Nieuwe weefsels nieuwe modellen Tricot- en handgebreide Dameskleeding FRANSCHE MODELHOEDEN mmsmsst Doodeenvoudig KNIPPATROON Genezende krachten der vrouw Uit de natuur: Deze zomer zul len zwarte en blauwe mantels van kantstof op imprimé's gedra gen worden, zoo dat een aardig kleurenspel door deze opengewerk te weefsels waar te nemen valt en een levendige noot verleent aan een stemmig ge heel. We vinden thans reeds een mooie collectie tailleurs en ensembles, die uitmunten, wat weefsels en kleu ren betreft. Naast pasteltinten zien wij ook weer spre kende kleuren en we zouden zeer onvolledig zfin, indien wij niet tevens de prachti ge ruitdessins noemden. De manteltjes, die bij de nauwe, korte rokken ge dragen zullen worden zijn over het algemeen lan ger, dan het voor gaande jaar. Ze reiken tot over de heupen en zijn zelfs nog langer. Sommige model len hebben eeni- ge ruimte in den rug, andere geven een mooie, aan sluitende lijn, ter wijl de sluiting met één knoop op taillehoogte of met een rij van meerdere knoopen plaats vindt, terwijl we af en toe een „rits" zien. Blouses handhaven zich bij voortduring, niet alleen in eenvoudige modellen, doch evenzeer in de meest chique uitvoeringen. Nadat Vrouwe Mode zoo'n groote plaats heeft ingeruimd aan tailleurs en ensembles zijn blouses onmisbaar geworden, evenals KINDERJURKJES. Twee-in-één-patroon 2991. Prijs 30 cent pl. 5 ct. voor adm.- en verzendkosten. De eenvoudigste modellen en katoenen weefsels staan het aardigst voor de zomer jurkjes onzer kleintjes. Aangezien het thans mogelijk is kleur- en waschechte katoenen stoffen te koopen, kan men zelfs de boutste kleuren kiezen. De pas valt vrij laag aan de modelletjes, terwijl de ruimte aan het rokje meerdere malen wordt ingehaald. De mouwtjes zijn aan het linker jurkje niet meer dan een paar kapjes, die juist de bo venarm bedekken, terwijl rechts eep bole ro met kleine pofmouwtjes het jurkje com pleteert. Patronen voor 24 en 46 jaar. Besteladres: „Het Practisch Modeblad", postbus 36, Den Haag, giro 203203. Bij be stelling het verschuldigde bedrag in post zegels bijsluiten of opzenden per postwis sel of per giro. de flatteuse, vlotte junipers van soepele wol, geweven in alle modekleuren. Voor de iets meer gezette figuren zijn complets, bestaande uit japon en mantel het meest geschikt en deze vindt men zoo wel in wol als zijde. Complets van impri- mé-zijde leenen zich eveneens voor gezette dames, mits men weinig opvallende kleu ren en kleine motieven kiest. Het meest afkleedend blijven echter effen weefsels en vooral zwart en donker blauw. Deze beide kleuren worden nog steeds veel geko.zen voor petites robes met gar neering van wit piqué of toile glacée in den vorm van smalle kraagjes met kleine strik jes, vestjes- of uiterst smalle biesjes. Derge lijke garneeringen zijn tevens geschikt om de japonnen, die reeds lang gedragen zijn, op te frisschen. Op een ietwat somber wer kende japon kan men trouwens ook een kleurige bolero dragen, b.v. gemaakt van bedrukt ribslint, dat met overhandsche ste ken met de zelfkanten aan elkander ver bonden wordt en een geheel vormt, dat zeer apart werkt. Shawltjes in mooie voor jaar stint en kunnen tevens afwisseling brengen, temeer, waar we deze thans in de verschillende modemagazijnen in_ groote verscheidenheid van kleur en dessin aan treffen. Bloemen en ribslint zullen veel gezien worden als afwerking van voorjaarshoe den, terwijl het laatste ook als garneering op japonnen wordt toegepast. Een nieuwe afwerking voor eenvoudige wollen japonnen geeft ons hand- of machi naal breiwerk. We zagen modellen b.v. met gebreide bovenpas of voorpanden in ande re kleur en deux pièces, waarvan het bo vendeel een gebreid boord, manchetten en kraag had. Wellicht zullen wij dergelijke aparte garneeringen op modellen der voor jaarscollectie toegepast zien. Ongetwijfeld zullen ze kans van slagen hebben, omdat men zeer origineele effecten kan krijgen. We geven enkele nieuwe modellen weer van een complet, een costume en een zo mer japon. Zeer apart werkt het donker blauw zijden complet, dat een middenbaan over de lengte van rok en blouse heeft van chartreusekleurige zijde, hetgeen een bij zonder gekleed geheel vormt. In het midden een driedeelig costume van staal blauw bestaande uit rok, aanslui tende mantel met hoog sluitende kraag en opknoopbare cape, gegarneerd met smal tres. Alleraardigst is