peleton bij en dan was het uit met de illusies van den vermetele. Op alle drie gedeelten werd dan ook een Belg winnaar. Op de beide' eerste stukken kwam het peleton vrijwel gesloten aan en beide malen wist wereld kampioen Eloi Meulenberg in de eindsprint de overwinning te bevechten. Alleen op het laatste gedeelte kon Felicien Vervaecke een voorsprong van een paar honderd meter- nemen, waardoor het ditmaal geen sprint- zege werd. Tweede was de Italiaan Servadei met 32 seconden achterstand, en op de derde plaats eerst kwam de winnaar van de eerste twee gedeelten, Meulenberg.. - Op de dertiende plaats werd ex aequo een groep van 53 renners geplaatst. Middel kamp, die gisteren weèr voortdurend in de voorste gelederen te vinden was, noteerde eenzelfden to'taaltgd als nummer twee, Ser vadei. Anton van Schendel had 40 seconden en Schulte, Hellemons, Van Nek en Domi- nicus allen 3 min. 24 sec. verschil met den tijd van Middelkamp. - In het algemeen klassement heeft de Luxemburger Majerus nog de gele trui be houden. Maar de tweede plaats, is van be zetter veranderd. De Duitscher Weckerling viel naar de tiende plaats in het algemeen klassement térug. Tweede werd thans Le- ducq, terwijl vervolgens Goasmat, Magne en Matthias Clemens met eenzelfden tijd de volgende plaatsen innemen. Middelkamp bleef op de 33ste plaats, Anton van Schendel bezette dé 39ste plaats, Piet van Nek viel nog iets verder terug en staat thans 67ste, Schulte werd een plaats achteruitgeschoven en is thans 72ste, Helle mons ging van de 68ste naar de 78ste plaats en ook Dominicus moest een plaats opschuiven en staat thans -84ste. De renners kunnen morgen in de bad plaats Royan een dag uitrusten van de ver moeienissen. Zondag volgt de vgfde etappe van Royan naar Bordeaux over 205 K.M. De uitslag van de vierde etappe (Nan tesRoyan, 228 K.M.) luidt1. Vervaecke (België) 7 uur 10 min. 22 sec. 2. Servadei (Italië) 7 uur 10 min. 54 sec.3. Meulen berg (België), 4. Bini (Italië), 5. Neuville (België), 6. Wengler (Duitscbland), 7. Rossi (Italië), 8. Frechaut (Frankrijk), 9. Ber- nardoni (Frankrijk), 10. Martano (Italië), 11. Lowie (België), 12. Carini (Frankrijk) 13. ex aequo 53 renners, onder wie Mid delkamp (Nederland) 7 uur 10 min. 54 sec.; Anton van Schendel (Nederland) 7 uur 11 min. 34 sec.Van Nek (Nederland) 7 uur 14 min. 18 sec.Schulte (Nederland) in denzelfden tijdHellemons (Nederland) in denzelfden tijd Dominicus (Nederland) in denzelfden tijd. KORFBAL: Wedstrijden om het wereldkampioenschap. Van 7 tot 10 Juli worden te Leipzig, Dessau, Maagdenburg, Weissenfeld en Berlijn de wedstrijden om het wereldkam pioenschap korfbal gehouden. Tien landen (Zweden, Denemarken, Polen, Hongarije, Roemenië, Zwitserland, Luxemburg, Ne derland, Tsjecho-Slowakije en Duitschland) nemen er aan deel. De Nederlandsche ploeg begaf zich het eersjt naar Maagdenburg. HANDBAL; De wereldkampioenschappen handbal. NederlandLuxemburg 9S. De. wereldkampioenschappen handbal zijn gisteren te Maagdenburg voortgezetmet twee wedstrijden. Nederland, dat gisteren van Zweden verloren had, speelde - tegen Luxemburg, dat door Roemenië verslagen werd, terwijl ook Zweden en Roemenië el kaar ontmoetten. Ónze landgenooten behaalden een alles zins verdiende 93 zege, terwijl de wed strijd tusschen Zweden en Roemenië in een 76 overwinning van Zweden eindigde. SCHAKEN: Om het persoonlijk schaakkampioenschap van Nederland. De uitslagen van de partijen, welkë gis teren in de zevende ronde om het persoon lijk schaakkampioenschap van Nederland in het Schaakhuis te Amsterdam zijn ge speeld, luiden PrinsFontein 1—0 van Doesburgh Landau YzYz 1 de'Grootvan Scheltinga 10 Mulder—van"Mindeno 10 Cort- levervan den Bosch Yz/z l EuweMuil wijk 10. Afgebroken partijen, vijfde ronde Lan dauPrins 10 Mulder—Muilwijk 01 zesde ronde MuilwijkCortlever 01. De stand is thans 1. Euwe 6 pnt., 2. van den Bosch 5 Va pnt., 3 en 4. Landau en Cort lever, .ieder 43/> pnt., 5. van Scheltinga 4 pnt., 6 en 7. de Groot en Prins, ieder 31/2 pnt., a Mulder 3 pnt., 9 en 10. Fontein en van Doesburgh, ieder 2Yz pnt., 11. Muilwijk XYz pnt., 12. van Mindeno 1 pnt. