«ui SMUfft c Vereniging voor Beroepskeuze GEMENGD NIEUWS PREDIKBEURTEN De abonne's 1000 500 I3U duim. De kerkbrand te Tiel. Omtrent den brand, die de St. Domini- cuskerk te Tiel in de asch heeft gelegd, wordt nader gemeld, dat, toen men in den namiddag het vuur geheel meester was, weldra bleek, dat men de overgebleven jr.uren niet kon laten staan, omdat zij, nu elk verband ontbrak, een ernstig gevaar voor de omgeving zcuden kunnen opleve ren. De brandweer begon toen met de hulp van gerequireerde krachten met het omver halen van den muur. Dit werk viel niet mee want de muren bleken solide gebouwd te zijn. Met behulp van den magirusladder werd toen een touw door een der venster openingen over het bovengedeelte van den muur aan het St. Walburg KerkpaéL ge slagen en een veertigtal mannen trachtte met behulp van dit touw den muur omver te trekken. Tegen half drie stortte het eerste gedeelte in, waarna men den gehee- len middag bezig was om de gedeelten, die het meeste gevaar opleverden, omver te trekken, zoodat van de kerk thans inder daad niet meer dan een puinhoop over is. Klein kapitalisme.-— Een kolenbaas in de buurt van de Marnixstraat te Amsterdam had in den loop der tijden niet onaardige zaken weten te doen door aan minder kapitaalkrachtige vrouwen geld te leenen ten bedrage van tien, twin tig gulden of daaromtrent. Tot zoover zou bet een zaak van goed vertrouwen over en weer zijn geweest, wanneer de creditgever de vrouwen niet een rente die niet minder dan tien centen, op een gulden per week bedroeg, bereken de. Want hier maakte hij zich ernstig schuldig aan overtreding der woekerwet. De .man werd door de politie aan een .streng verhoor onderworpen. Onder ande ren werd hem verzocht zijn administratie van een en ander over te leggen. Toen bleek, dat hij zijn bank per memori beheer de „Hij had alles in zijn hoofd." Het vervolg van een dergelijk beheer van foute financieele transacties zal zich met een groot aantal getuigen k charge voor den rechter afspelen, Schipperskind en schip per verdronken. De zesjarige N. Mandemaker, thuis behoorende aan boord van het schip „Nova Cura", dat in de Leuvehaven te Rotterdam ligt, is gis termiddag tijdens het spelen plotseling over boord geslagen. Het kind verdween onmiddellijk in de diepte. Na eenigen tijd dreggen is de politie er in geslaagd het kind aan wal te brengen, maar de levens geesten waren toen reeds geweken, zoodat kunstmatige ademhaling, welke nog gerui- men tijd werd toegepast, niet meer mocht baten. Per auto van den geneeskundigen dienst is het stoffelijk overschot van het kind naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gel vervoerd. In den loop van den avond heeft zich nog een tweede geval van dood door ver drinking voorgedaan. De 29-jarige havenarbeider J. Kerkhof, wonende te Puttershoek, was aan boord van het in de Waalhaven liggende stoom schip „Lena Petersen" bezig met het ver zetten van een draad van een kraan. Bij het langs de railing loopen is de man met zijn voet blijven haken achter een meel draad. Daarbij verloor hij het evenwicht, sloeg voorover te water en verdween on middellijk in de diepte. Na een kwartier dreggen heeft de bemanning van de „Poli tie 2" den man opgehaald. Nog geruimen tijd heeft men getracht de levensgeesten op to wekken met kunstmatige ademha ling, maar dit heeft niet meer mogen ba ten. Het stoffelijk overschot is naar het bureau van de rivierpolitie aan de Park haven gebracht. Ernstige val met een fiets. De 25-jarige mej. J. Verhey is in de Jonker Fransstraat te Rotterdam met haar fiets geslipt en kwam met het hoofd op den trottoirband terecht, waar door zij een schedelfractuur opliep. Po~ auto van den geneeskundigen dienst is zij overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsinjgel, waar zij in zorgwekkenden toe stand is opgenomen. Dronken zwerver aange- reden. Gisteravond zwaaide een dron ken man over den rijksweg nabij Naar den. De automobilist S., die van Amsterdam naar Bussum reed, stopte om een aanrij ding te voorkomen. De man liep echter