de bedrukt zijden japon, waarbij het vlotte hoedje zoo bijzonder goed past. De rok is geplisseerd, doch de niet te smalle plissé's worden tot over de heupen opgestikt. Kraag en manchetten van Valengiennes. De tricot weefsels hebben dit voorjaar stormenderhand de vrouwenharten ver overd, terwijl de handgebreide damesklee ding zich niet alleen weet te handhaven, doch steeds nieuwe triomfen oogst, dank zij de vele mogelijkheden op dit gebied... Met onverwoestbaren ijver en engelenge duld worden vaak ware kunstproducten gewrocht door nijvere vrouwenhanden. De groote sorteering van materiaal, hetzij men wol, zijde, katoen, e.a. kiest, maakt het mogelijk steeds weer iels aparts samen te stellen, dat zich naar gelang van coupe en uitvoering zoowel voor 's morgens, 's mid dags als 's avonds leent. Men ziet eenvou dige zoowel als zeer ingewikkelde en meer malen zelfs origineele breisteken, die voor jumpers, blouses, sportieve, gekleede en zelfs avondjaponnen worden gebruikt, Twee bekende modehuizen heb ben eenige mo del-hoeden ont worpen, die bij zonder geslaagd en tevens apart zijn. Links brengt Molineux een fuchsiakleurige stroohoed met donkerder tint bandfluweel langs de rand en zijden bloemen op de platte bol in or- chideekleur en fuchsia. Het -ndere mo del is van Blan che en Simone en gemaakt van donkerblauwe strooien tres met kleine dahlia's in verschillende nu anceeringen. evenals voor mantelcostumes, mantels, ca pes, badcostumes, handschoenen,_ shawls, hoeden en nog véél meer. De lijn dezer hand- of machinaal-gebreide kleedingstuk- ken past zich geheel en al aan de eischen aan, die de mode voor de geweven stoffen aangeeft, evenals de garneeringen. Nervures, plooien, applicaties, smock- werk, tres, galon, knoopen, ritssluitingen worden op dezelfde wijze toegepast als op alle andere wollen, katoenen en zijden weefsels. Beschikt men over weinig tijd om zelf groote en ingewikkelde kleeclingstukken te breien, dan zijn de tricotweefsels een ware uitkomst. Zij zijn de meest ideale dracht om in het voorjaar en op kille zomerdagen, op reis en in de vacantieweken gedragen te worden. Het is ongetwijfeld zeer toe te juichen geweest, dat vele bekende mode huizen op de voorjaars-shows met tricot dameskleeding uitkwamen. Een groot voordeel van tricot is, dat het niet kreukelt, zelfs niet indien men het in een koffer pakt. Het is warm, doch niet zwaar en houdt een mooie coupe. Indien men enkele dagen op reis gaat kan men zonder bezwaar een gekleede tricotjapon inpakken, die er, na even uitgehangen te zijn, veel minder gekreukeld zal uitzien dan een zijden kleedingstuk. De tricot mid- dagjaponnen zijn van min of meer inge wikkelde breisteken gemaakt en geven vaak a jour effecten, zooals o.a. onze schets te zien geeft. Deze japon is gebreid van c.yclame-kleurige zijde en geeft bladmotie ven aan, die een kantachtig aanzien aan dit elegante model verleenen. Men kan verschillende donkere kleuren wol of zijde voor dergelijke modellen ver werken en er een zijden onderjurk in af stekende kleur bijdragen, evenals men dit bij wollen en katoenen kantstoffen 'doet. Een mooi ontwerp avondjapon zagen wij van zwarte wol gebreid in bloem- en blad motieven met als eenige versiering een touffe sprekend roode bloemen. Mooie ontwerpen geeft Wanda Rofler van handgebreide kleeding, o.a. van man teltjes, die op petites robes zoowel als bij lange zijden avondrokken gedragen wor den. Zij geeft o.m. een manteltje in aan sluitend model, dat zij „Symphonie en bleu" noemt en met de hand gebreid, daar- na_ geborduurd is met bloemenmotieven in drie kleuren blauw, n.l. grijs-, marine- en koningsblauw en gedragen wordt bij een tot den grond reikende rok van jersey de soie met geplisseerd middenstuk. Het en semble vormt een zeer gedistingeerde en tevens aparte tailleur du soir. Tricotstoffen geven menigmaal bijzonder mooie materialen, waarbij metaaldraadjes of kraaltjes, pailletten zijn ingeweven, het geen deze weefsels vooral voor gekleede japonnen zeer geschikt maakt. Zeer mo dern zijn voorts lange en driekwartman tels van tricot, terwijl de ensembles vele mogelij Wieden bieden. Men kan streepjes en ruitjes met effen tricot combineeren of wel een costume uit twee effen kleuren samenstellen, het effect .zal steeds zeer ge slaagd zijn. Keurig staat een getailleerde jumper met sluiting aan hals en aan zijna den op heuphoogte met nesselgaten, waar