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 8 Juli 1938. De navolgende vonnissen werden uitge sproken J. S., 30 jaar, chauffeur, wonende te Axel, wegens verduistering, tot 3 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. T. A. P., 50 jaar, ketelmaker, te Vlis singen, wegens valschheid in geschrifte meermalen gepleegd, 1 maand gevangenis straf voorwaardelijk. A. C. v. P., 29 jaar, monteur, wonende te Terneuzen, thans in voorarrest, wegens diefstal tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 8 Juli 1938. Oplichting. J. K., 30 jaar, koopman, gedomicilieerd te Groningen, had zich te verantwoorden wegens oplichting. Hij was nl. op 9 April 1.1. te Rilland-Bath gekomen bij den café houder van Rosmalen, en had dezen listig lijk en bedriegelijk medegedeeld dat hij, ver dachte, vertegenwoordiger was voor West hof s constructiewerkplaatsen te Hoogkerk bij Groningen, en de landbouwers moest bezoeken om landbouwonderdeelen te ver- koopen. Hij zou onder meer een- tractor kunnen verkoopen aan een bekenden in Ril land-Bath woonachtigen landbouwer. Aan gezien hij eenige dagen in de omgeving zou verblijven verzocht hij den caféhouder bg hem te kunnen logeeren, wat toege staan werd. Na aldaar eenige dagen ver toefd te hebben is verdachte vertrokken, zonder zijn hotelrekening te voldoen; Verdachte was niet verschenen. De Offi cier van Justitie eischte 3 maanden gevan genisstraf. Veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. J. L. B., 28 jaar, vrachtrijder te Renesse, had: zich te verantwoorden- terzake dat- hij op 30 April' 1.1. te Renesse" met een docr hem "bestuurde auto, grovelijk roekeloos en onvoorzichtig heeft gereden over den voor het openbaar verkeer openstaanden rijweg den Hoogenzoomweg, komende uit de richting Haamstede en gaande in de richting Renesse, door een wielrijder te passeeren die in dezelfde richting als ver dachte reed, terwijl van tegenovergestelde richting tegelijkertijd een tweetal wielrij ders kwam, waai. door hij met zijn motor rijtuig een dier wielrijders, zekeren J. Jon ker, heeft aangereden, die tengevolge daar van dusdanige verwondingen bekwam dat hij eenigen tijd het bed heeft moeten hou den en in het ziekenhuis te Noordgouwe ter verpleging moest worden opgenomen. Eisch 1 maand hechtenis. Diefstal. Th. B. B., 34 jaar, wever, wonende te Middelburg, thans gedetineerd, had zich te verantwoorden wegens diefstal van eenige rijwielbelastingplaatjes, gepleegd te Bigge- kerke, Meliskerke en Grijpskerke in de maand Mei 1938. Vervolgens had verdachte zich te verantwoorden wegens verduiste ring van een rijwielbelastingmerk, ge pleegd te Middelburg, welk merk hij had gevonden in de omgeving van de spoor brug te Middelburg. Verdachte erkende de feiten. Hij heeft 5 plaatjes verkocht voor tesamen 4.75. De verdediger van verdachte, bepleitte een voorwaardelijke veroordeeling. De Officier van. Justitie eischte 3 maan den gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Overtreding vleeschkenringswet. Gisteren werd een bijzondere zitting ge* houden van het kantongerecht te Middel» burg ter behandeling van de zaak tegen den slager C. G. uit 's Heerenhoek, wien ten laste was gelegd overtreding van art. 39 dor Vleeschkeuringswet, nl. het weder* rechtelijk onttrekken aan keuring of her* keuring of aan gebruikmaking of önbruik- baarmaking van voedsel voor mensch en dier. Na een uitvoerig getuigenverhoor eischte de ambtenaar van het O. M. een voorwaardelijke hechtenisstraf van 30 da gen met 2 jaar proeftijd en 2000 boete subs. 2 maanden hechtenis en publicatie van het vonnis in de dagbladen. De kantonrechter deed onmiddellijk uit spraak en veroordeelde G. tot 14 dagen hechtenisstraf voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd, 500 boete subs. 2 maanden hechtenis en publicatie van het vonnis. DE VACANTIEREIS VAN H. M. DE KONINGIN. Men meldt officieel d.d. 8 Juli H. M. de Koningin is vanmorgen per auto van Luzern vertrokken, over den Gothard-pas gereden en is in goeden wel stand te ongeveer vijf uur in den namiddag in Ascona aangekomen. DE ZAAK OSS. Een. brief van Minister Goseling. De voorzitter der Tweede Kamer heeft een op 6 Juli gedateerden brief ontvangen van den Minister van Justitie in verband:, met 's ministers beslissing ter zake van- de uitoefening van de opsporingsbevoegd heid van het voormalig personeel der brï- gade Koninklijke marechaussee te Oss. De brief luidt Door uw brief van 22 Juni 1938, hebt U - te mijner kennis gebracht, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal zich in haar vergadering van 22 Juni jl- heeft-vereenigd met een motie van orde van de heeren ir. J. W. Albarda en mr. P. J. Oud. Ik heb goede nota genomen van de in de motie uitgedrukte bedoeling