toen de wagen zich weer in beweging zette, tegen het portier en viel op den grond. Hrj moest met een schedelbasisfractuur in *ern- stigen toestand bewusteloos naar de Gerar- qus Majellastichting te Bussum worden vervoerd. De politie heeft vastgesteld, dau hij een als ongunstig bekend staande zwer ver is. Oude diefstallen opge helderd. Eenige jaren geleden zijn in de omgeving van Barneveld diverse kerkdiefstallen gepleegd, o.a. te Voorthui zen en te Stoutenburg. Gisteren is te Deventer iemand aange- houden, die bekend heeft deze diefstallen en nog tien tot twaalf andere, op zijn ge weten te hebben. Het is een zekere M. S., oud-verpleegde van de Rudolph-stichting te De Glind, en als zoodanig goed in deze om geving bekend. Gemeente- en rijkspolitie hebben te Deventer een onderzoek inge steld in de hoop ook nog oudere onopge helderde diefstallen en inbraken tot klaar heid te brengen. Hooibrand bij Durger- d a m. Gistermiddag is een hoeveelheid van circa 20.000 kilogram hooi, opgetast achter een veestal aan den Durgerdam- merdijk, in vlammen opgegaan. De Am- sterdamsche brandweer bestreed het vuur met vier stralen van een motorspuit. De vlammen hadden in het versche hooi vrij spel. De brandweer kon slechts voorkomen dat verschillende houten gebouwen in de onmiddellijke omgeving behouden bleven, mede dank zij den wind, die de vonken in andere richting voortdreef. De rookont wikkeling maakte het onmogelijk in de dichtbij gelegen school les te geven, zoo dat de kinderen naar huis gezonden moes ten worden. Ver in den omtrek, zelfs in het op eenige kilometers afgelegen Rans- dorp, ondervónd men grooten hinder van dezen brand. Sluikhandel in tabak ontdekt. Tolbeambten te Jeulemont, aan de FranschBelgische grens, hebben in een te Gent thuisbehoorend motorschip, de „Nevada", een schuilplaats ontdekt, waarin 135 zakken tabak, in het geheel be vattende ongeveer 3500 K.G., waren opge borgen. De schipper is in arrest gesteld. De tabak, welke een waarde vertegen woordigt van meer dan een kwart millioen franken, en het schip, werden in beslag genomen. Een stern-machine.—- Een Hongaar heeft kort geleden een stem-ma- chine uitgevonden, waarop evenveel knop pen aangebracht kunnen worden als er verkiesbare partijen zijn. De kiezer behoeft slechts een knop in te drukken, welke over eenkomt met den door hem uitverkoren candidaat. Automatisch wordt de stem ge registreerd en uiteindelijk geeft de machi ne het totaal aantal stemmen. Het is ech ter niet mogelijk meer dan één knop tege lijk in te drukken. De aanschaffingskosten van de machine zijn niet groot. De demonstraties zijn met algemeene tevredenheid ontvangen. Op 85 -jarigen leeftijd gescheiden e n... hertrouwd. Het 85-jarige oude Engelsche heertje, wiens huwelijk dezer dagen, op grond van ongeneeslijke krankzinnigheid van zijn 84- jarige vrouw, met wie hij 60 jaar geleden was getrouwd, was ontbonden, is hertrouwd met een dame, waarmede hg 27 jaar ge leden op een bruiloft kennis maakte. Jaren lang waren beiden bevriend geweest, doch de man kon niet scheiden van zijn vrouw, die een jaar of 25 geleden in een inrichting moest worden opgenomen. Het Lagerhuislid Herberts heeft, zooals men weet, onlangs in het parlement een wetsvoorstel ingediend, dat werd aangeno men, op grond waarvan krankzinnigheid een motief is voor echtscheiding. Dit nu was het eerste geval, waarbij de wet Her berts werd toegepast. Ernstige ongelukken in de Vereenigde Staten. In den staat Montana (V.S.) hebben zich gisteren twee ernstige verkeersonge lukken voorgedaan, die zes dooden en twee en twintig gewonden eischten. Bij de stad Missoula is de locomotief van een goederentrein van den Northern Pacific Railway uit elkaar gesprongen, waarbij vijf personen om het leven kwa men en vijftien gewond werden. Te Bil lings is een passagiersvliegtuig van de North West Air lines -even na den start neergestort. Hierbij werd een persoon ge dood, terwijl zeven gewond werden. ker been te kruisen komt u na den sprong ook op het linker been neer, Van deze Oefening 181 is een