door een zijden koord geregen wordt. Trou wens we vinden zoo'n rijke keuze in jum permodellen, eenvoudige zoowel als meer gekleede, dat ze evenzeer geschikt zijn om bij mantelcostumes gedragen te worden als blouses. Heeft men eenmaal ondervonden hoe aangenaam en practisch machinaal- en handgebreide dameskleeding is, dan zal men zijn garderobe steeds gaarne met een of ander in dit genre aanvullen. G. C. M.S. Van vrouwenhanden gaat vaak een won derlijke kracht uit. Wanneer moeder de hand legt op het verhitte voorhoofd van haar zieke kind, werkt dit reeds weldadig. Strijkt zij zacht jes over een pijnlijke plek of over een buil, die een der kinderen zich gestooten heeft, dan gaat de pijn over. Alle moeders hebben dergelijke en nog veel meer ervaringen medegemaakt. Zelfs wanneer een vrouw niet het minste begrip heeft van de medische wetenschap, hebben man cn kinderen vertrouwen in haar en in de genezende kracht harer handen. Dit feit houdt wellicht in de diepste _be- teekenïs verband met de wonderlijke kracht, die kan uitgaan van het handen opleggen en alles wat tot het rijk der magie behoort, zonder dat echter bovennatuurlij ke krachten in vrouwenhanden aanwezig zijn. Het behoort veeleer tot den natuurleken aanleg der vrouw om steeds te trachten leed te verzachten. Zij is door haar physieken aanleg meer aangewezen om aan te voelen wat pijn be- teekent en kan zich daarom beter m den toestand der lijdende menschheid inleven Haar medeleven getuigt niet van passivi teit, doch met geheel haar wezen en haar wil helpt zij den zieke strijden om te over winnen en gezond te worden. Aangezien van de handen der vrouw en moeder zoo'n weldadige rust kan uitgaan is het geloof aan genezende kracht zoo begrijpelijk. Dit geloof is trouwens oer-oud en reeds de Germaansche vrouwen waren^ bekend om haar toewijding bij ziekte. Zij verbon den de wonden harer mannen, wisten te vens welke kruiden zij moesten gebruiken om koorts te weren, zieken rust te geven en hen sterker te maken, Wanneer thans medici en verpleegsterde vrouw behulpzaam zijn bij de behandeling van ernstige patiënten, dan zal toch nog een taak voor de vrouw zijn weggelegd, n.l. om door een geruststellend hand op leggen het lijden te verzachten. Geloof en vertrouweh zijn twee machti ge factoren, waarmede men in deze zoo héél veel kan bereiken. DE VLIER, een mooie boom met een oude geschiedenis. De vlierstruiken staan sedert de oudste tijden in bijzonder hoog aanzien. De hei- densche Germanen brachten de vlier in nauw verband met de „moeder der Goden", Frau Holde, die later in de Duitsche sprook jes veel voorkomt als „Frau Holle." De struiken waren aan haar gewyd en zijzelf leefde volgens oude overleveringen in hun takken. Men geloofde, dat een vlier boom in de onmiddellijke omgeving van het huis voor ziekte behoedde. „Voor den vlierboom moet men den hoed afnemen", luidde een oud Germaansch spreekwoord. Zelfs na de invoering van hei Christendom bleef men de vlier als iets bij zonders beschouwen; het volk zag hierin nu, den boom, waaraan Judas zich had opge hangen. Hij ging, zoo luidt de legende, naar het; bosch en zocht een boom, waarin hij den strop zou bevestigen om zich op te hangen, maar hij vond er geen. Geen enkele boom wilde met den verrader te doen hebben en. zij hieven hun takken omhoog, zoodra ïllj den strop daaraan wilde bevestigen. Het zelfde was het geval met den vlierboom, ook deze hief zijn takken omhoog, maar zijn stam was te kort, zoodat Judas toch bij de takken kon komen en er zich- aan ophing. Als vergoeding voor den smaad die den vlierboom Was aangedaan door het feit, dat hij geheel onschuldig zich moest laten ge bruiken als hulpmiddel bij den zelfmoord van Judas, heeft hij verschillende eigen schappen gekregen, waardoor de rnenschen hem in eere houden. Inderdaad is hij zeer nuttig, doordat zijn bessen een heerlijke compote geven, die tevens bloedzuiverend werkt; van de bloesems trekt men thee, die bij verkoudheid gedronken wordt; het sap werkt tegen waterzucht, enz. doch zeer geslaagd, was het oordeel van vele dames op een der shows, die kort ge leden te Parijs werd gehouden. Men heeft voor dit model gewoon ge streept katoen gekozen in blauw en wit, terwijl de corsage midden vóór met perle* moeren knoopjes sluit. Om het middel een wit koord. Vierkante hals en korte, gladde mouwtjes.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 6