der Kamer om de aan mij gevraagde schriftelijke uiteenzetting té doen strekken tot voor-' bereiding van een nadere gedachtenwisse* ling. Als onderwerpen voor de voorbereid dende schriftelijke uiteenzetting zijn in de motie van orde genoemd 1. de feiten en de omstandigheden, op grond waarvan ik op 1 April 1938 aan de' brigade der Koninklijke marechaussee te Oss de opsporingsbevoegdheid tgdelijk heb, doen ontnemen; 2. het oordeel der regeering over het be« leid van de gemeentelijke politie te Oss 3. al datgene, wat ik verder in verband' met een en ander van belang acht. De Kamer heeft mij derhalve in mijn schriftelijke uiteenzetting, althans in dit stadium van de voorbereiding, niet willen binden aan bepaalde, concreet omschreven punten. Nu de Kamer, na hetgeen ik in de ver- gadering van 7 April 1938 ter. zake heb', medegedeeld, de medewerking van de re geering en van mij vraagt tot het ver strekken van nadere inlichtingen, spreekt het vanzelf, dat die medewerking gaarne zal worden verleend. Gelijk u hoogedelgestrenge bekend is, zrjn inmiddels op 23, 24, 25 Juni jl. voor het ambtenarengerecht te 's-Gravenhage uitvoerig behandeld de beroepen, door de leden van het voormalige personeel der brigade Koninklijke marechaussee te Oss ingesteld tegen mijn beslissing ter zake van de uitoefening van hun opsporingsbe voegdheid. De uitspraken van het gerecht mogen uiterlijk op 16 Juli a.s. worden ver wacht. Het wil mij voorkomen, dat ik aan, de bedoeling van. de Kamer beantwoord, wan- neer ik in ieder geval niet vóór deuit spraak de gevraagde schriftelijke uiteen* zetting inzend. Met het oog op ae deugdelijke voorbe reiding van de door de Kamer beoogde ge- dachtenwisseling zal het naar ik ver trouw duidelijk zgn, dat ook na 16 Juli nog eenige tgd gemoeid zal zijh met de samenstelling van de nota, mede in ver band met het door de Kamer gevraagde oordeelder regeering.. Ik stel er prijs op u hoogedelgestrenge met deze zienswijze in kennis te stellen. w.g. De Minister van Justitie» C. GOSELING. DE BOMAANSLAG TE ROTTERDAM. Op de vragen van het Tweede Kamerlid- De Visser in verhand met den te Rotter dam gepleegden bomaanslag op den vreem deling Konowalec luidt het antwoord vaiï den heer Patijn, minister van Buitenland- sche Zaken, mede namens den heer Gose ling, minister van Justitie, dat aangezien het onderzoek in zake den te Rotterdam op den vreemdeling Konowalec gepleegden bomaanslag nog niet is beëindigd, het niet mogelijk is met de noodige kennis van za ken de vragen van het lid der Tweede Ka mer den heer L. de Visser binnen den ge- bruikelijken termijn te beantwoorden. AANHOUDING VAN AUTOBUSSEN. Op de vragen van het Tweede Kamerlid de Marchant et d'Ansembourg in verband met de aanhouding op den rijksweg Heer lenSittard van een aantal autobussen met bezoekers van de op 6 Juni jl. door de N.S.B. gehouden „hagespraak", luidt het antwoord van den heer Goseling, mi nister van Justitie, dat de bedoelde con trole niet heeft plaats gehad door „recher cheurs van den vreemdelingendienst", doch door de gemeentepolitie van Heerlen en die van Hoensbroek. Het is den minister niet bekend, dat soortgelijke maatregelen door de politie in Limburg telkens, en dan spe ciaal tegen bezoekers van N.S.B.-vergade- ringen, worden genomen. Veeleer is hem gebleken, dat bedoelde maatregelen, die strekken ter controle van de naleving van onderscheidene wettelijke bepalingen, van tijd tot tijd, bij wijze van steekproef, worden genomen en dat zij dan personen treffen van uiteenloopende poli tieke richtingen. Op de tweede vraag wordt het navol gende geantwoord a. de maatregelen zgn genomen op last van den commissaris van politie te Heer len, na gehouden overleg met de politie der gemeente Hoensbroek b. de genomen maatregelen zijn op zich zelf redelijk, plichtmatig en ook in de uit voering niet noodeloos hinderlijk, behou dens, dat het maken van fotografische op namen zonder bezwaar achterwege had kunnen blijven. Voor eenige bestraffing bestaat niet de minste grond c. voor het treffen van bgzondere maat regelen tot bet doel, als in dit vraagpunt aangeduid, bestaat geen aanleiding. NATIONAAL LUCHTBESCHERMINGS FONDS. Aanzienlijke gift uit industrieelen kring. Gelijk bekend, neeft de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming te 's-Gravenhage (Nassau Ouwerkerkstraat 3) onlangs een „Nationaal Luchtbescker*

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 9