springoefening, waar wij deze week mee beginnen. Staan de op één been wordt het andere ver naar achteren gekruist, zonder dat die voet van den grond komt. Nu even oppassen, dat u het evenwicht niet verliestdan wordt het gekruiste been krachtig zijwaarts geslin gerd. Tegelijk maken wij een zijwaartschen sprong. Om het nog even duidelijker te zeggenals u begonnen bent met het lin- stand even volhouden, waarbij de „boven- man" bet zich nog wat moeilijker kan ma ken door de beenen gestrekt omboog te tillen. Voor evenwichtige menschen volgt dan nog oefening 184. Léggend op de knieën wordt één been naar voren gestrekt, zon- eenvoudige oefening is nog vrij veel te maken. Het is namelijk de bedoeling dezen sprong groot te maken, niet zoozeer door een harden afzet, maar vooral door een krachtig opslingeren van het gekruiste been. Dit kunt u bereiken door vlak voor het moment van springen den romp om laag te brengen. Probeert u deze oefening ook eens links en rechts achter elkaar in een bepaalde maat, bijvoorbeeld drie tellen huppen na het neerkomen, zoodat u in dien tijd gelegenheid hebt het andere been naar achteren te kruisen. Oefening 182 is alléén maar een kracht oefening. Mits niet overdreven, kan het geen kwaad een enkele maal zoo'n oefe ning in te lasschen. Wij beginnen in lig- steun(dat is steunend op handen en voeten waarbij het lichaam een rechte lijn vormt), de handen beschrijven een grooten kring, waarbij de voeten het mid delpunt van den cirkel vormen. Oefening 183 is weer eens voor twee personen die staande met de ruggen tegen elkaar beginnen. De armen worden stevig in elkaar gehaakt, waarna een van beiden langzaam voorover buigt. De ander komt daardoor op zijn rug te hangen. Dezen alh ier Maak bij het kiezen van een beroep voor Uw zoon of dochter gebruik van de gegevens, waarover ons bureau beschikt. Zitting Dinsdag a.s. 7.309 uur in het Voormalig Burgerweeshuis aan de Bad huisstraat. inlichtingen kosteloos. der den grond te raken. Als u In dezen stand bet evenwicht kunt bewaren, moet u eens langzaam bet bovenlichaam achter over buigen. Maar dat valt niet mee ZONDAG 10 JULI 1938 BRESKENS. 9.30 uur Ds. GOUDZWAARD. (Voorbereiding H. Avondmaal)' 5.30 uur Ds. GOUDZWAARD. CADZAND. 10 uur? Ds. VISSER. HOOFDPLAAT* 10 uur? Ds. M. R. PLIESTER. NIEUWVLIET. 11 uur:: Ds. DERKSEN. OOSTBURG. 9.30 uur Ds. FABER. SCHOOND1JKE. 10 uur Ds. J. A. SWART. ZU1DZANDE. 10 uurDs. STEGENGA. GROEDE. 9.30 uur Ds. DERKSEN. BRESKENS. Vrije Evangelische Gemeente 9.30 uur Cand. T. H. PENNINGA. 7.30 uur Evangelisatie-samenkomst. Ds. 7. VAN DER WERFHORST en Cand. T. H. PENNIN GA. Medewerking van het zangkoor, NIEUWVLIET. 10 uur Ds. J. VAN DER WERFHORST, RETRANCHEMENT. 2.30 uurDs. J. VAN DER WERFHORST, In het bezit eener Polls, zijn gratis verzekerd tegen ongelukken voor a gulden btl levenslange on- gesdhlktheid tot werken, gulden bij dood door een ongeluk. Onn &ul<ien verlies van een OUU hand, voet of oog. j pa gulden b$ verlies van 4 aa gulden bjj verlies van lUU een wijsvinger. O E* bij verlies van £3 een anderen vinger. EEN KOMISCH SCENARIO IS SCHATTEN WAARD. Als U in de krant leest dat een komiek vijf en twintig duizend harde dollars heeft neergeteld voor een komisch scenario, ver klaart U hem misschien voor gek» of U gelooft het bericht niet. Toch kan zoo'n bericht de volle waarheid bevatten. Het is bijna vijftien maanden geleden sinds wij een film uitbrachten, schrijft Ha- *old Lloyd. Sinds den dag dat de camera's de laatste opname voor „De Melkboer" hadden verwerkt, zijn wij aan het zoeken geweest naar een idee voor onze volgende film. Zes maanden geleden meenden wij een prachtige stof gevonden te hebben. Wij hebben duizenden dollars in de uitwer king van het scenario geïnvesteerd, en toen het ten slotte zoover was dat wij aan het draaiboek alleen nog maar de laatste hand behoefden te leggen, besloot de ko ning van Engeland afstand van zijn troon te doen. Wat wij daarmee te maken hadden? Ons verhaal ging over de liefde van een ..gewoon" man voor een koningsdochter. Het had niets met den Hertog van Wind sor en zijn liefde te maken, maar liever dan gevaar te loopen de Britten te erge ren werd het scenario op de plank gelegd. En zoo begon het zoeken naar een ge schikte stof weer van voren af aan. Dui zenden dollars verdwenen uit het laatje, weken en maanden gingen voorbij. Ten slotte kregen wij een ander idee, en op het moment waarop ik dit schrijf zijn wij al aan het draaien van „Professor, pas op Regisseurs van dramatische films kun nen steeds maar weer hetzelfde onderwerp van kinderliefde of den eeuwigen driehoek of zooiets nemen, het een beetje verdraai en, er andere sterren inzetten, en het ge heel weer vroolijk opnieuw draaien, zonder dat iemand er een bezwaar in ziet. Maar laat? ©en komediant een eens-gebruikte grap in zijn film lanceeren zonder hem zoo te vermommen en op te bouwen dat-het bijna een nieuwe grap is, hij slaat er op daverende wijze naast. De komiek stroopt steeds ieder terrein af om nieuwe komische rctie te vinden, het tooneel, de radio, de litteratuur zijn niet veilig voor zijn roofzucht, maar het gekke is dat wij ten slotte bijna nimmer een komisch idee „stelen", omdat een wer kelijk nieuw idee ons meestal inspireert iets nog nieuwers te bedenken. De sprekende film heeft de mogelijkheid tot het succes van de lichte comedie na tuurlijk enorm vergroot* dat wil zeggen voor de comedie die van dialoog afhanke lijk is. Voor de komedie's die het in de eerste plaats van een zotte actie en ver rassende, snel wisselende situaties moeten hebben, is het nut van de sprekende film natuurlijk belangrijk minder, want niets is in staat actie te vervangen. Dé komst van den geluidsband en den luidspreker hebben Broadway in Hollywood geïntroduceerd, de films kregen meer beschaving, meer fines se, en de clowns van het witte doek be gonnen zich af te vragen hoe ze een mo dernere, met den geest van het snelle, brillante, als vuurwerk flonkerende woord doortintelden humor zouden kunnen bren gen. Maar de komiek die een reputatie op gebouwd heeft met zijn razend snelle, op actie en actie alléén gebaseerde films, doet een poging tot zelfmoord als hij zich laat verleiden het eens te probeeren met de zoo veel langzamere praatfilm, waarin hij slechts door het voordragen van dialogen de lachers op zijn hand kan krijgen. Dit brengt ons weer in gedachten dat 25.0000 dollars voor een komisch scenario heusch niet zoo gek is. Er is vaak genoeg héél wat meer betaald. En zelfs wanneer wij de hand kunnen leggen op een stuk als „The Milky Way", waaruit onze „Melk boer" ontstond, kost het handen vol geld alvorens het oorspronkelijke idee getrans formeerd is in een draaiboek, waarvan U de verfilming later op het doek ziet. Wat de litteratuur betrefter zijn na tuurlijk talrijke verhalen in boeken en tijd schriften, die voor ons geknipt lijken. Tal loos zijn dan ook de brieven, waarin wij op den een of anderen roman of een short stoiy attent gemaakt worden, doch zoo goed als altijd kleeft er bij aandachtige beschouwing een of andere moeilijkheid aan het voorgestelde materiaal. Wat ons meestal in aangeboden komi sche verhalen tegenstaat is hun onoprecht heid, hun geforceerde humor. Er zijn te genwoordig komische spelers wien de ma te van waarschijnlijkheid van het materiaal dat zij spelen niet interesseert. En zijn er ook die schijnen te denken hoe onwaar schijnlijker, hoe mooierMaar op die ma nier raakt men op een heel ander terrein, dat der burleske, der ongebreidelde fanta sie, en ik mag mezelf nooit laten verge ten dat het publiek mij ziet als de vertol ker van avonturen en lotgevallen die best „echt" gebeurd kunnen zijn. Daar heb ik mij nu eenmaal door de jaren op toegelegd, en daar kan ik nu geen verandering meer in brengen. Ik kan noch wil mijzelf verge lijken met clowns als bijv. de Marx Bro thers, die met hun groteske fantasieën weer eens bewijzen dat het geniale en het krankzinnige vlak naast elkaar liggen. Ik moet, zelfs in de raarste situaties, toch steeds met beide beenen in de nuchtere werkelijkheid blijven staan. Het publiek en de films zijn, vergeleken bij de dagen van de stomme film, beide vooruitgegaan. De radio heeft eveneens tot deze opvoeding meegewerkt, doch na tuurlijk niet in een visueele beteekenis. Tot de algemeene invoering van de televisie zal dus het komische element in de radio-pro- gramma's wel uitsluitend uit woordenspel blijven bestaan. Al met al is de goede vi sueele grap, op de juiste manier „ge bracht", in onze dagen nog veel meer waard dan in den kindertijd van de film. Fn alle grappen moeten samen verbonden zijn door den hechten en sterken band van een goed scenario. Mijn idee van een hemel op aarde zou bestaan in een laatje vol goede verhalen, allemaal geschikt om zonder meer in een draaiboek te worden omgewerkt en te worden verfilmd in een tempo van twee per jaar. De laatste jaren is onze ambitie er steeds op gericht geweest iedere zes maanden een film klaar te hebben, maar de moeilijkheden zijn altijd te groot ge weest. DE ONTWIKKELING DER ENGELSCH- INDISCHE FILMINDUSTRIE. In Engelsch-Indië worden thans voorbe reidingen getroffen voor het vieren van het vijf-en-twintig-jarige jubileum der In dische filmindustrie. De eerste Engelsch- Indische film werd in 1913 door D. G. Phalke, thans de doyen van de filmproduc tie daar te lande, vervaardigd en sedert dien heeft de industrie zich in Indië op ongelooflijke wijze ontwikkeld, meldt het Vad. Zij is nu de zevende in rangorde van de Brilsch-Indische industrieën. Vijf-en- dertigduizend personen zijn er in werkzaam en dat aantal neemt nog gestadig toe. Er zijn niet minder dan vijftig studio's, die gemiddeld ongeveer driehonderdvijftig films (groote en kleine bij elkaar) per jaar vervaardigen. Als afnemer van onbedrukte film neemt Engelsch-Indië de vijfde plaats ter wereld in. Er zijn meer dan 1200 bios copen en ongeveer vijf-en-zeventig bladen, die uitsluitend aan de filmindustrie zijn gewijd. VOORSPELLINGEN OMTRENT „SNEEUWWITJE". Arthur Jarratt, de man die Disney's „Sneeuwwitje" in Engeland importeerde, heeft berekend dat de bioscoopbezoekers over de geheele wereld vijf en twintig mil lioen gulden zullen opbrengen om de eer ste geteekende hoofdfilm met eigen oogen te aanschou ven, meldt het Volk. Van die vijf en twintig millioen krijgt volgens Jar- ratt's berekening alweer, Walt Disney tien millioen voor zijn f oeite. Een bedrag waai' menigeen niet ontevreden over zou zgn. In elf talen vraagt de booze koning aan het spiegeltje aan den wand wie de schoon ste in het land is. In elf talen, het Hin- doestansch inbegrepen, zal Sneeuwwitje in de komende maanden den jager om genade smeeken. In Londen doet ze het zelfs zes keer per dag ('s Zondags twee keer), zoo dat half September in de Engelsche hoofd stad de duizend voorstellingen bereikt zul len zijn. Jarratt twijfelt er geen oogenblik aan dat hij in zijn Londensche theaters de dui zend haalt. „Sneeuwwitje" loopt jaren, verzekert hij. Alle volgende kindergenera ties zullen de film immers eveneens willen zien Overigens zijn de kinderen maar een kleine minderheid onder de toeschouwers. Jarratt's boeken wijzen uit, dat 82 pet. van de plaatsbewijzen aan volwassenen zijn uit gereikt. Dag-in, dag-uit staan lange rijen menschen voor het theater te wachten, be- geerig hun aandeel bij te dragen in de zes honderdduizend pond sterling, die volgens Jarratt's berekening het Engelsche aan* deel vormen in Disney's tien millioen. Twintig procent van alle volwassen toe schouwers willen de film vier keer zien, een mededeeling, die ons niet meer ver baast uit den mond van een man die pro feet is van millioenen. NEGERS IN SURINAME WORDEN GEFILMD. Er is een expeditie vertrokken naar Su riname, waar het leven van de Djoekas- negers gefilmd zal worden ten behoeve van de film „Too hot to handle", wellis door de Métro Goldwyn-Mayer-onderne- roiiig vervaardigd wordt. Clyde Devinna, de cameraman, die aan de film „Trader Horn" heeft medegewerkt, maakt deel van de expeditie uit. Het is mogelijk, dat men den geheelen zomer in Guriname blijft.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 7